Nog sle Heeren log Hemdei Il ieisii il HOOfiEZiHB (Martes meskant bez. Moulai Java Teakzvalpee Mooie eikso S TRIPLBXPLI J. A. KOEIS DE n de Put? ASPIRIN IJsclub Slochterbosch di IJsbaan Giopind. Varlotiag mol Altractii IJsclub Eonsgoziodlieid sidi bidiniii HET MEISJE, ANDEIS WAS Aile wellen Jnm BRANDSTI H. TEUBEN, s bjeril BRAKD Hoogezai Ean Advertoi geplaatst in dit ongetwjjfeld het geven, daar ïhs in 9000 gezinnen Heeren 0^rj>issea f 4.90 levert scherp concurreen Voor (jordijneu Vloerbedekbitig Loopers Cocos Karp en Is hef aangewe TRIPLEX In dive Komt allen op. wordt gehouden. Café J KIELEMA, 12 prima woilen WlTTE Officieele Publication. Burgcriijken St&ad met beorti 109 cent thans halv van f 5.00 van f ru 1 2 KO nu f tegen concurreerei Antliraciet Eierkolen Cokes Briketten GL R. Aile soorten voor Centrale Ve Beleefd aacbeveiend, naast het Gamaentehui TAPIJT- en BEDDEÎ Ruime voorraad in ans m&gazijn, zondar eenige verplicfeting tôt koop, Mooie groote Platen 150 X 120 cJ Voorradig oa. Oregon-pme, Eiken .■EN G AT IN fS-gT LA KEN. MAAft... !MT£RNlAT!ONfÀL£ VGûlûtfÊNfôOlsiD VOOQ VREDE ÊNf VR'JHEiD ÛCOEP HS. - Omstreeks dertig der meest bekende Nederlandse roman- schrijvers en dichters hebben een verklaring van simpatie en een toezegging van een mandeling of schnftelijk ge- tuigenis aan de jongerenvredes actie gezonden naar aanleiding van 't door deJ.V.A genomen initiatief tôt het houden van getuigenis-avouden I We menen, dat 'tfeit, dat vrijwel geheel het hedendaagse literair-produktief intellekt van Nederland de strijd tegen oor- log en militarisme als zijn ■trijd beschouwt, wel waard is, hier vermeld te worden. Officieele Mededeeling, „KYV1EK". Onze adspiranten verloren tegen de Munteudam-adapi- ranten met 1—0. Kwiek II speelt morgen op eigea terrein, aanvang 2 uur, tegen Muntendam. De opstel- ling is ongewijzigd. De adspiranten spelen om één uur op het H.S.C.-terrein. Ook in dit eiftal zijn geen wijzigingen aangcbracht. Aanstaande Donderdagavond acht uur club-avond bij Qerh. Meijer Ook niet leden hebben hier vrije toegang. „D. O. S." De kieeding voor de jaar- lijksche uitvoering op 8 Maart is: Dames: geel-wit. Heeren: wit shirt, zwarte broek. Dit costuum is verplicht voor allen, ook voor de kleu- tergroep. D.0.3.-monogrammen zijn 10 cent bij de penning- meesteresse Wies Timans ver- krijgbaar. De leden worden cogmaals aangespoord, de lessen in de turnhal geregeld te bezoeken, anders kan de instudeering der oefeningen geen voortgang vitiden. De Secretaris. Gevonasn v«3fwentsn. Eenige sierlijsten. Een damesportemonnaie. Een sleutel van oen melkbus. Een melkbus. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Ultspraak omirent vrijstelling of uitsluiting. De Burgemeester der ge- meente Hoogezand Qelet op het bepaalde bij artikel 80, tweede lid, van het Dienstplichtbesluit; Brengt ter algemeene ken nis, dat bij beschikking van den Minister van Defensie van 29 Januari 1935, no. 245 V, Vile Afdeeling, aan SMALLENBROEK, WIBBO van de lichting 1934, uit deze gemeente, met ingang van 16 Maart 1935 voorgoed vrijstel- ling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinner- schap. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag waarop de uitspraak bij open- bare kennisgeving is bekend gemaakt, beroep worden in- gesteld door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geidt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. elk der overigen voor de gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens Wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend bij den Bur gemeester der daarbij betrok- ken gemeente. De Burgemeester zendt het aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van den Raad van State, afdee'ing van geschillen van bestuur, gehoord. Hoogezand, 9 Febr. 1935. De Burgemeester voornoemd, D. BARTELS. BEKENDMAKING De vooizitter van het hoofd- stembureau voor de verkiezing van leden van den raad der gemeente Hoogezand brengt ter openbare kennis, dat op de secretarte dier gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zija besluit van heden tôt benoeming van J. F. van Delden tôt lid van dien raad. Hoogezand, 7 Febr. 1935. De voorzitter voornoemd, D. BARTELS. SAPPEMï-ER, 1—7 Febr. Qeboren: Johannes Jan, z. v. Pieter Landman en Hillechien Rijiens Ondertrouwd Marten Kier BjS, 22 jen Annechina Jan- tina Qeerdina Niemeijer, 19 j., beiden Sappemeer. Qehuwd: Wybe Koster, Oost- huizen, en Martje Boerema, Sappemeer, onl. te Oosthuizen Overleden: Annechien Moes- ker, 84 j., wed. v. Jurjen Bos. HOOGEZAND, 1-7 Febr. Qeooren: Hendrik, z. v. Mar- mannus Johs Scholte en Qeer- tje Seggers, Foxhol Hindriktje d. v. Tamme Qrasmeijer en Trijntje Egb. van der Laan, Foxhol; Eggedina, d. v. Anne Broekema, en Jantje Venema, Wmdeweer Jacot, z. v. Jonas Simons, en Sara Valk, Mar- tenshoek; Hendrik Albertus, z. v. Jurjen Venema en Jantje Houwen, Kropswolde. Ondertrouwd: geene. Qehuwd Emo Prins en Martha Maria Veentjer. Overleden Qrietje Medekes, 57 j., echtg. v. Hendrik Goyert; Harm Beibuizen, 83 j., wedn. v. Aaltje Driesens; Henderika Zonderman, 79 j., wed. van Jan Steen, overl. te Slochteren. SLOCHTEREN, 1—7 Febr. Geboren Heika, d. v. J. Noordman en E. Keizer, Sloch teren Immechina, d. v H. Vegter en D. Schnuck, Kolham; Anne Jantje, d. v. D Vegter en G. Koiiing, Siddeburen Wolter, z. v. K Bos en G. Timmerman, Harkstede. Ondertrouwd geene. Qehuwd R. Wierenga, Gar- merwolde, gem. ten Boer, en G. Broeksema, Harkstede. Overleden: Kornelis van Timmeren, 39 jongehuwd, Slochteren, overi. te Gronin- gen; Hinderkien Zonderman, 79 j., wed. v. J. Steen, Heo- gezand, overl. te Borgweg. PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 Febr. 1935. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur ds, Oldeman. Vm. Il Va uur Kinderkerk. Sappemeer v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Kielwmd«weer: v.m. 10 uur ds. Wasch. Kropswolde nam. 7uur geen dienst. Wesiarbroek: v.m. 10 uur ds. Kruizinga. E geloert: n.m. 7 uur ds. Kruizinga. 8«ï*rm»i Harkstede v.m 9Va uur ds. Ransink. V.m. 11 uur Kinde--kerk. Kolham n.m. 2— uur ds. Dokter. Slochteren: v.m. 9t/j uur ds. Kwiut. H. A. Nm 7 u. ds. Kwint. Dankzeggiog. Schiidwolde v.m 9i/« uur ds. Siega. Hélium v.m. 9.30 uur ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9V« uur ds. Beyer. Noordbroek n m. 5uur ds. Luttigheid. Zuidbroek: v.m. 9i/a uur ds, Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur ds. 0. T. Hjjlkema van Almelo Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9i/f uur ds. W. Tom. N.m 5 uur dezelfde. Foxham: Vrijdag 15 Febr. 's av. 7Vt uur de heer A. van Dijk. Evangel. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. WinkelhoesSappemeer Vm. 9Va u. de heer F. Faber, Nm. 5— uur dezelfde. Vroombosch nm. 6.30 uur de heer Hellendooru. Noordbroek n.m, 7 uur de heer Joh. Baajj. N.m. 2 u. Zondagschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9Va u. de heer Reinholtd, N.m. 5 uur Samenkomst. N.m. 7Va u. Jongel.verg. 