PLAATSELIJK NIEUWS. Neem ÀKKERTJE De Neder/andsche Pijns tilier BELANGRIJKE MEDEDEELING VOETBAL BIOSCOOP HOOGEZAND ÂDVI£ZE yOEDIHGSRAAD W P. J. C. 16 13 17 12 17 10, 14 8 15 14 14 16 17 16 16 SCHAKEN. SAPPEMEERSTER FRUITHANDELAAR GESTRAFT. RECHTSZAKEN PREDIKIEURTEN. GELDIGE BONNEN. BURGERLIJKE STAND. KWfcEKERSBELANGEN, v. v. h. s. SAPPEMEER, 5 MAART. Het suc- ces van de tweede opvoering, thans van de oudere groepen van de gym- nastiekvereeniging „W.I.K." Zater- dagavond gegeven in hôtel Struvê, heeft dat van de eerste nog over- troffen. Andermaal was de zaal stampvol Tôt de aanwezigen behoor den de heer A. A. Lainberts, oud- directeur, thans inspecteur Lich, Opvoeding in Gronigen en verte- genwoordigers van de Zusterver. en Bato te Winschoten. Het pro gramma werd ingeleid met een op- marsch en daarna sprak de voor- zitter, de heer J. de Wind een kort welkomstwoord. De oefeningen, die in goed gekozen afwisseling volg- den, brachten het publiek telkens weer tôt betuigingen van groote waardeering Dit deden in het bij zonder de partner-oefeningen van jongens-adspiranten, de brugoefe_ nin van oudere jongens, vrije oef van meisjes en dames, de vrije oef en diè aan brug en rek van hee- ren, de knotsoefeningen van dames de gecostumeerde dans en de wals van dames. Ook deze uitvoering strekte leider, den heer K. W. de Groot en uitvoerenden tôt eer. De prachtige bloemenmand die de voorzitter den leider na afloop aan- bood was een welverdiende hulde Mej. E. Koeneman, die op ver- dienstelijke wijze op de piano ver- schillende nummers had begeleid ontving een verrassing. Als een welkom dessert werd daarna nog o£gediend de vertooning van Bieue Hannes" een korte klucht waarvan inhoud en opvoering in staat bleken den grootsten droog pruimer en Nurks te dwingen tôt den schaterlach, Een mooie avond F. JANSMA Bij den voetbalwedstrijd tus schen HSC 3 en STA van Ter Apel die hier Zondag j.l. is gespeeld had bij blanco stand A. Bos, doelver- dediger van STA het ongeluk een been te breken, waarop de strijd is gestaakt Dit is in dit seizoen het derde geval van dien aard in deze omgeving: eerst in Foxhol, toen m Zuidbroek 'en nu hier. Nergens was echter sprake van opzet of ruw spel. Zaterdagavond speelde „Houdt Stand" te. H.-S. haar laatsten com- petitiewedstrijd In de hoofdklasse van den Prov. Gron. Dambond tegen ,,Groningen", in hôtel wed. N. A. Groeneveld, dien ze met 13<7 wist te winnen. Hierdoor veroverde zu de derae plaats op de competitie- lijst. HOOGEZAND, 5 MAART, Na een korte inleiding van den heer J. Klok gaf Vreugde en Arbeid hier Maan- dagavond in de vrij goed bezette zaal van hôtel Faber een cabaret- avond, die uitstekend is geslaagd Leider was de heer Hans Verne, een prima komische kracht, die bijgestaan door eenige bekwame ar- tisten. een welverzorgd program ma uitvoerde, waarop behalve een paar leuke sch,etsjes, de „klein- kunst" in haar verschillende nuan- ceeringen een plaats had. Zang en dans, goochelen, accordeonmuziek wisselden elkaar af en wat gegeven werd was van uitstekend gehalte. Opvalend was de onopgesmukte, ge makkelijke wijze, waarop ailes ten beste werd gegeven, alsof men erop uit was om een groote familiekring te vermaken. En het publiek heeft zich vermaakt; hartelijk is er ge lachen en verschillende liedjes en refreinen zongen de aanwezigen dapper mee. Herhaaldelijk applaus was telkens weer het bewijs vân waardeering en dankbaarheid. F. JANSMA De moedercursus van het Groene Kruis, alhier in het Groene Kruisgebouw gegeven door Zr. Weg- ter, districtshuisbezoekster te Win schoten, waaraan door 40 cursisten in twee groepen was deelgenomen is de vorige week gesloten in tegen- woordigheid van 't dag. best. van den Groene Kruis-afdeeling en van aile cursisten. Het was tevens een laatste les, waarop de leidster met behulp van lichtbeelden in groote trekken nog eens de geheele leer- stof behandelde. Het afscheid droeg een gezellig karakter. Er was een prettige