Snakerijen van Tijl Uilenspiegel DERDE BLÂD DE NOORD-OOSTER VAN DINSDAG 18 MEI 1937. BINNENLAND. De reïs van min. Slingenberg naar Duitschland. HOLLANDSCH OORLOGSSCHIP NAAR DE BRITSCHE VLOOTREVUE. De ..Java" vertrokken. BURGEMEESTER BIJ AANRIJDING GEDOOD. Vijfde Interprovinciale Landdag van Baptisten Gemeenten te Assen. DE KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD IN APRIL. Het index-cijfer weer 1.3 pCt. hooger dan in Maart. nlet onbelangrjjk, en soms zeer sterk daaide. En ook van de andere punten van het regee- rlngsprogram is niets terecht gekomen. Nu 1s er eenige oplevlng, maar alleen in die takken van bedrjjf, die voor het buitenland wer ken. De S.D.A.P. nu wil in de eerste plaats de koopkrachtverhooging in eigen land met maat- regelen zien gestimuleerd, opdat er eveneens weer opleving komt in die bedrjjven welke voor de btnnenlandsche behoeften werkeh. Colijn wilde ook dat het productie-apparaat ■ou werken om goedkoop naar het buitenland te kunnen uitvoeren. Hij deed dit door de méthode van aanpassing, wat echter leidde tôt het ver- kleinen van de koopkracht in het volk en tôt armoede in het eigen land. En toch werkt het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk, niet voor de export-bedrijven, maar voor de bin- nenlandsche behoeften. De juistheid van de theorle van de koop- kracht-verhooging in eigen land als herstel- politiek, is wel heel duidelijk in Zweden gemani- festeerd en dus gebleken. Daar te lande heeft men een groote opleving in het geheele bedrijfs- leven bereikt door het op groote schaal laten uitvoeren van groote openbare werken. Dit hostte geld. Maar desondanks staat daar te lande de schatkist er veel beter voor, dan bij «ma. omdat de opbrengsten der bêlastingen, doordat er weer behoorlijk verdiend wordt, zeer aijn toegenomen. Op het oogenblik, nu de crisis daar te lande voor een belangrjjk deel is ge- luwd, worden niet meer extra veel groote wer ken uitgevoerd, omdat het minder noodig is. Er is immers in het gewone bedrijfsleven weer werk in overvloed en men kan de openbare wer ken weer beter aansnijden als een nieuwe maat- ■chappelijke inzinking mocht optreden. Een dergeljjke politiek nu moet er ook in Ne- dcrland worden gevoerd, maar in die richting Wil het kabinet-Colijn niet werkzaam zjjn. Tegenover de aanpassingspolitiek van Coljjn en zijn aanhang en medewerkers, stelt de 8.D.A.P. welbewust haar Plan van den Arbeid. Tegenstanders van dat plan beweren wel dat de groote bedragen voor de openbare werken, n.l. drie jaren lang telkens 200 millioen gulden, niet te vinden zijn, maar nu gebleken is dat er in ons land groote rjjkdommen zijn, verstommen die beweringen gaande weg. Nederlanders heb- ben veel geld in buitenlandsche ondernemingen gestoken. Een plan-regeering die met een goede welvaartspolitiek ernst durft te maken, zou het geld dat noodig is voor doorvoering van het „Plan" ook wel kunnen krjjgen, want in de plan-politiek wordt steeds meer vertrouwen ge- Bteld. En daarom durft de S.D.A.P., ondanks aarzeling en vrees, haar „Plan" met gerustheid propageeren. Het ,,Plan heeft de uitgeoefende éritiek reeds stevig doorstaan. Vervolgens wees spreker er op, dat elk mensch behoefte heeft aan vrijheid. Toch zijn W menschen die meenen dat er een einde aan de persoonlijke en geestelijke vrijheid moet komen. |)at men niet meer vrtj mag lezen in boeken en kranten van zijn keuze en dat men niet meer mag vergaderen voor het bespreken van wat men noodig acht en waar