Menaka DE NOORD-OOSTER van Zaterdag 7 Maart 1936 TWFEDE RLAD een VROEGE VOGEL... z&fyt V, Âi&ÙWAlî m BOERENBEHUIZING GEHE Uixii. HET „BEGRIJPEN" VAN DEZE KUNST Menara VOOR ONZE LEZERESSEN EEN AVOND VAN OPPERSTE SCHOONHEID HAAR DANSERS EN HINDOE-ORKEST GEMENGDE BERICHTEN. Ondervoeding bij Emmen's schoolkinderen. Schoolmeisjesgebaar kost f 1000. Driejarig ventje door auto gedood. Niet nakomen van trouwbeloften. De deurwaarders-vacature. Vierhonderd overjassen gestolen. Slimme vrouwen. Weer een liefhebber voor 11Lutine"-goud. Twee dooden bij een ketelontploffing. Auto-ongeluk bij Bandoeng. kraag in schulpmotief. Wat vooral zoo leuk aandoet is de kleine inkeeping van voren in het midden, waardoor de scherpe afscheiding tusschen blouse en rok oneindig veel soepeler wordt. De rok zelf is van een fîjn geribde, bruine wollen stof. Heel eenvoudig, maar daarom niet minder mooi. Tenslotte het hoedje. (De wandelstok zullen we maar buiten beschouwing laten, er is durf voor noodig zich daarmee te vertoonen). Het hoedje dan, dat bijna Tyroolsch lijkt is overtrokken (het is een vrîj slap stramien) met bruin crepe de chine. Er is nog een prettig iets aan een derge lijke dracht. Zij vordert niet een zeer gespekte portemonnaie. Een factor, die in de mode veel te vaak over het hoofd wordt gezîen MODEL: DOORNBOSCH Co.. VEENDAM "oept al een "kJokk]133''' optimis- chels, Bok bijna zoo- FEL KLO -, gel! sch1 van waaruit TAFEL'el, nieuw be- VLOERKL I BASCULE - m e t komt. SELMACHnkenGoed, NJilN,01'4 -, schîjn zal <]e omqevmq If. Maar dit- ige vrouwen, ten hoogste r K.iTTigë,ksp3r7^e leve dracht van de nieuwe gunsteling der mode: de rok- met-blouse combinatie. De blouse van zacht-rose tafzîj met een opvallende, glinsterende witte ruit. Met een fleurige Veendam, 5 Maart. De groote vraag, die al of niet uitgesproken zich aan velen op dezen subliemen avond (misschien het summum van wat er ooit in Veendam is gegeven) zal hebben opgedrongen, 1s deze „hoe moeten wjj deze kunst verstaan?" Waarschijnlijk onmiddellijk gevolgd door „wat dienen wij er bij te denken Mjjns inziens zijn er twee wegen langs welke men kimst van dezen aard kan benaderen. De eerste is de weg van begrjjpen in meer intellec- tueel opzicht, dat wil dus zeggen in staat zijn de verschillende gebaren en onderdeelen van be- weging te analyseeren, precies weten dit be- teekent dit en dat beduidt dat. Maar... daarvoor is noodig een zeer grondige kennis van het Oos- ten en in het bjjzonder van Voor-Indië, dat weer geenszins men hoede zich er voor te ver- gelÇjken valt met onze tropen. Men zou moeten zijn doorgedrongen in de grootste levensmyste- ilën van deze volkeren, hun sagen, hun zeden... strakheid, hier wisselt het allerverhevenste het allerbeminnelijkste af. En het een ver- sterkt het ander. Deze dansers paren het bewustzijn van de hoogst-denkbare en meest verfijnde cultus aan een kinderiyke onbe- vangenheid, een uiterst raffinement aan de blankste onschuld. Men zou van deze dansen een film kunnen maken, elk beeldje afzon- derlijk van de ineenvloeiende rhythmen zou een volmaakte stand, een compositie als een beeldhouwwerk van Rodin onthullen. Want in het schijnbaar willekeurige ligt opgeslo- ten een pijnlijk nauwkeurig beheerschen tôt in aile finesses van de techniek. Een tech- niek, die eeuwenoud van grondslag en aan- gevuld met enkele moderne hulpmiddelen wel een oneindige scholing en aandachi moet vergen. Alleen reeds de handen zjjn in staat elk men- scheljjk gevoelen tôt uiting te brengen op een MENAKA. en vooral hun religieus aanvoelings- en uitings- vermogen kunnen peilen tôt op de grootste diepte. Wellicht zou deze wyze van ..begrijpen" het meest overeenkomen met onze Westersche mentaliteit, het meest beantwoorden aan onzen drang tôt uiteenrafeling. Doch... en gelukkig slechts zeer weinigen onzer beschikken over voldoend ..wetenschappelqk" inzicht in deze „materie". Dan blijft er echter de tweede weg, die voor ieder open staat. De weg, waarop men den eersten voetstap zet door het programma dicht te slaan, het „verhaaltje", den uitleg die daarin van het gebodene wordt gegeven, finaal uit zich te bannen en zich over te geven, voor honderd procent, met voile liefde. Dit beduidt nog niet het laten varen van elken critischen zin de hoogste liefde is waarljjk niet blind en ontleent zijn intense verrukking juist hieraan, dat zij steeds aan- schouwt hoe het voorwerp der liefde tôt in aile onderdeelen de critiek kan doorstaan Hieruit welt dan tenslotte op de roes van geluk, het gevoel van opperste volheid en algeheele bevrediging. Voor hen, die op deze wy'ze Menaka en haar dansers zyn genaderd, w a s er absolute bevre diging. Niet dat aile vragen beantwoord zijn, niet, dat elk gebaar, iedere nuanceering van vingertoppen, wenkbrauwen, hais of van het totale lichaam „begrepen" werd in de beteekenis van „déôr hebben". Maar dat hoeft ook niet. Wie langs het pad der Liefde deze Kunst in zich heeft opgenomen, merkt, dat al dergelijke onopgeloste vragen van secundair belang zijn geworden. Wil men deze liefde nog versterken. goed, men trachte zich in te spinnen in het we- zen van Hindoes en Brahmanen, men leere be- seffen de sereniteit van Gothama Boeddha Lees Waldemar Bonsels' ..Indiënfahrt" „Der Pilger Kamenita" van Karl Gjellrup en vooral „Siddartha" door Hermann Hesse. Doch nood zakelflk is dit niet. Want om huiveringwekkend te staan tegen- over dit bovenmenschelijke, dat anderzijds weer zoo in-menschelijk blijft, is overgave voldoende Ik zeg daar in-menschelijk, ik bedoel daarmee, dat de woede, de smart, de liefdesgloed, die wordt uitgebeeld ons op sommige momenten ongenaakbaar schijnt, het is als de toorn van een Almachtigen God, die ons verplettert. wjjze, subliemer dan wjj ooit zullen kunnen. De voeten plat en stevig, accentueeren deze vorm- geving en scheppen het rhythme dat nimmer eentonig wordt. Nimmer eentonig... het is ook niet juist de muziek hiervan te beschuldigen, het is alleen juist te erkennen dat ons gehoor in doorsnee niet is afgestemd op het zeer geringe verschil in toonhoogte. Om het eens heel eenvoudig te zeg gen ieder van ons kan een quint of een terts onderscheiden, het verschil van toonhoogte tus- schen een c en een a hoort men direct. Moeilijker kan men c-cis waarnemen. De moderne muziek. gebruik makend van talrijke dissonanten, die bovendien vaak vlak naast elkaar liggen, wordt derhalve door velen niet naar waarde geschat lets dergelijks doet zich hier voor de gradueele verschillen zijn z66 miniem klein, dat ze aan een grof afgestemd gehoor ontgaan. Evenmin als de muziek monotoon althans in onze beteekenis is, evenmin is de dans strak. Het is eenvoudig het broeiende leven on der een fel gespannen huid, die slechts door kleine bewegingen verraadt welke vulkaan daar binnen kookt. Geen enkele stand dezer dansers is ,,gestold" waren ze dat wel, het effect zou „dood" zijn. Laat men dit beseffen bij zijn oordeel. In zooverre bevredigden de afzonderlijke dan sen van voor de pauze nog meer-dan het ballet er na. (hoe prachtig ook van kleur) omdat iedere nuance afzonderlijk hier meer tôt zijn recht kwam. Ik zal U niet vermoeien met namen, die ge toch niet zult onthouden. Iedere danser (es), ieder musicus vormt een facet van deze groote stralende Oostersche diamant, onverschillig of het eene vlak