Eerste Blad. Spaarbank Veendam. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE VEENKOLONIEN EN OMLIGGENDE STREKEN; Ingezonden Stukken. Binnenland. Gemengde Berichten. (WAARIN OPGENOMEN DE NIEUWE VEENDAMMER, VEENDAMMER EN PEKELDER COURANT) Dit nummer bestaat uit twee bladen. (Aangesloten bij het Nederl. Spaarbankburealt). De Directie houdt zitting in hel Gasthuis (Kerklaan) 's Woensdags van 7—8 uur 's avonds, Zaterdags van 34 uur 's namiddags. Nieuwepekela, 231'26. Mijnheer de Rédacteur Wil onderstaand stuk plaatsen in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In het no. van Donderdag j.l. komt een ver slag 'voor van de Pluimvee- en Konijnenten toonstelling te Nieuwepekela, welke aldaar den 16 en 17 Januari is gehouden in het hô tel Duit. In dit verslag, hetwelk nog niet eens een half verslag genoemd kan worden, komt o. a. voor f 5 voor' zware rassen ingehou- den dit is niet juist, daar dit door den heer G. H. Hoogerkamp te Veendam werd gewon nen, en uitbetaald. Vervolgens staat er de tentoonstelling werd slecht bezocht. Het is alsof de verslaggever wil doen voorkomen dat de tentoonstelling te Nieuwepekela een mislukking zou zijn. Niets is er evenwel min der waar dan dat. Verder is het opvallend, dat er alleen een paar exposanten uitgepikt zijn pn de grootste rest niet werd genoemd lk zou Uw verslaggever den raad willen ge- Ven, voortaan geen halve verslagen te plaat sen en zich beter te vergewissen van den wa- ren toestand van zaken, maar niet klakkeloos iets neerschrijven op een stukje papier, want dat is geen mannen- maar kinderwerk. U, mijnheer de Rédacteur dankepd voor de plaatsruimte, verblijf ik, hoogachtend, uei i"), en aurrxrù v i SCHOONOORD, 25 Jan. Onder achitectuur van den heer J. Smit van Reer, werd Zaterdag voor den heer J. Loman alhier, aanbesteed net bouwen van een Iand bouwschuur te Wezuperbrug. Ingeschreven was als volgt: E. Koops, Elp, f 7668 I. Vos, Orvelte, - 7629 G. Hebels, Nw.-Weerdinge, 7198 J. Reinders, Drouwenerveen, - 6300 H. L. Paas Zonen, Nieuwbuinen, - 6134 Begrooting f 6350. Gunning in beraad. ZUIDLAREN, 25 Jan. Woensdagavond j.l. hield de Groene Kruis- commissie voor de hygiëne van Moeder en Kind alhier haar propaganda-avond. Ondanks de slecht begaanbare wegen was in de zaal Van het café Centraal geen stoel onbezet. De bijeenkomst werd geopend door mevrouw yan Luttervelt, die een woord van welkom richtte tôt den spreker van dezen avond, dr. Roelofs, assistent in het Kinderziekenhuis te Groningen. Dr. Roelofs begon zijn voordracht, met te ♦y/ijzen op de groote vatbaarheid van den zuigeling; de moeders moeten weten, dat ernstige ziekten het gevolg kunnen zijn van ldeine onoplettendheden aïs voorbeeld werd 'de tuberculose genoemd, welker bacil door hoesten bij het kind naar binnen wordt ge bracht de klem en de bloedvergiftiging zijn ultsluitend het gevolg van onvoldoende zin- "delijkheid. Spr. gaf den raad aan al, wie met binderen omgaan, groote reinheid te be- trachten, niet alleen op den zuigeling, maar ook op handen en kleeren van zichzelf, op slaapplaats, melk, zuigflesschen, enz. Zeer 'duidelijke lichtbeelden toonden daarbij aan wat doelmatig is en wat niet. Lang werd stil- .gestaan bij het onderwerp van de voeding niets gaat boven natuurlijke