DE PLAAT VAN DE WEEK. J, «B""»1 De Noord-Ooster DE B L A D m m VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1936. NO. 14. BINNENLAND. Een Poolsche order van 5 millioen voor Nederland. Noodlottig ongeval. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. ARR.-RECHTBANK TE ASSEN. p-GRAVENHAGE, 23 Januari. tn aansluiting aan de desbetreffende in de laatste dagen gepubliceerde berichten, wordt tthona medegedeeld, dat de order, welke door de Poolsche marine aan de Combinatie van de Nederlandsche scheepswerven, vereenigd in de Nederlandsche Vereenigde Scheepsbouw bu reaux verstrekt zou worden, behoudens kleinere détails nu perfect is. Deze belangrijke order is door de Neder landsdhe scheepsnijverheid verkregen in nauwe saxnenwerking met de in Den Haag gevestigde Financiëele en Handels Maatschappij „Neder- landPolen N.V.". Het is de eerste order, welke de N.V. S. B. sinds haar bestaan heeft geboekt. De waarde dezer duikbooten beloopt ongeveer {5 millioen, inclusief de machine-installatie. De bewonderenswaardige prestatie van de K XVin zal aan deze belangrijke order voor de Nederlandsche industrie niet vreemd zijn DEN BOSCH, 23 Jan. Toen Woensdagmiddag in het café van den heer Raymakers in de Karrenstraat alhier een klant een praatje met den kastelein maakte, nam de caféhouder een windbuks, die in de na- bjjheid op een tafel lag, en legde, niet wetend dat het wapen geladen was, op den bezoeker f»nn Het schot ging af en trof de vrouw van den caféhouder, die in de nabijheid stond, in het voorhoofd tusschen neus en oog. De vrouw moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar men het kogeltje langs operatieven weg heeft verwijderd. Tegen den kastelein is proces-verbaal opge- maakt, ODOORN, 23 Jan. Ledenvergadering „Het Zuidenveld". In de plaats van den heer G. Kuipers, die pe- riodiek moest aftreden als lid van het bestuur en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer G. Strating te Valte. Tôt leden der commissie, belast met het na- zien der boeken van den penningsmeester, wer- den gekozen de heeren W. Brinks te Gees, G. Weggemans te Sleen en H. Ziengs te Valte. Na langdurige discussie werd besloten de productie-eischen voor stieren niet op te voe- ren. Een voorstel om de collecties vee te splitsen in collecties koeien en pinken kon in de verga- dering geen meerderheid verkrijgen. Aan het slot van de vergadering werd door den heer Beugeling een woord van dank gebracht aan den heer G. Kuipers, voor ailes wat hij in het belang der vereeniging had gedaan. EMMERERFSCHEIDENVEEN, 24 Jan. Ouderavond O. L. school I. Nadat 's middags voor de kinderen een paar mooie films waren vertoond, werd 's avonds in café Wever ouderavond gehouden. De heer Schildering, het nieuw benoemd hoofd, had voor de eerste maal de leiding dezer vergadering. Verschillende zaken werden besproken, zoo- als verstrekking klompen enz., terwijl na een zeer gezellige koffiepauze de geluidsfilm „Vic- tor en Victoria" werd vertoond. Het was reeds brj twaalven toen de voorzitter deze zeer ge- slaagde vergadering sloot met een woord van dank voor de goede opkomst. Jaarvergadering Baptiste Gemeente. Onder leiding van Ds. Hekhuis hield de Bapt. Gemeente haar jaarvergadering. Na gebed en openingswoord door den voorzitter, werden de verschillende verslagen aangeboden. Ofschoon de fin. toestand in deze streken voor vele gemeenteleden slecht is, sloten zoo- wel gemeentekas als de kas voor de armverzor- ging met een batig saldo. Uit het jaarverslag van den secr. en de se- cretaresse van het Jeugdwerkerscomité bleek, dat de gemeente en de verschillende takken van jeugdarbeid zich in gestadigen bloei mogen ver- heugen. De heeren H. Bakker, G. J. Olijslager en W. Baptist werden resp. herkozen tôt ouder- ling, diaken-scriba en diaken. Ouderling Wol- ters sloot op de gebruikeljjke wijze. NIEUWWEERDINGE, 23 Jan. Jaarvergadering „Euphonia". Gisteravond had in Elim de jaarvergadering plaats van de Chr. Gem. Zangvereeniging „Euphonia". Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental teruggeloopen was en thans 30 be- draagt. De fin. toestand van de vereeniging is niet bijster rooskleurig. In verband hiermee moest de wekelrjksche contributie verhoogd worden. De zangstukken zullen voortaan eigendom van de vereeniging blijven. Tôt bestuursleden werden verkozen de heeren M. Strik, J. Muller, J. Blaak en F. Leutscher. MUSSELKANAAL, 23 Jan. De voor eenigen tijd alhier gevormde afdee- îing van de Bijz. Vrijw. Landstorm organiseerde een B.V.L.-filmavond in hôtel Schot alhier, wel ke zeer goed was bezocht. Dr. H. Springer alhier, had de leiding. Ach- tereenvolgens werden vertoond komische films. Indië-films en tôt slot de Koninginne-film. Vooral dit laatste, oogstte een daverend ap- plans. De heer burgemeester Bergmeqer wees op de beteekenis en doel van de B.V.L., daarbij in herinnering brengende de woellge dagen van November 1918. Vooral aan de Vrijw. Land storm was het toen te danken, dat de poging tôt revolutie geen succès had. Luitenant Attema van Groningen sprak even- eens efen kernachtig propagandawoord. Het was voor de commissie en haar leider, den heer H. Weinands, een succesvolle avond. „Pro patria, pro regina" STADSKANAAL, 23 Jan. Verg. A. K. Kiesvereeniging. In zaal Eendracht vergaderde hedenavond de A. R. Kiesver. te Stadskanaal (O.). De voorzitter, de heer J. van Klinken, opende met een kort welkomstwoord. Het Bestuur deelde mede, dat voor de belangrijke vergade ring te Groningen, waar als sprekers zullen op- treden de heeren Schouten en Mr. Grosheide, 'n aantal kaarten beschikbaar was. Door enkele aanwezigen werd van deze gelegenheid gretig gebruik gemaakt om zich van kaarten te voor- zien. Als spreker trad hierna op de heer H. ME- DEMA, die ingevolge het verhandelde op de vergadering van het Prov. Comité, sprak over de Fin. en Economische politiek. De heer H. BOERS sprak vervolgens over „Onze sociale- en onderwijspolitiek en de poli tiek voor onze volksvrijheden en rechten, even- eens in verband met bedoelde vergadering van het Prov. Comité. Op deze onderwerpen volgde een zeer geani- meerde bespreking, waaraan verscheidene aan wezigen deelnamen. Gevraagd werd waarom de kapitaalkrachtige boer wel steun ontvangt en de arbeider, die een spaarduitje of een huisje bezit, niet. De heer Horlings gaf een uitvoerige uiteenzetting van deze zaak. De steun aan den boer beoogt steun aan het bedrijf en geen persoonlijke steun. De steun aan den arbeider zou persoonlijke steun beteekenen. Aan den steun aan den boer moest een verplichting zijn verbonden t.o van het aantal in dienst te nemen arbeiders en de aan te schaffen landbouwmachines. Aan gezien het geen persoonlijke steun is, mag het ook niet aan het persoonlijk inzicht van den boer worden overgelaten, hoe met den steun te handelen. Omtrent de vestigingswet t.o. van de Mid- denstandsbedrijven werd opgemerkt, dat het de bedoeling is ongewenschte elementen te we- ren en het aantal te beperken. Bij enkele orga- nisaties, als de Boekhandelaren en de Brand- stoffenhandelaren werkt deze beperking reeds op adviep en in overleg met de organisatie. Ds. W. v. d. Heide vroeg of er ook richt- lijnen zijn aangegeven om te komen tôt