PLAATSELIJK NIEIIWS. Mededeeling aan onze Abonné's NIEUWSBLAD VOOR OOST GRONINGEN BELANGRIJKE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARÎS DE KERK EN HET HERDERLIJK SCHRIJVEN GELDIGE BONNEN BON 21 VOOR BOTER. DE TEWERKGESTELDE STUDEERENDEN SURGERLIJKE STAND. RECHTSZAKEN p«enriRiRTE«. 101, Mannen in 1922 en 1923 geboren moeten zich aanmelden voor den arbeidsinzet SAPPEMEER, 21 Mel. De heer J W. Koeneman alhier is uitgenoo- digd om de bouviers te keuren op de internationale kamproens- en winnertentoonstelling van honden te Amsterdam. Een bijzondere on- derseheiding. Benoemd tôt hoofd d. school voor het voortgezet lager onder- wijs (centrale 7e en 8e leerjaar) de heer D. N. Hofman, hoofd der school te Zuidlaarderveen. Benoemd tôt onderwijzeres aan de Oosterschool Mej. G. T. L. Bruins wonende te Groningen. Na afgelegd examen is aan de Tumbouwvakschool voor Fruit- en Groententeelt alhier een einddiplo- ma voor groente- en fruitteelt uit- gereikt aan H|. Amerika, Hooge zand; H. L. de Boer. Noordbroek; T Brink. Zuidbroek; H Detz Hoo gezand; H. P. Dijksterhuis, Loppe*- sum; W. Greven, Vlagtwedde; p v Hblm, Schildwolde; H. A. Hel- Met ingang: van 1 Juni a.s. zal ons blad, „Duurswold", worden 8 OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Juni 1943 zal in het gebied Oostelijk Groningen verschijnen het Abonnementsprijs 2 per kwartaal. Per post 2.25. Het blad verschijnt 3keer per week Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. De bijkantoren belasten zich met het aannemen van advertenties en abonnementen. Het is gewenscht zich binnen enkele dagen als abonné bij onze bezorgers of bij de bijkantoren te Sappemeer, Noorderstraat 70, Tel. 214 en Slochteren D 92, Tel. 9, aan te melden. (Vervolg van pagina 1). Wie iemand volgt, die volken- 0 -rechtelijk niet als verantwoordelijk mens, bappemeer; H. Jongman, id.; beschouwd kan worden, plaatst h.. Lip Noordbroek A. Ruben, Wes- zich zelf buiten het oorlogsrecht. terbroek; k Bekius, Hoogezand. J. Er zijn hier stakersbewegingen Pattje, Westerbroek; H. J. v. Sloten, en daden van sabotage geweest. Er rjamsweer. I js Alleen voor groententeelt aan: G. GEEN ALGEMEENE STAKING J. i ransen Hoogezand, J. Geling, I geweest. Het aantal dergenen, die Wortelboer, Wester- ordelijk bleven of snel tôt de orde terugkeerden, lis overweldigend van toezicht I groot in verhouding tôt het aantal broek. Behalve de comm was aanwezig de inspecteur van den Tuinbouw in het Tuinbouwon- derwijs, Ir. W. A. A. v. d. Plassche, die de diploma's uitreikte. BOGERCOMPAGNIE. Het was Woensdag 19 Mei 55 jaar geleden van hen |die 24 of 48 uur zich aan de orde hebben onttrokken. Maar wij kenden in dezen toestand ook niet de geringste ordeverstoring dulden. Daarom heb ik mijn besluit ge- dat het echtpaar Hendrik Veîdhuïs" I nomen en het politiestandrecht Blauw voor 55 jaar in den echt afgekondigd, eerst over jier pro- zijn verbonden. Wij wenschen hun nog vele jaren. HOOGEZAND, 21 Mei. Door om- standigheden moest de Jeugddienst op 2 Mei j.l. vervallen. Deze dienst wordt nu gehouden op morgen Zon- MARTENSHOEK, 21 Mei Tôt on derwijzer aan de o.l. school alhier, vincies en daarna over het gehee- le land. Het Duitsche uitvoerend gezag, onder leiding van den Hô- heren SS und Polizeiftihrer, heeft de gestelde taak in korten tijd volbracht. In ieder geval is het duidelijk geworden en moet iedei- weten, hoe ernstig de toestand wordt bii een poging om hier in het land de orde te verstoren. Wel- EUROPA ONTWAAK. Met het oog op dezen toestand is er slechts een parool en dit parool heet: Europa ontwaak. Voor u, Nederlanders, is dat niet gemakkelijk, het beteekent op gees- telijk gebied een verlaten van het humanisme, dat reeds eenigszins met de wereld onbekend en mis- schien een beetje hoogvaardig ge worden is en uit een confessioneele binding, die zoo ver gaat, dat zij het volk verdeelt. Het beteekent