NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid BlilTENLANOSGH QVERZiGHT 2de jaargang - No. 4 Zaterdag 30 Januari 1943 Oplaag 10.000 exemplaren VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving HAAST. Woekert met uw gas- en eiectriciteitsrantsoen GEWELDIGE VUURZEE IN HET HART VAN AMSTERDAM. WIE GEREGELD GAS- EN ELECTRICITEIT VERBRUIK CONTROLEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN. 7 ABONNEMENTSPRIJB: 57 et. p. kwartaal. franco per post 70 et. (bij vooruitbet.) PRIJS DER SdVERTENTIËN 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarief op aanvraag. Zoogen. „Kleintjes" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd en aanb. personee) van 115 m.m. 60 et. DUU Admlnlstratie- en Redactleadres UITGEVERSZAAK ,.D U U R S W O L D", Noorderstr. 70 - Sappemeer - TeL 214. Bijkantoor te Slochteren D 92, Tel 9. Sinds de intrede van de machine heeft het leven een sneller tempo aangenomen en de haast waarmede iets tôt stand komt, is bij de waar- deering daarvan de maatstaf ge- worden. Meet men de waarde van een verkeersmiddel niet af aan een minuut waarmee het het record heeft verbet.erd en is die fabriek niet de beste, die haar fabrikaat in den kortsten tijd aflevert? En, wat met machines nog zin heeft, wordt ook toegepast op menschelijke han- delingen. Het resultaat van een opleiding, van een bespreking, van een transactie, van een maatschap- pelijke hervorming of politieke be- weging moet snel tôt stand komen, anders verliest het zijn beteekénis. Niets ergert den modernen mensch zoozeer .als dat iets „niet opschiet". De snelheid van de berichtgeving, het „actueel" Willen zijn van onze lectuur, de jachtige opeenvolging van geestelijke stroomlingen, het kweekt allemaal een genuwachtige onrust, welke met oppervlakkigheid gepaard gaat, Want men heeft geen tijd en lust meer om zich in een of ander goed te verdiepen. Tegen deze levenshouding hebben oude volksgezegden reeds vôôr de komst van de machine gewaar- schuwd. ..Haastlge spoed is zelden goed!" Doch niet alleen in de prak- tijk kan men het slachtoffer wor- den van zijn snelheidsmanie, even- eens is deze van invloed op heel het innerlijke wezen. Er ontstaat een slag menschen, dat het ge- voel van waardigheid ontbreekt en dat niet langer gekenmerkt wordt door aien rustigen, zekeren grond- slag, die herinnert aan den vasten gang waarmee een welgeladen schip de baren klieft. Haast verraadt gebrek aan ver- trouwen. „Wie gelooft, die haast niet!". zegt een bekend woord uit den Bij bel. De stellige verzekerd- held, dat het goede zal zegevieren, schenkt rust, ook in oogenblikken waarop de goddelijke voorzienigheid een stap terug schijnt te gaan. Het is deze rust, welke ons soms kan treffen in de glimlachende onbe- wogenheid van grijsaards. die het geheim des levens hebben ervaren. Het grootsche, verhevene heeft nimmer haast. Aile godsdienstlge plechtigheden kenmerken zlch door het langzame tempo; een be- grafenisstoe't noch een optocht, welke voor een ideaal demonstreert, kan men zich haastende voorstel- len. Wanneer een gelofte wordt uit- gesproken, een eed afgelegd, een historisch moment wordt aange- kondigd, een gewijd woord wordt gepredikt, r dan vertraagt de stem gelijk de voet van een in pro- cessie schrijdende menigte haar snelheid beperkt. „De haast, die de adel mindert van ons doen en denken". zegt Dan te in zijn Goddelijke Komedie en in een meditatie van een onzer fijnste geesten vorid ik de uitspraak: ..Haasten is vulgair". Wie haast, bederft men zijn spoed niet alleen vaak het resultaat van zijn werk, maar hij boet tevens in van zijn geestelijken 'adel; hij wordt een vulgair mensch. Hoeden wij ons daarom voor haast! Nadruk' verboden. H. G. C De Fiihrer tijdens zijn rede op de September 1939. historische Rijksdagzitting van 1 (Hoffmann-Stapf Pax s) BOTERBON 07 UITERLIJK HEDEN INLEVEREN. Op de