voeding en de jonge moeder zal haar uiterste best moeten doen, haar kind zelf te voeden. Daarbij ko- men twee dingen, die voor het jonge kind ônontbeerlijk zijn rust en buitenlucht, dus een regelmatige dagindeeling en inwerking van het zonlicht. i De voorzitter van het Groene Kruis alhier bedankte den spreker en den vertooner der lichtbeelden. Hij sprak den wensch uit, dat binnenkort een eenvoudig consultatiebureau opgericht zou worden. Dezelfde lezing vond Vrijdag 22 Januari te Zuidlaarderveen in 't café Rook plaats ook hier was de belangstelling zeer groot van de Groeve en zelfs van Annerveen waren toehoorders gekomen. TERAPEL, 23 Jan. Onder voorzitterschap van den heer Ds Oosterheerdt werd gisteravond in 't hôtel B J. Timmer alhier, de jaarvergadering gehou den van de vereeniging „Het Groene Kruis uTerapel en .Omstr." Na opening werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna werd door den secr., den heer J. Goppel, een keurig jaarverslag uitgebracht, waaraan we het vol- gende ontleenen. 't Âantal leden bedraagt thans 1039. In .'t algeloopen jaar heeft het bestuur 5 maal vergaderd. Uit het magazijn werd 528 keer een artikel uitgeleend, tegen- over 378 maal in 1924. Er is een magazijn- commissie ingesteld, bestaande uit vijf leden. Door de wijkverpleegster werd in 112 ge- zinnen hulp verleend met een totaal aantal bezoeken van 3146. Bovendien heeft ze negen maal een patient naar Groningen gebracht. Van den ontsmettingsdiçnst is minder gebruik gemaakt dan in 1924. Van het ziekenvervoer per auto moest 51 maal gebruik worden gemaakt, terwijl dit aantal over 1924 slechts 27 bedroeg. Vier pa- ti?nten zijn te Groningen overleden, De t. b. c.-commissie heeft veel gedaan voor woningverbetering. De lighallen waren aile in gebruik gesteld. Door de wijkver pleegster werden bij t. b. c.-patiënten 199 bezoeken afgelegd, terwijl twee kinderen door bemiddeling der commissie naar buiten zijn gezondÇn, wat goede resultaten afwierp: bij terugkomst bleken ze ni. resp 13 en 18 pond in gewicht te zijn toegenomen. Vervolgens bracht de penningm.esse, mej. PorsEbels een financieel verslag uit over t afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 5005.68, de uitgaven f 4655.43, zoodat het batig saldo be draagt f 350.25. Het financieel beheer was door de controle-commissie, bestaande uit de heeren H. ten Hof en P. de Boer, in de beste orde bevonden. Hierna werd overgegaan tôt de verkiezing van drie bestuursleden herkozen werden Ds. Oosterheerdt en E. SassenWijchers en gekozen de heer P. de Boer. Tôt leden der kas-commissie werden benoemd de heeren Bakker, Ten Hof en De Groot. Nadat nog het bestuur machtiging had verkregen, ook voor 1926 een subsidie van ten hoogste f 250 toe te staan ter bestrijding der tuberculose volgde sluiting. HOOGEZAND, 23 Jan. Hoewel reeds lang lijdend, is hier gisteren toch nog vrij plofseling overleden de heer J. Wedeven, een bekende persoonlijkheid in de_ ze omgeving. De overledene was van 1 Mei 1903 tôt 1 Aug. 1924 schoolopziener in het arrondissement Hoogezafnd, na vooraf achter- eenvolgens onderwijzer te Hoogeveen en hoofd eener Chr. school te Aduard te zijn ge- weest. Hij was iemand met groote gaven van îart en verstand, welwillend en voorkomend jegens ieder, doorkneed in schoolzaken. Op kerkelijk en politiek gebied nam hij eveneens een vooraanstaande plaats in. Zoo was hij het eenige a.