ARBEIDSSNZET GEEN DEPORTA- TIE MAAR OORLOGSNOODZAAK Mannen geboren in 1920 moeten zich aanmelden v.d. arbeidsinzet P REDIKBEURTEN 2e, 3e, 9e en 11e regiment infanterie opgeroepen PLAATSELIJK HIEUWS. GELDIGE BONN EN RECHTSZAKEN VOETBAL 8URGERLIJKE STAND. KWEEKERS1ELÂMBEN. OFFICiEELE MEQEOEELINOEN. SAPPEMEER, 5 Juni. In een in hôtel Struvé gehouden vergadering van personen, die zich bij zonder voor de sport interesseeren, is na een inleiding van den heer H: Baas voor de gemeenten Hoogezand en Sappemeer ials eerste in den lande een Centrale School Sport Com- missie opgericht, die, voortbouwen- de op ,wat reeds is bereikt, de groel- ende, stuwende kracht van de jeugd op sportgebied op de juiste wijze wAl voeden en leiden. Hier- voor is de volledige samenwerking verkregen van aile lagere en mid- delbare scholen in beide gemeenten, van de gemeentelijke sportcommis- sies en van de verschillende sport- vereenigingen. De commissie be- staat uit 18 leden, vormende een hoofdcommissie en verder subcom- missies voor de verschillende tak- ken van sport. Leden der hoofdcom missie zijn de h.h. H. Baas, voorz., K W. de Grooth en A. J. ter Heide, secr.-penn., leeraren M O Lich. Opv., A J Larmoyeur en K. Riks. Als medicus heèft dr. Schober van Hoo gezand zitting genomen; adviseur der commissie is de heer van Zijll van Groningen, gedelegeerde van de Rijksinspectie. Op de onder voorzitterschap van den heer M. K. Boon in hôtel Struvé gehouden ingelandenverga- dering van het Waterschap ,,Noord- zijde der Gem. Sappemeer, Hooge zand en v. o.", bleek, dat de ink. f 3881.65 hadden bedragen, de uitg. f 1177.34, zoodat er een batig saldo was van f 2704.31, De begrooting 1943'44 werd vastgesteld op f 4340.de omslag op f 4.i— per H.A. gehandhaafd. De heer G. R Heeres werd als bestuurslid herko- zerf. Aangenomen werd een bestuurs- voorstel tôt verkoop van een per- ceel water aan de Provincie ten be hoeve van den aanleg van een nieu- we sluis in het Oosteinde-Achter- diep. HOOGEZAND, 4 Juni. De uit- voering van de dameszangvereeni ging ..Euphonia" onder leiding van den heer E. E. v. d. Glas, gegeven in hôtel Faber, had groote belang- stelling getrokken. Wat deze sym- pathieke vereeniging ten voile heeft verdiend. Ook al moesten enkele leden tengevolge van familieom standigheden verstek laten gaan toch is deze uitvoering, der traditie getrouw, zeer goed geslaagd. Voor- op ging de zang. Deze was beschei den. doch in 't algemeen zuiver en beschaafd en vond dan ook terecht groote waardeering. Een enorm succès werd ook weder dezen keer de opvoering van de revue, die volg- de. „Hoera, daar zijn wij weer" werd voor het voetlicht gebracht in 16 tafereelen, op leuke, geestige wijze telkens ingeleid door de con férencière, mevr. Jongman-Klok. Costuums, actie, zang en dans, ailes was in orde. Dat de komische num mers een storm van lachsalvo's ont. ketenden, behoeft nlet te worden gezegd. Een schitterend tableau met zang „Het gaat ailes voorbij" sloot dit mooie ensemble af, Na het nummer ..Matroosjes" bo den eenfige Duitsche matrozen, in de zaal aanwezig, als een aardige attentie een mooie bloem aan. Ook de directeur werd gehuldigd met bloemen. namens het koor aange boden door de voorzltster, mevr, Jongman-Klok. - y- De manschappen van den Nederlandschen Landwacht beëedigd Een overzicht tijdens de plechtigheid. (C.N.F./J. Zeijlemaker Pax s) zijn Zondag KALKWIJK, 4 Juni. Onder voor zitterschap van den heer H. van Peer had in het café v.h. Menses een ingelandenvergadering plaats van het