ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR DE VEENKOLON1ËN EN OMLIGGENDE STREKEN Eerste Blad. 30e laargang. - No. 133 DONDERDAG 9 November 1933. Oplaag 13500 exemplaren. BUITENLAND Uemengae Berichten. Binnenland. Verschijnt: DINSDAG-, DONDERDAG- en Z ATERD AGAV OND. Abonnementsprijs per 3 maanden 150 cent Per post Binnenland 175 cent. Buitenland op aanvraag. Uitgave van de N.V. DE NOORD-OGSTER gevestigd te Wildervank. Advertentiën van 1 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent; buiten de provinciën Groningen en Drenthe 20 cent per regel. Reclames of Ingezonden Mede- deelingen dubbel tarief. Bij regel abonnement aanmer- kelijk lager. (WAARIN OPGENOMEN DE NIEUWE VEENDAMMER, VEENDAMMER EN PEKELDER COURANT) Dit nummer bestaat uit vier bladen if Aangesloten bij den Ned. Spaarbankbond en den kring O.-Groningen. Zitting iederen Zaterdag van 4 tôt 7 uur, ten huize v. d. Heer J. B. RUBEN. Buitenlandsch Overzicht. Het Rijksdagbrandproces. GEHEIME ZENDER TE ENSCHEDE. ENSCHEDE, 8 Nov. DE N00RD-00STER Red.-Uitg. M. KNOOP-B1ERL1NG Interc Telefoon No. 420. Het was te voorzien dat de Duitsche stad Dantzig het Duitsche voorbeeld volgen zou en zich eveneens tôt het nationaal socialisme be- keeren. Maar de regeering der stad verkeerde in een geheel andere positie dan de ryksregeering en moest daarom veel meer met de publieke opinie der wereld rekening houden. Dit heeft haar teruggehouden van een optreden tegen andersdenkenden, dat de wereld in Hitler en de zynen zoozeer geërgerd heeft. Blijkbaar heeft haar dit moeite gekost. En nu de tegenstelling tusschen Duitschland en de rest der wereld zich toespitst, schijnt ook de Dantzigsche regeering agressiever te willen gaan optreden en den wa- ren nationaal socialistischen aard niet langer te willen verloochenen. Daaruit is het Dantziger incident ontstaan, dat door het beroep van de door de maatregelen der Dantziger regeering getroffe- nen op den Hoogen Commissaris van den Vol- kenbond en door diens doorzenden van de ont- vangen protesten naar den Volkenbond zoo'n groote beteekenis heeft gekregen. De berichten zijn uit Warschau en, per Wolff, uit Dantzig afkomstig, beiden allesbehalve objectieve bron- nen. Maar de overeenstemming is groot genoeg om ons een voorstelling van het gebeurde te geven. De katholieke Dantziger Landeszeitimg en de socialistische Danziger Volksstimme had- den een verslag gepubliceerd over een rede die Greiser, de nationaal-socialistische vice-presi- dent van den Senaat, tôt de politie gehouden had een rede, waaruit geblèken zou zijn dat in de politie nog andere opvattingen heerschten dan die der nleuwe overheid. Naar aanleiding van die publicatie is het katholieke blad voor acht dagen, het socialistische blad voor twee maanden, dat wil ongeveer zeggen voorgoed, verboden. Na zich bij den Senaat te hebben be- klaagd en daar nul op het request te hebben gekregen, hebben zoowel katholieken als so- cialisten zich tôt Rosting, den hoogen commis saris van den Volkenbond gewend. Zoo staat het in de berichten. Formeel juist is dit niet. Ros ting is nu directeur van de sectie voor de min- derheden te Genève. Men heeft zich waarschijn- hjk alleen tôt hem gewend omdat de pasbe- noemde hooge commissaris, de 1er Lester, nog niet te Dantzig in functie is. Rosting, die, als waarnemend hooge commis saris, te Dantzig groot beleid had getoond in de btjzonder moeilijke overgangsperiode en daardoor bij aile partijen hoog in aanzien stond, heeft de zaak ernstig genoeg gevonden om haar