EEN BEZOEK Snakerijen van Tijl Uilenspiegel 1 Onze Slu&zie-Huhiek. N We kunnen trots zijn ieuws aan den loopenden band. I DE NOORD-OOSTER VAN ZATERDAG 15 MEI 1937 ONZE KINDERKRAN1 OPLOSSING PUZZLE NO. 52 PUZZLE NO. 53 Herinneringen aan een vermoorden Koning. Een methusalem onder de boomen. Hagelkorrels als handelsartikel. Juweelen van Lady Houston op de veiling. Frankrijk herdenkt zijn jongsten vrijwilliger. i wmmMwmm. mm gestorven Maurice Brouard, den jongsten vrij- williger van Frankrijk, wien een zeer treurig lot beschoren was en kort geleden in een asyl overleed. Op 14-jarigen leeftijd meldde de knaap zich vrijwillig aan en zou niet aan het front hebben mogen strijden, als men niet toestem- ming gegeven had op de valsche papieren, die de jongen bfl zich droeg. De papieren waren van zfln vier jaar ouderen broeder. Als jongeman van 18 jaar mocht hy wel aan het front stry- den. De knaap toonde zich in den oorlog zoo dapper, dat hij niet anders, dan in de voorste Unies Wilde vechten. Hij maakte den geheelen wereldoorlog in de voorste rijen mede, onder- scheidde zich herhaalde malen en werd door de Fransche regeering geridderd. Later bleek, dat de jongen eerst 14 jaar oud was. Als soldaat nam Maurice Brouard ook deel aan de Rijnbezetting. Nadien probeerde hij in Parijs een behoorlyke betrekking te krijgen, doch sinds 1929, dat jaar, dat ook voor Frank- rijk zooveel werkloosheid bracht, kon Maurice Horizontaal: bete botweg Asen Oss tel domper aie Epe Engels rut Let Alem drijver skat. Verticaal': boa ets tweern een Esopus pellen Oder smet taël lest eerlijk ars Eva met. Het lot wees aan als winnaar de heer A. Sassen, 3e Krulsdlep 3691, Nieuw-Weerdlnge. geen werk vinden. In 1932, toen hij intusschen volwassen was geworden, werd hy zwaar ziek en na zijn lichamelijk herstel bleek htj geheel geestesziek te zijn, zoodat opname in een krank- zinnigeninrichting noodzakelijk was. Hier is de ongelukkige jongeman gestorven. In de oude Belgrader vesting ,,Kalimegdan" heeft Frins Paul, de prins-regent van den Jon gen Koning Peter, het Joego-Slavisch Oorlogs- museum geopend, hetwelk bestaat uit twee groote vertrekken, waarvan een gewyd 1s aan den vermoorden koning Alexander, die, zooals bekend, op 9 October 1934 in Marseille het slachtoffer werd van een terrorist. In het muséum, dat zeer veel belangstelling trekt, ziet men de doorschoten uniformjas van den vorst, de met bloed bevlekte kleedingstuk- ken en het kussen, waarop de vorst het gewond hoofd neerlegde en waarop hy stierf. Zelfs het wapen van den moordenaar heeft de Joego-Slavische regeering in handen kunnen krygen. Ook de automobiel, waarin de koning met Monsieur Barthou had plaats genonien, is in het muséum te bezichtigen. De wagen heeft men in denzelfden toestand gelaten. Ook de gebroken ruit heeft men er in gelaten. 36. Paradys. 37. boos. 38. plaats in Gelderland. 39. Europeaan. 40. loot. 41. pynboota. Verticaal: 2. vuur, geestdrift. 3. inhoudsmaat. 4. Afr. tweehoevig dier. 5. achten. 6. puntige rots. T. denkbeeld. Holland mag dan klein zijn, en in vele op- zichten niet meer dàt beteekenen, wat het in vroeger eeuwen beteekende we hebben nog àlle redenen om trots te zyn. Vroeger groote scheepvaarders, groote handelslieden, groote strijders te land en te zee, groote politici en geleerden thans niet minder beroemde ge- leerden, de beste piloten ter wereld, beroemde teohnici. Bekijk bovenstaande weg maar eens even. Wat een prachtige, volmaakte Verlichting! Eén lijn van licht, tôt aan de kim, in de verte! En wat deze weg met ons landje te make; heeft Wel, het belichtings-effect is een Nederlandsche vinding, een Hollandsch pro- duct! ,,Philora"-natriumlampen