waterschap .Kalkwijk", waar bleek, dat de ink. f 6328.05 hadden bedragen, de uitg. f 1127.07 zoodat er een batig saldo was van f 5200.98. De begrooting 1943-'44 werd vastgesteld op f 6750.98 en de omslag op f 2.per H.A. De heer H. Knapmeijer werd als bestuurslid herkozen. ZUIDLAREN, 4 Juni. De rekening van inkomsten en uitgaven van het Waterschap „Zuidlaren—Hoogezand' over 1942 is vastgesteld als volgt: Gewone dienst ontvangsten f 1030.13, uitgaven f 492.79, voor- deelig saldo f 537.34. Vele duizenden werkers uit de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland wa- ren vorige Zaterdagmiddag naar de Stichtsche hoofdstad gekomen in de Groote Markthallen aan de Croeselaan. De secretaris van den Arbeids- frontleider, de heer Goyvaarts, opende met een kort woord de bij- eenkomst, waarna Arbeidsfrontlel- der H. J. Woudenberg met applaus op het podium werd begroet. Een woord van dank, een eere- saluut, bracht spr, aan de sociale voormannen, die in deze moeilijke tijden staan als een rots in de bran- ding. Door hun houding immers marcheert het Arbeidsfront. De pogingen tôt stakingen bewij- zen weer, dat men steeds weer poogt den arbeider op te ruien en dit ge- beurt door lieden, die zelf achter de schermen blijven. De ondernemer of directeur kan afwezig zijn en niemand zal hem op een gegeven KIELWINDEWEER, 5 Juni. TRAGISCHE GESCHIEDENIS IN KIELWINDEWEER Toen de bakker Zaterdagochteno kwam aan de woning.van den ar beider J. Kl. te Kièlwindeweer, vond hij de deur gesloten en bij zijn te- rugkomst, een tijd later, eveneens. Wel waren er kleine kinderen in huis en ook ontdekte hij, dat de vrouw des huizes in het achterhuis lag uitgestrekt, eeniigszins toege- dekt en met het hoofd op een kuo sen. Begrijpende. dat de zaak niet pluis was, waarschuwde hij den buurman, den gemeenteveldwach- ter Sissing. Vreeselijk was de ont- dekking, die bij nader onderzoek aan het licht kwam. Toen vier van de zeven kinderen, van wie de oudste zeven, de jongste een jaar is. maar school waren, had de man, blijkbaar geheel beheerscht door een dwangvoorstelling als zou zij een verhouding hebben met een kostganger. hoewel daarvoor elk bewijs ontbrak, zijn vrouw ge- wurgd en daarna op zolder zelf moord gepleegd. Dat bleek o.a uit een briefje, door hem op tafel achtergelaten. In zijn overspanning moet hij reeds een dag tevoren eveneens een aanelag op zijn vrouw hebben gepleegd. Natuurlijk verwekte deze ontdekking in Kiel- windeweer en omgeving groote ontsteltenis. De kinderen zijn opge- nomen in het Gemeentelijk Ver zorgingshuis te Hoogezand. oogenblik missen, hij kan op dienstreis" zijn maar heel ian- ders was en is het met den arbei der, hij wordt direct gemist en als hij zich niet meldt op zijn werk, staakt hij en hij wordt verant- woordelijk gesteld voor het Stand- recht. Moge de arbeider thans goed weten, dat hij zich niet op moet la ten ruien. Wij hebben den arbeider de sociale voormannen gegeven als betrouwbare leiders. Gij, sociale voormannen, gij zijt weder pio- niers. Gij draagt de fakkel verder en het werk der oude pioniers zaï m het Nederlandsche Arbeidsfront zijn bekroning vinden. 