PLAATSELUK NIEUWS. GEEFT GEHOOR AAN DE STEM VAN UW GEWETEN BIOSCOOP HOOGEZAND Mussert over de vermaninçjen PREDnUEURTEN. VOETBAL RECHTSZAKEN GELDIGE BONNEN. BURGERLIJKE STAND. FAMILIEDRUKWERK SAPPEMEER, 26 Febr. Zaterdag- avond werd hier in hôtel Wed. N. A. Groeneveld voor de hoofdklasse der competitie van den Prov. Gron. Dam- bond een wedstrijd eespeeld tusschen „Houdt Stand" te H.-S. en „Oran.ie Nassau" te Groningen. H.S. wist met 119 bordpunten te winnen. Onze plaatsgenoote, mej. A. A. M. Timans, is met ingang van 1 Maart benoemd als onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool, Polderstraat te Groningen. Eén voile zaal heeft Zaterdag- avond in hôtel „Struvé" genoten van de uitvoering zang en tooneel van de gem. zangvereeniging „Oefe- ning baart Kunst". En dit terecht: er viel veel te g .îeten. Na ecn kort welkomstwoord van den voorr uter, den heer J. Freij, begon zi.i mes den zang. Onder de rustige leidir.g van den heer C. Ausema w©rù?n een negental liederen gezongen. die m 't algemeen getu' _'.Qn van een btkwame leiding en ernstige studie. Zuiverheid en ui uak vielen te loven en ook al zou jrsterking der mannenstemmen, speciaal van tenoren, het koor goed doen, ook het klanfcgehalte was goed. De teere nummers vonden den groot- sten bijval als „Avondstemmen" „het Vogelnestje" en dan het bekende „Moederke alleen", waarbij de solo- partij op zeer verdienstelijke wijze werd gezongen door mevr. Hartman- Bakema. Een groot succès werd ook het slotnummer: .JDonauzanger" van J. Ivanovici met pianobegeleiding van den heer Bogaerts. De directeur ont- ving bloemen. Genotvol was eveneens de opvoering van ,,Familie Laps", on der regie van den heer de Vries. De goede vertolking van dit bekende blie spul van Geert Blas Meed de zaal voortdurend daveren van den lach. Nog dient vermeld, dat de goede stemmlng reeds heel spoedig werd ge wekt door het muziekensemble Ploeger en den avond door werd gevoed. F. Jansma. Op de onder voorzitterschap van den heer Th. Joosten gehouden druk bezochte ledenvergadering van de Coôp. Landb. Vereen. „De Kalkwijk' 'bracht de heer B. R. Ottens namens de Comm. van Toezicht rapport uit over het rapport van den penning- meester, wien daaifia décharge werd verleend. Voor het uitvoerig verslag van den setretaris, dat volgde. sprak de voorzitter zijn dank uit. De xiee O. Olthof en J. G. Pijbes werden als bestuursleden herkozen en gekozen werd in plaats van den heer B. R. Ot tens, niet herkiesbaar, als lid van de Comm. van Toezicht de heer J. Moes- ker. Herbenoemd werden als afge- vaardigden naar den V.B.B. de heeren A. J. v. d. Veen en L. C. Smith. Besloten werd tôt contributiever hooging. Voor de bestelling van kalk bestond geen animo. HOOGEZAND, 26 Febr. De 22 jarige, ongehuwde Jan Snakenborv uit Kolham, die Zaterdagmiddag te on- geveer 4 uur per fiets van huis was vertrokken naar Hoogezand om een paar boodschappen te doen, keerde 's avonds niet terug. Dit wekte bij ijn verwanten natuurlijk groote on- rustheid en dit te meer, nu hij' leed n toevallen, een ongerustheid, die eeg, toen aile nasporingen niet leid den tôt eenig resultaat. Men vreesde een ongeval, doch het werd toch nog Dinsdag 11 uur des voormiddags, voor- dat men dienaangaande zekerheïd kreeg. Nadat dien dag eerst tever geefs de vljvers bij de nieuwe begraaf- plaats aan de Kniipslaan, den. wm, die rraar Kolham leidt, waren afge- dregd, was men bij de Bonthuizerbrug egonnen in 't Winschoterdiep. Even oorbii het Kalkwijksterhooghout werd erst de fiets gevonden en daama de venniste jongeman. Het lijk werd in afwachting van de beslissing van den Off. van Justitie eerst naar het lij kenhuisje en daarna naar de ouder- lijke weiiing vervoerd. Merkwaardig is. dat op ce drukke verkeerswegen, die aan btido zijden loopen langs het Winschoterdiep, niemand dit ongeval heel't cppemeikt. De zwijntjesjagers bliiven actief De 3 eer I). J. Fikkers van hier liet te Tri;, compagnie even zijn fiets aan haar lot over en kort daaarna bleek een ander er zich over te hebben' ont- fermd. Eenzelfde ervaring deed te *Borgercompaganie de landbouwer J iko Boer. Hier was het pleit in een i ar minuten beslist. Do^derdagavond stond de heer Korringa van Hoogezand even te praten aan de deur van dr. Jensema na zijn rijwiel in het gangetje fcaast hôtel