AFLEVERING VAN STEENKOOL BEPERKT. GEALLIËERDE VLOOTSTRIJDKRACHTEN TREKKEN OOSTWAARTS IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE DE NOORD-OOSTER VAN ZATERDAG 4 MEI 1940 3 BINNENLAND „DAT KOMT BEST UIT", ZEI DE BRIGADIER. Drie inbrekers gegrepen. De Engelschman gebruikt de meeste thee. DE HELFT VAN HET JAARVERBRUIK GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN. Geen gehamster. Turkije en Egypte waakzaam. Alexandrië volkomen gereed. Duitsche propaganda in byrte. De Britsche maatregelen. Mijnen in de Zwarte Zee. Fransch patrouilleschip op mijn geloopen. MINISTER SIMON GEEFT COMMENTAREN VOORAF. ARR.-RECHTBANK TE ASSEN Zandvoort beleefde Donderdag door het fraaie weer groote drukte. - Voor een boottochtje op zee was de animo zeer groot en vele liefhebbers kwamen zich meldea De ftiuntondamnier midvoor Abee tydens een àaiivai op liet G.K.C.-uoel in den weoscrtfd van Donderdag j.l. NAARDEN, 2 Mei. „Houdt den dief was de bekende roep, die vanavond omstreeks halftien klonk op den Rijksweg, waar de villabewoners nog geheel verdiept waren in de verkeersgeluiden. Maar de hollende menschen die bij dezen roep behoorden, brachten eenige villabewoners tôt bezinning, dat het ernst was. Een bunner riep en holde niet mee, doch telefoneerde naar den chef-bri gadier der politie. Deze holde den hollenden tegemoet, van wien er één was overgebleven, namelijk de achter- volger. De brigadier vond het het beste om de hol- partij per auto voort te zetten en tufte met den heer K. in de omgeving rond. Spoedig zag iry een jongmensch op zijn doode gemak wan- delen, die volgens den heer K. leek op den jongen, die het huis was uitgestoven. „Dat komt best uit," zei de brigadier, „want dat is een recidivist en hij sprak den jongeman met zijn naam aan, noodigde hem uit in te stap- pen en reed met hem naar het bureau. De aangehoudene ,de 18-jarige P. uit Dieonen, dacht dat de politie al ailes wist, viel door de inand en liet zelfs los, waar hij met zijn kame- raden B. en Van W. uit Diemen afgesproken had om elkaar na de inbraak te treffen. De politieohef reed er ijlings heen. Spoedig kwamen beiden aanzetten. De sieraden, die waren buit- gemaakt, toen de storing kwam, zijn in een sloot gegooid. Zoo was binnen een kwartier na het alarm de inbraak reeds opgelost, dank zij de doortastendheid van den brigadier. De meuwe Engelsche motor-torpedo- booten. die zich uiterst mei kunnen verplaatseo, zijn speciaal ingericht voor den alweer van vliegtuigaanvallen, waarbq het moderne luchtdoelgeschut uitnemende diensten bewijst Dan volgt de Nederlander met 3.4 pond per jaar. Thee doet je goed Men kent deze spreuk. Men heeft haar gelezen, bijna tôt verveiens toe. et) vormde een onderdeel van het werk van de Internationale commissie voor de thee-propa- ganda. De commissie heeft veel werk verzet en met succès. In het jaarverslag wordt verklaard, dat de werkzaamheden van deze organisatie zich aan de gewijzigde tijdsomstandigheden hebben aangepast, maar dat desniettemin de propaganda voor het verbruik van thee onver- minderd wordt voortgezet. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt duideljjk, dat in aile landen waar de propaganda ter hand ls genomen, het theeverbruik is toegenomen en in enkele landen zelfs belangrijk is gestegen, met uitzondering van Egypte. Wat het verbruik van thee in de afzonderlijke landen betreft, zoo doen de desbetreffende cijfers uitkomen, dat het vereenigd koninkrijk nog steeds aan den kop gaat met een verbruik van 9Vi Engelsch pond per hoofd van de bevolking. Daarna komt in Europa Nederland met 'n verbruik van 3.4 En gelsch pond. Van de andere Europeesche landen wordt van Zweden een verbruik van 2.3 pond per hoofd van de bevolking gemeld. Het verbruik in België staat hlerbij nog sterk ten achter met slecihts 0.9 pond. Van de niet-Europeesche landen gaat Austra lie aan het hoofd met een verbruik van 7.7 En gelsch pond gevolgd door Canada met 3.8 pond. Het verbruik in de Vereenigde Staten bedraagt niet meer dan 0.7 pond per hoofd van de bevol king. De propaganda op het vasteland van Europa die zich, door de bijzondere tijdsomstan digheden op het oogenblik in hoofdzaak uit- strekt tôt België, Nederland en Zweden, wordt verzorgd door het Comité voor Theepropaganda te Amsterdam, waarvan de leden worden be- noemd door de vereeniging voor de theecultuur to Nederlandsch-Indiô. 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. Met ingang van 1 Mei is voor de aflevering van vaste brandstoffen (d.w.z. steenkolen, steen. koolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbri- ketten en petroleumcokes) een regeling van kracbt geworden welke bierop neerkomt Niemand mag in het tijdvak van 1 Mei tôt en met 30 September 1940 meer van de genoemde brandstoffen ontvangen, dan de helft van het geen hij in het tijdvak van April 1939 tôt en met Maart 1940 van zijn gewonen leverancier heeft gekregen. Dit is dus een soort rantsoeneering, wel te onderscheiden van distributie, met het doel te bewerken, dat iedereen zijn deel krijgt aan de kolen en dat niet op het eene punt een groote opeenhooping komt en de ander geen kooltje zou kunnen krijgen. Aan de handelaren in vaste brandstoffen is medegedeeld, dat zij zich aan de volgende re- gelen hebben te houden 1. Geen hunner mag meer verkoopen of af leveren dan de genoemde helft. De beschikbare hoeveelheden moeten zooveel mogelijk naar ver- houding gelijkelijk over de afnemers verdeeld worden zij moeten de werkelijk geleverde soort en kwaliteit der vaste brandstoffen aan hun af nemers berekenen. Indien er afnemers-verbruikers uitvallen, als gevolg van verhuizing e.d., mag men aan nieu- we afneimers leveren; en wel in gelijke mate als het aan de eerste geschied zou zijn, doch er moet voor gewaakt worden, dat aan nieuwe af nemers niet meer dan de helft van hun nor- maal jaarverbruik, verminderd met hetgeen zij van anderen ontvangen, wordt geleverd. 2. Handelaren mogen tôt 30 September geeneriel verplichtingen aangaan voor bet verkoopen of afleveren van vaste brandstof fen na 30 September 1940 in overeenkom sten voor het leveren voor 30 September moet bovendien vermeld worden, dat het rykskolenbureau te 's-Gravenhage voor- schriften kan geven, welke annuleering, ge- heel of gedeeltelijk, van de overeenkomst mogelijk maken. 3. Aflevering van vaste brandstoffen moet van 1 Mei 1940 af geschieden tegen afgifte van een ontvangstbewijs, geteekend door den ver- bruiker. De handelaren moeten deze ontvangst- bewijzen tôt nader order bewaren. Handelaren kunnen deze ontvangstbewijzen bij den betrok- ken distributiedienst tegen betaling bekomen te Amsterdam kosten deze f 0.15 per 100 stuks 4. Aflevering aan slijters en depôthouders alleen op dezelfde voorwaarden als bovenge noemd geschieden, dus slechts de helft en tegen ontvangstbewijs 5. De handelaren moeten een ljjst aanleggen van hun leveringen, met naam, datum, hoeveel- heid en soort van de geleverde vaste brand stof deze lijsten moeten tusschen den lsten en den lOden der maand bjj het distributiekan- toor ingeleverd worden. 