5700 sociale voormannen in de bedrijven en 4000 functionarissen werken in 485 plaatselijke kantoren samen. Bin- nenkort wordt weder een vormings- school geopend. Uitvoerig stond spr. stil bij de beroepsvorming en de bedrijfslel- ding. Nog zijn er zeer lage loonen in Nederland. Er zijn immers nog menschen die niet genoeg verdienen om hun distributiebonnen in waren om te zetten, dat is een der oorza ken van den zwarten handel een oorzaak, die wij in de kern zullen bestrijden, opdat voor een leder een bestaansminimum verzekerd zij Vervolgens herinnerde de Arbeids- frontleider aan datgene. wat het Arbeidsfront doet voor de arbei ders, die in Duitschland werken BON 23 VOOR BOTER Van Vrijdag 4 Juni tôt en met Dinsdag 15 Juni, dus gedurende een période van twaalf dagen, geeft de bon „boter 23" recht op het koo pen van 250 gram boter of marga rine voor personen ran vier jaar en ouder. Kinderen beneden vier jaar ontvangen gedurende deze période 125 gram boter of margarine op bon ,,23b boter". Op grond van de Beschikking van den Rijkscommissaris voor het be- zette Nederlandsche gebied (Commissaris-Generaal z.b.v.) nr. 43/T943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, worden hiermede aile mannen geboren in 1920 opgeroepen om van 3 Juni af een aanmeldingsformulier in ontvangst te nemen bij het voor hun woonplaats geldende arbeidsbureau e» dit persoonlijk weder in te leveren, op de hieronder genoemde dagen bij het arbeidsbureau In Jan. t.m. April 1920 geb. personen melden zich aan op Maandag 7 Juni 1943. In Mei t.m. Aug. 1920 geb. personen melden zich aan op Dinsdag 8 Juni 1943. In Sept. t.m. Dec. 1920 geb. personen melden zich aan op Woensdag 9 Juni 1943. In den tijd van 917 uur volgens de door het Arbeidsbureau vast- gestelde volgorde. en wel bij de voor hen bevoegde afdeeling. De in de ressorten dçr bijkantoren woonachtige tôt aanmelding ver- plichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbureau. Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distributie- stamkaart meegebracht worden. De personen, die tôt aanmelding verplicht zijn, moeten in principe persoonlijk verschijnen op het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moe ten op verlangen aile noodige papieren voorleggen en aile vereischte inlichtingen verstrekken. Voor zoover tôt aanmelding verplichte personen in diènstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tôt aanmelding ver plichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op het forniulier door zijn handteekening en eventueel door een afdruk van het firma- stempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd: 1) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Ar- beitsbereich der Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, derzelver organisatie of aangesloten organisaties. 2) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de Duitsche Weermacht, de Waffen-SS de Duitsche politie en den Reichs- arbeitsdienst. 3) De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies de ge meenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens personen die werkzaam zijn bij de spoorwegen, de Nederlandsche posterijen en de Nederlandsche Bank. 4) Leden van de vroegere Nederlandsche weermacht. voorzoover zij volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehishaber in Neder land van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen in krij gsgevangenschap. 5) De personen, die reeds volgens IX van de beschikking nr. 36/1943 betreffende de sluiting van bedrijven tôt aanmelding verplicht zijn. 6) Geestelijken en leden van orden. 