van Philips të Eindhoven zyn het, die het verkeer over een hoofdader van ons nabuurland, België, zoo „in 't zonnetje" zetten. Dit natriumlicht, dat eenigszins geelgekleurd is, heeft het voordeel, dat het op 't netvlies van ons menschelijk oog maar één scherp, beeldje vormt (monochromatisch licht) ter- wijl het gewone lamplicht door een bepaalde eigenschap meerdere beeldjes veroorzaakt en daardoor de totaal-indruk verzwakt. Dat klinkt natuurlijk nog als potjes-latijn in juliie ooren, maar als je grooter bent en op de H.B.S. al iets over het licht en over het spectrum ge- hoord hebt, zul je wel snappen, wat er bedoeld wordt. De hoofdzaak is, dat je weet, dat het een I prachtige uitvinding is en dat onze Nederland sche lampen-industrie te Eindhoven er in bui- ten- zoowel als in binnenland een bijzonder succès mee heeft! Het licht verblindt niet, zoodat het aantal ongelukken flink zal ver- minderen (natuurlijk zijn er nog altijd domme menschen, die tôoh tegen elkaar opjakkeren!) en doet toch iedere kleinigheid op den weg scherp uitkomen! Zoodat we weer zien: Holland aan de spits! Het was Pinksteren en heerlijk lenteweer. Voor hun huisje, dat midden op de groote heide stond, zaten op het hekje Jan en Janneke. Ze waren alleeu thuis. Vader en moeder waren vanmorgen al vroeg weggegaan naar de kerk. Het dorp, waar de kerk stond, was wel een uur loopen verwy- derd van het huisje op de heide. Jan en Janneke waren nog maar een enkele keer in het dorp geweest, want naar school gingen ze nog niet. Ze hadden al verschillende spelletjes gedaan. Nu eens waren ze hier en dan daar. Maar eigenlijk verveelden ze zich een beetje. Het was niets ge- zellig, dat moeder er niet was. Dat gebeurde haast nooit. Zoo waren ze dan eindelijk gaan zitten op het hekje en keken uit over de groote a tille hei. Heel in de verte bijna aan de horizon zagen ze de kerktoren, waar vader en moeder op het oogenblik waren. Wie zou daar wonen, vroeg Jan opeens en wees met zijn vinger naar een huisje, dat bijna verscholen ging in het bosch. Dit huisje was ook ver weg, maar het lag een heel andere kant uit dan het dorp. Janneke haalde haar schou- ders op. Ze wist het ook niet. Haar oogen ke ken alweer naar iets anders en ze dacht niet meer aan het vreemde huis. Maar Jan keek tel- kens naar dat huis. Hy was verschrikkelijk nleuwsgierig. Plotseling zei hij: Zullen we er eens heen loopen. Zoo ver is het niet. Jan neke keek hem verbluft aan. Zooiets was nog Eindelyk schynt voor de botanici een vraag- atuk te zyn opgelost, dat den geleerden reeds lang bezig hield. Men heeft aile reuzenboomen in Mexico, Canada, Britsch-Indië en Java als de oudste gewassen der aarde beschouwd en hun ouderdom geschat op 6 7000 jaren. Thans echter is in Queensland in Australië een Macro- zamia-boom ontdekt, die zes meter hoog en minstens 120 eeuwen oud moet zijn. Reeds vroe ger kende men den Macrozamia, doch hoogstens in exemplaren van één meter hoogte. Deze boomen moeten een leeftijd van 3000 jaren heb ben bereikt, wilden zij tôt de oudste gewassen der aarde behooren. Een verrassing was het dus bepaald, toen Prof. Chamberlain van de Chica- go-University, in het natuurreservaat van het Tamborine-Gebergte den zes meter hoogen Macrozamia vond. De geleerde wereld vond het geval zoo belangrijk, dat men besloot enkele zeer vermaarde boomenkenners uit Amerika te laten komen, om den boom te onderzoeken. Toen is men tôt de ontdekking gekomen, dat de zonderlinge boom wel behoort tôt de Macro- zamia's, doch dat hij toch een zeer bijzonder exemplaar is, waarvan men geen tweede ter wereld zal vinden. Zaad van den reuzenboom is naar Amerika mee teruggenomen en werd in