J5RIEVEN Berlijn DE NOORD -OOSTER van MAANDAG 18 November TWEEDE Bl AD gplii UIT Z ONZE ILLUSTRATIE-PAGINA Z MuntendamBlack Boys S1. Links.een fraaie aanval op het Sneeker doel. Inzet de beide aanvoerders maken kennis met den scheidsrechter. Midden het eerste doelpuntje voor Muntendam wordt gescoord. Kechts een moment oit den voetbalwedstryd BatoNoordster. De Bato-keeper was niet alleen klem-, docb ook zit-vast. Het in aanbouw z(jnde nleuwe stadbuis te Delfzijl nadert zjjne voltooiïng. De Aanvoer van munitie en levensmiddelen voor de troepen b|j den aanval op Makale. torenspits is reeds geplaatst. Cliché's Clichéfabriek „Bali", Gronmgen BERLIJN, NOV. 1935. Laten wij vandaag de politiek de politiek wij maken hier momenteel een aaneenrijing van overgangsperiodes door en van hetgeen er ach- ter de schermen geschiedt, dringt weinig of niets tôt de buitenwereld door. Gevolg... aller- lei gissingen en veronderstellingen waarop het al héél moeilijk bouwen is. Véél interessanter is, om nog eens het een en ander te vertellen over de voorbereidingen voor de Olympiade, die, gelijk ik al eerder schreef, een zéér groot succès beloven te wor den, uitgezonderd dan misschien het voetbal- tournooi. Want méér dan een land ziet geen kans met eenig vooruitzicht op succès, met een amateurselftal uit te komen. Het wordt trou- wens hoe langer hoe moeilijker, om de grens tusschen den heelen of halven beroepsspeler en den rasechten amateur te kun- nen trekken, en wanneer men de definitie van het amateurisme in al haar strengheid zou willen handhaven... ik geloof dat men dan beter heelemaal geen voetbal-toumooi zou kun- nen organiseeren. Mocht dit voetbalfestijn te- leurstellen, dan zou dat zeer zeker hoogelijks te betreuren zijn, want het voetbal trekt zonder eenigen twijfel nog altjjd de meeste toeschou- wers en juist nu men in Duitschland een na- tionaal elftal heeft, dat in staat is, iedere plaats in het elftal door minstens twee, zoo al niet drie gelijkwaardige krachten te doen in- nemen, zou een internationale krachtmeting op het groene veld een geweldige attractie zijn... Ik heb u ook al eens verteld, hoe voortref- felijk men het hier verstaat om voor de Olym- pische spelen propaganda te maken, ik her- inner slechts aan de werkelijk géniale gedachte den zoogenaamden ..Olympia-trein" door het rijk te laten trekken, maar onlangs werd ons toch duidelijk dat Duitschland wat de pro pagande voor de Olympische spelen betreft zelfs van zoo een klein landje als Finland, nog wel het een en ander leeren kan. Zooals men, om de wielersport populair te maken, bijv. de z.g.n. „Kermiskoersen" in de kleinste Belgische plaatsjes kent, zoo kent men in het land der „Duizend Meren", populaire sportfeesten, waaraan gansche dorpen levendig aandeel nemen. Het zijn volksfeesten in den besten en uitgebreidsten zin van het woord, en men slaagt er op dergelijke wjjze in het geld bijeen te brengen, noodig om een keurcorps van athleten naar Berlijn te zenden... Daar worden bijv. wedstrijden in het touw- trekken tusschen getrouwden en vrijgezellen georganiseerd in een andere stad dagen de taxichauffeurs de tramconducteurs of de po- litie tôt een estafettenloop uit, wéér ergens an- ders weet men het publiek te trekken en de busjes te vullen, door een elftal loopjongens en jongste bedienden in een voetbalkamp te la ten uitkomen tegen de heeren directeuren en procuristen. Beroemde athleten uit vroegere jaren hebben zich in vereenigingen georganiseerd en noodi- gen andere sportmenschen van naam tôt een krachtmeting uit. Figuren bijv. als de beroemde Finsche loo- per Hannes Kolemannen, de eerste die destijds den euvelen moed opbracht, den Franschen looper Jean Bouin op de 5000 meter