GEHEEL ZUID-NOORWEGEN THANS IN DUITSCHE HANDEN 2 DE NOORD-OOSTER VAN ZATERDAG 4 MEI 1940 EERSTE BLAD Gealliëerde^ trekken in allerijl terug ten Noorden van Drontheim. De Britsche luchtaanvallen op Duitsche luchtbases. Zwaarder bestraffing van spionnage. BUITENLANDSCH OVERZICHT IN DE VEENKOLONIËN Gedurende de zomermaanden eejri mooi CONCERT, een onder- M B m houdende LEZING of een leuk TOONEELSTUK in Uw gezin. m I DE RADIO-CENTRALE ZORGT DAARVOOR. 1 De exploitant in Uw woonplaats geeft U gaarne aile inlichtingen voor m een aansluiting. Vergadering Nuts- departement. Met verrassende snelheid zijn de Duit- schers in het bezit gekomen van vrij- wel geheel Zuid-Noorwçgen tôt Dront heim toe De Engelschen hebben Andalsnes, de landingshaven aan het uiteinde van het Gudbrandsdal, en de havens in de buurt verlaten. Zij zijn scheepgegaan en daarmee is voor hen de kans ver- keken Drontheim van het Zuiden uit aan te vallen. De Duitschers hebben hun oorlogsvlag te Andalsnes gehe- schen en in het stafbericht van heden- morgen wordt verklaard, dat de paci- ficatie in geheel Noorwegen snellen voortgang vindt. De demobilisatie van de Noorsehe troepen in West-Noorwe- gen in aan den gang. Er wordt van Noorsehe zijde nog slechts sporadisch verzet geboden. De toestand ten Noorden van Drontheim is onoverzlchtelijk. De vijand hield zieh rustig, zegt het Duitsche legerbericht. United Press vernam echter uit diplomatieke bron te Stock holm, dat de Engelschen en Franschen zieh ook in het gebied van Namsos volkomen zou- den terugtrekken. Uit geallieerde diplomatieke bron wordt verklaard, aldus United Press, dat de Franschen zieh Woensdagavond en de Brit- ten zieh gisteravond terugtrokken met onbeken- de bestemming. Naar verluidt, zouden Duit sche patrouilles in het ontruimde gebied op- rukken. Bij Narvik naderen de geallieerde strjjd- krachten de Duitsche stellingen. De Britsche aanvallen op de Duitsiche vlieg- velden in Noorwegen en Denemarken duren voort. Duitsche vliegers deden een aanval op een Britsch vloot-eskader. In aansluiting op het legerbericht, waarin o.a. gemeld werd, dat de Duitschers, die vgn het Oosten en het Westen uit langs den spoor- weg OsloBergen oprukten, contact met elkander hadden gekregen, deelt het opperbe- vel van de Duitsche weermacht het volgende mede: „Nu de laatste Britsche troepen het gebied van Andalsnes ontruimd hebben en de stad zelf zieh in Duitsche handen bevindt, vindt de pa- cificatie in geheel Noorwegen snel voortgang. De demobilisatie van de Noorsehe troepen in West-Noorwegen is aan den gang. Duitsche pa trouilles ondervinden nog slechts op enkele punten tegenstand van geïsoleerde Noorsehe eenheden, die nog niet op de hoogte zijn van den algemeenen toestand. Ten Noorden van Drontheim hield de vijand zieh rustig In het gebied ten Noorden en ten Zuidwesten van Narvik naderen vijandelijke strydkrachten langzaam onze stellingen. Aan vallen werden door de Duitsche voorhoede af- geslagen. LONDEN, 3 Mei Het ministerie van oor- log deelt in een communiqué mede: ,,Overeen- komstig het algemeene plan van de terugtrek- ki-ng uit de onmiddellijke omgeving van Dront heim zijn de geallieerde troepen gisteravond te Narnso» ingescheept. Het terugtrek- kenen weder inschepen geschiedde met volle- dig succès en zonder verliezen. Op de geallieerde troepen, die in het gebied van Narvik oprukken, heeft de vijand op 1 en 2 Mei een tegenaanval ondernomen. Beide aanvallen werden afgeslagen; de vijand liet voor onze stellingen vele dftoden achter en er werden enkele gevangenen