bonnen „boter 07" vap de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zijn van Dinsdag 16 tôt en met Zaterdag 27 Febr. a.s., zal naar keuze rundvet o'f margari ne verkrijgbaar zijn. Per twee bon nen zal men 200 gram rundvet of 250 gram margarine kunnen be- trekken. Men houde er dus rekening mede dat men de bonnen „07" in ieder geval te voren en wel uiterlijk op Zaterdag a.s. môet inleveren, het- zij bij den slager, hetzij bij den de- taillist. in margarine en dat men bij gèbreke daarvan zijn rantsoen voor de distributieperiode van 16 tôt en met 27 Febr. a.s. zal moeten mlssen. KEESJE SLOEG MEESTER. iteesje is een lieve jongen uit Wijk bij Duurstede, maar oeson- danks had zijn onderwijzer hem op twee nu niet bepaald groote deug- den betrapt. Het eerste was mis- handeling van een aan des jonge- lings zorgen toevertrouwd boek, het tweede het overschrijven van som- men van een makkertje. Een en an der was oorzaak geweest, dat Keesje school moest blijven. Dat was op 5 Juli j.l. Voor ons brave Keesje niet pretïdg, maar nog minder voor zijn moeder, omdat Keesje haar in zijn vrije oogenblikken hi'elp met aardappelschillen. En eigenlijk no^ het meest vervelend voor vader, die nu langer dan hem lief was op zijn diner moest wachten, schrijft het Volk. Geprikkeld door den honger toog vader op hooge beenen naar de achool. trad zonder schellen of vra- gen het leslokaal, waar zijn zoon op de strafbanken vertoefde, bin- nen en sommeerde den knaap op hoogen toon met hem- huiswaarts te gaan. Maar de onderwijzer nam met dat eigengereid optreden geen genoegen en trachtte den jongen vast te houden. Het werd eep trek ken en een rukken aan Keesje's lijf, dat tenslotte in een handge- meen tusschen meester en vader ontaardde. Op een gegeven moment lag vader V. onder den meester, die hem daarop een lijfstraffelijke correctie toediende. Dit schijnt Keesje, die het effect van een der- gelijke kastijding waarschijnlijk ook wel eens aan den lijve had onder- vonden, wel wat al te machtig ge- worden te zijn, althans op het mo ment, dat vaderS nederlaag onom- stootelijk vaststond, zwegen aile lieve gevoelens i n den jongen en trok hij zijn Tslomp uit, waarmede hij den onderwijzer een fikschen slag op het hoofd gaf. zoodat deze een bloedende wonae opliep. Hoe de strijd verder zou zijn ver- loopen, wanneer niet de op het ge- rucht toegeloopen hoofdonderwijzer een eind aan den strijd gemaakt had, valt moeilijk te bevroeden; in aile geval werd door deze inter- ventie erger voorkomen. Het eind van den schoolstrijd speelde voor de Utrechtsche Rechtbank, waar vader V terzake van mishandeling f 25—- boete subs. 25 dagen hech- tenls en den Wijkschen David f 5.-- boete subs. één week tuchtschool tegen zich hoo.rde eischen. Wanneer er in elke huishouding op wordt toegezien, dat het licht niet onnoodig brandt, het radiotoe- stel niet onnoodig blijft ingescha- keld, het daglicht zooveel mogelijk wordt benut, de fluitketel niet on noodig lang de buren hindert wan neer het water #an de kook is, kortom wanneer met overleg te werk wordt gegaan bij het gebruik van gas en electrlciteit, kan het niet anders of Tïfeb resultaat ervan zal.zijn een nuttiger gebruik van het toegewezen rantsoen. Het isnu eéhmaal zoo. dat met de rantsoenen moet woraen gewoekera. Bezuiniging is noodig. Het is ieders eigen belang, want hoe min der verbrulk van energie in den vorm van kolen, gas en electrici- teit, des tè langer komen wij met onze rantsoenen toe. EXTRA RANTSOENBONNEN VOOR SNEEUWRUIMERS. Van bevoegde zijde wordt verno- men, dat aan sneeuwruimers, die door gemeentebesturen, water- schappen en groote bedrijven wor- den tewerk gesteld voor het sneeuw- vrij maken van wegen, spoor- en trambanen, rantsoenbonnen kun nen worden verstrekt en wel- per persoon, telkens voor één week 6 rantsoenen brood en 1 rantsoen vleesch, telkens voor twee weken