NIEUWS- en ADVERTENT1EBLAD voor Landbouw, Kandel en Nijverheid NAAR DE OEKRAINE. BEKENDMAKING BUITENLANDSCH OVERZIChï KOSTWINNERSVERGOEDING 2de jaargang - No, 21 Zaterdag 29 Mei 1943 Oplaag 10.000 exemplaren VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving ONDER DE PANNEN BEKENDMAKING. DE SUIKERPREMIE VOOR BOEREN E NARBEIDERS. BINNENLANDSCH NIEUWS JEUGDTANDVERZORGING IN STAD EN PROV. GRONINGEN. Bekendmaking van den commissaris voor de belangen van de voormalige Ned. Weermacht RUIM BAAN VOOR DE BEGAAFDEN ABONNEMENTSPRIJS 57 et. p. kwartaal. franco per post 70 et. (bij Vooruitbet.7 PRIJS DER ADVERTENTIËN: 7 et. per m.m. Bij abonn. laser. Tarlef op aanvraag. Zoogen. ..Klelntjes" als te koop, te huur enz. 115 m.na 65 et. Gevraagd en aanb personeel van 115 m.m. 60 et. SWOLD Adminlstratie- en Redactieadres: UITGEVERSZAAK ..D U U R S W O L D", Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. BUkantoor te Slochteren D 92. TeL 8. GIRO 466506 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben den laatsten tijd, eerst in Italië, thans ook in Noord- Duitschland en in de bezette gebieden dynamietpatronen in dën vorm van vulpenhouders, vul- potlooden, zaklantaarns, handlàschjes, ja zelfs in den vorm van poppen en ander kinderspeel- goed neergeworpen. Zoodra men probeert den dop van den vulpenhouder af te schroeven. de zaklantaarns aan te steken, of de voorwerpen te gebruiken, ontplo.ft de dynamietpatroon. Over dezen vorm van oorlogvoering, waarvan de slachtoffers in de eerste plaats spelende kinderen zijn, kan het oordeel aan ieder weldenkend mensch en vooral aan de moeders worden overgelaten. Het is een plicht van ouders, onderwijzsrs en andere met $e opvoeding beiaste personen, om de kinderen te waarschuwen dergelijke voorwerpen, wanneer zij dbze ergens op straat vinden, niet op te rapen. doch onmiddellijk het dichtstbijzijn de militair of politiebureau van dergelijke vond- sten in kennis te stellen. De foto's zijn afkomstig uit Zuid-Itaiië, toen daar voor den eersten keer dergelijke voorwerpen werden uitgieworpen. Zij laten een kind zien, dat slachtoffer is geworden van deze oorlogvoering en geven voorts een afbeelding van een de'rgelijk potlood in onbeschadig- den toestand en na de ontploffing. Wie in dezen tijd onder een pannendak slaapt, wordt des mor- gens gewekt door een licht rumoer. Het is het gescharrel van spreeu- wen en musschen, die tusschen de pannen hun nest hebben gebouwd en nu in de weer zijn met het ver- zorgen van hunne jongen. Hoe- druk zijn deze vogels bezig; het is een gevlieg af en aan en de naak- te kleinen rekken hun hais en pie- pen totdat zij de worm. die Vader voor hen heeft meegebracht, goed en wel in den snavel hebben. Beneden dit dak wonen- men- schen; zij hebben hun eigen zorgen en werkzaamheden, die tenslotte dezelfde zijn als die der vogels, al is het voedselprobleem voor de hoogstontwikkelde schepsels op aarde minder eenvoudig! Maar be- halve het voedselprobleem, dat de mensch met de vogels gemeen heeft, is er nog zooveel meer, dat het menschenbrein en het men- schenhart dagelijks vervult. Vooral tegenwoordig met den oorlog en wat daarmee samenhangt, is er daar beneden onder de pannen een gevoels- en gedachtenwereld ont- staan. waarvan een musch en een spreeuw geen begrip hebben. Is dit eigenlijk niet een merk- waardig verschijnsel, dat er aldus twee werelden vlak naast- elkaar wonen, die van elkander geen weet hebben? Men kan geen dier aan het verstand brengen, wat oor log is of hoe een hypotheek afge- lost wordt; wat er gebeurt wanneer deftig uitgedoste bruiloftsgangers naar het stadhuis gaan of welk een geleerdheid er schullt in een Grieksche grammatica. Maar om- gekeerd