NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid 8UITENLANDSCH OVER ZIGNT NA TUNIS H 2de jaargang - No. 20 Zaterdag 22 Mei 1943 Oplaag 10.000 exemplaren VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN. ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving BINNENLANDSCH NIEUWS met vuur gespeeld. Niet het argument der wapenen maar dat van verstandige overwegingen De Rijkscommissaris sprak op een gedenkwaardige politieke demonstratie ABONNEMENTSPRIJS: 57 et. p. kwartaal, franc* per post 70 et. (bij vooruitbet.") PRIJS DER ADVERTENTIËN: 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarief op aanvraag. Zoogen. ..Kleintjes" als te koop, te huur enz. 115 m.m 65 et. Gevraagd en aanb. personee) van 115 m.m. 60 et. DUURSWOLD Administratle- en Redactleadres: UITGEVERSZAAK „D U R S W O L D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. BHkantoor te Slochteren D 92, TeL 9. Oostfront. Aan het oostelijk front van het Koeban-bruggehoofd en in het ge- bled van Isjoem vielen de Soviets met ondersteuning van pantser- wagens en slagvlilgers. na krachti- de n?dtrbe>fe d.in,f,- door de artillerie, de Duitsche stellingen aan Zij wer- ln- een tegenaanval afgeslagen Daarbn verloor de vijand alleen in een sector van een divisie aan het Koeban-bruggehoofd 15 pantserwa- gens. Bataljons Russische vrijwilligers Dat aan de zijde van de Duitsche weermacht in de Sovjet-Unie ook uit de inheemsche bevolking sa- mengestelde formaties strijden is algemeen bekend. Reeds meeririalen zyn van Duitsche zijde berichten verschenen over de vorming van Russische vrijwilligersbataljons die naast Duitschland actief aan' den strijd tegen het bolsjewistische ré gime in Jiun iand deelnemen. In dit verband is de naam van den Russischen generaal Wlassow ge- noemd. die bij de organisatie van deze nationale formaties een be- langrijke roi speelt. Geleidelijk zijn deze vrijwilligers- formaties thans geworden tôt een factor, die in het verdere verloop van de strijd in het oosten een be- langrijke roi belooft te spelen. Mevr. Luukkonen bij den Fuhrer. De Ftthrer heeft Woensdag de présidente van de Finsche Vrouwen- organisatie ,,Lotba Svaerd", mevr. Fanni Luukkonen, die op uitnoodl- ging van de Reichsfrauenfuhrerin mevr. Scholtz-Klink, in Duitschland vertoeft, ontvangen. Naar aanlel- S gr-J£n dit bezoek overhandigde de Fiihrer mevr. Luukkonen, uit waardeering voor de voorbeeldlge înzet van de Finsche vrouwenorga- nlsatie in de gemeenschappehjlle vrijheidsstrijd tegen het bolsjewis- me, de ster van de Duitsche adelaar orde. Zenuwenoorlog tegen het Italiaansche volk. Gayda schrijft in de ..Giornale d' Italia" dat, na het beëindigen van de campagne in Noord-Afrika, een nieuwe faze is begonnen van de Engelsch-Amerikaansche zenuwen oorlog tegen het Italiaansche volk, nu de oorlog in een buitengewoon spannende faze is gekomen, met aile middelen te bespoedigen en te verscherpen met de ondubbelzinni- ge bedoeling de oorlog tegen Itallë zoo snel mogelijk tôt een einde te h-engen. Om die reden zijn thans de meedoogenlooze bomaanvallen op Italië in verscherpte mate be gonnen. De langelsaksieche mo- gendheden hopen de burgerbevol- king te kunnen terroriseeren en uit het evenwicht te brengen. Gefantaseerde berichten maken meldlng van het overnemen van het opperbevel in Zuid-Italië door maarschalk Badoglio en van het aftreden van den koning en van de regeering. De bewering van den vij and, dat in Italië nervositeit heerscht, is slechts een manoeuvre, om eigen nervositeit te verbergen. Churchill hield een rede voor het Congres der V.S. