NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid HUiTENLANOSGH OVERZIGHT BOERENERVARING UIT DE OEKRAINE. 2de jaargang - No. 3 Zaterdag 23 Januari 1943 Oplaag 10.000 exemplaren VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN HOOGEZ AND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving DE SJEIK VAN DE ZEE VERKOOP VAN ROERENDE GOEDEREN. DIT JAAR EEN ZEER LATE PASCHEN. Eus"met 32 menschen te water HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM ABONNEMENTSPRIJ8: 57 et. p. kwartaal. franco per post 70 et. (bij'v vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIËN 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarief op aanvraag. Zoogen. ..Kleintjes" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd en aanb. personeel van 115 m.m. 60 et DUURSWOLD Adminlstratie- en Redactieadres: UITGEVERSZAAK „D U U R S W O L D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. Bijkantoor te Slochteren D 92, Tel. 9. GIRO 466506 Onder de vreemde ontmoetingen, welke Sindbad de Zeeman beleefd heeft, is die met den Sjeik van de Zee mindr wonderbaarlijk dan op het eerste gezicht schijnt. Wij al- len hebben misschien dat zonder - linge wezen op onzen levensweg wel eens aangetroffen. Sindbad zag bij een kanaal een vriendelijken grijsaard zitten, die hem te kennen gaf, dat hij te zwak was om het water over te steken. Sindbad kreeg medelijden met den ouden man, nam hem op zijn rug en droeg hem over het water. Doch eenmaal op den rug van zijn hel- per gezeten, klemde de grijsaard zijn beenen om Sindbads hais en worgde hem aldus bijna. Met» zijn voeten bewerkte hij Sindbads rug en hij behandelde zijn redder als zijn rijdier. Aile pogingen om zijn kwelgeest kwijt te raken, bleven te- vergeefs. Sindbad vervloekte zijn goedhartigheid, die hem dezen làst had bezorgd. i Het gebeurt ook ons wel, dat wij iemand een dienst bewijzen, maar dan niet meer van onzen bgscher- meling kunnen afkomen. Hij klemt zieb aan ons vast en maakt mis- bruik van onze goedheid. hij wordt ons tôt last en wij verzuchten: „Och, waren wij dit maar nooit be- gonnen; hadden wij ons maar nooit met hem ingelaten!" Wie als Sindbad op zijn levens weg den Sheik van de Zee heeft ontmoet, is schichtig geworden voor elken vorm van hulpvaardig- heid. Hij besluit, gelijk Sindbad, uit noodweer zijn hart te verhar- den en zich wel tweemaal te beden- ken, aleer hij zich nogmaals met een anders nooden bemoeit. Er bestaat een andere legende, welke aan^die van Sindbads ont- moeting doet denken. Dat is de le gende van Christoforus. Dit was een reus, die hel noch duivel vrees- de en die zieh alleen wilde onder- wernen aan iemand, die sterker zou blijken dan hij'. Hij stelde zich als veerman beschikbaar om rei- zigers over een water te dragen en eens kwam er een klein kind, dat zijn hulp inriep. Doch terwijl hij met dit kind op zijn rug de rivier overstak, werd het zwaarder en zwaarder, totdat de reus het bijna niet meer kon uithouden. Toen gaf hij zich over: hij had iemand ge- vonden, die hem in kracht overtrof. Die „iemand" was Christus geweest, die zich als kind had vermomd. Het dienen van menschen blijft altijd zwaar. Wie tegen den last op zijn rug opziet, vermijdt weliswaar de last van den boosaardigen Sjeik, maar hij ontgaat eveneens de gele- genheid om Christus te dienen Wie dit vrees voor den Sjeik van hulpbetoon afziet. verlaagt zich tôt een gemachzuchtig, egoïstisch mensch. Ook bij ons dienstbetoon moeten wij het risico aanvaarden dat aan aile daden verbonden is. Wij heoben een filanthroop gekend die om een haverklap