's Woensdags 7Va uur Bid- stoud. Plaatsclijk Nieuws. komen bij ons klimaai ge regeld voor; TetooA stèJlcùs &£jtpt het product van vertrouwen. Sappemser. In het café Venema alhier is een verga- dering gehouden van de afd. Hoogezand-Sappemeervan den Ned Bond van Calé- en Res- tauranthouders. Daarin werd het volgende defiuitieve be stuur gekozen K. Topper, voorz., G. Dost, secr., K. Venema, penn., allen te Sap pemeer, A. Lammers, Foxhol, en R. Berg, Hoogezand. Het ledental is thans reeds tôt 38 gestegen. Daarna hield de heer G. Ensing, kringvoorzitter te Gro- ningen, een beschouwing over de slechte toestanden in het bedrijf en gaf een uiteenzetting van de drankwet. In een Donderdagavond gehouden vergadering van de Volkspartij werd door het raadslid de heer J. Okken medegedeeld, dat hij niet be- reid is voor de komende ge- meenteraadsverkiezing een candidatiiur te aanvaarden. De filmvoorstelling van de Christ. Oranjevereeniging ,Oranje Nassau", Woensdag- avond gegeven in het hôtel Beereboom, is een succès ge worden. Niet zoozeer, omdat de belangstelling groot was, dan wel om de boeiende en dikwerf ontroerende uitbeel- ding van de hoofdfiim zelf: Het leven van prins Willem van Oranje en épisodes uit den 80 jarigen oorlog. Ook voor h«t bij programma waren allen oog en oor. De avond werd met een welkomstwoord ingeleid door deo voorzitter, den heer H. Kolthof. In verband met hetgeen zou worden vertoond, hield daarna burgemeester Jonkeren een intéressante, historische be schouwing over het leven van den Vader des Vaderlands, die een doeltreffende inleiding vormde. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts. Hoogezand. Aan de door den Minister goedgekeurde huurverlaging van woningen der woningbouwvereeniging „Volksbelang" alhier is terug- werkende kracht verleend met ingang van 26 Juni j.l. Dit beteekent, dat aan de huurders over 28 weken een reductie zal worden verleend van 20 cent tôt f 1.per week. Ook de waterrechten zijn voor deze woningen vrij. De aandacht wordt ge- vraagd voor eene advertentie, voorkomende in dit blad, waar- in melding wordt gemaakt van de feestelijke jaarvergadering van den Chr. Besturenbona op Vrijdag 15 Februari in de Baptistenkerk te Hoogezand. De entree is vrij. De vuilnis-auto van den Particulieren Reinigingsdlenst te Hoogez. Sappemeer, staande op het land a- hter de boerderij van den landbouwer P. Smit alhier, is gisterenmiddag ge heel verbrand. De ourzaak is onbekend, alleen wat ijzer is overgebleven. De auto was niet verzekerd. De heeren P. Smit en L. Cordes hebben nog getrachtmet brand- blusch-apparaten de vlammen te stuiten. In deze gemeente hebben zich voor de lichting 1936 114 dienstpl chtigen laten in- schrijven, van wie 39 met broederdienst. Hoogezand-Sappemeer De Chr. Besturenbond a.hierheeft zich tôt den Ra*d van Sappe meer gewend met het verzoek om wegens de slechte tijds- omstandigheden ongeacht zijn principiëele bezwaren dezeu zomer de gewone meer- daagsche feesten niet te doen doorgaan. Op hoop van Zegen. De eerste vertooning van Heyerman's „Op hoop van Zegen", nu 35 jaren geleden, in de Plantageschouwburg te Amsterdam, was een evenement in de tooaeelwereld. Dit gold zoowel de structuur van het stuk als zijn inhoud en strek- king en zijn uitbeelding. Avond in, avond uit was de schouw- burg uitverkocht, zoo in Am sterdam, zoo later overal elders, zelfs in het buitenland, en.nog altijd blijft het