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister- presldent Churchill, voor het Con gres der Vereenigde Staten 'n rede gehouden. Sprekende over het ver loop van de oorlog, zeide de pre mier, dat op de Stille Oceaan onge- luk na ongeluk plaats vond, waar- van het grootste de nederlaag van Singapore was. Dit was „de groot ste catastrophe der Britsche ge- schledenis". De Engelschen hebben een even groot belang als de Amerika- nen bij een „onophoudelijke en on- onderbroken oorlogvoering" tegen Japan. Churchill varklaarde verder, dat het verslaan van Japan niet de overmeestering van Duitschland be- teekent, terwijl de ovenaeertetfag van Duitschland zonder twijfel de nederlaag van Japan zal beteekenen Daarmede is niet gezegd, dat men niet op beide fronten tegelijk kan zijn. Churchill gaf uiting aan de hoop, dat hij en président Roosevelt „spoedig" de lang gewenschte sa- menkomst met Stalin en Tsjanj, Kai Sjek zouden hebben. Voor zoover dit uitvoerbaar is. moet ailes worden gedaan om de Sovjet-Unie te ontlasten. Aan het eind van zijn rede zeide Churchill, dat de vijand nog steeds machtig is. Het is moeilijk de vij and te benaderen, hij bezit nog steeds geweldlge légers, reusachtige hulpbronnen en een onschatbaar strategisch gebid. Met veel nadruk zeide Churchill, dat er nog een emstig gevaar is, het gevaar van verlenging van de oorlog, want niemand kan voorspellen, welke nieuwe complicaties dat zal brengen OPROEP VAN DEN N.A.D. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van den Nederlandschen Arbeidsdienst naar Oostland, teneinde binnen de grenzen van het Groot Duitsche Rijk in N.A.D.-verband boscharbeid te verrichten. Gedurende den inzet, welke vermoedelijk drie maanden zal duren, blijven de vrijwilligers onder bevel van den commandant van de N.A. D., gekleed in N.A.D.-uniform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van onge- veer 4 weken Le „Waterloo", Oud-Leusden bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds in den N.A.D. hebben gediend, is de mogelijkheid opengesteld zich hiervoor op te geven. Aanmeldmg kan tôt 1 Juni persoonlijk geschieden bij de aanmeldingsbureaux, dan wel schriftelijk aan den comman dant van den N.A.D., stafaf- deeling 7, Luybenstraat 40-42, 's-Hertogenbosch. Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden terzijde gelegd. INBREKERS MAAKTEN GEBRUIK VAN EEN VUURWAPEN In het gehucht Heille onder de gemeente Sluis zijn gevaarlijke in- brekers aan het werk geweest. Midden in den nacht werden de gebrs. K. gewekt door gestommel in hun huis. Toen zij op onderzoek uitgingen en in de gang kwamen, werden zij plotseling door de dievep die zich ontdekt zagen, met een vuurwapen aangevallen. Beide broers werden hierdoor in. hun beenen getroffen. De politie heeft inmiddels de daders aanghouden.» DE ZWOLSCHE VIERLING. De Zwolsche vierling groeit voor- spoedig op. Het gewicht gaat ge- stadig vooruii en bdraagt nu on- geveei voor elk 8 pond. De zorg- vuldige behandeiAng, die de vier kleintjes van de geboorte af hebben gekregen, heeft prachtige resulta- ten gehad. Het plan bestaat om hen over eenige weken naar huis e sturen, waar moeder Kiffers zon der twijfel de handen ook vol zal krijgen. Goed gezonde kleintjes zijn het, die al sinds geruimen tijd niet meer in de couveuse zijn en bij mooi weer in het zonnetje liggen. Ze krijgen vrijwel normale voeding en voelen zich er best bij. de Voor het vertrek voor den arbeidsi nzet in Duitschland worden studenten in een kamp samengebr acht. Het eten smaakt best. .C.N.F./O- Pax