gemoedelijke sfeer, thee met versnaperingen werd rondge- diend. Mevr. JongmanKlok be tUigde onder aanbieding van een Groninger koek namens aile cursis ten aan Zr. Wegter haar dank en bracht eveneens dank aan den con cierge, den heer Stuut en diens echtgenoote voor hun welwillend- heid en steun en aan het Gr. Kruis bestuur. Navens dit bestuur sprak ten slotte de vice-voorzitter de heer U. D. Reinders, jegens de leidster zijn groote waardeering en dank uit voor het nuttige werk, door haar op tactvolle wijze verricht en even eens jegens haar assistente, Zr. Noorderwier. De heer D. Wever, wonende in het Oosterpark alhier, kwam dezer dagen tôt de onaangenahie ontdek- king, dat zijn aquarium, waarin eenige vischjes, ataande in zijn tuin, was gestolen. —i Van den kweeker A. Baptist is uit een schuur bij het Kieldiep die afgezonderd staat en waaruit onlangs de kippen zijn verdwenen, thans een varken van ongeveer 80 kg gestolen en daarna in het veld. geslacht. De daders zijn nog zoek. rDe oudste ingezetene van Hoogezand mej. de wed. Tallen, die hier aan de Fabiekskade, inwoont bij haar dochter, is Dinsdag 97 jaar geworden. Hoewel haar gezicht veel minder is geworden, is zij overigens geestelijk en lichamelijk nog vrij goed. J.l. Dinsdagavond kwam de Arb. Sportver. „A.S.V.' in alg. jaar verg. bijeen in café Sloot. O.a. werd besproken de jaarl. gymn. uitvoe ring, welke op Zaterdag 13 Mrt. a.s. in hôtel Faber zal worden gegeven. Verder werd vasitgesteld dat de handbalafd. binnenkort een club avond zal geven in de zaal van café Sloot. De datum hiervoor is In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onver- hoedsche ptjnen en ook bij 'n opkomende griep. VOOR H.H. ADVERTEERDERS. We vestigen de aandacht van al onze adverteerders er nogmaals op dat het ons niet mogelijk is te allen tijde nog opname van advertenties te verzekeren. De huidige omstandigheden no- pen ons de diverse advertenties vanaf heden uitsluitend te plaat- sen naar volgorde van binnenkomst Doorgaans kunnen advertenties die ons Woensdagsavonds na zes uur bereiken, nief meer worden geplaatst. We verzoeken U dringend hiermede rekenine te willen houden. nog niet definitief vastgesteld. Het bestuur werd voor de komende De- riode als volgt gekozen: H. Eenjes, voorz., J. Bosscher. secr.-penn. gymn., Joh. Rugge. secr-penn. hand bal, A. Borgman en H. Swalve. De heer H. Broersma. die ge- ruimen tijd als wachtmeester der maréchaussée is werkzaam geweesv in Hoogezand vandaar is overge- nlaatst naar Vlagtwedde en bevor- derd tôt opperwachtmeester. is thans in deze functie overgeplaatst naar hier. De heer R. J. Kalk, assistent hedriifsleider. herdacht op 4 Mrt. j.l. viet, feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst van Atlanta kwam. Nadat de iubilaris door Commissarissen. Di rectie en een lid van het personeel was tôegesproken en hem de ge- bruikeliike geschenken waren over- handigd, waarvoor de iubilaris met Qen hartelijk woord bedankte. begon bet feest voor het'geheele oersoneel Up Directie had ni. aan deze her- denking een genoegelijke perso •melsbiieenkomst gekoppeld De At- 'pnta-familip en in het bijzonder de familie Kalk aal met veel ge- •megen aan deze middag terugden- ken. KIEL-WINDEWEER-, 5 MAART. De beerafenisver. ..Kiel-Winde weer en Omstr." hield dezer dagen een algemeene ledenvergadering. Aantal leden 362. aanwezig 17. De secr deeldp in zijn jaarverslag me- de dat 12 begrafenissen plaats had- den Het saldo bedroeg f 618.43. Be- sloten werd drager Kremer nog voor een iaar te handhaven. Als bestuursleden werden herkozen de h.h G Hindriks. D. H. Siebering en J Lffning. Besloten werd te trach- ten den weg naar het kerkhof ver der verbeterd te krijgen. Op een vergad. van de Land bouwver. Kielwinderweer waren 33 leden aanwezig. De zusterver. in de gemeente deelde mede, dat ze gaar- ne medewerkten aan het weder in- voeren van de huisslachting. Beslo ten werd de actie voort te zetten. Besteld werden bij