7> Personen, die volgens II alinéa 2 van de beschikking nr. 43/1943 vrijgesteid zijn van aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen. die onder de verplichting tôt aanmelding val- len, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of trach- ten haar te ontduiken. dus bijv. hun aanmeldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid on juis te opgaven verstrekken enz., worden gestraft, evenals degenen, die daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. Geldig van 5 Juni t.m. 12 Juni ïîROOD: 24A 400 gr. brood of 4 rts. gebak; 24B: 1 rants. brood of geb. BESCHUIT: 1 rants. beschuit, brood of geb. 24 AARDAPPELEN 24A: 2 kg.; 24B: 1 kg. TABAK: 20 cigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gr. tabak 24 Geldig t.m. 15 Juni: RUNDVET 23A en 23B. BOTER VOOR KINDEREN 24 ZEEP: Eenheidszeep 578; Eenheids- zeep V; Waschpoeder: 579; Waschpoeder V. BRANDSTOFFEN voor kookdoeleln- den. Van 1 Juni 1943 tôt 30 Aprii 1944 Bon 12 KF van de kaart U 115.. boter had hij samen met Dr. weg- genomen. Voor de rest had hij op uitkijk gestaan. Hij durfde nlet. Van de opbrengst had hij eenmaal negen gulden ontvangen. Ook tegën hem werd vijf maanden gevraagd met gratieclausule. Vonnis conf. Een tweede zaak was tegen deze verdachte aanhangig gemaakt, n.l. aan het werk van het Àrbeidsfront I heling vah sigaren en sigaretten. voor de vrouwen in de bedrijven' I Deze artikelen hadden f 190.op- Op grond van de op 29 April 19 43 in dî dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsg svangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstpiichtig en reserve-personeîl beneden den rang van of ficier van de volgende regimenten en aile in de jaren 19o9 en 1J40 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover werkelijken militairen dienst was. bedoeld personeel in Mei 1940 m Bedoeld personeel moet zich melden telgens tusschen 8 en 12 uur In het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 2e regiment infanterie en zijn oorlogson- dcrdcdcn Degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tôt en met 1915 op 7 Juni 1943; ,nn. degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tôt en met 1904 op 8 Juni 1943; 2. Het personeel van het 3e regiment infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen die geboren zijn in Q' jaren 1924 tôt en met 191 j op op 10 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tôt en met 1904 op 11 Juni 1943. In de Frieslandkazerne te Assen: 3. Het personeel van het 9e regiment infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen die geboren zijn in a jaren 1924 tôt en met 1915 op 7 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tôt en met 1904 op 8 Juni 1943; 4. Het personeel van het lie regiment infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen die geboren zijn in d» jaren 1924 tôt en met 1915 op 10 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tôt en met 1904 op 11 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het _pe r s o o n s b e w j sde distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspa- pieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ,grensgangers" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis- baarheid) afgegeven is moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen Na de melding moet de „Bescheinigung" 'zoo spoedig mogehjk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar tigt worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die ziclî moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan aile voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tôt aanmel ding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q bij den stationschef, van het station van vertrek. K 1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform. anders burgerkleeding Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, onder