den bodem gestoken van het Nationaal Natuur reservaat in de nabijheid van Chicago. Over et- teljjke duizenden jaren zal ons nageslacht te zlen krijgen, wat er van den boom terecht ls gekomen nooit in haar opgekomen. Nog nlmmer waren ze van huis geweest zonder vader of moeder en nu zouden ze maar zoo met hun tweetjes naar dat vreemde huis gaan. Wy alleen naar dat vreemde huis? zei ze dan ook. Ja, was het antwoord, vader en moeder komen nog lang niet terug. Janneke aarzelde, maar toch volgde ze Jan op een afstandje, die al voortging door den tuin. Tôt zoover ging ailes best. Maar er ging alleen een pad naar het dorp; geen pad in de richting van het vreemde huis. Janneke wilde eerst niet verder. Ze was bang voor ad- ders. Maar Jan zette door en verder gingen ze dwars over de groote heide. Herhaaldelijk strul- kelden ze over de ruige bossen heide, of vielen in een kuil. Heel langzaam kwamen ze verder. Een paar keer moesten ze rusten omdat beiden zoo vreeselijk moe werden van het struikelen en vallen. Maar eindelijk kwamen ze toch dicht bij het huis. Groote boomen stonden er omheen en een heel groote tuin lag er achter. Wat ver- legen, nu ze er waren, gingen ze den tuin in. Daar kwam echter een groote zwarte hond luid blaffend op hen toe springen. Wat schrokken die twee. Janneke begon te gillen van angst en ook Jan schreeuwde even. Gelukkig kwam op het geblaf en gegil, dadelijk een man naar bui- ten, die den hond in zijn hok joeg. Toen keek hij verbaasd naar de twee kleine kinderen, die daar zoo onverwachts in zijn tuin stonden. Bij hem in de buurt woonden geen menschen, die zulke kleine kinderen hadden. Het huis, dat het dichtst bij hem stond, was nog wel een kwar- tier loopen bovendien. Waa- komen jullie vandaan vroeg hij Jan, gerustgesteld door de glimlach op het gezicht van den man, wees met zijn kleine vin gertje over de heide naar hun kleine huisje, dat nu haast niet meer te zien was. Daar wonen wij, voegde Janneke er aan toe. De man schudde zijn hoofd en vroeg of ze zin hadden in een glas melk. Heftig knikten de twee, dat was iets heerlijks na zoo'n tocht. De man nam ze mee naar binnen, waar zijn vrouw ook zat. Deze vertelde hij, wat de kinderen ver- teld hadden. De vrouw was ook erg verbaasd Zoo ver weg woonden die kinderen en toch kwamen ze dwars over de heide aanloopen. Ze vroeg, of hun vader en moeder dat wel wisten Jan en Janneke bloosden erg en Janneke be- kende, dat vader en moeder naar de kerk wa ren en ze zich zoo verveelden bij huis. De man begon te lachen en zei: Toen dachten jullie zeker: we gaan nu eens op bezoek bij onze bu ren. Ook de vrouw lachte en schonk hen gauw een heerlijke beker melk in. Dat smaakte. Zouden vader en moeder nu nog niet thuis zijn? vroeg de vrouw. Ze zullen zeker angstig worden als jullie weg zijn. Janneke keek wel een beetje angstig, toen de vrouw dit zei. Daar hadden ze nog niet aan gedacht. Als vader en moeder nu eens thuis- kwamen en zij waren er niet. Wat zouden ze dan bang worden. Wees maar gerust, zei de man, toen hy de verschrikte gezichtjes zag, ik zal het vader en moeder gaan zeggen, dat jullie hier bent. Da delijk stond hij op en vertrok, Janneke wilde ook mee, maar de vrouw zei: Rust eerst maar fijn uit. Je bent nu nog veel te moe. Van- middag brengen we jullie zelf naar huis en dan gaan we op bezoek bij jullie vader en moeder. Dat vonden de kinderen prachtig. De man kwam na een trjd terug en vertelde, dat vader en moeder blij waren geweest, toen ze hoorden, waar hun bengels zaten. Ze waren echter pas thuis gekomen, dus heel lang hadden ze geluk- I kig niet in ongerustheid gezeten. Daarna gingen ze eten. De man en vrouw, die zelf geen kin deren hadden, vonden het erg prettig, die twee aan tafel te hebben en hun gepraat te hooren. 