op de roi en trekt het voile zalen. Er is in onze tooneellitteratuur geen stuk van zoo groote sociale beteekenis als dit meesterstuk. De afschuwelijke praktijken van sommige reeders, de er- barmelijke toestanjien in het visi-cherijbedrijf, die in dit werk aan de kaak wordea gesteid, zijn sindsdien enorm verbeterd en alleen reeds hier- door heeft de schrijver zich onvergankelijken roem ver- worven. En naast Heyermans moet mevr. de Boer-vanRijk als Kniertje, een der hoofd- rollen, worden genoemd. Door de taliooze opvoeringen over de duizend zijn deze namen synoniemen geworden. Het kan geen verwondering baren, dat ook de beoefenaren der filmkunst !op dit meester- werk beslag legden. De eerste twee keeren, dat het op de filmband is vastgelegd, was dje veifilming niet in aile op- zichten bevredigend, doch dank zij de voortschrijdende techniek op cynematografisch gebied, dank zij mede de bekwame regie van den heer Bennit;en zijn bekwame technische staf en dank zij niet het minst de uitnemende vertoiking, is een kunstwerk als geluidsfilm ver- kregen, dat de andere ver in de schaduw stelt. Kniertje, de nog altijd oude, zielig» Kniertje van de 80jarige mevrouw de Boer—van Rijk, is alieen de gang naar de vertooning waard. Aan den heer Milius komt een woord van lof en tevens van dank toe, dat hij de ge- legenheid biedt jom met dit kunstwerk, waarheen het overal e ders storm ioopt, kennis te maken. Dat ook het publiek van Hoogezand, Sappemeer en 0. niet doof is gebleven voor den geweldigen roep die van deze prachifilm is uitgegaan, bleekgisteravond. De bioscoop was uitverkocht. Enniemand zal er zijn geweest, die spijt spijt heeft gehad van zijn gang. Deze film, een mooi, afge- sloten geheel, geeft naast ko- mische momenten ook die van de grootste spannicg en ge- weldige ontroering en laat een diepen indruk achter. Ook het voorprogramma^is bijz >nder interressant, zelden wekten wij met zoo groote ge- rustheid op tôt een bezoek. ADVERTENTIEN. bij vriezend weer Ondergeteekende maakt be kend dat Zaterdagavond 9 Febr. de van de Aanvang 7 uur. DE OROEVE. DAT door EDQAR JAMES HORNE. Bea Hunpbert, de succes- volle, nog jonge zakenman, had in zijn leven weinig aan dacht geschonken aan meisjes en vooral aan meisles die op zijn kantoren wekten. Joan Breit was de eerste die het klaarspeelde, zijn dieper inte resse te wekken. En hij ont- dekte dat zelf op een dag door een toeval, een kleinigheid. Tegen vier uur plachtjoan, zijn secretaresse, hem thee te brengen met een paar be- schuitjes. Het was zijn jaren- lange gewoonte om dien tijd iets te gebruiken En |oan was al maanden bij hem in betrekking, toen hij opmerk- zaam werd voor het feit dat de thee zoo goed was sinds zij ze maakte voor hem, en de beschui jes altijd degene waren. die hij het liefste had Hij merkte dat glimlachend op en zij aritwoordde, eveneens met een glimlach, die haar ernstig gezicht wonderlijk ver- jongde en verheiderde: ,Dat is een kwestie van een beetje opmerkingsgave, meneer Hum- bert". Hij bleef echter aan die klei nigheid denken, aan haar glim lach, aan de uitdrukking van haar oogen op het moment dat hij haar schertsend een com- plimentje maakte En toen begonnen in zijn gedachten allerlei, onbewust-gedane waar- nemingen levendig te worden. Ben nur te voren zou hij niet in staat zijn geweest iets an ders van joan te zeggen, dan dat ze haar werk uitstekend deed Maar nu doken aller lei dingea op die hem waren opgeval en in den tijd dat ze