1 UIT CROMWELL'S TUD ARGUMENTEN VOOR UITBREIDING VAN SUIKERRIETENAREAAL IN NEDERLAND. GËLbÊUJKË UITKEERING AAN TUINDERS. RICHTPRIJZEN PEULVRUGHTEN VERVALLEN. BRIDGE RADIO-RU BRIEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SCHIER ONOPLOSBAAR PROBLEEM. 3m De oplossing van het prtjsprobleem No. 96 berust op het in dwangstelling brengen van Oost. Dit kan het best op de volgende wijze geschieden Z W NO 1. 310 S5 R3 SB Er ontstaan nu drie varianten, al naar ge- lang Oost uitkomt stations waren er reeds. Spoedig bleek, dat eenige orde van groot belang was, Wilde men voorkomen, dat mettertijd de aether een war- winkel werd van trillingen. Het eene omroep- station volgde het amlere op. Met de officieele zenders was dit eveneens het geval. Een vaste in voor omr ep, en zeker ook voor de televisle, ultra-korte golven gebruikt worden. De televisie bleek zelfs reeds lang met toe- passing van de thans gebruikte omroepgolven niet te verwezenlijken te zyn. Vele toestelfabrieken leveren tegenwoordig dat de in verbahd met de uitbreiding der graan- teelt zoo noodige wisselbouw, niet ineer voldoen- de kan worden toegepast. Het zal niet meer mogelijk zijn, dat door den verbouw van een hakvrucht als de suikerbiet, de bodem in een graanteelt gunstige conditie wordt ge- icxiucis wa» tui cvcuwiia net gcvai, acu vooit i v»v - - i u„i„„„ini,f ia verdeeling werd toen opgesteld, en by die ver- toestellen af in de duurdere p.fjsklasse, die te- houden. 1 ee t van een anatr vens een ultra-korte-golfbereik hebben. Helaas mogelijk. De verbouw van consumptie-aardap- A 2. 33 S9 K1.7 S. HB H2 H3 4. RB RVr R4 5. H5 R5 RA 6. R6 Wat Oost ook bijspeelt, Zuid troeft en de beide volgende slagen zijn voor ZN B 2. HB H2 H3 H10 3. S3 Kl.7 36 4. RB RVr. R4 o R9 5. met hetzelfde verloop als in A C 2. RB RVr R4 RIO 3. HB H2 H3 H8 4. 33 S9 Kl.7 86 5. H5 R5 RA R9 6. R6 en verder als boven in A Om de prjjzen moest wederom geloot worden en daarbij vielen deze ten deel aan „Zwaan' te H, en P. H. voor in 't Holt te Wildervank. PROBLEEM No. 93. Sch. A, B. H. 4, 3. R. 10, 8, 3. Kl. Sch. H. Vr, 9, R. H, 4. Kl. 9, 7. 5. Sch. 10, 9, 6. H. 10. R. 9, 6, 5. Kl. Sch. Vr. H. H, B. Ri Vr, B, 7. Kl. 10. Ruiten is troef en Zuid moet met Noord zes van de zeven slagen maken. Zuid komt uit De oplossing van dit probleem zal geplaatst worden* in de rubrlek, welke op 15 Februari verse hijnt. Onder redactie van den heer J. W. HISKES, Poststraat 20, Stadskanaal. DE GOLFLENGTEN DER TOEKOMST. Wij, radioluisteraars, kennen, wanneer wij over het thema „golflengte" spreken, gewoonlyk in de dagslijksche ontvangpractijk slechts golflengten tusschen ruim 200 en 2000 Meter. Het golfbe- reik tusschen 600 en 1000 meter komt voor ons daarbij ook al niet in aanmerking. In werkelykheid worden in de praetijk vele an. dere golflengten gebruikt, we kunnen wel zeg- gen vanaf eenige meters tôt eenige kilometers. De radio wordt nog voor andere doeleinden ge bruikt, dan louter voor den omroep alleen In de eerste dagen van de opkomst der radio noopte de onvolmaaktheid van de destijds ter beschikking staande middelen tôt het gebruik van wat wij nu zouden noemen „lange" golven. Allengs echter ging men lagere golfbereiken on. derzoeken en exploiteeren. Juist in den tyd van de opkomst en groei van de radio-omroep was men zoover, dat een golflengte van eenige hon derden meters