gemaakt." Duitsche troepen zijn, naar gemeld wordt, Selbu op ongeveer 50 Km. ten Zuidoosten van Drontheim binnengerukt. Intussc-hen wordt be- richt, dat de Noorsehe troepen, die de Duit schers uit Roeros teruggedrongen hadden, zieh thans in Noordelijke richting terugtrekken. Een bericht in Aftonbladet uit Roeros meldt, dat zieh nog steeds eenige geallieerde troepen bevinden in het gebied ten Zuiden van Dront heim, doch wordt met reserve opgevat, gezien Chamberlain's verklaring van gisteren. Het be richt meldt, dat geallieerde troepen, die zieh in Noordelijke richting terugtrekken uit Dom- baas zieh thans te Folkstua bevinden op en kele kilometers ten Noorden van Hjerkinn aan den spoorweg naar Stoeren. BERLiIJN, 3 Mei. Omtrent de Britsche luchtaanvallen in Noorwegen en Denemarken wordt bekend gemaakt, dat Engelshe toestel- len gisteren het vliegveld van Stavanger heb ben aangevallen, terwijl des avonds twee los van elkander staande aanvallen werden onder nomen op het vliegveld Rye in Denemarken. In den nacht van 2 op 3 Mei verschenen vijan delijke vliegtuigen ook boven het vliegveld For- nebo bij Oslo. Aangezien het Duitsche afweer- vuur tijdig en met effect in actie trad, misluk- ten al deze aanvallen. De blindelings neerge- worpen gewone en tarandbommen richtten geen schade aan, alleen een schuur ging bij 't vlieg veld Rye in vlammen op, daar tengevolge van de brandbommen een kleine oppervlakte heide in brand was gevlogen. De brand zelf kon ter- stond gebluscht worden. Verder wordt van be- voegde zijde vastgesteld, dat anders luidende berichten van het Britsche ministerie van Luchtvaart volkomen ongegrond zijn LONDEN, 3 Mei. Van gezaghebbende zij de wordt vernomen, dat de Britsche bommen- werpers gisteravond bij hun aanval op Stavan ger weinig tegenstand Van de Duitschers on- dervûnden,::,;hetgeen ongetwijfeld een gevolg is vari de hévigheid der voorgaande aanvallen. In de meestè der rond het vliegveld gelegen ge- bouwen brak brand uit. Te Fornebo viel den Britschen vliegtuigen een warmere ontva.ngst ten deel, doch vier bom- men vielen dicht genoeg bij den voornaamsten hangar om aanzienlijke schade aan te richten. Het groote aantal Britsche toestellen, dat aan de uitgebreide operaties van gisteren heeft deelgenomen, heeft geen verliezen geleden. •s-GRAVENHAGE, 3 Mei. De overwegingen, ten aanzien van het wet's- ontwerp houdende nadere voorzleningen te- gen het bekend worden van staatsgeheimen en houdende verhooging van de maximum- straf op een aantal misdrijven tegen de vei- ligheid van den staat, welke overwegingen zijn weergegeven in het voorloopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, hebben de minister van justitie aanleiding gegeven tôt de navolgende beant- woording. Met érkehtèlijkheid heeft de minister er van kennis gèjçiomen, dat de commissie met de re- g-eering vàn oordeel is, dat de maximumstraf verhoogd moet worden en dat tevens een aantal andere wijzigingen en aanvullingen van het wetboek van strafrecht ter bestrijding van de spionnage ten nadeele van ons land noodzakelijk zijn. In een nota van wyzigingen wordt voor spionnage, al thans voor wat feiten betreft gepleegd ln tijd van oorlog, overeenkomstlg het voorstel van de commissie, de mogelijk- heid geopend van levenslange gevangenis- straf of tijdelijke gevangenlsstraf van ten hoogste 20 jaren. Dezelfde straffen zyn, eveneens overeenkomstlg een voorstel van de commissie, welk voorstel de minister gaarne als een verbetering aanvaardt, ln de nota van wijzigingen voorgesteld voor WAPENGEWELD EN DIPLOMATIEKE