BESCHIKKING ?1 PREOIKBEURTEN VAN DER PLAATS PLêH^LIJK NIEUWS. betreffende het verbeurdverklaren van radio-ontvangtoestellen "BINNENLANDSCH NIEUWS ADViEZEN VOEDfNGSRAAD i.Ta - Isl KWEFKERSBELAHGEH. OFFICIEELE MEBEDEELIK8EJL RECHTSZAKEN GELDIGE BONNEN. bIsCHUIT: 1 rantS' br0°fl °f geb" aardappelenbrood of geb- 21 Ï?C\ (LrH)' M"31 en M-32 res. (3 its.), M-33 res. (4 rts.) Lbakmeel 569 tm- 572 rnww '.in gram 3-27 en 4"27 res. CORT 9sn gr' 1 sortpap 564 8URGERLUKE STAND, Ik heb het zes menschen laten proevenl 10 thee-tabletten 14 cent SAPPEMEER. Het einddiploma der U.L.O. alhier, is uitgereikt aan Au- kina Bakker, Arend Bergman, Jan- tien Blaauw, Jantje Brinks. Jantje Groenewold, Geertje Lukklen, Bar bara Frey Meihuizen. Martha Men- zinga, Maria Anna Grietje Olden- ziel, Hendrika Perdok. Egge Rien- meijer, Jan Spiekman en Rolina Springelkamp. HOOGEZAND, 14 Mei. Tôt. tijd. onderwijzer aan dp ULO-school zijn benoerftd de heeren E. Lahpor, al hier, R. Schoenmaker Sappemeer en E de Vrles, Groningen. In tegenwoordlgheid van bur. gemeesEer Spoelstra, de beide wët- houders, het voltallige brandweer- corps en de politle 1s glsteravond ten gemeentehulze offlclëel af scheld genomen van den opper- brandmeester I. Tulp, die na 45 dienstjaren thans op 70-jarigen leeftijd zijn taak heeft neergelegd. De burgemeester sprak hem in bij zonder waardeerende woorden toe, bracht hem dank voor wat hij steeds ijverig en nauwgezet had ge- daan en na hem deden dit eveneens de belde wethouders en de comman dant van de brandweer. de heer M. J. Westerling, die hem namens het corps en namens de politie" een ruststoel aanbood. Als een bijzondere onderscheiding werd de heer Tulp tôt eerecomman dant benoemd. Na afloop van het officieelé gedeelte werden verver schingen aangeboden en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Aan de ULO-school alhier is een einddiploma uitgereikt aan de leerlingen D. Bakker. H Blaauw T. Blaauw. J. A. Boelens W J. Bronsema. H. S. Jonker. Kanrn- huis, M. Koning, R. Kramer D Maas, J. Moesker, J. Oostland B Spakman. H. J. Tillema, R te Velde P Venekamp, F. Visscher én A. Wa- jon en aan de vr. leerlingen: E. Ho- venkamp. E. Koeneman, R. Koning, K. v. d. Laan, E. Mulder, J Nieuwold W. Pietersen, A. Relnek J W van Tilburg, W. T. v. d. Veen en G de Vries. HELLUM, 14 Mei. A.s. Maandag hoopt de heer H. Fluks, watermul- der aan de Polderzandwerf Schild- meer Hélium den dag te herdenken waarop hij als zoodanig 50 jaar aan de molen verbonden is. 30 jaren is deze familie op de molen werkzaam geweest BORGERCOMPAGNIE. 14 Mei De heer T. Molema, thans hulp- postbode alhier. is in vasten dienst benoemd bij de PTT voor de na- middagpost in Borgercompagnie. Mej. E. Wanders, thans on- derwijzeres aan de Openbare La gere School alhier, wordt op eigen verzoek overgeplaatst naar de Her tenkampschool te Veendam. TRIPSCOMPAGNIE, 14 Mei Maandagmiddag vergaderde de On derlinge Veeverz. Mij. Trips- en Borgercompagnie in het café Ta lens alhier. Na de opening ddor* den voorz. werden de notulen door den secr. P. Huisman gelezen, waar na de ingekomen stukken werden behandeld. Hferna vond betaling der contributie plaats: Paarden pCt. en koelen 2 pCt. plus 1% pCt, van de dragende merries. Dit is van den Dec. opnamen. De heer D v d. Veen werd ials schatter herko zen Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de vergadering. die door 11 leden was bezocht. NOORDBROEK. 14 Mei Ds. J. A van der Meiden deed Zond zijn intrede te Noordbroek. na be vestiging door Ds. C. W. Coolsma v. Groningen. De heer H. Ronde alhier is te Groningen geslaagd voor hèt rijks diploma A schoenhersteller. Tôt tijd. onderwijzer aan de ULO-school alhier is benoemd de heer D .Geerlings te Groningen. Mej. A. J. Homan alhier, tijd onderwijzeres aan een o.l. school te Zuidbroek, is thans aldaar be noemd in vasten dienst. VEENDAM. 