practisch bruikbaar bleek. De omroep deed toen zijn rechten gelden, officieele deeling kreeg de omroep de beschikking over de korte" en „lange" golf, zooals wij deze golf bereiken thans kennen. De overige golfbereiken, tusschen 600 en 1000 M. werden gereresveerd voor 't steeds grooter wordende aantal officieele stations, b.v. luchtvaart-, kust-, scheepszenders en wat dies meer zij. Deze regeling had in de eerste plaats ten doel, onderlinge storingen te voorkomen, Intusschen daalde men lager af ln het golf- lengtebereik. Al gauw werden de kortere golven een aantrekkingspunt voor de onderzoekers. Het bleek namelyk, dat een zender eigenlijk minder economlsch werkte, naarmate de golf lengte, die ze gebruikte, langer werd. Omge- keerd kunnen we zeggen om een even groote afstand te overbruggen, kon men op kortere golven met minder energie volstaan dan op de langere golven. Dit maakte het onderzoek nog aantr ekkeiy lcer. De eerste verbinding tusschen het vasteland van Europa en Amerika werd door een Fransch amateur gemaakt met een zelfgebouwde zender op een golflengte van 200 meter. Op een langere golflengte was deze prestatie met 'n betrekke- HJk klelne energie, als waarover deze amateur de beschikking had, noolt mogeiyk geweest, van- daar dat het streven, vooral van de amateurs, zich richtte naar het motto „steeds kortere golven." En tegenwoordig is een golflengte van 5 meter al geen byzonderheid meer, golven van 10 meter zijn dageiyks in gebruik en het golflengtege- bied tusschen 10 en 100 meter omvat reeds een grooter aantal zenders dan dat tusschen 200 en 600 De doorsnee-lulsteraar zal hiervan misschien eenlgszins opkijken, het golfgebied beneden de 200 meter is meestal voor hem onbekend terrein, zijn toestel is er niet voor ingericht. Nu meene men echter niet, dat beneden de 100 meter, gezien het zeer groot aantal stations, een dorado voor den luisteraar uitmaakt Want dit zijn by lange na niet allemaal omroep- stations. Toch vormt dit golfbereik een intéressant luisterobject, en wel hoofdzakeiyk door het feit, dat afstanden hier niet meer schijnen te bestaan. Stations op bijna elke willlekeurige plek op de aardbol zyn te ontvangen, de reikwydte der ultra-korte golven is veel en veel grooter dan die van de golven, wier lengte in drie of meer cij- fers wordt uitgedrukt. Vandaar, dat vooral kolonlseerende landen aile één of meer korte- golfzenders hebben, die uitsluitend omroep uit- zenden ten dienste van hun landgenooten in den vreemde. Wij hebben b.v. de PHOHI-zender, in Huizen. Verder zijn er een groot aantal omroep- stations, wij noemen b.v. Daventry, Zeesen, Pa- rijs, Warschau, Vaticaanstad, Moskou, Weenen, Lissabon, Boedapest, New York, Pittsburg, Ba tavia, Sydney, Rio de Janeiro, Havana enz. enz. onder goede omstandigheden hoorbaar. De omstandigheden kunnen echter verschil- lend zyn. Het is namelijk op deze korte golven zeer goed mogelijk, dat men een station de eene avond prachtig ontvangt, en de volgende avond heelemaal niet. Het kan zelfs voorkomen, dat men wekenlang een bepaalde zender niet hoort, terwijl ze dan plotseling weer een tijdlang krach- tlg doorkomt. Vooral met de ver afgelegen sta tions is dit het geval. Bepaalde, nog niet geheel en al opgehelderde invloeden spelen hier een roi. Het verrassende karakter van dit golfgebied maakt het echter tôt 'n dorado voor