6. Tevens moeten de handelaren véôr den lOden van elke maand een lijst inleveren met hun voorraden, aanvoeren, afleveringen, eind- voorraad. Ook hiervoor zijn de formulieren ver- krijgbaar. In verband met bovenstaande nieuwe rege ling is de algemeene dispensatie van het ver- bod, om brandstoffen te verkoopen en af te leveren, alleen verlengd voor turf, turfbriket- ten houtskool en houtskoolbriketten voor de bovengenoemde vaste brandstoffen (steenkool e.d.) ls de dispensatie van het verbod d/us af- hankeiyk van de reeds vermelde voorwaarden. Indien een handelaar daaraan niet voldoet, wordt zjjn dispensatie ingetrokken. Voor den gewonen verbruiker is de beteeke- nis van deze regeling, dat hy niet in de komen- de zomermaanden zijn gebeele behoefte voor een vol jaar kan opslaan, maar anderzijds wel voor een behoorlijken voorraad kan zorgen. Het résultant kan dus zyn, dat ieder, die dat wil, iets in huis heeft, maar dat toch geen opeen hooping by enkele ,,hamsteraars" plants heeft. Men moet, gelijk opgemerkt, in dezen maat- regel geen aanduiding van schaarschte zien, al kan niet ontkend worden, dat Nederland's kolen- positie onder de tegenwoordige omstandigheden anders is dan in normale tijden. De invoeren uit België, Engeland en Duitschland zijn ge- ringer, doch dat behoeft op den totalen voor raad van ons eigen land geen invloed te hebben, omdat Nederland's mijnen voldoende producee- ren voor onze behoeften alleen zal men wel- licht niet altijd precies de soort kunnen beko men, die men gewend is. Wat de prijzen betreft, een sterke stijging is daarvan op bet oogenblik niet te verwachten. (Tel.) De atmosfeer te Rome aldus meldt Reuter uit de Italiaansche hoofdstad was Donderdag minder gespannen dan Woensdag. In Italiaan sche politieke kringen schreef men die spanning geheel toe aan het Britsche besluit tôt verleg- ging van de scheepvaartroute. De bezoeken van den Amerikaanschen ambassadeur aan Mussoli ni en Ciano worden beschouwd als een uitvloei- sel van Roosevelts ernstige bezorgdheid over een mogelijke wending der gebeurtenissen ln Italie. Prins Collonna, de Italiaansche ambassadeur te Washington heeft een bezoek aan Sumner Welles gebracht. Daarna hadden zij een ontmoe- ting met président Roosevelt. Na deze besprekingen liet men op het dépar tement van buitenlandsche zaken doorscheme- ren, dat de regeering van Italie niet op het punt staat aan den oorlog deel te nemen. Sumner Welles weigerde directen commentaar op de hou- ding van Italië jegens de oorlogvoerenden te leveren, doch, doch hy deelde den journalisten mede, dat het département niet denkt over een aanmaning tôt vertrek van den Amerikanen in Italië. Dit wordt beschouwd als een indirecte be- vestiging van de berichten uit Rome, volgens welke Mussolini den Amerikaanschen ambassa deur heeft medegedeeld, dat Italië op het oogen blik geen deelneming aan den oorlog overweegt. De Times meldt uit Istanboei: Turkije heeft de aandacht thans op Italië ge- vestigd. De bladen komen tôt twee uiteenloopen- de conclusies; sommige zijn van oordeel, dat îta- lië's tegenwoordige houding een nieuw bewijs ls van de sphynxpolitiek, welke dit land sedert het uitbreken van den oorlog heeft gekenmerkt en waarmee het poogt zooveel mogelyk Duitsch land te helpen, zonder zelf daarbij aan den oor log te behoeven deel te nemen; voorts een zenu- wenoorlog uitoefent tegen de Balkanlanden en tenslotte het Italiaansche publiek op aile moge- lykheden