14 Mei. Aan de R. L. Winterschool werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: B. G. de Boer, H. F. Tiddes en H. A te Velde allen te Kielwindeweer R. A. Ja ger. H. Meijer en E. Meijer, allen te Noordbroek en S. J. de Boer te Borgercompagnie. Gediplomeerd werden: G. L. Lam bers en R. J. Smit te Kielwindeweer en W. Berg. H. Th. Douwes, N. Ha zelhoff. Th. Jager en W. R. Mulder te Borgercompagnie. EEN GEHEIMZINNIGE VEKDWIJNING. De mensch word tin de laatste tu den niet verwend De eene teleurstel nng volgt gewoon op de ander. Wat hij begeert, gaat meestal z"n neus voorbij1 en wat hij versmaadt, moet hij slikken. Daaraan is hij zoo langza merhand gewoon geraakt. Maar heel ongewoon is de deceptie, die een inge zetene van Sappemeer wedervoer. De -'ramatis persona is hier een man. die v/oont met zi.in zoon. Een vrouw is niet over den vloer. Maar erg hindert dat niet. Dank zij de bijzondere fcwa liteiten van den zorgzamen huisvader draait de huishoudmachine gireeeld door. Zelfs de schopnmaak had zijn zorg. Maar met één ding zat hij vast Dat waren de vitrage gordijnen, veel te teer voor de beh^ndeling van een grove mannenknuist. En schoon moes ten ze toch. Komt tijd, komt raad Daar ziet hij een dezer dagen on een morgen, dat zijn buurvrouw de voor bereidingen treft voor de wasch. Dat treft. Buurvrouw is welwillend, die^al hem wel willen helpen. Hij er op af en ia. klaar is 't. Ze toont zich gaarne bereid om ook zijn enrdiinen een pie te geven en kort daama hebben deze in buurvrouws waschkuip de on derdompelina- ondergaan. Een goede buur is in 't leven toch wat waard. 's Middags wapperde de wascji reeds aan de lijn, waarnaar buurm'an met welgevallen keek. Mdar wat was dat? Zijn gordijnen waren er niet bij.* Hij op informatie uit. „Ja, dat was cen raar geval". zei onze waschvrouw, ,,de gordijnen wa ren er niet meer". ,,Zi.jn ze dan ge^tolen?" ,,Neen, maar ze zijn toch weg." Buurman begreep er niets van. Hij had wel eens gezien. dat prof. Mel£- chini op 't tooheel vers'chillende din- gen zoo maar lift verdwijnen, maar daarvan was hier natuurlijk "een sprake. OnderZoek zelf." zei buurvrouw. Wat hij deed. Een droeve ontdek- king. Van de gordijnen, die voor een naar uren nog wachtten op hun ver- fr.isschend bad waren als een scha- mel restje alleen de ringetjes overge- bleven. Niet bestand tegen de scheroe. biitende surrogaat-zeen warrn ze fi- naal ongelost. Een drama. dat ande- ren tôt leering kan strekken. Op grond van artikel 64 der Ver- ordening Openbare Ordp 1943 be- schik ik, met het oog op de handha- ying der openhare orde en veilig- heid, onder verwijzing naar het, door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied afge- kondigde politiestandrecht ARTIKEL 1. (1) Aile zich in het bezette Ne derlandsche gebied bevindende ra dio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen zijn m'et onmidde- lijke werking verbeurd verklaard. (2) Dit is niet van toepassing op radio-ontvangtoestellen, -toebiîhoo- ren en -onderdeelen, waarvan de voor den bouw van radio-ontvang- toestellen, -toebehooren en -onder- deïlen foegelaten fabrikanten ei- genaar of houder zijn. (3) Ieder beschikken over ver- beurdverklaarde radio-ontvangtoe- stellen, -toebehooren en -onderdee len, alsmede de beschadiging daar van. is verboden. ARTIKEL 2. (1) De verbeurdverklaarde radlo- ontvangtoestellen. -toebehooren en -onderdeelen moeten voor zoover de hoogere SS- en politieleider niet anders bepaalt, door den houder bij den ter plaatse bevoegden politie- gezagdrager worden ingeleverd. die zich hierbij van de medewerking van het Staatsbedrijf der P.T.T. be- dient. Plaats en tijdstlp van de in- levering worden binnen tien dagen na afkondiging van deze beschik- king door den polltiegezagdrager door middel van een bekendmaklng in de dagbladpers of op de ter plaat se gebruikelijke wijze bekendge- maakt. (2) Hij, op wien de inleverings- plicht rust, dient de in te leveren vborwerpen van een daaraan stevig bevestigd kartonnen kaartje groot 10x15 cm. te