door bescher- melingen bedrogen werd. Maar hij bleef hieronder zijn opgeruimdheid en zijn vertrouwen in de menschen bewaren. ,,Liever tienmaal bedro gen en eenmaal goed geholpen, dan heelemaal niets gedaan!", meende hij. En hij heeft van deze houding geen spijt gehad. (Nadruk verboden). H. G. C. Nadere voorschriften voor - advertenties. De Secretaris-Generaal van het Département van Volksvoor- lichting en Kunsten heeft. zooals in de dagbladen is vermeld, be- paald, dat advertenties in nieuwsbladen en tijdschriften, waarin gebruikte roerende goe- deren te koop worden, aangebo- den. een opgave moeten bevat- ten v»n den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangebo- den goederen. Advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden ge vraagd, moeten een opgave be- vatten van den naam en het pdres van den aanvrager. De advertenties die in het ver- volg ,niet aan de gc stelde voor- •waarden voldoen, kunnen NIET worden opgenomen. Chauffeur door zon verblind. De vorige Zaterdagmorgen omstreeks halftien heeft te Asten een aanrijding met doodelijken afloon plaats gehad. Een voerman reed met zijn vuilniskar od den weg, toen van den tegenover- gestelden kant een vrachtauto nader- de. De Chauffeur geraakte door het zonlicht verblind, als gevolg waarvan hii de kar aanreed. De voerman ge raakte hierbij onder den auto en werd zoo zwaangewond dat hiv op slag dood was. Het slachtoffer was 38 jaar oud gehuwd en vader van 2 kinderen Bonnenhandel ontdekt. In samen- werking met de politie is de mare chaussée er in geslaagd in het Brons- veen onder de gemeente Oude Pekela een aantal personen aan te houden die zich schuldig hebben gemaakt aan verkoop en verhande! van verschillen- de soorten bonnen, bonkaarten etc. Deze personen zijn nagenoeg allen af- komstig uit groote gezinnen. De bon nen werden voor hootre prijzen in de plaats verkocht. Ook tegen verschil- lende koôpers werd proces-verbaal opgemaakt. In heet water verbrand. In een on- bewaakt oogenblik had het ongeveer vierjarig dochtert.ie van den heer M. Dijk te Ter-Apel het ongeluk een pan met kokend water omvfr te trekken. Het kind kreeg de inhoud in het ge zicht en over het lichaam. De direct ontboden geneesheer achtte onmid- dellijke overbrenging naar het zieken- huis noodzakeliik. Het slachtoffertje is naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht. STRIJDT TEGEN DE GEDACH- TELOOZE ENERGIEVERSPILLING Electriciteit en gas spelen in het leven eh in den arbeid van den mensch een belangrijke roi en het gemak, waarmede men er gebruik van maakt, kan in dezen tijd, waarin spaarzaamheid geboden is, als een nadeel worden beschouwd. gas en electriciteit immers vliegen in een handomdraai, waarmede men een kraan openzet of een schakelaar overhaalt, door den me- ter en hier ligt dus een groot ge- vaar voor een oneconomisch ver- bruik er van, wat verspilling van energie beteekent. De instelling van een energie- wacht in de bedrijven, waarbij één of meer energiecontroleurs optre- den als wakers, ten einde er voor te zorgen, dat het licht niet on- noodig blijft branden en de machi nes niet zonder noodzaak blijven ingeschakeld, mag daarom zeker niet overbodig worden genoemd. In de huishouding dient eveneens elke gedachtelooze energieverspilling te worden vermeden. Ook daar zou een energiecontroleur goed werk kunnen doen, als er njet de huis- vrouw was, die ter wille van haar eigen belângen en die van haar g'ezin, er zelf van overtuigd be- hoort te zijn, dat het beter is met minder gas en minder electrici teit om te springen, dan