HET PLAN VAN DEN ARBEID GEMEENTEBEGROOTING SAPPEMEER. 1936 Sa*vergîfriging in school in Italie. Aardverschuiving in Italie. Een Koerden-opstand onderdrukt. Hooge Sovjet-functionaris vermoord? Vier Italîaansche knapen wilden mee oorlogvoeren. BINNENLAND. Rangeerende trein verplettert een autobus. Nieuwe industrie te Goor. Pelle brand te Enschede. Dîefstâl met brandstiehtîng în ©en Parievink. Wet op uîtverkoopen niet overtreden. MIslukte poging brandkast te openen. GEEN SAMENWERKING IN HET NOORDEN. IN EEN STAMPVOLLE VERGADERING BESPROKEN. v MILAAN, 4 Jan. Te Cas aie zrjn in een school- gebouw dertig kinderen door gas vergtftigd. Eenigen moesten in het ziekenkuis worden op- genomen, doch levensgevaar schijnt voor geen der kinderen te bestaan. Men vermoedt, dat het gas uit de verwarmingsinstallaties is ontsnapt als gevolg van de weersomstandigheden. Ook in andere huizen heeft men uitstroomend gas be- merkt. MILAAN, 4 Jan. Te Val Nervia heeft zich een aardverschuiving voorgedaan, waarby ohge- veer 10.000 boomen zijn ontworteld en een tien- tal huizen inst.ortten. Gelukkig is niernand om het leven gekomen, daar de bewoners zich tij- dig in veUigheid hadden gebraeht. ANKARA, 4 Jan. Eerst thans worden blj- zonderheden bekend over den Koerdischen op- stand, die in October ji. is uitgebroken in het bergachtige gebied van Dersim, een gebied, dat steeds onrustlg is geweest. Een Turksch expeditiecorps heeft een poging gedaan om de opstandelingen te omeirkelen en is er na eeni- ge schermutselingen in geslaagd de tachtig op- standige Koerdenstammen van Dersim, die 15.000 gewapende mannen in het veld konden brengen, tôt gehoorzaamheid te dwingen. Daai'bij zijn aan beide kanten verscheidene dooden en gewonden gevallen. Er zyn 150 lei- ders gevangen genomen en voor den krijgsraad gebraeht en deze heeft 57 doodvonnissen uitge- sproken. Vijfduizend Koerden zijn naar andere provlncies overgebracht. Het district Derslin, waarvan de oude naam zal worden veranderd in Tundjeli krijgt een mi litaire bezetting en zal op militaire wijze wor den géregeerd. Aile bewoners zijn ontwapend. De militaire gouverneur van het district zâl dus doodvonnissen kunnen bekraohtigen, zon- der daarin het parlement van Ankara te ken- nen, gelijk het de constitutie van Kemal pasja verlangt. HELSINGFORS, 4 Jan. Het Finsche blad „Uusi Suoml" verneemt uit het plaâtsje Joen- suu aan de grens Van soVjet-Rusland, dat de oud-voorzitter van den taad van. volkscommis- sarissen van den sovjet-staat Oost-Karelië, dr. Edward Gylling, volgens een bericht uit sovjet- Rusland, is vermoord. Dr. Gylling, die van Zweedsche afkotnst is, en docent 1s geweest aan de universiteit Van Helsingfors, was gedurende vele jaren voorzit- ter van den raad van volkscommissariSsen van Oost-Karelië, doch werd begin November 1935 door de centrale regeering te Moskou afgezet en Uit Oost-Karelië verbabnen. Hy werd er van beschuldlgd de bevolking in Finschen-nationa- len geest te hebben opgevoed. Onder sterke bewaking werd hy uit de hoofd- stad Petroskoi weggeleid naar het dwangarbei- derskamp Solovets, doch daar is hij nooit aan- gekoïnen. Vermoedelljk is hij ondei-weg ver moord. MILAAN, 4 Jan. Vier knaapjes, van welke de oudste nog geen veêrtien jaren oud is, waren van huis weggeloopen om dienst te nemen bij het loger in Oost-Afrika. Te Voet legden zij den weg tôt Pavia af, daar zij er hiet in konden sla- gen, met een auto te mogen mederyden. Zy Werden door een agent opgepakt en ver- volgens naar hun, zeer ongerust geworden fa milles, teruggezonden. ROTTERDAM, 4 Jan. Vamnorgen