S) WEER VERGIFTIGINGSGEVAL MET LOODARSENAAT Bij den landbouwer J. Oude Aven- huls te Albergen heeft zich een ge val van vergiftiging met loodarse- naat voorgedaan. Het vergjift, dat gebruikt wordt voor de bespuiting van vruchtboomen, stond in de keuken en toen de vrouw van Oudq, A. meel uit de kast wilde nemen om par te koken, nam zij bij vergis- rmra ro vArcrlft H Q (i i Grootouders - G. JAGER en H. JAGER—v. d. LAAN inné 60-j. Echtvereen. te :rdenken. inoemeer, Mei 1943. Klelnemeer 131. jnderdag 27 Mei hopen îze geliefde Ouders, ihuwd- en Grootouders JOH. WILBRINK en NTONELLA CATHRINA WOLBES unne 40-J. Echtvereen. s herdenken. :oogezand, Mei 1943. Hoofdstr 130. Hunne dankbare Kln- deren, Behuwd- en Klelnkinderen. HENDRIKA m BUSS hunne 50-j. Ech te herdenken. Groningen, Mei van Julsinghas- Receptie van 3%» Hedenr overleed i Dochtert.io prt Z MARTHA ,IA( JANTIENf Slechts 3 weken ten wi.i haar be; SaDnemeer. 17 I J. LUIKINGA M. LUIKINGi M BERTIE NIESJE MEINIE. Een 16-jarige jongen werd te Hattem, toen hij zich op zijn fiets liet voorttrekken door een auto, door een tegenligger gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna overleed. Op hol geslagen paarden liepen te Koudekerke <Z) een 67-jarige vrouw omver. Zij is daarop over- leden. Twee broertjes, 13 en 16 jaar, zijn te 's-Gravenhage gearresteerd. Zij namen uit de woning van kennis- sen f 3000.— weg. Door een trap van een paard werd de knecht van dr. W. te Deurha (N-B) levensgevaarlijk ge wond. De 30-jarige grintschipper H. uit Maarssen is te Zuilen bij het om- slaan van zijn schuit verdronken. Dezer dagen was het een eeuw geleden, dat J. P. Heije het „Triom- fantelijke lied van de Zilvervloot" dichtte. De veiligheidsklep van een cirkel- zaag slosg in een zagerij te Maas tricht een 20-jarigen werkman tegen het hoofd. De man was op slag dood. De Heldersche zeeridder Janas Kuiper, thans te Alkmaar, vierde 11 Mei onder groote belangstelling zijn 87sten verjaardag. Ook de Lel- der had een gelukwensch gezonden. De Ec. Dienst te 's-Gravenhage maakte in April 235 p.v.'s op, waarvan 125 aan stations (verbo- den vervoer). In beslag genomen werden o.a. 44.000 scheermesjes, 90.000 turven, 70 000 boekjes siga- reltenvloei. De 32-jarige Aaltje R. uit Gro ningen, die haar hond op zolder op sloot en 10 dagen zonder eten en drinken liet, kreeg 14 dagen ge- vangenisstraf. Wegens verduistering, oplichting en valschheid in geschrifte, werd oud-burgemeester V. van Heems- kerk tôt li jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. Hij mag 5 jaar geen openbaar ambt bekleeden De dichter Frans Bastiaanse werd 14 Mei 75 jaar. De Rijkscommissie voor Monu- meQtenzorg bestond 10 Mei 10 jaar. In Bilthoven heeft men in een brievenbus een meezennesfc ont dekt met 11 eitjes. De brivenbe- steller belt nu even om de post af te geven. Een 63-jarige voetganger is te 's-Gravenhage door een tram aan- gereden. Eenige uren later is het slachtoffer in het ziekenhuis over- leden. Op het distributiekantoor te Eind- hoven werden 7 personen aange- houden, die in het bezit waren van dubbele stamkaarten en trachlten op elk daarvan distributiebeschei- den te bekomen. Twee der aange- houdenen hadden reeds bij vroege- re gelegenheden afgehaalde tabaks kRErtcn In den Rijn bij Arnhem is een 13- jarige jongen verdronken. Het slachtoffer raakte te water toen hij van een bootje den kant wilde bereiken en het vaartuig van den oever wegdreef. In het gezin Hoogenboom te Dordrecht is een drieling geboren, een jongen van 6 pond en twee meisjes van 4 pond 4 ons en 4 pond 