Faber te hebben gezet en na af- loop van het gesprek bleek de fiets verdwenen. De wijdingsavond, die hier Woensdagavond in de Ned. Herv kerk is gehouden, had ondanks de diepe duisternis buiten, groote be- langstelling getrokken. Waartoe het programma aanleiding gaf. Behoudens de gewone punten hield ds. Schmidt f en boeiende voordracht over „Nood lot" mevr. BackerOverbeek un de Sportterreinstraat sopraan, zong on der begeleiding van het orgel een drietal stichtelijke liederen, die on gemeen bekoorden, evenals het spel van den organist H. Jager. Van den dienst ging groote wijding uit. Woensdagavond hield de voet balvereeniging .Hoogezand" haar eersten clubavond in café ,,De Nieuwe Brug". Deze is zeer goed geslaagd Een voile zaal, waarin ook de dames goed waren vertegenwoordigd, een aardig programma met muziek, zang zoo van het lid P. v. d. Laan. ténor voordrachten en een boksdemonstra tie tusschen de bekende boksers D., Bakker van Saopemeer en Roffel van Groningen en, wàt ook van veel be lang is. een zeer prettige stemming Een hoofdpunt van het programma was wel een lezing van den heer C F. v. d. Meulen van Groningen over ..mental training". De voorzitter, de heer Dr. H. T. Reinders, die -~ok het programma met een welkor, -twoord had ingeleid bracht ten slott allen medewerken den zijn dank. Op den Zondag in Zuidbroek ge speelden voetbalwedstriM tusschen Kwiek en Zuidbroek had de speler W Gibcus van hier het ongeluk een been te breken. Na voorloopig door dr Weeke te ziin verbonden, is hij naar Groningen vervoerd. Zijn toestand is thans zeer bevredigend. MARTENSHOEK, 26 Febr. Ten overstaan van den heer Notaris J. L, L. C. Hoogenboom te Hoogezand. werd publiek geveild ten verzoeke van mej de wed. en Erven G. van der Veen in 't café Vtn Alteren alhier: Eene behuizing met erf en tuin aan de Smitslaan no. 76 te Martenshoek, groot 5.30 Are, vrije grond. Kooper werd, na loting, de heer P. Smit J.Ezn. te Hoogezand. WESTERBROEK. 26 Febr. Vorige Zaterdag werd in het café Huisman een zeer druk bezochte Ouderavond gehouden. De voorzitterde heer P. Reinders, opende met een kort wel komstwoord. De heer K. W- deGrooth, vakleeraar, hie'd daarna een leerza- me lezing over het nut en de nood- zakelijkheid van gymnastiek op de scholen. Een kleine demonstratie met leerlingen van het hoogste leerjaar verduidelijkte deze intéressante lezing. Na dit meer zakelijk gedeelte werd in vlot tempo een aardig programma van zang, spel en dans uitgevoerd door leerlingen uit het vijfde en zesde leerjaar; één der nummers werd door de geheele zaal enthousiast ingestu- deerd, waarbij zelfs enkele bezoekers de rollen der, kinderen overnamen en naar het toonéel verhuisden. Lammie Zuur bood daarna met een aardig speechje Mevr. de Boer een schitte- rende bloemenmand namens al de leerlingen aan. Krachten uit de Ouder-commissie voerden daarna met veel succès; ..Aanbrand eten" op. BORGERCOMPAGNIE, 26 Febr. De tooneelvereeniging „Ons Genoe- gen", alhier gaf Zaterdag en Zondag een uitvoering in 't café Drijfholt. Des Zaterdags was de zaal geheel uit- verkocht. De heer W. Hulshof opende beide dagen, waarbij hij het publiek hartelijk welkom heette. Allereerst werd opgevoerd ,,'t Scheepje", oor- spronkelijk drama in 1 bedrijf door Jac. de Vos, daama werd opgevoerd ..Diekman wait 't allain". klucht in 3 bedr. deur J. Zijl. Uit het applaus van het publiek bleek, dat de stukken zeer in de smaak vielen. De Coôp. Landbuuwvereeniging ..Zeldenrust" vergaderde in 't café O. Kerlien alhier. Na de opening door den voorzitter R. Bakker werd het woord gegeven aan den secr. J. W. Mulder, welke de notulen las. Deze werden onVeranderd vastgesteld en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningm. S. Kammer, bleek dat er was aangekocht; aan meststoffen voor f 23013.92, aan zaai- en poot- goed f 2483.42, aan brandstoffen f 411.42 en aan diversen voor f 1348.66 In totaal voor f 27257.42. De balans en verlies en winstrekeninfg werd vastgesteld. Het voordeelig saldo plus het reservefonds bedroeg f 457.88. Het bes'tuurslid J. v. d. Veen werd herkozen en inplaats van den heer J. Kammer, die volgens het règle ment niet herkiesbaar was wefd ver- kozen de heer R. Bulle. Als afge- vaardigden werden herkozen de hee ren J- W. Mulder en L. Vos en geko zen de heer W. Berg. Nadat