economisch het overschakelen van een overzeeschen handel, welke verloren is, op Europa. Wanneer werkelijk het geval zich zou voordoen, da)t de Amerikanen met hun schepen en hun troepei> Nederlandsch-Indië zouden herove- ren gelooft u dan, dat zij Indie zouden aanbieden op het presen- teerblad der emigrantenregeering in Londen? A Kameraden, ik vraag u met het oog op dezen toestand: moeten er hier nog eens dergelijke stakingen komen? Moet men steeds weer in botsing komen met een noodzake- diQfiiocii^ ~i "Ci" '"««ver in lijke ontwikkeling? hif rffv, ie Çreden Ik maak mij in Is het niet veel beter, hier vrij- net geheel met bezorgd om met de willig mede te werken, opdat het lieeren gmds in Engeland, ook Nederlandsche volk zichzelf be- voor het volk in discussie te treden, waart en zichzelf de plaats vero- V a weet. dat eens, zeifs al vert en dan behoudt, die het op zou het nog jaren duren, de goede grond van zijn bloed en zijn groote 7a die wij vertegenwocrdip-en. kwaliteiten verdient? beslag te laten nemen. Kameraden fir 1S crfi/n-n orvlmi a - om rfnt Sf6^n A6nke} "fotief aanwezig om dat toe te juichen. Ik schroom m™,"-1®4' met elkeen hierover in fessoren, waarvan zij thans, God zij dank, bevrijd zijn. Nationaal socialisten, hoe bitter boos en toornig klonk het andere herderlijke schrijven. Daarin wordt gesprokeii van een zedelijk gevaar en van het verlies der levensvreug- de Jïa de tijd van heden is helaas niet de tijd van de levensvreugde. Daarmede zou men zichzelf be- driegen. Ik zou echter willen zeggen dat mij niet bekend is, dat er in de Babylonische gevangenschap verlof, briefwisseling en het doorbrengen van vrijen tijd bestaan. Van een ding ben ik min of meer overtuigd n.l. dat het Neder landsche volk den oorlog niet ge- wild heeft. Des te grooter is de verantwoordelijkheid van degenen, die de leiding hadden. Ik geloof, dat men ook zeer voorzichtig moet zijn, wanneer men spreekt over geloofsvrijheid en gewetensdwang, juipt in dit land, dat zijn heldhaftige grootheid ge- vonden heeft in een tijd, waarin het voor zijn eigen geloofsvrijheid gestreden heeft, tegen een front, waarin toendertijd de katholieke Geldii* van 22 t/m 29 Mei. BROOD: 22A 400 gr. brood of 4 rts. gebak; 22B: 1 rants. brood of geb. BESCHUIT: 1 rants. beschuit, brood of geb. 22 AARDAPPELEN 22A 2 kg.: 22B 1 kg. TABAK 20 cigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gr. tabak 22 Geldig t.m. 3 Juni: VLEESCH: 100 gr. vleesch of 1 rants. vl.w. 19A 25 gr. vl. of 4 rants. vl.w. 19B 14 rants. vl. 4-24 en M-20 res, 2i rants. vl. M-22 en M-24 res. Voor zware arbeid: M-27 en M-28 rec. (5 rts.), M-31 en M-32 res. (3 rts.), M-33 res. (4 rts.) Geldig t.m. 3 Juni: BOTER, MARGARINE, VET of RUNDVET 21 A en B dam) bepleitte clementie. Albertus van S., arbeider te Hoo gezand, thans gedetineerd, maaktt zich schuldig aan diefstal van touw uit de Scholtens Fabrieken te Fox- is benoemd de heer B. J. Rosenboom licht ziet men thans in dat de te Westerlee, no. 1 der voordracht. I LankmoedCgheid laan onzen kant De heeren K. Wijk, tijd. onderwijzer lniet voor zwakheid mag worden te Garmerwolde en B. Muntendam, aangezien onderw. te Makkum, waren no. 2 en 3. resp. SLOCHTEREN, 21 Mei. Woens- dagmorgen brak brand uit in de woning bewoond door den groen- tenhandelaar J. Holman, alhier, ontstaan door het spelen met luci- fers door een der kinderen. De brand ontstond in het schuurtje achter de woning waarin zich een 9-tal geiten bevonden welke ge- deeltelijk in de vlammen omkwa- men en gedeeltelijk moesten wor- Nationaal-Socialisten, de maat- regelen, die werden getroffen, hoe ernstig ze ook in hun gevolgen waren, zijn aile onder mijn ver antwoordelijkheid genomen. Ik moet het uitvoerende gezag en al mijn instanties mijn waardeering uitspreken voor hun duidelijk en vastberaden optreden en consta teeren dat hun samenwerking vol- komen was. DE STANDGERECHTEN. Ik