STRIJD. In Noorwegen ontwikkelde de strjjd zieh in voor de Duitschers wel zeer gunstigen zin. Verder oprukkend door de beide Noordwaarts loopende dalen, het Gubrandsdal en het Oester- dal, maakten zij in den loop van de week nog geen beslissende vorderingen. Bij Rôros werd de Duitsche voorhoede zelfs door de Noren, welke een sterke stelling acliter een in de lucht gevlogen brug innamen, tegen gehou- den. De Duitsche stoottroepen trokken echter langs een uiterst moeilijken weg de bergen in Noren noch Geallieerden hadden er aan gedacht dezen weg te verdedigen en wisten zoo den spoorbrug OsloTrondheim te berei- ken. Na hevige gevechten slaagden de Duit schers erin, dezen spoorbrug af te snijden en zieh met de uit Trondheim naar het Zuiden oprukkende troepen te vereenigen. Tegelijker- tjjd rukte de voorhoede van het Guabrandsdal verder op, veroverde het belangrijke spoor- wegknooppunt Dombaas en slaagde er aldus in, ook de spoorwegverbinding Oslo-Trondhelm te herstellen. De beteekenis van dezen opmarsch voor den toestand in Noorwegen is wel zeer groot; de Duitschers hebben nu niet alleen aile belang rijke havens en aile vliegvelden, maar ook de belangrijkste spoorwegen in handen. Alleen de lijn Oslo-Bergen is nog niet bezet, hoewel de laatste dager ook langs deze lijn, van beide zij den tegelijk, wordt opgerukt. Het schijnt, dat hiermede het lot van de geallieerde troepen in Zuid-Noorwegen bcze- geld is; de Engelsche pers tracht er haar lezers op voor te bereiden, dat aile bezette plaatsen in Zuid-Noorwegen opgegeven moe- ten worden en benoorden van Trondheim een front gevormd zou worden, dat, gezien den korten afstand van kust tôt grens, gemakke- lyk gehouden zal kunnen worden en dat hoofdzakeHJk zou dienen het den geallieerden mogeljjk te maken, zieh in Noord-Noorwegen op grondig verzet voor te bereiden. Een voor- bereiding die in hoofdzaak zou moeten be- staan in het vormen van luchtbases. Het ont- breken daarvan en het gebrek aan gemecha- niseerde eenheden zijn de aanleiding geweest van de nederlaag der geallieerde légers. Daar men toch niet kan aannemen, dat de Geallieerden niet op de hoogte zouden geweest zijn van wat de strljd zou eischen en dus wel degelijk ook canxs en pantserwagens met het expeditie-leger zouden hebben meegegeven, valt hieruit te concludeeren, gelijk men te Stock holm doet, dat de Geallieerden toch meer van hun zeemacht verloren hebben, tengevolge van de Duitsche bombardementsaanvallen, dan hunnerzijds wordt toegegeven. Het succès der Duitsche troepen en der Duitsche luchtmacht in Noorwegen heeft er uit den aard der zaak niet toe bijgedragen, de Italiaansche houding jegens het Westen te ver- beteren. Integendeel, de scherpe perscampagne vond voor*gang, terwijl een drietal officieele persoonlijkheden waaronder de minister van binnenlandsche zaken en de voorzitter van de Kamer van Fasci, redevoeringen hebben uitge- sproken, waaruit de volkomen paraatheld van Italie bleek benevens de bereidheid op te mar- cheeren, wanneer de Duce het bevel zou geven. Deze drèigende taal is niet zonder ultwer- king gebleven, daar Engeland besloten heeft ernstige voorzorgsmaatregelen te treffen in de Middellandsche Zee en begonnen is met de koopvaart wederom, als fcn zooveel vroegere tijden, geheel om de Kaap te leiden. Schepen voor Middellandsche Zee-havens zullen worden geconvoyeerd. Hoezeer het Italië ernst is met de spilpoll tiek, bewyst wel de belangrijke gezantenwisse' ling, waarbij de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, van plaats ruilde met den