den V.B.B. 182 kleine en 80 groote aardappelman den. De heer J. Oldenzil Mzn. gaf verslag over den stand der Spaar- bank op 1 Jan. j.l. Het aantal in- leggers bedraagt 242 met 'n tegoed van f 251764.05. Het eigendom der Bank bedroeg f 311704.18, zoodat de reserve op 1 Jan. f 59940.13 groot was.,, Als nieuwe leden werden aan- genomen de heeren A. L. Douwes en R. Vegter. KALKWIJK, 5 Maart. Toen een paar dagen geleden de landbouwer T. Jansing. die naar elders was geweest, 's avonds te 9 uur thuis kwam en aan de deur stond te praten met zijn knecht, kwam hij tôt de ontdekking, dat iemand be- zig was van zijn land aardappelen te stelen. Toen beiden er natuurlijk op afgingen, nam de dief de vlucht. Hij werd nagezet tôt aan den Nieu- weweg, doch daar raakte men zijn spoor bijster. Verdere nasporingen hadden geen resultaat. SCHILDWOLDE, 5 MAART. Op de eindles van den cursus 1942 1943 van de Vakteekenschool alhier werden &an de volgende leerlingen diploma's uitgereikt: Bankwerkers: Harm v. d. Schuur, Geert Wilde man, Jan Timmer, allen te Sidde- buren en Wessel Pruisen te Schild wolde. Wagenmaker: Reinder Riep- ma te Hélium. Diploma tweejarige vervolgcursus Jan Aslander te Schildwolde. bankwerker. SLOCHTEREN, 5 MAART, Be- gin Maart zijn de volgende avond- cursussen op de landbouwhuishoud- school begonnen een achtmaand sche begin- en een achtmaandsche vervolgcursus voor meisjes, twee verstel- en costuumnaaicursussen voor vrouwen en meisjes. Aan de begincursus nemen deel: Hilda Landman, Elly Veen, Willy Zuur, Dina Kempinga, Hilly Wït- ting, Christina Reitsma, Louwke Kempinga allen te Slochteren, Aal- tje Aslander, Betsy Noordhof, Hiltje Oostra, Hendrikje Wiltjer allen te Schildwolde, Aafke Bosker, Bob Hania, Kornelske Drebel, Hemmie Kugel. Martje van de Schuur, Mar- tie Smit allen te Siddeburen, Jan- tina Raap te Overschild, Albertje van der Laan te Tjuchem. Aan de vervolgcursus nemen deel? Antje Dontje, Jantje Hommes, Harmke Reitsma, Zwaantje Pelgrim, Trui v. d. Veen allen te Slochteren, Sie- mentje Doornbosch, Loes van der Meene, Martje Speelman, Heike Keizer allen te Schildwolde, Jantje Wildeboer te Hélium, Pie van Dam, Bina Hovinga, Dievertje Keizer, Harmke Keizer, Henkie de Muinck, allen te Siddeburen, Mina v. d. Laan te Tjuchem, Marthien Koning, Jan- ny Mulder te Sappemeer, Els Blaak te Hoogezand. Aan de vèrstel en vermaakcursus sen nemen deel: Antje Dontje, Jan tje Dontje, Aaltje Watermulder, Grietje Snijder, van der Sluis— Mulder, Bos—Klootsema, Koopman •Boerma, KijffKoStwinder, Len- tingHartman, WijckmanHoen- derken, FolkersmaStaal allen te Slochteren, Aaltje Bakker, Harmke Kolk, van DijkBrugge, Kruit— Dorgeloos, OosterveldKeizer, Ben- ningaPelgrim, v. Bergen—v. Dij- ken, KeizerSchipper, Noorman— van Dijk, NoormanTamminga, Spakmande Groot, Speelman— Brouwer, Toren'Folkersma, Wes- terkampKeizer, Prins—MosseL WildemanGelderloos, allen te Schildwolde, Jantina Haan, Mina Slagter, HaanSpithof, Meijerv. d. Laan, Mulder—Tammeling, NoordhofDoornbosch allen te Hélium, Aaltje Blaauw, Ela Blaauw Klaasje Blaauw, Betje Bos, Jantje Hazenhoek, Gé Luxema, Luxema Zomerman, VinkHoogakker allen te Siddeburen. SLOCHTEREN, 5 MAART. Het was Woensdag 30 jaar geleden, dat de heer H. Snater werd benoemd tôt secretaris en ambtenaar van den Burgelijken Stand dezer gemeente. Het Collège van B. en W. en de amb- tenaren waren ter herdenking van dit feit in de raadzaal bijeengeko- men wiaar Burgemeester Duursma in een toespraak dit feit herdacht, de verdiensten van den jubilaris voor de gemeente schetste en hem namens de aanwezigen een bloe menmand aanbood. Verder werd nog het woord gevoerd door Wet- houder de Boer, waarna de heer Snater een dankwoord sprak. ZUIDLAREN, 5 MAART. Veel bekijks heeft hier ter plaatse een palm in 't hôtel „Entinge" die thans in vpllen bloei staat, een aangele- genheid, die niet vaak kan worden vermeld. Wegens vertrek van den heer D. Hoekstra naar Zwartsluis is tôt