een half rantsoen boter, dit ailes voor zoover de betrokkenen niet reeds in het bezit zijn van toeslag- kaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. keuringen voor de WAFFEN- SS EN HET LEGIOEN. Het ss-ersatzkommando deelt me de: vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op on- derstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge- keurd te wonden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de inûgelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de ln- zet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden die tôt de Germaansche-ss in Nederland willen toetrèden. 5 2 '43 Zwolle, 9 uur, hôtel Peters, markt. 5.2.'43 Assen. 15 uur, dienst- gebouw, Vaartzuidzijde. 6.2.'43 Gro- ningen 9 uur, Concerthuis, Poele- straaf 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, huize" Schaaf, Breedstraat. GEMACHTIGDE VAN DE ARBEID ZAL 1 FEBRUARI ZIJN WERK BEGINNEN. In een groote rede in de Haag- sche Dierentuin heeft de leider van het Arbeidsfront, H. J. Woudenberg enkele belangrijke mededeelingen p-pH o ori Nog deze maand zal een Gemach- tigde voor de Arbeid benoemd worden, die zijn werk op 1 Februari a.s. zal aanvangen. Voorts deelde hij mede, dat goede hoop bestaat, dat er binnenkort een goede reg'eling getroffen zal worden voor de gezinnen van hen, die in Duitschland, gaan werken Gedu- rende ten minste acht weken wordt het loon doorbetaald, dat de man in Nederland verdiende. Hierdoor zal het N.A.F. voorkomen. dat de geïinnen op Maatschappelijk Hulp- betoon zijn aangewezen Tenslotte -deelde Woudenberg mee dat de Secretaris-Generaal van'Sociale Zaken een aantalover- heldsbedrijven zal aanwijzen in welke sociale voormannen en be- drij fsreglementen moeten zijn ue- ze bedrijven zijn de gas- en electri citeitsbedrijven, de tram-, spoor- en bootonderneriiingen en het vel- lingwezen. DE VLEESCHRANTSOENEERING. Geruchten, als zouden de Hier te lande wonende Duitschers vani de jongste verlaging van,?let,^®'Jî" rantsoen zijn vrijgesteld, missen al- len grond. Zij worden te dezen aanzlen volkomen gelijk geste, d met de Nederlanders. GOOCHELAAR STICHTTE BRAND. Met aandacht volgde het publiek In theater Gooiland te Hilversum, de verrichtingen van den gooehe- laar. Spelenderwijs deed hij jen brandende slgaret verdwijnen uit zijn hand om die vervolgens uit zijn binnenzak te voorschijn te tooveren. Jas. broek en vest schenen de' tabaksdistributie wel haast overbodig te maken en een welver- diend applaus beloonde dit sterke staaltje. De goochelaar boog en vervolgde DE BETEEKENIS VAN DEN 30STEN JANUARI. Hoewel in verband met de oor- logsomstandigheden van een groot- scheepsche viering van het feit, dat tien jaar geleden de National Sozi- alistische Deutsche Arbeiter Partei de macht in Duitschland aanvaard- de, zal worden afgezlen, wordt thans toch reeds in pers en radio de aandacht op de beteekenis van den komenden dertigsten Januari gevestigd, Men stelt hierbij vooral in het licht wat de regeering van het Derde Rijk in tien jaren op het ge- bled der buitenlandsche politiek en der blnnenlandsche socialisatie be- reikt heeft. Wat voor den dertigsten Januari 1933 het leidende parool van de N.S.D.A.P. was, namelijk de vernietiging van aile tegen Duitsch land gerichte bepalingen van het Verdrag van Verstilles. 