voorzien, onder bij - voeging van de ingevulde voorge- sehreven formulieren, vermeldende het fabrikaat, het type en het num- mer der voorwerpen. alsmede den naam, het beroep en het adres van dengene, op wien de inleverings- plicht rust. (3) De inlevering geschledt tegen bewijs van ontvangst. (4) Handelaren (groot- en klein- handelaren). die handel drijven in radio-ontvangtoestellen, -toebehoo ren en -onderdeelen. dlenen deze voorwerpen, waarvan zij op het tijdstip van afkondiging van deze beschikking eigenaar of houder zijn en die zij in voorraad hebben, op lijsten te registreeren en deze lljs- ten in drievoud binnen drie weken na' afkondiging dezer' beschikking bij den ter plaatse bevoegden politie gezagsdrager in te leveren. Deze vaardigt verdere beschikkingen be treffende de inlevering van deze voorwerpen uit. ARTIKEL 3. (1) Voor tôt gebruik geschikte, tijdig en in overeenstemming met de voorschriften (artikel 2, leden 2 en 4) ingeleverde radio-ontvangtoe- stpllen, -toebehooren en -onderdee len wordt een passende schadeloos- telling toegekend. Nadere voor schriften, in het bijzonder betref fende dé schadeloosstelling aan de handelaren, worden door een uit- voeringsbeschikking uiitgevaardigd. (2) Het in artikel 2, lid 3, genoem- de bewijs van ontvangst betreffende tôt gebruik geschikte, tijdig in over eenstemming met de voorschriften ins^Jbverde radio-ontvangtoestellen -tovjoehooren en -onderdeelen geeft in de toekomst recht op levering bij voorrang van zoodanige voorwerpen ARTIKEL 4. (1) Dé uitgereikte luistervergun- ningen blijven rusten vanaf het tijdstip der inlevering. (2) De luisterbijdragen moeten worden betaald tôt het einde van de maand, waarin de inlevering plaats vindt. Vooruitbetaalde bij- dragen worden geretitueerd. (3) Tegen dengene, die in over eenstemming met deze beschikking een radiotoestel inlevert, wordt geen vervolging ingesteld terzake van ontdoken luisterbijdragen. Be- reids aangevangen vervolgingen worden gestaakt. ARTIKEL 5Ï De ingeleverde radio-ontvangtoe stellen, -toebehooren en -onderdee len worden, voor zoover niets anders wordt bepaald, door de politiege- zagdragers bewaard. die zich hier bij bedienen van de medewerking van het staatsbedrijf der P.T.T. ARTIKEL 6. Antennes worden niet verbeurd verklaard en behoeven niet te wor den ingeleverd, deze moeten binnen drie maanden na het in werking treden vân deze beschikking door den houder worden verwijderd. ARTIKEL 7. (1) Het vervaardigen, het afstaan eh het in houderschap nemen van radio-ontvangtoestellen, -toebehoo ren en -onderdeelen is verboden. De hoogere SS- en Politieleider kan uitzonderingen toestaan. Hij kan deze van voorwaarden afhankelljk stellen. (2) De bepalingen van de veror- dening, houdende verbod om te be schikken over radio-ontvangtoestel len (No. 222/1941), blijven onaange- tast. ARTIKEL 8. De bepalingen van deze beschik king zijn niet van toepassing op de aansïuitingen op de radiodistributiie- centrales met inbegrip van den bij deze aansluiting behoorenden, uit- s'^jitend hierbij te gebruiken luid- spreker. ARTIKEL 9. (1) Deze beschikking is niet van toepassing op de bureaux van het Duitsche Rijk, van de Duitsche Weermacht, van de Waffen-SS, van de Duitsche politie en van het ar- beidsgebied van de Nationaal-Socia- listische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, alsmede op het op deze bureaux werkzame personeel van Duitsche nationaliteit (2) De hoogere SS- en Politielei der kan voor de in lid 3 genoemde personen op hun desbetreffend ver zoek ten aanzien van de toepassing van de bepalingen van deze beschik king een uitzondering toestaan. Hij kan deze van voorwaarden afhanke lljk stellen. HET EXAMEN NADERT Ook in deze zware tijden, Staat de jeugd weer aangetreden, Om examens ax te leggen, In zovele grote steden. Dat men nu in deze tijden Ons nog met die vragen plaagt. Zijn we nog niet erg getreiterd, Als men ons de toestand vraagt? Jongens, neen, niet