onderwijzer aan de Chr. ULO-school alhier benoemd de heer W. van der Weide te Vries. MUNTENDAM, 5 MAART. Zon- dagavond gaf de tooneelgroep van de v.v. Muntendam een feestavond in hôtel „De Munte". Opgevoerd werden de stukken „Veurjoar in de bainen" en ..Haar eerste man". Het talrijke publiek - de zaal was ge- heel bezet toonde veel waardee ring voor het gebodene. De tooneelgroep „Kunst en Strijd" van Muntendam gaf Zon- dagavond in Ons Gebouw een uitvoering. Opgevoerd werden ..Drei is ain te veul" en ,,'n Nei klaid". Het talrijke publiek de zaal was geheel bezet beloonde de spelers met een hartelijk applaus. ZUIDBROEK, 5 MAART. In hôtel Buining werd ten overstaan van notaris Zwiers, ten ten verzoeke van de erven mej. D. de Boer, wed. H. Bultena, publiek te koop aangeboden: 1. Een behui- zing met erf en tuin aan de Kerk- straat waarin kapperswinkel, 2 een behuizing daarnaast en 3 een be- huizing met erf en tuin aan de Heiligelaan. Aile perceelen werden boven de taxatieprijzen genomen door de familie, zoodat niemand der talrijke aanwezigen maar een kans kreeg kooper te worden. Dinsdagavond geraakte mej. D. Huizing, ac^iter de Wal, vermoe- lijk door de duisternis in het Mun- tendammer diep en verdronk. Woensdagmorgen werd haar lijk opgehaald. HET PROGRAMMA VOOR MORGEN 2e klasse B.Tegen aile verwachtingen in heeft Hoogezand Zondag op eigen terrein van Bato verloren. De geringe kans op het kampioenschap is nu wel geheel verdwenen. De wedstrijd mor- gen tegen Muntendam is derhalve van betrekkelijk weinig belang.. De Muntendammers hadden ook al een slechte Zondag doordat ze van FVV verloren. Het wil ons voorkomen dat ze tegen Hoogezand hun uiterste krachten zul- len inspanncn en de mogelijkheid is dan geenszins uitgosloten dat het tôt een gelijk spel komt. FVV dat won van Muntendam speelt tegen He'pman. De eerstge- noemden hebben de beste papieren De stand luidt 17 12 2 18 12 2 19 8 6 17 18 16 18 17 17 17 16 flmmen Ap/pingedam Woltersum Hoogezand1 W.V.V. Muntendam Noordster F.V.V. Bato G.R.C. Helpman 3e klasse D. Bellingwolde 3 26 54—18 „EENS OP EEN NACHT" is de dolle geschiedenis van een zonderlinge nacht, waarin allerlei verrassende gebeurtenissen elkaar opvolgen: 'n temperamentvolle jon- gedame, op een dwaalspoor ge- bnacht door een verkeerde tele- foonverbinding. sticht een ontzet- fcende verwarring en brengt zich zelf in hachelijke zoowel als in komische situaties; het geheel is een dolle klucht, onmogelijk om na te vertellen, vol dwaze verwar- ringen, waarvan de ontknooping anders is dan ieder denkt. Onnoo- dig hier nog aan toe te voegen, dat Théo Lingen een niet onbelangrijk deel van het lachsucces op z'n dé bet heeft, door de hem eigen fleg- matieke vertolking van de roi van huisknecht. Zondagmiddag in de mati née en Maandagavond gaat als reprise „Waar is Golowin?" een vermakelijke, geheimzinnige ge schiedenis. J. D. B. LAMMERTS VAN DEN 7 f KRUIDKOEKJES. Om kruidkoekjes zoowel in den oven als in de koekepan te bak- ken, neme men 125 gr. regeeringsmeel of gemengd meel of gortebloem, 60 gr. suiker, l.iefst bruine basterd sui- ker of 30 gr. suiker en y2 pakje zoet- stof, 20 gr. boter, J dl. water of tap- temclk 10 gr. bakpoeder, 4 theelepels koekkruiden of kaneelsurrog. iets zout. Het meel, de suiker, het zout. het bakpoeder en de kruiden droog door- eenmengen. De boter in het water smelten en aan het meel toevoegen Het deeg vlug met de hand dooreen- kneden tôt een samenhangende bal. De deegmassa zoo dun mogelijk uit- rollen op een met bloem bestoven ta- fel of aanrecht. De lap deeg met een mes in ruiten verdeelen van 4 cm. lengte. De koekjes op een vetge- maakt bakblik leggen en in een war- me oven licht'bruin bakken. Of een groote koekepan of eenige deksels van -biscuitblikken dun met boter besme- ren. De deeglap er or> uitspreiden en er met een mes voorzichtig ruiten op teekenen, zôô, dat de deeglap niet doorgesneden wordt. De pan of het deksel op een asbestplaatje of