een diepere kleurenmengeling, en zuiverder geslepen is dan het andere. Menaka, Ramnarayan, Malati en Majumdar, om toch enkele uitverkorenen te vermelden, ik bewonder U in Uw grenzenloos kunnen Maar direct er na breekt de glimlach door als een genade, als een verlossing brengende daad, een bevrijding van aile zonden. Be- houdt de Javaansche dans op elk niveau zijn De zaal was slechts matig bezet en dat is héél jammer, want het zal de vraag zijn of Ernst Krauss in een volgend tournée met een der grooten uit de wereld van de kunst Veendam zal inschakelen. Doet hij het niet, dan hebben wij voortaan geen enkele reden te verzuchten, dat het wer- kelrjk groote Veendam passeert, want als het komt, negeeren wij het. En dan zeggen juist zij die niet kwamen dezen avond, schouderop- halend de geest van den tijd. Daar heb ik niet van terug. ERENST. De gemeenteraad van Emmen heeft de be- grooting vastgesteld. In verband met den steeds stijgenden noodtoestand en de dreigende of reeds ingetreden ondervoeding bij de school kinderen, is de post „schoolvoeding en school- kleeding" welke uitgetroken was op f 7500 ver- dubbeld en uitgetrokken op 15000. De voorzitter onderschreef de woorden van den heer Akker- man dat men bij het beoordeelen van de tekor- ten van de gemeente. moet weten het bijzon der karakter dier gemeente en tevens dat net percentage werklooze arbeiders hier bijzonder groot is en dat in de gemeente, in tegenstelling met vrijwel aile andere gemeenten in Nederland. vanaf 1921 de crisis heerscht. Dat heeft op de financiën van de gemeente en op den noodtoe stand een grooten invloed. Niettemin heeft de regeering van 19271935 a fonds perdu «un de gemeente verstrekt f 2.439.000. De schuld van de gemeente is in het jaar 1935 met f 160.000 verlaagd. Over den gang van zaken, wat de fi nanciën betreft, zijn B. en W. niet pessimis- tisch gestemd. De begrooting is vastgesteld met een tekort van ongeveer f 450.000 en een bedrag voor on- voorziene uitgaven van ruim f 17000. B. en W. zullen nogmaals bij de regeering aandringen om de loonnormen te verhoogen in de werkverschaf- fing. Mevrouw Maria Luisa Demillan Delbosch, schoondochter van den bekenden Spaanschen generaal Delbosch, houdt zeer beslist niet van den nieuwen Spaanschen premier Azana. Dit is naar ieder redelijk mensch erkennen zal haar goed recht. Niet iedereen behoeft van Azana te houden. Maar mag dit mevrouwtje nu, ter staving van haar antipathie, naar school- meisjestrant haar tong tegen den premier uit- steken en dan „walgelijk" zeggen Neen, zôô duidelijk mag zij haar gevoelens niet uiten. De rechtbank te Madrid heeft het zoo juist uitge- maakt en zij heeft mevrouw Delbosch voor ge baar en woord een boete opgelegd van 5000 peseta's of te wel in een ronde Hollandsche som f 1000. Die rechtbank heeft gelijk, want waar zou 't heengaan, als men zijn onwelwil- lende gevoelens jegens hooge overheidsperso- nen zoo maar den vrijen loop mocht latep Het slachtoffertje speelde onder den wagen. Te Zierikzee is een driejarig zoontje van de famille Klink door een bestelauto van de Rot- terdamsche Tramwegmaatschappij overreden en enkele oogenblikken later in de nabjj zijnde ouderlijke woning overleden. De bestuurder van de auto, had goederen gelost en had eenige kinderen gewaarschuwd niet op den wagen te klimmen. Hij had echter niet bemerkt, dat het slachtoffertje onder den wagen speelde. Vordering tôt schadevergoeding afgewezeu In een procédure, waarin schadevergoeding wegens geleden verlies als gevolg van het ver breken van trouwbeloften was gevorderd, neeft het Haagsche gerechtshof met bekrachtiging van het betreffende vonnis van de Rotterdam- sche