1 ons. Bij een chemische fabriek te Winschoten is een 24-jarige arbei- der van een ladder igevallen Hi.1 kwam op zijn hoofd terecht en was op slag dlood. Een 7-jarig meisje is te Bergen op Zoom, doordat het kwam te val len, onder een truck met oplegger teréchtgekomen. Het kind overleed kort na het ongeval. In een steengroeve te veenendaal is de heer J. B. onder plotseling af- vallenden grond bedolven en ge - dood. Te Someren (N-B) heeft een 15- jarige jongen zijn 16-jarige ka- meraad na een twist met een mes in den rug gestoken. Ernstig ge wond is het slachtoffer naar een ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd. Op de veiling te Zetten zijn ri;* eersts Betuwsehé meikersen ait &S koude kassen aangevoerd van den heer Maters te Oosterhout. Een 33-jarige arbsider is te Maastricht bij het afhakken van gips in een fabriek onder het af- schuivende gips bedolven en ge- dood. Te Nijmegen is het stoffelijk overschot van den 79-jarigen oud- sten zigeuner van Nederland, er- kend als de koning der zigeuners, ter aarde besteld onder belang stelling van vele zigeuners uit all^ deelen van het iand. De politie heeft te Arnhem een aan een besmettelijke ziekte lij- dende man aangehouden, die zelf- g^rolde sigaretten verkocht. Een 7-jarig meisje, dat te Zeist op een rijdende tram sprong en viel, geraakte onder den bijwagen. Ernstig gewond is het naar een ziekenhuis overgebracht, waar het is overleden. VRIJSTELLING GRENSGANGERS VAN KRIJGSGEVANGENSCHAP. Nederlanders die hun va^tp woonplaats hebben in Nederland doch wier werkgelegenheid in Ssc 18 en die daartoe de grenzen in beide richtingen op be- paalde afstanden overschrijden ze f^n^^?e5rs)' m0€ten zich voor 28 Mei 1943 door hun Duitschen werk- fever hun arbeidsverhouding schrif- tru ru x bevestigen, teneinde vrijstellmg te verkrijgen van terug- voering in de krijgsgevangenschap. Behalve de onderteekening van den werkgever moet de verklaring ook de bevestiging dragen ran het bevoegde Duitsche arbeidsbureau. KOSTBARE STAMBOEKMERRIE GESTOLEN Inbrekers hebben uit een stal a. d^ Prmsengracht te Amsterdam 'n suamboekmerrie gestolen. Het dier dat een hooge waarde heeft, is' een donkere vos, zg. smal uitloo- pend bleschje, heeft een half wit achterbeen en een gecoupeerde staart. Doordat alleen thuis zijnde kin- deren met vuur speelden, geraakte een schuurtje met stroo achter het huis van den heer Ridderbos uit Meeden in brand. Het vuur deelde zich mede aan het huis, bewoond doo; den heer Munnike en mej. Dra. De Holl. De brandweer kon niet verhinderen, dat dit huis vrij wel geheel uitbrandde DOODELIJKE AANRIJDING Maandag had te Beilen een aan- rijding plaats met doodelijken af- loop. De 71-jarige H. Tingen wilde op zijn fiets de Krulsstraat inrij- den, maar daar hij aan een juist naderenden vrachtauto geen voor- rang verleende, werd hij aangere- den en zoo zwaar gewond. dat hij korten tijd later overleed. DISTRIBUTIE-THEORIE EN PRAKTIJK. De economische rechter kreeg Vrijdag een merkwaardig geval te behandelen. De 40-j. fouragehande- Jaar Wigle Rauwerda te Akkrum had aan verschillende personen kunstmest zonder bonnen verkocht. Verdachte reageerde als volgt op deze tenlastelegging „In mijn pakhuis had ik nog wat toali liggen; het lag er nutteloos en de boeren wilden het graag van me koopen, omdat het iand het hier en daar hard noodig had Toen dacht ik: wij moeten alle- maal opkomen voor de productie- slag en daarom heb ik aan eenige menschen de kunstmest tegen de gewone handelsprijzen verkocht". De heer B. Meintema, gehoord als deskundige, onderstreepte het be- toog van verdachte, waar deze :rr:'k van liet nutteloos hewaren van de kali. De kunstmestdistrlbu- tiebeschikking heeft nog te veel on- effenheden om hierin te kunnen voorzien. De officier van justifie wilde hiermee graag rekenlng houden en vroeg een gulden boete. De rechter verklaarde verdachte schuldig zon der oplegging van straf. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmiddag brak te Dalfsen brand uit in de boerderij van den landbouwer J. Brouwer te Oud- leusen. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat ailes weldra in lichter laaie stond De motor- spuit uit Nieuw-Leusen, die snel ter plaatse was, kon wegens ge- brek aan water nlets uitrichten. Behalve de boerderij gingen ej veel landbouwwerktuigen verloren. Het vee liep in de weide. De brand is vexoorzaakt doordat kinderen mej; vuur speelden. Er zijn menschen geweest, die, nadat het bericht over het einde van den strijd in Tunis bekend werd, hun laatste restje thee angst- vallig bewaard tôt het tijdstip, dat de oorlog „bijna" voorbij zou zijn, voor den dag gehaald hebben om er een drank van te brouwen. Bin- nenkort zal de oorlog afgeloopen zijn en dan is er immers weer thee volop. Er zijn ook menschen ge weest, die hun bijltje voor den dag haalden en het extra gescherpt hebben, want, nietwaar, nu komen de Engelschen en Amerikanen spoedig! Tunis is ge vallen, een Britsch-Amerikaansche invasie op groote schaal is nog maar een kwestie van een paar dagen en dan is Duitschland verloren en kan de bijl zijn dienst gaan doen. Nog één nachtvorstje en de oorlog is voorbij. Natuurlijk gewonnen door onze „bondgenooten" Enge- land en Amerika Hoe, nou ja, dat zuilen we wel zien. We vermoeden echter, dat èn de Britten èn de Amerikanen zelf nog niet precies weten hoe ze dezen oorlog zuilen kunnen winnen, want al is Tunis nu gevallen, daarmee is Duitschland nog niet verslagen. Daarvoor is nog altijd een invasie in Europa noodig. En die is er nog niet. Of zij binnen een paar dagen zal komen, zuilen we moeten af- wachten. Het kan misschien ook wel een paar weken worden en het ligt nog meer voor de hand, dat het een paar maanden en misschien wel een jaar wordt. Met iandere woorden: Laat men zijn verstand gebru)iken, desnoods tezamen met het zuinig opgespaar- de restje thee, maar laat men zich niet verliezen in opporiunistlsche veronderstellingen. Er is nog geen enkel tastbaar symptoom, dat er op wijst, dat, primo: een Anger- saksische invasie iederen dag kan komen; secundo: Duitschland en zijn bondgenooten binnen zeer af- zienbaren tijd verslagen zuilen zijn Nog steeds ligt een Duitsche over- winning het meeste voor de hand, omdat Duitschland en zijn bond genooten kans hebben gezien om niet alleen Europa schoon te vegen van Britten en Amerikanen, maar bovendien om het bolsjewistische monster te beteugelen. En nog wordt dagelijks fel gestred*n om het bolsjewistische regiem voor eens en voor altijd definitief uit te schakelen. En zij, die nog steeds hopen en gelooven in een Britsch-Ameri kaansche overwinning mogen er zich wel eens rekenschap van geven wat daarvan de gevolgen zuilen zijn voor ons iand en volk Wan- neer communisfische elementen in een door de Duitsche weermacht bezet Nederland actie durven voe- ren, zelfs op groote schaal, hoewel men weet, dat er de doodstraf op staat, wat zal men dan wel doen na een Duitsche nederlaag in een vrij, onbezet Nederland? En in een Nederland, dat „vrijgemaakt" is door bondgenooten van het bolsje wistische Rusland? Zij zuilen zeer zeker de communistische propa- ganda