Omstreeks zeven uUr is op den onbewaakten overweg aan den verbindingsweg tusschen de Schulpweg en de WaalhaVen O.Z. een ongeluk gebeurd, dat wondergoed is afge- loopen. Een autobus, waarin twintig arbeiders waren gezeten, is door een trein, bestaahde uit een convooi van petroleumwagens, geramd en *nn de linkerzyde totaal open gescheurd. De autobus werd ruim dertig meter langs de spoorbaan meegesleurd en tenslotte tusschen de locomotief en een stootblok knel gereden. Won- der boven wonder zijn slechts drie passagiers geWond geraakt. ENSGHEDE, 4 Jan. Het verleden jaar gestichte Economisch-Tech- nologisch Instituut voor de provincie Overyssel heeft een belangryk succès kunnen boeken. Er 2al n.l. dank zy dit instituut in Goor een voor Nederland geheel nieuwe industrie worden ge- vestigd en wel een eternietindustrie, die zich voornamelijk zal toeleggen op het vervaardigen van eternieten gas- en waterieidingbuizen, wel ke jaarlijks in grpote hoeveelhedcn moesten worden ingevoerd uit het buitenland, speciaal uit België. ENSCHEDE, 5 Jan. In den afgeloopen naçht is een felle brand ontstaan in de kapperszaak van den heer E. Wesemyer, in de Haverstraat. De bewoners wa ren op reis. Toen de brandweer ter plaatse ver- scheen, sloegen de vlammen met groote kracht naar buiten. De brandweer stond in deze smalle winkelstraat voor een moeilijke taak, daar de belendende perceelen groot gevaar liepen. De brand woedde spoedig in het geheele, ongeveer twintig meter hooge pand. De groote nieuwe mechanische ladder van de Enschedesche brandweer beWees by het blussehingswerk goé- de diensten. Het vuur werd zoowel aan de voor- als aan de achterzyde bestreden en bleef tôt het pand van den heer Wesemyer beperkt. Dit pand is echter nagenoeg geheel uitgebrand. Een belendend perceel, waarin het kleedingmagazijn van de Fa. Gebr. Sanders is gevestigd, kreeg ernstige waterschade. Ook werd veel sehade aangericht in het aan den anderçn kant gelegen pând van den kunsthandelâar A. Hefti. Ailes is verzekerd. Het uitgebrande perceei is eigen- doffi van den heer Hefti. De oorzaak is onbe- kend. TEGELEN, 5 Jan. In den nacht van 3 op 4 Jan. is diefstal met braak, gevolgd door brandstichting, gepleegd in een parievink op de Maas in dé gemeente Bel- feld. Een bedrag van ongeveer f 700 aan kolo- niale waren is ontvreemd. Na de inbraak is de boot, die een waarde van ongeveer f 2700 ver- tegenwoordigde, in brand gestoken en totaal uitgebrand. De brand is gesticht met behulp van benzine, waarvan men de ledige bussen ge- vonden heeft. Een roeibootje, dat in de naby- heid lag, wordt vermist. De ryksveldwacht van Belfeld heeft de zaak in onder2oek. Eigenaar van de boot is een zekere van Hoora. GRONINGEN, 4 Jan. De kantonrechter te Groningen heeft heden- ochtend overeenkomstig den eisch van het O.M. een vioolbouwer daar ter stede, die terecht stond wegens overtreding van de wet op de uitverkoopm, omdat hy in zijn étalagé zeven viol en had geplaats met een doorgehaalde prysnoteering, o.a. een van f 150 voor f 80, ont- slagen van aile rechtsvervolging overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het O. M. De overtreding werd niet strafbaar geacht, omdat uit niets de tydeiykheid der prysverla- ging bleek en door niets den indruk was ge vestigd, dat zich hier byzondere omstandigheden voordeden, zooals de wet voorschryft. GRONINGEN, 4 Jan. Na een pauze van eenige weken is vannacht in Groningen weer ingebroken. De inbrekers hebben getracht in de kistenfabriek op de Gi- deon aan het Winschoterdiep de brandkast te forceeren. Zy hadden daartoe een opening