zo gaan denken, Zet het beste beentje voor, Laat je optimisme blijken En je komt er zeker door. Laat de toestand niet de baas zijn, Speel je eigen beste spel, En je zult dan later denken. Je had gelijk hoor, zo was 't wel. Rlemt Vissinga Inbrekers"hebben een goeden slag geslagen in .een goederenloods van het spoorwegstation te Beverwijk. Een groote hoeveelheid goederen ter waarde van enkele duizenden guldens, werd gestolen. Een rookerij en een tweetal aan- grenzende woonhuizen werden te Huizen in de Valkenaarstraat een prooi der vlammen. Vermoed wordt dat bij het rooken eenig vuur in de rookerij is achtergebleven. Te Murmerwoude (Fr.) is een bakkerij tôt den grond toe afge- brand. Het gezin kon zich ternau- wernood redden, doch een 15-jarig logétjè kwam in de vlammen om. In Twente zijn een drietal prijs- opdrijvers gearresteerd. Bij trans- acties in textielproducten werden woekerwinsten van 22.000 gulden gemaakt. Het waren een meubel- handelaar uit Denekamp, een meu- belfabrikant uit Enschede/en een grossier uit Almelo. De Denekamper boekte in een kort tijdsbestek meer dan een halve ton winst. 10 jaar gevangenisstraf is opge- legd aan den 39-jarigen bakker te Deurne, die zijn vrouw bi.i een hui- selijke twist doodsloeg. De eisch was 13 jaar en 4 maanden. Te Den Velde (O) is een boerderij tôt den grond toe afgebrand. En kele koeien kwamen in de vlammen om Oorzaak waren kinderen, die met lucifers hadden gespeeld. Een Tilburgenaar, die de oven van het keukenfornuis uitgekozen had als brandkast (hij borg er een por tefeuille met een aanzienlijk Be- (2) Uitlokkers mededaders eill dtag in weg), kwam tôt de ontdek- medeplichtigen worden als het beter was geweest. als gestraft. (3) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspo- lizei blijft onaangetast. Der Hôhere SS- und Polizelfiihrer: RAUTER, SS-Gruppenfiihrer und General- leutnant der Polizei 's-Gravenhage, 13 Mei 1943 (3) De Verzoeken tôt het toestaan van een uitzondering moeten bin nen den in artikel 2, lid 1, der be- kendmaking bedoelden termijn wor den ingediend en wel: Door personen van Duitsche na tionaliteit bij den ter plaatse be voegden ..Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P.". Door leden der Nationaal-Socla- listisché Beweging der Nederlanden en hare onderdeelen langs den hië- rachieken weg bij den ter plaatse bevoegden dlstrictsleider der N.S.B. Door de verwanten van de vrij- willig bij de Duitsche weermacht dienende Nederlanders bij den com- missaris-generaal voor Bestuur en Justitie, afdeeling voor aangelegen- heden van personen van Duitsche nationaliteit en door de verwanten van de vrijwil- lig bij de Waffen-SS of het vrijwU- Lgerslegioen Nederland dienende Nederlanders bij den SS Ftirsorge- offizier". De instanties, bij welke de verzoe ken moeten worden ingediend, rei- ken den verzoeker een bewijs ter zake van het ingediende verzoek uit De hoogere SS- en politieleider be- slist over de verzoeken. (4) Voor personen, die een verzoek als bedoeld in de leden 2 en 3 tijdig en in overeenstemming met de voor schriften hebben ingediend en die in. het bezit zijn van het in lid 3 genoemde bewijs, worden de ver- beurdverklaring en de plicht tôt in levering volgens de bepalingen van deze beschikking eerst van kracht vanaf den dag van toezending van een afwijzende beslissing. ARTIKEL 10. (1) Hij die in strijd handelt met du bepalingen van deze beschikking, met de op grond daarvan uitgevaar- dig'de beschikking of met de in over eenstemming met de artikelen 7 en 9 gestelde voorwaarden, dan wel trachf dezu te ontduiken, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tôt een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen, voor zoover niet Vol- gens andere bepalingen een zwaar- dere straf is verbeurd. VAN DSN Haag aan de Winterswég een 22- jarige jongen in een kuil werd aan- getroffen met een 16-jarig meisje, dat dood was. Een man en een vrouw, die een dokter zouden waar- schuwen, zijn nooit teruggekomen en ook is er nooit een dokter ge- waarschuwd. Dit was voor de politie aanleiding eens nader te onderzoeken, hop het meisje om het leven was gekomen. MEISJE MET BONBONS VERGIFTIGD Men zal zich nog herinneren hoe^^_ in den avond van 21 Maart te DenKÎ^S Rpqdt mA *Huls^ (o) Het rieten dak van een gi ouden molen vatte vlam, alsmede een pas gebouwde silo. De schade is zeer aanzienlijk. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST De NVD deelt ons mede, dat be- gin Juni wederom een transport inderen met vacantie naar prach- g mooi gelegen oojden in Duitsch- and zullen vertfekken. pit is Het bleek. dat het slachtoffer meef- Islechts een zeer klein gedeelte van malen chantage pleegde. De gedu peerden besloteij haar uit den weg te ruimen- Er werden plannen be- raamd door een 26-jarige gehuwae vrouw van der H., een 30-jarige on- gehuwde vrouw N. en den 22-jarige kappersbediende. die bij het slacht offer in de kuil werd aangetroffen. Mej. N. besmeerde de bonbons metéschapshoofden het vergif en de jongeman gaf ze aan het meisje. toen hij met haar op de bewuste Zondagavond liep te wandelen. Toen hij de uitwerking niet onmiddellijk zag, maakte de onverlaat zich ongerust. Op de Win- terweg greep hij het meisje aan, pakte haar sjaaj beet en trok daar flink aan. Toeri het meisje zich ver- weer'de, zakte zij~ in elkaar. Op dit moment kwamen een vriend van den dader en de vrouw N., die bnden het drama hadden gevolgd, toegeloopen en zouden H. en de vriend het meisje. zooals afgespro- ken in het water gooien. Juist toen zij het liçhaam zouden opnemen, kwamen er echter menschen aan en werden zij gestoord. De vriend en de vrouw maakten zich uit de voe- ten onder het voorwendsel dat zij een dokter gingen halen. De gearresteerde hoofddaders en daderessen zijn voor de justifie ge- leid. de Ned. jeugd welke voor ont- spanning uitgezonden kunnen wor" den. Zorgt U geachte lezer, er voor dat wij ons werk kunnen uitbrei- den. Inlichtingen bij den NVD, W. A. Scholtenstraat 21, Gronin gen of bij het plaatselijkë Buurt- HUIS VLIJTTÈNTOON STELLIN GEN De Centrale Persdlenst van het Ne derlandsche Arbeidsfront meldt: De huisvlijttentoonstellingen, die in de maand Mei in de provincie Gro ningen zouden worden georganiseerd door de Gemeenschap ..Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Ar beidsfront, moeten door bijzondere omstandigheden eenige weken wor den uitgesteld. Zoodra de definietieve data der verschillende tentoonstellingen be- kend zijn, zal daarvan mededeeling worden gedaan in de dagbladen. De zeer yele huisvlijtbeoefenaars. die reeds inschreven. ontvangen per- soonlijk berichtJwaar en wanneer zij hun werkstuBUh moeten inzen- den. OP- EENIGE ARBEIDSBUREAUX GEHEVEN Bij besluit van den secretaris-ge- neraal van het département van Sociale Zaken is het aantal Gewes- telijke Arbeidsbureaux van 37 op 24 verminderd. Opgeheven is o.m. het Gewestelijk Arbeidsbureau te Wln- schoten. Voor de overgebleven 24 G.eweste- lijke Arbeidsbureaux is een andere gebiedsindeeling vastgesteld: voor Groningen met de bijkantôren: Delfzijl, Grijpskerk, Leens. Sappe meer, Sellingen, Slochteren, Stads- kanaal, Uithuizen, Veendam. Win- schoten en Woldendorp. De doorgevoerdee réorganisât! brengt uiteraard voor verschillende Gewestelijke Arbeidsbureaux ver- grooting.van het ambtsgebied met zich mede. Aangezien de opgehéven G.A.B.'s aile in bijkant. zijn omgezet waardoor het aantal bijkantôren op 155 is gebracht, zal uit deze coneen- tratie voor het publiek geen onge- rief voortvloeien. V.V.H.S. A.s. week elken dag veiling. Van het product spitskool moet de aan te voeren hoeveelheid daags te voren worden opgegeven. MET EEN PROJECTIEL GESPEELD Dinsdag omstreeks 9 uur werden de bewoners van de Verhoevenstraat te Amersfoort en omgeving opge- schrikt door een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat eenige jongens aan het spelen waren