niet verbieden, doch in- tegendeel, aanmoedigen. Een Sov- jet-Europa zou het gevolg zijn van een Duitsche Nederlaag. Daarom: wie het wel meent met eigen iand en volk, ateunt Duitschland in dezen strijd tegen communisme en kapitalisme In een plaats in het Oosten des lands heeft de Rijkscommissaris Rijksmlnister dr. Seyss-Inquart, voor een schare van ruim 7000 toehoorders Duitsche en Neder- landsche arbeidskameraden. wer- kers van aile beroepen, van kan- toor en werkplaats. mannen en vrouwen, Betriebsfuhrer en Ge- folgschaftsmitglieder een rede gehouden naar aanleiding van ge- beurtenissen van den laatsten tijd en hetgeen daaraan vooraf en daarna is geschied. DE REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS Het begin van deze maand Mei bracht in Nederland ernstige ge- beurtenissen en, nu de opwinding, die met dergelijke gebeurtenissen gepaard gaat, voorbij is, blijft het gevoel van doelloosheid en zinne- loosheid en tenslotte blijven er te- leurstelling en haat. Als vertegenwoordiger van de be- zettende mogendheid zou ik mij kunnen vergenoegen met te consta- teeren. dat tegen deze gebeurtenis sen energiek werd opgetreden en dat de orde snel was hersteld, maar als politicus gevoel ik mij verplicht mij met deze gebeurtenissen, met haar oorzaken en gevolgen bezig te houden en ik deins daarvoor niet terug. Ik wensch dat zelfs. Ik heb mij voorgenomen om daarvan te- vens een gesprek tusschen ons hier te maken. Dus op de plaats, van- waar deze onrust is uitgegaan en wel omdat ik van meening ben, dat, wanneer ik in dit deel der provincit» spreek, mijn woorden zuilen door- dringen, dat zij zuilen worden door- gegeven en zuilen komen tôt de menschen, die in een oogenblik van hun verwarring en opgehitst zijn geloofd hebben zichzelf en den an- deren van voordeel te zijn door tôt onrust en ordeloosheid te vervallen. Dat is de reden waarom ik hier spreck, om dichtor bij hen te zijn en met dringender woorden te spreken want n°e altijd wensch ik, dat mijn betrekkingen tôt de Ne derlanders niet worden geleid door het argument der wapenen, maar door de argumenten van verstandi ge overwegingen. HET OPROEPEN DER KRIJGSGEVANGENEN Daarom vraag ik: Waarom was dit ailes? Wat moet er thans gebeuren? Het uiterlijke verloop der gebeurte nissen is bekend. De Wehrmachts- befehlshaber heeft beschikt, dat de Nederlanders, die in Mei en Juni '4u uit de krijgsgevangenschap werden ontslagen. met bepaalde uitzonde- ringen weer in krijgsgevangenschap zuilen worden gebracht. Hij heeft het recht daartoe. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft er op gewezen, dat de houding on der deze vrijgelaten krijgtgeTaiife- nen niet zoo was, dat hij het kon verantwoorden, hen in dezen tijd zonder onderzoek in deze vrijheid te laten HET TWEEDE FRONT. Op dit oogenblik, evenals een jaar geleden, schreeuwt Stalin om het tweede front en in dit moment, nu het weer eens om Europa gaat, zooals om de paar eeuwen het ge val is, willen de Atlantische mo- gendheden, Engeland en de Ver. Staten. dezen in het Oosten vech- tenden troepen door een landing in het Westen den dolkstoot in den rug toebrengen. Tenminste dat be- weren zij. Maar hoe willen zij het doen? Want gij weet zelf hoe sterk onze kusten zijn, hoe vooral de ver- sterklng der havens is uitgebreid, zoodat het nauwelijks waarschijn- lijk is dat een poging daar succès heeft. Dan komt het denkbeetd, dat men probeert al is het maar een manoeuvre met uit de lucht gelande troepen, met aan iand ge- brachte commando's, met uitgewor- pen wapenen en met het