om het sleutelgat gemaakt, doch hun pogingen mis- lukten. Voor zoover bekend wordt er niets ver- mist. LEEUWARDEN, 4 Jan. Naar van bevoegde zyde wordt medegedeeld, heeft de commissie van voorbereidlng tôt stiehting van een Noord-Nederlandsche Econo- misch-Teohnologische Organisatie bèricht ont- vangen van het Friesche collège van Gedepu- teerde Staten, dat dit collège niet voornemens is, aan de Provinciale Staten een voorstel te doen, mede te werken tôt stiehting. van zulk een organisatie voor de drie Noordelijke provinciën gezameniyk. In indUstrieele kringen in Friesland, doch vooral in Groningen en Drenthe heeft dit be- sluit groote teleurstelling gewekt. Meer en meer toch voelt men behoefte aan de vorming van een organisatie op het gebied van de ont- wikkeling der nijverheid. Het vermoeden wint veld, dat het diepste punt der economische de- pressie eindeiyk is bereikL Zelfs vallen hier en daar ehkele lichtpunten te bespeuren. De promotor van het plan, tôt samenwerking tusschen de drie Noordelijke provinciën, prof, dr. p. van Os te Groningen, is van oordeel, dat die samenwerking allèen zou kimnen worden verkhegen, indien het enthousiasme) van den Gro- ninger en de werkeiykheidszin vàn den Dren- tenaai' worden gecomblneerd en eendrachtig het beoogde doel trachten te bereiken. Ê6n Instituut voor Friesland, Groningen en Drente gezameniyk zou ook veel voordeeliger kunnen werken. De provinciën, Limburg, Gel- derland, Overysel en Noord-Holland hebben ieder een budget van ongeveer f 20.000. De com missie kwam voor een organisatie voor de drie Noordelijke provinciën tôt een begrooting van f 30.000. Daar ook de provincie Utrecht aan het provinciaal bestuur heeft geadviseerd tôt oprich- ting van een instituut over te gaan, is Friesland dus de eenige provincie, waar nog geen beslis- sing of een negatiëve beslissing is genomen. Er zyn in Friesland Zeer velen, die de hoop koesteren, dat anderen zich geroepen zullen ge- voelen, het initiatief te nemen tôt een nieuwe poging, om tôt samnwerking met Groningen en Drenthe te komen. Inmiddeis hebben beide laatstgenoem.de provinciën besloten met de com missie van voorbereidlng samen te werken en te trachten een organisatie voor Groningen en Drenthe tôt stand te brengen. De kamers van Koophandel van Meppel en het département Veendam van de Maatschappy voor Handel en Nyverheid besloten reeds medewerking te ver- leenen. BORGER, 3 Jan. Verg. zangvereeniging „Aurora". Uit de boeken van den penningmeester bleek dat deze waren afgesloten met een voordeelig saldo. Hierha bestuursverkiezing wegens af- treden van de heeren H. Eising, voorz. en H. Koornstra, secr. (Niet herkiesbaâr). Hiervoor werden gekozen de heeren G. Ebbinge, voorz. en K. Koornstra, secr. Tevens werd de direc teur der vereeniging, de heer H. K. Moed, be- noemd tôt eere-voorzitter. Vervolgens bespre- king 20-jarig bestaan der vereeniging. De voor- zitter deelde mede dat op 8 Maart a.s. het 20 jaar was geleden, dat de zangvereeniging was opgerieht. Besloten werd deze dag eenigszins feestelyk te herdenken. Tevens werd ter ken- nis gebraeht dat mej. M. Scholtens te Borger, vanaf dien datum lid was geweest. De voorz. braoht vervolgens een woord van dahk aan de aftredende bestuurleden. Hierna sluiting. GIETERVEEN, 4 Jan. Een droevlg ongeluk. Toen hedenmiddag het zoontje van wed. Pot van school naar huis terugkeerde, was hy met andere leerlingen aan het stoeien en zag niet dat een auto naderde met het noodlottig ge volg, dat hy hier pardoes tegen aanliep en on der een achterwiel geraakte. Met gebroken beenen werd