bjj den Raad van den Volkenbond aan te bren- gen. Intussehen heeft het geschil te Dantzig zelf zich snel uitgebreid. De overneid heeft een bevel tôt inhecbtenisneming tegen de betrokken jour- nalisten uitgevaardigd, omdat zij, door hun be- klag over schending van hun grondwettelijke rechten bij den Volkenbond, Dantzig in moeilijk- heden hebben gebracht met de buitenwereld, wat hun als landverraad wordt aangerekend. De Senaat had nog niet eens beslissing genomen in hun zaak, wordt daar, als verzwarende om- standlgheid aan toegevoegd. Al moge dan de Senaat niet formeel de zaak hebben afgedaan, de betrokkenen zullen zeker geen reden meer hebben gehad in twijfel te verkeeren omtrent hetgeen zij daarvan te verwachten hadden. De directeur van de Volksstimme heeft zich laten pakken de twee verantwoordelijke maû- nen van het katholieke blad echter heeft men niet kunnen vinden. Intussehen heeft het politiek conflict in Dant zig zelf zich nu verder uitgebreid, doordat de overheid haar betrekkingen met de centrum- partjj heeft afgebroken. De „binnenlandsche toe- stand" in stad en land van Dantzig zal daardoor waarschrjniyk heel gespannen raken. Men kan gissen waar het heen gaat, als de dingen hun „normalen" loop nemen. Het bedenkelykste van het geval is zeker dat men nu te Warschau weer met zenuwachtige belangstelling op Dantzig zal gaan letten, en de verhouding tusschen Polen en Dantzig er door vertroebeld zal worden, wat allicht ook op de Poolsch-Duitsche verhouding een slechten invloed zal hebben. De Dantziger regeering heeft dan ook de Duitsche zeker geen dienst bewezen door op dit oogenblik een dergelijk con flict uit te lokken. Duitschland voelt zich al vereenzaamd ge noeg. En het brandstichtingsproces te Berlyn werkt nog iederen dag mee om den afkeer van het nationaal socialistisch Duitschland te ver- sterken. Na het optreden van Goering heeft nu ook de procureur-generaal de verontwaardigde verbazing der wereld gaande gemaakt door den advocaat der drie Bulgaren, die zich werkelijk niet aan overmatigen beroepeijver te buiten gaat, te bedreigen, omdat hy de onbetrouwbaar- heid van een der getuigen wat al te duidelijk in het iicht stelde. De procureur-generaal moge zeggen, dat het Duitschland niet schelen kan, hoe de wereld over de Duitsche rechtspraak denkt, de officiëele poging vaD Wolff om het optreden van Goering in een ander licht te stel- len, weerlegt deze uitspraak. En winnen in aanzien doet Duitschland door dit procès zeker niet. Teneinde althans het eenig houvast met het buitenland te handhaven is Goering naar Rome gegaan. Wil hij trachten Mussolini opnieuw te winnen De diplomatieke correspondent van de He rald brengt Goering's tocht in onmiddellrjk ver- band met een wenk, dien Mussolini aan Hitler zou hebben gegeven en volgens welken wenk Mussolini een Italiaansch leger over de Oosten- rijksche grens zou doen trekken, wanneer Hit ler pogingen mocht aanwenden tôt annexatie van Oostenrijk. Vandaar een besluit om het le- gercorps te Verona naar Bolzano over te bren- gen. Op een vergadering der Kleine Entente zou vervolgens besloten zijn, dat Zuid Slavië in ge val van een dergelijken inval van Italie in Oos tenrijk, mobiliseeren zal. Op dien grond zou Mussolini Hitler gewaarschuwd hebben tegen de gevolgen van een Duitschen aanval op Oos- tenryk. Hitler zou daarop order gegeven heb ben, dat het legioen van ex-Oostenrijksche na- zi's, dat zich onder Duitsch leiderschap aan de Beiersche grens samenpakte, verder van de grens verwijderd zal