oproepen dergenen, die eens in het Neder- landsche leger gediend hebben. een schijn-front te vormen. In ieder ge val gelooven wij. dat wij van den vijand een dergelijk gewetenloos en onbedachtzaam optreden zouden kunnen verwachten. Het is nog nooit zoo duidelijk ge worden als door dit voorbeeld: dat slechts hij kan en mag leiden, die zelf midden in het volk staat en weet wat er in het volk leeft. Eml- granten weten dat nooit. Emigran- ien hebben er nog slechts een voor- stellig van, hoe het eens was, toen zij het iand verlieten. Al het andere zijn wankele wenschdroomen. Maar wat in het volk leeft, wat het volk beweegt, wat het volk noodig heeft, dat weten de emigranten niet rneer. (Vervolg op pagina 2). POLITIEAGENT EIGENDE ZICH DISTRIBUTIEBONNEN TOE. Een 29-jarige Amsterdamsche agent moest zich voor de rechter verantwoorden wegens wederrech- telijke toeëigenlng van distributie- bonnen. De agent had een aantal bonnen van een bonnenhandelaar in beslag genomen. De menschen, die den agent niet vertrouwden, in- formeerden later op het hoofdbu- reau van politie. Het bleek toen, dat de agent zich de bonnen had toegeëigend. Ter zitting beweerde de verdachte van niets te weten. Hij zeide nooit In de woning te zijn geweest. De officier van justifie achtte het ten laste gelegde bewezen. Er be stond reeds verdenking tegen den map, over wien klachten waren binnengekomen, wegens een poging tôt verduistering van diamanten, die aan joden toebehoorden. Wanneer men niet meer op de politie kan vertrouwen, zellde de oincier. IS liei IieX van Us lam: Hij eischte twee jaren gevangenisstraî met ontzegging van de bevoegdheid om als agent van politie dienst te doen. De rechtbank gelastte de on- middellijke gevangenneming van den politieagent. SPORT IN DE BEDRIJVEN. De zorg van het Arbeidsfront voor den Nederlandschen werker strekt zich uit over velerlei gebieden en het spreekt vanzelf, dat ook zijn lichamelijk welzijn niet uit het oog wordt verloren. Zoo sticht de Werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" in bedrijven, waarvan de leiding daartoe wil medewerken, bedrijfssportgemeenschappen. Be- oefend wordt aantrekkelijke lichte sport, waar ieder aan kan meedoen (gymnastiek en in de zomer ath- letiek en veldspelen in het Stads- park) en welke uitsluitend ten doel heeft den nadeeligen invloed van eenzijdigen arbeid op het lichaam zooveel mogelijk weg te nemen. Bedrijsfssportgemeenschappen werken thans respectlevelijik, zui len binnenkort werken in de vol- gende bedrijven: Lijstenfabriek v.h. J. S. Stoppel- man, N.V. Garage Century, Ge- westelijk Arbeidsbureau, N.V. Pud- dingfabriek v.h. A. J. PoLak, N.V. Heerenkleedingfabriek vh. Gebrs. Levie, N.V. Ville de Paris, Heeren kleedingfabriek fa. C. E. Grol, Ja- ponnenindustrie Robi, allen te Groningen en het Gemeentelijk Waterlsidingbedrijf in De Punt. Thans zijn ook begonnen de cur- sussen, welke tôt doel hebben lel- ders en leidsters van deze bedrijfs sportgemeenschappen op te kwee- ken, die uit de bedrijven zelf voort komen. Voor inlichtingen kan men zich te allen tijde wenden tôt het Pro- vinciaal Bureau van het Neder- landsche Arbeidsfront, Westerkade 10, Groningen, Kamer 3. HET ARBEIDSFRONT GROEIT! Dat langzaam maar zeker steeds meer werkers gegrepen worden door het volksche socialistisch ideaal van het Nederlandsche Arbeids front, blijkt uit zijn gestadige groei Zoo zijn gedurende de laatste we ken van enkele bedrijven in de provincie Groningen de werkers weer gezamenlijk in het Arbeids front getreden. Het zijn de C. V. „Hollandla" te