m y i* DENEX BATTERIJLAMPEN OMWISSEUNG LUISTERVERGUNNINGEN Hè, die Kiespijn/ Neem'nÂKKERTJS WEEKKALENDER. Off. Landbouwmededeeljngen „ALS DE HEIDE BLOEIT" GUITSGH ofENGELSCH Ned. Talen Instituut, BIO SCOOP HOOGEZAND. Tel. 52.1 DE EED VAN STEPHAN RAKITIN E. KOOI Jr., Sappemeer. Hôtel F A B E R „Van het één op het ander' Voor GENEESMIODELEN Drog. Optiek „CENTRUM", Hôtel FABER Hoogezand. Tel. 22 VROOLIJKE AVOND STAII ROTTERDAM A' 17211 K0FFIE-SURR0GAAT VERZEKRRIUIII De Nederfandsche Pijrtsiiller SMELTEND US H. G. C. DE GRONINGER GRONDLEGGERS VAN ONZE LAGERE SCHOOL. IFFiniFFI C «PnCRPC! IMRn. DIGE BONNEN. RENOVATU M SPAARBANK Plaatselijk Nut GEOPEND JEUGDBANK Een electr. Theelicht L. H. KL1NG, LANDVROUWEN, afd. H.-S. EEN TONEELMIDDAG PRAKTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN INSTITUUT JULIUS, Wij doen wat wij kunnen E. HOLLE, Opticien Hoogezand. Tel. 341 MORGEN ZONDAG 28 FEBRUARI IN MAART ZIJN AAN DE BEURT 4 Maart: E t/m Es 5 Maart Et t/m Fra In April zijn de letters H t/m J aan de beurt. DOUWE EGBERTS NAAICURSUS TRICOTAGEFABRIEK GRONINGEN. Juist, nu ik uit moet en geen trjd heb voor den tandarts. Hindert niet. AKKERTJES ne- men de pijn direct weg mevrouw, maar morgen tocb naar den tandarts. De maand, welke thans achter ons ligt, is de laatste der winter- maanden. Maart zal weer lente- maand zijn. En, al moge die offi- cieele lente vaak deerlijk teleur- stellen, toch geeft het lengen der dagen, waarmee een algemeeneop- leving In de natuur gepaard gaat, een vreugdegevoel na het barre sei- zoen. Februari ontleent zijn naam aan de plechtigheden, waarmee men in het oude Rome het jaar besloot en die met onze Oudejaarsviering zijn te vergelijken. Want het jaar begon volgens den Romeinschen kalender met Maart. Februari was de maand waarin de jaarlijksche reiniging plaats vond, waama men het nleu- we jaar onbelast en frisch kon be- ginnen. En waarlijk, deze maand leent zich tôt zulke reinigingsge- dachten, daar het is, alsof de na tuur zelf in dit getijde ook een reiniging ondergaat. Wanneer het langen tijd heeft ge- vroren, is de sneeuw niet meer het ongerepte kleed van dons, dat als een stille schoonheid over de aarde gespreid ligt. En het Ijs, vol bar- sten en scheuren, vertoont al de sporen van hetgeen voetstappen, windvlagen en vuilstortingen daar- op aan ongerechtigheden hebben aangebracht. Het zand en de sin- tels, waarmee het publiek tegen de gladheid is beveiligd geworden, heeft zich met de sneeuw en het be- vroren water tôt een onooglijke koek vermengd. En zoo is het win- terschouwspel op het eind geens- zins meer een aantrekkelijkheid ge- bleveni Ieder verheugt zich, dat de algemeene opruiming komt. Deze reiniging op straat en in de kanalen en grachten zou het zinne- beeld kunnen wezen van de inner- lijke verruiming, welke bij de men- schen hiermee gepaard gaat en die door de Romeinen in hun reini- gingsfeest werd gesymboliseerd. Ook het menschenhart is in den winter bevroren geweest en met allerlei onaangenaamheden belast geworden, die zich in zijn geest tôt een algemeen gevoel van misère hebben vastgekoekt. Maar het is, of aan het eind van den winter de angst en moedeloosheid, de be- druktheid en starheid tegelijk met het wegsmeltend ijs verdwijnen. Het besef, dat er in de natuur nu een wederopleving komt, waarvan de sneeuwklokjes en krookjes de voor- boden zijn, stemt