den echten ..aetherjager", de luisteraar die graag zoekt naar vreemde stations. Vroeger was dit een sport, die men op de normale korte golf tusschen 200 en 600 meter kon beoefenen, thans 1s in dit golfgebied de grap er reeds lang af. Ook zijn in het golfgebied beneden de 100 me ter de amateurs hoorbaar, vooral in de buurt van de 80 meter zal men menlg amateurstatlon kun nen ontvangen. De voordeelen, die deze golven hebben, stem- pelen ze zeer zeker tôt de golflengten der toe- komst. Er zal zeer zeker eens een tijd zijn, waar- schijnt het nog steeds niet mofAlyk te zijn, dit b«. elk volledig van 10 tôt 100 natter mede in te bouwen en loopt het meestal nl^Jjhooger op dan rulm 50 meter. De luisteraar echter, die dez^golvon wil be- luisteren, kan op verschillende manleren zelf een toestelletje maken, dat in combinatie met de om- roep-ontvanger te gebrulken i3. Het zal voor hem een groote uitbreiding van zijn luistergenoe- gens uitmaken. Natuurlijk is het ook mogelijk, een rpart toe stel voor korte-golf ontvangst te bouwen, dit zal misschien het beste bevallen, is het radicaalst, maar ook het duurst. Een voorzet-apparaat, dat vôdr de antenne- aansluiting van het omroeptoestel geschakeld wordt, gaat echter ook. Tenslotte kan men nog een voorzetapparaat maken, dat in combinatie met de l.f.-versterker in het omroeptoestel ge bruikt wordt. DE VEENKOLONIëN MOETEN GEHOLPEN WORDEN. IK BRENQ U HET GEHE/M VAN EEN WITTERE WASCH" Neem H.Z. Zelfwerkend Waschmiddel en Uw wasch zal helderder zijn. dan ooit te voren. Boven,lien gaat het tvasschen sneller, beter en goedkoper. Zelfs de teerste iveefsels kunt U veilig in H.Z. Zelfwerkend Waschmiddel wasschen. H.Z. ZELFWERKEND WASCHMIDDEL; 17'\2 CTS. PER GROOT PAK Dr. H. Molhuysen schrijft in de Telegraaf In verband met de situatie op de aardappel- meelmarkt, welke onrustbarend is, doordat een overschot van naar schatting één oogst boven de markt hangt, heeft gelijk bekend de regee- ring voor 1936 een rigoureuze beperking van de fabrieksaardappelteelt afgekondigd. Werd in 1935 nog een oppervlakte van 29.000 HA. met fabrieksaardappelen bebouwd, ybur 1936 zal dit niet meer dan 20.000 HA. rnAen zijn. Daar- mede zal deze cultuur tenslcJle tôt pl.m. 40 pet. van de oorspronkeiyke oj pei'vlakte zijn te- ruggebracht. Het spreekt vanzelf, dat dit op de veenkolo- niale bedrijven een grooten weerslag zal geven. Voor die bedrijven, waar de verbouw van fa brieksaardappelen (hakvruchten) werd afge- wisseld met dien van rogge, haver en tarwe, beteekent deze inkrimping een harden slag. Er is dan ook groot gevaar, dat een beper king van het fabrieksaardappelareaal van 29.000 HA. tôt 20.000 HA. tôt ontwrichting der be drijven zou leiden. Teneinde hieraan zooveel mo gelijk tegemoet te komen, heeft de regeering aan de veenkoloniale bedrijven toegestaan een andere hakvrucht te verbouwen en wel suiker- bieten. Een oppervlakte van 2000 HA. suiker- bieten is toegewezen. Hoe kwam de regeering aan die 2000 HA. suikerbieten Wel, zij heeft haar onttrokken aan de streken, waar tôt dusvérre de suiker bieten werden geteeld. En nu is het een onge- lukkige omstandigheid, dat de suikerbietenteelt in die streken zoo buitengewoon bezwaarlijk kan worden gemist. Het geheele akkerbouwbe- drijf is daar, en dit geldt vooral voor de bij uitstek suikerbieten verbouwende gewesten Zeeland, West-Noord-Brabant