tegemoetkoming voor elders tewerkgestelden. MODERNE BESCHAVING |aaegang en omgeving 91 alleen gaat tegen de Dultsche „barbaren". om ons daarvan te verlossen, opdat Engeland en Ame- rika ons straks weer de „bescha- ving" zal kunnei\ brengen. Het eigenaardlge is dari, dat deze voor- standers voor beschaving en men. schelijbheid, christendom, ridder- lijbheid, bultuur en eer er geen been in zien om dag en nacht in Duitschland en de door Duiitsch- land bezette gebieden burgers, vrou- wen en binderen, kultuurmonu- menten, scholen en ziebenhuizen te bombardeeren. Of moeten deze bommen beschouwd worden als de herauten van de moderne bescha ving, die Engeland en Ameriba ons na den nederlaag van Duitschland zullen brengen? Dan moge God ons deze „beschaving" besparen. Onverschillig wle deze oorlog wint hetzij de Asmogendheden, hetzij de Geallieerden, het bombar deeren van berben, scholen en zie- kenhuizen, woningen en burgers, hetgeen dag en nacht gebeurt, zal eens als een diepzwarte bladzijde in de geschiedenis der wereld wor den beschreven. Zoo goed als de schanddaden van de Britten tij- dens den Transvaalschen Boeren- oorlog eveneens met roode inkt in de historié der menschheid ver- meld zijn geworden. Niet alleen door Nederlandsche, maar ook door Amerikaansche en zelfs door En- gelsche schrijvers van latere gene- raties. Wij bedanken in ieder geval voor de moderne Britsch-Amerikaan- sche ..beschaving''. Ieder welden- kend Nederlander, ongeacht zijn poliUieke opvattingen, zal de ter- reurdaden der An glo-Amerikaan sche luchtpiraten zonder meer ver- oordeelen. EEN A.N.W.B.-AVOND. Op 8 Juni a s. zal de Nederland sche Toeristenbond (A.N.W.B.) voor leden en andere belangsteï- lenden een Bondsavond organisee- ren te Noordbroeb in de zaal van 't hôtel „Quatre Bras". Bondsavon- den zullen eveneens worden ge- houden te Schildwolde op 9 Jum in Café „Wijehgelsheim" en te Wa- genborgen op 10 Juni in 't hôtel ,,Paviljoen". Het hoofddoel van dezen avond zal zijn, de bezoekers nader be- kend te maken met het werk, dat de bond op versehillend toe- ristisch gebied verricht, doch het programma is zôô samengesteld, dat tegelijkertijd een prettige ont- spanning wordt geboden. Vooral een mooie geluidsfilm zal zeker de aandacht weten te boeien. Een kleine tentoonstelling wordt ingericht en zal een indruk geven van de uitgebreidheid der Bonds- bemoeiïngen ten behoeve van aile takken van toerisme. DE HUNKERING NAAR „VROEGER". „VoVa" houdt zich bezig met het merkwaardige verschijnsel, dat de doorsnee-Nederlander ten opzichte van ailes wat op Duitsch of nieu- we orde lijkt, de critische geestvol- bomen heeft bewaard. terwijl men ailes wat uit het westen van En geland komt, zonder eenige critiek voor juist houdt. Het Nederlandsche volk heeft zijn traditioneele nuchterheid niet ver- loren, doch zijn politieke instinct. Het heeft tijdens een langdurig zorgeloos bestaan verleerd de wer- kelijbheden in 't wereldgebeuren te doorgronden. Juist het feit. dat de z.g. „betere" blassen, vandaag den dag zooveel kindschheld ten toon spreiden, in tegenstelling tôt den arbeider, die het altijd zooveel har- der heeft gehad en reden noch ge- legenheid ooit had om zich in on- wezenlijke droomen te verliezen, wijst er op, dat onze langdurige welvaart voor ons volk noodlottig is geworden. Elk volk streeft naar welvaart, maar het moet er voor waken, dat niet de welvaart den werkelijkheidszin verzwakt. Elke welvaart draagt het gevaar van de verslappende vadsigheid bij zich. Terwijl de welvaart een volk in staat stelt zich op aile terrei- nen te oefenen en zich weerbaar te maken geestelijk zoowel als licha- melijb, om zich in den eeuwigen concurrentiestrijd te doen gelden, heeft onze welvaart ons doen tn- slapen, onze individueele persoon- lijkheld doen verkiezen boven het zelfrespect van de natie. ,De lafwezigheid van politiek be- wustzijn levert een groot deel van ons volk over aan misleiding van den overkant. De heeren daar heb- ben het gemakkelijk, hun propa- gandistische tooverballen worden met graagte verorberd, omdat zij tegemoet komen aan de hunkering naar het onbezorgde bestaan van voorheen". zoo ernstig was als zij thans is. De Staat moet op zijn ambtenaren kunnen vertrouwen en dit geldt zeer zeker voor degenen, die ver- bonden zijn aan distributiekanto- ren, want het is onmogelijk de con trôle zoo in te stellen. dat elke diefstal of elk misbruik dadelijk wordt ontdekt. Tôt de veroordeelden behoorden ook eenige vrouwen, o.a. de echt- genoote van C. Kuipers, die tôt tien maanden tuchthulsstraf werd veroordeeld, omdat zij zich in be- langrijke mate aan heling schul- dig had gemaakt. Voor de overige vrouwen bedroegen de straffen slechts enkele maanden, waarbb het Obergericht clementie betracht- te in het belang van de kinderen waarvoor deze vrouwen als moeders te zorgen hadden. Geknoei met dlstributiekaarten is gelijk te stellen met geknoei met levensmiddelen. Indien dit op groo- tere schaal voorkomt. kan het als sabotage beschouwd worden eu dan zelfs met den dood gestraft worden. In dit geval is den daders nog geen sabotage aangerekend, daar hun vergrijp daartoe In dit geval nog geen aanleldlng gaf. Dit vonnis is echter een waar- schuwing.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1