Itallaan schen gezant bij het Vaticaan, Alfieri; deze laatste staat als een groot bewonderaar van Duitschland bekend. Terwyl Attolico waarde- volle adviezen zal kunnen geven omtrent Duitschland en Rusland. De Italiaansche en Russische politiek von- den hun weerslag op den Balkan, waar het den schijn heeft, alsof Zuid-Slavië als diplo matieke schakel fungeert tusschen Rome en Moskou, om de verbinding tôt stand te bren- gen, die langs dlrecten weg niet mogelyk blijkt. Deze week bracht vermoedeHjk ook het einde van de Britsch-Russische onderhandelingen. Zjj liepen daarom op nlets uit, omdat Engeland van Rusland eischte, stopzetting van den uit' voer naar Duitschland en stopzetting vooral van den uitvoer van Russische petroleumpro- ducten. Moskou is hierop niet ingegaan, daar dit zou beteekenen opgeven van het Duitsch-Russisch economisch accoèrd en van de geheele econo- mische samenwerklng met Duitschland. Daar Rusland deze Britsche eisch wel had kunnen vermoeden, ryst hier de gedachte, dat het Russische initiatief om tôt economische onderhandelingen met Londen te komen, van te voren slechts bedoeld is, om een zekere verwarring in de Britsche gelederen te bren- gen. Hetgeen weer zou wijzen op een verder gaande samenwerking tusschen Rome en Mos kou, dan men tôt nu toe algemeen aannam. het misdryf van artikel 97. Beide wjjzigln- gen hebben tôt gevolg, dat bij deze delic- ten, evenals thans reeds het geval is bij de andere delicten van titel 1 en titel 2 van het tweede bo»k, waarop levenslange gevangenlsstraf is bedrelgd, „ln geval van oorlog", d.i. dus indien oorlog werkelyk is uitgebroken)xde jdôadstraf zal kunnen wor den opgelegd, Indien zy althans gepleegd worden ln een in staat van beleg verklaard gedeelte van het grondgebied des'Kijks. Eveneens is in de nota van wyzigingen voorgesteld, overeenkomstlg een suggestie, vermeld in het verslag van de commissie om ook de voorbereidingshandelingen van het misdryf van artikel 102 strafbaar te stellen. Verder wordt voorgesteld de, zeer belangrijke delicten, vervat in de titels 1 en 2 van het tweede boek van het wetboek van strafrecht, ook indien deze door burgers worden begaan, reeds onder den staat van beleg over te bren- gen van de normale burgeïiijke naar de mili taire gerechten. De' voorstellen houden verder ir. aan artikel 78 van de invoeringswet militair straf- en tuchtrecht een verdere uitbreiding te geven, terwijl toch tegen dit artikel, voor wat de burgers aangaat, principiëele bezwaren b.e- staan, in zooverre als het de doodstraf mogelijk maakt voor een aantal politieke en militaire delicten, doch niet voor het misdrijf, waarop die doodstraf in de eerste plaats behoort te staan moord. Zij maken voorts de doodstraf, welke thans aan burgers alleen kan worden op gelegd, indien het land zieh in oorlog bevindt en de eigen onderdanen aan het front sneuve- len, mede mogelijk tijdens een tijdperk van be- dreigden vrede, waarin zulks nog niet het geval is en de doodstraf dus noodzakelijk een ander karakter bezit. Daarnaast worde nog herinne'rd aan de bekende, in de handboeken vermelde be zwaren tegen de doodstraf, o.m. het bezwaar van onherstelbaarheid. - Bij de overwegingen voegt zieh voor den pai- nister nog de volgende omstandigheid. Bij de regeering zijn voorzipningen in beraad, welke de strekking hebben'de mogelijkheid uit te slui- ten dat gevangenisstraffen van langeren duur, opgelegd van een vijandelijken inval zouden kunnen worden onderbroken. Zouden deze voor- zieningen na onderzoek de regeering aanvaard- baar voorkomen, zoo