en Zuid-Holland, ingesteld op de suikerbietenteelt, welke daar reeds meer dan vijftig jaren wordt uitgeoefend. Er worden opbrengsten per HA. gemaakt als nergens elders in Nederland, ja in de geheele wereld niet. In fabrieken, welke wat inrichting aangaat, den toets van aile critiek kunnen doorstaan, wordt met een minimum van kosten het zoete product aan de suikerbiet onttrokken. Met schier ontelbare vezels zit de suikerbietenteelt verbonden aan het economisch leven van Ne derland en inzonderheid aan de suikerbieten verbouwende gebieden. EEN MELWE BEPERKING VAN 5 PCT Men moet niet denken, dat de suikerbieten- teelt nog niet is beperkt Die beperking is zelfs al zoo sterk, dat er nu reeds funeste ge- volgen van zijn waar te nemen. Wordt de afgekondigde beperking van 2000 HA. inderdaad doorgezet, dan zal dit een nieu- we beperking medebrengen van 5 pet. In totaal zal dan de suikerbietenteelt voor de van ouds suikerbieten verbouwende streken zijn ingekrompen met pl.m. 40 pet. Een dergelijke beperking zal er toe leiden, pelen is evenzeer beperkt als die van de sui kerbieten de teelt van mais voor de korrel- productie bevindt zich nog in een stadium van proefnemlng. Uitbreiding van de teelt van han- delsgewassen is zonder het gevaar te loopen van bederf der prijzen niet mogelijk. Hoe moeten de Noord-Brabantsche en Zeeuw- sche boeren het probleem der vruchtwisseltng oplossen Die het weet moet het zeggen Het gedeeltelijk leggen van de boerderij in kunstweide of klaver gaat ook al niet, omdat er geen voldoende vee is op de bedrijven. Juist deze bedrijven hebben hun veestapel rigoureus moeten beperken. Men komt voor een schier onoplosbaar probleem te staan. Zoo groot zijn de bezwaren, welke aan de verdere beperking van den suikerbietenverbouw kleven, dat deze ongedaan dient te worden ge maakt, En zal men vragen, moeten de veenkoloniën dan maar geen suikerbieten toegewezen krij- gen Natuurlijk wel. Het veenkoloniale bedrijf heeft niet minder met moeilijkheden te kampen door het gebrek aan hakvruchtenverbouw. Vele van de argiunenten welke tegen beperking van den suikerbietenverbouw werden aangevoerd, zyn zeker niet minder van toepasaing voor de veenkoloniale bedrijven, die de fabrieksaardap pelteelt moeten beperken De eenige mogelijkheid om uit de moeilijkheid te komen is, dat de 2000 HA. aan de veen koloniën toegewezen suikerbieten bij de totale Nederlandsche suikerbletenproductie mogen worden gevoegd. Degenen, die door dit denkbeeld verontrust zullen zijn, omdat zij hiervan minstens scherpe daling der suikerprijzen op de wereld- markt verwachten, mogen gerust zijn. Van de 2000 HA. suikerbieten, die in de veenkoloniën zullen worden verbouwd, zal bij een opbrengst van 34.000 KG. per HA. een to taal quantum van' 68 millioen KG. bieten wor den geoogst. Op suiker verwerkt zal de pro ductie zijn 9530 ton suiker. Als de opbrengst der suikerbieten en het gehalte in 1936 niet tegenvallen, zoodat de suikerconsumptie in Ne derland dooi het in 1935 toegewezen quantum van 1540 millioen KG. suikerbieten wordt ge- dekt, zal de bovengenoemde 9530 ton suiker op de vrye wereldmarkt moeten worden afgezet. Ruw genomen is de voorraad suiker Op de vrije wereldmarkt momenteel 2 millioen ton. Immers het van de veenkoloniën stammende quantum van 9530 ton is ongeveer 4|10 pet. van den totalen wereldvoorraad, dus