wil een speciaal woord over de den afgemaakt. Van dit schuurtje standgerechten zeggen. sloeg zij over naar de woning waarvan het dak in korten tijd op verschillende plaatsen in brand s^ond. KROPSWOLDE, 21 Mei. De heer W. Hoving alhier is aan de Lagere Zij hebben waar zij konden de verantwoordelijke personen, leiders van dienstinstanties, bedrijfslei- ders enz. gearresteerd en wanneer zij hun verantwoording hebben vastgesteld, dan heeft hun po- sitie geen voordeel gebracht. in Landbouwschool te Vries bevorderd tegendeel. dan werden zij nog meer 1 verantwoordelijk gesteld. Ik weet met welk een zorgvuldigheid de ge van klasse 3a maar klasse 4a. AFLEVERING IN TWEE DEELEN. Van 23 Mei tôt en met 3 Juni '43 zijn de bonnen „21a boter" en „21b boter" aangewezen voor het koooen van 125 gram boter of margarine. rechten gewerkt hebben, want er was iets aanwezig wat bij standge rechten zeldzaam is: er waren vrijspraken, er waren gevallen, waarbij de zaak aan de gewone rechtbanken werd overgedragen, Op deze bonnen mag echter" reeds I wanneer de stand van zaken niet van 22 Mei af worden gekocht. In tegenstelling met de normale hoeveelheid, waarop de „a-bonnen" recht geven, n.l. 250 gram, wordt ditmaal dus de helft, n.l. 125 gram per bon beschikbaar gesteld. Met ingang van 29 Mei zal ech ter eên tweede boterbon „a" worden aangewezen, eveneens voor 125 gram, geldig tôt en met 3 Juni a.s. Op deze wijze ontvangen zij, die over ,a"-bonnen beschikken, even- als de houders van „b"-bonnen, hun normale rantsoen per tijdvak van 12 dagen, n.l. 125 gram voor kinderen beneden vier jaar en 250 duidelijk: was en er was een heel groot aantal vonnissen, waarbi] het standgerecht mij terstond ge- zegd heeft: voltrekt u a.u.b. de doodvonnissen voorloopig niet, laat ons wachten, hoe de zaak zich verder ontwikkelt. Kameraden. Het is treurig, dat er zooveel slachtoffers gevallen zijn. Wij moeten ze op de oorlogs- rekening zetten, evemals wij het niet slechts verscheidane malçri maar vele malen grootere aantal slachtoffers op de oorlogsrekenlng moeten zetten, die ten offer ge vallen zijn aan de bomaanvallen zal doordringen. Hoewel de rechts-I ^"MÎjne "kameraden, wie herinnert voorwaarden aanwezig waren om zich daar niet de woorden die de de radiotoestellen zonder schade- Fuhrer tôt Mussert gesproken heeft loosstelling in beslag te nemen, heb „Ik wil de Nederlanders niet als ik gelast, dat er een schadeloosstel- overwonnenen behandelen en wan- ling gegeven zal worden, zooals neer de tijd gekomen zal zijn, dan deze in de huidige omstandigheden zal ik u bij mij roepen en zullen om eenigerlei wijze mogelijk is wij over de toekomst spreken". Toen de gebeurtenissen in No- Ziet, mijne kameraden, dan is de yember en bij de jaarwisseling van houding daar aan de overzijde bij 1942 zich begonnen af te teekenen de plutocratieën toch een andere. moest de Fuhrer tôt zichzelf zeg- En toch zijn zij zoogenaamd voor gen: „Thans hebben de Engei- de kleine volken opgekomen. Me- schen en Amerikanen al zooveel neer Cripps heeft gezegd: „De troepen en materiaal geconcen- kleine volken krijgen geen souve- treerd, dat zij ergens op willen los- reiniteit meer". En Churchill heeft slaan. Toen heeft hij den tegen- dit aangevuld: „De wapens zullen stander het strategisch initiatief de kleine volken ook niet meer ontnomen door naar Tunis te gaan krijgen". Hier kunt u het groote Anders zou de vijand n 1 waar- verschil tusschen démocratie en de schijnlijk ik geef het openlijk nationaal-socialistische gemeen- toe op het voor ons niet aange schap zien. In een nationaal-socia- name tijdstip van het vroege listische gemeenschap is het to- voorjaar van dit jaar, met drie of taal onverschillig, of de een klein vier légers, die hij thans bij een °f groot in Setal is- Daar wordt Se" heeft, ergens een landingspoging keken naar zijn prestatie. En wij op het continent gedaan hebben kunnen