worden. Hitler heeft het nog niet zoo gemakkelyk blijkbaar, als zyn dictatoriale macht allicht zou doen vermoeden. Ook de Amerikaansche président Roosevelt heeft het ondanks zijn dictatoriale volmachten, niet zoo gemakkelyk nu hij de oeconomische criais wil opheffen. Het verzet van Ford tegen de automobielcode duurt blijkbaar voort. Ford heeft een nieuwe werkregeling toegepast, vol- gens welke btf toerbeurt 9000 arbeiders van zijn fabriek werkloos zullen zijn. Deze stap is klaar- blijkelijk ondernomen om overeenkomstig de N.R.A.-voorschriften het minimum aantal wèrk- uren op 35 uur te kunnen bepalen. De maat schappy weigert zich uit te laten met betrek- king tôt het voorstel van generaal Johnson, die Ford een 40-urige werkweek wil voestaan. Het onderhavige plan van Ford is steliig een bewijs voor de hervatting van den stryd van Ford met de N.R.A. Ook de boeren blijven in révolutionnaire be- weging en telkens breken nu hier dan daar sta- kingen uit de vragen van dezen kleinen agitator toe te la ten. Dimitrof Is den getuige bekend, dat in Oos- tenrijk en Tsjecho-Slowakije zijn partijgenooten ook illégale propaganda maken en onder val- sche adressen correspondeeren Gobbels Het schynt dat u nu de nat.-socia- listlsche beweglng beleedigen wilt. Ik antwoord hier met Schopenhauer „Ieder- een is waard, dat men hem aanziet doch niet iedereen is waard dat men met hem spreekt." Président Deze vraag kon echter niet toe- gelaten worden. Dimitrof In dit verband stel ik een wijzi- gingsvoorstel voor. Président Dat moet u schriftelijk doen. Als hij verder wil spreken, ontneemt de pré sident hem echter het woord en geeft dit aan Torgler. Deze weerlegt, dat hy het parool gaf „Sla de fascisten neer." Voorzitter „Torgler, hoe verklaart U, dat zooveel wapens en springstoffen by de commu- nisten zyn gevonden Torgler „Ik ben niet in staat hieromtrent in- lichtingen te geven." Woensdag is het procès inzake den brand in den Rijksdag voortgezet. Als getuige was voor dezen dag opgeroepen minister Gobbels. In verband met de groote beteekenis van de zen dag is Dimitrof weer toegelaten, hoewel zyn uitsluitingstijd nog niet beëindigd was. De zitting begint om 9% uur en by het ver- schijnen van Gobbels staan allen op en brengen den Duitschen groet. In tegenstelling met Goering houdt Gobbels geen rede, maar antwoordt hy op de vragen van den président. Zijn verklaringen behandelen de komst van den minister op het terrein van den brand. Reeds direct nam men aan, dat de communisten de aanstichters waren. Hierover bestond in het kabinet geen verschil van meening. Op een vraag omtrent Torgler antwoordt Gobbels Ik heb Torgler lange jaren opmerkzaam ga- degeslagen zonder ooit een woord met hem te hebben gewisseld en ik ben tôt de overtuiging gekomen, dat men de communistische party in drie klassen kan lndeelen. 1. Er zyn eerlijke arbeiders, die in het com munisme gelooven en meenen, dat het hen een beter leven kan geven. Wy hebben steeds ge- tracht deze menschen terug te winnen. 2. De tweede klasse is het Jan Hagel van de straat, die het communisme gebruikt als dek- mantel voor zyn jnisdaden. Dat zijn de men schen, die onder de vlag van het communisme aanslagen plegén, plunderen en overvallen doen, omdat zij hopen, als politieke gevangenen min- der streng behandeld te worden. 