ontgaat ons, menschen de zin van het dierenleven. Wij ver- beelden ons wel, dat wij- de ge- heimtaal der dieren verstaan, maar wanneer wij een dierenpsychologie opstellen of een dierenroman schrij- ven, leggen wij het gevoels- en ge- dachtenleven der menschen daar- aan ten grondslag. Reinaart de Vos en Hanne Ntitte zijn mode verhalen maar de daarin optre- dende dieren zijn niets dan in vel- len en veeren gestokerî menschen. Nu heel het aardrijk in vuur en vlam staat, spreken wij van een wereldoorlog, en wij vergeten, dat slechts een betrekkelijk gering ge- deelte der aardbewoners in ditdra- ma betrokken is. De nestelende spreeuwen en musschen staan er volmaakt buiten; het haasje in het veld en de snoek in het water en ailes wat in het zand en onder de aardkiuiten rondkruipt en wrie- melt gaat er ongestoord zijn gang om. Wij verkijken ons wel eens op onze centrale belangrijkheid in het heelal goed beschouwd zijn wij met al onze uitvindingen, conflic- ten goede daden en booze stre- ken daarin toch maar een kleine minderheid. En het troost ons, in een afschuwelijken tijd als de onze ons eens een oogenbllk te verdie- nen in die andere wereld daarbo- Ven tusschen de dakpannen, die op haar wijze het levensprobleem op- lost sonder er ons in te kennen of er ons over om raad te vragen. Dat getjilp en gekwetter, dat ge- wroet en gescharrel kan verlossend werken na een benauwenden nacht. Nadruk verboden. H. G. C. Aile Duitsche- en Nederlandsche personen, die in den winter 1942/ *43 hun Kolenkaart yan de N.S.D. A.P kregen. kunnen zieh betref- fende hurl Zomerbrandstof voor Kookdoeleinden dadelijk met de Ortsgruppe of Stiitzpunk der N.S.D. A P. in verbinding stelleç. Ten aanzien van de suikerpremie welke de boeren en arbeiders ont- vangen voor de geleverde suiker- bieten, deelt dp persdienst Land- stand mede, dat de boëren niet ver- plicht zijn, reeds van hun voor- schot een deel aan hun arbeiders af te staan. VIER WEKEN VACANTIE VOOR IEDERE MOEDER De Soc. Afd. van den Nederland- schen Volksdienst deelt ons mede, dat de gelegenheid zich op te ge ven voor een vacantie van 4 weken in Nederland of in Duitschland nog open is. Aile Ned. Moeders, in het bijzonder moeders van groote ge- zinnen, kunnen een heerlijke va cantie, welke door den NVD georga- niseerd wordt. doorbrengen in de mooi gelegen vacantieoorden. Moe ders van aile gezindten, U behoeft Uw gezin niet zonder hulp achter te laten, want ook daar zorgt de NVD voor. Gedurende den tijd dat de Moeder met vacantie is, wordt door den NVD een alleszins bekwa- me gezinsverzorgster tngezet. In bijzondere gevallen wordt door den NVD nog voor ontbrekende klee- ding gezorgd. Het lijkt ons onnoo- dig te zeggen, dat aile reis- en ver- blijfkosten, alsmede de kosten van de gezinsverzorgster geheel voot rekening van den NVD zijn. Geeft U spoedig op. Meerdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de soc. afd. van den NVD. Verl. Ooster- straat 8 Groningen, Tel. 22445 of1 door de plaatselijke buurtschaps- hoofden. BEKENDMAKING Het SS Ersatzkommando deeit mede: De Fiïrsorgeoffizier der Waf- fen-SS is voortaan Woensdags niet meer te bereiken in dis Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iedere Woensdag van 9 12 en van 14 17 uur in het gebouw Korte Vijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienststellis des Fiirsorgeoffiziers blij,ft: 's-Hertogenbosch, Sonnius- strâat 3. Te 's-Hertogenbosch heeft de po- litie een 19-jarige inbreker. die zich op een dak had verschanst, neer- geschoten en ernstig gewond op straat neergesmakt. Hij had, samen met een ander, ingebroken in twee winkëls en o.a. tabak gestolen. Te Delft is een 48-jarige man bij een ontvluchtingspoging door de politie doodgeschoten. De man had een groote partij gedistilleerd ont- vreemd. Te Huizen (N-H) is een Bussumer aangehouden, die ca. 400 kg. onder- maatsche visch vervoerde. 