het jongetje opgenomen en na verbondeû te zyn door Dr. Huizinga, naar Gro ningen vervoerd. GIETEN, 6 Jan. Vereeniging voor Dorpsbelangen opgerieht. Vrydagavond had in het café Tent de op- richtingsvergadering plaats van een vereeniging voor Dorpsbelangen. Voorzitter was de heer Frinkel, die by de opening doel en streven van een zoodanige vereeniging Uiteenzette en meende dat hiervoor een ruim arbeidsveld open ligt. Nadat door verschillende aanwezigen hier- over het woord was gevoerd, traden aile aanwe- Aan de memorie van toelichting op de be grooting van inkomsten en uitgaven, ontleenen wy het volgende De dienst 1934 sluit met in ontvangst f 392076.22, in uitgaaf f 387154.76. Batig saldo f 4921.46. De gewone dienst 1934 sluit met een in de laatste jaren ongekend klein batig saldo. Dit bedrag zal geheel voor den dienst 1936 moe- ten worden bestemd. De dienst 1935 werd ge- opend met f 15.786.65 1934 met f 13041.37 1983 met f 19765.34 1932 met f 36353.27 en 1931 met f 34493.50. De moeilykhèden by het opstellen der begroo ting zyn grooter geworden als gevolg van het geringe percent&ge (49 pet.) rtjksbydrage in de uitgaven, in totaal f 80717.49, voor werkver- schaffing en steun over 1934 en door inkrim- ping van het belastingterrein der gemeente by de wet 4 Maart 1935. De gemeente verliest hierdoor nagenoeg 24 mille. Voorts doet de af- nemende garantlesom ingesteld bij art. 11 der wet van 4 Maart 1935 haar invloed gelden. Ze vermindert jaarlyks nagenoeg met f 2900. De hooge uitgaven tengevolge der werkloosheid (f 82.000) en het overbrengen van belastingen van de gemeente naar het. werkloosheidssubsi- diefonds (24 mille) gevoegd by de styging van de kosten voor ziekenverpleging, krankzlnni- genverpleging en het armbestuur bedreigen de gemeente-flnanciën zoodanig, dat de begrooting zonder een extra-bydrage uit het werkioos- heidsfonds en een belastingbydrage niet slui- tend is te krygen. De dienst 1933 sloot met een batig saldo van f 24986.65 van deze som werd f 15786.65 vûor deh gewonen dienst 1935 bestemd. De rest f 9200 werd gereserveerd met bestemming voor den dienst 1936. De uitkomst van den dienst 1934 viel tegen. Omdat B. en W. niet weten, hoe de dienst 1935 zal uitval- len, willen zy slechts over de helft van de gereserveerde som voor 1936 beschikken en de andere helft voor 1937 benutten. De uitkeering uit het gemeentefonds bedroeg f 1833.78 min- der dan aanvankelyk was geraamd. De garan- tiebepaling ondervangt dit verlies niet en heb ben B. en W. hiervoor dekking moeten zoeken. Ten aanzien van de beZoldiging en belooning van het personeel in dienst van de gemeente wordt voorgesteld om in het algemeen op de bezoldiging van het personeel te korten 5 pet. voor gehuwden en kostwinners en 6% pet. voor ongehuwden geen kostwinners zynde en om de bezoldigingen op de verlaagde be- dragen vast te stellen. Uit de begrooting van het Openbaar slacht- huls biykt, dat de bestaande tarieven geen waarborg bieden voor eene loonende exploitatie. Er wordt minder geslacht als gevolg van den aanvoer van rundvleesch in blik en gehakt in blik. Het verlies voor de gemeente Sappemeer wordt dan ook geraamd op f 1000. Volkshuisvesting. De exploitatie van 64 woningen en een stuk houwterreln gaat ge- paard met een verlies van naar schatting f 7645, waarvan het rijk voor zyn rekening neemt 3|4 gedeelte. ,De iflkomsten van het Sportpark worden gérajitk' ;>p f 1000. Het cyfer voor ondersteuninguit het werkldosheidssubsidiefbnds wordt geraamd op f 68.880. De gemeentebegrooting sluit met een tekort van f 17300 als gevolg van de