ons in een Europeesche ge- wellicht hier in het Westen Zoo meenschap zeer goed voorstellen, heeft de Fuhrer de vijand gedwon dat een in aantal klein volk op gen al zijn materiaal en wat hij het gebied, waarop het het meeste aan troepen op eenigerlei wijze kon presteert, allen, ook de grooten, missen, te gebruiken in Afrika dus leidt. aan den overkant van onze pant- Kameraden, wanneer wij de met geen andere verplichting, dan sergracht, de Middellandsche Zee overwinning behalen dat kun- het gemeenschappelijke optreden in het Zuiden, en daar den aanval nen wij zeggen zal het iedereen voor het gemeenschappelijke wel te openen op eén kwalitatief supe- in Europa beter gaan. De toestand zyn rieur, numeriek echter slechts on- van heden is het uitgangspunt van Kametaden, de Fuhrer heeft ons beteekenend deel van onze weer- de beschouwing. De wereld is zoo bijeengebracht, de Fiihrer heeft on- macht. lop haar kop gezet, dat niets meer ze krachten in het nationaal-soci- In een woord, dis Fuhrer heeft in I terugkeert. Wij moeten zien waar strategisch opzicht zes maanden wij thans staan. Dat moet duidelijk gewonnen door het feit, dat hij naar en nuchter worden ingezien en dan Tunis gegaan is. zes maanden wei- moeten wij ons afvragen: hoe wordt ker verlies onze tegenstanders bit- dat beter? En dan kunt gij er ze- ter moeten betalen, want inmid- ker van zijn, Of ge arbeider zijt of boer: wanneer eens weer de vrede komt, dan weten wij wat we te doen hebben. Daar ginds in Ameri ka breken zij zich het hoofd. kerk stond en in een tijd, waarin hol. Hij legde een bekentenis af. bijna in elke stad hier en in Vlaanderen, de brandstapels wer den aangestoken. Het beste bewijs voor de groot- irtoedigheid en vrijheid die wij ge ven is het feit, dat zulk een herder- lijk schrijven ongehind'srd kan worden voorgelezen. Wie zich tôt ongehoorzaamheid laat verleiden, mag zich niet op den kansel beroepen, die zal de ge volgen in al zijn hardheid moeten dragen, zooals zij jn deze maanfl Mei door ons bewezen werd. VREDE ZAL OPBLOEI IN EUROPA BRENGEN Ge kunt er zeker van zijn, wan neer de vrede komt, dan zal er hier een opbloei door Europa gaan, dan zal elk blijmoedig aan het werk gaan, dan komt de levens vreugde, Waarom heden volkomen te onpas, geroepen wordt, want heden is het de tijd voor den le- vensernst en voor het deelnemeh aan den strijd. Dan komt de tijd, waarin elk van u kan laantreden en wel als vrije man, elke arbeider, elke volksgenoot, bewust daar hij zelf de drager is van de politie- ke gedachte dat er geen standen geen kringen, geen eonfessies en geen hinderpalen zijn, maar dat het bloed één gemeenschap vormt, die ons allen tôt een lot verbindt ge- diïls is Europa onaantastbaar worden. DE BOMAANVALLEN OP DUITSCH GEBIED Wellicht speelt ook nog iets an ders een roi. Wellicht zegt men tôt zich zelf, dat die bomaanvallen op be studeerenden, die tewerkge- Duitsch gebied, mettertijd toch in- 1 s^ki WOrden, kan men thans niet vloed zullen hebben. Welnu, nationaâl socialisten, daarover kan ik u een ding zeggen: de plannen, die wij voor onze wa n*er als zoodanig beschouwen, want -zij hebben de mogelijkheid, :dèn weg. dien hun door hun supe- rieuren was geboden. niet gebruikt. ?®î?ilKdustr,iS haddlrn. voorzâgen in bezeToyaliteitsverklaring, "die ei- een bepaalde productie van wape- genlijk de vanzelfsprekendheid om 3i?