3 perso nen, een 41-jarige worstmaker. een 31-jarige veedrijver en een 54-jarige veekoopman zijn te 's-Gravenhage op heeterdaad betrapt bij het slach- ten van een gestolen paard. Allen zijn gearresteerd. DE INLEVERING VAN RADIO- TOESTELLEN. Officieel wordt medegedeeld: In verband met de verordeninj inzake het inleveren van radioort- vanginstallaties van 13 Mei 1943 wordt het volgende medegedeeld: 1) De formulieren, die bij deia- levering van radiotoestellen inge- vuld moeten worden afgegeven kunnen onmiddellijk ingaand bij de loketten der P.T.T. tegen beta- ling van vijf cent per stuk worden verkregen. 2. Geëvacueerden. die hun radio toestellen in hun voormalige wo- ningen hebben achtergelaten, zijn eveneens verplicht hun toestellen aan te geven. Overeenkomstige bij zondere formulieren moeten bij de voor hun tegenwoordige woonplaats- •bevoegde politiebesturen (burge- meester) worden gehaald. 3) Formulieren voor het indienen van een verzoek tôt ontheffing volgens artikêl 9, par. 2 en 3 der verordening worden als volgt ver strekt: a)Duitsche staatsburgers moeten zich van Donderdag 27 Mei 1943 af wenden tôt de plaatselijke be voegde Ortsgruppe der N.S.D.A.P. b) De leden der N.S B. en haar organisaties ontvangen de form-- lieren van hun bevoegde politio- e ieiUeva:ve> c) de familieleden van de in de Duitsche weermacht vrijwihig die- nende Nederlanders ontvangen, voor zoover zij reeds schriftelijke aanvragen tôt de Abtëilung fur Angelegenheiten fi Deutscher Staatsangehôriger beim General- kommissar fiir Verwaltung und Justiz, Utrecht Catharijnesingel 48 hebben gericht, deze formulieren zonder meer toegestuurd. Indien geen aanvrage 'is inge- diend, moeten deze" formulieren bij genoemde Dienststelle worden aan- gevraagd. Zij moeten ingevuld daai weer worden ingeleverd. d) Famiileleden van de in dt Waffen-SS en het Vrijwilligers-le- gioen Nederland dienende Neder landers moeten de formulieren aan vragen bij den Ftirsorgeoffizier Waffen-SS, 's-Hertogenbosch, Son- niusstraat 3. Voor zoover zij reeds schriftelijke aanvragien tôt deze Dienststelle hebben gericht, worden deze for mulieren den aanvragers zonder meer toegezonden. 'Deze formu lieren moeten dan ingevuld weer aan den SS-Fûrs'orgeoîfizier wor den teruggestuurd. Er wordt op ge- wezen, dat als familieleden in den zin van deze verordening worden beschouwd ouders, vrouwen en kinderen der vrijwilligers. NEDERLANDERS BIJ DE DUIT SCHE ZEEMACHT Voor personen van 18 tôt 35 jaar, die vallen onder den aanmeldings- plicht ten behoeve van den arbeids- irtzet, bestaat, indien zij dit wen- schen, gelegenheid zich aan te mel- den voor onderzoek voor den Dienst bij de Duitsche zeemacht. Zij wor den gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de Ortskommandanturen verstrekt. EXTRA BOTBRBON VOOR KINDEREN. Het is thans mogelijk, den z.g. „extra"-boter- bon aan te wijzen voor personen tôt 21 jaar, welke bestemd was voor het tijdvak van 12 Maart tôt en met 10 Mei 1943. In verband hiermede zijn thans voor het tijd vak van 27 Mei tôt en met 3 Juni 1943 de met ,,24A boter" gemerkte bon voor personen van 4 tôt en met 20 jaar geldig verklaard voor het koopen van 250 gram boter of margarine en de met .,24B boter" gemerkte bon voor personen beneden 4 jaar voor het koopen van 125 gram boter of margarine. BEVORDERJNG EN VERZORGING VAN DEN GERMAANSCHEN VOLKSAARD In opdracht van den Reichsftihrer SS zijn door den gouw Zuid-Hannover-Brunswijk aan den gouwieider SS-Gruppenftihrer Lauterba- cher voor de