nog eenige mededeelingen werden gedaan over de levering van graszaden, aardappelmanden en magnesia-mergel sloot de voorzitter de vergadering. ZUIDBROEK, 26 Febr. Bezoekt al len de openbare propaganda-vergade ring van den Ned. Volksdienst op Mpandag 1 Maart in Zuidbroek, School Winschoterdiep. Aanvane 7% uur. Toegang vrij'. Duizenden gingen U voor en namen kennis van de doel- stellingen van den N.V.D. Het is ook Uw plicht dezen weg te volgen. Dezer dagen werd door de Groep Zuid-Noordbroek een openbare pro- paganda-vergadering gehouden in het café Spaan te Zuidbroek. Nadat Groepsleider Ten Have de aanwezigen een welkom had toegeroe- pen, hield Kam. Oterdoom, Bur- gemeester van Finsterwolde, voor een voile zaal en een aandachtig luiste rend publiek een kernachtig betoog met als onderwerp, „Wat wil de N.S.B." Na te hebben gememoreerd de fouten van het oude regiem en het hierdoor ontstaan der N.S.B. werden ver volgens de richtlijnen der N.S.B. politiek weergegeven. Nadat de spreker zijn boeiend be toog had beëindigd, richtte hij zich nogmaals tôt de aanwezigen om voor- al thans niet te versagen en pal ach- ter Mussert te blijven staan. Gedurende de pauze werd gecollec- teerd voor het strijdfonds en werden verschillende brochures verkocht. Verschillende vragen werden hierna door spreker beantwoord. Aan het slot der vergadering werd nog gecollec teerd voor frontzorg, waarna de ver gadering werd besloten met het zin- gen van het zesde couplet van het Wilhelmus. SLOCHTEREN, 26 Febr. Onder 1er ding van den heer D. Jansen verga derde de Ver. van Oudl. der L. L. S. vorige Dinsdag in 't café Smit alhier. Op deze jaarlijksche speech- en voor- drachten-avond werden in 't bijzon- der welkom geheeten dé jury-leden en de afgevaardigde van het schoolbe stuur. Nadat de notulen en de leden lijst waren voorgelezen werd overge- gaan tôt een speech- en voordrach- tenwedstrijd. Een 19-tal leden namen deel. Ze waren in 3 rubrieken ver deeld ni.: a. speechen voor gevorder den; b. speechen voor becrinnelingen en c. voordrachten. De orijswinnaars waren als volgt: Speechen voor gevorder den; 1. J Hofstee, Zuidbroek 43 punten; 2. G. Kroon, Kolham 39 nt.; 3. T. Veldman Slochteren 37 pt. Speechen voor be- ginnelingen: 1. J. E. Schrage, Kalk- wiik 37 pt.; 2. R. Heerenga, Krops- wolde 32 pt.; 3. J. L. Brust, Engelbert 32 pt. Voordrachten: 1. J. Akkerman Siddeburen 40 pt.; 2. A. P. Smit. Wit- tewierum 39 pt.; 3. S. Nijborg, Engel bert 38% pt. Door de bibliothecaris werden weer vele boeken in circulatie gebracht. Hierna sluiting. TIEN DAGEN IN MIJNSCHACHT OPGESLOTEN. De pompmachinist W. J. Kousen uit Heerlen, die sedert verleden week Maandag als gevolg van een instorting in een schacht van de mijn Laura van de buitenwereld was afgesloten, is Woensdagmorgen ze- ven uur uit zijn netelige positle be- vrijd. Omstreeks dien tijd konden de laatste hindernissen, die zijn be- vrijding in den weg stonden, wor den weggenomen, waarna Kousen zonder hulp naar boven kon klim- men. „Ik dacht dat ik er niet meer uit zou komen en van den tijd heb ik al die dagen geen begrip gehad' zoo verklaarde Kousen, die den emoties nog niet geheel te boven is. Hij vertelde, dat hij Maandag- middag met de gewone middag- schacht in een z.g. neerbrao— was afgedaald, een schacht -waarin zich een pompstation bevindt, dat dienst doet om het water weg te pompen Omstreeks half acht begaven de wanden zich en stortten met don derend geraas in. Stukken steen ijzer en ander materiaal kwamnaar beneden en het was Kousen's geluk dat hij zich op dat moment in het pompstation bevond. Een andere gelukkige omstandigheid was, dat de ingestorte wanden als een prop i'n de hoogte bleven hangen ijzer- werk als buizen en ladders hadden als het ware de zware steenmassa opgevangen. Kousen zat echter als MELDT U AAN BIJ DE WAFFEN*-SS, HET LEGIOEN OF HET WACHTBATALJON IN NEDERLAND. DE EED VAN STEPHAN RAKITIN" bestaat hierin, dat hij de bwee kin deren van den terechtgestelden vader, wiens diehaar hii was zal opvoeden, en wel zoo, dat Dimo de wreker van zijn vader's dood zal worden. Wan- neer zij echter volwassen geworden zijn wil het lot. dat Dimka, de doCh- ter, een liefde opvat voor Rosta Wasileff, den luitenant, die het bevel voerde over het neloton, die haar va der ter dood bracht. Het geheel