en wanneer men dit wfl. In landen aie Duitschland en Italië, maar ook in Rusland is de vrijheid verdreven en is éigenlijk de mensoh geen mensch meer. En nu rijst de vraag moeten wij in Neder- land daar ook naar verlangen Er zijn helaas Nederlanders die achter de N.S.B. aanhollen of tôt die beweging zijn toege- treden en het blijkbaar heel aangenaam vinden dat ze voor het vervolg worden verklaard tôt onmondige slaven, die alleen voor waar mogen aannemen wat een ander voor hen heeft gedacht en mogen zeggen wat een ander hen vergunt te xeggen. Twee groote vragen zullen dezen verkiezings- strtjd beheerschen. Het gaat om de vraag van „aanpassing" of „koopkrachtversterking", maar ook om deze vraag of de persoonlijke en de groepsvrjjheden voor het Nederlandsche volk behouden zullen bljjven. Een voor de S.D.A.P. voordeelige stembus- uitslag zal zijn waarde ook hebben als een factor van invloed op de verhoudingen in het buitenland, omdat men daardoor het bewijs zal verkrijgen, dat er gestreden zal worden voor verhooging van het welvaartspeil des volks en voor handhaving van menschenrecht. Débat werd niet verlangd, waarom Mr. Bol- kestein de vergadering met woorden van dank kon sluiten. •s-GRAVENHAGE, 15 Mei. Omtrent de reis die de minister van sociale zaken, Mr. M. Slingenberg naar Duitschland gemaakt heeft (de minister is hedenavond te- ruggekeerd), waarbtj hij vergezeld was van eenige hoofdambtenaren vernemen wj) het vol- gende Gedurende zijn reis en de verschillende bezoeken in Duitschland, had de minister gele- genheid, een bezoek te brengen aan een aantal Nederlandsche arbeiders, die in Mecklenburg als landarbeider werkzaam zijn. Deze arbeiders, afkomstig uit Zeeuwsch Vlaanderen, onder wie twee gehuwden, die hun vrouwen hadden mee- genomen, hebben uitvoerige mededeelingen aan den minister gedaan omtrent hun ervaring ter plaatse opgedaan. De voeding, alsmede de wo- ning, waarin deze arbeiders gehuisvest zijn, werden door allen zonder voorbehoud in orde bevonden. De loonen waren zoodanig, dat dr. Kapma, de Nederlandsche rjjksconsulent voor de ar- beidsbemiddeling in Duitschland, een nlet on- belangrijk bedrag aan overgespaarde gelden van hen in ontvangst kon nemen. Deze gelden worden via de clearing naar Nederland over- gemaakt en te hunner vrije beschikking ge- steld. De betrokken arbeiders hadden gelegen- heid, enkele wenschen, die zi) hadden, naar vo- ren te brengen. Deze wenschen werden door den minister besproken met den bedrijfsleider van den werkgever, die op grond van de omstandig- heid, dat hij over de arbeidsprestatie van de ar beiders volkomen tevreden was, terstond bereid was, de wenschen in te willigen. Het bleek den minister dat er in de land- bouwbedrtjven in Duitschland nog groote be hoefte bestaat, in het bjjzonder aan goede mel- kers en paardeknechten. DEN HELDER, 17 Mei. Vanochtend om twaalf uur heeft H.M.'s kruiser „Java" de haven van Nieuwediep ver- laten om zich naar de vlootrevue te Spithead te begeven. Om kwart voor elf begaf vice-admiraal P. L. Kruyt, die, zooals men weet, onze marine zal vertegenwoordigen, zich aan boord. De kruiser werd getrokken door de sleepboo- ten ,,Utrecht" en „Nestor". Eenige duizenden belangstellenden waren bij het vertrek aanwe- zig. Commandant van de „Java" is overste J. J. A. van Staveren. MEERLO, 17 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur is de burgemeester van Meerlo, de heer P. L. A. van den Bergh, bjj een aanrjjding door een vrachtauto om