1s na den dertigsten Januari 1933 verwezen- lijkt. Het begon met de invoering van den algemeenen dienstplichf, daarop volgde de herbezetting van het Rijnland, de aansluiting van Oostenrljk en het Sudetenland en de uitschakeling van Tsjecho-Slo- wakije als „doorn in het Duitsche lichaam" Naast al deze daden op buiten- landsch politiek gebied, slaagde het nieuwe regiem er in den binnen- landschen opbouw in versneld tempo te doen plaatsvinden. Een geweldig werkverschaffingsprqgramma werd ten uitvoer gelegd, zoodat--van de meer dan zes millioen werkloozen, die Duitschland bij de machtsaan- vaarding telde slechts vierhonderd- duizencl overbleven. Met de bestrij- ding van de werkloosheid steeg ook de welvaart van het volk aanzien- lijk. Het volksinkomen steeg van 46 millioen mark in 1943 tôt 89 mil lioen in 1936. De sociale opbouw glng gepaard met een verwezenlij- king van een aantal andere pro- gramma-punten der partij-organi- saties als het Arbeitsfront. Kraft durch Freude en de National Sozi- allstische Volkswohlfarht zijn hier- voor het sprekende bewijs. In het jaar voor den oorlog gingen bij- voorbeeld negen-en-een-half milli oen arbeiders met Kraft durch Freude op reis naar Afrika, Italië, Portugal, Spanje en de Scandinavi. ^sche landen. Men wijst er voorts te Berlljn met nadruk op, dat de Fuehrer in de tien jaren van zijn regeering een vrouw van 57 jaar, uit Den uitsluitend een zuiver Europeesche Haag afkomstig, op de Stadhou- politiek heeft gedreven en zich derskade te A'dam, door een man, steeds tegen de in het Oosten drei- j die in gezelschap was van zijn gende gevaren met name tegen het broer, gewurgd. De mannen wer- bolsjewisme heeft gekeerd. Duitsch- j den ter plaatse gearresteerd. land, zoo zegt men. zal de West- Bij zijn arrestatie had de dader Europeesche beschaving voor het de handtasch van de vrouw in zijn veelheid scheermesjes te consumée ren en werd zôô in beslag genomen. door dit merkwaardige dîner, fhd 2fg^5^5j^ifjïa£^was* alle'reclén voor want had aanvankelijk slechts een rookspiraaltje boven zijn hoofd ge- kringeld, door iedereen toegeschre- v#n aan het vorige experiment, dit was allengs een zeer reëele wolk geworden. Een ieder begreep, dat er ernstige dingen te gebeuren stonden. Uit de zaal maakte niçn alarm en toen de goochelaar zijn smokingjasje eindelijk open deed, bleek dit juist op tijd te zijn: een groot gedeelte van de binnenzijde was reeds geheel verbrand. Een kurte vreugde. Een famllie' in de Michel Angelostraat te Am sterdam, die buitengewoon ver- heugd was, dat zij een goed dienst- meisje had gekregen, heeft van de ze jongedame weinig plezier gehad. Het meis.ie was nog slechts enkele yren in dienst, toen zij plotseling verdwenen bleek te zijn en met haar verscheidene kostbare sieraden en de bontjas van mevrouw, ailes te zamen voor een waarde van zeker 15.000 20.000 gulden. Men vermoedt, dat de daderes dezelfde sluwe dievegge is, die ook bij een andere famille op dezelfde wijze een belangrljken diefstal heeft gepleegd. Kindje onder wagen. Dezer dagen hep in de Deken Scholtensstraat te Oldenzaal eèn meisje van circa 15 maanden van de famille W. al- daar eensklaps de straat op en kwam toen onder een aldaar pas- j seerenden venterswagen van den heer H. terecht. Een wiel van den wagen ging de kleine over het hoofd De politieagent H., die vanuit zijn woning zag wat er gebeurde, snelde de straat op en droeg de kleine in zijn woning. Dr. Bernlnk was wel- dra aanwezig, doch geneeskundlge hulp mocht niet meer baten. Doodelijke val van het dak. Toen de 44-jarige metselaar van der G. dezër dagen op het dak van. een perceel te Leiden werkzaamheden verrichtte, verloor hij zijn even- wicht, waardoor hij van een hoog- te van negen meter op den bega- nen groiid viel. Hij kreeg daardoor zulke ernstige verwondingen, dat hij nog tijdens het transport naar het Academisch Ziekènhuis is over- lederi. Strijd tegen zwarte wol-industrie. De strijd tegen de clandestiene wol- nijverheid wordt thans in het ge- heele Gooi met groote kracht ge- voerd. Te Hilversum nam de eco- nomische recherche op één adres ruim 550 slipovers in beslag, in to-' taal voor een waarde van ruim der- tiën mille. Te Laren zijn vier tus- sche.nhandelaren gearresteerd en op transport naar de hoofdstad ge steld. waar zij voor den officier zullen worden geleid. De Naarden- j sche politie nam in verscheidene huizen een aanmerkelijke hoeveel- heid ruwe wol in