ook het hart mild"' en verzacht het gemoed. Wij wor- den gereinigd, opdat er plaats ko- me voor blijder gedachten en opge- wekter gevoelens, nu wij spoedig de benauwenis van den winter verge- ten zullen zijn. Nadruk verboden. Voor de Nederl. Ver. voor Paedago- giek sprak in ..Riche" te Groningen, de heer Joh. Klasens over bovenstaand onderwerp. Spr. schetste eerst in korte trekken de geschiedenis van het schoolwezen in Nederland en de slechte toestand daar van in de 18e eeuw en waarna vooral Gron. mannen als Wester, Rij- kens, Brugsma e.a. het in betere ba- nen brachten. Van hen zijn het Wes ter van O.-Pekela en Brugsma van Groningen geweest, die als schoolop- ziener speciaal ook in deze omgeving hun beste krachten gaven aan de verheffing van ons volksonderwijs. Laatstgenoemde hield bijv. zijn dis- trictsvergaderingen met de onderwij- zers geregeld te Martenshoek. R. G. Rijkens van Groningen (17951855) noemde spr. de beste Nederl. paeda- goog uit de eerste helft der vorige eeuw. Hij schrèef reeds waardevolle méthodes voor letterlijk aile vakken van ons huidig lager onderwiis, tôt handenarbeid toe. en gaf in een merk- waardig boek over de bewaarschool een ideaalbeeld van de kleuter-oplei- ding, gelijk dit thans nog nergens verwerkelijkt werd. En zulks geheel onafhankelijk van het werk van den beroemden maar diepzinnigen Frôbel en ver voor Montessori met haar dure leermiddelen en het dogmatisch ge- bruik daarvan. Ook onze voorgangers leefden in een tijd van ,druk en onrust, maar als stoere Groningers bleven zjj niet bij de pakken neerzitten, en werkten rus- tig voort met geloof en in gewetens- trouw. Ook zij moesten vaak vechten tegen vooroordeel en verdachtmaking en waar een fijngevoelig pionier als Jan Ligthart la ter wel onder lijden moes.t Eén troost echter: ook diens bedillers zijn allang vergeten maar Ligtharts naam en werk leeft nog onverzwakt onder ons voort. Aan ons dan de plicht en de eer om ook de voormannen van een eeuw eerder te vergeten, nu hier nog geen enkele schoolinrichting en geen enkele straat naar beteekenisvolle mannen als Wes ter, Riikens en Brugsma, naar Bou- man of Leopold werd genoemd. NOG EENIGE NUTTIGE WENKEN VOOR DEN VOLKSTUINDER. Spit uw tuin vroegtiidig om. Wie daarmede nog niet begonnen is, talme niet langer, doch doe het goed. De aarde moet minstens tôt-een op een flinken diep worden losgewerkt. Hoe losser de aarde, des te beter zullen de tuingewassen zich naderhand ontwik- kelen. En verder: weest zuinig op de mest- stoffen. Dit beteekent niet de gewas- sen door misplaatste zuinigheid te kort doen, doch verspilling voorkomen' want de voorraden meststoffen zijn beperkt. Wie omtrent het gebruik van meststoffen geen ervaring heeft, raad- plege een assistent van den Tuinbouw- voorlichtingsdienst of een vertrouw- den deskundige uit zijn omgeving. Dit geldt ook voor andere moeilijkheden. Zorgt er voor, dat de grond, waarin weldra gezaaid zal worden, tevoren behoorlijk is klaar gemaakt en ge- schikt om de zaden te ontvangen. Grove kluiten moeten met een spade worden fijngemaakt en nog eens goed doorgeharkt. Houd bij het zaaien en planten sj;eeds rekening met de gebruikelijke zaai- en planttijden. Het geschiede dus niet al te vroeg, doch evenmin veel te laat. Zaait of plant niet te dicht, want dit beteekent verspilling en geeft bo- vendien nog het nadeel van een