-r. lid in den Raad dezer gerneen- te, als hoedanig hij door den heer J. Havinga Jr. te Kielwindeweer zal worden opgevolgd De begrafenis is vastgesteld op Woensdag- middag te Hoogezand. F. Grol.2 le, G. Hinders H. Das 1e en 2e pr. P. Niezen le en eerepr., HOOGEZAND, 25 Jan. Er is reeds heel wat stof opgewaaid over de kwestie, of de kerkelijke benoeming te Sappemeer, waarover ook in dit blad een ar tikel werd opgenomen, rechtsgeldig is of niet. Zelfs wordt het plaatselijk règlement oud, vergeeld en rechtsongeldig genoemd. Men verzocht ons van bevoegde zijde mede te deelen, dat dit absoluut onjuist is en dat dit overeenstemt met het Alg. Règlement op het beheer in de Herv. Kerk, waarvan men zich desgewenscht bij de Kerkvoogdij kan over- tuigen. Wat méér is, het Collège van Toezicht te Groningen heeft het Sappemeerster règle ment oniangs geruimen tijd ter inzage gehad en daarna zonder op- of aanmerkingen te- ruggezonden. Met ingang van 1 Febr. a.s. is be noemd tôt leerares-boekhouden van de Nîj verheidsschool te Arnhem, mej. E. Stheeman gedipl. M. O. te Hoogezand. HOOGEZAND-SAPPEMEER, 25 Jan. Zaterdagavond had in het hôtel N. Groene- veld te Sappemeer de algemeene vergadering plaats der Huurwaarborgmaatschappij Hoo gezandSappemeer, onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. Lubbers. Het jaar verslag werd goedgekeurd. De penningmees- ter, de heer R. Dieters, gaf verslag van den financieelen toestand, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 706.17 en de uitgaven f 441.70, zoodat er een winst werc gemaakt van f 264.27. De reserve, belegd bi de Spaarbank van de Vereeniging Plaatselijk Nut te Hoogezand—Sappemeer, bedraagt thans f 4904.991/2- Het aantal ingeschreven woningen is 1174. De secretaris, de heer J Nijboer, werd bij acclamatie herkozen. Ook dit jaar heeft de Vereeniging herhaal- delijk bewezen van groot nut te zijn voor ver- huurders. Het aantal leden neemt gestadig toe. Haar werkzaamheid strekt zich niet al leen uit over de Veenkoloniën, doch over ge heel de provincle, zelfs tôt OverijseL ZUIDBROEK, Jan. De heer B. R. Smit alhier, voor eenigen tijd eigenaar geworden van het perceel bouwterrein in de Spoorstraat tegenover het Kantongerecht, vroeger eig/n aan den heer J. Kraster, heeft aan den >-.'ieer G. Siccama te Wildervank de archiieo/'ir opgedragen voor het bouwen van een ilMel-café. Onder- hands heeft hij zijne behuizmg annex kruide- nierswinkel verkocht aan d n heer E. Kap- pen, timmerman te Veendam. Verkoopssom geheim. De electrisclie lichtir-rtallatie, automa- tische waterlelding en centuîle verwarmings- installatie in de nieuw te I^r'wen villa van den heer R. Toxopeus, zijn'J"pgedragen aan de heeren gebr. Hamster," Gchnikers alhier. OUDEPEKELA,\23 Jan. In 't hôtel „Kuil" werd l eden onder voor zitterschap van den heer H. :vroder de plaat selijke tentoonstelling van "!f ;enders, krielen, eenden en duiven geopend. Aantal inschrijvingen ruim 160. Prijswinnaars Afd. Hoenders: Patr. leghorn G. Vroom 3 le, H. Kroder 2 le, J. Staal 1 le pr. Witte leghorn H. Huis le, H. Holvast le, I. Zuidhof 2 le pr. en eere; r., H, v. d. Veen e pr. Zwarte leghorn le