bij hem in betrek-ing was. Haar ernst Haar stille glim lach Dat men haar nooit met een jongeman ontmoette. Dat ze weimg scheen uit te gaan, een dan alleen met meisjes. Dat ze iets vroeg rijp had. iets dat haar een zekere aan- geboren waardigheid gaf. ter- wijl ze toch eigenlijk nog heel jong was. En dat ze eenvou- dig maar smaakvol gekleed ging- Dien dag kwam Ben Hum- bert tôt de erkentenis, dat hij hij zich eigenlijk bijzonder in- terresseerde voor het meisje. Ze ging zoo rustig en zeker haar gang, was zoo bijzonder conciëntieus en punctueei, had een helder hoofd, een zeker gevoel voor humor, een ge- lijkmatig humeur. Eigenlijk een ideale vrouw om mee te trouwen, dacht hij. 2oo anders dan die leeghoof- dige schepseltje-, die niet kun- nen leven zonder drie films en zeven dancings in de week. Een»ge dagen nadat hij zijn eigen belangstelling in Joan ontdekt had, vroeg ze hem, op eenigzins verlegen toon, een extra dag vrij. „Er is iemand ziek. voegde ze erbij. „Maar uatuuriijk juffrouw Breittoch niet iemand van uw famielie?" „Neen.dat niet.een goede kennis. „Het is de eerste maal'in al al die maanden dat u zoo- iets vraagt.het doet me genoegen. u van dienst te kun- nen zijn Joan bloosde en hij consta- teerde onmiddelijk, dat het haar allerllefst «tond. Op den dag, dat zij vrija had, zat hij toevaliig om the«- tyd met een zakenvriend in een café. Ze bespraken een paar zak^-n en het was zijn vriend, die Joan weer in zijn herionering riep. „Aardig secretaresjeheb je", zei hij, en stoote hem aan, „Slimme jongen." Ben ergerde zich. »Een keurig meisje... heel wat anders dan de meeste kan- toormfcisjes.serieus, dege- lijk De andere lachte „Je schijnt het te pakken te hebben. Nu 't is een aardig meisje. Maar maak je niet te veel illusies, verder is ze na- tuurlijk net als aile anderen. Dansen, bioscoop, vriendjes" "Ik geloof integendeel dat ze heel weinig uitgaat," zei B n stijfjes „En wat die vrienojes oetreft.ik ontmoet haar wel eens, zij woont niet ver bij mij uit de buurt, maat altijd alleen of met een oudere dame... zeker haar moeeer. in aide maanden dat ze bij me is, is het vandaag voor 't eerst dat ze vrijaf heeft gevraagd." »Wel, wel, was er een groot- moeder doo „Er is iemand ziek", zei Ben knoriig. De ander lachte. „Verliefdheid maakt toch ieder man naïef! Het oude verhaaltje, als de jongedame zoo'n ergen zin heeft in een tochtje met hem." „Ik zei je al dat Joan heel anders is dan de meeste meis jes. En ik geloof dat we nu het onderwerp wel hebben uit- geput De ander begreep en zweeg. Maar een tijdje later boog hij zich lachend over het tafel- tje. „Wat heb ik je gezegd? Daar heb je het meisje dat zoo anders is En met den jongeman. Draai je voorzichtig om en kijk naar links." Ben draaide zich om, onge- l^ovig. Ja, ze zat daar, hij her- kende haar onmiddellijk. En tegenover haar zat een jonge man, die, naar haar toegebogen, druk met haar sprak. Hij zeide niets, toen ze den volgenden dag terugkwam. En ook zij maakte geen enkele opmerking, hoewel zij hem ernstig leek en melancholiek. Hij besloot, haar beeld uit zijn gedachten te verdrijven. Ze zou voortaan weer verdwijnen in de andere nuchtere détails van zijn zakenleven, zooals vroager. Maar het was niet zooeen- voudig, weer in haar niets te zien dan een secretaresse, een meisje a s aile anderen. On- opgemerkt had zij zich toch dieper in zijn hart gedrongen dan hij geioofde En misschien juist uit ergernis daarover was hij korter en koeler