veel te dichten stand. Zaait niet te diep, doch evenmin te ondiep. Door te dien zaaien gaan de kiemen der zaden verstikken. Liggen ze te ondiep, dan kan de kieming door gebrek aan vocht mislukken. Vermeerdert uw kennis als volks- tuinder door het lezen van vaklitera- tuur en zoo mogelijk door het volgen van een cursus voor volkstuin-- ders. Dit ailles zal de opbrengst van ujw volkstuin ten goede komen. WAT ZAAIEN WE AL IN FEBRUARI? Verschillende ftuin- en land- bouwzaden zullen in 1943 moeilijk of in het geheel niet te verkrijgen zijn. De weersgesteldheden waren in 1942 zôô abnormaal slecht, ook tijdens den zaadoogst, dat vele le- veranciers de aanvragen van nieu- we klanten ter zijde leggen en hun bestaande relaties slechts ten dee- le zullen kunnen voorzien. Het is dus van belang om juist de zaden van vroege groenten (spi- nazie, erwten, tuinboonen) zoo spoedig mogelijk in bezit te heb ben; de overige kunnen desnoods later worden ontvangen. Met het oog op de geringe voorraden zal het dus tevens gewenscht zijn om ook niet al te vroeg uit te zaaien om, mislukking zooveel mogelijk te ontgaan. Nu het voorjaar zoo zacht blijft, kunnen we er toe overgaan om, dicht bij elkaar, doperwten en tuinboonen onder glas voor te kie men, teneinde in Maart reeds op rijen te kunnen uitplaten. Voor klelne tuinen zijn stamdoperwten het meest geschikt. De opbrengst is wel wat kleiner dan die van klim- mende soorten, maar er wordt ruimte mee gewonnen. Een vroege soort als „Wonder van Amerika" geeft een extra vroeg opbrengst en vergroot dus de mogelijkheid van een tweede gewas, b.v. wortelen of spinazie. Tuinboonen zijn in kleine, inge- sloten tuinen niet gewenscht; de productie staat hier niet in ver- houding tôt de benoodigde opper- vlakte. Bovendien is het gevaar voor zwarte luis in ingesloten tui nen zeker niet geringer en hier kan dit ongedlerte nog vaak op andere gewassen overslaan. Spinazie kan nu ook in den vol- len grond worden uitgezaaid. Om de cultuur te vervroegen wordt het zaad vooraf een 24 uur in een linnen zakje in (lauw) water ge- legd en daama op een vochtige warme plaats opgehangen totdat de kiempuntjes zichtbaar worden. Dan moet direct worden gezaaid. Intusschen dienen ook pootaard- appelen te worden opgezet, d.w.z. het pootgoed voor vroege aardap- pelen. Opdat zich korte, stevige, paarsgekleurde spruiten ontwikke- len, worden de poters in platte kistjes gelegd of ruim uitgespreid op )een ièjhvat warmere, lichte plaats. De oogst kan zelfs nog ex tra worden vervroegd door poters van groote afmeting voor te kie men en deze, kort voor het uitpo- ten, overlangs door te snijden. De ze halve poters ontwikkelen feite- lijk wel de helft van het normale aantal stengels, maar deze ont wikkelen zich snel en krachtig, met het gevolg, dat er groote knollen worden gevormd, die circa een week eerder kunnen worden gerootid dan niet-doorgesneden poters. Zondag 28 Febr.: Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 2.33, onder 11.40. Drie dingen kunnen iemand ruïneeren: Niets weten en veel praten Weinig hebben en veel uit- geven; Weinig beteekenen en zich veel verbeelden. Maandag 1 Maart: Zon op 7.28, onder 18.17. Maan op 3.42, onder 12.30. De bekentenis van een fout is geen teeken van zwakheid, maar van kracht. Dinsdag 2 Maart: Zon op 7.26, onder 18.19. Maan op 4.43, onder 13.30. Hoe dwaas een