hooge uitgaven ter bestryding der werkloosheid. De regeering zal worden verzocht om een extra bydrage van f 12300 en een belastingbydrage van f 5000. Het gasbedryf sluit met een batig saldo van f 3170.48, waaronder een Uitkeering Van f 3000 uit de winst van het electrisch bedryf. Over 1934 werd op de fabriek afgeschreven een be drag van f 17.008.14 en kotnt ze nog op de bâlans Voor met een bedrag van f 74.507. Het net van het electrisch, bedEtjf kcunt op de ba- lans voor met f 81.636.15. Over 1934 werd een winst gemaakt Van f 7306.84. Voor het Burgerl. Armhuis wordt een subsidle uitgetrokken groot f 38.835. zigen (67 personen) als lid toe. Hierna was aan de orde bestuursverkiezing. Het Voorloopig co mité stelde voor een bestuur te verkiezen be staande uit twee arbeiders, twee landbouwers, twee neringdoenden en twee middenstanders. geen neringdoenden, en een apart te verkiezen voorzitter. De vergadering kon zich met het idee vereenigen, dat aile groepen der bevolking in het bestuur vertegenwoordigd waren. De heer H. Frinkel werd by acclamatie tôt voorzitter benoemd. Voorts werden als bestuursleden geko zen de heeren H. Baas, R. Weijer, L. Moek, H. Moek Gzn., A. Wagenaar, O. Meeuwes en A. Heetebry. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur eèn règlement zal ontwerpen en hoop- te, dat de leden propaganda Zullen maken voor de vereeniging. Na nog de voorloopige commis sie bedankt te hebben voor haar voorbereidend werk, werd de vergadering gesloten. OUDEPEKELA, 5 Jan. Zaterdag had alhier in 't café Fruitema de trekking plaats van de verlotlng ten bate van de postduivenver. „De Trouwe duif" alhier. De prpzen vielen op de navolgende no's le pr. rywiel, op no. 448 2e pr. dressoir, op no. 308 3e pr. pendule, op no. 764 voorts In volgorde op 163 695 826 396 416 337 151 106 289 60 111 543 374 299 97 33 59 899 486 970 509 13 2 552 625 90 507 575 577 679 615 742 141 927 102 87 404 769 578 30. VEENDAM, 4 Jan. Vergadering Patrimonium. De gewestelijke jaarvergaderîng zal worden gehouden op 8 Februari a.s. te Groningen en de Verbondsvergaderlng op 11 Januari a.s. te Utrecht. Ingekomen was een overzicht van den Fin. toestand van de tehuizen voor tewerkge- stelden. Uit een en ander bleek, dat de fin. krachtige versterklng noodig hebben. De heer H. R. Eekhof wydde enkele harteiyke woorden aan de nagedachtenis van het overle- den eere-lid, den heer H. Drenth. Deze was een der oprichters van de afdeeling. De heer L. Zwiers te Sappemeer sprak over „De Rustdag". In de eerste plaats Werd er op gewezen, dat de rustdag eeD scheppingsordi nantie is. Vervolgens werd stllgestaan by den oud-Testamentischen- en nieuw-Testamenti- schen rustdag, terwyi tenslotte werd uiteenge- zet de taak van de overheid. Hierna werden enkele vragen door spreker beantwoord. VEENDAM, 5 Januari. In een meer dan stampvolle „Veenlust"-zaal heeft vanmiddag de plaatselijke Plan-commissie het „Plan van den Arbeid" van de moderne ar- beidersbeweging laten bespreken. Op den ach- tergrond van het ruime tooneel, waarop be stuursleden hadden plaats genomen, stond in zilveren schrift op rood doek de leuze „Ons plan voor ons volk". Aan de wanden prijkten de leiizen „Het plan brengt Welvaart" en „Het plan brengt Arbeîà". De muziekvereeniging ..Vooiwaarts" speelde vooraf eenige mooie nummers. De stemming in de groote ruimte was opgewekt. Het publiek bestond geheel uit arbeiders en arbeidersvrou- wen. DE OPENING. De heer BROUWERS opende de samenkomst met een woord van Welkom en hield het een en ander aan uit de Plan-conclusie, op het Utrecht- sche Congres