voorbereid. In elk geval zal Turkije niet verrast kunnen worden worden door welke wending van Italië dan ook; de Turksche poll- tiek heeft Italië de laatste jaren voortdurend gadegeslagen. Mocht Italië tôt handelen over- gaan ten aanzien van Turkije, dan zal dit land oogenblikkelijk daarop antwoorden zooals zijn veiligheid dat vereischt en overeenkomstig de overeenkomsten met Engeland en Frankrijk. Het heeft te Kairo voldoening gewekt, dat een. gealliëerde vloot naar Alexandrië op weg is. De mlnister-president, Ali Maher, heeft gisteren ge- zegd: „De tœstand is ernstlg en verrassingen zijn mogelijk, doch er is geen onmiddellijk ge- vaar." De Italiaansche gezant heeft verklaard uit plaatselijke bronnen vernomen te hebben van Engelands maatrégelen ten aanzien van de Mid- dellandsche Zee, doch geen instructies van zijn regeering ontvangen te hebben. De Britsche ambassadeur, de eerste-minister en de Britsche en Egyptische bevelhebbers heb ben gisteren vergaderd en geconstateerd, dat aile vereischte defensievoorzorgen reeds geno men zijn en dat Egypte op elke gebeurlijkheid voorbereid ls. De Senaat behandelt een nieuw wetsontwerp dat de doodstraf bedreigt tegen sabotage en spi- onnage. ALEXANDRIë, 3 Mei.'Alexandrië, dat thans strategisch belangrijker is dan Malta, bevindt zich ln staat van volstrekte gereedheid. De kust en luchtafweerbatterijen zijn bemand Er worden minder militaire vluchten onderno- men om de machines en manschappen bij de hand te houden om er te allen tijde over te kun nen beschikken. De verloven voor het leger en de politie zijn stopgezet. De overige voorzorgs- maatregelen omvatten de instelling van een z.g woestljn-luchtwacht, n.l. een keten van eenzame Egyptische militaire schildwachten voorzien van telefoon, dwars over de woestyn van de Westelijke grens van Egypte tôt aan de Nijl- delta. Een krachtige voorhoede van de geallieer- de vloot ls hier vandaag aangekomen. Binnen- kort wordt hier een zelfs nog grootere vloot- macht verwacht. n De Times meldt uit Beiroet De Duitsche propaganda heeft den laatsten tijd herhaaldelijk aanvallen gedaan op de „on- noodige gestrengheid" van de Fransche militaire gerechtshoven, omdat een van deze vijf Syriërs ter dood had veroordeeld wegens een aanslag op de veiligheid van den staat. Hoewel dit vonnis in hooger beroep werd vernietigd en de zaak naar een militair gerechtshof werd teruggewe zen, is thans gebleken, dat de aangeklaagden hebben bekend met voorbedachten rade en op instigatie van Duitsche propagandisten een aan slag te hebben gedaan op den près, van Syrië. Wapens van Duitsch fabrikaat werden op de da- ders gevonden. De Duitsche beschuldiging, dat de veroordeelden notabelen waren en zonder re- den zouden worden geexecuteerd, ls derhalve on- gegrond. De 5 menschen in kwestie zijp gewone misdadigers en de rechtspraak van het krijgs- gerechtshof geniet het algemeene vertrouwen en de algemeene instemming in aile kringen in Syrië. Dediplomatieke correspondent vain Reuter schrijft Ten aanzien van een artikel in de Tevere, waarin beweerd wordt, dat het besluit van de Admiraliteit om de Engelsche scheepvaart niet meer door de Middellandsche Zee te laten gaan den dood beteekent van de pas opgerichte Uni ted Kingdom Commercial Corporation, terwijl bovendien de opbrengst der Engelsche scheep vaart met 50 procent wordt verminderd en de Engelsche import uit den Balkan tôt nul wordt teruggebracht, wordt er op gewezen in gezag- hebbende kringen, dat De draveryen te Drachten hadden