mensch ook wezen moog: wij s is hij in zijn eigen oog. Woensdag 3 Maart: Zon op 7.24, onder 18.21. Maan op 5.36, onder 14.40. Wie de bezwaren van zijn taak ontvlucht, raakt er onder, maar wie ze aanpakt en aandurft, wordt hun meester. Donderdag 4 Maart: Zon op 7.22, onder 18.23. Maan op 6.21, onder 15.57. Een schreeuwer probeert zijn medemensch te imponeeren, om- dat hem het verstand en" het hel- dere oordeel ontbreken een ander te overtuigen. Vrijdag 5 Maart: Zon op 7.20, onder 18.25. Maan t>p 6.59, onder 17.17. Beschaving is niet een uiter- hjk vernis maar een innerlijke geestesgesteldheid. Zaterdag 6 Maart: Zon op 717 J?-27- Maan °P 7"3°. onder 18.37. Nieuwe Maan 11.34 Stilzwij- gendheid is daarom zulk eenmoei- hjke deugd, omdat niemand het aan ons bemerken kan, wanneer wij haar uitoefenen. Betreffende den verjaardatum van paarden kan thans nog worden me- degedeeld, dat ieder veulen, waarvan door middel van aanteekening in het veeboekje of getuigenverklaringen van derden kan worden aangetoond, dat het op het 'Çioment van den verkoop aen leeftfjd van een jaar nog niet heeft bereikt, bij eventueelen verkoop nog buiten de taxatie valt. Het is dus mogelijk deze veulens te verkoopen aan iemand, die in het bezit is van een aankoopvergunning voor een veu len van 4 maanden of ouder. Wanneer het exemplaar van de aankoopver gunning „bestemd voor de L.C.O." wordt opgezonden. dan moeten tevens de bewijzen als bovenvermeld ter in- zage worden bijgevoegd. De aardappeltelers worden er op ge- wezen, dat als gevolg van het zachte weer en mede daar verschillende par- tiien door de slechte weersomstandig- heden tijdens het rooien nat zijn in- gekuild, in vele aardappelkuilen broei optreedt, waardoor belangTijke hoe- veelheden aardappelen voor consump- 4ie verloren zouden kunnen gaan. Het is dringend noodzakelijk de kuilen voordurend te controleeren en bij het vaststellen van broei onmiddellîj'k maatregelen te nemen door de partij om te werken, te sorteeren en de rotte aardappelen er uit te verwijderen. Er wordt dan ook een beroep op de te- lers gedaan. in verband met de hui- dige moeilijke omstandigheden, waar in de voedselvoorziening verkeert, hieraan de voll# aandacht te besteden, opdat zoo weinig mogelijk aardappe len voor consumptie verloren zullen gaan. Voor de volkstuinders is van belang het afkomen van de regeling voor het aankoopen van pootaardap- pelen. De volgende week zullen for- mulieren worden afgegeven, welke door de volkstuinders moeten worden ingevuld voor het verkrijgen van een FEUILLETON. door ANhry v PANHTJYS. 13) Nadruk verboden Josine bleef naar de deur kijken, waarachter Dirk verdwenen was. Verward gingen de gedachten door haar hoofd, maar steeds kwiam die eene: Dirk is voor goed heenge- gaan en nooit zal ik hem weer- zienNaar Partis 1... Zoo ver weg! Een gevoel van verlatenheid kwam over haar. Maar zij moest zich beheerschen, zij mocht nu niet de handen voor het gelaat druk- ken en het uitsnikken, zooals zij zoo graag zou gedaan hebben. Zij was toch niet thuis, niet in haar eigen kamer. Zij bevond zich in het huis van den beroemden com- ponist van Kempen en het was haar zoo pijnlijk, dat deze scène in zijn tegenwoordigheid was voorge- bestelbon, waarop pootaardappelen kunnen worden aangekocht. Voor na- dere bijzonderheden wordt men vtr- wezen naar de perspublicatle, welke Zaterdag 27 