van den toevoer te worden afgesneden. Het verbruik van kolen, gas en electri citeit speelt in de bedrijven en in de huishouding een groote roi, zoo- dat de taak van den „energiecon- troleur" om op de „kleintjes" te letten, waarlijk ijiet mag worden onderschat: Het is onze taak zuinig om te gaan met aile vormen van energie, ten einde uit elk mud ko len, uit elke kWh en uit elken ku- bieken meter gas het grootste nut- tige effect te verkrijgen. Weest spaarzaam met energie! ONTVLUCHTE GEDETINEERDE GEPAKT. Op 14 November werd in het Huis van Bewaring te Leeuwarden een be- waarder, die een drietal gedetineerden in hun cel wilde bezoeken, plotseling overvallen en ernstig mishandeld. Ze namen hem daarop de sleutels af en wisten ongemerkt buiten de muren te komen. Direct werden uitgebreide op- sporings-maatregelen genomen en vrij kort daarha lukte het de Leeuwarder politie, in samenwerking met den ee- meenteveldwachter te Dantumawoude, een dtr ontvluchten weer te arrestee- ren en achter slot en grendel te zet- ten. De beide anderen schenen spoor- loos verdwenen, doch niettemin werd het onderzoek ook elders in 't jand intensief voorgtezet en einde vorige week heeft d» Groninger recherche ook den tw'eeden ontsnapte, den hoofddader, weten aan te houden. die eveneens weer naar Leeuwarden is ovérgebracht. Het feit, dat wij dit jaar een Paaschfeest hopen te beleven, dat op- vallend laat gevierd wordt, ma? wel als een groote biizonderheid bestem- peld worden. Het zal namelijk op 25 April eersten Paaschdag zijn en deze datum is wel de laatste, waarop ooit een eerste Paaschdag kan vallen. Het Paaschfeest valt namelijk volgens vaste traditie op den eersten Zonaag na -voile maan na dag- en nacht- evening, d.i. tusschen 22 Maart als vroegste en 25 April als laatsten da- Als gevolg van dit late Paaschfeest zullen we natuurliik dit jaar ook de laatst mogelij'ke Pinksteren beleven. DE HOOIKIST IS EEN UITKGMST. Om op het gas- en electriciteits- verbruik te bezuinigen. De hooikist is een welkome ver- schijning in de huishouding, want de hujsvrouw kan met behulp daarvan er belangrijk toe medewer- ken om in haar eigen belang het gas- en electriciteltsverbruik zoo laag m o gelijk te houden. De toe- gewezen rantsoenen mogen niet worden overèchreden en zonder de hooikist zou de naleving van dien eisch heel wat meer moeilijkheden opleveren. Men bedenke evenwel, dat de heoikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veel vitamine C voorkomt zooals aardappelen en groenten daar deze schade ondervinden van een langdurige verwarming. Deze ge rechten worden trouwens metwel- nig water opgezet, vlug aan de kofîk gebracht en gekookt totdat zij gaar zijn. De kooktijd van aard appelen en de meeste groenten is niet langer dan 25 30 minuten en dus zal het gebruik van de hooi kist hier niet veel besparing ge- ven, vooral niet wanneer men zoodra de gerechten koken de gasvlam laag draait of den electri- schen stroom uitschakelt. Ook dit) is een middel om niet onnoodig gas en electriciteit te verbruiken. Daar ook pnelk door langdurige yerhitting in waarde achteruit 'gaat, moet men .evenmin melkge- rechten in de hooikist bereiden. Men kan echter zeer goed grutters- waren, als gortmout, vermiçelli enz. eerst în de hooikist gaar maken in water en er dan op het bord ko- kende melk overgieten. Zôô bespaart U op U.w gas- of electriciteitsverbruik PAPIERINZAMELING OP DE SCHOLEN. Dat het nog steeds mogelijk is. met goeden Wjil en wat inspan- ning. vrij wat oud papier en kar- ton bijeer. te brengen, bewijst de O.L. school te Dinteloord, hoofd de heer P. J. Noom, die reeds voor de tweede maal den eersten prijs van f 50.in den inzamelingswedstrijd heeft verdiend', thans dver Decem- ber met een gemiddelde per leer- ling van 7.10 kg. Deze kleine school van 80 leerlingen Jaeeft in den loop van vier maanden ongeveer 3V2 ton oud papier en karton verzameld en aan den ophaler van het 'Rijksbu- reau voor Oude Materialen en Af- valstoffen verkocht. Behalve den prijs daarvan (f 0.79 per 100 kg.), won zij f 110.