treefje plaatsen en gedurende één minuut flink verwarmen. Daarna het vuur temperen (gas op klein draai- en en desnoods een asbest plaatje ge- bruiken, de electrische plaat op 1 schakelen)Het deeg 20 min. zacht- jes laten bakken. De pan of blik zoo nu en dan verschuiven opdat aile koekjes evenveel warmte krijgen. Het deeg omkeeren, in 10 min. bruin la ten bakken en volgens 'de met het mes aangegeven lijnen in stukjes breken. HEÎ1 MERKEN DER SCHAPEN. Ten einde te komen tôt een alge- heele registratie van den schapensta- pel zal binnenkort een aanvang ge- maakt worden met 't merken aer schapen. Voorloopig zullen de oudere schapen eerst worden gemerkt, terwijl de lammercn moeten zijn gemerk voordat zij 5 weken oud zijn. Op een nader vast te stellen datum in April zal 't verhandelen en ver- voeren, uitsluitend van gemerkte otlE in jschapen, mogelijk gesteld worden, 4 2b 45—zy Zoodat het in- het belang der schapen- 9 3 9 2 5 22 40—34 5 21 36—28 7 20 49—36 8 15 41—39 10 15 36—49 8 15 37—51 9 15 31—51 11 10 39—56 13 5 40—67 Zuidbroek wist zich van het lijf te hou den en won. Ook voor hen is de kampioenstitel echter practisch ge- sproken niet meer te bereiken Kwiek dat de laatste tijden aardig op dreef was verloor van Veeler veen. Ze spelen morgen tegen Delf- zijl. Beide clubs maken elkaar niet veel in kracht. Het kan een span- nende ontmoeting worden. Niette- genstaande verwachten we het meest van de Delfzijlsters. De stand luidt1: Thos Scheemda Zuidbroek Veelerveen Nieuwesch. Kwiek Delfzijl Bellingwolde Farmsum Wildervank 1 28 85—20 3 26 53—25 3 24 47h—26 5 17 40i24 6 17 28—30 5 13 33—35 7 12 27—26 9 12 33—49 0 11 12 31—57 3 9 11 30'48 0 16 0 12—78 MAATREGELEN VOOR DE VOETBALSPORT. In een in Den Haag gehouden persconferentie voor sportjourna- listen heeft de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de Nederlandsche Voetbalbond, medegedeeld, datpro- motie of degradatie dit seizoen niet zal plaats vinden. De eindstand in de verschillende competities zal worden genoteerd: het volgend seizoen zal hetzelfde worden gedaan en dan zuITen de kampioenen van ieder jaar een be- slissingswedstrijd moeten spelen om eventueel voor promotie in aanmerking te komen. Hetzelfde geldt voor de vereenigingen, welke op de laatste plaats eindigen. Ook hier zal een beslissingswedstrijd uitmaken, welke club voor degra datie in aanmerking komt. De in hôtel Faber gespeelde wed- dtrijd tusschen „Hoogezand—Sap pemeer" en „Max Euwe" te Gronin- gen bracht het volgende resultaat: H.-S.Max. Euwe J. H. Kruitniet opgek. 10 H. Kranenborg—S. Tuflninga 10 W. KruitJ. Welner afgebr. H. L. Borgman—H. Wagter V2-V2 G. H. DreseJ. Holwerde 10 J. C. OvermanH. Switters 1—0 L. ScheenIL Bijlsma V2-V2 R. BijlstraJ. -Lever 1—0 zoodat H.S. voorl. won met 61 Eenige uitspraken van den In specteur voor de Prijsbeheersching te Leeuwarden tegen Groninger zakenlieden zijn onlangs door den Gemachtigde voor de Prijzen te Deventer in hoofdzaak bevestigd. De grossier In groente en fruit Jan Bos, aan de Stationsstraat te Sappemeer, had ernstig met fruit- prijzen geknoeid, hetgeen hem op f 500 boete en sluiting der zaak ge durende 1 jaar kwam te staan. In hooger beroep werd de straf gewijzigd in f 2000 boete en slui ting der zaak gedurende een half jaar. houders is de merking van den scha- penstal zoo vlot mogelijk te doenver- loopen. Bij het merken zijn de schapen- houders verplicht aile gevraagde me- dewerking daadwerkelijk te verleenen. Per aangebracht msk is een bedrag van f 0.25 verschuldigd. Bij verlies moet hiervan schriftelijk mededeeling worden gedaan aan den Plaatselijken Bureauhouder. opdat tôt hermerking kan worden overgegaan. TOEWIJZINGEN VAN ZAAI- PEULVRUCHTEN. Handelaren in zaaipeulvruchten die- nen de gedurende het tijdvak van 4 tôt en met 13 Maart 1943 van hun klanten ontvangen bonnen ,,Algemeen 511", gedurende de neriode van 15 tôt en met 19 Maart 1943 bij de plaat- selijke distributiediensten in te leve- ren, ter