aangenomen. Niets-weters, die zich nlmmer om het leed en den nOod van ons Volk hebben bekommerd, keffen tegen het Plan van den Arbeid en spuwen er op. Maar de libérale hoogleeraar prof. De Vries te Rotterdam heeft het een emstig stuk werk genoemd en geconsta- teerd, dat geen enkele andere party of beweging het reeds tôt een „plan" heeft gebraeht en ook de regeering nog nimmer een plan heeft ont- vouwd, In den stryd tegen de crisis en tôt in- perking van den crisis-nood. Spreker citeerde verder uit een anti-revolutionnair pamflet, dat zwoer by minlster Coiyn en constateerde, dat ailes wat nationaal-socialistisch is, twee jaren geleden wellicht nog niet van Karl Marx had gehoord, maar thans reeds over voldoende ge- zag meent te beschikken, om het volk tegen de ..verderfeiyke" invloeden van het Marxisme op te zetten. De arbeidersbeweging stond echter wel voor heeter vuren. En ook nu zal de kracht aan den dag worden gelegd, waardoor het mo- geiyk is, aile bezwaren tegen de actie der arbei ders te keeren of te breken. (Luid applaus). De zangvereeniging „V.I.O.S." bracht vervol gens een tweetal zangnummers ten gehoore. ONTHUIXING DER PLAN-VLAGGEN. De plaatselijke Plan-commissie had een twee tal mooie Plan-propaganda-vlaggen laten ver vaardigen, welke onder trompetgeschal door één Sportbonder en één A.J.C.-er werden aange- dragen. De heer BROUWERS onthulde de vlag- gen met een indrukwekkend woord over de waarde van de vlaggen voor Voikeren en be- wegingen. Ook de arbeidersbeweging heeft voor de nu opgezette actie de vlag noodig als sym- bool, allereerst om aan te toonen de eenheid, welke er bestaat tusschen politleke party en vakbeweging, een symbool ook van de trouw en de offervaardigheid en de bereidheid, Welke de beweging van haar stryders eisçht. Spr. wees op het op het podiiun opgéstelde portret van den onvergetelijken stryder Pieter Jelles Troelstra, dis vrij naar Luther, by den aanvang van zyn loopbaân verklaarde „Ik kan niet anders, ik moet t" Spr. besloot met het uiten van den wensch, dat de arbeidersbeweging in de actie's, achter de onthulde vlaggen te voèren, haar plicht zal kennen en haar plicht zal betracbten. Het zangkoor viel daarna direct ih met het plechtig gezongen: „Eens komt de klare, schoo- ne dag De heer M. TER BORCH sprak vervolgens over het onderwerp WAT HET „PLAN" WIL EN HOE HETGEEN HET WIL, TOT STAND KAN KOMEN. Spreker wilde een beknopte toelichting geven over de „hoofdiynen" van het plan, n.l. over de noodzakeiykheid, den economischen iiihoud, de politleke beteekenis en de actie voor het Plan. De stryd om het bestaan der menschen la zoo oud als de geschledenis der menschheid zelf. Steeds openbaarde zich de zucht om er te komen, des- noods ten koste van anderen. Maar even vaak trad er een streven aan het licht, om zich tegen dit pogen te verweren. Spr. gaf eenige voorbeelden. Duurzame resultaten heeft echter de actie voor economische vryheid niet opge- leverd, met hoeveel trouw in wezen socialistisch gezinde gemeenschappen en proeven ook werden gediend en genomen. En tal van denkers en schrijvers hebben zich op de verdeeling van den maatschappeiyken rykdom bezonnen. We leven onder het kapitalisme, dus onder de kap. productiewijze. Productie en afzet dek- ken elkaar echter niet steeds. Wordt 't verschil tusschen die twee te groot, dan treedt crisis in. En naar mate 't kapitalisme zich ontwikkelde en de productiemogelijkheden meer werden ge- perfectioneerd, treden de crisissen in snellere op- volging op en worden grooter in omvang en langer van duur. Overproductie Veroorzaakt cri