bevordering en verzorging van den Germaanschen volksaard bijzondere opdrach- ten verleend. Middelpunt van het werk zal het Germaanr:he Huis in Hannover zijn. Het Ger- maansche hufs is uitverkoren om voor de oor- logsvrijwihigers der Waffen-SS, de arbeiders en Langemarck-studenten der Germaansche lan- den en voor de jongens der Germaansche Wehrertiichtigungslager en van den Germaan schen La.iidienst een cultureel en kameraad- sehapscemrum te zijn. SS-Grurr«nftthrer en generalleutnant der Waffen-SS Steiner, heeft in opdracht van den reichsflihrer-SS het Germaahsche Huis in Han nover onder de hoede van de Germanische Leitstelle des SS-Hauptantes genomen. Een van de meest verbreide ziek- ten is het tandbederf. Van de 100 kinderen lijden er ongeveer 97 aan dit euvel. Dit is de reden waarom de NVD met de schooltandverzor- 1 nB begon. Dag in. dat uit is de tandarts van den NVD onderweg om de kinderen van de openbare scho- len te onderzoeken. Gedurende de laatste période werden in 10 ge- meenten 47 scholen bezocht. Het totaal aantal kinderen wier tan- den onderzocht werden bedraagt 1277. Van deze 1277 werden er 879 behandeld. Het aantal gemaakte vullingen bedraagt 2760. Uit bo- venstaande gegevens blijkt wel, dat de Nederl. ieugd voorheen zeer slecht en stiefmoederlijk behandeld werd wat de mond- en tandverzor- ging betreft, Het doel van den NVD zal met medewerking van allen die het wel meenen met onze jeugd, be- reikt worden. Ieder Ned. kind ge- zonde en sterke tanden. Het Nederlandsche volk is aitiid een da&geld van R M. 1.50 en ong«>- een volk van pioniers geweest Het huwden van R.M. 1.50. Hierbij komt waren Nederlanders die zich als vri-'e kost 611 Inwoning of een ver- kolonisten vestlgden in Oost-Indlë ®°eding van R.M. 3 per dag. Iedere op Ceylon en In Amerika New naaanden ontvangen de handwer- York was eertijds een kleine Neder kers een spéciale toewijzing aan le- vensmiddelen, welke bestemd is voor het gezin in Nederland. De handwerkers ontv^îgen voorts een volledlge uitrustlng, unlform, ondergoed, laarzen, enz., wiaarvoor 50 pfennig wordt ingehouden van den toeslag. Reparaties zijn geheel kosteloos. Men is verder tegen zlek- te en ongeval verzekerd, evenals het gezin. Na afloop van het contract kan de vakarbeider, Indien hij aan nor- zich eigen landsche nederzetting onder den naam Nleuw-Amsteraam Waar an-" frnrif Jolk™,ru5tiS thuis bleven, trok de Nederlander er op uit. Het is dan ook niet te verwonde- ren, dat menigen boer, tuinder en handwerksman. juist in dezen tiid êfi °,or seeft aan de roepstem, dié uit de Ûekraine klinkt, waar men vakbekwame kerels noodig heeft °m.het economische en maatschap- pehjke leven weer te organiseeren Tientallen boeren en tuinders heb male eischen heeft voldaan, ben dan ook reeds den reis gemaakt als zelfstandig vakman in naar de Oekralne en werken daar bedrlJf lia de Oekraine vestigen. De nu als eertijds de Hollandsche ko- zelfstandlge vakman kan dan zijn. lonisten in Oost- en Wes-Indië De gezln naar de Oekraine laten over- Nederlandsche Koer en tuinder heb komen- Bii de inrichting van zijn ben in den vreemde een goeden bedriJf steunt de „Ostwerk Ukrai- naam en het is te begrijpen dat ne" met materiaal en financlbei men voor de organisatie van de gt- zooveel mogelijk. weldig groote land- en tuinbouw- °p 1 Mel van dlt iaar ziJn te Row-* bedrijven in de Oekraine gaarn» no de eerste 15 vakarbeiders een gebruik maakt van de gedegen en elSen bedrijf begonnen. Voor iede- solide Nederlandsche practische er- ren vakarbeider wordt een bank- varingen en kennis rekening geopend bij de Rheinische Behalve boeren en tuinders kan Wirtschaftsbank. waarop het z.g. men ook vakbekwame handwerkers