Februari a.s. in de bla- den zal verschijnen. De aandacht vafl de georganiseer- den wordt er on gevestigd, dat in de période van 110 Maart a.s. de ge bruikelijke voorjaarstelling van rund- vee, varkens en schapen zal plaats vinden, terwijl tegelijkertijd een on- derzoek zal worden gehouden naar de beschikbare en benoodigde arbeids- krachten in den land- en tuinbouw voor 1943. Voor dit doel zullen de ge- organiseerden door de telers worden bezocht, die bij de invulling der for- mulieren nadere aanwijzingen kunnen geven. Speciaal wordt er de aandacht op gevestigd. dat de georganiseerden voor de juistheid der te verstrekken gegevens verantwoordelijk zijn en dit door het plaatsen van hun handtee- kening moeten bekrachtigen. De veehouders worden er nogmaals op gewezen, dat het van groot belang is, om bit de aangifte van doode die- ren, de juiste soort van het dier op te geven in verband met den aftrek voor de verplichte levering. Tevens is het noodzakelijk, dat het organisatie- nummer van den betrokken veehouder wordt opgegeven. Veehouders, die de aangifte door een ander la ten doen, dienen hiermede eveneens rekening te houden. Bij onvolledige of onjuiste opeave kan niet worden ingestaan voor den aftrek van de verplichte le vering. Zooals reeds in een perspublicatie werd bekend gemaakt, mag het ver- voer van schapen van het bedrijf van den houder en met een andere he- stemming dan de slachtveemarkt al- leen plaats vinden met een schrifte- liike toestemming afgegeven door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. Bovengenoemde vergunningen kunnen echter zeer sporadisch worden gege- ven en wel alleen in die gevallen, waar de noodzakeliikheid is gebleken. Aile aanvragen voor een dergelijk verzoek dienen tôt het Bureau van den Prov. Voedselcommissaris te worden gericht. Na een ingesteld onderzoek worden deze dan ter verdere behandelins doorgegeven aan het B.V.V. ter ver dere afwerking. Het verzoek tôt ont- heffing van het vervoerverbod moet steeds van den kooper uiteaan. Aan vragen van verkooners en van veehan- delaren worden niet in behandeling genomen. Den uitzondering op het bovenstaande kan gemaakt worden bii boddagen. Hierbij dient de verkooper tiidig aan te vraeen om ontheffinc van het vervoerverbod. Ontheffing zal dan verleend worden. mits de dieren verkocht worden aan landbouwers. woonachtig in deze provincie. De na- men van de koooers dienen dan na- dien aan het Bureau P.V.C. te worden opgegeven. Eieren voor de jeugd. In verband met de beschikbaar- stelling van eieren voor personen van 4 tôt en met 20 jaar van 21 Februari tôt en met 3 April 1943, dienen detaillisten de van hun klanten ontvangen bonnen „Reser- ve 2-09" en „Reserve 3-10", ge- plakt op opplakvellen, zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vôor 6 Maart 1943, aan hun grossiers door te geven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen „Reserve 2-09" en „Reser- ve 3-10" op afzonderlijke opplak vellen moeten worden geplakt en dus niet op hetzelfde opplakvel mogen voorkomen. De bovenge noemde bonnen moeten geschei- legeiel Bon No. i geldig t. en m. 400 gr. gebak; 6 Maart Praclisehe vooiwaarden Vr«„i opgava cf., Wo"e tchadetegehng lago tjrleven aan hat HoofdKsntoor van hel Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Leidichepioin 29 - A'dam C. den worden gehouden van de rantsoenbonnen „Een Ei", waarme- de zij derhalve evenmin op het zelfde opplakvel mogen voorko- men. De grossiers zullen door het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren worden bevoorraad, zoodat zij op de door hen ontvangen bonnen „Reserve 2-09" twee eieren perbon en op de bonnen „Reserve 3-10" één ei per bon aan de detaillisten kun nen afleveren. De detaillisten moe ten de door hen ontvangen eieren van 21 Februari tôt en met 3 April 1943 aan hun klanten afleveren. Grossiers moeten de door hen ontvangen opplakvellen met bon nen „Reserve 2-09" en de opplak vellen met bonnen „Reserve 3-10 vôôr 20 Maart 1943 bij de plaatse- lijke distributiediensten inwisselen tegen toewijzingen, aan de hand waarvan zij Zich tegenover het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren dienen te verantwoorden. De dis tributiediensten zullen toewijzingen uitreikeh, waarvan de linkerboven- hok is verwijderd. De opplakvellen met bonnen „Reserve 2-09" en bonnen .Reserve 3-10* moetenmet afzonderlijke ontvangstbewijzen MD 242-03 worden ingeleverd. Toewijzingen Eenheidszeep. en Toiletzeep. Detaillisten in zeep, die nog bon nen „Algemeen 452", welke recht gaven op het koopen van eenheids zeep gedurende het tijdvak van 1 tôt en met 31 December 1942 in hun bezit hebben, kunnen deze bonnen nog van 22 tôt en met 26 Februari en van 1 tôt en met 5 Maart 1943 bij de plaatselijke dis- trtibutiediensten inleveren ter ver- krijging van toewijzingen voor eenheidszeep. Grossiers kunnen de bonnen „P- Toiletzeep" en „Q-Toiletzeep", wel ke tôt en met 31 Januari 1943 recht gaven op het koopen van toiletzeep, nog bij de diensten in leveren ter verkrijging van toewij zingen voor toiletzeep van 22 tôt en met 26 Februari en van 1 tôt en met 5 Maart 1943. Statiegelden van eierkisten. Voor kartonkisten, dienend tôt verpakking van eieren, mag vol- gens artikel 2 van de Prijzenbe- schikking Eieren (winter 1941/'42) een statiegeld worden geheven van ten hoogste f 5.per kist. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt echter mede, dat niet tôt vervolging zal worden overgegaan, indien een statiegeld van ten hoog ste f 15.— per kist in rekening wordt gebracht. vallen. Haar wangen waren vuurrood van schaamte, toen zij zei: „Pro- fessor, ik wil u niet langer storen. Ik verzoek u mijn komst te ver- ontschuldigen en ook Dirk te ver- geven." Meteen wilde zij langs hem heen gaan naar de deur. Maar hij trad haar in den weg. „Neen, juffrouw, zoo kan ik u niet laten gaan. U ziet zoo bleek, er mocht u onderweg eens iets overkomen." Josine probeerde te lachen, maar het lukte niet. „Ik zal u naar huis brengen," ging hij voort en zij weigerde niet. Het was haar geheel onverschillig, dat haar ouders te weten zouden komen, waarheen zij gegaan was. Dirk was weggegaan, trotsch en kopplg en hij had haar en haar liefde van zich afgestooten. „Eerst moet u nog een oogen- blikje rusten en een glas wijndrin- ken, dat zal u verfrisschen en ver- sterken." Reeds stond hij met het gevulde glas voor het jonge meisje en gehoorzaam dronk zij hêt leeg. „Flink zoo," zei hij, terwijl hij het leege glas op het buffet zette. „En nu ga ik u naar huis brengen." Hij schelde en beval Antoon een taxi te laten voorkoiften. Josine stapte in en van Kempen zette zich naast haar neer, inwen- dig verwonderd, waarom hij toch zijn galanterie zoo ver dreef. Dat was anders