het leven gekomen. De heer van den Bergh reed per fiets van Horst naar Tienray. Door nog niet bekende oor- zaak werd hij door een vrachtwagen aangereden en zoodanig gewond, dat de dood vrjjwel onmid- dellijk intrad. Volgens een ander bericht kwam de heer van den Bergh onder de auto, doordat deze te veel links op den weg reed. Het stoffelijk overschot is naar het St. An- tonius-gesticht te Horst overgebracht. Het slachtoffer was 54 jaar en ongehuwd. De politie heeft de zaak in onderzoek. ASSEN, 18 Mei. Onder groote belangstelllng werd Pinkster- Maandag in het Asser Bosch de vijfde interpro- vinciale landdag van Baptisten gemeenten ge- houden in het Stadsbosch te Assen. De deelnemers aan den landdag vertrokken om 12 uur vanaf het station in optocht met mu- zlek naar het bosch. De landdag zelven stond onder leiding van ds. J. Hekhuis van Delfzijl. Na gemeenschappelijk zingen werd een ope- ningswoord gesproken door den voorzitter van het comité, den heer P. Deurzen, terwijl vervol gens Ds. J. Louw uit Groningen een toespraak hield over het onderwerp „De overheid en wij." Ds. H. Doornkamp uit 2e Exloërmond voerde later het woord over het onderwerp „De inspi- „Ik durf haar bij haar waren naam noe- men." Gunter klemde de handen ineen en dwong zich met groote inspanning om kalm te blij- ven. „Mijn meisje is belasterd, als u gelooft wat u daar even zei." „Niemand heeft haar belasterd. Ik heb met mijn eigen oogen gezien, dat ze met een be- kenden losbol uit een chambre séparée kwam." Deze woorden lieten niet na indruk op Gunter te maken, doch hij richtte zich op en zei snel: „Een artiste kan niet als een non leven. Ik weet, dat ze wel eens niet vermijden kan aan zulke soupers mee te doen, maar daar steekt geen kwaad in. En natuurlijk heeft ze al der- gelijke kennismakingen verbroken. Ze heeft me dikwijls haar nood geklaagd, dat ze geen familie heeft, die haar beschermen kan. Nie- mand mag haar daarom veroordeelen, ook mijn vader niet." „Je zult me toch moeten permitteeren om voor een nadere kennismaking met een juf- frouw Leixner te bedanken." Al Giinter's stijfhoofdigheid ontwaakte. „En u zult me moeten permitteeren, dat ik de beleediging die u mijn verloofde hebt aan- gedaan goed maak, door haar tôt mijn vrouw te maken." „Neen, dat permitteer ik niet." „Ik ben meerderjarig vader, en mijn eigen baas. Ik kies mijn vrouw zelf!" Heinrich Warneck staarde een oogenblik voor zich uit. Toen zei hij hard en beslist: „Goed, maar ik geef je mijn eerewoord, dat ik'nooit mijn toestemming tôt je huwelijk met die vrouw geef." Gunter was al even koppig. „Uw woord staat tegenover het mijne. Ik heb mijn meisje mjjn îKHWd gegeven en dat zal ik houden." Heinrich Warneck balde de vuisten en de aderen op zijn voorhoofd zwollen. „Ik hoop, dat je daar nog eens goed over denken zult, als ik je verzeker, dat ik je zal onterven op den dag dat je met dat schepsel trouwt, dat onzen naam niet waard is. Hoor je ik zweer het, die vrouw komt nooitmjjn huis binnen ik gooi jou er nog liever uit.'" Gunter werd nu ook driftig. „Na uw woorden valt er voor mij niets meer te overdenken. U vindt wel goed, dat ik me terugtrek, ik zou niet graag vergeten dat u mijn vader is." „Je kunt gaan en je zult dat hoop ik niet vergeten. Mijn eed houd ik dat weet je." Gunter keek zijn vader een oogenblik in het harde, onbeweeglijke gezicht. Er kwam iets smartelijks in zjjn oogen, doch toen wenddehil zich om: „Tot ziens vader." „Tot ziens." Giinter dwong zich tôt