en eerepr. Chamois Padua Witte Orpington G. Holstein le pr. Goud Wyandotte H. Kroder le pr. (trio). Witte Wyandotte S. D. v. d. Veen le en eerepr., G. de Jonge le p'r, Red Islands S. Gelms le, F. Kuil 2 le pr. Favolrelles J. Jansen 2 le. Zw. Hamb.: A. N. Klokje, H. Kroder le or. (trio). Rijnlanders K. Dieterman le pr. Zw. Minorca's H. Muldor 2 le, H. Huis le pr. Koekoek Wyandotte R Vlssinga le pr, Zw. Wyandotte F. Gfoi H; Mulder, le, Witte Wyandotte H. Mulder 2 le en eerepr., D. Dijk le pr. Brahma kriel J. Jansen 2 le pr, Engelsche vechtkriel J. Jansen le (trio) S. v. Oosterom le pr. Ned. Sabelpoot H. Mulder 2 le pr, Goud Bantam F. Grol 2 le pr. Zwarte Langhans H. v. d. Veen 2 le pr, Zwarte Bantam H. Mulder le, J. de Rul- ter le, H. Holvast le, H. Bieze le pr, Afd. Eenden: Peking H. Lingbeek le pr. Noord-Holl. Witborst H. Vrieze le, H, Poppens le pr. Muskaat-eenden W. Pathuis le pr. Kalkoenen: P. Nienoord, le en eerepr. K 0 n ij n e n VI. Reus S. v. Oosterom, 2 le pr., H. Mel lema le pr. Afd. Duiven S. A. Gelms met verschillende soorten dui ven, als goudvinken, Br. Kroppers, Dominica- ner Kroppers, Goud»- en Kopervinken 14 eer ste pr.. Pauwstaarten, zwarte H. Niezen 2 le pr. Strassers H. Mulder le pr. Postduiven B. Scherphuis 4 le en 2 e.p H. Mulder 3 le, B. Pinkster le pr. De tentoonstelling werd beide dagen druk bezocht. STADSKANAAL, 23 jan. Voor een stampvolle zaal gaf de Gymna stiekvereeniging «lahn II" Vrijdagavond in 't hôtel ..Dopper" alhier, hare 22e jaarlijksche uitvoering. Dat deze vereeniging een eervolle plaats in de gelederen der clubs van het Noorder Gewest inneemt, moge blijken uit het feif, dat het bestuur van bedoeld gewest met algemeene stemmen besloot, „!ahn II" voor het jaar 1926 de „Dr. Feisser-Eerevlag" toe te kennen, eene onderscheiding, die èn de vereeniging, èn haren eminenten directeur, den heer F. Bakker, tôt eer strekt. Het uit 25 nummers bestaande programma werd op de bekende keurige wijze vlot afge- werkt. Na elke oefening toonde het talrijke publiek door luid applaus zijn voile tevreden heid met het gebodene. De heeren J. Doornbosch en R. de Haas brachten namens de aanwezigen woorden van dank aan directeur en vereeniging voor den genotvollen avond, alsmede aan den heer L H. Takens voor de keurige wijze, waarop deze de verschillende nummers begeleidde. Een gezellig bal, onder leiding van den heer H. Leviet, hield speciaal de jongeren nog langen tijd bijeen. - 2674 - 2644 - 2633 - 2630 - 2590 - 2459 Sanders, Stadskanaal, J. Eleveld, J. Heijes, Oudepekela en 3. de Lange," Nieuwepekela, Gebr. Meulman, Nieuwepekela, Grakist, Stadskanaal, Gebr. G. en B. Sanders, G. Biigel Engelbarts, Gegund. VEENDAM, 25 Jan. Jubileum C. Peysel. In de vergadering van de Handelsvereeni- ging „Veendam" waarvan het zakelijk ver slag in ons blad van j.l. Zaterdag een plaats vond is de heer C. Peysel, secretaris dier Vereeniging, gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Bij monde van den heer J. Duintjer Azn, oud-voorzitter der Handelsvereeniging en voorzitter der K. v. K. afd. Kleinbedrijf, werd de jubilaris namens de leden gecomplimen- teerd en releveerde spreker in het kort de verdiensten van den heer Peysel, die 25 jaar met ijver en toewijding zich gegeven heeft ten bate van