zoo gering, dat hiervan niet de minste invloed op de suiker- noteering is te verwachten. Nu bovendien de statistische positie van de suiker snel verbetert, kan m.i. tegen de ge- ringe uitbreiding van den suikerbietenverbouw ln Nederland geen enkel steekhoudend bezwaa'r worden gemaakt. Zooals reeds bekend gemaakt is, ligt het in het voornemën van den Minlster van Landbouw en Visscherij over te gaan tôt het toekennen van een geldelyke uitkeering aan tuinders, die in het teeltjaar 1935 door misoogst zijn getrof- fen en dientengevolge noodlijdend zijn gewor- dên. Teneinde deze uitkeering zoo spoedig moge- îyk te doen plaats vinden, dienen de telers, die hiervoor in aanmerking meenen te komen. uiterlijk vôôr 15 Februari a.s. op de veiling, waar zij in 1934 en 1935 geveild hebben, een aldaar verkrygbaar formulier in te vullen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met ingang van 1 Maart a.s. de richtprljzen voor aile peulvruchten met uitzondering van groene erwten en kroonerwten, zullen verval- 6 Tôt deze maatregelen werd besloten, omdat de pryzen van voornoemde producten, ondanks de vele fluctuaties, welke zich hebben voor- gedaan, zich hebben bewogen en ook thans zich nog bewegen boven het peil van de door den Minlster vastgestelde richtprijzen. Verder is besloten om naast de steunmaat- regelen voor groene erwten, ook de denaturatie- steun voor schokkers, welke alleen voor voeder- doeleinden kunnen worden gebruikt, te hand- haven. Voor deze schokkers zal al naar gelang van de kwallteit, een denaturatievergoeding ge- îyk aan die der C en D-klassen voor groene erw ten, als steun worden uitgekeerd. 255 De soldaten begrepen er niets van. Nergens was meer een spoor van de royalisten te vinden. Ze kwamen op de plek, waar ze de laatste maal gezien waren, de spo- ren van de kogels waren op den muur zictbaar, maar geen levend wezen was meer te bekennen. 256 De geheime gang leidde langs een smalle wenteltrap naar be neden, waar een lange gang ver der voerde. Voorzichtig, zonder al te veel geraas te maken, ging de tocht verder. En reeds na eenige minuten kon men overal, zoowel op de trappen als in de gangen, in de lifts en in de eetzaal, de fluisterende vraag ver- nemen: ,,Hebt u het al gehoord Miss Eve- lyn Bancrofttwee rechercheurs „Mr. Bollman, de directeur, trad de portiers- loge binnen. „De Kamers, nos. 201 en 202 zijn vrij, James," zei hij, met een trek van emstige ontstemming op het gelaat en zijn stelregel, dat tusschen den directeur en het personeel, ter bevordering van het prestige en het respect, een groote afstand moet bestaan voor een oogenblik vergetend, liet hy zich gebroken op een stoel vallen. „Is het niet ongeloofiyk, James? Miss Evelyn Bancroft een oplichtster Een der beide rechercheurs stak, zonder zich aan te melden, het hoofd om den hoek van de deur. „Ik hoor zoo juist van het kamermeisje, dat de gezochte vanavond de gast is van Lady Astor," zei hij met een schamper lachje. ,,Lady Astor?" De directeur sprong van zijn stoel op. „Lady Astor Wat is dat in 's-he- melsnaam voor een ellendige geschiedenis Zonder den verbijsterden directeur een ant- woord waardig te keuren, liet de rechercheur, di" nu geheel naar binnen was gegaan, zich met de woning van Lady Astor verbinden. „Ik zou graag Lady Astor willen spreken Ja, ja, een dringende aangelegenheid Wé.t zegt u: is Lady Astor niet thuis?... O juist, een feest in WimbledonKunt u mij ook mee- deelen, of Miss Evelyn Bancroft zich onder haar gasten bevindt Ja Weet u het ze ker Dank u Osborne Street 7, ja, dat is me bekend. Goeden avond!" Hij legde de te- lefoon weer op de haak, haalde een sigaar uit «ijn vestzak te voorschyn en beet er de punt af. „Die jongedame zal vannacht wel niet meer in Savoy Hôtel logeeren, wat Bill?" zei hy zich met een grimmig lachje tôt zyn collega wendend. „Zg zal verbaasd staan zoo eenvoudig als Scotland Yard gemeubileerd is!" De directeur reikte hem persooniyk een vlam- metje. „Wie is die Evelyn Bancroft eigeniyk in werkeiykheid „Een jonge actrice van het Century theater! Ze is nog geen twintig jaarDe recher cheur stak Bollman met een joviaal gebaar zyn groote hand toe. ,,Eem onaangename geschiedenis voor het Savoye Hôtel, wat En wat lk nog zeg gen wildede garderobe en al die andere dln- getjes, welke aan de jongedame toebehooren, zyn in beslag genomen. Laat u het heele zaakje maar direct inpakken en ergens neerzetten. Good bye, Mister Bollman." Hij wees zijn collega Bill een plaats aan in een verborgen hoekje van de hall, vanwaar deze de buitendeur in het oog kon houden en begaf zich daarna naar buiten, waar hy een taxi wenkte. Wimbledon," riep hy den chauffeur toe, „Os- bome Street 7." En terwijl hij zich in de kussens liet vallen, voegde hy er by: „Snel ryden Politie!" Reeds eenige seconden later was de auto uit het gezicht verdwenen. Ralph Austin, de beroemde jazz-koning, had Lady Astor beloofd de verzorging van de dans- muziek aan de vier beste krachten van zyn band te zullen opdragen. En hy had zyn belofte ge- houden. „De vier „Austin Jazzer," die als gon- deliers verkleed waren, weerden zich zoo dap- per, dat de groote diningroom, die voor deze gelegenheid in een danszaal was cmgetooverd, reeds spoedig voor de veel danslustigen te klein bleek. In een hoek van de zaal troonde de gastvrouw naast een, haast angstwekkend slanke Porzla, wier mager, ingevallen gelaat een niet minder antieken lndruk maakte als haar costuum. „Ik vind," zei Porzia spits, „dat het van Ber- ry niet bepaald tactvol is den ganschen avond slechts met een en dezelfde dame te dansen." „wy zullen vandaag maar niet al te streng tegen Berry zyn," antwoordde Lady Astor met een spottend lachje, want hy danst met zyn toekomstige vrouw. Te middemacht hopen we zyn verloving met Miss Evelyn Bancroft pu- bliek te maken." „Zyn verloving met de dollarprinses?" Blo- zend van opgewondenheid, wuifde Porzia zich met haar wellswaar kostbare, maar niet bepaald by haar tollet passende rococowaaier koelte toe. „Nu, dat is werkelyk een felicitatie waard. Goudvischjes als deze Amerikaansche vangt men niet elken dag. Ik meen in een van de bladen te hebben gelezen, dat haar vader in Amerika ei- genaar is van meer dan twee millioen benzine- pompen." „Dan heb je verkeer gelezen, lieve. Er was sprake van drie millioen pompen." „Ach, op een millioen komt het in de nieuwe wereld niet aan," meende Porzia, die aan haar beide zoons dacht, met een zuurzoet lachje. Die dwazen hadden, niettegenstaande zy het hen ten sterkste had afgeraden, meisjes uit totaal verarmde adellijke familles getrouwd met 't ge- volg, dat zy nu elk dubbeltje moesten om- draaien. Het zou Porzia een llef ding waard zyn geweest, wanneer haar schoonouders