is een rcmantische Bal- kan-tragedie, waarin Heinrich George op meesterlijke wijze de hoofdrol speelt, en welke in toonaarden. die doet denken aan zijn onvergelijkelijk spel in de Postmeester. Hierbij wordt hii op uitstekende wijze terzijde ge- staan door zijn verschillende mede- spelenden, zoodat deze Heinrich Ge orge-film er een geworden is, die fan het begin tôt het einde boeit. J. D. B. LAMMERTS. der protesteerende kerken. Naar de persdienst van de N.S.B. meldt, bespreekt Mussert in A^|k en Vaderland" van 26 dezer in een uitvoerig artikel de vermaningen jfçr orotesteerende kerken. van de kan- sèls uitgesproken op Zondag 21 Fe- bruari 1.1. Op zichzelve, aldus "Mussert, heb ben naar mijn meening de kerken volkomen het recht, ja dem ptticht, om.de wereldlijke overheid te*verma- nen, wanneer zij meenen, dat hande- lingen worden gedaan of nagelatpn, die in strijd zijn met de natuurljjke en bovennatuurlijke orde, of die de grondslagen aantasten van het chris- telijk volksleven: gerechtigheid, barm- hartigheid en vriiheid van geloSïs- overtuiging. Dat daartoe aanleiding bestaat in Nederland wil ik niet ontkennen. Maar het gaat er om, om de nood- zakelij'ke lasten blijmoedig te dra^fén, positief mede te helpen het bolsje- wisme te overwinnen en daaruit het recht te ontleenen te pogen hande- lingen, die men als vèrkeerd ziet^ te doen ophouden of te verminderen in hardheid. Na de opsomming der daden der overheid, welke de kerken als „zon- den" aanduidden, volgt dan het standpunt van den Leider in deze aangelegenheid: ..Wanneer het den kerkelijken overheden te doen is om de Chrisle- liike grondslagen van ons volk te be- schermen, dan is dit haar goed recht, mits zij uitgaan van het standpunt, dat zij onv'oorwaardelijk met haar geestelijk gezag steunen aile maat- regelen der overheid, die ten doel hebben de bolsjewiek;n buiten Euro- pa te houden. Wanneer op dit oogenblik kerkelij- ke dienaren aansporen zich daarte- gen te verzetten dan steunen zij de Russische Soviets. Dit is zeer en zeer afkeurenswaardig. DE GIJZELAARS. Wat het ter dood brengen van aij - zelaars betreft, van de kerkelijke overheden zou verwacht mogen wor den, dat zij haar afschuw uitspraken over de gepleeede politieke moorden, zij hebben geen woord daarover. Ie- zégd. Wat het opjagen, het gevangen nemen en de rechteloosheid betreft waartegen de kerken protesteeren spreekt vanzelf. dat geordende. recht- vaairdige toestanden ons allen lief ziin de bezettende overheid waar- schijnlijk niet het minst. De grondoorzaak van aile narig- heid is gelegen in de toenemende noodsaak van afweer der communis- tische organisaties die tegenwoordig op straat opereeren en voorts iryhet feit, dat er nog altijd zoovelen z^'- in de z.g. betere standen, die denken dat de oorlog op leven en dood een spelletje is, waaraan zij kunnen me- dedoen als zii dat willen, tegen de bezettende overheid in. DE JODENKWESTIE. Tenslotte de jodenkwestie: Het joodsche volk is in oorlog met Duitschland, staat achter Stalin en achter Roosevelt, het draagt een zeer groot aandeel in de schuld aan dezen verschrikkelijken wereldoorlog. De joden werden uit West- en Mid- den-Eurona verdreven. Dat staat vast en dat weten de kerkelijke over heden zeer goed. Toen het nog tiid was. heb ik in 1938 een wetsontwerp doen indienen om de joden uit Ne derland te doen verhuizen naar Suri name. Ik ben er om gehoond. niet het minst door de joden zelf en ker kelijke personen. die zeiden: Neen, niet de joden moeten gedeporteerd worden maar de N.S.B.-ers. Nu zouden tienduizenden joden God op hun bloote knieën danken als zij gegaan waren. Wanneer kerke lijke overheden dan nu jammeren over hetgeen den joden wordt aan- gedaan, mogen zij bedenken, dat zij ze]vc mede de schuld zijn, omdat zii in hare verregaande verblindheid de onlossing, welke ik tijdig aan de hand heb gedaan, eenvoudig hebben ter ziide geschoven. Nieuw spoorboekje. Naar wij ver- nemen, zal op 1 Maart door de Ned. Spoorwegen een nieuwe reisgids wor den ultgegeven, die in vele opzichten van den thans geldenden zal afw"ken. Slachtoffers der duisternis. Woens dagavond, omstreeks 8 uur, is de 64- jarige brandstoffenhandelaar A. v. d. Laan te Scheemda, door de duister nis misleid, in het Winschoterdiep geraakt en verdronken. Donderdag- ochtend werd ziin lijk opgehaald. Door de diepe duisternis misleid ge- raakte mej. M. Jonker uit Amsterdam, welke te Nw.