met een.... borstbreedte te slaan, een ster uit den verleden tijd als de Marathonlooper Stenroos, een be- kende Olympiatrainer en de huidige speerwerp- kampioen Matti Jarvinen, meten zichc in een voetbalwedstrijd met tegenstanders, in wier ge- lederen wij o.a. den kampioen op de schaats, Thunberg, aantreffen. Men geeft dikwijls aan dergelijke wedstrij- den een komisch tintje... Er worden gecostu- meerde voetbalwedstrijden gehouden, en terwijl een der doelverdedigers in een schommelstoel de komst van den bal afwachtte, had die van de tegenpartij, gedachtig aan het bekende ge- zegde, dat de gaolkeeper bij een door hem door- gelaten bal moet „vissehen", zich met een hen- gel gewapend... Oôk Nurmi, de 35-jarige, van wien wij wei nig meer hooren, maar die de spikes intus- schen nog niet voorgoed schijnt te hebben op- geborgen, heeft zicb in dienst van de goede zaak gesteld... En nog kortgeleden heeft deze „grootste looper aller tijden", een estafetteloop over 3000 meter op zijn dooie eentje tegen 15 athleten geloopen, die 66k niet voor het eerst van hun leven de athletiekschoenen aan had- den getrokken Zeker... 66k Nurmi kan niet ailes meer, maar daarom had men dan ook een greep gedaan uit hen, die hun allerbesten tijd al eenige jaren achter zich hadden, en zoo zag het enthousiaste publiek Nurmi den strijd aanbinden tegen ach- tereenvolgens een eerbiedwaardig minister..., een commandant van de brandweer..., een po- litiecommissaris..., een professor in de filoso- fie..., een operazanger...., een majoor... en een burgemeester... En dat ook deze heeren er nog wel het een en ander van kenden, moge blijken uit het feit, dat beide partijen in precies gelijken tijd de eindstreep in 9 minuten en 54 seconden passeerden. Waarop het feest werd besloten met een esta fetteloop, waarbij de dames athleten uit Hel- singfors de heeren sportredacteuren haar rug- gen lieten zien... Intéressante bijzonderheden werden ons bij ge- legenheid van een conferentie van de buitenland- sche joumalisten met de Duitsche Olympiade- organisatoren verteld over den fakkelloop die over 3000 K.M. zonder onderbreking van het dorpje Olympia naar Berlijn zal worden gehou den. Niet ten onrechte wees de grflze Excellentie Lewald er in deze conferentie op, dat niet alleen de oude Grieken groote oogen zouden hebben opgezet, wanneer zij de voorbereidingen in Ber lijn nog hadden kunnen vermoeden, maar 66k de vertegenwoordigers van het moderne Olympi sche Comité, dat eenige jaren geleden in Barce- lona over de spelen vergaderde, had er geen flauwe notie van wat hier in Berlin tôt stand zou worden gebracht. Hij wees er dan ook op, hoe in den beginne bergen van moeilykheden moesten worden „ge- nomen", een hindemis die eerst werd overwon- nen, toen Hitler peraoonljjk het initiatief in handen nam en het mogelijk maakte dit ailes te organiseeren op een wijze, z6ô grootsch, als Inderdaad een unicum mag worden genoemd. Het loont de moeite om U van wie er waar- schijnlijk wel eenige in Augustus naar Berlijn zullen komen eenige cijfers te noemen, die U zullen bewijzen, hoeveel grooter de moeilijkhe- den der organisatie dezer spelen zijn in verge- lijking met die, verbonden aan de Olympiade in Los Angeles. Wij kunnen hier wel het een en ander, maar het land der „onbegrensde mogeltjkheden" is het hier toch nog altijd niet. Maar men vergete niet, dat van Duitsche zijde ailes zéér nauwkeurig en nauwgezet is bestudeerd en dat men leering heeft getrokken uit hetgeen destijds in Amerika werd gedaan... Getallen Ik geef U eenige. In Los Angeles waren er 1700 deelnemers. Hier komen er niet meer maar ook niet minder dan4000. Aller- eerst vroeg men zich af, waar men deze men- schen moest