goed en extra schoeisel, alsmede kookgnrei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteid personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan die oproeping van den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden. of zich op andere wijze aan die terugvoe ring in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokke- nen bij dergelijke pogingen steunen. aan het werk van Vreugde en Ar- beid en aan vele andere terreinen, waarop het N.A.F. zich beweegt Na 1 Juli zal het Arbeidsfront geen werkloozenkassen meer kennen, de contributie voor het N.A.F. zal aan merkelijk worden verlaagd. De werkloosheidsverzekering is een er- fenis van den kapitalistischen tijd. Wij immers staan op het stand punt, dat ieder mensch recht op arbeid heeft en heeft hij geen werk dan heeft hij er recht op, dat ae Staat zorgt, dat hij daar geen gel- delijk nadeel van heeft. Dat moet geen onderwerp van verzekering zijn. Binnenkort zullen tôt heil van het werkende volk arbeidersont spanningsoorden worden geopend. De Betriebsfiihrer zal in de toe- komst in rechten beschermd worden In samenwerking met het Lange- marck Studium zullen wij zorgern aldus spr,, dat begaafde kinderen uit de bedrijven, wier ouders een schoolopleiding niet kunnen beta len, door ons geholpen worden. voorts worden vrije plaatsen aan universiteiten beschikbaar gesteld. Spr. wees ook op het tegemoetko- mingsbesluit, dat voor de arbeiders die in het buitenland werken en voor hun gezinnen van zooveel be lang is, is afgekondigd. Wij hebben slecfhts één verlangen, aldus de Arbeidsfrontlelder, „laat Europa behouden uit dezen strijd komen" Commissaris-Generaal Schmidt herinnerde er aan, dat een jaar ge- leden de stichtingsdag van het Ne derlandsche Arbeidsfront is gevierd Door ons geloof, aldus spr., dat nationaal-socialisme en socialisme bij elkaar hooren, is ook dit werk tôt stand gebracht. De Internatio nale wij zen wij af, op grond van ons rasgevoel. Spr. wees er op, dat het thans gaat om den strijd tegen de horden van het Oosten en de gang sters van het Westen. Nederlanders en Duitschers kun nen op hun gemeenschappelijke verrichtingen trotsch zijn. De ge bieden, welke de Duitsche weer macht, in welker rijen ook Neder landsche kameraden strijden, ons heeft geopend, zijn groot genoeg, om ons allen arbeid en brood te geven. POLITIERECHTER GRONINGEN Dievenbende uit Siddeburen staat terecht. Voor den Politierechter te Groningen stonden Dinsdagmorgen verschillende personen uit Siddebu ren en omgeving terecht wegens diefstallen uit bodewagens. Zij bleken veel op hun kerfstok te hebben Harm Dr. te Siddeburen had twee konijnen gestolen van H. Bos en twee konijnen van P. Kol kema. Verder had hij goederen ge stolen van E. Stuut, dameskleeren van E. Verhoef en wat margarine van J. Kap, allen uit de gemeente Slochteren. Deze goederen, die hij gedeeltelijk met andere kornuiten ontvreemde werden uit een bodewagen gehaald. Verdachte staat niet slecht bekend. De officier van justifie wees er op, dat de omgeving enkele maan den lang door deze dievenbende on- veilig gemaakt was. De eisch luidde 5 maanden gevangenisstraf met gratieclausule. Conform werd Dr veroordeeld. Samen met Jan Sp. had dezelfde verdachte margarine van Zomer- man en shag en vloeitjes van Kle- veringa ontvreemd. Sp. had de par- tij verkocht. Het was in totaal plm. 2T> pond margarine geweest en plm. 25 pakjes hag. 1 maand met toepassing van de gratieclausule was de eisch tegen Harm Dr. Tegen Jan Sp. eischte de Off. 3 maanden