verkrijging van toewijzingen. De diensten zullen toewiizingen voor peulvruchten uitreiken. waarvan de linkerbovenhoek is verwijderd. Agenten van handelaren dienen de door hen ontvangen bonnen, met de liist van namen, adressen enz. van hen, die de bonnen bit hen inleverden, ten spoedigste na 13 Maart 1943, aan hun handelaren toe te zenden De handelaren dienen de bonnen, alvorens deze in te leveren, op op- plakvellen te plakken, welke bij de plaatselijke distributiediensten ver- krijgbaar zijn. Inlevering mag slechts geschieden in veelvouden van 10 st. De bonnen, die zij eventueel overhou- den. dat zijn dus maximaal negen stuks. dienen zij, tezamen met de van de distributiediensten ontvangen toe wijzingen voor peulvruchten, zoo snoedis mogelijk op te zenden aan de Provinciale Inkoop Centrale voor Ak- kerbouwproducten welke deze toewij zingen op bonnen uiterlijk 22 Maart 1943 in haar bezit moet hebben. OPGELEGDE STRAFFEN IN SAPPEMEER EN OMGEVING. De contrôle op prijsovertredingen wordt steeds meer verscherpt, het geen tôt uiting komt in een voort- durend. stijgend aantal straffen, wegens prijsovertredingen opgelegd en een daarmee correspondeerende toename van het bedrag der opge- legde geldboeten. Ook Sappemeer en omgeving ma ken hierop geen uitzondering, zoo- als uit de volgende cijfers duide- lijk blijkt. Gemeente Hoogezand aantal boeten in 194130, totaalbedrag der boeten in 1941: f 1880, aantal boeten in 1942: 34, totaalbedrag der boeten in 1942: f 4622.87. Sappe meer: in 1941 18 boeten. f 4570, in 1942 24 boeten, f 5440. Noordbroek: in 1941 0 boeten, f in 1942 4 boeten f 190. Slochteren: in 1941 13 boeten, f 685.—, in 1942 28 boe ten, f 2500.—. Zuidbroek: in 1942 1 boete, f 10.1942 5 boeten, f 1167.47. Muntendam: in 1941 5 boeten, f 130.in 1942 13 boeten, f 520.—. Bovendien werden in vele gevallen goederen, waarvan de prijzen waren opgedreven, ver- beurd verkiaard. PROJECTIEL ONTPLOFT. Zondagmiddag is onder de gem. Herkingen, op het eiland Goeree- Overflakkee, een projectiel ont- ploft, waardoor 4 kinderen werden gedood. De slachtoffertjes zijn drle kinderen uit het gezin van De Bruin van resp. 9, 12 en 14 jaar en een kind uit het gezin van Soldaat van 14 Jaar oud. ECONOMISCHE RECHTER GRONINGEN. Hellingknecht ontslagen zonder vergunning. De scheepsbouwers Broerken uit Hoogezand moesten Woensdagmor gen voor den Ec. Rechter terecht staan wegens het zonder vergun ning ontslaan van den helling knecht J. Loorbach en diens zoon A. Loorbach. De vader J. L. had op de werf een sigaret aangehad, hoewel het uitdrukkelijk verboden was. De heer Broerken Jr. had dit gezien, maakte er een aanmerking op en sloeg de man zelfs zijn sigaret uit de mond, waarna hij verkiaarde: „Als jte dat nog eens doet, ga je er uit." Loorbach meende echter dat hij direct ontslagen was, vroeg zijn papieren en vertrok. Zijn zoon volgde dit voorbeeld. De zaak werd actief gemaakt en de heeren Broerken hadden zich te verant- woorden. De officier van Justifie meende echter dat er hier meer sprake was van een misverstand in het begrijpen van de gebezigde woorden. Op grond Hiervan vroeg hij vrijspraak. De Ec. Rechter sloot zich daarbij aan. POLITIERECHTER GRONINGEN Gevaarlijk fantast. Johannes M. uit Huizum is een ge vaarlijk fantast. Eenige tijd gele denopereerde hij in Noordbroek. Als doelwit en slachtoffer had hij de winkel van mej. Luttje uitge- kozen. Hij gaf zich uit voor verte- genwoordiger van de zeepfabrieken „De Klok". Mijn firma levert geen zeep meer af, aldus de pseudo- reiziger. Voortgaande, vertelde hij dat hij nog wat in voorraad had. Daarvoor wilde hij echter boter of levertraan. Het verhaal ging er als koek in. Met twee flesschen levertraan rij- ker verliet hij mej. Luttje. De zeep zou haar worden toegezonden. De kosten mocht ze van de factuur af- trekken. Natuurlijk hoorde mej. Luttje niets van de zeep. Verschillende menschen had hij met soortgelijke verhalen bedot. Vele veroordeelin- gen