Einsatzgeld wordt gedeponeerd en gebruiken in de Oekraine. Daaron- waarop men iater 50 Mark pei der vtorden verstaan: kleermakers», n^aand kan afhalen. In Rowno kappers, soholenmakers, timmerile- heeft men een eigen ziekenhuis, den e.d. Een en ander organiseert aPotheek, dokters en verpleegsters. de iheer en meer bekende Neder- Men w11 er thans n°e een 300 Ne* landsche Oost Compagnie, die bij zonder veel zorg besteed aan de so ciale positie van den Nederlander in de Oekraine. De heer Dr. w. Goedhuys, hoofdafdeelingsleider van de Ned. Oost Compagnie, heeft •het een en ander hlerover medege deeld. De Nederlanders, die vrijwil- 11g naar de Oekraine gaan, krijgen, nadat ze lichamelijk goedgekurd zijn. een vast contract, geldenoe voor een jaar, waarin o.a. de voï- gehde bepalingen voorkomen: bij e'en 60-urige werkweek wordt voor 48 uur een uurloon van 85 pfennig uitbetaald. waarbij een toeslag komt van 10 pCt. bij gebleken vakbe- kwaamheid. Voor overuren woren. 25 pCt. toeslag toegekend, voor Zon- dagen 50 pCt. en voor feestdagen bij overwerk 100 pCt. Het loon wordt rechtstreeks aan het gezin in Ne derland uitbetaald door de N.O C. Gehuwden ontvangen bovendien derlandsche handwerkers heen zien te krijgen. Door de vestiging van dergelijke Nederlandsche gezinnen, welke door de Duitsche autoriteiten zeer wordt gesteund, hofl|>t men in dp bestaande chaotische toestanden in d.e Oekraine een element van opbouw te brengen. Het ligt voorts in d.e bedoeling een 14-daagsch blad voor de Oekrs»- ine uit te geven door de N.O.C. An dere plannen zijn nog in voorberei- ding. Zij, die nog pioniersbloed in zich voelen, kunnen zich voor uitzen- ding naar de Oekraine melden bij de Ned. Oost Compagnie, Amalla- stra&t 1, 's-Gravenhage, alwaar men voorts alie betreffende inlich tingen kan bekomen. Wij vertrou- wen er op, dat ook uit deze streek binnenkort enkele handwerkslieden den reis naar de Oekraipe zullen durven ondernemen. Voorjaarsvoorbereidingen. De militaire correspondent van het DNB kenmerkt den huidigen toestand aan de fronten ials den tôt nu toe elk voor jaar voorgekomen tijd der laatste voorbereidingen Hij schrijft: de dobbelsteenen offen- sief of defensief zijn nog niet ge- worpen doch men kan zeggen, dat aan Duitsche zijde de voorbereidin gen voor elk van deze beide ge- vechtswijzen gereed zijn en dat er nog slechts een druk op den knop voor noodig is om de Duitsche mili taire plannen voor 1943 in het sta- dium van tenuitvoerlegging te bren gen. Deze plannen, zoo verneemt men van Duitsche militairen, zyn gebaseerd op zeer omvangrijk ver- kenningsmateriaal, dat in het Oos- ten vooral door de luchtmacht in het Westen ook nog door spéciale eenheden der oorlogsmarine is ver- zameld en waaruit de plannen van de vijanden blijken. Natuurlijk geeft men in militaire kringen geen aanwijzingen, welke opvatting de opperste Duitsche legerleidmg heeft omtrent de voornemens va# den vijand, doch men laat doorsche- meren, dat daar ongetwijfeld plan nen tôt offensief bestaan. Omtrent het Oostelijk front slechts concreet worden vastgesteld, dat het de eerste aanwijzingen van voorjaarsbewegingen verraadt. Volgens de verkenningen kan over het geheel genomen de Sovjet- Russische opmarsch als geëindlgd beschouwd worden. Deze opmarsch duidt er op, dat de vijand voorne mens is een zomeroffensief te be- ginnen. Een van zijn doelen schijnt daarbij te zijn de vooruitspringende Duitsche bocht bij Orel uit den weg te ruimen. want de Sovjet-Russische opmarschbewegingen flankeeren zeer sterk dit vooruitspringende deel yan het front. Drie verzoeken van Roosevel^ aan Stalin. Twee dagen na de overhandiging van de boodschap van Roosevelt aan Stalin door Davies worden