gevangenisstraf, eveneens met gratieclausule. Sp. werd conform veroordeeld. Dr. kreeg een maand zonder toepassing van de gratieclausule Verder had Harm Dr. sigaren en sigaretten geheeld. Het kwam hem overeenkomstig den eisch op een maand met gratieclausule te staan. Lourens B. was ook bij deze dief- stallenreeks betrokken geweest. De gebracht, welk bedrag onder drie man was verdeeld. Eisch en vonnis een maand. Het derde bendelid was Harm Sp. Hij had een en ander van de ge stolen goederen ontvangen en ver kocht. E enpaar honderd gulden was op deze wijze gebeurd. Harm Sp. zou de jongens feitelijk hebben opgestookt. De officier van justifie wees er op dat ailes zwart was wat er over deze verdachte te zeggen viel. Om gevangenisstraf bleek hij j ook heel weinig te geven. Hij vor- derde derhalve 6 maanden gevange nisstraf met onmiddellijke gevan- genneming. Verd. werd veroordeeld "tôt vijf maanden met last tôt di recte gevangenneming. Dezelfde verdachte had ook siga ren en sigaretten geheeld, Hiervoor werd hij veroordeeld tôt 14 dagen gevangenisstraf. Eisch een maand. Verder moest zich nog verantwoor- den Jannes Berend B., eveneens we gens heling. Hij zou twee konijnen hebben aangenomen, waarvan hij wist dat ze gestolen waren. Harm Dr. en Lourens B. waren hierin beide als getuige gedagvaard. Ze verklaarden elk met groote zeker- heid. dat Jannes Berend dit had geweten. „Ik zeg niks" had hij daarop geantwoord. Niettegenstaande bleef Jannes Berend ontkennen. Hij had een getuige ia déchargé meegebracht. Deze had Lourens B. aan Jannes Berend hooren zeggen: „Jij kon niet weten dat de konijnen gesto len waren". De officier meende, dat het bewijs hier voldoende ge- leverd was. Eisch en vonnis twee maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT ZUIDBROEK Beschuldigd van het in voorraad hebben (ten verkoop) van melk met een te laag vetgehalte. moest deze week terecht staan de melkventer Jan V. te Muntendam. De Kantonrechter vroeg hem of hij met de melk „gekwengeld" had maar verdachte ontkende dat en zeide dat de fabriek te Winschoten meermalen melk naar Muntendam stuurt, indien de venters te weinig hebben voor de clientèle. Wat met die melk voorvalt, kon verdachte niet zeggen. Het bleek dat hij op 27 Maart is bekeurd, daarna nog eens en later nog weer. Telkens had hij melk ten verkoop in voorraad met een vetgehalte van ongeveer 2 pCt., terwijl 2.4 pCt. het minimum Is dati toegelaten wordt. De keurmeester van den Provin cialen Keuringsdienst te Groningen de heer E. C. B. Stagge, verklaarde, dat inmiddels ook een monster werd genomen ter plaatse waar melk in dépôt wordt gehouden voor de ven ters. De eigenaar van die bewaar- plaats verzette zich echter tegen het onderzoek, met het motief, dat die melk voor eigen gebruik was. Maar daarvoor achtte getuige de hoeveelheid te groot. Deze melk had ook maar 2 pCt. vet, zoodat het ver weer van verdachte wel juist kan zijn. Mr. Hofstee, die het O.M. waar- nam, meende een boete van f 25. te moeten eischen, omdat verdach te tenslotte verantwoordelijk is voor het vetgehalte van de melk die hij vervoerde. Verdachte meende ech ter geen schuld te hebben en geen straf te hebben verdiend. De Kantonrechter meende ver dachte van rechtsvervolging te moe ten ontslaan, omdat deze niet vet antwoordelijk kan worden gesteld, voor wat anderen vermoedelijk heb ben uitgehaaid met de melk vôôr hij deze in zijn bussen kreeg. Hij kon het vetgehalte niet onderzoeken en heeft onder overmacht moeten handelen. Wegens overtreding van de