kalrnte. Het waren natuurlijk maar een groote woorden van zijn vader, dat geloofde hi) stellig en als hij eenmaal met Lori getrouwd was en zijn vader inzag, dat ze den naam Warneck waard was, zou hij zijn eed wel terugneimen. „Ik zal me niet bang laten maken," dacht hij. Hij was vast besloten onmiddelljjk ailes voor zijn huwelijk in orde te brengen. Heinrich Warneck keek zjjn zoon een poos na. „Na mijn eed zal hij nlet meer durven, dacht hij. Hij moest iets doen om GUnter te redden, die moest overtuigd worden, dat die Lori Leix ner een llchtzfnnig vrouwspersoon was en in niets leek op het ideaal dat hij zich van haar gevormd had. H# belde onmiddell^k des man og in wiens reerende invloed van het Zendingswerk. De toespraken werden afgewisseld door zang van „Euphonie" uit Nw.-Fekela en „Looft den Heer" uit Muntendam. In de pauze lieten de muziekvereenigingen ,Elad" uit Muntendam en „De Bazuin" uit Gro ningen hun vrooljjke klanken door het bosch schallen. In de middagbijeenkomst werd het woord ge voerd door Ds. T. Jansma uit N.-Pekela over het onderwerp „Kiestterwjjl ds. J. W. Weenink uit Stadskanaal sprak over „Een vis- scherman, die spreken kan." De leider Ds. Hekhuis sprak het slotwoord. De door goed weer begunstigde landdag werd met dankgebed besloten. BORGER, 14 Mei. Een vossejacht. Hedenmiddag werd door de plaatseljjke ja- gers, de h.h. K. van der Vlag, L. Meijeringh en A. Oosting in het gemeentebosch te Eeserveen jacht gemaakt op vossen die er door den jacht- opziener L. Oldenbeuving waren opgemerkt. Het was buitengewoon hoaveel overbUjfselen van verschillende dieren werden aangetroffen. Hazen, konijnen, patrjjzen, eenden, kippen tôt zelfs katten werden aangetroffen. De gangen waren als het ware een pels van haren en vee- ren, waardoor viel waar te nemen dat de dieren op hun strooptocht al heel wat dieren hebben verslonden. Men slaagde er in twee te dooden. Vast is komen te staan dat er nog veel meer aanwezig zjjn daar de geschotenen 'n paar jon- gen waren. Kalverkeuring. Ter gelegenheid van de voorjaarsmarkt werd op initiatief van de stier- en beerhouderjj Vooruitgang" alhier een kalverkeuring gehou- den van kalveren welke afkomstig waren van de stieren der vereeniging. De keuring was ingedeeld in 4 rubrieken. Als keurmeesters fungeerden de h.h. H. Smeenge te Westdorp, J. Roosjen te Drouwen en J. Kinds te Ees. Rubriek 1. Geen inzendingen. Rubriek 2. Eerste prijs, werd hierin niet toe- gekend. Tweede prijs E. H. Pott f 3. Derde pr. f 2 W. Hooiveld. Rubriek 3. le pr. E. Griemink f 4. 2e pr. wed. A. Takens f 3. 3e pr. G. Vedelaar f 2. 4e pr. wed. A. Takens f 1. 5e pr. E. H. Pott f 0.75. Rubriek 4. le pr. G. Vedelaar f 4. 2e pr. J. Eising f 3. 3e pr. H. Seggers f 2. 4e pr. E. H. Pott f 1. NIEUW BUINEN, 17 Mei. Hedenvoormiddag werd vooraan in den Bui- nermond uit het kanaal opgehaald het lijkje van het sinds Vrrjdag j.l. vermiste zoontje van de fam. Djjkhuis, alhier. MUSSELKANAAL, 17 Mei. Kindje verdronken. Hedenvoormiddag werd het ongeveer twee- jarig zoontje van de familie Stratingh aan de Sluiskade vermist. Waar het vermoeden rees, dat de kleine in het kanaal was geraakt, be- gaven eenige personen zich te water, wat tôt resultaat had dat de vader het kind zelf vond. Hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien dat de levensgeesten nog niet geheel waren gewe- ken, mocht de intusschen ingeroepen medische hulp van dr. Springer helaas niet meer baten. STADSKANAAL, 15 Mei. Overgeplaatst. De