's Middags, na het eten, gingen ze met hun vieren op weg naar het kleine huisje midden op de heide. Horizontaal: 1. insect. 4. munt. 6. gewricht. 8. deel van een fuik. 9. drank. 10. vlag. 12. bloeiwyze. 13. dezelfde, hetzelfde. 15. vochtig. 16. voor (in samenstellingen). 18. deel van een kasteelmuur. 22. soort aardappel. 23. menigte. 24. ontzaglyk. 25. getal. 26. brandverf. 27. strandvogel. 30. Ned. persbureau. 32. Ruw geschat, ongeveer. 34. meisjesnaam (Russ.). 35. Ned. eiland. In den Amerikaanschen staat Colima in het Mexicaansch Geoergte leeft een groot deel der bevolking van den handel in... hagelkorrels. Nergens ter wereld, zelfs niet in Zuid-Afrika, vallen in de regenperiode zulke groote hagel korrels als in Colima. In de natte seizoens valt er zeer veel hagel. De korrels, die vaak zoo groot zijn als duiveneieren, worden door de boe- ren in reusachtige bakken opgevangen. Men be- waart ze in ijskasten en wanneer het seizoen van den hagelval is afgeloopen en er rijke oogst is binnengehaald, dan zijn de bergbewoners in hun schik, want met hagelkorrels is het goed zaken doen. Tweeduizend menschen leven van den handel in hagelkorrels, de groote manden, waarin de steenen liggen opgestapeld, worden tydens koele nachten naar lager gelegen oorden vertransporteerd. Voor zoover men weet, wordt nergens anders ter wereld handel in hagelkor rels gedreven als in den bergstaat Colima. De bekende Londensche kunsthandel Christie is dezer dagen begonnen met den verkoop van een aantal zeer kostbare voorwerpen, eenmaal het eigendom van de excentrieke Lady Houston, die onlangs overleed. De veiling is voor Londen het middelpunt der belangstelling. Weliswaar is over het grootste deel van de nagelaten siéra- den van de oude dame door de erfgenamen be- schikt, doch er blijven nog vier groote steenen over, waaronder een reuzensafier, die door vijf- tien groote diamanten omgeven is. Aangezien het hier gaat om een uitgesproken kostbaarheid voor de liefhebbers, zal het niet te verwonderen zijn, als dit kleinood weggaat voor een prijs, welke aanmerkelyk hooger is dan de taxatle Het „Legioen der 1000 jongste Vrywilligers" uit den Wereldoorlog geeft een weldadighelds- postzegel uit met den beeltenaar van den jong ,f 11. beschuldiging. 14. rentmeester, slotvoogd. 17. kapwerk van een dak. 18. lus. 19. ongaarne. 20. plaats in Drenthe. 21. plaats in Limburg. 28. Ned. vliegveld. 29. vuurpjjl. 30. Italiaansche jongensnaam. 31. stut. 32. kleur. 33. natuurlyk waterbekken. Oplossingen inzenden véôr Woensdag a.s. aan de Redactie van DE NOORD-OOSTER. In den linkerbovenhoek vermelden „Puzzle-rubriek." Deelneming staat alleen open voor abonné's By meerdere goede oplossingen beslist het lot. Oplossingen in het volgende Zaterdagnummer. f KWNtGiettft 115. Ieder haastte zich aan dit verlan- gen te voldoen. Nieuwsgierig als ze wa ren, te weten wat dat voor een kunstje was. Lamme verzamelde al de schoenen bij elkander het waren die van man- nen, vrouwen en kinderen. tToen reeg hij ze allemaal aan een lang touw, heesch de zware bundel schoenen aan een tak van den boom omhoog, waar Tijl klaar stond om het aan te nemen, 116. Nu nam Tijl die bundel schoenen op en kroop naar een groote boomtak. Iedereen was vol spanning en aandacht voor wat er zou gebeuren. Hy zwaaide een paar inaal het p~" rchoenen heen en weer, eerst heel langzaam, toen boven zijn hoofd. Het zwaaien werd al vlugger en vluggermen kon een speld hoo ren vallen onder die honderden en hon- derden menschen en toen S M

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1937 | | pagina 6