had hij reeds achter de rug. De off. van JustUtie eischte 4 mnd. gev.straf. Mr. Enklaar liet de zaak aanhouden tôt 30 Mrt. voor het uitbrengen van een reclassee- ringsrapport. De inbeslaggenomen levertraan werd teruggegeven aan mej. Luttje. Op Oudejaarsavond uit stelen gegaan Berend P. en Kornelis P. van Hoo gezand wilden het oudejaar schijn- baar eens heel bijzonder uitluiden. Ze hadden daartoe samen het plan opgevat bij de opslagplaats van den kolenhandelaar Gipkes te Martens- hoekwat turf weg te halen. Deze had er plm 600 gemist. Een deel was bij de Gebr. P. gevonden. f 20 of 20 d. was de eisch. Conform luidde ook het vonnis. Voorts werden nog. veroordeeld we gens het stelen van een zak: Dekker de Vr. te Muntendam tôt f 25 of 25 dagen. ECONOMISCHE RECHTER TE ASSEN. Voor den heer mr. Terwindt, Ec. Rechter, stond terecht de landbou wer Arend Bonem te De Groeve (Zuidlaren), die de wet op de bodem productie (de bebossching staken) had overtreden. Hij gaf zulks toe, doch meende, dat van opzet geen sprake waé. Eisch en vonnis f 25 b. of 10 Vd. h. POLITIERECHTER ASSEN. Voor den heer mr. Maassen. poli- tiereehter, stond o.a. terecht de nog jonge boerenknecht Hendrik H. uit Midlaren (Zuidlaren), die bekende met melk te hebben geknoeid om aan geld te komen om er goeden sier van te maken. Voor dezen dief- stal luidde de eisch f 30 boete of 15 dagen hechtenis, het vonnis was eensluidend. KANTONGERECHT ASSEN Veroordeeld o.a. terzake van: Slecht verduisteren: L. S. te Zuidlaren, K. N. te Zuidlaarderveen (Zuidlaren), J. S. te Midlaren (Zuid laren) elk tôt f 2 b. of 1 d. hecht. en P. H. te Schuilingsoord (Zuidla ren) tôt f 2 b. of 1 w. tuchtsch. Geen persoonsbewijs vertoonen J. B. te Kropswolde (Hoogezand), en A. v. d. A. te Kielwindeweer (Hoo gezand) elk tôt f 2 b. of 1 d. h. Meer dan 2 personen op een rij- wiel rijden: W. S. te Hoogezand tôt f 2 b. of 1 w. tuchtsch. Rijwiel onverlicht: H. K. te Kiel windeweer (Hoogezand) tôt f 2 b. of 1 dag hechtenis. -ZONDAG 7 MAART. SAPPEMEER, 3 u. Ds. v. Mullem. HOOGEZAND 10 u. ds. Schmid; coll. IOV2 uur Kinderkerk; 4V2 uur Jeugddienst. KORPSWOLDE, 10 u. Ds. Kruizinga ENGELBERT, 2y2 u, Ds. Kruizinga. SLOCHTEREN, 10 en 3 u. Ds. Kwint WESTERBROEK, 10 u. Dhr. Kop- pers. SCHILDWOLDE. 9.30 u. Ds. Zuider- duyn. HARKSTEDE-SCHARMER (Kerk), 9.30 u. Ds. Beyer. KIELWINDEWEER, 10.30 uur ds. Wasch. OVERSCHILD, 9.30 en 2 u. Ds. Beyer. SIDDEBUREN, 9.30 u. Ds. de Vries coll.; 11 u. Zondagssch. HELLUM, 9.30 u. Ds. Politiek. KOLHAM, 10 u. ds. Schoenmaker NOORDBROEK, 10 u. Ds. Wolfson. ZUIDBROEK, 10 u. ds. v. Mullem Doopsgez. Gem. SAPPEMEER, 10 u. Ds. De Zeeuw. Geref. Kcrk. SAPPEMEER, 9.30 en 4^30 Ds. Tom, biduur v. h. gewas. MARTENSHOEK, 10 u., Cand. Rienks. SIDDEBUREN, 9.30 u. Ds. Los, voor- bpr. H.' A. en Op. Belijd, 2.30 u. Ds Los. SCHILDWOLDE, 9.30 en 2.30 u., Ds v. Dijk. Ned. Herv. Gem. (Ev.) SAPPEMEER 10 u. de hr. Blaauw- wiekel. FROOMBOSCH 3 u. de hr. Blaauw- wiekel, 1.30 u. Zondagsch. NOORDBROEK. 3.30 u. de heer Bergmans. STOOTSHORN 10 u. de hr. Steen- huis v. Eexta. Bapt. Gem. HOOGEZAND, 10 en 3.30 u. ds. Hek- huis: 11.15 u. Kinderk.; 7.30 u. Jeugd-Kerkd.: Vrijdagav. 7y2 uur Bijbellez. en bidstond. FOXHOL 10 en 4 u. Ev. Wolters, dciciTOci H A SIDDEBUREN, 2.30 u. br. Reinhold Oud Katholieke Kerk. ZUIDBROEK (Kerkgeb. Ned. Herv. Gem.) 3.30 u. H. Dienst (ten beh. van de geëvacueerden) o.l.v. Pas- toor Nieuwenhuyzen. Artlkel Bon No. geldig t. en m. BROOD, A 400 gr. of 4 rants. gebak; B 50 gr. of y2 rants. gebak BESCHUIT (v. k.) t.m. 3 j., 1 r. be- schuit, brood of gebak VLEESCH, A r. vl. of vl.f.' B r. AARDAPPELEN 4 kg. TABAK en SIGA- RETTEN 1 rants. TAPTEMELK BOTER Voor Kinderen MELK, 1| llter per week V. kinderen 5i L. RIJST 500 gram (Re«.) VERSNAPERIN G Chocolade 100 gr. Suikerw. 100 gr. SUIKER, 1 kilo JAM, 500 gT. jam, stroop, honing KAAS, 100 gram BLOEM, 70 gr. ml, 1 r. brood of gebak GORT 253 gram VERMICELLI (Maizena) 100 gr. KOFFIE- SURROGAAT 250 gr. CACAO, 150 gr. HAVERM. 