- I verordeningen der bezettdngsauto- De bomaanvallen van onze vij- riteiten en van de eigen autoriteï- anden zijn met alleen niet in staat ten op te volgen aan het eigen we- geweest de uitvoenng van deze I ten en geweten vastknoppt, is on- piannen te verstoren, doch on- gevePr bet uiterste, wat ik op dit danks aile bomaanvallen is de pro- gebied nog kon doen. ductie van wapenen van de meast Doch mdasten alleen de Neder- waardevollp soort grooter geweest landsche arbeiders voor den ar- 1.1- on,ze Plannen voorzagen. beidsinzet in aanmerking komen Misschien zal men echter zeggen: gy my bestaat zooiets niet. alisme ontplooid. Hij heeft daar mede tevens de grondbeginselen gegeven voor het nieuwe Europa: volksche vrijheid en sociale recht- vaardigheid. In dit willen, Duit sche en Nederlandsche nationasl- socialisten, vormen wij een ijzeren en onverbreekbare lotsgemeenscnap Wij zullen onze taak verrichten, wij zullen tôt het uiterste en het laatste onzen plicht doen, vooral echter zal uit elken nationaal-socialist een fanatieke strijdlust onze tegen standers tegemoet komen. Heil den Fiihrer! Geëischt werd 6 maanden gevange- nisstraf. De heer Mr. Veenhoven vroeg clementie. Vonnissen 27 dezer. BEKENDMAKING Den Haag, 20 Mei 1943. Het bu reau van den Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlanden deelt mede: De Nederlandschls onderdanen 1. Willem Theodoor Pahud de Mortanges. student in de scheikundî, geboren 1 Juli 1921 te Heemstede. woonachtig te Delït, 2. Eduard Elles van Raalte, student in de werktuigbouw- kunde, geboren 13 October 1918 te Rotterdam, woonachtig te Delft. 3. Piet Marinus Arnoldus Huur- man, scheepsbouwer, geboren 10 Juni 1917 te Velp, woonachtig te Capelle, 4. Adriaan Gerhard Smit, em ployé, geboren 4 September '20 te Alblasserdam, woonachtig te Alblasserdam. 5. Menko Hendrik Herbert KÔ- nig, student, geboren 19 Juni 1917 in Den Haag, woonachtig te Delft, 6. Charles Okiïs van der Plas, student in de mijnbouwkunde, geboren op 8 September 1920 te Leiden. woonachtig te Delft, zijn door een krijgsraad ter dood veroordeïld, omdat zij on- danks aile te voren gegeven waarschuwingen in het jaar '42 deels gemeenschappelijk spoor- wegaanslagen en andere daden van sabotage verricht. deels pogingen daartoe gedaan heb ben. Zij hebben leven. en eigen- dom van leden van de bezet- tingsmacht en van Nfederlan- ders in gevaar gebracht en ver- nietigd. De vonnissen zijn door de kogel en uitvoer gelegd. Wie sabotage pleegt, verbeurt zijn leven. SAPPEMEER 14 t/m 20 Mei 1943 Geboren, Hendrik Roelof Nanno v. Hindrik Speelman en Hende- RECHTBANK GRONINGEN. Onder presidium van den heer Mr. B. P. Enklaar werd Donderdag Irika Sloot; Luktje Hinderika Ca- o.a. de zaak behandeld tegen: tharina, d. v. Hendrik Johannes Martinus M. en Koenraad S., ar- Snitjer en Geziena Henderika Ca- beiders te Muntendam, beiden ge- triena Kerstholt; Jans Jacob z v detineerd, moesten terzake oplich- Jacob Schott en Jansje vân der ting terechtstaan, waar ze met ai- Zwaag, won. te Zuidbroek- Rudol- lerlei verhalen oplichting pleegden phus Wessellienus Harmannus z v door gelden in te zamelen (pl.m. Harmannus Bulle en Antina Ca- f 100.waren ze noodig), om elders tharina Caecilia Niehuis won te |in vrijheid te werken. Zoo werden Hoogezand Cornelia, d' v Jan gram voor personen van vier jaar I der Engelschen en Amerikanen hier en ouder I in Nederland, niet in Duitschland. BEDRIJFSLEIDERS VERANT- DE SUIKERPREMIE VOOR I WOORDELIJK BOEREN EN ARBEIDERS I ik gelast verplichtend voor de De suikerpremie welke de boeren I toekomst, dat de leiders der be ontvangen, bedraagt 1.4 kg. per 1000 I drijven jegens mij verantwoordelijk kg. geleverde suikerbieten. Deze I zyn voor de orde in het bedrijf, wordt verstrekt in den vorm van I dat het een ambtsschending van bonnen, na levering der bieten in hen is, wanneer zij niet bemerken. het najaar van 1943. Van de premie I dat er onrust ontstaat en wanneer moet de helft worden verdeeld on- I zy dan niet met dienovereenkom- der de arbeiders, welke op het be- I stig initiatief kalmeerend en ver drijf werkzaam zijn. helderend optreden. Niemand moet Wanneer bijvoorbeeld een boer. I juichen dat ditmaal de bliksem bonnen ontvangt voor 100 kg. suikei- I naast hem is ingeslagen. en hij heeft vijf arbeiders in dienst, I wij hebben allemaal nog iets an- dan krijgt de boer bonnen voor 50 ders moeten constateeren. ni. hoe kg suiker en de arbeiders