marechausse S. Wielsma alhier ontvingt heden bericht dat hij met ingang van 1 Juli a.s. wordt overgeplaatst naar Bussum. HOOGEZAND, 17 Mei. Ernstig ongeval. Een ernstig ongeval had hier Zaterdag tegen 12 uur plaats in de Van Royenstraat. Zonder eerst uit te zien stak de groentenventer E. Roek den weg over, julst toen de heer J. Bruins uit Bljjham per auto naderde. Hij werd aange reden en met een schouderfractuur naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Vergadering S.D.A.P. Op initiatief der Gemeenteljjke Federatie der S.D.A.P. alhier, had dezen middag in een voile zaal van het hôtel Faber een groote openbare vergadering plaats» Sprekers waren de heeren ir. H. Vos en H. Oosterhuis. De eerste wees op de onbevredigende resultaten van de aanpas singspolitiek van de Regeering-Colijn en stelde daartegenover het Plan van den Arbeid, dat hij uitvoerig behandelde. Tenslotte zette hij de voordeelen van de sociale verzekeringen, in het bijzonder het staatspensioen, uiteen. De tweede spreker onderwierp het Commu nisme en het Fascisme aan een sterk oordeel. De sprekers werden afgew. door zang van de gezelschap hjj Lori indertijd uit die chambre séparée had zien komen. Diens hulsknecht kwam aan de telefoon. „Is mjjnheer Kômer thuisî" vroeg de oude heer. „Mijnheer is op reis." „Waarheen?" „Dat weet ik niet." .Wanneer komt hjj terug?" „Over tien of twaalf dagen." „Dank je. Als hij terugkomt, vraag hem dan of ht) me direct wil opbellen." „Heel goed, mtjnheer." Heinrich Warneck legde den hoorn neer. Hjj liep rusteloos door de kamer op en neer en overdacht wat hjj nu doen kon. Hij wilde niet al zijn hoop op Kôrner zetten, het duurder te lang voor die terugkwam. Hij kon niet zoo lang wachten zonder ieta te doen. Hij belde een detective-bureau op en liet een der employé's komen. Hjj gaf den man op- dracht om het leven van Lori Leixner tôt den huidigen dag na te gaan en te weten te komen, van welken afkomst ze was. Hij wist, dat hij ook daarop eerst over eenigen tjjd positieve be- richten zou kunnen verwachten, doch hij dacht nlet, dat er zoo'n haast bij was. Hij vermoedde niet, dat zjjn zoon nog dlenzelfden morgen zijn en Lori's papieren in orde had laten brengen anders zou hjj zich niet tevreden hebben gesteld met de genomen maatregelen. Hij vond het vanzelfsprekend, dat Giinter over eenigen tjjd opnieuw pogingen zou doen om zijn toestemming te krijgen en dan zou hij bewijzen genoeg in handen hebben, dat die juffrouw Lori Leixner een zeer minderwaardig schepsel was. Dien middag Kwamen vader en zoon bijna te- gelijkertijd thuis Kate keek hen bezorgd en angstig onderzoekend aan, doch kon niets op zangvereeniging „De Volksstem" en door mu- ziek van de muziekvereeniging „Tot Steun in den Strjjd". NIEUWEPEKELA, 15 Mei. Vergadering Nut. Besloten werd f 10 subsidle te verleenen aan de plaatseljjke afd. van het Centraal Genoot- schap van Kinder-Vacantiekolonies. Aangewezen werden voor het nazien der boe ken van den penningmeester van het Départe ment de h.h. J. Tuinhof en P. Buzeman, van de bibliotheekcommissie de h.h. J .Dijkman en E. J. Loman, van de woningstichting de h.h. G. Bôdeker, P. Buzeman en G. Westers. Tôt lid van de stichting ..Départementale Wo- ningbouw" werd in de vacature A. Westers be- noemd de heer J. Westers. Besloten werd geen afgevaardigde naar de alg. vergadering te zenden, terwjjl tôt afge vaardigde naar de districtsvergaderingen werd aangewezen de heer J. Djjkman. De heer M. Loman werd als nieuw lid toege- laten. Besloten werd voor het a.s. seizoen één flinke feestavond te organiseeren en indien de finan- ciën dit toelaten nog een filmavond. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs zal worden ultgenoodigd hier een spreekbeurt te willen houden, teneinde tôt de oprichting van een plaatseljjke afdeeling te geraken. Lezlng Klers. Onder presidium van mevr. VosPostma ver- gaderde de afd. van den Ned. Chr. Vrouwen- bond alhier. Spreker was de heer Kiers te Veen- dam, die een leerzame lezing hield over „De ver- zorging van kamerplanten". Spr. had verschil lende planten meegebracht, zoodat „aanschou- welîjk" onderwijs werd gegeven. Van de gele genheid tôt het stellen van vragen, werd een dankbaar gebruik gemaakt. In de plaats van mevr. VosPostma, die naar Meppel vertrekt, werd verkozen tôt présidente, mevr. van der VlugtVinkenborg in de vaca ture mevr. TaekemaKooyman, die naar Haar- lem vertrekt Zr. M. M. Faustmann en in de vacature mevr. van der VlugtVinkenborg mej. Harding. Aan het einde der vergadering werd de schei- dende présidente toegesproken door mevrouw Haartsende Jonge en een herinnering aange- boden voor ailes wat zjj voor de afd. had ge daan. Na een dankwoord van mevr. Vos volgde slui- ting. DEN HAAG, 16 Mei. Het index-cjjfer der kosten van het levons- onderhoud voor arbeidersgezinnen bedraagt ln April (op de basis van het peil der prjjzen vdôr den oorlog 100) 136.0, tegen 134.2 in Maart j.l. en 132.0 in September 1936, de maand der devaluatie. Het is derhalve 1.8 pet. hooger dan in Maart 1937 en 3 pet. hooger dan in September 1936. Voor de voeding alleen is de stjjging 2 pet. se- dert Maart 1937 en 3.7 pet. sedert September 1936. Van Maart op April 1937 is de verhooging van het Indexctjfer grooter dan de berekeningetf tôt dusver in een der maanden sedert de deva luatie te zien gaven. Dit komt, doordat de stjj- gingen, welke bij een aantal budgetposten te constateeren zjjn, ditmaal in belangrjjk mindere mate worden opgewogen door dalingen bij an dere rubrieken. Prjjsverlagtngen, en dan nog van geringen omvang, kwamen in de afgeloopen maand slechts voor bij melk, eieren, vetten (na- tuurboter) en aardappelen. Daarentegen waa een stijging waar te nemen bjj de rubrieken brood, vleesch, groenten, kleeding, grutterswa- ren (tarwemeel), suiker (bruine suiker), viscù, waschartikelen, huisraad, ontspanning en ver- keersmiddelen, waaraan vooral die bjj de eerst- genoemde vier niet onbelangrjjk waren. De stij ging bjj brood is een gevolg van de op 30 Maart j.l. in werking getreden prjjsverhooging, welke bjj de bewerking van het Maart-indexcijfer slechts voor de laatste twee dagen dezer maand was meegerekend en daardoor in het April- indexcjjfer eerst geheel tôt uitlng komt. KALKWIJK, 17 Mei. Gistermiddag te 5 uur is hier brand ontstaan in de woning van de famille G. Niewold. De kachel brandde, wat turven lagen in den oven en bij de kachel hing waschgoed. Zoo had de familie, geen kwaad vermoedende, het huie ver- laten. Maar de turven waren begonnen te gloeien, het vuur had ook het waschgoed be reikt en was bezig zich te verspreiden. De buren merkten het evenwel, sloegen een ruit in en wisten het te bedwingen. Juist op tjjd, 117. Toen liet Tijl het touw en de schoenen met een groote zwaai los en de bundel vloog midden tusschen de ademloos toekijkende menigte. „Ieder het zijne schreeuwde Uilenspiegel en lachehd en dansend sprong hij op den tak heen en weer. Iedereen wilde nu zijn schoen terug hebben en het is te begrijpen wat een warboel of nu ontstond. Ailes drong en wrong om bij de bundel schoenen te komen. 