den Middenstand. Onder applaus der vergadering overhandigde spreker den ju bilaris een ruststoel, die voor U volgens spreker momenteel met zooveel jeugdig vuur gezegend, thans nog niet zoo noodig'is, maar die, naar wij hopen, U later nog vele gemakkelijke oogenblikken zal geven. Onder welke U wel zult willen denken aan de sym pathie (die zoo spontaan onder de leden op- kwam) van den vereenigden Veendammer Middenstand Door het bestuur was den-heer Peysel reeds gelukgewenscht in besloten kring. Dit over handigde hem een blauw-Delftschen bloem- bak, gevuld met bloemen. Door den Voor zitter, den heer Thijsse, werd ook mevrouw Peysel, als de moreele steun" voor het werk van haar echtgenoot, dank gebracht. Moge het den heer Peysel nog vele jaren gegeven zijn, zijn ambt met opgewektheid te vervullen, in het welgemeende belang van den Middenstand en de Handelsvereeniging AZeeiifinm" in het biizoûtkrJ. STADSKANAAL, 25 Jan. Zaterdagmiddag had onder architectuur van den heer Th. H. Oldenburger te Stadskanaa (W.), namens den heer B. Rozeboom te Stads kanaal, de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis aldaar, onder bijlevering van aile materialen. Hierop was ingeschreven door: f 2967 - 2805 1 1 «flW- 62 Tabakspijp 224 63 Kop en schotel 291 64 Poetsdoos 436 65 Kop en schotel 110 66 5 KG. Sluis' ochtendv. 160 67 Idem 243 68 2/2 KG. Beumeevoer 410 69 Idem 574 70 Idem 589 71 2/2 KG. Friesche kipvoer 583 72 Idem 298 73 Idem 517 74 Idem 399 75 Krielhaan 255 WILDERVANK, 26 Jan. Trekkingslijst van de verloting ten behoeve van de pluimveetentoonstelling der afd. Kielwindeweer der N. N. C., gehouden den 23 Januari 1926 in 't café Bentum aldaar. Prijsno. Lotno. 1 14 Hermelijn Sussex 196 2 12 gekr. Leghorn 123 3 Wollen tafelkleed 595 4 Kist sigaren 297 5 12 Java Kriel 8 6 11 W. I. loopeend. 357 7 Idem 339 8 Vruchtenschaal 18 9 Klok 278 10 Taartschep 286 11 Brief- en krantenhanger 203 12 Voetpomp 560 13 Wollen das 458 14 Zijden heerendas 364 15 Kolenemmer 440 16 Sluis voederbak 244 17 Braekelhaan 256 18 Beumee's dr.fontein 147 19 Idem voederbak 344 20 Boterwarmer 134 21 Bonbonnière 471 22 Kip 261 23 Eend 342 24 Idem 446 25 Idem 296 26 Idem 282 27 Nest schalen 19 28 Tabakspot 419 29 Bloempot 50 30 Bertels voederbak 416 31 Bloempot 421 32 Zijden heerendas 322 33 Wollen das 29 34 Bagagedrager 56 35 Nest schalen 61 36 Koffiekan 376 37 Sluis' drinkfontein 317 38 Koperen kruik 554 39 Flesch eau de Cologne 349 40 Aschbak 343 41 Groote Bloemvaas 432 42 Botervlootje 511 43 Heerendas 145 44 Pijpenrek 191 45 Bloemvaas 577 46 Electr. zaklantaàrtl' f. 307 47 Bre.tels 230 48 Tabakspijp 459 49 Idem 455 50 Idem 439 51 Doos sigaren 375 52 Tabakspijp 360 53 Doos sigaren 84 54 Tabakspijp 58 55 Klein kistje sigaren Stel wandborderT"* 168 56 292 57 Idem 533 58 Tabakspijp 153 59 Doos sigaren 25 60 Tabakspijp 101 61 Huisv. der hoen'déjfé 169 Kegelen. In het café „De Pool" Groote Markt, Gn> ningen, werd Zaterdagmiddag de Algemeene Jaarvergadering gehouden van den Noord-Ne- derl. Kegelbond. Vertegenwoordigd waren 21 aangesloten clubs en 2 persoonlijke leden. Even over drieën opende de voorzitter de heer N. de Ja- ger met een kort openingswoord dè vergade ring, waarna de heer Wigb. Idema voorle- zing deed van de notulen der vorige