Leerplichtwet stonden de navolgen- de personen terecht: Evert Pl. te Muntendam; Hendrik T. te Fox- ham en Hendrik S. te Kibbelgaarn Veendam). Aile drie werden ze schuldig verklaard, zonder dat straf werd toegepast Wel werden ze ern- stig gewaarschuwd om de kinderen voortaan geregeld naar school te zenden. Veroordeeld werden terzake: Martinus o.d. D. te Muntendam tôt f 4 boete of 4 d. h. Hillechien S. te Stadskanaal tôt f 7.50 of 5 d. h.; Willemine Kl. te Veendam en Ant- je A. te Westerlee, ieder tôt f 3 or 3 d. h.; Derk Sch. te Oude Pekela tôt f 2.50 of 1 d. h. en Jan Bos te Nieuwolda tôt f 1.50 of 1 d. h. Verder werden .m. veroordeeld: Wegens het niet in acht nemen van de verduisterings- en verlichtlngs- voorschriften voor rijwielen: Petrus Johannes G. en Garmt Kl. te Hoo gezand; Hendrik D. te Slochteren, Berend R. te Zuidbroek en Pieter Siemen W. te Noordbroek, ieder tôt f 4 of 4 d. h., de laatstgenoemde bo vendien tôt f 3 of 3 d.; Evert L. tfa Zuidbroek tôt f 3 of 3 d.; Jacob H. te Zuidbroek tôt f 3 of 2 weken tuchtschool. Wegens het rijden zonder bef: Gezina K. te Kielwindeweer tôt f 2 b. of 2 d. h. Wegens het zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht ophouden Pie ter Siemen W. te Noordbroek en Berend Harmannus W. te Munten dam tôt resp. f 3 of 3 d. h. en f 4 of 4 d. h. Wegens het niet kunnen vertoo- nen van een persoonsbewijs: Lam- bertus H. te Muntendam tôt f 2 of w. tuchtschool en Hendrik K. te Sappemeer tôt f 3 of 3 d. .hde laatstgenoemde tevens tôt f 3 of 3 d h. wegens het rijden op een voetpad. Vrijgesproken van de beschuldi- ging van straatschenderij Filippus D te Zuidbroek. Door de 3—0 overwinning op LSC plaatste HSC zich voor de vierde ronde om den NVB-beker en is thans de eenigste overgebleven Noordelijke vereeniging. Voor deze ronde heeft ze een thuiswedstrijd, geloot tegen NEO I uit Borne (Ov.> NEO plaatste zich door een 4r—1 overwinning op de Oostelijke eerste klasse en oud-kampioen Heracles. NEO is een specifiek Katholieke vereeniging en is een sterke Ooste lijke 2e klasser. In verband met de treinenloop begint de wedstrijd reeds om half één. De spelers en officiais arri- veeren reeds Zaterdagavond in Hoogezand-Sappemeer. HOOGEZAND. Van 26 Mei t.m. 1 Juni, Geboren: Jacoba Theodora, d v. Pieter Broekman en Jantje Vos, Hoogezand; Ika Margrietha, d. v. Gerardus Swalve en Grietje Schaap, Kalkwijk; Roelf, z. v. Al bert Groenewold en Anneçhien Kaspers, Kropswolde. Onder- trouwd: Hendrikus Petrus Martens van Foxham, onl. te Wijchen en Maria Helena Bodewes van Mar- tenshoek; Harmen de Vries en Sjeuke Dijkhuis, beiden van Hoo gezand. Getrouwd: Freerk van der Laan en Elizabeth Messchendorp Rudolph Fredrik Dornseiffen en Agnes Elizabeth S. Fikkers. Over leden: Hendrik Teuben, 45 J., echtgen. van Aaltje Menzinga Gerrit Huisman, 59 j.. echtg. van Jantje Bos; Reinder Brouwer, 81 j., echtg van Janna Kremer; Jacobje Doorribos, 31 j., echtg. van Jan Klein; Jan Klein, 37 j., wedn. van Jacobje Doornbos. Geesje Habing, 44 j., echtg. van Pieter Tooms, overl te Groningen. Ned. Herv. Kerk SAPPEMEER, 10 uur Ds. Schmid. 7 u. Jeugddienst Ds. M. A. Beek. HOOGEZAND. 7 uur Ds. Schmidt; 11.30 uur Kinderkerk. KIELWINDEWEER geen dienst KROPSWOLDE, 10.30 uur Mej. Hoving SLOCHTEREN, 10 uur Ds. Kwint. ZUIDBROEK, 9.30 uur Ds. van Mullem. Doopsgez. Gem. SAPPEMEER, 10 uur Da. Boerlage (Tjalleberd). Gcrcf Kerk SAPPEMEER, 9.30 en 4.30 uur Ds Tom. MARTENSHOEK 10 u. Cand. Rienks Ned. Herv. Gem. (Ev.) SAPPEMEER, 10 uur Dhr. Steenhuis van Scheemda. STOOTSHORN, 10 uur Dhr. Berg- mans. NOORDBROEK, 6.30 uur Dhr. Bergmans FROOMBOSCH, 7 uur Dhr. Blaauw- wiekel; 2 uur Zondagsschool. Bapt. Gem. HOOGEZAND, 10 en 5 uur Ds. Hekhuis; 11.15 uur Kinderkerk. 