118. Ieder wilde zijn schoen terug heb ben. Mannen, vrouwen en kinderen wierpen zich boven op elkaar. Ze schreeuwden allen „Mijn schoen, mijn schoen en duwden en gilden, dat hoo- ren en zien verging. De mannen trokken partjj voor hun vrouwen, de ouders voor hun kinderen en eer er tien minuten ver- loopen waren, was de heele boel aan het vechten. En Tijl Uilenspiegel en Lamme Goedzak vonden het maar 't beste om een goed heenkomen te zoeken, hun gezichten lezen. Ze merkte alleen, dat va der en zoon veel gereserveerder tegen elkaar waren en begreep daaruit, dat er een scène was voorgevallen. Ze trachtte een oppervlakkig gesprek te be- ginnen hoewel haar hart In haar keel klopte. Eindelijk trok de oude heer zich terug en nu liep Khte gauw Giinter achterop. „Ja, Kfite, ik heb hem gezegd, dat wij er geen van beiden aan denken om met elkaar te trou- wen." Hij zag dat ze, verbleekend, even de oogen sloot en hjj haar werkelijk wel zoo onver- schillig was, doch hjj zette die gedachte weer snel van zich af, hij had wel wat anders aan het hoofd. Kate beheerschte zich snel weer. „En heb je je vader ook gezegd, op wie je keus gevallen is?" vroeg ze zacht. Hij knikte. „Ja, hjj weet ailes en en hjj heeft zjjn toe stemming geweigerd en zelfs gedreigd me te onterven." „Groote genade." Hjj glimlachte mat: „Wees maar niet bang, Kate, daarmee maak je een klein kind aan 't schrikken, maar geen man, die ten slotte in staat is zjjn eigen gezin te onderhouden. Ik hoop trouwens, hem te kunnen overtuigen dat mjjn meisje een hoogstaand mensch is, waar elke familie trotsch op kan zjjn." „En wat doe je nu, GUnter Hij streek over zijn voorhoofd. „Wat ik doen moet Hjj laat me geen keus en is stijfhoofdig als altijd, wanneer ik mijn wil tegenover den zijnen zet", zei hij bitter. Ze raapte al haar moed bjjeen: „Gunter als hij nu eens niet anders kôn handelen, juist om dat hij van je houdt Geloof toch dat hij van je houdt, hy heeft. het me zelf gezegd", Hij lachte heesch. „Als hjj van me hield, zou hjj mjjn meisje niet zoo beleedigd hebben als hij gedaan heeft. Het is eenvoudig weer niets anders dan machtsvertoon, ik moet onder aile omstandigheden zijn zin doen, maar het gaat ditmaal nu eens zooals ik het wil. We staan nu eens niet als vader en zoon, maar als man en man tegenover elkaar". Kate zuchte dlep. „Kon ik toch maar helpen", klaagde ze ver- drietig. Hij keek haar onzeker aan „Zou je zoo graag helpen „Ja". „Mij of vader „Jullie allebei." „Mij dus ook „Natuurlijk". „Waarom Kate Waarom is het je niet on- verschillig, hoe de zaak afloopt Het bloed schoot haar verraderlijk naar het gezicht, doch ze keek hem kalri aan en zei dapper „Omdat ik me bezorgd maak over jou en je vader. Het zal een breuk geven en jullie zult er allebei verdriet van hebben". Iets in haar manier van spreken trof hem, doch hjj verzette zich tegen dat gevoel. „Maak je toch niet onnoodig ongerust. Het is van vader heusch alleen maar lust om zjjn macht te toonen, net als altjjd. Tôt nu toe heb ik altjjd moeten toegeven, hoeveel het me ook kostte, nu moet hjj eens de minste zijn." „Maar zjjn bedreiging om je te onterven?" „Die wordt opgeheven als hij moet inzien, dat hjj mjjn meisje verkeerd beoordeeld heeft. Die bedreiging zou me trouwens toch niet bang ma ken." (Wordt vervolgd.)

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1937 | | pagina 3