verga dering en van het jaarverslag over 1925. Uit het laatste bleek dat het aantal aangesloten clubs bedroeg 35, waarvan 13 in de stad en 22 in de provincie. De plannen voor het stichten van een kegelhuis zijn nog niet tôt uitvoer gekomen. De heer A. J. M. Dibbits deed rekening en verantwoording van zijn financieel beheer, waaruit bleek, dat de toestand van den bond zeer goed was. Aan kas was nog een bedrag van f 744.57. De kas-commissie rapporteerde bij monde van den heer Postma, dat ailes in orde was bevonden. De heer Dibbits werd onder dankzegging gedechargeerd. Inplaats van den heer Post ma (niet herkiesbaar), werd tôt lid van de kas-commissie gekozen de heer R. v. d. Borgh te Wildervank. Besloten werd de eerste bon- denwedstrijd begin Juni wederom te Gronin gen te houden, terwijl de tweede zal worden Sc^tember 1926. Gewone wedstrijden wer- den nog toegekend aan de clubs „Doorloo- per" te Groningen (10-jarig bestaan) en aan „Ons Genoegen" te Sappemeer (20-jarig' be staan). Aïs afgevaardigde naar de vergadering van den Nederl. Kegelbond te houden in de maand April te Arnhem, werd benoemd de heer T. Albronda te Sappemeer. Besloten werd tôt uitloting van de restee- rende 19 aandeelen ad f 10. Op voorstel van het bestuur werd besloten de huur van het bondsmateriaal vast te stellen als volgt voor 1 stel kegels f 5; per bal f 0.50; per baan f 10. Verder werd besloten niet meer dan 3 wed- strijden van den Bond en 3 andere wedstrij- den, door clubs uitgeschreven, te houden. Een club, die een personeelen wedstrijd uit- schrijft, zal minstens een bedrag van f 250 aan prijzen moeten uitloven. Leden van een club, welke een wedstrijd uitschrijft, zullen niet aan den wedstrijd mo- gen deelnemen (uitgezonderd de Bonden- wedstrijden). Besloten werd nog een 4e nieu- we bondsbaan aan te schaffen. Nieuw Gron. Woordenboek. De achtste aflevering van het Nieuw Gro- ninger Woordenboek onder redactie van den heer K. ter Laan, is thans verschenen. De af levering begint met „Ja" en loopt tôt „Knip- noagels". Ze is weer uitnemend verzorgd en verlucht met talrijke foto's. De inhoud biedt weer veel wetenswaardigs, waarvan meerde- re aardige gezegden en versjes de waarde nog verhoogen. De tramlijn Oostelijk Groningen. Mevrouw De VriesBruins heeft aan den minlster van Waterstaat de volgende vragen gesteld le. Is het den minister bekend, dat op de tramlijn Oostelijk Groningen de. laatste we« ken eenige ongelukken zijn gebeurd, die door^ het publiek worden toegeschreven aan een> minder goeden toestand van de lijn en on«( voldoende toezicht, tengevolge van verkeerd toegepaste bezuinigingsmaatregelen 2e. Is de Minister bereid een ernstig ondar-* zoek te laten doen naar de juistheid van de ze geruchten 3e. Zoo ja, zou Zijn Excellente de resul-; taten van dat onderzoek willen meedeelen, omdat geacht mag worden, dat publiceeren- van die resultaten gewenscht is, met het oog op de gerustheid van de reizigers 4e. Indien het onderzoek uitmaakt, dat de lijn inderdaad in minder goeden toestand[ verkeert, zou de minister dan willen bevorde-- ren, dat in dien ongewenschten toestand zoo^ spoedig mogelijk verbetering wordt ge bracht D-00 T1T mil 1—Z.11 lu Pi'.ll»g< rr»

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1926 | | pagina 1