— aan premles voor de schoolkas! Al dit papier is bij- eengebracht ondanks het feit, dat in het dagelijksch leven in de ge zinnen steeds minder oud papier voorkomt. Het is dan ook grooten- deels te voorschijn gehaald uit kas- ten en van zolders, waar het toch nuttloos lag. Thans kan het weer verwerkt wuiden in de Nederiand- sche fabrieken tôt opnieuw bruik- baar papier, Een voorbeeld, dat vele scholen tôt navolging moge aansporen! De leerlingen, die zich in dit opzicht bij zonder verdien- stelijk maken, ontvangen van hét R.OJd.E.A. een fraai in drie kleu- ren uitgevoerd boekje met versjes van Guus Betlem en illustraties van Hans Borrebach. I11 het kamp ..Waterloo" van den Nederlandschén Arbeidsdienst nabij Amersfoort zijn, evenals in aile and ere kampen, de jongelieden aange- k»men, om hun arbeidsdienstplicht te vervullen, Nadat de nieuw aan- g< komenen zijn ingeschreven en bij en dokter voor de keuring zijn ge weest, gaan ze bij den fourier hun uniform halen. (Polygoon Zeijlemaker Pax s}' Een door de bolsjewisten slot. (SS P.K. W. Leg. Ned.-0-H- P Dinsdagavond omstreeks half acht is een bus van de Autobusdienston- derneming Roland uit Siddeburen, halverwege tusschen Ruischerbrug en Oosterhoogebrug in het Damsterdiep gereden. De wagen was half gekan- teld en het is voor een belangrijk deel aan het'optreden van den chauf feur te danken, dat er geen ^achC- oifers zijn te betreuren. Van de 32 inzittenden kregen slechts enkele lich- te verwondingen. De bus reed van Groningen in ae chting Slochteren. Vermoedelijk h :eft het slechte zicht den chauffeur pur ten gespeeld, zoodat de auto vlak voor het huis van den burgemeester in de- berm van de weg terecht kwam, k'mtelde en in he"t water viel. De bus lag half onder water en de chauffeur heeft kans gezien cm door het portier deze te vcrlaten. Hij heeft toen de ramen kapot geslagen en zoodoende slaagde hil er in om de 32 inzittenden uit hun benarde positie te bc vrij den. De bus was berekend op dertig passagiers', zoodat het een wonder mag heeten, dat cr geen cïachtoffers te betreuren zijn. Enkele passagiers hadden lichte vei'wondin- gen door glasscherven opgeloopen. er waren een "aar ontwrichte schouders n aar daar bleef het bij. De twee plaatselijke doktoren en E H.B.O.-ers hebben eerste hulp ver- leend. JONGEDAME MET DURF. Een door de oolitie aangehouden j ffrouw heeft op de Maasbrug te î'i-aastricht, getracht door een koene rjpïTjrië: u» lict u.r lia- heid weer te herkrijgen. Op de Maas brug bukte het meisjè zich om haar schoen vast te maken; zij snelde ver- volgens naar de brugleuning om ge- kleed en wel van de brug in het vrij onstuimige Maaswater te springen, dat 2?eker tien meter beneden het brugdek staat. Het meisje bleek een goede zwemster te zijn, want ondanks haar kleeding en het koude water zwom zij, met de stroom mede, naar de volgende Maasbrug. waar zij haar merkwaardige ontvluchtingspoging moest opgeven, wegens de dreigemen- ten van de verraste politiemannen om krachtige middelen te gebruiken als zij niet onmiddellijk uit het water kwam. In het sportfondsenbad kon