-Amsterdam logeerde, te water en verdronk. Hij zat er warmpjes in. De douane hield te St. Jansteen dezer dagen een man aan, die er ongewoon welvarend uitzag, terwijl hij een fietstocht maak- te met zijn meisje. De opvallende dikte van den wielrijder wekte het wantrouwen der ambtenaren. En niet ten onrechte: de man bleek een groot aantal pullovers over elkaar te hebben aangetrokken! Bij een nader onderzoek kwam aan het licht, dat het paartje dertig van die kleeding- stukken bij zich had. Jeugdige inbrekers betrapt. Vier jeugdige boefjes hebben langen tiid Amsterdam West onveilig gemaakt. Dezer dagen kwam aan hun praktij- ken echter een einde. De twee broer- tjes namen juist uit een melkzaak een Edamm,erkaasje weg, toen zij door de politie in den kraag werden gegrepen. De twee anderen stonden buiten oo den uitkijk en ook zii ont- sprongen den dans niet. De aanvoerder telde zestien jaren, het jongste lid was achtTwee broertjes van resp. 11 en 13 jaar completeerden het illustre stel. Het oudste boefje bleek een voortreffelijk organisator: om zijn jeugdige trawan- ten voor de op hît program staande diefstallen ,,vrij te maken", schreef hii keurige briefjes aan den onder- wijzer, waarin hij mededeélde, dat zjjn ,,zoontjes" door ziekte verhinderd waren op school te komen. Het acht- .iarige lid kon door zijn kleine gestal- te overal inkruipen en vormde zoo- doende een belangrijke kracht voor de bende. Nijmegen's honderdduizendste in- wôner geboren. Dinsdag is in Nijme- gen de geboorte-aangifte gedaan van de honderdduizendste inwoonster. Het is de dochter van het echtpaar Beyen. Gewonde vrouw langs spoorlijn ge vonden. Lijnwachters van de spoor lijn HilversumBaam troffen Maan- dagavond een zwaar gewonde vrouw aan, die ter hoogte van Anna's Hoeve naast de lijn lag. Zij bleek ernstige verwondingen aan het hoofd en een schedelbasisfractuur te hebben opge- loopen. De vrouw, die naar een zie- keninrichting werd overgebracht, was in het bezit van een spoorkaartje derde klasse AmersfoortHilversum. Een onderzoek wees uit, dat zij met de trein van Baam naar Hilversum moet zijn gereisd, welke trein bij Anna's Hoeve, vanwege een onveilig signaal zeer langzaam heeft gereden, zoodat moet worden aangenomen, dat de vrouw toen de trein heeft ver- laten en daarbij is verongelukt. Villa totaal leeggestolen. Een bui- tengewoon brutale inbraak met dief- stal werd vorige Zaterdag in de om- geving van Ede ontdekt. Bit de con trôle van een als zomerverblijf inge- richte, tijdelijk onbewoonde villa, bleek het perceel volkomen te zijn leeggeroofd. De geheele inventaris, bestaande uit meubelen, ledikanten, keukengerei e.d., voor welke vervoer stèllig een complété verhuiswagen noodig geweest moet zijn, is verdwe nen. Truc om aan mantcls te komen. Een viertal Haagsche meisjes is on- langs de dupe geworden van een truc, waarmede een vrouw een viertal man- tels wist te bemachtigen. Aan de adressen, waar deze meisjes woonden, werd namelijk op verschillende dagen der afgeloopen maand aangebeld door een 33-jarige vrouw, die vertelde dat het meisje een verkeersongeluk had gekregen, waarbij haar mantel was gescheurd. Zij vroeg dan of men nu maar een anderen mantel mee wou geven.. De families deden dit waama men later moest vernemen, dat het geheele_^erhaal_gefantaseer<^was. EEN WEERBARE JEUGD, EEN WEERBAAR VOLK. Wie wil er niet eens een maand heelemaal „uit" zijn, uit dien sieur van de school. De mogelijkheid hiertoe is thans opengesteld voor de geheele thans opengesteld voor de geheele Nederlandsche jeugd van 16 tôt 18 jaar. Op 14 Maart komen in een weersportkamp in Duitschland jon- gens samen uit Noorwegen, Dene- marken, Duitschland, Nederland, Vlaanderen en Wallonie, om een maand volop te besteden aan harde en aan gezonde sport, veldwerk, orde- oefeningen enz. Iedere Nederlandsche jongen kan zich melden voor dit kamn aan het adres; Koningslaan 9 t- Utrecht. De dum- van het kamo is vier weken. Kosten zijn er niet aan ver bonden, terwiil eventueele loonder- virnr wordt vevgoed. hing. Zoodra hij van den eersten schrik bekomen was, ging hij zich van den toestand op de hoogte stellen. Zijn eerste werk was om de waterbuis uiteen te slaan; hier door