beslag. Vrouw op straat vermoord. Maan- dagavond om ongeveer acht uur is bolsjewisme moeten redden. Gaat Duitschland onder dan gaat geheel zijn repertoire. Hij begon een hoe-Tfîuropa onder. Zoo zal de komende tiende, dertigste Januari geheel in net teeken staan van den strijd te- i^n het bolsjwisme. TEND OP ZATERDAG EN ZONDAG VERKRIJGBAAR. De persdienst van de Nederland- sche Spoorwegen deelt mede: Tenelnde de overstelpende druk- te aan de stationsloketten des Maandagsmorgens zooveel mogelijk te verminderen, is bepaald. dat met ingang van Maandag 1' Februari a.s. weekkaarten en verkorte werk- weekkaarten, waarvan die geldig- heid op Maandag ingaat, uitsluitend worden afgegeven op den voorâf- gaanden Zaterdag of Zondag. Te hooge prljzeu. Twee Gronin- ger zakenlieden, de meubelhande- laar J. H. en de grossier in suiker- werken F. N. T., zijn beiden door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching wegens prijsopdrijving ge- straft met een boete van tweedul- zend gulden. De meubelhandelaar had in den loop der laatste jaren zijn winstmarge op cafémeubelen belangrijk verhoogd, in sommige ge- vallen zelfs verdubbeld, terwijl de grossier in suikerwerken zijn winst on tal van artikelen zeer aanzien- lijk had verhoogd, in enkele geval- len zelfs met 37 en 27 V2 cent per Kg Bij onze vrijwilligers. Het ijzeren kruis wordt als ziclitbaar bewijs van moed en dapperheid uitgereikt. (SS P.K. Altstadt-Atl-H-P s) UNIFORMEN VOOR ARME JEUGDSTORMERS. Max Blokzijl sprak in zijn radio- praatje van Maandag 18 Januari j.l. de hoop uit, dat vele landgenoo- ten hem zouden helpen om jeugd- stormertjes en -stormstertjes, die uit arme gezinnen komen, in de blauwe uniform te steken. Deze hoop is niet ijdel gebleken, want velen offerden reeds voor dit mooie doel. Er is echter veel geld noodig om aan aile aanvragen te voldoen. Wij 'mogen daarom nog eens de aandaclft, er op vest,igen, dat bij- dragen gestort kunnen worden on gironummer 401004 ten name van Max Blokzijl te Wassenaar. Maandagnacht is het Rembrandt- theater aan het Rembrandtplein te Amsterdam door brand totaal ver- woest. Om ongeveer drie uur werd het alarm „groote brand" gegeven en een uur later stonden er van het bioscoop-theater nog slechts enkele schamele resten. Zoo hevig had de brand gewoed, dat de vlammenzee in deze korte tijd ailes, wat achter de. hooge, lichte gevel verborgen was. had verteerd. Massa's water werden in de vuur- zee geworpen, maar desondanks laaiden de brullënde vlammen steeds hooger op. In korte tijd was het geheele dak weggebrand en het gebouw leek een enorme fakkel. die het stadscentrum tôt ver in de om- trek verlichtte. Het merkwaardige is. dat de film- cabine geheel gespaard is gebleven. De toestellen zijn onbeschadlgd, evenals de film „De Gouden Stad". bezit, waarin zich o.m. ruim drle- duizend gulden bevond. Auto door trein gegrepen. De be- ruchte onbewaakte overweg in den Nieuwlandschen polder bij Hoek van Holland heeft opnieuw slacht- f.ffer- f Een f:.i:'.*~t*MltO lS van Holland gegrepen en tnran.- vernield. De chauffeur, de 36-jarige C J. K en de Inzittende, de 25-ja- rlge W.'W. S., beiden uit Den Haag, werden ernstig gewond. De slacht- offers werden naar het- ziekenhuis overgebracht, waar K. is overleden. Dubhele nloord te Nijmegen opge- helderd. In de avond van Dinsdag 12 Januari werd door de politie te Nijmegen het stoffelijk overschot* gevonden van den 46-jarigen gdhd- smid A. H. Strijbos en diens echt- 1 genoote. in hun woning aan het Wintersoord. Omtrent de motieven van de moordj tastte men in het duister. Door een uitgebreid recher- che-onderzoek kwam men op het spoor van de 33-jarige vrouw A. M. M. in Maastricht. Het stond vast dat deze vrouw relaties had met beide slachtoffers en dat zij op de dag van de moord in Nijmegen was ge)weest en in het bezit van een vuurwapen. Aanvankelijk ontkende zij