vrijwil- lige concentratie van scholen. Op de school- besturen rust, z.i. de dure plicht de concentratie zooveel mogelijk te bevorderen. Want komt de concentratie niet vrijwillig, dan vreest spreker dat art. 12 weer aan de orde komt. De heer Bos sloot deze zeer goed geslaagde vergadering met dankgebed. HOOGEZAND-SAPPEMEER, 23 Jan. In veiling werd heden betaald Groene kool f 0.601.40. Knolselderij f 22.10 Andijvie f 1, Prei f 1.90—3.50, Rabarber f 10.4011.10, ailes per 100 bos. Peen los f 4.70—6.10, Spinazie f 13—14.10, Spruiten f 3.20—3.50, Witlof I f 5.10—6.50 idem n f 2.403.60, ailes per 100 pond. NOORDBROEK, 23 Jan. In het hôtel Schrage trad voor de plaatselijke landbouwvereeniging op de weled. heer Dr. Botke, van Groningen. Mede uitgenoodigd was de afdeeling „Noordbroek" van de Ver. van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, zoo dat een talrijk publiek aanwezig was, dat met groote aandacht de boelende rede van den spr. volgde over de Steppen van Hongarije, aan de hand van een pracht-collectie lantaarnplaatjes. t Was een gezellige en leerzame avond. N OORDBROEK, 23 Jan. Brand. Hedenmorgen, omstreeks 10 uur, brak er plotseling brand uit in het perceel aan de Goc- kingelaan, bewoond door de familie W. De brand ontstond in de keuken, doordat vet in een pan op het vuur in brand geraakte. De brandspuit was spoedig aanwezig het voorste deel van het huis brandde grootendeels uit de schuur bleef behouden en de muren bleven staan. Slechts weinig van den inboedel uit het verbrande deel kon worden gered. Naar verluidt dekt verzekering de schade. MUNTENDAM, 22 Jan. De tooneelclub Inter nos, een deel van het Jeugdwerk Jong Hervormd, verleden jaar 's zo mers hier door den predikant van Muntendam begonnen, gaf Woensdagavond voor een goed gevulde zaal in hôtel Stukje een uitnemend ge slaagde uitvoering. Het was de eerste maal, dat in de Nederl. Hervormde Gemeente te Mun In een rede, welke Dr. Gobbels, de Min. van propaganda en voiksvoor- lichting, op 17 Jan. te Berlijn heeft gehouden, zei hij o. m.: „Wij kunnen zonder boter rondkomen, maar NIET ZONDER GEWEREN De beschaving gaat steeds verder, 't Menschdom wordt steeds meer verfijnd, Ofschoon sommigen beweren, Dat dit enkel maar zoo s c h ij n t Want daar lieten Duitsche lippen Zich een cynisch woord ontglippen Dat wat wij het slechtst ontberen Zijn geweren. Toen in 't jaar negentien-achttien 't Vuren eind'lijk was gestaakt, Hoopte men, dat bij het menschdom Zin voor Rede was ontwaakt. Doch in plaats van voor den Vredë Leeft men daar naar d'oude zede En roept in fel begeeren Om geweren. Boter, eieren en die zaken Zijn begeerlijk voor een mensch, Maar vèr boven deze dingen Gaat îun nationale wensch Al moet men ook honger lijden, 't Leger wenscht men uit te breiden, 't Laatste geld wil men verteren In geweren. Arme natie, die niets beters Als haar hoogste doelwit stelt, Die zoo in aanbidding neerknielt Voor de macht van het geweld. Immers, tegen brute krachten Stellen zich dezelfde machten, Om daartegen zich te keeren Met geweren. J. S. tendam zulk een avond werd gegeven en ieder was blijkbaar overtuigd, dat het een buitenge- meen goed begin was. De voorzitter, Ds. HENZEL, opende de bij- eenkomst met een pittig, ruim, echt christelijk woord, op krachtige en vurige wijze voorgedra- gen. Er werd dan ook onder groote stilte geluis- terd. Vervolgens zong de zangvereeniging Kerk- zang, onder e~ leiding van den heer J. H. Sehwankhaus „Wilt heden nu treden", waar- voor een welverdiend applaus uit de zaal op- klonk. In het eerste gedeelte van den avond werd opgevoerd „'KorJ>"oraai en