kon hij met de reddingsploeg verbinding krijgen, die onmiddel- lijk na het eerste alarm aan het werk was getogen om hem te be vrij den. Vervolgens maakte Kousen een soort verblijfplaats waar hij veilig gesteente Thos 15 12 2 1 26 81- -19 Scheemda 17 12 2 3 26 53- -25 Zuidbroek 16 9 4 3 22 43- -25 Veelerveen 13 7 1 5 15 36- -24 Nieuweschans 14 7 1 6 15 24- -29 Kwiek 13 4 5 4 13 33- -31 Delfziil 13 5 2 6 12 27- -24 Bellingwolde 15 5 2 8 12 32—45 Farmsum 16 6 0 10 12 30- -53 Wildervank 15 3 3 9 9 28—48 P.J.C. 15 0 0 15 0 11- -74 3e klasse D: Kwiek is er inderdaad in geslaagd Zuidbroek op eigen ter- rein te verslaan. Een kranige presta- tie. De laatsten hebben practisch hun kans op de kampioenstitel verspeeld. Morgen komen de Kwiekers uit te gen Veelerveen een club uit hoogere regionen. Al zal het nu misschien niet on een overwinning uitloopen, flink aanpakken en doorzetten zal toch een belangrijke invloed hebben op de einduitslag. Zuidbroek ontvangt Bel- lingwolde. Ze hebben de kans zich daarbij eenigszins te herstelleh. De stand luidt: x was voor het neervallend en het stijgende water. Hij hieuwF.V.V. een soort ruimte uit en hierin heeftBato een muis in de val, terwijl zestig hij bijna tien dagen op zijn redding G.R.C. meter boven hem dreigend de prop zitten wachten. Helpman ZONDAG 28 Febr. Ned. Herv. Kerk. - SAPPEMEER, 10 u. ds. Schmidt. HOOGEZAND, 7 u. ds. Schmidt, coll. KIELWINDEWEER, 10.30 U. ds. Wasch. KROPSWOLDE, 10 u. mej. Hoving. ZUIDBROEK, 10 u. ds. Mulder. v. Meeden. NOORDBROEK, 10 u. ds. Henzel. Doopsgezinde Gem. SAPPEMEER, 10 u. ds. de Zeeuw, Geref. Kerk. SAPPEMEER, 9.30 en 4.30 u. ds. W. Tom. MARTENSHOEK. 10 u. cand. G. Rienks. Ned. Herv. Gem. (Ev.) SAPPEMEER, 10 en 3 u. de hr. Faber. STOOTSHORN10 u. de hr. Berg- mans. NOORDBROEK, 3.30 u. de hr. Berg- mans. Bapt. Gem. HOOGEZAND, 10 en 3.30 u. ds. Hek- huis; 11.15 u. Kinderk.; 7.30 u. Jeugd-Kerkd.: Vrijdagav. 8 u. Bij- bellez. en bidst. Oud Katholieke Kerk. HOOGEZAND, (in geb. Ned. Herv. Kerk, ten beh. v. de Geëvacueerden) 3.30 u. H. dienst, past. Nieuwen- huyzen. PROGRAMMA VOOR MORGEN. 2e klasse B: Hoogezand overrom- nelde het G.R.C.-elftal de afgeloopen week met sprekende cijfers. De 71 overwinning was overtuigend. Nog twee wedstrijden resten er nu. terwijl de kampioen in deze klasse neg moet komen. Voor morgen staat op het programma: Bato. Ze zullen het ook nu wel weer weten te klaren. F.V.V. verloor eveneens met spre kende cijfers, van Emmen. De wed- striid morgen tegen Muntendam kan spannend worden. Beide clubs ma ken elkaar niet veel in kracht. Toch moeten de Foxholsters wel heel ste- vig aanpakken als ze een ^overwinning willen boeken. De stand luidt Emmen Appingedam Hoogezand W.V.V. Woltersum Noordster Muntendam 16 11 2 3 24 48—16 17 11 2 4 24 44—29 16 9 3 4 21 45—26 17 9 2 6 20 49—35 18 7 6 5 20 37—34 17 7 1 9 15 36—46 15 7 1 7 15 39—35 16 5 3 8 13 33—49 16 6 1 9 13 29—50 17 4 2 11 10 39—46 15 2 1 12 5 38—6 J RECHTBANK GRONINGEN. Onder presidium van den heer mr. B. P. Enklaar, werden o.a. de volgende zaken behandeld: Diefstal en heling. De landarbeider Johannaes Sp. te Hoogezand is ten laste gelegd een rij wiel ten nadeele van den kruidenier G. de Wind te Kommerzijl te hebben gestolen en de banden te hebben ver kocht aan zijn nee* Jelle sp., timmer- mansknecht, te Kommerzijl wonende. De eerste bekent den diefstal, de tweede de heling en betaalde zelfs de schade trvan f 7 terug. In verband er mee, dat de reclas- seeringsrapporten over deze jonge ver- dachten hoogst gunstig zijn, eischt de officier van Justitie, de heer mr. Overbeek, voor den eerste 6 maan- den en voor den tweede 8 maanden gevangenisstraf beiden met de gra- tie-clausule. De rechtbank veroordeelde Donder- dag o.a.: Jacob van L., koopman te Sappemeer, terzake heling, (eisch f 75 b. of 1 maand hechtenis), tôt f 75 boete, subs. 1 maand hechtenis. Hendrik Sm., los werkman te Gro ningen, gedetin., terzake diefstal (eisch 6 maanden gev.) te Klein- Harkstede (Slochteren), werd vrjjge- sproken en dl voorarrest heden nog opgeheven. ECONOMISCHE RECHTER GRONINGEN. Woensdagmorgen stond voor den Economischen Rechter te Groningen om. terecht Jan Zoet uit Annerveen. Deze was enkele maanden "eleden op een nacht naar Kielwindeweer ge gaan en had daar uit de weide van den landbouwer Flik