3. De laatste klasse bevat de z.g.n. intellec- tueelen, die zeer sluw zich achter de fanatici verschuilen om zich aan de handen van het ge- recht te onttrekken. Tôt deze groep reken ik Torgler. Ik geloof niet aan zyn oprechtheid. Ik ben overtuigd dat hy een van de gevaarlijkste communistische lei- ders is. Hy was steeds de grootste hetzer, ter- wijl hij in de huishoudeiyke commissie van den Ryksdag dan weer de fatsoenlyke en de verzoe- ningsgezinde speelde. O. M. U beschouwde den brand in den Rijks dag als een teeken voor een communistischen opstand Gobbels Absoluut. Thans verheft Dimitrof zich en stelt eenige zakeiyke vragen. Hierbij verwyt Gôbbels hem, dat hy communistische propaganda tracht te maken. Als Dimitrof zinspeelt op de moorden op Rathenau e.a. wil de président hem onder- breken. O. M. Ik vind het zeer tegemoetkomend van U, minister, deze vragen te beantwoorden, doch ik geloof dat zij beter onbeantwoord kunnen blyven, aangezien zij gesteld worden om in een bepaalde richting propaganda te bedryven. Gobbels Ik beantwoord deze vragen alleen om Dimitrof en de wereldpers de mogelykheid te ontnemen, te verklaren, dat ik voor deze vra gen uit den weg ben gegaan. Ik heb anderen te woord gestaan en verzoek DE KONING VAN AFGHANISTAN VERMOORD. BOMBAY, 8 Nov. Volgens een uit Kaboel ont- vangen telegram is de Koning van Afghanistan, Nadir Khan, hedenmorgen vermoord. Nadere byz'onderheden ontbreken. Hedenmiddag is de zoon van Nadir Khan tôt Koning van Afghanistan uitgeroepen. LONDEN, 9 Nov. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de moorde- naar van den Afghaanschen koning Nadir Khan een vertrouwde vriend en hoveling van den ko ning zou zyn geweest. Omtrent de motieven en den persoon van den moordenaar is nog niets bekend. ENGELSCHE CRITIF.K OP DUITSCHLAND. LONDEN, 8 Nov. By -Je -_ ing der debatten in het Hoogerhuis over de oatwapeniïig, zcide de leider der oppositioneele -.rbeidersparty Pon- sonby, dat de redavoering "'".h Sir John Simon onbevredigend was en niet het algemeen wan- trouwen kon wegnemen, dat ten aanzien van de regeeringspolitiek in deze kwestie bestond. Of- schoon het volkomen waar is, dat Duitschland onverbeterlijk is met zyn gewoonte om onge- schikte dingen op een ongeschikt oogenblik uit te voeren en dat de Duitschers de slechtste di- plomaten van Europa zijn, moet men toch reke ning houden met de psychologie der Duitsche natie en den huidigen toestand in de wereld. Ponsonby zeide, dat zyn party het betreurt, dat Engeland niet die actie heeft ondernomen, die door aile landen zoo sterk werd verwacht. DE LINDBERGH'S TE GENèVE. GENèVE, 8 Nov. Het echtpaar Lindbergh is hier hedenmiddag om 15.50 uur gedaald. DE ONRUST OP CUBA. Regeering is den toestand meester. HAVANA, 8 Nov. De regeering San Martin heeft verklaard, dat zy meester van den toe stand is. Het aantal slachtoffers. HAVANA, 8 Nov. By den jongsten opstand op Cuba zyn 12 personen gedood. De opstandelingen zouden een vergeefschen aanval hebben gedaan op het palels van den président, teneinde San Martin af te zetten en oud-president de Cespedes weder aan te stellen. HAVANA, 8 Nov. De voorsteden van Ha- vana werden hedenochtend in opschudding ge bracht door geheimzinnige luchtbombardemen- ten, welke vanaf den grond beantwoord werden. Men gelooft, dat een deel van het leger en de A. B. C. (een geheime landeiyke organisatie) trachten een staatsgreep te doen. In de lucht bevonden zich militaire vliegtuigen, die een of- fensief tegen de regeering wilden beginnen. De troepen van het kamp Columbia zouden zich by de anti-regeeringstroepen hebben aangesloten. EEN WERVELSTORM BOVEN INDO-CHINA. LONDEN, 9 Nov. Boven een gedealte van Franscb-Indo-China heeft een hevige wervelstorm gewoed. Volgens ontvangen berichten zouden daarbij 130 men schen om het leven zijn gekomen. AAN DE KAAK GESTELD. CASTROP (Westfalen), 8 Nov. Door de straten van Castrop is dezer dagen door S.A.