sissen. Er is te veel voortgebracht, waarmede de eonsumptie geen weg weet. Karl Marx heeft dit ailes het eerst en het seherpst als een maatschappeiyke wet getee- kend en de arbeidersklasse opgewekt, zich door massalen stryd en organisatie tegen het kapita lisme te verzetten. In samenwerking met Fried rich Engels legde hy den grondslag voor de mo derne soeialistische litteratuur. In den breede gaf spr. daarna de directe oorzaken van de huidige crisis aan, welke door de verkeerde re- geeringspolitiek hier te lande in omvang toenam en in duur verlengd werd. Die politiek wil her- stel van de economische verhoudingen, en ze gebruikt het neerhalen van het levenspeil des volks als een middel. Het mlddel streeft het doel echter geheel voorby, omdat het neerdrukken van het levenspeil des volks, de koopkracht des massa breekt. De arbeidersbeweging heeft critiek geoefend op het kapitalisme. Dat was negatief. Nu ziet ze zich geplaatst voor den plicht een weg ter outkoming aan te geven en positief werk te le- veren. Positief werk om de productie-methoden gewpzigd te krijgen en om de crisis-ellende te beperken. De inhoud van het „Plan van den Arbeid" is onderverdeeld in diie punten. Het Pian geeft aan znaatregelen, die lo. de crisis bestrijden en verbetering der eonjunctuur op het oog hebben 2o. orisissen zullen keeren of beperken en So. het weivaartspeil verhoogen. Gevraagd wordt een crisis-crediet van 600 millioen gulden, in drie jaren te verbruiken. Per jaar is dus 200 millioen noodig. De menschen moeten te werk gesteld. Daardoor neemt hun welvaart toe, neemt hun koopkracht toe en ont- heft men den Staat van de plicht om de betrok- ken, nu werkïooze arbeiders te steunen. Uit- gestelde werken van Ryk en gemeenten moeten worden aangepakt en ultgevoerd tegen normaal loon. En de 40-urige werkweek zal noodzakelljk blijken. Vanwaar moet het geld komen Prof. J. vah Gelderen heeft becyferd, dat er in ons land nog honderden mlllioenen slapen, d.wjs. niet actief in het bedryfsleven worden betrok- ken. De bezittende klasse kan geen geld vinden voor een goede welvaartspolitiek. Maar geduren de de oorlogsjaren 19141918 wist de Neder- landsche staat 1 milliard 244 millioen gulden voor de mobilisatie te vinden. En nu, nu er geen geld te vinden is voor een behoorlijken werke- loozensteun vraagt de regeering-Coiyn een cre- diet Van 53 V2 millioen voor verbetering van de land- en de kustverdediging. Als er een wil is, zal er een weg gévonden kunnen worden. In meerdere landen doet men het beter en weet men wel geld te krijgen voor een positieve cri- sispolitlek. Doordat materialen goedkoop en loo- nen niet hoog zijn, komt Nederland goedkoop aan nuttige productieve werken. De critiek twyfelt aan de juistheid van het Plan. Maar deze critiek mag zich afvragen, waar ons volk met de vruchten van de Colijnsche po litiek heen zal gaan, anders dan naar den kelder. GIsteren schreef nog de „N. Rott. Crt." dat het Int. Arbeidsbureau vooruitgang van het wei vaartspeil In de wereld kan constateeren. Maar In Nederland en nog enkele kletne landen loopt dat peil achteruit. De practijk waarschuwt dus: het ioopt met het huidige crisis-systeem in ons iieve laudje mis Spr. vroeg vervolgens de aandacht der verga dering voor een beschouwing van allerlei takken van bedryf, om er daarna op te wyzen, dat de ouden uit het arbeidsproces moeten worden ge- haald, de jongeren moeten langer naar school en minder vlug in het bedryfsleven worden betrok- ken. Daardoor Wordt mede de werkeloosheid onder de onderwyzers krachtig bestreden. Crisissen moeten in de