een wat grootere bruidschat en wat minder voorva- deren mee ten huweiyk hadden gebracht. Maar waar gedane zaken nu eenmaal geen keer plegen te nemen, bleef Porzia slechts één troost: geld- huwelijken van andere menschen als minder- waardig te beschouwen. „Ik moet zeggen,, Constance," vervolgde zy malicieus, „dat je in deze een zeer breed stand- pnnt inneemt. Benzinepompen mits in vol doende hoeveelheid aanwezig, schijnen by jou den stamboon volkomen te kunnen vervangen. Evelyn Bancroft is wellswaar rljk ik zal de laatste zijn om dat te ontkennen maar zij is niet van goede familie. Haar grootvader van moeders zijde was, naar ik my heb laten vertel- len matroos op een zeilschip!" Lady Astor wierp een welgevaUigen blik in de richting van Berry's uitverkorene, die op korten afstand voorbij danste, de linkerhand op den schouder van haar partner en met de rech- ter de plooien van haar gehavend tollet élégant byeenhoudend. „Nu, Berry krijgt in ieder geval niet alleen een ryke, maar ook een bijzonder knappe vrouw, lieve Dorothy," zeide zij. „En volgens myn er- varingen vermogen zelfs de meest beroemde voorouders niet die waarborg voor een geluk- kig huweiyk te bieden als een jeugdig en lief- tallig uiterlijk." De vier Austin-jazzer speelden nu hun succes- lied: „The night full of the silver moonlight Men hoorde het murmelen van een beek, de fluit liet zacht de langgerekte, verlangende roep van een vogel hooren en uit de toetsen van den vleugel klonk het niischen van een zoelen wind door de tappen der boomen; een zingende zaag imiteerde het zuchten van een kalen, groven den daarmee vermengde zich teer en smeltend de welluidende klanken van de viool, die het beeld van den lentenacht in den zilveren glans van vropw Luna volmaakte. Beri-y boog zich tôt zijn uitverkorene over. „Het was werkelijk een lumineus idee van je, Evelyn, mijn tante te bewegen inplaats van een vervelenden avond een Venetiaansch feest te geven." Zij antwoordde niet. Met weemoed in het hart dacht zy er aan hoe snel zijn geestdrift bekoeld zou zyn, wanneer hy wist, dat haar voorstel aan Lady Astor slechts was voortgekomen uit de hopelooze impasse, waarin ze zich bevond. Zy had geen nieuw avondtoilet meer durven bestel- len, omdat haar schulden de laatste dagen tôt een bepaald angstwekkende hoogte gestegen waren. Zoo was ze op het denkbeeld gekomen van den garderobier van het Century theater een Juliacostuum te leenen en Lady Astor voor te stellen haar gasten op een Venetiaansch feest te vereenigen. Aanvankelijk had de oude dame eenigszlns sceptisch gestaan tegenover dit merkwaardig plan, dat zoo geheel uit den toon der Engelsche aristocratie viel, maar wat doet men al niet om een jonge, capricieuse Dollar prinses terwille te zijn! Dollarprinses! Nog slechts één nacht! Morgen zou ailes uit zyn! Een kleine tube Veronaltabletten lag zorg- vuldig verborgen in een der geheime vakken vas haar grooten toiletkoffer. Een matte glimlach lag om haar lippen. Zy luisterde naar de muziek en het was haar, alsof ze met Berry door den zich ln maanlicht baden- den lentenacht naar den afgrond danste Plotseling zag hy, hoe een oudere heer haastig op Lady Astor toeliep. Hij scheen haar iets zeer belangrljks mede te deelen, want zy schrok zlchtbaar. (Wordt vervolgd). M

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1936 | | pagina 3