in geallieerde kringen te Lissabon de eerste aanduidingen met betrek- king tôt den inhoud van dit schrij- ven gemaakt. Van de vier punten. die Roose- velt's brief behelst, zijn de laatste twee wel de meest belangrijkste. Roosevelt wijst er in het derde punt duidelijk op, dat het gewenscht is ter ontsparyfteig van de binnenland- scSe politiek van Engeland en de V.S. onmiddellijk over te gaan tôt ontbinding van de Komintern. Aan dezen wensch heeft Stalin inmid- dels reeds formeel voldaaja door de ontbinding van de Derde Commu- nistische Internationale. Krachtens punt 4 van Roosevelt's brief Stalin hierdoor de vrije hand Europa verwerven, althans wan neer hij de beide eerstgenoemde punten eveneens in acht zou ne- men. De z.g. ontbinding van de Com- munistische Internationale wordt door de Wilhelmstrasse gezien als een bedrieglijke manoeuvre. Nie- mand ter wereld zal gelooven, zoo verklaart.men te Berlijn, dat Stalin juist nu. op dit tijdstip van den oorlog, het instrument van zijn in ternatlcnale propaganda en bolsje wiseeringspolitiek uit handen zal leggen. Churchill legde verklaringen af. Naar de Engelsche nleuwsdienst uit Washington meldt, hebben Churchill en Roosevelt glsteren het woord gevoerd op de persconferen tle In het Witte Huis. Churchill zeide: Wanneer de oorlog lang ge- noeg duurt, zal de steeds grooter wordende superioriteit der gealli eerden bij de productle van wapens beslissend zijn. Wiat de oorlog In de lucht betreft. zal de steëds grooter wordende kracht der oorlogsma chine van de geallieerden In steeds sterker mate tegen de vijand ge bruikt worden aan aile fronten waar men hem maar kan.treffen" Churchill betoogde vervolgens, dat hij eerder op de kracht van het leger rekent om de overwinning te zou behalen, dan op een innerlijke in- in eenstorting van de Asmogendheden. Ten vervolge Op de op 29 April 1943 in ds dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsg avangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig en reserve-personosl beneden den rang van of ficier van het régiment grenadiers en aile in de jaren 1939 en 1940 uit dit régiment vcortgekomen ooriogsonderdcle'.*, voor zoover te doold personeel in Mei 1940 in we rkeljjken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich meldan in het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat. en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tpt en met 1915 op 29 Mei 1943; Degenen, die geboren zijn in d» jaren 1914 tôt en met 1904 op 1 Jun» 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 unr. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspa- pieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende grensgangers" - voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis- baarhaid) afgégeven is. moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hpn belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na die melding moet de ..Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan aile voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tôt aanmel ding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K 1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform. anders burgerkleeding Dringend wordt aangeraden daagsehe en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevhiden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden. of zich op andere wijze aan die terugvoe ring in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokke- nen bij dergelijke pogingen steunen. Aan verwanten van het persneel der voormalige Nederlandsche weer macht, dat zich in krijgsgevangenschap bevindt. kan overeenkomstig de regelen, die bij opkomst onder de wapenen van toepassing waren, kostwinnersvergdîding