zou een belangryke aan leiding om overeenkomstig de voorstellen te gaan in de richting van de doodstraf wegvallen. De minister zou ook daarom gaarne deze voor stellen, evenals een aantal andere onder aan te duiden vraagstukken op het gebied van land- verraad en spionnage, voor het moment aan- houden en, behoudens eventueele meer onder- geschikte wyzigingen en aanvullingen, thans willen volstaan met het gewijzigd wetsontwerp, waaromtrent vrijwel algemeenheid van gevoelen biykt te bestaan en dat een spoedige totstand- koming behoeft. Mocht de Kamer dezen gedachtengang kun nen aanvaarden, zoo wil hij zijnerzijds gaarne toezeggen op korten termijn de indiening te zullen bevorderen van een tweede ontwerp, ra- kende deze materie, inhoudende o.m. een wy'zi- ging van het wetboek van militair strafrecht, waar hij omtrent deze laatste wijziging over- leg moet plegen met zjjn ambtgenoot van dè- fensie, zou invoegingr in het aanhangig wets- voorstel tôt VertragiA, Jjdefding geven. By de behan'deling vaii diyfcfij|^^_ontw^fpzujlen de bovenliedoelde vetf)^PKr^ni.»LBi^*onaèt' het oog kiinnen worden ^zlsn. De tekst van de nieu^v voorgestelde redactie van art. 98 luidt als volgt ,,Hij, die opzettelijk bescheiden, berichten of inlichtingen omtrent eenige zaak waarvan hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden dat de geheimhouding door het belang van den staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij verschaft aan een buitenlandsehe mogendheid of aan zoodanige personen, dat gevaar ontstaat dat de inhoud aan een buitenlandsehe mogend heid bekend wordt, wordt gestraft, indien het feit gepleegd wordt buiten tyd van oorlog, met gevangenlsstraf van ten hoogste 15 jaren, in dien het gepleegd wordt in tijd van oorlog, met levenslange gevangenlsstraf of tydelijke van ten hoogste 20 jaren. Handelingen gepleegd ter voorbereiding van een misdrijf als omschreven in het voorgaande lid, worden gestraft met gevangenlsstraf van ten hoogste tien jaren." Zondag 5 Mei. Hllversum II 301.5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. Hllversum I 1875 M. en Jaarsveld 414.4 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. Buitenlandsch programma, 8.00 Brussel VI. 9.05 Hamburg. 9.35 Di- versen. 9.50 Deutschlandsender 10.50 Brus- sel Fr. 11.20 Engeland. 12.05 Brussel VI. I.20 Diversem 1.50 Brussel VI. 3.00 Kalund- borg. 4.20 Deutschlandsender. 5.20 Brussel VI. 5.50 Engeland W. 6.20 Brussel VI. 7.20 Deutschlandsender. 8.20 Keulen. 9.20 Brus sel VI. 11.05 Parijs Radio. Maandag 6 Mei. Hilversum II 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—12.00 VARA. Hilversum I 1875 M. en Jaarsveld 414.4 M. 8.00—12.00 NCRV. Buitenlandsch programma. 8.00 Brussel VI. 8.20 Hamburg. 9.35 En geland. 10.20 Keulen. 10.50 Engeland. W. II.20 Kalundborg. 11.50 Brussel VI. 1.20 Kalundborg. 2.40 Hamburg. 3.20 Kalund borg. 3.50 Deutschlandsender. 4.50 Enge land. W. 5.20 Motala. 6.00 Brussel VI. 7.00 Gramof.platen. 8.00 Motala. 8.50 Deutsch landsender. 9.20 Brussel VI. 9.30 Engeland W. 11.05 Parys Radio. Dtnsdag 7 Mei. Hllversum II 801.5 M. 8.00—12.00 AVRO. Hilversum I 1875 M. en Jaarsveld 414.4 M. 8.00—12.00 KRO. Buitenlandsch programma. 8.00 Brussel VI. 8.20 Hamburg. 8.50 Enge land. 10.(Î5 Deutschlandsender. 10.20 Keu len-, 10.50 Engeland W. 11.20 Hamburg. 12.20 Brussel VI. 1.20 Engeland W. 2.20 Kalundborg. 3.50 Deutschlandsender. 4.50 Parijs Radio. 5.15 Kalundborg. 5.35 Brussel Fr. 6.20 Brussel VI. 7.00 Gramofoonplaten. 8.00 Hamburg. 8.20 Florence. 