de arrestante van kleeding vefwisselen, waarna zi.j des middags voor den of ficier van iustitie werd geleid. Een noodlottige fout. Woensdag- avond omsteeks half twaalf heeft zich j 00 het stationsemplacement te Arn- hem een ongeval voorgedaan, dat een rangeerder het leven heeft gekost. I Waarschijnljjk is, als gevolg van een door den rangeerder gegeven verkeer- de oodracht, de door hem gerangeer- 1 de electrische trein door een onveilig signaal gereden en daardoor met den uit Nijmegen binnenkomenden trein in botslng gekomen. Hij zag het onge luk aankomen, sprong op het laatste vernield oogenblik van den trein. doch kwam Zwagers, Vrijw. daarbii onder den binnenkomenden s) trein. De man werd on slag gedood. GERMAANSCHE L ANDDI EN ST. In het Oosten van Europa wacht ook voor de Nederlandsche meis- jes een grootsche taak- Ook voor haar werdt de toekomst vin ons land daar veilig gesteld. Reeds dienen meisies uit aile Germaan- sch» landen, n.l. uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Vlaan- deren en Nederland, daar hun va- derland. Eenige honderden Nederlandsche meisjes staan reeds in den Ger- maanschen landdienst. Voor Nederlandsche meisjes van 20 jaar en ouder bestaat thans de mogelijkheid als leidster of als huishoudster tôt den landdienst toe te treden. vfteischten hiej-vcor zijn begrip voor de nieuwe orde en belangstel- ling voor het boerenbedrijf. Na een opleiding van vijf maan den, gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in Duitschland, volgt plaatsing in een der Nederlandsche landdienstkampen. Aanmelding dient te geschieden voor 1 Febru- ari aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd van Nederland. In Oost- •land ligt onze toekomst. Ons va- derland heeft je noodig. Meld je aan voor den Germaanschen land dienst. Kindje overboord en verdronken. Maandagmiddag is het 2-jarig zoon- tje Fokko van de familie J. de Jong wonende op het schio ,,Nooitgedacht te ctronmgen uver oooiù gétl^ïsscii ci verdronken. De hittegolf in Zuid-Amerika. De hittegolf in Argentinië houdt onver minderd aan. Te Buenos Aires wees de thermometer dezer dagen 40 gr Celsius; het was de heetste dag se- dert zeven jaar. De sinaasappeloogst wordt voor driekwart verloren geacht ook maïs, rijst en zonnebloemen. heb ben zeer geleden. In de naburige lan den, vooral in Uruguay en Brazilië, is de temperatuur ongeveer even hoog. De boerenbevolking is zeer bezorgd over de aanhoudende droogte. Noodlottige val van de trap. Deze dagen is de 63-jarige dienstbode J. d. H. ten huize van haar werkgeefster san de Rijnkade te Arnhem van de trao gevallen. Zij is hierbij zoo onge lukkig terechtgekomen, dat zij thans aan de gevolgen is overleden. Zoon bestal zijn ouders. De recht bank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen een 28-jarigen architect, die meeimalen zijn ouders die in Nijmegen wonen. heeft besto- hij kans In vrij wel aile sectoren van het Oostfront bieven de D'uitsche en verbonden troepen in hevige af- weergevechten tegen de massale aanvallen der bolsjewisten gewik- keld. Wederom had de strijd door de elastische verdediging een be- wegelijk karakter, vooral in den zuidelijken sector tusschen Stalin grad en den Kaukasus. Nauwkeu- rige plaatsaanduidingen omtrent de gevechten werden door het Duitsche opperbevel niet gegeven, slechts werd medegedeeld, dat de bezet- ting van Welikije Luki zicn al veehtende een weg gebaand heeft naar de tôt ontzet aanvallende ge- vechtsgroep. In het gebled van Stalingrad sloegen de Duitsche troepen, die daar reeds wekenlang* een heldhaf- tigen