recrdut", waarom hartelijk werd gelachen, terwijl eenige kleinere voordrachten ten beste gegeven werden door de heeren Keizer en Timmer. Nadat de zangver eeniging nog eenmaal gezongen had, werd ge- pauzeerd. Het groote moment van den avond was de opvoering van ,,Het Vrouwtje van Stavoren legendespel in drie bedrijven, door M. C. Fal- lentin. De leekenspelers hadden hier de algehee- le belangstelling der aanwezigen, die blijkbaar geheel meeleefden met het uitnemende spel. Er was goed gestudeerd. Het publiek beloonde de spelers met een dankbaar en hartelijk applaus. Nadat Kerkzang nog gezongen had „De Heer is mijn Herder", bracht de voorzitter dank aan allen, die hadden meegewerkt tôt het sla- gen van den ganschen avond, waarna hij de vergadering met een korte rede sloot. MEEDEN, 23 Jan. Nutsavond. Gisteravond werd in het hôtel Bulthuis alhier voor de leden van het Département Meeden van de Mjj. tôt Nut van 't Algemeen de film „Het leven gaat verder" vertoond. De talryke aan wezigen volgden met spanning de mooie film, welke het leed en de gevolgen van den oorlog op duidelijke wijze schetste. Aan het slot constateerde de Voorzitter, de heer H. Hofstee Aukema, dat de vertooning zeer in den smaak van de aanwezigen was gevallen en met vrijmoedigheid aan het Hoofdbestuur kan worden geadviseerd met soortgelijke film- vertooningen voort te gaan. Na dankzegging aan den filmoperateur voor de goede projectie werd de gezellige avond ge- sloten. Arresten. In de zitting van 9 dezer stond o.m. terecht P. J. W. K., 18 jaar, kapper te Emmen, ver- oordeeld door de Asser rechtbank ter zake van diefstal van een hoeveelheid benzine, door met een ontvreemde auto te gaan rjjden, tôt 6 maan- den gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voor- waardelijk met bijzondere voorwaarden. Eisch bevestiging met aanvulling van gronden en heden werd verdachte veroordeeld tôt deze straf. V -, DE KORFBALCLUB A.K.C. TE ANNEN HERDENKT HEDEN HAAR 15-JARIG BESTAAN. Zitting van 23 Januari. OPZETTEL1JKE BKANDSTICHTING TE ZUIDBROER gepleegd in de woning van den heer W. Kruit te Zuidbroek, melkventer aldaar, in de maand April 1935, door den gedetineerden JACOB B. 54 jaar landbouwer en fabrieksarbeider te Zuid broek en JACOB N., 45 jaar, arbeider te Nieu- wë-Pekela, tengevolge waarvan een deel van het pand is afgebrand. De heeren S. W. Moolenaar en dr. J. A. Bot- tema worden in deze zaak als getuigen beëedigd en verhoord. Er zijn 7 getuigen charge en 5 décharge gedagvaard. De heeren Mr. M. Levie en Mr. Vos Jr. treden als verdedigers op. Het verhoor der 2 deskundigen, waarbij nog later een derde komt, duurt geruimen tijd door het stellen van vragen, 't bezichtigen van foto's enz. De heer dr. BOTTEMA vond petroleum aan verschillende goederen. Spr. blijft bij zijn rap port en geeft inlichtingen over het ruiken van creoline, dat is echter zeer lastig. Verdachte B. zegt jaren-oud creoline met zoutzuur voor een kippenhok te hebben gebruikt. Hij heeft niets met petroleum besmeerd. Beslist blijft hij dat ontkennen. Dr. BOTTEMA Turf en hout waren goed m petroleum gedrenkt geweest. Misschien is tegen een klomp wat petroleum aangesputterd. Op 9 Mei 1935 deed spr. het onderzoek. De PRES. En de brand was in April bevo- rens, dus een 14 dagen eerder. Ook de heer MOOLENAAR licht zijn rapport toe. De brand was in den nacht van 26 op 27 April j.l. geweest. Ook getuige, die foto's overlegde, heeft pe troleum waargenomen. De wachtmeester der marechausse R. Zijl- stra uit Muntendam, heeft volgens den prési dent een „weldoorwrocht" rapport van dezen brand opgemaakt. Zolderingen, stallen