worden toegekend. Degene, die meent voor zoodanige vergoeding in aanmerking te kun nen komen. moet daartoe aanvraag doen op de gemeente-secretari» van haar of zijn woonplaats, nadat de desbetreffende militair zich voor afvoering in krijgsgevangenschap heeft aangemeld. De uitbetaling van de vergoeding zal door de zorg van den burge- meester geschieden. Voorts wordt verwezen naar eventueele nadere bekendmakingen van gemeentewege. De verwanten van het beroepspcrsoneel dlenen zich voor de uitbe taling van bezoldiging rechtstreeks te wenden tôt den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht, Lange Voorhout 7 Den Haag. De zin van deze oorlog kan voor Europa niet verkeerd begrepen worden. Europa is te klein ge worden voor elkiaar onderling bestrijdende kleine staten. Een verbrokkeld Europa is te zwak om zich te midden van een wereld. waarin werelddeelen met eJkaar in botslng komen, te handhaven naar eigen aara en door eigen kracht, Europa zal na deze oorlog vereenigd zijn of niet meer bestaan! Uit het Europa handboek van Prof. Friederich Berber. De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Het is den Leider van het Neder landsche Arbeidsfront opgevallen, dat in geen enkel Europeesch land de geestelijke krachten, die schui- len in het leger van de handarbei- ders, zoo weinig tôt ontplooiïng werden gebracht als in Nederland, dat twrgens de leidende kringeSs zoo weinig begrip getoond hebben als juist hier voor de noodzaak en de wenschelijkheid, om het aan de begaafde aonen van de groote groep van financieel niet draagkraehti- gen mogelijk te maken door studie aan een instelling van hoogeron- derwijs de voôrwaarden te schep- pen om hun land op een belang- rijken post te kunnen dienen. Hij heeft daarom besloten een aantal vrije plaatsen aan inrichtingen van hooger onderwijs in te stellen om het practisch bewijs te leveren, dat in de kringen van de gezonde Ne derlandsche arbeiders in ruime ma te krachten aanwezig zijn, die. het vermogen en het recht hebben een leidende functie op aile terreinen binnen de volksgemeenschap in te nemen, opdat oude vooroordeelen snel mogen verdwljnen, en opdat de betreffende staatsorganen hleruit hun gevolgtrekkingen zullen kun nen maken. Dàar het hart van het Nederland sche Arbeidsfront in de bedrijven ligt, zal ook de mogelijkheid ge- schapen worden om begaafde jon gens. die reeds enkele jaren in een bedrijf werkzaam waren, middel- baar of voorbereidend hooger on derwijs en aansluitend hooger on derwijs te doen genieten. Het ligt in de bedoelîhg van den Arbeidsfrontleider dit werk te doen uitgroeien tôt een omvangrijken dienst voor hulp aan begaafden. JIJ, FIETSBAND Na zooveel jaren trouwe plicht,- En zooveel wedervaren, Ga jij nu in de prullemand. Naast d' andere oude waren. Hoe vaak denk ik toch niet terugj Aan die vervlogen tijden. Waarin jij met je deugd'lijkheid, Zoo vaak mij kwam verblijden. ij reden saam in 't mooie bosch, T,angs strand en door de hei, "îan was ik met jou, prima band, Maar eventjes wàt blij. ~;oor 't laatst bekijk ik 't overschot 7an eens zoo'n soepel bandje '"n dan verdwijn jij ook voorgoed, baar in het prullemandje. N rijd ik nu op surrogaat. Zoo door ons Nederlandje, baïi denk ik vaak, al hobbelend, Aan 1ou. zoo soepel bandje. Riemt Vlsslnga. In tram of trein: s ta «w zitplaats af aan houdsters van voorrangskaai - ten van den Nedeclandechen Volks dienst. Die Berliner KUnstlerfahrt onder leidlng van Mlnisterialdirektor Staatsr&t Hans Hinkel speelt momenteel voor de soldaten in het Neder landsche knstgebied. Staatsrat Hans HInkel temidden der soldaten. (S S Blldberlchtejr Fritz-Stapf-Pax s)

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1