geweest met een niet meer vast te stellen pro- jectiel, dat plotseling was ontploft. De gevolgen waren ontzettend. De 15-jarige Van O. werd op slag ge- dood, terwijl de 19-jarige J. levens- gevaarlijk werd gewond. De 15-jarige L. liep minder enstige vewondingen op. VRIJSTELLIN G VOOR TEWERK- STELLINC ELDERS TEN BEHOEVE VAN DEN LANDI^puW. De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Groningen maakt bekend, dat alsnog tôt en met Zaterdag 15 Mei a.s. de gelegenheid is openge- steld een zgn. ..Ausweis" aan te vragen bij den plaatselijken bureau- houder. Dengenen, die in den landbouw werkzaam zijn en nog niet een ..Ausweis" hebben aangevraagd, wordt in hun eigen belang aange- raden. dit thans nog deze week te doen, daar het anders onherroepe- lijk te laat is. De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Groningen: E. H. Ebels. RESTANTEN GOEDGEKEURD POOTGOED De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Groningen maakt bekend, dat, nu het uitpootseizoen practisch afgeloopen is, den telers algeheele ontheffing wordt verleend van het verbod tôt aflevering van goedge keurde pootaardappelen voor con sumptie of veevoederdoeleinden. Telers. die nog de beschikking hebben over restanten pootgoed kunnen deze voor afname voor con- sumptie aanbieden bij het Prov. Bureau voor de V.B.N A., Oude Bo- teringestraat 18, of bij de plaatse- lijke commissionnairs. waarbij de op het moment van aflevering get- dende telersprijs zal worden uitbe- taalcL Indien de kwaliteit zoodanig is. dat afname voor consumptie niet meer mogelijk is, moet bij den plaatselijken bureauhouder een veevoederverklarinç worden aange vraagd. De voor consumptie afge- keurde aardappelen, waarvoor een veevoederverl^Jaring is afgegeven, moeten eveneens bij het Prov. Bu reau van de V.B.N.A. worden aan geboden, of mogen ook rechtstreeks aan veehouders worden afgeleverd Ontboud kinderen hun extra rantsoenen niet! Niet voor nieti worden er aan kinderen extra Tantsoenen melk. r«st, fruit e.d. verstrekt. Tijdens den groei heeft het li- chaam die bepaalde voedingsstof- fen, z.g. bouwstoffen, noodig. Het is noodzakelijk, dat er afhankelijk van den leeftijd van het kind, een bepaalde hoeveelhelid voedings- stoffen aanwezig is. Ontbreken er een of meer in de voeding of zijn ze er in te geringe mate in aanwe- dan is het gevaar groot, dat net kmd er schade van ondervindt Vele afwijkingen kunnen zich voor- doen, b.v. langzame groei minder goed gevormd beenderstelsel en grootere kans op Engelsche éiekte boms openbaren deze afwijkingen zich pas na langeren tijd, Doch later is de eenfnaal berokkende schade heel moeilijk te herstellen zoodat het kind zijn geheele leven de gevolgen van een onvoldoende voeding ondervindt. Om nu zoo- veel mogelijk te voorkomen. dat dé kinderen te kort aan een of ande re voedingsstof hebben wordt hun extra rantsoenen verstrekt, aange zien de rantsoenen voor volwasse- nen niet altijd voldoende voedings" stoffen voor de kinderen bevatten Bewust zijn bepaalde levensmidde" len. die de ontbrekende voedings- stoffen kunnen aanvullen. geko- zen Wij waarschuwen dringend tegen het onthouden van de ex- tra-rantsoenen aan de kinderen Gebruik hun extra levensmiddelen niet om de een of andere reden zelf of verwerk ze niet in de ge- rechten, welke het geheele gezin gebruikt. Geef de bonnen van de kinderen niet af. ruil df verkoop ze niet voor door U meer begeerde artikelen. Bedenk wel. dat door dergelijke handelingen het gevaar zeer groot is, dat de gezondheld der kinderen voor hun geheele le ven geschaad wordt! RABARBER MET WEINIG SUIKER Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Het frrissche rabarbermoes kan heel goed fruit vervangen, ook ten opzichte van de voedingswaarde. Rabarber is ni vrij rijk aan vitamine C. Men kan rabarber mengen met droogge- kookte gort, gortmout en haver- mout. men kan het moes bedekken of mengen met wat custardvla Deze toetjes komen nu goed van pas, omdat ze weinig of geen bind- middel en melk vragen De berei- ding van rabarbergerechten betee- kent echter het plegen van een aanslag op de suikerpot. Wanneer men aan het moet van 1 kg. ra- barbèr 1 afgestreken theelepei ge- zuiverd krijt toevoegt, kan men met de helff van de suiker toeko- men. Een belangrijke bezuinlging. Het krijt bindt het zupr en werkt met nadeelig op het vltaminge-ge halte. Rabarbermoes. 