rechtbank beslist, dat zoodanige schade vergoeding alleen dan kan worden gevraagd, wanneer het geleden verlies een gevolg is van handelingen, bijvoorbeeld aankoopen, na de aan- gifte b(j den burgerlijken stand, gevolgd door de afkondiging van het voorgenomen huwelgk. Daar in het onderhavige geval de aankoop van meubilair, bruidskleeding, enz., was geschied voor die aangifte, werd de bruid in haar vorde ring niet ontvankeljjk verklaard. De Rechtbank te Gronlngen heeft voor de vervulling van de deurwaarders-vacature-Mee- senbroek te Gronlngen de volgende voordracht vastgesteld 1. H. N. Brauns, procureursklerk te Assen 2. J. Leertouwer. bureelchef Griffie Kantonge- recht te Groningen 3. J. Lutken, chef der Griffie Kantongerecht te Emmen. Te Mtinchen is een zekere Wilhelm Sched ge- arresteerd, die een specialist was in het ste- len van overjassen. Hij nam in de wachtka- mers van dokters en tandartsen plaats en wan neer de patiënten zich naar binnen begaven ging hij er met hun jassen vandoor. Een tandarts heeft hem tenslotte op heeterdaad betrapt. Sched is veroordeeld tôt anderhalf jaar gevan- genisstraf. Hij heeft bekend de laatste vier maanden meer dan 400 overjassen te hebben ge stolen. In een noordeiijk stadje van Frankrijk was t den laatsten tijd zeer opvallend dat heeie stoeten vrouwen herhaaldelijk de stad binnen kwamen met groote manden waschgoed. Zij pas- seerden ongehinderd het octrooi-bureau en lach- ten met haar liefsten lach naar den dienstdoen- den beambte. Op een keer werd deze vervan- gen door een collega, die zich verheugde in een scherp reukorgaan. Hij boog zich over de man den waschgoed en bevond dat al het linnen door- drenkt was van alcohol. Thuis wrongen de vrou wen het linnengoed uit en wonnen daardoor een groote hoeveelheid brandewijn. Xieuwe uitvinding zal toegepast worden. Nu de concessie van den heer Beckers, wiens toren er nog altijd staat, is verstreken, is een nieuwe liefhebber voor het goud van de ..Lu tine" komen opdagen. Het is de heer Stobbe, wonende te Rotterdam, doch Terschellinger van geboorte. Hij is de uit- vinder van een tank voor het verwijderen van zand onder water, waarmee vroeger reeds proeven genomen zijn. Hij heeft medewerking gevonden van den duiker Van Duimmeten, die mede het voorbereidende werk zal verrichten. Concessie voor het ter hand nemen van het werk is tôt dusver niet verkregen, daar het vereischte kapitaal nog niet bijeen is. Komen de voorgenomen plannen tôt uitvoering, dan zal er in 1936 opnieuw gedoken worden naar het «oud van de Lutine. Te Grand Tower, in Illinois, heeft aan boord van een gouvernementsvaartuig. dat op de Mis- sissipi voer, een ketelontploffing plaats gehad. Twee opvarenden werden gedood en vier ernstig gewond. BUITENZORG, 5 Maart. Hedenmorgen te negen uur is te Bendoengan nabij Bandoeng een auto tegen een boom gebotst. De Inlandsche chauffeur werd op slag gedood. De inzittende passagiers, de heer De Raadt en zijn twee kin deren, werden ernstig gewond en zijn naar het hospitaal overgebracht. De auto is volkomen vernield. Op DONDERDAG 12 MAART 1936, 's nam. 2 uur, zal ten ver- zoeke van de erven wijlen den heer Hm. A. EDENS in het hôtel RIJN- BERG te Wedde, publiek worden verkocht I. EENE met ERF, TUIN .^OUW- en £ROFNLAISDEN BOSCHGRÔND en LANEN te Hoorn, gemeente Wedde. strekkende van den Prov tôt de Veensloot, gr. 4(772.20 HA te veilen in 2 perc., t. w. perc. 1 de behuizing met erf. tuin, bouw- en groenland, boschgrond en laan, uit- makende het Westelijk gedeelte gr ong. 28.25.50 HA.; perc. 2 bouw van Mej. te Gieten worden ve

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1936 | | pagina 1