enz. wa ren ingebrand en ailes rook naar petroleum op de voorkamerzolder was het een creoline-lucht geweest. Op den zolder vond getuige 6 triplex- platen, ook met 'n bijzondere lucht. Voor op den zolder lagen de raampjes van dien zolder. Er is „scheutig" met petroleum gewerkt kleeding- schraag, kinderwieg, planken enz., ailes was pe troleum, zegt getuige. PRES. Dus ailes petroleum, wat de klok sloeg I GET. Ailes was petroleum... Hij handhaaft zijn rapport. KLAAS VESTERING, gemeente-veldwachter te Zuidbroek, krijgt evenals de vorige getuige, een pluimpje over het zaakrijk rapport. Zijn verklaring over petroleum en creoline is als die van Zijlstra. De 25-jarige W. KRUIT, woonde tôt 1 Mei 1935 in het huis, dat den eersten verdachte Ja- kob B. in eigendom toebehoort. Hij weet, dat B. bij hem op zolder was en toen was het een reuk van creoline en petroleum. Een vrij dikke man (de tweede verdachte?) was toen bij B. ge- weest. Eén dag voor den brand ging B. weer op den zolder met triplexplaten en waren de ramen open. En dien nacht er op, was er brand in den stal, achter het karnhuis. De zolder brandde, doch getuige heeft den brand gebluscht. Hij heeft er 'n f 70 schade van gehad. B. blijft bij zijn verklaring en ook N. doet al- dus. Twee buren verklaren verder 't heele schuur- tje rook naar petroleum. Verdachte B. zegt, dat hij op den voorzolder ging en ook een raampje schoonmaakte. PRES. Is U zoo netjes Ge hebt ze mee naar huis genomen en de raampjes niet terug- gebracht B. Neen, EdelAchtbare. Er was een kwade hond. (Hij lacht er zelf om). jtfej. n.Meijer uit Nieuwe-Pekela, wil de heele waarheid wel zeggen en legt den eed af. Ze vertelt van twee forsche menschen, die in Juni met een auto kwamen, die zouden heb ben gesproken over den brand te Zuid broek en de f 150 enz.:, doch 't vrouwtje zegt eenvoudig van niets te weten. Op aile vragen weet ze „niks" meer, 66k niet, of haar man er met Noordenwind, als die sterk was, op uit moest. Ook van sokken met petroleum, klompen enz., door haar man in de kachel geworpen, weet ze niets. Ze kan gaan zitten Enkele getuigen décharge vertellen, aan B. geen petroleum te hebben verkocht. Verdachte B. zegt, dat hij voor f 2700 verze- kerd was. De PRES. f 1500 was genoeg geweest. Verdachte B. vervolgt, dat hij niets van den brand afwist. De PRES, deelt mede, dat hij toch bericht kreeg, dat hij ingaande 27 April geroyeerd was uit „Woudsend." VERDACHTE deelt mede, dat 't net was, of hij ten gronde ging, toen hij dat telegram ont- ving. B. en N. verklaren dan beiden onschuldig te zijn. PRES. Ook niets ontvangen Uw vrouw zei 't anders... vroeger. N. Mijn vrouw kan wel meer zeggen. PRES. De verhouding niet goed N.: Wel goed, doch hebben wel eens wat. PRES. Dus beiden onschuldig VERDACHTEN (tegelijk) Niets gedaan, heeren. De Officier van Justitie, mr. VAN GROENEN- WEGEN, stelt v66rop, dat hij het bewijs voor het aan N. ten laste gelegde niet kan leveren en al duurt de instructie reeds vanaf Augustus j.l., meent spr. ook, dat uit het getuigenverhoor het bewijs voor de schuld van B. evenmin voldoende is vast te stellen. Spreker vraagt vrijspraak voor belde verdachten. De Rechtbank, na in raadkamer te zijn ge weest, gelast de directe invrijheldstelling van beide verdachten. Uitspraak 30 dezer. OVERTREDING ARBEIDSWET. De Rechtbank bevestigde in hooger beroep het vonnis van den kantonrechter te Assen tegen Harm S. uit Gasselternjjveenschemond, waarbij deze werd veroordeeld wegens het laten werken I in zijn bakkerjj buiten arbeidstjjd.

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1936 | | pagina 1