1 kg. rabarber, 60 gr. suiker (5 afgestreken lepels) J afgestreken theelepei gezuiverd krijt, 1 rauwe aardappel.. De rabar- berstelen in stukjes snijden en was- schen (niet schillen). De rabarber met een bodempje water snel aan de kook brengen en zachtjes tôt moes laten koken. Kooktijd 15 min. Het krijt toevoegen. Een aardappel boven de pan zeer lijn raspen. Het moes even doorroeren en nog een paar minuten door laten koken en op smaak afmaken met de suiker. RECHTBANK GRONINGEN De Rechtbank wees Donderdag vonnis tegen Johannes D., machi- nist bij de Ned. Spoorwegen, die te- recjjtstond ferzake overtreding van art. 308 van het W. v. Str., door op den 16 Dec. j.l. van het station te Zuidbroek met een werkliedentrein te vertrekken in de richting Gro ni^gen zonder zich er van te voren van te o.vertuigen, dat de remkop- pelingen in orde waren, tengevolge waarvan hij bij aankomst den trein niet tijdig tôt stilstaan kon bren gen, waardoor eenige passagiers, echter door eigen schuld werden ge wond (eisch f 25 b. of 25 d. h.) en veroordeelde hem tôt de geëischte straf. KANTONGERECHT ASSEN Veroordeeld, terzake overtre ding van: onvoldoende verduiste ren: H. S. te Zuidlaarderveen (Zd.- laren) en R. H. te Noordlaren (Zuidlaren) elk tôt f 3 boete of 1 d h.; A. B. te Zuidlaren tôt f 3 b of 2 d. h <'e'dis van 15 t.m. 22 Mei BROOD: 21A 400 gr. brood of 4 rts 21A 2 kg.; 21B 1 kg T^®AK: 20 cigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gr. tabak 21 v;t yan 1 t.m. 29 Mei: VLEESCH: 100 gr. vleesch of 1 rants. vl.w. j9A 25 gr. vl. of rants. vl.w. 19B 1? rants. vl. 4-24 en M-20 res. 2Z rants. vl. M-22 en M-24 res Voor zware arbeid: M-27 en M-28 Ned. Hîrv. Gem. SAPPEMEER, 3 uur Ds. Bijl van Haren. HOOGEZAND, 10 uur Ds Schmidt KIELWINDEWEER geen dienst KROPSWOLDE. 10.30 uur Mej. Ho ving, dienst voor jong en oud. WESTERBROEK, 10 u. Cand. Prak ENGELBERT, 10 u. Ds. Kruizinga, SLOCHTEREN, 10 uur Ds. Kwint; Wo. 8 uur Dhr. Huetink. SCHILDWOLDE, 10 u. Ds. de Vries KOLHAM, 10 uur Ds. Schoenmaker SIDDEBUREN, 9.30 uur Dhr. La Brijn; 11 u. Zondagsschool. TJUCHEM, 3 uur Dhr. La Brijn; 11.30 uur Zondagsschool. OVERSCHILD. 10 en 3 u. Ds. Beyer ZUIDBROEK. 9.30 uur Ds. v. Mul- lem; Wo. 8 uur Ds. v. d. Meyden en Mullem (Syn. dienst m. zang) Doopsguz. Gem. SAPPEMEER, 10 uur Ds. de Zeeuw Geref. Kerk. SAPPEMEER, 9.30 en 4.30 u Ds. Tom MARTENSHOEK 10 u. Cand. Rienks SIDDEBUREN, 9.30 uur Cand. Kamphuis. 2.30 uur Ds. Los. SCHILDWOLDE. 10 en 3 dur Ds. Dijk. Ned. Herv. Gem. (Ev.) SAPPEMEER, 10 uur Dhr. Faber. FROOMBOSCH. 7 uur Dhr. Blaauw wiekel; 2 uur Zo*dagsschool. SCHAAPHOK. 10 uur Dhr. Blaauw- wiekel. STOOTSHORN. 10.30 uur Dhr. Bergmans. NOORDBROEK, 6.30 uur Dhr. Bergmans. Bapt. Gem. mits tegen innemir\g van een aan,- HOOGEZAND. 10 en 5 uur Ds. Hek koopvergunning. Fabrieksaardappeltelers mogen restanten pootgoed alleen afleveren aan de aardappelmeelfabrieken en moeten zich hieromtreht in ver- binding stellen met het Bijkantoor van het, Bedrijfschap voor Aardap pelen. Kerkstraat 22 te Veendam. De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Groningen: E. H. Ebels. huis; 11.30 uur Kinderkerk. Vrij dagavond 7.45 uur Bidstond. FOXHOL, 10 en 6 uur Ev. Wolters; 8 uur Jeugddienst. SIDpEBUREN, dienst. Oud Katholieke Kerk. ZUIDBROEK (Ned. Herv. Kerk) 3.30 uur H. Dienst ten beh. v. d. geëvacueerden (Past. v. Zanten). Geldig t.m. 22 Mei: BOTER, MARGARINE, VET of RUNDVET 18 A en B a,™™ 9^ldlg: tem- 12 Juni BLOEM: 100 gr. br. of 1 rants. geb. of 70 gr. tarwemeel of -bloem of roggem. of -bloëm gokt 250 gram voor kinderen van e«o laar °P elk der bonnen 21a en 23a kindervoedsel HAVERMOUT 250 gr xi; JAM, 500 gr. jam, stroop 1 honing e.d. *fi-> KAAS. 100 gram 541 t.m. 543 Nog geen nieuwe bonnen aangewe- zen. Oude bonnen verlengd ,liter 2i t.m. 23 5i .liter 4-28 res pjÎsL ka™,e- of taptemelk 3-28 res. KI'?