tegen haar dan hij meende Hun vroegere, vriendelijk-kameraadschappe- lijke verbouding veranderde geheel. Hij was nu heelemaal de chef, die nooit een woord buiten het noodzakelijke met haar wisselde en die zeifs nooit meer een complimentje maakte als zijn thee bijzonder goed was. Hij vroeg zich wel eens af, of het iets was geworden met dien jongeman, of ze elkaar nog dikwijls zagen. Maar den eerstvolgenden keer dat ze elkander ontmoetten, eenige weken later, liep ze alleen. Hij groette en wilde verder gaan, maar zij sprak hem aan. „Zou ik u even kunnen spreken, meneer Humbert?" „Kan het niet tôt morgen wachten?" vroeg hij koel. «Liever niet.... Ik kan er niet ®ver spreken op kantoor, onder het werkMeneer Humbert, een paar weken geleden zag ik u, toen ik in een café zat met een kennis. Ik wist met, of u mij ook gezien had, U sprak er nouit over, maar ik voelde, dat u veranderd was tegen me. En langzamerhand heb ik de over- tuiging gekregen, dat u me toen zag endat u slecht over me denkt." Humbert lachte kort. «Slecht is een groot woord, juffrouw Breit. Ik denk een- voudig, dat u bent als de meeste meisjes, dat u een leugentje opdischte om te kunnen uitgaan...." „lk heb u voorgelogen" zei ze zacht. Onwillekeurig waren ze doorgeloopen en gingen nu narst elkander. Hij keek van terzijde naar het zacht», gebogen gezichtje. Zijn wrok was plotseimg verdwenen, hij voelde medelijden met haar, vond zich ook wel overdreven, dat hij haar zoo kwalijk had genomen, waarover hij bij e«n andere hoogstens schouder- ophalend zou hebben geglim- lacht. Toen ze weer sprak, was het nog zachter, met bevende stem. „lk kan het niet goed ver- dragen, dat u slecht over me denkt. Ik loog niet, om een pleziertje te hebben. Ik zal u liever vertelien wat er was. Een paar jaren geleden ging ik nog al veel uit met een jongeman, zooals de meeste meisjes dat doen, naar bios- copen, dancings, tea's. Ik dacht, dat hij rijk was, want hij was altijd erg royaal en spendeerde een hoop geld aan me, aan bloemen, dinertjes, cnz. Op een dag ontdekte ik, iat het niet zijn geld was geweest, dat hij aan me spen deerde 1 Hijhij ging de gevangenis in. Ik vond het zoo vreeselijk, dat ik nooit meer ben uitgegaan met een man. Ik wilae zooiets niet een tweede maal riskeeren. Dien dag, toen ik vrij vroeg, kwam hij uit de gevangenis. Ik wilde hem wat hartelijkheid toonen, want ik was bang, dat hij anders heelemaal den ver- keerden weg op zou gaan. Maar ik kon toch moeilyk tegen u zeggen, dat ik vrij wilde hebben, omdat er een kennis van me uit de de ge vangenis kwam!" ,U zoudt me er verdriet mee bespaard hebben." «Verdriet «ja... ik kan de gedachte niet verdragen dat u per slot van rekening niet anders dan de meeste meisjes was Maar laten we daarover niet hier op straat spreken. Wilt u vana- vond met me uitgaan Ik vet- zeker u, dat ik niet van plan ben de een of andere kas te lichten er voor. Joan lachteI Dan zei ze.* ernstigers. «Het... het is mis schien beter van niet. Ik vind het erg aardig van u... maaf u bent mijn patroon en zooiets geeft altijd een verkeerde ver* houding. «U heeft gelijk zei Beri ernstig. «Daarom is het ook maar het beste, dat ik niet uw patroon blijf. Ik ben van u een compagnonschap aan te bieden... maar zullen we daarover vanavond spreken?" «Dat.dat is goed", zei Joan. fNadrak Ttrboden.) Fa. G. 0oont Egbem Echre frleîchc Meerert Baai éti Baai-Tabak. N©c<rU«ds geurigste pypfabak.

De Slochter Courant nl | 1935 | | pagina 2