OPROEPING Oplaag 10.000 exerpplaren VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG Zaterdag 15 K-lei 1943 2de jaargang - No. 19 Elders in dit blad kan men bizon- menschenketnnâs bez|t, kan de derheden lezen omtrent de nieuwste zwarte" handelaren zoo uit de men- verordening -van den Rijkscommis- schejizee in de drukste straten te saris, waarin mannelljke personen voorschijn halen: Nieuwendljk, van 18-35 jaren verplicht worden Kalverstraat, Munt- en Rem- zich aan te melden voor den ar- brandtplein herbergen er dagelijks beidsinzet. honderden. Men kan over deze verordening Nu kan deze verordening een ein- en over dezen maatregel denken de maken aan al deze onbillijkhe- hoe men wil, maar wanneer men dit den. Iedere man van 18-35 jaar zal ailes ziet vanuit het oogpunt der zich moeten aanmelden voor den Nederlandsche arbeiders, die reeds arbeidsinzet, ook de rijkeluizoon- in Duitschland werkzaam zijn, tjes, ook de zwarte handelaren. dan kan het niet anders of men Maar zullen ze het doen? Ons zal zeggen Deze verordening is dunkt. dat er nog heel vele zullen billijk. Want tôt nu toe wisten de zijn, die er de voorkeur aan zullen rijkeluizoontjes, op een enkele uit- geven om zich niet te melden. Stel zondering na, immer vrij te komen je voor, dat ze ook eens naar voor uitzending naar Duitschland. Duitschland moesten! Welke zwendelarijen daarbij te pas De vraag is nu: hoe zal men dit kwamen, is ons dezer dagen ter controleereri? Is het wel te contro- oore gekomen. Wij weten namelijk leeren? van gevallen, waarin de arts, die Zeer zeker. De eenvoudigste enkele „beter gesitueerden" moest manier is ongetwljfeld een aantee- keuren, vôôr de keuring een fluiste- kening op het persoonsbewijs van rend gesprek had met één dezer iederen man, die zich gemeld heeft. „heeren". Het resultaat was, dat de Er zal natuurlijk binnenkort een jongelui, negen ln gétal „afgekeurd" tijdstip komen, waarop men zich werden. Dienzelfden avond werd er gemeld zal moeten hebben. Wan- aan de woning van den arts een neer men na dit tijdstip met de groot pakket bezorgd. Daarin be- contrôle op de persoonsbewijzen be- vond zich een kist voor-oorlogsche gint, zal iedereen, die zich niet ge- sigaren; drie pond boter, twee ka- meld heeft voor den arbetidslnzet, zen, een half pond koffie, een stuk onmiddellijk „in de gaten" loopen. varkensvleesch en spek en enkele Een nog betere metnode lijKt ons flesschen wijn! De jongelui behoe- een aanteekening op de etamkaart ven niet naar Duitschland; ze zijn van den betrokkene, zoodat de di- afgekeurd! Meerdere dergelijke stributiedienst geen bonnen meer gevallen zijn bekend, JanBdezeroen, zal mogen ultrelken, wanneer de die geen kisten voor-oorlogsche betrokkene niet de aareekening sigaren en geen flesschen wijn kan heeft op zijn «tamkaart. dat hij geven, wordt goedgekeurd en werkt zich aangemeld heeft voor den ar- al in de Duitsche wapenindustrie. beidsinzet. En er was nog een onbillijkheid. 't Gaat niet op, dat honderdduizen- Daar heb je de zwarte handelaren, den de kastanjes uit 't vuur gaan voor het meerendeel kerels tusschen halen voor duizenden lediggangers, 18 en 35 jàar, die een slordige duit rijkeluizoontjes en zwarte handela- verdienen en er vrijwel niets voor ren. Gelijke monniken, gelijke kap- behoeven te doen. Zij waren nergens pen. En geen uitzonderingen meer in loondienst. heeten zelfstandig of via kistjes zwarte sigaren en fles- studeerende te zijn. Wie wel eens schen wijn. in Amsterdam komt. en eenige g—mmiiwhii

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1