9.20 Brussel VI. 9.30 Engeland W. 11.05 Parijs Radio. De tijden, aahgeduid met diversen, worden aangevuld met een keuze uit de Engelsche, Fransche of Duitsche Omroep. Een juiste opgave hiervan kan niet worden gegeven. WILDEKVANK, 3 Mei. De hedenavond in het hôtel „De Nederlanden" gehouden vergadering van het Nutsdepartement Wildervank was, de gewoonte getrouw, slechts matig bezocht. De voorzitter, de heei J. E. EERKES, heette de aanwezigen allen welkom, waarna de heer BIJLEVELD, als secretaris, de notulen der vo- rige vergadering las, die onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen stuken van belang wa- ren niet aanwezig, zoodat direct de diverse jaarverslagen in behandeling kwamen. Allereerst werd schrifteiyk verslag uitge- bracht van de V olks blblio theken Het verslag vermeldde o.m. dat ook in het afgeloopen seizoen een druk gebruik van de ver- schillende afdeelingen van deze instelling was gemaakt. In totaal werden uitgeleend 2422 boe- ken, 3008 uitgeleende werken, terwyi er 316 lezers waren. Met weemoed gewaagde het ver slag van het verscheiden van den heer J. Stel Rzn., die gedurende meer dan 11 jaren de be- langen der bibliotheek op eminente wijze heeft vervuld. Uit het financieele gedeelte bleek, dat er een batig saldo was van f 9.18. Boeken en bescheiden werden in de bëste orde bevonden. Verslag Commissie voor Tuingrondverhuring. Uit dit verslag bleek, dat aile verhuurders aan hunne verplichtingen hadden voldaan. Het verscheiden yfan den heer K. Mijîmelçe, die meer dan 31 jaar zitting in deze comfnissîe had, werd ten zeerste betreurd. De heer Munneke heeft al die jaren voor deze functie geijverd op Uitste- kende wyze. Met dankbaarheid zal men hem dan ook gedenken. Hier waren de financieele resultaten niet slecht. Er was een batig saldo van f 131.99. De commissie voor het nazien der boeken rappor- teerde dat de bescheiden in orde waren bevon den, weshalve werd geadviseerd den penning- meester voor zijn accuraat beheer te déchar- geeren, waartoe werd besloten. Verslag Commissie der Bewaarscholen. Hieruit bleek o.m. dat het cursusjaar 1939-'40 aan de Noorderbewaarschool begon met 27 en aan de Zuider- met 36 nieuwe leerlingen. De cursussen begonnen resp. met 44 en 54 leerlin gen. In het personeel kwam geen verandering. Blijkens rekening en verantwoording van den penningmeester was het financieel résultant een batig saldo van f 9.71. Twee belangrijke gebeurtenissen werden nog gememoreerd en wel ln de eerste plaats de tot- standkoming van de nieuwe bewaarschool in Beneden-Wildervank. De commissie maakte met vreugde hiervan gewag. Met groot leedwezen betreurde de commissie het verlies van haren volyverigen secretaris, wij- len den heer J. Stel Rzn. Deze had een zeer werkzaam aandeel in de taak der commissie en zijn woord werd op de vergaderingen steeds met aandacht beluisterd. In de commissie zal hy noode gemist worden. Her- en benoemingen. In de commissie voor de Volksleesbibliotheek werd herbenoemd de heer J. H. Voort eh be- noemd, wegens overiyden van den heer Stel de heer H. Wiechers. De heer H. Nieboer werd herkozen als lid van de Commissie voor Tuingrondverhuring en ge- kozen in de vacature, ontstaan door het over- îyden van den heer K. Munneke, de heer A. Slim. De heer H. F. Koster zag zieh herkozen als lid van de bewaarschoolcommissie, terwyi even eens herkozen werd als lid in het bestuur van het Ziekenfonds de heer S. R. Meihuizen. De heer J. J. Bijleveld werd herkozen als lid in de Commissie voor het Nutsgebouw. Als lid in het Bestuur van het Nutsdeparte ment werd, wegens bedanken van den