zijn gewoonte niet. Dat jonge meisje had zeer goed alleen naar huis kunnen gaan en had zijn geleide niet noodig. Maar vanaf het eerste oogenblik, dat zij in zijn kamer trad, had dat lieve, blonde kind zijn belangstel- ling gewekt. Hij, altijd zoo koel en onverschillig tegenover vrouwen, dacht nu, dat er niets schooners en bekoorlijkers bestond on de heele wereld dan zoo'n jong ding. Tege lijk voelde hij, dat hij iets bij haar gfted te maken had. Was het niet zijn schuld, dat Dirk in toorn van haar gescheiden was? De opéra „De Overwinnaar" zou voor den jongen componist inderdaad een zegepraal zijn geweest, als hij, Maurits van Kempen, het gewild had Als hij Weg met zulke lastige gedachten! Wat gebeurd is, is gebeurd en een berroepen zou gelijk staan met het prijsgeven van zijn eigen persoon- lijkheid. Zijn naam zou voor altijû geschandvlekt zijn. Neen, hij kon niet meer terug, een onverbiddelijke muur belette hem dit en als hij het wagen zou, dien te beklimmen, zou hij naar beneden storten en in het slijkder straat te land komen, tôt spot en hoon van het publiek, dat er altijd een genoegen in schijnt te vinden een eertijds beroemd man onder den voet te treden. Josine zat lusteloos en onver- j>chillig^ naast hem In de auto. Heimelijk sloeg van Kempen haar gadeAls zij had kunnen ver- moeden wat hij gedaan had, zou zij dan niet de eerste zijn om den steen op hem te werpen? Gedurende den rit had hij haai zwijgen niet willen onderbreken en toen de taxi stopte, sprong hij vlug als een jonge man er uit om haar bij het uitstappen behuip- zaam te zijn, terwijl hij haar vroeg: ,.Als ik soms van uw neef eenig bericht ontvang, mag ik dan ko men om u er kennis van te ge ven?" Bij die vraag r as het zijn eenige gedachte, hoe hij nogmaals met haar in aanraking zou kun nen komen. ..Mijn neef? U bedoelt Dirk Wil- lebrands?" Zij sprak dien naam uit als betrof het een vreemde, die toevallig aan haar voorgesteld was en dien zij al bijna weer ver geten was. ,,Hoe minder ik van hem hoor, hoe liever het mij is," ging zij koel en trotsch voort. Zij bezat toch ook haar eigen- waarde en nooit had zij Dirk aan- leiding gegeven om haar te kren- ken, zeoals hij het gedaan had Van Kempen moest een glim- lach onderdrukken. Zelf begreep hij niet, waarom hij zoo tevreden was. nu hij uit Josine's mond die woorden vernam en tegelijk was hij bang, nu elke aanleiding te mis- sen om meer met het jonge meis je in aanraking te komen. Toen kwam de majoor als helper uit den nood. Heel verwondera keek hij zijn dochter aan, maar Josine zei tôt den prof essor: ,„Dit is mijn vader. Mag ik u aan hem voorstellen?" Vanaf dien dag verscheen de professor dikwijls in het huis van majoor Boymans en aldoor vrien- delijker werd hij er ontvangen. Hij bezat dan ook aile eigenschap- pen, die hem in den gezellige kring tôt een aangenaam gast maakten. (Wordt vervolgd). HoogezandSappemecr. DAGELIJKS behalve 's Zaterdags van 2 tôt 3 uur. 