een schaap ge stolen. Hij wilde^zich juist verwijde- ren met het gestolen dier, toen er plotseling een tweede schaap kwam aanhollen. Met geen mogelijkheid kon Zoet dit beest kwijt raken. Het liep Item telkens weer achterna. Te langen leste besloot hij zijn zonden- last nog maar met één gestolen te vermeerderen. Ook dit schaap ging broederlijk mee naar Annerveen. De officier van Justitie noemde het een ernstig misdriTdat niet streng ge- noeg gestraft kan worden. Hij eischte tegen de gedetineerde verdachte één jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Mr. Meijering sloot zich hierbij aan en veroordeelde Zoet conform. Bomien verhandeld? Die vert je Broesder te Zuidbroek was ervan beschuldigd dat ze van ze- kere vrouw Edens aldaar melk- en vetbonnen zou hebben ontvangen in ruil waarvoor zij haar aajdappelen boonen en geld had gegeven. Verdach te legde het echter eenigszins anders uit. Volgens haar verkeerde vrouw Edens in zorgelijke omstandigheden. Ze had haar daarom uit medelijden allerlei toegestopt. Op zekere dag was de vrouw bij haar gekomen en had haar een paar bonnen gegeven. „Ik kan er toch niets voor koopen' had ze tegen mej. Broesder gezegd Om die reden had deze laatste toen de bonnen aangenomen. De officier van Justitie achtte het bewijs wel geleverd, maar vols tond met het vragen van een lichte geld boete, namelijk f 1 of 1 d. Vonms conform. Verder stond nog terecht: Jantje Bouwman te Hoogezand. Zij had dis tribu tiebescheiden verhandeld. Bi> verstek werd ze ,veroordeeld tôt f 10 of 5 d. Om de komkoimners te redden. Om de komkommers te redden had de kweeker Gérard Jan v. Alphen te Hoogezand een partijtje tarwe lateir malen ep zou dit vervolgens gaan vermengen met Parijsch Groen. Dit mengsel had hii da^ op het gewas willen strooien om het te bevrijden van steenmotten. De tarwe had hij naar de molenaar vervoerd, maar toen was er meteen de spaak in het wiel gekomen. Voor dit vervoer had hij namelijk geen ver- gunning. Hij werd gesnapt en hoorde nu een geldboete van f 10 of 10 d tegen zich eischen. Het vonnis was clementer, namelijk f 5 of 5 d. Melkknoeierij. De aangehouden zaak van den voor maligen melkventer Harm Jan Sw. te Hoogezand, kwam weder aan de orde Hem was ten laste gelegd dat hii melk heeft verkocht of ten verkoop in voor- raad heeft gehad, met een te laag vet- gehalte. Onlangs werd hij voor een soortgelijke overtreding veroordeeld, met het gevolg dat hij niet meer met melk mag venten. Hij heeft zijn melk- loop daarom verkocht. Wat de oude zaak betreft, die heeft hij weder nieuw gemaakt, door bij de Rechtbank te Groningen in beroep te gaan van het vonnis van Ihet Kantongerecht Daar Sw. sedert geen melkventer meer is, werd over zijn zaak niet veel meer gesproken. Mr. Louët Feisser, die het O.M. waarnam, meende dat Sw., die melk in voorraad heeft gehad met een vetgehalte van minder dan 2 terwijl het minimum dat toe- laatbaar is, 2.4 bedraagt. veroor deeld moest worden tôt f 100 boéte of 50 dagen hechtenis. De Kantonrechter wilde er echter rekening mèe houden, dat verdachte geen melkventer meer is en men dus van knoeierijen zijnerzijds geen last meer zal hebben, terwijl bovendien wel vast staat dat hij van de Recht bank nog een gevoelige straf kan ver wachten. Daarom veroordeelde Z.Ed Achtbare Sw. tôt een boete van f 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Willemien S. te Hoogezand, die geen licht aan de lantaarn voerde, werd berispt, evenals Pieter B. aldaar, die het gewaagd had, na 12 uur des nachts in de open lucht te vertoeven. Wegens het niet in orde hebben van voor- of achterlicht. (sommigen ook én achterlicht) werden o.m. de volgende personen veroordeeld: Hen drik B. te Foxham tôt f 3 b., Jacobus BROOD, A 400 gr. of 4 rants. gebak; B 50 gr. of Vz rants. gebak BESCHUIT (v. k.) t.m. 3 j., 1 r. be- schult, brood of gebak VLEESCH, A r. vl. of vl.fi- B r. AARDAPPELEN 4 kg. TABAK en SIGA- RETTEN 2 rants. DAMESKAART TAPTEMELK BOTER Voor Kinderen MELK, lj liter per week V. kinderen 5i L. RIJST 500 gram (Re«.) VERSNAPERING Chocolade 100 gr. Suikerw. 100 gr SUIKER, 1 kilo JAM, 500 gr. jam, stroop, honlng KAAS, 100 gram BLOEM, 70 gr. ml, 1 r. brood of gebak GORT 253 gram VERMICELLI (Maizena) 100 gr. KOFFIE- SURROGAAT 250 gr. CACAO, 150 gr. HAVERM. 250 gr. G. MEEL, 125 gr. PEULVR. 