- mannen een persoon gevoerd, die een bord om zyn hais had, waarop het volgende geschreven stond „Deze vijand van het volk heeft de aardappe- len, welke hem door het steuncomité waren ver- strekt, verkocht, en er alcohol voor gekocht. Hy wordt thans op gepaste wijze gestraft" Deze man was een werklooze, die van de re geering steun ontving. WANNEER WIJZIGING VAN DE WINKELSLUITINGSWET ■s GRAVENHAGE, 8 Nov. Vele middenstanders zien met belangstelling uit naar het ontwerp tôt wyziging der Winkel- sluitingswet, dat minister Verschuur heeft toe- gezegd, „binnenkort" te zullen indienen. By informatie vernemen wy, dat het ontwerp in vergevorderden staat van voorbereiding is. Er moeten echter nog enkele adviezen worden afgewacht van buiten-departementale instan- ties. Daardoor is niet nauwkeurig te zeggen, hoeveel weken het nog zal duren voor het ont werp de Kamer zal worden aangeboden. In ieder geval zal het echter spoedig geschieden. STAKING BIJ REGOUT TE MAASTRICHT. 600 stakers. MAASTRICHT, 8 Nov. In den afgeloopen nacht is door de katholieke en moderne arbeidersorganisaties alhier beslo ten een werkstaking uit te roepen bij de N.V. „De Sphinx", v|h P. Regout, alhier. Het betreft hier de aardewerkfabriek. De te- gelfabriek werkt normaal. Ongeveer de helft van het personeel, 600 man, is in staking. De fabriek staat onder politiebewaking. Er wordt aan de fabriek door stakende arbeiders gepost. Ailes is rustig. De laatste dagen is in Enschede wederom een geheime zender aan het werk, die op vrijwel ge- lijke golflengte als Hilversum uitzendt. Door de zen zender worden scheld-tirades gehouden op aile mogelijke politieke partijen. Voorts wordt gewaarschuwd tègen z.g. fascistische winkeliers en men heeft aangekondigd de namen van allen, die in Enschede by den N.S.B. aangesloten zyn, te zullen omroepen. Aangezien hier aile partijen behalve de O.S.P. worden uitgescholden, bestaat het vermoeden, dat men hier met een geheimen zender van een O.S.P.'er te doen heeft. Tôt nu toe zendt men in de middaguren en 's avonds na' twaalven uit. TRAGISCH ONGEVAL. EINDHOVEN, 8 Nov. Hedenmiddag heeft hier een droevig ongeluk plaats gehâd. Een driejarig dochtertje van me- vrouw Heerschot zag haar moeder. die per fiets huiswaarts keerde, naderen. Het kind snelde de deur uit om moeder te begroeten. By het over- steken van den weg werd zy door een vracht- auto gegrepen en op slag gedood. WINSCHOTEN, 8 Nov. De Arr-Rechtbank alhier verklaarde heden in staat van faillissement J. Groenewold te Stads- kanaal (O.). Curator: Mr. H. F. Reitsma, adv. en proc. te StadskanaaL Rechter-Commissaris Mr A Ch. E. Maitland. ZUIDBROEK, 9 Nov. Het ongeval den fabrieksarbeider T. Dilling van hier j.l. Vrijdagnacht overkomen in de strooeartonfabriek van de Fa. Hooites Beu- kema te Hoogezand is wonderbest afgeloopen. Het slachtoffer had by het ongeval een heup- ontwrichtlng opgeloopen, hetgeen bij zyn komst in het Diaconessenhuis te Groningen onmiddel- lijk is verholpen. Verder heeft hy geen lichaams- deelen gebroken of verminkt, wel heeft hij een groot aantal schaafwonden opgeloopen. De pa- tiënt maakt het thans goed. Onder leiding van Mevrouw Sevenster werd hedenavond in het locaal van de Ned. Herv. Gemeente een - vrouwenvereeniging opgericht, zich ten doel stellende de versterking van den onderlingen