ontvan- 1 verschrikkelijk gevaarlijk een der- gen elk bonnen voor 10 kg. suiker. I gelijk opgeschroefd avontuur juist Momenteel kunnen de boeren ech- I Voor het Nederlandsche volk zou ter een voorschot krijgen op hun I kunnen worden. Ik wil er niet eens toewijzing. Dit voorschot wordt ui- aan denken wat er gebeurt, wan- teraard het komende najaar afge- neer eventueel de uitvoerende trokken van hun eigen gedeelte en macht volledig optreedt en des- hiet van het gedeelte der arbeiders. noods, bij overneming van de uit- nu tntfvfrtnG van RADIO- voerende macht door den Wehr- nNTVANGTOESTELLEN machtsbefehlshaber, de weermacht Er bestaat aanleiding om erop te ?elf met haar zware wapenen moet wij zen, dat het doelloos is reeds nu lng"lpe£pmx5!FR(ï FN nF RADTO bii een of andere Dienststelle ver- DE OPHI1SERS en dl kadiu. zoeken in te dienen om vrijstelling Kameraden De ophitsing komt band^1^^6de^erordening^zake8dê I loos opgehits^en er worden door SeS 1943°°n „6t0eStel- verstrek^Maat Tr, de eerstvolgende dagen zal in zeggen: Ik zou dat niet heel ern- rie hladen worden bekend gemaakt, stig opvatten, wanneer wij norma- waar de voor het indienen van een le tijden hadden, voor zoover men De bevolking wordt murw ge- Overigens, mijne kameraden men de getuigen H. Boiten te Uithuizen Tonkens en Elsiena Roggen. maakt. Kijk, Nederlanders, wan- I m0at deze jongelieden in hun ver- t-. j--. neer nien na een bomaanval in een I Zamelkampen gezien hebben. Daar Duitsche stad komt, dan hebben de vjei een onbevangen vroolijkheid bewoners zich zeer snel weer her- steld. Dan zijn zij nog veel harder en vastberadener geworden in een toorn van wraak om hun ui terste kracht te geven. En daar komt nog iets bij. De menschen, die thans in Duitschland hun bezit en hun ln- richtingen verloren hebben, moeten tôt zichzelf zeggen. dat zij deze be- zittingen slechts kunnen terugwln- nen. wanneer Duitschland over- wint. Voortgaande sprak de rijkscom- missaris over het doel van dezen oorlog, waarna hij de politieke po gingen en mogelijkheden in Ne derland aanroerde. Hjerbij zeide hij o.m. Ik heb eenig inzicht gekregen in hetgeen aan politieke pogingen en mogelijkheden, hier in Nederland, naar voren zou willen komen. Daar dit, van het standpunt onzer te» genstanders gezien geschiedt op een oogenblik, waarop zij zich tôt het uiterste moeten inspannen, moet ik aannemen, dat dit werke lijk het beste is, wat zij kunnen produceeren. DE WAARDE DER Z.G. „VRIENDSCHAPSVERDRAGEN" Kameraden, men zegt altijd, dat de tegenstander troepen, die Engelschen en Amerikanen waar te nemen. Het was alsof zij van hun nachtmerrie bevrijd wa ren. Waar schijnlijk is het de voori- durende ophitsing van enkele pro- p.a. aldaar opgelicht. Deze getuigen I Ondertrouwd: Eisse Perdon 40 j verhoord. Sappemeer en Catharina Feberika De officier van justifie, de heer Hazekamp, 28 j.„ Midwolda mr. Overbeek, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte voor elk acht maanden gevangenisstraf. De heer Mr. E. J. Bulder (Veen- dprgelijk verzoek op grond van ar- tikel 9 lid 3 van genoemde verorde- ning gerechtigde personen de be- treffende aanvraagformulieren kun- n0Alleenadie ontvangstbewij zen van ingediende verzoeken zijn geldig, die na indiening van dit formulier aan dengene, die het verzoek doet, zijn afgegeven. ZONDAG 23 MEI 1943. Ned. Herv. Gem. SAPPEMEER. 10 u. ds. Gerrits HOOGEZAND. 10 u. ds. Schmidt, coll.; 11% u. Kinderkerk KIELWINDEWEER, 10% U. cand. KRO%WOLDE. 2% u ds;„ in een toestand van oorlog, norma le tijden kan hebben. Integendeel, ik heb kunnen constateeren, dat hetgeen daarginds wordt omgeroe- pen zoo dom is, dat ik mij ge- noodzaakt zie het hier en daar via onze pers bekend te maken, omdat er immers in de radio niet naar mag worden geluisterd. En ik wil het ook in de toekomst zoo laten. Deze onvrijwillige medewerkers van den Oranjezender moeten met hun grootste succesnummers voor uniet verloren gaan. Maar de toestand is anders. Wij moeten er rekening mede houden en wij houden er re kening miee, wellicht zelfs meer dan onze tegenstanders, dat zij toch eens hier verschijnen om tôt een aanval over te gaan. En voor jyX'jru VV wui-'i-' Ti/riillûm I aauvai uvti uv» 0 ccccri. un »uoi ZUIDBROEK 9% u. ds. van Mune dat gevaj heb u reeds gezegd: NOORDBROEK. 