250 gr. EIEREN, voor kinderen. 3 stuks Sp., Sappemeer f 3. b., Jan Kl te Zuidbroek f 3 b., Christiaan Kn. te Tnpscompagnie (M.) f 3, Geert M. te Muntendam f 4 b., Johan J. te Foxhol f 2 b., Grietus O. te Wester- broek f 3., Hendrik N .te Foxhol f 3 b Hendrik Hemmo M. te Muntendam, tôt f 3 b., Jan Z. te Zuidbroek tôt 4 b. Wegens het zich tusschen 's nachts 12 en des morgens 4 uur in de open lucht bevinden: Pieter B. te Hooge zand, die een berisping kreeg, Derk K. en Heibert L. beide te Sappemeer, ieder t-ot f 3 b. KANTONGERECHT ASSEN. Veroordeeld o.a. terzake overtreding van: Slecht verduisterenH. J. te Zuidlaren, A. W. te De Groeve (Zuid- laren) en A. S. te, Noordlaren (Zuid laren) elk tôt f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN: Een Handbeschermer. Inlichtingen Secretarie Slochteren. Artikel Bon No. geldig t. en m. 10 10 10 10 10 09 09, 10, Il 05, 09 01 09, 10, 11 4-11 4-10 09 10, 11 503 504 500,-501, 502. 506, 507 508, 509. 505 512 513 3—09 4—09 510 483 511 6 Maart 6 Maart 6 Maart 6 Maart 6 Maart 27 Febr. 20 Maart 23 Maart 11 Mrt. 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 3—07 I 20 Febr SAPPEMEER 1925 Febr. Geboren: Jantina, d. v. Jan Schee- ringa en Grietje Schepperjs; Jakob, z. v. Jan Schut en Titia Kruizinga; Kornelius Hendrik, z. v. Teije Martie- nus Gosselaar en Cornelia Aaltje Klinkhamer, won. te Zuidbroek; Ever- dina Janna, d. v. Martinus van Veen en Everdina Hillechiena Klein; Jan tje Geertje, d. v. Pieter Taai en Anna Koekkoek, won. te Zuidbroek; Frouk- tje Andréa, d. v. Poppo Boss en Afie Grietje Kliphuis. Ondertrouwd: Jan Willem, Harm Meijer, 26 j., Delfzijl en Menna Kasemir, 24 j., Sappemeer; Klaas Maring, 33 j., Groningen en Hildegard Wever, 22 j., Sappemeer; Henderikus Everardus Klein, 29 j. en Agatha Maria Teuben, 24 j., b. v. Sap pemeer. Getrouwd: Wilhelm Godfried Amesz, Eindhoven en Catharina Ma ria Freii Sappemeer. Overleden: Lam- migje Rodermond, 76 j., wêd. v. Be- rend Schrage. HOOGEZAND 18—24 Febr. Geboren: Roelf. z. v. Jan Snip en Aaltje Honebecke, Westerbroek- Ge- zina, d. v. Hillebrand Venema en Jan- tiena M. Nijdam, Martenshoek; Eg- bert Henderikus. z. v. Beene Deekens en Lammechien Boelens, Hoogezand. Ondertrouwd: Jacob Troost, 's-Gra- venhage en Frederika W. de Graaf, Hoogezand; Jan Lunno Kalk, Mar tenshoek en Wendeltje Smit, Veen- dam. Getrouwd: Derk Kliphuis en Derkje Wolthuis; Berend Venema en Wijke Vos; Petrus Johannes Spoelstra en Magrietha Chr. Koeneman. Over leden: Poppo Lammers, 77 j., wedn. v. Hinderina Bentum, overl. te Gron. Jan Snakenborg, 22 j., ongeh., won. te Kolham. SLOCHTHREN 18—24 Febr. Geboren: Ida, d. v. J. Rijkens en H. M. Luijten, Slochteren; Harmtien Afie d. v. H. Koers en T. S. Lubbers, Hark- stede; Knelske Aaltje. d. v. J. Doorn- bos en J. Huttinga, Scharmer; Jan, z. v. J. de Vries en G. Patje, Foxham; Berendina. d. v. B. Bakker en H. Slachter, Harkstede; Johannes Fran- ciscus Aloysius, z. v. B. F. J. de Wit en A. G. Wijninga, Kolham; Pieter, z. v. J. E. Nieswaag en Z. Folkersma, Schildwolde: Lammert Eisso, z. v. B. Nijborg en T. Kleefman, Harkstede; Jan Kasper, z. v. R. Boddeus en T. Koster, Schildwolde; Albert Berend, z. v. K. Wildeboer en T. Spijker. Slochteren. Getrouwd: D. K. Bos. Wa- genborgen, 31 j. en A. G. Rademaker, 27 j., Schildwolde; H. A. Kamminga, 22 j., Siddeburen en J. G. Zomerman, 22 j., Siddeburen. Overleden: Wille- mina Bont, 34 j., ongeh., Siddeburen; Levenl. d. v. H. Veldhuis en R. Smit, Slochteren: Trijntje Folkersma, V5 j., echtg. v. J. van Timmeren. Slochte ren; Lodewijk Brust, 85 j., wedn. v. R. Smit, Harkstede. ZUIDBROEK 18—24 Febr. Geboren: Derk Lefîert, z. v. MenSo Waalkens en Jantje Smit; Roelfina Alida Jantje, d. v. Geert Smit en Jan- tie Pannenborg. 0 MUNTENDAM 19—25 Febr. Geboren: Johannes Hendrik, z. v. Jan Veldman en Geesjen op de Dijk; Fennechien Antje Hillechiena, d. v. Jan Klaas Salomons en Roelfiena de Vries. Ondertrouwd: Jan Johan, 25 j., Schoqrl en Gerarda Henderika. 24 1., Muntendam. Overleden: Jochem Scholtens, 78 j., wedn. v. Johanna Prins. We hebben heden dis- pensatie gekregen voor het drukken van Naamkaartjes, Geboor- te-, Verlovings- en On- dertrouwkaarten. DRUKKERIJ DIJKHUIS (P. SEGGERS en ZOON) SAPPEMEER - Tel. 214.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2