deze week veel belangstelling uit Friesche paardensport- kringen. Een overzicht ttydens den wedstrijd om den Mei-prys. 1. De maatregelen niet op de geheele Brit sche scheepvaart voor de Middellandsche Zee van toepassing is; 2. Het mogelijk zal zijn om gebruik te maken van neutrale schepen voor goederenvervoer naar Groot-Brittannië 3. De landroute via Turkye en Syrië naar Egypte open staat; 4. De weg om den Kaap de Goede Hoop voor reizen naar Australië en het Verre Oosten maar één dag langer ls. De vertraging voor reizen naar Indië zou eenigszins langer zijn. Men zal zich herinneren, dat de oorspronkelijke Engelsche mededeeling de hoop tôt uitdrukking bracht, dat de omstandig heden in staat zouden stellen om in de naaste toekomst de voorzorgsmaatregelen voor de scheepvaart op te heffen. BOEKAREST, 3 Mei. Een myn met vijf Voelhorens is bij de Roemeensehe haven aan de Zwarte Zee, Constanza, aan land gekomen. De myn ls gedemonteerd, doch droeg geen merk van herkomst. Kortelings zijn mijnen bij verschillen- de gelegenheden gezien buiten de Bulgaarsche haven Varna. De vandaag gevonden mijn is mo gelijk losgeslagen van een Russisch mijnenveld. Duitsche duikboot getorpedeerd. PARUS, 3 Mei. Het Fransche opperbe- vel deelt mede, dat „bij de jongste operaties op de Noordzee een der Fransche torpedojagers ernstig beschadigd is. Een der Fransche pa- trouillevaartuigen liep op een mijn en zonk. Verder heeft een Fransche duikboot een Duit- schen. onderzeeër getorpedeerd." OP DE HAffDELINGEN VAN HET OORLOGSKABINET. LONDEN, 3 Mei. De minister van Finan- ciën, Sir John Simon, heeft heden voor een li bérale vergadering te Londen een redevoering uitgesproken. Daarbij veroorloofde bij zich twee commentaren, vooruitloopende op de parlemen taire debatten van de volgende week. In de eerste plaats, en sprekende in het bezit van de volledige inlichtingen, die alleen een lid van 't oorlogskabinet tôt zijn beschikking heeft, zeide hy te vertrouwen, dat wanneer de volledige positie onthuld werd, het onpartijdige oordeel van het publiek zou zijn, dat de terugtrekking uit Zuid-Noorwegen verstandig was en onder- nomen was op grond van den besten raad. Het tweede commentaar was, dat, wanneer iemand geneigd zou zijn om zijn critiek te rich- ten op een bepaalden minister, hij ernstig te- leurgesteld zou worden. Voortgaande zeide Simon, dat het nooit een Engelsch gebrek was geweest de kwaliteit van den vijand te bagatelliseeren. Begrepen wordt, dat het hoofd moet worden geboden aan een tegenstander van enorme kracht, die omver geworpen moet worden en die georganiseerd is en voorbereid tôt den laatst mogelijken graad voor de worsteling. De tweede overweging van spr. was de weer- galooze eenheid en vastberadenheid, waarmee het Engelsche volk en het overzeesche gemee- nebest aan de uitdaging het hoofd biedt. Geen offer is te groot, om deze bedreiging voor de vrijheid te vernietigen. Hoe het getij ook moge zijn, aidus spr., wjj zullen het doorstaan tôt den dag der overwinning. Brand door schuld. Jan Aaldrik V. uit 2e Exloërmond stond te- recht omdat 't aan zijn schuld en nalatigheid was te wijten, dat op 30 Januari in zijn woning een brand was ontstaan. Hij had niet voldoende voorzorgen genomen bij het afsluiten van zijn kachel. Omdat hij al eens eerder voor een der- gelijk feit was veroordeeld, eischte het O. M. 3 maftnden gevangenisstraf, 9 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN.

Nieuws- en Advertentieblad, De Noord-Ooster nl | 1940 | | pagina 3