afweerstrijd voeren tegen van aile zij den aanvallende bolsjewis ten, wederom zware aanvallen van infanterie en tanks af. In de groo te bocht van de Don schijnt Mille- rowo, een station aan de spoorlijn WoronesjRostow, dat ruim 300 km. ten westen van Stalingrad ligt, een doelwit der bolsjewistisehe aanvallen te zijn. Ten a'anzien van den strijd tusschen Don en Kauka sus verluidde te Berlijn, dat Kras- nodar, de hoofdstad van het Koe- bangebied, hier als een operatiéf doel der vijandelijke aanvallen moet beschouwd worden. De gevechten spelen zich hier echter af in een gebied, dat ver van de Koeban ver- wijderd is. Een indruk van de hevigheid van den strijd aan het Oostfront geeft het feit, dat hier op één dag 75 vijande lijke tanks vemietigd werden, terwijl op een anderen dag 77 vliegtuig'en der bolsjewisten verloren gingen te gen drie toestellen der Duitsche lucht- macht. Luchtaanval op Berlijn. Door de Engelsche luchtmacht werd tweemaal een aanval op Berlijn on- demomen, waarbij resp. twee en 25 toestellen verloren gingen. De boni men kwamen vooral in woonwijken te recht en maakten slachtoffers onder de biu'gerbevolking. Ook het bekende Sportpalast w«^i beschn.dieû Rond Noord-Afrika. Hoewel de politieke verhoudingen m Fransch-Noord-Afrika nog vrij verward. blijven, staat thans vast, dat generaal Giraud een officieel bezoek aan Washington zal brengen. De aan- gekondigde ontmoeting tusschen De Gaulle en Giraud heeft echter nog niet plaats gevonden en zal misschien ook niet vôôr de reis van Giraud naar Washington geschieden, daar' de Ver. Staten dit ongetwijfeld niet wenschen Typeerend voor de rivaliteit der ver- schillende Fransche regeeringen was ook het bericht, dat prins Napoléon Bonaparte gearresteerd werd, toen hij «zich via Spanje naar Noord-Afrika wilde begevesv. Italiaansche ..projectielbooten" on- demamen een aanval op de haven van Algiers en torpedeerden daar een kruiser en drie vrachtschepen. Dit nieuwe strijdmiddel ter zee verschilt van de bestuurbare torpedo's, waar mede reeds vroeger stoutmoedige aan vallen zijn gedaan op de havens van Alexandrie, Malta en Gibraltar. Bij de bestuurbare torpedo's worden de manschappen door een ingenieuze in- richting uit de torpédo geworpen, na dat deze in de richting van het te torpedeeren schip is gestuurd, en moesten vervolgens in handen van den vijand vallen. De bemanning van de ,,projectielboot" bevestigt een ont- plofbare lading tegen de scheepswand en keert vervolgens met het achterste deel van het vaartuig terug naar de duikboot, die hen naar de haven van bestemming heeft gebracht. In Tunis bepaalden de gevechten zich door het regenweer tôt weder- zijdsche verkenningsacties, terwijl het Britsche acÈtste leger in Libye weder om verder in de richflng van Tripolis onrukte. Ook ditmaal gelukte het' echter niet den Duitsch-Italiaansche len. Op 19 October j.l. zaa een hoeveelheid sieraden ter waarde Van 1500 gulden uit het ouderlijk huis {,roepen de gevechten die zTch tus weg te halen. Ds sieraden verkçcht sc^en gyj-te en Misurata afspeçlden hy voor 750 gulden. Van het geld maakte hij goede sier te Amsterdam. De rechtbank vëroordeelde hem tôt drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Er was veertien da gen geleden twee en een half jaar tetren hem geëischt. Uit den Haag is wederom een groot aantal N^^'^d|She„n Mnnenkwt vertrokken, om te worden opgenomen in de Waffen SS en bmnenkort aan het Oostelijk front te gaan de elnemen aan den strijd tegen net communisme. Voor hun vertrek werden ze Kein^^f,*rA- do?rr A T Leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden ir A. A. Mussert. Geheel links: de hôhere SS- und Pohzeifùhrer rechts, luitenant-generaal Seyffardt. (Stapf- Bornus Pax Boer De Waard. de leider van de Nederlandsche boeren in de Oekraine, heeft eenige weken in ons land ver- toefd. Het gelukte ons, vlak voor 2djn ver trek een onderhoud met hem te heb ben over zyn ervaringen in Oostland. En om maar direct midden in het verhaal te vallen Het enthousiasme van dezen pionier kende geen gren- zen! Hu, zoowel als zyn d.ochter, die hem als secretaresse vergezelt, popel- de om terug te gaan naar het nieuwe vaderland, naar onze Nederlandsche boeren, die reeds de ongekroonde ko- ningen zyn van bedryven, waarvan we ons hier eenvoudigweg geen voor- stelling kunnen maken. Wie in 't Oosten geweest is. die spreekt van de enorme ruimten, welke daar op exploitatie en ontginning wachten, die is geïmponeerd door de ontzagwekkende mogeiykheden. De Nederlandsche boer, die in be drijven denkt, welker oppervlakte hier doorgaans met twee eu fers wordt uit- gedrukt, voelt die wyde vlakten van Rusland aan als een bevryding. Daar ondergaat hy, wat hy hier in ons kleine landje met zyn overbevolking en landhonger gemist heeft: Expansie voor zyn boerenaard, zyn vakmanschap, zijn kunnen en willen en ni*t in 't minst: hij voelt zich daar vrij! Ja, de moeiiykheden van de pioniers ziin daar talloos. Alleen kerels uit één stuk, alleen de beste boeren kun nen daar slagen in de grootsche taak, die hen wacht. Moeders pappot vindt men daar nietmaar wat men daar ôôk niet vindt, dat zyn knellende bepa- lingen, voorschriften. regelingen. enz. Met schitterende oogen, begeesterd door een felle dadendrang vertelt boer Do Waard: Er is daar iets te scheppen. Wie daar eenmaal geweest is, wil er wéér naar toe, want je kunt er doen wat ie wilt, je bent er vry! Wat daar ligt aan mogelijkheden voor den Ne- derlandschen boer, kan ik niet schat- ten. Vôôr ik de leiding op mii nam, hfb ik daar eerst vier dagen rondge- keken. Toen was er maar één conclu- sie: Hier is ailes mogeiyk! ik blljf Dit is niet het oordeel van den eerste de beste. Boer De Waard, de voormalige boerenleider van Zuid- Holland, was een der grootste boeren van ons land. Hu beheerde hier een bedrijf van 1800 ha. Zoo volgde dan de bekende eerste inzet van Nederlandsche boeren op 10 November van het vorige jaar. Meer dan tevreden is de boerenlei der over dit begin. Juist voordat hii ziin reisje naar ons land aanving, had hh nog de eerste Nederlandsche boe ren op de bedrijven ingezet". Ja. dat gaat inderdaad heel een- voudig, zegt boer De Waard. De op leiding auurt drie weken. Er wordt een soort cursus gegeven, een Oost land ..Boerenschool". Er wordt iets van de taal geleerd; door Duitsche1 deskundigen. die hier reeds veel erva- ring hebben opgedaan, worden de om- standigheden, waaronder hier land bouw en veeteelt beoefend worden, meegedeeld en als belangrijk onder- deel van den cursus wordt onzen boeren geleerd hoe ze de Oekrainers te leiden hebben. Want dit uitgeplun- derde en geterroriseerde volk heeft vrijwel ailes, wat het aan persoonliik- heid bezat, verloren. Het heeft nog slechts een doodelijke haat voor al wat Russisch. vooral wat balsiewis- tisch is, overgehouden; Maar aile ini- tiatief is in hen gedood, aile geest- kracht kapot gemaakt. Als dan de cursus ten einde i-\ komt de „lnzet" De Nederlandsche boer heeft dan eenvoudig een keus te doen uit een viertal.' onmetelijke gebieden en ziet hij daar een bedrijf. dat hem aanstaat om redenen, die hem alleen aangaan, dan krijgt hii