250 gr. G. MEEL, 125 gr. PEULVR. 250 gr. EIEREN, voor kinderen, 3 stuks ZEEP 1 r. eenheidszeep 250 gr. waichp. 1 r. eenheidszeep 1 r. Waschpoeder Voor kinderen zeep toiletzeep) SCHEERZEEP (Mannen en jon gens) "50 gr. of 1 tube of pot sch.i. PETROLEUM 1 L. petroleum, alleen v. kookdoeleinden v. verlichting BRANDSTOFFEN Brandstoffen voor kookdoeleinden Vaste brandstoff. 11 11 11 11 lia 09,10,1. 05, 09 01 09,10,11 4-11 4-10 09 10, 11 503 504 500,. 501, 502. 506, 507 508, 509. 505 512 513 3—09 4—09 510 483 511 3—07 490, 514 491,515 R, S R, S R, S '31 Maart 13 Maart 13 Maart 13 Maart 13 Maart 13 Maart 20 Maart 23 Maart 11 Mrt. 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Maart 20 Febr. N Textlel 05 30 April 31 Maart 29 21 April 01 02 03 04, 05 KF 01-05 BV 06, 07, 08 09, 10 30 April 31 Dec. 28 Febr 30 April SAPPEMEER 26 Febr. t/m 4 Mrt. „Geboren: Daniël, z. v. Klaas Schip per en Hille china Hulsebos; Ida Har- manna Aaldrikkina Louwina, d. v. Hendrik Daanje en Hillechien Sillius; Ede. z. v. Derk Staal en Johanna Kre mer; Harmke, d. v. Oomke Uildriks en Zwaantie Hooites; Fokko Johan nes, z. v. Haijo Dijkgat en Barbe ra Maria Bos; Henricus Georgius Jozef, z. v. Johannes Hinderikus v. d. Werff en Agnes Helena Maria Anna Brans; Grietje Antje, d v. Antonie Mandema en Hindriktje Wijngaard. Ondertrouwd: Anko van den Berg, 31 j., Appingedam en Trijntje van der Molen, 27 j., Sappemeer; Ru- dolphus van der Werff, 24 j., Hoo gezand en Christina Geertruida Boekholt, 26 j., Sappemeer. Getrouwd: Hubertus ten Wolde, Appingedam en Grietje Beikes, Sappemeer; Jan Pot en Tekla Slijm b. v. Sappemeer; Hendrik Oomens, Zwolle en Johanna Hermina Koë- ter, Sappemeer; Lumbertus Wil- helminus Hopster en Hinnertje Liihrs, b. v. Sappemeer. Overleden: Geert Eggo Kiewiet, 13 j., z. v. Albert Kiewiet en Fen- na Vegt. Jantje Sternberg, 81 j., weduwe van Herman Meijer; Doe- we Pals, 81 j., weduwn. van Riksti- na Rika Haijkens. HOOGEZAND 25 Febr.—4 Mrt. Geboren: Hendrik, z. v. Eppe Rik- kens en Wietske Borgers, Wester- broek; Jan, z. v. Jan ter Veer en Zwaantje Wijcherbjes, Kalkw.ijk; Maria Catharina Jurdina Jacoba, d. v. Jurrien Meijer en Maria Cath. Visser, Hoogezand. Ondertrouwd: Rudolph Frederik Dornseiffen, Haar- lem en Agnes Elizabeth Suzanna Fikkers, Martenshoek, onl. te 's-Her- togenhpsch; Jan Venema, Kolham en Aaltje Ubels, Westerbroek. Ge trouwd: Hendrik Klaas Vos en Sietske Heerlien; Christianus Beuker en Johanna Akkerman; Tijs de Ouden en Fennechien Meijer. Over leden: Harm Pluis, 84 j., ongehuwd. Levenloos aangegeven kind van Al- bertus Addens en Freerkje Kruize. SLOCHTEREN 25 Febr. t/m 3 Mrt. Geboren: A.altje, d. v. J. Geerts en G. Alkema, Overschild; Luppo, z. v. L. Dijkman en A. Hooites, Sloch teren; Ate Bouko z. v. F. Kroon en A. Oosting, Siddeburen. Onder trouwd:-W. Spithorst 27 j. Schaap- hok en A. T. Veenhoven 23 j. Kol ham; H. de Wilde, 25 j. Sidde buren en P. W. J. Crommentwijn 28 j. Siddeburen; K. Vegter 27 j. Siddeburen en S. Poort 27 j. Sid deburen; Getrouwd: Geene. Over leden: Hindrik v. d. Wolde 73 j. ren (overl. te Groningen) Geertje Vos, 73 j. wed. v. R. Cornelis, Schildwolde; Aaltje Doornbusch 57 j. ongeh; Harkstede., Derk Roelf- sema, 55 j. ongeh., Slochteren; Klaas Lenting 67 j., echtge. v. H. v. Eerden, Schildwolde; Gerrit Menninga 85 j. wedn. v. H. Heinne- man, Wilderhof; Jan Snakenborg, 22 j. z. v. K. Snakenborg en W. Smit, Kolham; Jantje Sternberg, 81 j. wed. v. H. Meijer, Slochte ren (overl. te Sappemeer). ZUIDBROEK, 25 Febr.4 Maart —Geboren: Laurens, z. v. Etjo Lukje en Grietje van der Scheun- Marijke Helena, d. v. Trijnko ten Hove en Geertje Bijma; Overleden: Tiff je Jantina Huizing, 74 j on gehuwd. A.s. week veilingen op Maandag, Woensdag en Vrijdag, telkens om half elf. Ingaande a.s. Maandag moeten voor de aanvoer uitsluitend kisten met de nieuwe merking worden ge- bruikt.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2