10 u ds. v. Meiden Doopsgez. Gem. SAPPEMEER 10 u. ds. de Zeeuw Geref. Kerk. SAPPEMEER 9% u- cand- Rie 4% u. ds. Tom MARTENSHOEK. 10 u. dsTom Ned Herv. Gem. (Ev.) SAPPEMEER, 10 u. de hr. Kraima STOOTSHORN. 10% u. de hr. Bel g NOORDBROEK. 6% de hr. Bergmans Bapt. Gem. HOOGEZAND, 10 en 5 u. de nr. Reinholtd- 11.15 u. Kinderkerk. 8 u. Jeugddienst: Vriidagavond 8 u. Biibellezing en bidstond. g POXKOL 10 en 6 u. Ev. Wolters. u. Jeugddienst. SIDDEBUREN, dienst. Wij moeten voorzorgsmaatregelen nemen tôt het uiterste. Het zou kunnen gebeuren, dat de een of ander en brpaalde kleine groepen zich door gegeven aanwij zingen laten verleiden en door hun, voorbeeld anderen meeslee- pen. Dan zou er een onzegbaar en niet te overzien ongeluk over Ne derland losbarsten. Niet voor de Duitschers maar voor hen, die toch eigenlijk in dat geval met leege handen voor soldaten staan, die de beste wapenen ter wereld in handen dragen. Ziet u. ik wil verhinderen, dat er een ongeluk geschiedt. Dit heeft mij na zeer lange overwegingen er toe gebracht, de radiotoestellen in Getrouwd: Jan de Wind en Eko- lina Bergman, b. v. Sappemeer. Overleden: Martha Jacoba Jan- tiena Luikinga, 3 weken, d. v. Jo hannes Luikinga en Mpintje Mid- del. overl. te Groningen. HOOGEZAND 12 t/m 18 Mei. Geboren: Bernardus, z. v. Bernar dus Pot en Hillechien Spieker, Kalk- Op grond van de Beschikking van den Rijkscommissaris voor het be- I inh^'nifp^^Pi.hln6' pV, zette Nederlandsche gebied (Commissaris-Gfeneraal zkv.) n^ 43/1943 p^hoU Gri^ DipuwJ h v m?.' omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, t. i« -il oversturen, absoluut zal verhinde ren, dat het bolsjewisme in het land komt, ook wanneer Duitsch land zou ineenstorten. Zullen zij dat kunnen? Men stelle zich maar eens voor, wanneer zulk een lawine aan he* rollen gaat en ailes meesleept en van worden'hiermede aile mannen geboren in 1922 en 19,23 opglïroepen om terstond een aanmeldingsformulier in ontvangst te nemen bij het voor hun woonplaats geldende arbeidsbureau en dit persoonlijk weder 111 te lsveren, op de hieronder genoemde dagen bij het arbeidsbureau In Jan t.m April 1922 geb. personen melden zich aan op Maandag 24 Mei 1943. In Mei t.m.'Aug. 1922 geb. personen melden zich aan op Dinsdag 25 Mei 1943. In Sept. t.m. Dec. 1922 geb. personen melden zich aan op Woensdag 26 Mei 1943. In Jan. t.m. April 1923 peb. personen melden zich aan op Donderdag 27 Mei 1943 In Mei t.m. Aug. 1923 geb. personen melden zich aan op Vrijdag 28 Mei 1943 In Sept. t.m. Dec. 1923 psb. personen melden zich aan op Zaterdag )29 Mei 1943. n In den tijd van 917 uur volgens de door het Arbeidsbureau vast- gestelde volgorde. en wel bij de voor hen bevoegde afdeeling. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tôt aanmslding ver- de plichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het zullen voor hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbureau. Foxhol; Grletje Dieuwke, d. v. Pie- ter Hekman en Jantje Hoekstra, Hoogezand; Harm, z. v. Josephus Suyrmeijer en Geessien Eenjes, Hoogezand; Iepe, z. v. Hendrik Groenbroek en Janneke Nieborg, Westerbroek. Ondertrouwd: Lammert Alje Douwes v. Windeweer en Jansje Stavast v. Anloo; Doedse Sietsma en Tjabegie- na van der Laan beiden van Kiel. Elzo Woldhuis v. Windeweer en Aaltje Eikema v. Haren. Getrouwd: Jacobus Mellens en Margaritetha Medendorp. Overleden: Beda Taapken, 28 j., echtg. v. Luberthus J. de Jong, overl. te Groningen; Grietje Jan- sen, 79 j., echtg. van Pieter Rober- tus; Albert Landman, 76 j., echtg. v. Pieterke Homan. ZUIDBROEK 15—21 Mei. Ondertrouwd: Hendrik van Tholen, 32 i. van Anpingedam p- Henderika Veenstra, 24 j. van Zuidbroek. Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distributie stamkaart meegebracht worden. De psrsonen, die tôt aanmelding verplicht zijn, moeten in principe persoonlijk verschijnen op het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moe- Overleden: Trijntje Vast, 10 dagen, ten op verlangen aile noodige papieren voorleggen en aile verëischte d. v. Willem Vast en Trijntje inlichtingen verstrekken. Voor zoover tôt aanmelding verphchte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tôt aanmelding ver- dan de macht van 3400 millioen piichtp omtrent den duur van de dienstbetrekking op het formulier 1r,-...*i (j00r zyn handteekening en eventueel door een afdruk van het firma- stempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: 1) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Ar- beitsbereich der Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, derzelver organisatie of aangesloten organisaties. 2) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de Duitsche Weermacht, de Waffen-SS de Duitsche politie en den Reichs- arbeitsdienst. 3) De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provînmes de g_e- menschen zou losbreken. Zouden d^n Engelschen en Amerikanen die macht kunnen tegenhouden, terwiji zij door pacten van vriendschap thans gebonden zijn? Dat is n.l. heel iets anders, dan het niet-aanvalspact van het jaar 1939, dat Duitschland heeft geslo- ten. Dat was een niet-aanvalspact, waarbij Duitschland geen enkelen bolsjewiek over zijn linie zou heb Bosch; Helena Kok, 70 j., eerst weduwe van Berend Lesman, daar na van Roelof Hendrik Huisman. NOORDBROEK. Van 28 April tôt 20 Mei Geboren: Hemmo Berend, z. v. Pieter Blokzijl en Imeltje Hee- res; Pieter, z. v Hindrik van Dijk en Berendije Kronenberg. Ge trouwd: Harm Jacob Tonkens, 27 j. en Jantina Lammechiena Pott, 24 j beiden te Noordbroek; Bar- teld Luttje, 48 j. te Veendam en I .Tantie Hi ln ben laten komen. Dat heeft Stalln meenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens personen die u,, werkzaam zijn bij de spoorwegen, de Nederlandsche posterijen en de Nederlandsche Bank. 4) Leden van de vroegere Nederlandsche weermacht. voorzoover zij volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in Neder land van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen li 5 f De personen, die reeds volgens IX van de beschikking nr. 36/1943 betreffende de sluiting van bedrijven tôt aanmelding verplicht zijn. 6) Geestelijken en leden van orden. 7j Personen, die volgens II alinéa 2 van de beschikking nr. 43/1943 vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen. die onder de verplichting tôt aanmelding val len, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgever s, die handelen in strijd met da bepalingen van bovengenoemde beschikking of trach- ixAoïn^, ten haar te ontduiken, dus bijv. hun aanmeldingsplicht JJ^t of niet waarmce de joden steeds andere op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatighcid onjuis- volken overstroomen, over ons ko- I te opgaven verstrekken enz., worden gestraft, evenals degenen, men daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. precies geweten: wanneer hij on der bescherming van dit niet-aan valspact een agent naar Duitsch land gestuurd zou hebben, zou deze tegen den muur gezet zijn. AMERIKA INTERESSEERT ZICH ALLEEN VOOR AMERIKA. De Amerikanen kunnen en willen in het geheel niet voor Europa op- komen. Dientengevolge staat Europa slechts voor de keus, voor het geval dat de anderen zouden overwinnen, of de Amerikanen laten Europa aan zijn lof over. dan komt het bolsje wisme onmiddellijk, ofde Amerika nen laten het geheele nihilisme

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2