heer Ds. J. N. van Druten gekozen de heer D. Everts Jzn. Tôt leden van de financieele Commissie be doeld bij artikel 15 van het Règlement van het Département werden gekozen de heeren E. Knigge, E. Meyer en H. Wiechers. Tôt leden in het Hoofdbestuur van de Maat- schappy werden gekozen de heeren L. Welling, Hoofdinspecteur L. O. te Groningen en Dr. H. G. W. van Wielen, leider Volkshoogeschool te Bajkkeveen. ju De VOORZITTER bracht de heeren van de di verse commissies voor het nazien der boeken en. bescheiden, benevens die van het stembureau dank voor hunne werkzaamheden. De beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering werd vervolgens, na een toelichttng van den heer BIJLEVELD, voor kennisgeving aangenomen. Tôt afgevaardigde naar deze ver gadering werd benoemd de heer Byieveld, ter wijl als plaatsvervanger werd aangewezen de heer P. Boer. Toegelaten als lid werden de heeren Mr. Beins, Veendam en J. Huizing, Wildervank. Rondvraag. By de rondvraag verzocht de heer R. v. d, BORGH het bestuur maatregelen te nemen te gen misstanden bij het plaatsbespreken van Nutsavonden. Speciaal bij het bezoeken van ge- noemde avonden door daartoe niet gerechtigden, Het bestuur zegde maatregelen in dezen toe, waarna, daar niemand meer het woord ver- langde, de uiterst geanimeerde vergadering door den voorzitter werd gesloten. EMMEN, 3 Mei. Veemarkt. Aan voer: 8 melk- en kalfkoeien f 135f 155. 6 melk- en kalfvaarzen f 115f 135. 8 hoog- drachtige koeien f 140f 165; 4 hoogdrachtige vaarzen f 120f 130; 6 guste koeien f 85 f 110; 5 guste vaarzen f 80f 110; 4 guste pinken f 55f 80; 36 Weideschapen f 14 f 16; 12 geiten f 5f 10; 20 lammeren f 4 f 6; 16 drachtige varkens f 110f 150; 130 loopvarkens f 25f 35; 460 biggen p w f 3.20 f 3.60. Eiermarkt. 22000 eieren. Witte van f 3.20f 3.40 per 100 stuks; bruine van f 3.40f 3.50 per 100 st. Gemengd van f 3.30f 3.45 per 100 stuks. De handel was vlug. NIEUWE-PEKELA, 3 Mei. Benoemd. Tôt brlgadder-majoor, brigade-commandant der Ryksveldwacht alhier, werd aangesteld de heer A. Helmholt, thans brigadier der Ryks veldwacht te 's-Gravendeel. Vei Xeers-les yoor de soldaten, die bij de bngeische yemotoi iseerde iegerafdeelingen worden lngedeeld. Aan de hand van een maquette worden de remis van den wea aedemonstreerd ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. KLAZIENAVEEN, 4 Mei. In een nieuwe bespreking tusschen een 10- tal werkgevers in het landbouwbedrijf te Kla- zienaveen en vertegenwoordlgers van de moder ne, neutrale en christelyk-nationale landarbei- dersbonden over de loonregeling voor 1940 1941, is van werkgeverszijde tenslotte een al gemeene loonsverhooging van 15 voorge steld. Voor de mannen van 21 jaar en ouder zal het uurloon voor gewone werkzaamheden 30 et. bedragen en voor de oogstwerkzaanahe- den 33 cent. EMMERERFSCHEIDENVEEN, 4 Mei. Tusschen de werkgeversorganisaties te Em- mer-Erfscheddenveen, Munsterscheveld en Em- mer-Compascuum en de samenwerkende land- arbeldersbonden is een nieuwe bespreking ge houden over de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor 1940141. Na langdu- rige besprekingen kwamen partijen tenslotte overeen om het gewyzigde werkgeversvoor- stel, dat als volgt luidt: aardappelrooien 15 verhooging, tariefwerken 15 verhooging; vrouwenloonen vanaf 17 jaar 18 et. per uur; oogstwerk 21 et.; mannenloonen 21 jaar en ouder van 26 op 30 et. per uur; oogstwerk van 330 op 84 cent per uur, in eigen kring te zul len bespreken en verdedigen.

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1940 | | pagina 2