band van saamhoorigheid en dienst- baarmàking van de Vryz. Herv. Geloofsbelijdé nis. Reeds den eersten avond traden 53 dames als lid der vereeniging toe, terwyi de kans op vermeerdering van ledental zeer groot is. Er heerschte den geheelen avond een gezellige geest. OUDE-PEKELA, 8 Nov. Schoolfeest. Hedenmiddag vierden de kinderen der R. K. School het herdenkingsfeest van het 150-jarig bestaan der parochie. Het geheel versierde Gymnastieklokaal was geheel gevuld met kinde ren der school, van de bewaarschool en de kin deren tôt 16 jaar. Nadat het hoofd der school, de heer Nijman, dezen middag met een kort ope- ningswoord had geopend, werden achtereenvol- gens 2 tooneelstukjes gegeven. Beide stukjes werden heel aardig ultgevoerd en vielen zeer in den smaak. Vervolgens trad voor het voetlicht pastoor Veger van Appingedam, met zijn uitge breid programma in 't goochelen. De kinderen volgden met aandacht de verrichtingen. Mooie staaltjes op 't gebied van goochelen werden ge geven. Tusschen deze bedrijven door werden praehtige gramophoonplaten afgedraaid door den heer H. K. A. Klasen, radiofabrikant, alhier. Een attractie was wel het loten. Nieten beston- den er bij deze lotery niet. Ondertusschen wer den de kinderen volop getracteerd. Na afloop bracht de heer Nyman dank aan den ZeerEerw. heer Veger, terwyi eveneens allen werden bedankt, die hadden medegewerkt tôt het zoo welslagen van dit mooie kinderfeest, slechten toestand, maar wyi de gemeente gesa- neerd wordt, mocht de gemeente geen gelden besteden voor verbetering van wegen. VEENDAM, 9 Nov. Loonregeling 1 a n d a r b e i d e r a De moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden hebben alsnog aan de besturen van de neutrale en chr. werkgeversbonden in de Groninger en Drentsche Veenkoloniën voorgesteld besprekin- gen te openen over de afsluiting eener loonrege ling voor bet komend jaar voor de vaste land- arbeiders. WILDERVANK, 9 Nov. Correspondent! e. D. D. de V. te M. Wy kunnen geen inge zonden stuk opnemen, hetwelk critiek uitoefent op een bericht in een ander blad geplaatst. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, heeft de gemeente Groningen een grooten voor- raad Japansche gasbuizen gekocht, welke men te Veendam gaat opslagen, om ze daar te ge- bruiken voor het geval de Kroon het raadsbe- sluit van Veendam mocht goedkeuren. De op- slag heeft plaats voor rekening van Groningen en de buizen zullen weder naar die gemeente worden vervoerd, zoodra mocht blijken dat van een gasvoorziening voor Veendam, niets terecht kan komen. MUNTENDAM, 8 Nov. Wegverbetering te ger- en Tripscompagnie. Het gemeentebestuur heeft van Ged. Staten bericht ontvangen, waarby het werd gemach- tigd de wegen onder deze gemeente en gelegen te Borger- en Tripscompagnie te verbeteren. B o r - GIFT VAN EEN TON AAN DEN STAAT. rT,"~' 'S-GRAVENHAGE, 8 Nov. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten beboeve van 's Ryks schatkist van een on- bekende is ontvangen 'n bedrag van i 100.512.50. Gelyk bekend verkeeren deze wegen in een zeer 'schieden. ALBERT VOGEL OVERLEDEN. Woensdagavond is na een korte ongesteld- heid te Den Haag plotseling overleden Albert Vogel, in den ouderdom van 59 jaar. Louis Albert Anthing Vogel werd 18 Juni 1874 te Bergen op Zoom geboren. Hy koos de militaire loopbaan, waarby hy laatstelijk den rang van luitenant-kolonel bekleedde. Vogel was, behalve leeraar in welsprekend- heid aan de Hoogere Krygsschool en aan de Universiteit te Leiden, Kamerrecitator van wy- len