{ ,,250 gr. rijst. rijstem., njstebl:, rijstgries of kin- «mrrtfo81 2?b en 23b krudervoedsel. SUlKER. 1 kg. (Bonk. Alg.) 562 TAPTEMELK if liter 21, 22, 23. ;,V;.,^aptemelk °t kamemelk 24 VERMICELLI, Aardappelvlok- ken, 100 gram sgc voor kinderen: Chocoladewerk 21 Suikerwerk 22 en 23 KOFFIESURROGAAT 250 gr 567 .Geldig t.e.m. 15 Mei. SINAASAPPELEN: landgebied 3.44 stadgebied 3.15 4.10 Geldig t.m. 31 Mei: EENHEIDSZEEP: Bon Alg. 556 en U Eenheidszeep. WA.SCHPQEDER: Bon Alg. 557 en U Wascnpoeder. TÔILETZEEP: U Toiletzeep. Geldig t.m. 31 Aug. SCHEERZEEP S Textiel BRANDSTOFFEN (Geldig t.m 31 December) „15 bv", „16 bv" „17 bv". ,18 bv", „19 bv" van de nieuwe kaart ^oor vaste brandstoffen „t 116". Brandstoffen voor Kookdoeleinden: Geldig t.m. 30 April Bon ,11 kf" der kaart „U 115". ZEVENLING GEBOREN Naar uit Manilla gemeld wordt, heeft een Philippijnsche vrouw te Gua-Gua in de provincie Pampanga ten Noordwesten van Manilla op 7 Mei j.l. zeven knaapjes ter wereld gebracht. Spoedig na de geboorte is de zevenling gestorven. Bekende artsen uit Manilla leggen groote be- langstelling voor deze nog nooit voorgekomen gebeurtenis aan den dag en hebben zich naar Gua-Gua begeven. SAPPEMEER van 7 t/m 13 Mei '43. Geboren: Almtje Eppie en Geert d. en z. v. Bettrus Andelbeek en Uul- drika Slijm., Anton Hendrik z. v. Riekelt Kramer en Johanna Adria- na Alida de Wit., Jacob z. v. Hendrik Jan Panjer en Antje Jager., Maria Catharina d. v. Abraham van der Jagt en Hindertje de Vries. 'Ondertrouwd: Albert Lange 29 j. Winschoten en Barbera Ballema 22 j. Sappemeer., Jan Hendrik Oostej- -huis 32 j., Slochteren en Marijke Smit 33 j., Sappemeer., Johan Hein- rich Voorenkamp 23 j., Sappemeer en Grietje Drent 21 j.. Hoogezand., Pieter Woldringh 27 j., Sappemeer en Johanna Engelina Wilhelmina GrSmmel 28 j., Hoogkerk. Getrouwd: Jan Menkema en Jo hanna Watermulder b. v. Sappe meer. Overleden: Obbe Leininga 80 j., wedn. v. Hênrica Nieboer. overleden te Groningen. HOOGEZAND. Van 5 tôt 11 Mei Geboren: Derk, z. v. Kornelis Pos- iema en Jantje H. Spreeuwers. Kalkwijk; Egbert Jan. z. v. Jan W. Olthof en Henderika Jann. Vos- meijer, Windeweer; Albertha, d. v. Berend Wiltjer en Anna Hoving, Windeweer. Ondertrouwd: Johan Heinrich Voorenkamp, te Sappe meer en Grietje Drent te Hooge zand. Getrouwd: Ebe Evenhuis en Johanna Berendina Kwant; Arend Smallenbroek en Willemina Pruis; Jan Mulder en Annigje Hill. Mul der. Overleden: Ailke Musch. 65 j.. echtgehoote van Harm Veen; Jantje Klaassens, 76 j.. weduwe van Jan Meertens; Riemtje Jacoba Jonker, 67 jaren, ongehuwd SLOCHTEREN. Van 6 tôt 12 Mei Geboren: Johanna Jantina. d. v. J. Mulder en H. A. L. U. Dusing, Fox- ham. Engbert, z. v. P. Uildersma en M. Âkkerman. Siddeburen. Ondîr- trouwdH. Tuinenga, 28 j., Ten Post en I. Knapper, 24 j., Kolham; J Kuipers. 27 j.. Kantens en G. Veldman, 24 j., Scharmer; B. Uil- driks, 34 j., Kolham en H. Walburg, 32 j Kolham. Getrouwd: G. Wilthof 26 j.. 'Slochteren en G. Elzenga, 21 j., Slochteren; E. T. Moedt, 22 j., Slochteren en A. E. Bijmolen,, 24 j., Overschild. Overleden: K. Zuider- duyn, 73 j.,. weduwnaar van L. Këus, Schildwolde. ZUIDBROEK. Van 6 tôt 12 Mei. Ondîftrouwd: Harm Roosje, 20 j. te Zuidbroek en Aaltje Alberdienj^ Nieuwold. 18 j„ v. Foxham gem. Slochteren. vertelt Pim Vijf vroegen of t echte thee was, de zesde wist 't zéker Zdô geurig en aromatisch is van der Plaats' thee-surrogaat. In bleur, geur en smaak als Java-thee zoo fijn Da's waar! Proef 't maar! Achttien karaats VAN. DER PLAATS' KOFFIEBRANDERIiEH EN THEEHANOEL BCLSWARD <3a

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2