onderbrengen. En het is de ver- dienste van den bekenden vroegeren athleet en huidigen Secretaris-Generaal van het Duitsche Olympische Comité, Dr. Cari Diem, die destijds bij het 2de garde-regiment had gediend, dat hij den heeren attent maakte op het plaatsje D8- beritz. Waar vroeger de militairen waren on- dergebracht, verrees geen dorp, neen... daar ont-- stond een s t a d j e, een stadje z66 prachtig ge- legen en z6ô met aile gerieflijkheden voorzien, dat de Fransche vertegenwoordlger van het Co mité de gevleugelde woorden sprak „Hier is een stad gebouwd, waar geen mensch weer weg zal willen gaan En men kwam 66k te spreken over de origi- neele idee van den fakkelloop van Olympia naar Berlijn. Denkt U eens even over een daarvoor noodige organisatie na Er zijn reeds een 3600- tal fakkels door de firma Krupp ter beschikking gesteld. Het zijn zoogenaamde „Kersenstabe" van „Nirostastaal", met een omhulsel uit alumi nium en met chemische stoffen gevuld. Deze fakkel produceert een helderschijnend licht dat 6ôk bestand is tegen regen en storm. „Waterproof" zou men kunnen zeggen, en wanneer een looper soms het ongeluk mocht hebben, den hem door zijn voorganger overhan- digde fakkel in een waterplas te laten vallen... dan nog... de vlam die eenmaal brandt, blijft branden. Vergls ik mij niet, dan zal de winnaar van den eersten Marathonloop de Grieksehe herder Spiridion Luis den laatsten fakkel hier in Berljjn in onl/angst nemen en ook zal hij het zijn die in een vliegmachine een olijftak uit het heilige woud van Olympia naar de Duitsche metropolis zal brengen... Nog een intéressante btjzonderheid is, dat ge- durende de spelen, voor de duizenden en duizen- den toeschouwers, bekende persoonlijkheden het woord zullen voeren. Voor ieder werelddeel zal een algemeen bekend man spreken en als eerste heeft zich bereids voor Europa Sven Hedin op- gegeven. Niet onaardig was verder het denk- beeld van een Berljjnsch tuinarchitect om iede- ren Olympia-overwinnaar een klein eikenboom- pje te schenken, een denkbeeld dat een vertegen- woordiger uit Californie warm toejuichte, omdat hij daarin de mogelijkheid zag in zijn land ein- delijk tôt den aanplant van heele...... woudeD van eikenboomen te kunnen geraken Tenslotte kom er dan nog de door Baron d6 Coubertin de eigenlijke vader der Olympische Spelen in nieuwen vorm voorgestelde orga nisatie van de ..Olympia der Muzen". En daar er sinds 1932 niet al te veel Olympi sche kunst is ontstaan, heeft men aan de ver- schillende musea in het Derde Rijk opdracht ge- geven, waardevolle stukken naar Berlijn te zen den, opdat men dan in het Deutsche Muséum een selectie uit de Grieksehe sport kan organi seeren, die den bezoeker een overzicht uit de geschiedenis der oudheid vermag te geven... Wanneer ik niet bang was dat U de krant weg zou leggen, dan zou ik U nog honderden kleine bijzonderheden over deze Olympiade kun nen vertellen, bijzonderheden over den aanleg van nieuwe straten en toegangswegen, bijzon derheden over de postduiven die ter gelegenheit, van de opening der Spelen zullen opfladderen, bijzonderheden over het Olympische Hymne door Strauss op muziek gezet en 66k over den 76 Meter hoogen „FUhrerturm", die in de arena oprijst en ons onwillekeurig eventjes herinnert aan de door een schoone schaal bekroonde zuil boven de Marathontribune op de Spelen in 1928 in Amsterdam, dewelke schaal door den Amster- damsche volksmond zoo geestig „het aschbakje der vliegers" werd genoemd Maar laat ik er over zwijgen. Wie hier komt kan zich met eigen oogen over- tuigen dat ik waarlflk niet teveel goeds van het ons wachtende sportfeest heb verteld... VAN SW.

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1934 | | pagina 1