hardnekkig. Maar de bewijslast was zoo zwaar. dat zij na eenige dagen tôt gedeeltelijke. later tôt een volledige bekentenis kwam. Het motlef van de daad is gelegen in de vrees van verdachte, dat de slacht- Knaap overreden. Op den Wijker- 0ffers met wie zij overigens vriend- straatweg te Velsen is Dinsdag- schappelijke betrekkingen had, wis- middag de 7-jarige De V. door een vrachtauto aangereden. De knaap was op slag dood. Een onderzoek wordt ingesteld. Mijnwerker gedood. Woensdag- ochtend omstreeks vier uur werd de 26-jarige sleeper L. Dorssers in de ondergrondsche werden van staats- mijn Maurits door een locomotief aangereden. Hij werd hierbij zoo zwaar gewond. dat hij korten tijd hierna hi de verbandkamer van de mijn overleed. D. was gehuwd, doch had geen kinderen. Hij was woon- achtie te Sittard. Haar zusje gewurgd. De officier bij de Arnliemsche rechtbank heeft tegen de 23-jarige dienstbode G. H. W van B uit.Arnhem, die op Zon dag 19 Juli 1942 haar 8-jarig zusje door wurging om het leven heeft gebracht, tien jaar gevangenisstraf geëischt. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. schappelijke betrekkingen ten. dat zij een vuurwapen had. en zij vreesde, dat deze daaraan be- kendheid zouden geven. Pas geboren kind gedood. De 47- jarige landbouwer K„ F. te Balk- brug en zijn ongehuwde 31-jarige stiefdochter G. M. zijn in arrest gesteld. Zij worden er van verdacht een omstreeks Kerstmis geboren kind van de stiefdochter gedood en achter de boerderij begraven te hebben. Het lijkje is reeds opge- graven. Lulsteren naar verboden zenders. Door de W.A. is in samenwejrking met de Maréchaussée een bewoner van een plaats in Westerwolde op heeterdaad betrapt bij het lulste ren naar een verboden zender. De man is in verzekerde bewaring ge steld. Men zij nogmaals gewaar- schuwd, zeer strenge straffen wor den opgelegd. Ongeveer 10.000 Nederlandsche jongelieden hebben in de laatste dagen de verschillende kampen Van den Nederlandsche Arbeidsdienst betroji- ken, om aldaar hun arbeidsdienstplicht te vervullen. Aangetreden voor de eerste sportoefenlngen. (Stapf- Pax s) Op de besneeuwde vlakten van het Russische land woedt tnans de grootste slag van dezen oorlog, die niet alleen over 't lot van Duitsch land, maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Onophoude- lijk brengen de bolsjewisten nieuwe massa's troepen en materiaal in het vuur om de Duitsche stelliugen te doorbreken. Deze houden echter stand tegen den ontzaglijkc-n druk en, waar tôt een elastischen terug- tocht moet worden overgegaan, ge- schiédt deze in goede orde en vol- gens de plannen. Het Duitsche legerbericht gaf den laatsten tijd enkele aanduidlngen omtrent de streken, waar de ge- vechten zlch afspelen. Hieruit blijkt dat het geheele front in den zuide- lijken sector, van Woronesj tôt den Kaukasus, zich naar het westen verplaatst heeft. Liep de frontlijn hier aanvankelijk langs de Don om op het nauwste punt tusschen Don en Wolga naar Stalingrad af te puigen en vervolgens door de Kal- mukkensteppe en langs den boven- loop van den Terek den centralen Kaukasus te bereiken, thans wor den de groote Donbocht en het Koe- bangebled als gevechtsterrein aan- gegeven. Het bruggehoofd Woro nesj werd ontruimd, in de groote Donbocht bereikten de bolsjewisten de Donetz, terwijl in het zuiden de groote uitstulping van het Duitsche front over de noordelijke hellingen van den Kaukasus, die Ordsjonikid- se bedrelgde, verdwenen is. De Duitsche troepen in en rond Stalingrad zijn van de hoofdmacht afgesneden en moeten zich tegen van aile zijden opdringende vijan- den verdedigen. Hun heldhaftige strijd in de stad, waarop reeds maandenlang de oogen van het Duitsche volk gerlcht zijn, was voor de Duitsche pers in het bijzon- der aanleiding te wij zen op den ernst van den toestand. Duitsch land beoordeelt overigens de situa- tie rustig