8 uur Jeugddienst; Vrijdagavond Bijbellezing en Bidstond. SIDDEBUREN, dienst V. V. H. S. A.s. week dagelijks veiling. Op PiLnkstermaandag enkel veiling van exportproducten. Spitskool moet op Pinkstermaandag vôôr U uur op de weegbrug gewogen worden Provinciale Publicatie van het Département van Landbouw en Visscherij. De geboorteaangifte van veulens moet, bij wijziging van de paarden- verordening 1942, welke is ingegaan op 4 Mei j.l., binnen 5 x 24 uur plaats hebben bij den Plaatselijken Bureauhouder, die dan een aangif- teformulier uitreikt. De geldigheid van dit bewijs ioopt iaf indien het veulen den leeftijd van 4 maanden heeft be reikt. Na dezen termijn dient een iden- titeitskaart bij het veulen aanwezig te zijn. Bij ontvangst van de iden- titeitskaart moet het aangifte-for- mulier, hetwelk bij de geboorte aangifte werd ontvangen. onmid- dellijk bij den Plaatselijken Bureau houder worden ingeleverd. Wordt het veulen verkocht, nog voor het den leeftijd van 4 maan den heeft bereikt, dan moet hier- van terstond mededeeling worden gedaan iaan den Plaatselijken Bu reauhouder, onder overlegging van het aangifte-formulier. Deze opga- ve behoeft niet te worden gedaan van veulens van 4 maand en ouder, daar deze niet anders mogen wor den verkocht. dan op een geldige aankoopvergunning. Met de wijziging van de paarden- verordening 1942 is het vervoer van paarden van 4 t.m. 12 maanden zonder geldig geleidebiljet verboden a: Indien het paard van eigenaar verwisselt, zoowel in het zelfdt district als naar een ander district of provincie; b Indien het paard bij derden in de weide wordt gedaan; c: Indien het paard niet van het bedrijf wordt afgevoerd, doch wel over een afstand, grooter dan 3 km. wordt vervoerd. Voor bovengenoemdle gevallen moeten geleidebiljetten worden aan gevraagd bij den .Plaatselijken Bu reauhouder, die deze alleen ver- strekt wanneer de identiteitskaart bij het paard aanwezig is en bij ge- val van koop de copie-aankoopver- gunning kan worden overgelegd. Wordt het paard in de weide ge daan, dan moet de hiervoor ver- strekte vergunning door de Grond- kamer aan den persoon, die het paard in de weide neemt, worden getoond, terwijl bij vervoer over een afstand grooter dan 3 km, de aan- vrage om een geleidebiljet moet worden gemotiveerd. In aile gevallen moet tevens het veéboekje worden meegebracht. Mededeeiingen Plaatselijke Distribuiiediensten DISTRIBUTIEDIENST HOOGEZAND Uitreiking bonkaarten 7e période. Op Woensdag' 9 Juni a s. van 8.30<— 12.15 uur aan houders van K-inlegvellen. Op Donderdag 10 Juni a.s. van 8.3012.15 en 25 uur aan houders van L-inlegveUen wijk I en II. Op 11 Juni as. van' 8 30—12.15 en 2—5 uùr aan houders van L-inlegvellen wijk III en IV. Zeep vuile arbeid. Zeepformulie- ren voor vuilen arbeid dienen Maandag 7 Juni a.s. van het Uit- reikingsgebouw te worden afge- haald. Deze formulieren moeten uiterlijk Woensdag 9 Juni ia.s. vol- ledig ingevuld op het Distributie- kantoor loket 1 worden ingeleverd. Hoogezand, 5 Juni 1943. In het Koebangebied. Bij den dra- ger van het eikenloof, Hauptmann Ziegler. Op de balken van een huis heeft de post zijn MG voor den af- weer van vliegers in stelling ge bracht. Vanaf deze plaats kan hij de stad en de haven goed overzien. (P.K. Langl.-O-H-P s).

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2