Stadskanaal, de stalhouderij Nienhuis te Groningen en de N.V. „Noordster" te Stadska naal. Zij allen begrepen, dat het Ar beidsfront pal staat voor de eer en het recht van elken Nederlandschen werker. NIEUWE KINDERTRANSPORTEN MET VACANTIE NAAR v DUITSCHLAND De NVD-persdienst deelt ons mede, dat in de komende weken wederom kindertransporten naar Duitschland zuilen gaan. Ouders, geeft Uw kinderen spoedig op bij den Nederlandschen Volksdienst, Afd Jeugduitzending, Verl. Ooster- straat 8 of bij de plaatselijke buurt- schapshoofden. Om misverstand te voorkomen zij hier nog eens me- degedeeld, dat geen enkel lidmaat- schap van welke vereeniging of organisatie ook of van den NVD noodzakelijk is om voor uitzending van kinderen in aanmerking te komen Ieder Ned. kind, jongen oi meisje van 6 t.m. 12 jaar kan hier- aan deelnemen. Ouders, vraagt by bovenstaande adressen inlichtin gen. HONDERDZEVENTIEN MILLIOEN GULDEN INGELEGD IN VIER MAANDEN Eind April was bij de Rijksposf- spaarbank in 1943 ruim 117 milli- oen gulden ingelegd (.vorig jaar 53 millioen). Sedert Januari wer den dit jaar rond 97000 nieuwe boekjes uitgegeven (vorig jaar 37000). Ultimo April hadden 2.429.500 spaarders een boekje bij de Rijks- postspaarbank. OOGSTHULP DOOR DEN JEUGDSTORM ir, HZen fomer zal de Jeugdstorm in de gelegenheid worden gestela, in groot verband mede te helpen aan het binnenhalen van den oogst. Jongens van stad en plattélând, 14 tôt 18 jaar oud, zuilen op deze wijze vrijwillig hun bijdrage leve- ren voor een gosde voedselvoorzie- nmg van ons Volk in den komenden wmter. Zij zuilen respect krijgen voor den arbeid van den Neder- "ocr sn cloor hun ver blijf in de buitenlucht een flinken dosis gezondheid opdoen In samenwerking mat den Ne derlandschen Landstand in de be- treffende provincies zal de Afd. Landjeugd van den Jeugdstorm de stormers en stormsters, die zich hiervoor opgeven, voor tenminste 4 weken op verschillende groote en kleinere boerderij en tewerkstellen. De jeugdstormleden worden vooraf persoonlijk beoordeeld, zoodat slechts flinke jongens en meisjes die de handen uit de mouwen wil len steken, geplaatst zuilen worden. Zij genieten vrije kost en inwoning, benevens eenig zakgeld. LANDWACHTDIENST KOMT IN MINDERING VAN DEN ARBEIDSDIENST. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied beslist. dat voor Nederlanders, die bij de Landwacht dienen, doch onder den arbeids- dienstplicht vallen, de diensttijd van drie maanden bij de Land wacht in aanmerking wordt geno men voor den arbeidsdienstplicht. Dienstplichtigen voor den arbeids dienst, die drie maanden bij de Landwacht hebben gediend, wor den dus slechts voor den tijd van drie maanden voor den arbeids dienst opgeroepen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN- SSt, LEGIOEN EN LANDWACHT. f Bij onze vrijwilligers. Een verfris- sehend bad achter het front. (SS P.K. Ahrends-O-H- P s) Voor personen van 18—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de arbeidsinzet, bestaat op hun ver- zoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaat- sen aan te melden voor keuring voor de Waffen-SS, Nederlandsch Legioen, Nederlandsche Land wacht en SS Wachtbataljon en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onder- deelen van de arbeidsinzet vrljge- steld. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den Arbeidsinzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmel- den en worden gedurende hun ver bintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrijgesteld.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1