toekomst worden voor- komen of beperkt. Daaraan moet het bank- en belastingwezen worden dlenstbaar gemaakt. Or- dening is noodig. Het productie-apparaat moet meer rekenen met de behoefte en niet worden uitgebreid zonder noodzaak. De absolute be- drijfsvrijheid wordt nu reeds door de voorwaar- den, aan regeeringssteun verbonden, getroffen. Voor aile bedi-yven zal de capaciteit geregeld moeten worden. Het gebrek aan ordening is een van de voornaamste oorzaken van de huidige ellende. Dat het dien kant uit moet, bewijst de midden- standbeweging, Welke reeds de ordening in het program heeft geschreven. Ook de boerenbewe- gingen en enkelè politleke partyen pleiten voor Ordening. Alleen de liberalen en de libérale groote bladen zijn daarvan afkeerig. Ze spottèii met allerlei foutiéf genomen maatregelen. Maar daarmède raakt men de ordenings-gedachte toch niet in het hart Spr. gaf Vervolgens een overzicht van hetgeen door de soeialistische beweging reeds over de ordenings-gedaChte is gepubliceerd en wees op het socialisatie-rapport en het rapport over „hieuWe organen". De tegenwoordige bepalingen der Nederi. Grondwet maken het scheppen van nieuwe or ganen reeds mogeiyk. Ook is uitbrelding van de industrialisatie noodig. Dat ziet men reeds hier te lande. De heer Ter Borch weeà er daarna met nadruk op, dat een nationaal lichaam aile maatregelen, welke naar meer welvaart kunnen voeren, heeft te overwegen. Een zoodanig lichaam heeft mede te letten op internationale omstandigheden, wyi Nederland een uitvoerend land is. Het îyvige Plan-rapport is onderverdeeld in verschillende hoofdstukken, welke zich met de détails van elken tak van bedryf bezlghouden. Spr. beval de lezing warm aan. Het Plan heeft groote politleke beteekenis. Aile partijen houden zich er mee bezig. De wan- hoop, waaruit communisme en nationaal-socia- lisme zyn voortgekomen, verdryft het en slaat het stuk. Het houdt zich niet alleen bezig met de belangen van de arbeiders, maar met de be- langen van gahsch het volk. Het voedt nieuwe hoop, het haalt de arbeiders uit de greep der vertwyfeling weer te voorschijn en het geeft een basis voor den strijd om de meest reëele dingen van den tijd. Tenslotte een woord over de actie voor het Plan. Er is waardeering gegroeid ook by an- dersdenkenden voor de wetenschappeiyke waarde van het Plan. Men houdt zich er alotn mee bezig. Alleen het libéralisme dat steeds het volk suggereerde, dat het de wijsheid in pàcht heeft biy'ft klagen en smalen, althans twyfelen. Maar de arbeidersorganisaties gaan voort het Plan en zgn groote welvaartsgedachten in te dragen in de hoofden en de harten van allen die van goeden wil zyn. Het Plan le een appèl «an het geweten des volks, dat zich niet langer kan neerleggen bij den droeven toestand van het oogenblik. Veel zal van de leden der arbeidersbeweging worden gevraagd allereerst dat ze wèrkers moeten worden. Het gaat om den opbouw van het land en het geluk des volks. En met dat doel voor oogen mag niemand zich onttrekken aan de verplich- tingen, welke de actie van het Plan hem of haar oplegt Spreker besloot zjjn met stille aandacht gevolgde rede met te citéeren de slotregels van een strydlled „Door een muUr van vuur Zullen wy onwrikbaar gaan, Om den arbeid vry te maken (Langdurig applaus). Na een kprte pauze liet de Arbeidersmuziek- vereeniging zich andermaal hooren, waarna de heer W. BROUWERS een kort slotwoord sprak en de geslaagde vergadering uiteenging. Er werd voot het bestryden der onkosten g cpllecteerd.

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1936 | | pagina 2