koningin Elizabeth van Roemenië (Carmen Sylva), terwyi hy S'tichter en algemeen voor zitter was van de M.py tôt bevordering van de Woordkunst. Als voordrachtkimstenaar is Vogel voor het eerst in 1899 opgetreden te.... Maassluis. Daar- na trad hy in de voornaamste Nederiandscha steden op en ging weldra naar het buitenland. Hij hezocht Noord- en Zuid-ÀmeriWa, Oost- en West-Indië, China, Japan, Engelsch-Indië, Egyp te, en was de eerste Nederiandsche kunstenaar, die een kunstreis om de wereld maakte (1911 1913). Hy heeft o. a. Vondels „Lucifer" in het Duitsch en in het Engelsch voorgedragen. Van de hand van Albert Vogel verschenea o. m. de volgende werken „Het Japansche too- neel" (1919), „Je maintiendrai"een boek voor leger en volk, 1917); ..Voordrachtkunst" (1918); „Dialogen" (1927); en „Rhetorica" (1931). Ge- durende zeven jaar is Vogel voorzitter geweest van den Haagschen Kunstkring. In 1929 werd hij bevorderd tôt officier in de orde van Oranje- Nassau, in 1930 benoemd tôt eere-lid van de Société académique d'histoire internationale te Parys. DEFENSIEBEGROOTING 1934. ■3 Memorie van Antwoord. Aan de thans verschenen Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Defensiebegrooting 1934 is het volgende ontleend De regeering heeft reeds uiteengezet, welke omstandigheden en overwegingen moesten lei den tôt het nemen van maatregelen ten opzich- te van het lidmaatschap der S.D.A.P. en van or- ganisaties, aangesloten by het N.V.V. De minis ter zet nog eens uiteen, dat de gebeurtenissen op de vloot in Indië hebben doen uitkomen, dat het vereenigingswezen van beroepsmilitairen in verkeerde banen is geraakt. Steeds meer is daar door de krijgstucht in het gedrang gekomen het was noodig daaraan paal en perk te stellen. De nationaal-socialistische beweging wordt als een organisatie op fascistischen grondslag aangemerkt. Voor de vermindering van de bedragen der geldeiijke uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers bestond gereede aanleiding, nu de loonstandaard is gedaald. De minister trad in overleg met zijn ambtgenoot van financiën over de mogelykheid om eenige verbetering te bren gen in de steunregeling voor de oud-gepension- neerde militairen. De minister kan tôt zijn leedwezen inzake particulière wapenfabricage geen inlichtingen verstrekken, aangezien het toezicht niet tôt zyn bevoegdheid behoort. Meermalen melden personen, die zonder werk zyn, zich aan om in dienst te treden op den voet van een gewoon dienstplichtige en gewoonlyk worden zy ook tôt een daartoe strekkende ver- bintenis toe~elaten. Er zijn voor de lichting 1933 56 en voor de lichting 1934 126 personen dien- tengevolge minder tôt gewoon dienstplichtige bestemd. Er zijn tôt dusver geen maatregelen genomen om jeugdige werkloozen tôt dienstne- ming aan te moedigen uit zulke maatregelen zouden bezwaren kunnen voortspruiten. In overeenstemming met de in het buitenland algemeen gehuldigde opvattingen is de regee ring van oordeel, dat een behoorlyke bescher- ming van de bevolking tegen aanvallen uit de lucht wel degelyk zonder veel hooge uitgaven kan worden verkregen door het van overheids- wege voorbereiden en treffen van maatregelen. Omtrent de uit die maatregelen voortvloeiende kosten kan de regeering geen gegevens ver strekken, omdat eerst na de totstandkoming van de thans in voorbereiding zynde wettelyke voor- zieningen een overzicht kan worden verkregen van hetgeen in dit opzicht zou dienen te ge-

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1933 | | pagina 1