en nuchter, is zich echter den grootschen inzet van den strijd aan het Oostfront bewust en be- reidt zich derhalve op nog grootère krachtsinspanning, vooral van het thuisfront. voor. Tusschen Duitschland, Italië en Japan, reeds in politiek opzicht, nauw verbonden, zijn verdragen onderteekend. die de grondslag vor- men voor een verregaande econo- mische samenwerking. Zij voorzien in 'n uitwisseling van economische prestaties van elken aard en gaan in beteekenis ver uit boven een ge- woon handelsverdrag, daar de Europeesche levensruimtev met haar tecimische prestaties en indu- strieele levensruimte met haar on- ontbeerlijke grondstoffen ander- zijds elkander op uitstekende wijze kunnen aanvullen. Door de ontruiming van Trlpolis, hoofdstad van de Italiaansche ko- vriowsr tôt het bruggenoord Tunis beperkt. Om den terugtocht van de troepen uit Libye te vergemakkelij- ken, glng generaal Von Arnim in Tunis tôt een offensief over, dat een verwijding van de verbindingen tusschen Tunis en Bizerta in het noorden en de stellingen aan de Golf van Gabes in het zuiden ten doel heeft. De uit Algérie opgerukte Fransche troepen werden een eind teruggeslagen. Gelijktij'dig werd de gealiieerde aanvoer naar de Alge- rijnsche havens door aanvallen van bommenwerpers en duikbooten verder bemoeilijkt. De aangekondigde ontmoeting tusschen Giraud en De Gaulie heeft nog altijd niet plaats gevonden, terwijl door de benoeming van Pey- routhon tôt gouverneur-generaal van Algérie nieuwe punten van wrijving schijnen ontstaan te zijn. Teekenen voor de politieke verwar- ring van Franseh Noord-Alrika was voorts het feit, dat prins Napoléon Bonaparte aan de Spaansche grens gearresteerd werd, toen hij zich van Zwitserland naar Algiers wilde begeven, ongetwijfeld om zijn aan- sptaken op de Fransche troon te handhaven>vooral tegen den graaf van Parijs, die zich reeds eenigen tijd te Algiers bevindt. Dit besluit is onder druk der Ver. Staten tôt stand gekomen, maar Chili schijnt nog niet tôt een actie- ve oorlogspolitiek, b.r. door het toe- laten van Amerikaansche troepen, over te gaan. Argentinië is thans de eenige mogendheid in Zuid-Ame- rika, die nog diplomatieke betrek kingen met de spil onderhoudt. Uit het verslag, dat een Duitsch I journalist van een reis door NederL j Indië gaf, blijkt, dat de Nederlan ders op Sumatra nog aile geïnter- neerd zijn, zulks lu tegenstelling met Java. Nederlanders, die in op- dracht van de Japansche autoritei- ten bepaalde diensten verrichten, hebben een bijzonder doorlaatbe- wijs, moeten echter des avonds weer in het kamp terug zijn. De uitgeweken regeering van Ner derlandsch Indië heeft via haar ambassade in Australië medege- deeld, dat zij in het vervolg geen extra levensmlddelenrantsoenen meer naar Nederl. Indië kan zen- den. De regeering verklaarde te vermoeden, dat deze levensmiddelen den Japanners ten goede zullen ko men. Sedert 14 Januari hebben in de nabijheid van Casabalnca bespre- kingen plaats gevonden tusschen den président der Vereenigde Sta ten en dén minlster-presldent van Engeland. Daarbij waren de chefs van de Britsche en Amerikaansche generale staven aanwezig. De besprekingen hadden betrek- king op het eene oorlogstooneel na het andere in de geheele wereld en aan de hand van felten werden ai le hulpmiddelen bestudeerd, die toegepast kunnen worden voor het ..intensievere" verderer verloop van den oorlog ter zee, in de lucht ente land. ..Volledige overeenstemming" werd tusschen de leidende mannen van beide landen en hun generale sta ven bereikt ten aanzien van de oorlogsplannen en de operaties. die in 1943 in den strijd tegen Duitsch land Italië en Japan ten uitvoer gelegd moeten worden, om zooveel mofeliik voordeel te trekken van de ..gunstlge wendlng ln de gebeurte- nissen. zooals aie zich eind 1942 voordeed".

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1