dat eenvoudigweg als Vertreter toegewezen en is vrije boer op een vry erf van 10.000 ha. gewor den! Nog drie weken wordt er onder lei ding van een Duitschen boer gewerkt en „ingewerkt" en biykt onze Neder- lander dan te voldoen, dan is hii daama letteriyk koning op zon erf. Met trotsch en groote voldoening verteîde boer De Waard, dat de meeste Duitsche boeren, die een Nederland- schen opvolger kregen, reeds hun Weihnachtsfeier in de Heimat konden gaan doorbrengen, vol vertrouwen het bedryf aan den Nederlander overla- tend. Die Nederlandsche boer op zyn ,,Stiitzpunkt" is dan de beheerder ge worden over 8 tôt 10 boerderijen met Oekrainers. ..Die Oekrainers, best volk, door en dooP eeriyk, maar ailes moet ze ge- zegd worden. Iederen dag opnieuw. Aile initiatief is in ze gedood Door de arbeidsdienstplicht, die nog in de Oekraine bestaat heeft de boer desnoods de bescmkking over 38 man per ha. Arbeidskrachten zyn er dus genoeg. Het gaat er dan ook niet om ..werkers", arbeiders in den gewonen zin van het woord te hebben: neen, ..leiders worden er gevraagd". En is dit aan een getal gebonden? zoo be- sloten wij het vraaggesprek. Hoeveel boeren zoudt U daar kunnen gebrui ken? Hoeveel? zooals ik reeds zei, de mo- geliikheden ziin daar onbeperkt. Maar alléén voor kerels. Geen avonturiers, geen slappelingen. Boer de Waard is weer naar Oost land. naar Rowno, naar ziin boeren- nioniersDaar wordt iets grootsch tôt stand gebracht. Kerels kan hii j nog steeds gebruiken. Mogelijkheden j onbeperkt. Wie voelt zich sterk genoeg om ôôk j te gaan? te omsingelen en aldus tôt een be- slissenden slag te dwingen. Rommel trok zich verder terug en schynt vol- gens Britsche berichten Misurata te zullen verdedigen; deze plaats ligt ruim 200 km. ten oosten van Tripolis. Geallieerde oorlogsraad? Volgens berichten uit Washington zou Roesevelt het byeenroepen van een oorltgsraad, bestaande uit verte- genwoordigers van Engeland. de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Tsjoenking- China, overwegen. Het initiatief hier- toe schynt van de Sovjet-Unie uitge- gaan te zyn. Om begrijpciyke redenen neemt de Engelsche pers een gereser- veerde houding aan, daar het zwaar- tepunt der geallieerde oorlogsvoering aldus geheel naar de Amerikaansche hoofdstad verplaatst zou worden. De strijd op Nieuw-Guinea. Aangaande de gevechten in het ge bied van de Salomonseilanden en op Nieuw-Guinea schryft de Tokio Asahi Sjimboen, dat de stellingen der te- genstanders hier tegenover elkander liggen en vry wel gehjkwaardig zijn. Het voomaamste kenmerk van den strijd is de toenemende hevigheid der luchtgevechten. De gealliecrden heb ben numeriek sterkere luchtstrijd- krachten en trachten de Japansche bases en transporten te vernielen. Oo Nieuw-Guinea zyn de Japanners er in geslaagd, troepen en wapens bij Lae aan land te brengen, terwijl de Japansche stellingen bit Sanada door- broken werden. Merauke, het eenige steunpunt in Ned. Indië, dat zich in geallieerde handen bevindt, werd we derom aangevallen. Merauke ligt aan de zuidkust van het Nederlandsche gedeelte van Nieuw-Guinea in de na- bijheid van de grens van het Austra- lische mandaat. Door de ligginv te genover Noord-Australië neemt Nerau- kein in strategisch opzicht een positie in als Port Moresby. dat echter beter over land aan te vallen is, hetgeen ook uit den Japanschen opmarsch over het stanlev-Owengebergte geble- ken is. BESCHERM A.S. MOEDERS, GEEFT VOORRANG AAN HOUDSTERS VAN KAARTEN VAN DEN NEDERLAND- 1 SCHEN VOLKSDIEN8T.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1