's Zaterdags van 24 u. Vlot spr. en schr. in 8 mnd. Prettige schrifte- lijke lessen f 2.p. m Middenstandsdlploma f 2.85 p. m Ned. taal en corr. f 1.50 p. m. Boekhouden f 1.p. m- ROTTERDAM. lAvondvoorstellingen 8 uur. Zondags voorstellingen half 3, half 6, half 9. PLaatsbespreken van 111 en van 3—6| uur. Besproken plaatsen moeten een kwar- tier voor de aanvang der voorstelling zijn f afgehaald, Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Woensdagl een uiterst spannende geschiedenis metl een meesterlijke roi van Heinrich George I HUIS VROUWEN! Ondergeteekende, weer hersteld zijnde. komt ge_ regeld<*éénmaal per week weer bij U om Lompen en andere artikelen op te halen. A. HOLMAN, Polder, Muntendam. brengt uitkomst in deze spiritus arme tijd. Nog slechts enkele stuks le- verbaar. Verder nog Electr. Kookplaatjes Kamerlampen Ganglantaarns Wandlampjes en Schemerlampen. Gedipl. Radiotec?hniker, Noordbroek A 23, Tel. 37. Grandioos gespeeld, sterk en boeiend, isl dit veel bewogen verhaal van liefde en| haat in de Balkan. Aile voorstellingen toegang 18 jaar. Verwacht: de groote filmkomedie: WAT GEBEURDE ER IN DEZE NACHT.I Op 3 MAART, 12.30 utir precies in het „TEHUIS" Lutkenieuwstr., Groningen Vertrek 10.25 uur Sappemeer-Oost. Op 9 MAART, 7.30 uur in „HET BONTEHUIS" EEN LEZING van Mevr. v. d. VIJZEL over: Kruiden kweken voor geneeskunde en keuken Toegang leden Landstand. Dorpsleidster S. WALLINGA, Borgercomp.nle VOLL. OPL. NEDERL. ASSOCIATIE VOOR privé-les f 6.50 per maand met gratis boeken in bruikleen. NEDERL. HANDELSCORRESPONDENTIE, privé-les f 6.50 per maand. MIDDENSTANDSDIPLOMA privé-les f 6.50 per maand. Aangifte leerlmgen dagelijks. Vischmarkt Z.z. 24a, GRONINGEN, Tel. 20660. P. 15.13/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: J. PRUT, Veen- dam. Ultgave: Uitge- verszaak ..Duuçswold" firma J. G. DIJKHUIS (P. SEGGERS en Zn.). Sappemeer. Drukker: Noorderstr. 70, S'meer. Kengetal K 2154. Weer leverbaar zoolang de voorraad strekt 600 uur licht voor f 29.75. naast Hôtel „STRUVÉ". MAANDAG 1 MAART a.s. 's avonds om 7.30 uur CABARET-REVUE m m v. een groot aantal bekende artistèn. Toegangskaarten 40 et. voor N.A.F.-leden en huisgenooten en 60 et. voor niet-leden zijn ver- krijgbaar bij H. BAKKER, Nieu- welaan E 244, Kloham; J MANS, Verl. Hoofdstr. 76; E. MAAS, Nieuwe Weg 71; POOT, Wester- park; E. LOOTS, Hoenslaan 50; SCHIPPER, Kleinemeersterstr. 125 te Sappemeer B. PALSTRA, Dorps- kade 94, Kiel en ev. a. d. zaal. Te vens bij de N.A.F.-boden en sociale voormannen. Verbandstoffen, Parfumerieën en Toiletartikelen slaagt U het best bij IJ n.h. Gem.huis, Tel. 401, W HOOGEZAND. om U nog aan een goede BRIL te helpen. Hetzij met of zonder reçept, verplicht of onverplicht verzekerd, wij staân voor U klaar. Ook Brilre- paraties gaan vôôr ailes. Leverancier voor aile Ziekenfondsen. Orkest: „De Voormalige Voetwarmers" AANVANG 7X uur. 8 Maart: Fre t/m Ge 9 Maart Gh t/m Gre 10 Maart: Gri einde G De luisterbijdrage 1942 (groot f 11.-) moet geheel voldaan zijn en bovendien twee ter- mijnen 1 2. voor Januari en Februari 1943. r*CI Verkrijgbaar vanaf f 50.—, ook zon- vtLU der borg op salarissen, pensioenen, lijfrenten, persoonlijke en/of zakelljke zekerheid. Handels-, Bedrijfs-, Landbouw- en Auto Cre- dieten. Eerste en tweede HYPOTHEKEN. Vraagt kosteloos inllchtingen met porto ant- woord. INTERMEDIAIR, Daguerrestraat 103, Tel. 33 32 19, Den Haag. In deze cursus kunnen nog enkele flinke Meisjes' van 15 18 jaar worden "opgenomen. Inllchtingen Hoogezand, Knijpslaan E 407 en Groningen, Meeuwerderweg 153. D OUDE HOOFO^OOMT - ICOtTI UTtl Dtf MWTKmj^i. n.v. MAATSCUAPPU Een Nederlandsch Bedrijf door de eeuiven heen IrrERASMUSHUIS COOLSINGEl R O TTE R DA^H-

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 4