NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid mm HET VOORSPEL. ZWARE GEVECHTEN OP SICILIE. HET IN DIENST HEBBEN VAN BEPAALDE PERSONEN VERBODEN. 2de Jaargang - No. 28 Zaterdag 17 Juli 1943 Oplaag 10.000 exemplarer voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving BUITENLANDSCH OVERZICHT. m IIééi Terugvoering in krijgsgevangenschap van dîenstplichtig en reservepersoneel der Landmacht. „DE ZEeVAART ALS LEVENSBEROEP" ABONNEMENTSPRIJS 57 et. p. kwartaal, franco per post 70 et. (bij voorultbetJ PRIJS DER ADVERTENTIËN: 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarlef op aanvraag. Zoogen. ..Kleintjes" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd en aanb. perscneel van 115 m.m. 60 et. DUUR Admlnlstratle- en Redactleadres UITGEVERSZAAK „D U U R S W O L D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. Btjkantoor te Slochteren D 92, TeL 9. GIRO 466506 Een oorlogscorrespondent geeft een beschrijvlng van de anglo-Ame- rikaansche aanval op Zuidoost Sl- cilië, waarln hij o.m. schrijft: Al de troepen. die geloofden een gemakkelijk spel te hebben tegen de Dui'tsch-Italiaansche. defensie, zagen zich zeer snel g_eplaatst te- genover een tôt afweer gereed staan den tegenstander. Een overslaan van Tevens werd in het stadscentrum de kroningszaal van het raadhuis van Aken, waarin meer dan 35 Duitsche koningen gekroond wer- den, vernietigd. Het karakter van de aanv.al op Aken wordt het best weergegeven door de vermelding, dat tegen de binnenstad behalve brisantbommen hoofdzakelijk fosfor en andere de landingsactie op de bocht van I brandbare stoffen gebruikt werden Cantania, die belangrijk moest zijn voor de vijand, werd door het voor- treffelijke optreden der grondtroe- pen van aile soorten verhinderd. De het eerst aan land gekomen vijan- delijke eenheden werden snel in de] pan gehakt en de rest werd gedwon- gen de steven te wenden en naar voile zee terug te keeren. Daarentegen was vegder naar hçt| zuiden, vooral aan de zuidkust door de numerieke superioriteit der in de strijd gebracht'e zware wapens de landingsoperatie nlet te verhinde- ren, ook al lukte het hier de vijand aanzienlijke schade toe te brengen. Hier zal eerst op de verder land- om de woningen, cultuurmonumen- ten en de bevolking te treffen. De duikboot-oorlog. De groote ..zomervacantie" van de Duitsche onderzeevloot loopt ten einde. Reeds hebben de eerste wv- ken van Juli laten zien. dat de Duitsbhe duikbootvloot langzamer- hand haar stellingen in de golven van de oceanen weer begint te »e- trekken. Van welingelichte zijde te Berlijn deelt men. in verband hier- mede, zeer positief mede, dat in de komende maanden met een sterKe opleving van den tonnage-oorlog gerekend moet worden. In de eer ste twee weken van Juli brachten y. waarts gelegen afweerlinies moeten Duitsche duikbooten reeds 29 sene- blijken hoe groot de stootkracht van de landingsactie is. Het Italiaansche weermachtbe- rlcht van Woensdag meldt o.m ,,Het is den vijand, die by zijn offensief voortdurend nieuwe for maties in de strijd brengt. gelukt uit de kuststrook van Licata tôt Au gusta verder op te dringen. Hij rukj op in het bergland van Zuidoost Si- cilië en staat voor de vlakte van Catania. Aan het geheele front zijn de Italiaansche en Duitsche troepen in harde gevechten gewikkeld". Strijd in het Oosten naderjt hoogtepunt. pen met een gezamenlijken inhoua van rond 170.000 brt. tôt zinken. TOELATING TOT DE „REICHSSCHULEN". Niet het volstoppen van kinder- hoofden met onverteerbare kennis, maar opvoeding tôt menschen, har- monisch naar lichaam en geest, is het doel van de Reichsschulen, die ook in Nederland bestaan, en wel één te Valkenburg voor jongens en één te Heythuysen voor meisjes. Die scholen zijn niet voor iedereen bestemd. Velen komen er niet voor in aanmerking omdat de Reichs- De gigantische slag in het Oosten I schulen internaten zijn, in de eerste begint zijn hoogtepunt te bereiken. I piaats die kinderen niet, die door Thans zijn de Duitsche pantserja-1 hun ouders geen dag gemist kunnen gers ook ten Noorden en ten Zuiden I worden. In de tweede piaats zij niet van Orel door de dertig kilometer I die alleen maar 'n eenzijdige belang diepe bolsjewistische stellingen ge-1 stelling hebben. bijvoorbeeld voor broken. I sport, muziek of anderszins. Er kun Voorts valt hedenmorgen op, dat I nen slechts kinderen toegelaten wor- in de militaire commentaren niet I den die hun mannetje staan op elk meer gesproken wordt over den slag I gebied, die een goed hoofd hebben, in het gebied van OrelBjelgorod, I een gezond lichaam en ook een flink maar over het slagveld van Orel— I karakter. De opleiding op deze scho Koersk. lien, waarvan er in Duitschland al De bij Orel doorgebroken Duitsche I verschillende bestaan. staat* gelijk troepen moesten den vijand in een I me^ die van de H.B.S., terwijl de zeer moeilijk heuvelterrein bestnj-1 meisjes bovendien nog in de huis den. Mede in verband met den he-1 houdelijke vakken onderwezen wor- vigen regenval namen deze opéra- I den. Bovenal wordt op deze Reichs- ties" geruimen tijd in beslag. schulen de nadruk gelegd op de ka Een tweede aanduiding Y?or raktervorming der leerlingen. vermoeden, dat de strijd zijn hoog- I Waar de toekomst manuen en Het Verordeningenblad beyat een beschikking van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlana- sche gebied (Commissaris-Generaal voor bijzondere aangelegenheden) betreffende een verbod tôt het in dienst hebben van bepaalde perso-1 ambtenaren van eenig publiekrech- nen. tepunt nadert. meent men te zien in de teekenen van vermoeidheid en verzwakking, die bij de bolsje wistische cltvisies op het slagveld _worden waargenomen. De Dom van Aken bij Brit- sche luchtaanval getroffen. vrouwen van karakter noodig heeft wordt op deze scholen voor de aller besten van onze jeugd een weg ge- baand naar die toekomst. Onder [-de 10- en ilj&rigen -die zich aan- melden heeft een strenge selectie piaats. Is de school met goed gevolg d:j h„ îiiphtnanval in de nacht I doorioopen, dan staat de weg tôt eik op wSehaae op SelMtoep of Poogere studio opeu oude Duitsche kroningsstad Aken waarbij er tevens voor gezorgd ir,- %Cpivn^rilepn"iBroot dëel 1 seen hinderpaal mogen vormen rino? Karel den Groote gebouwd Het schoolgeld is afhankelijk van door Karel den uroote geoouwu inkomen der 0uders, nooit zal ook de meer dan duizend jaar wordt, dat geldelijke moeilijkheden werd zwaar beschadigd. Behalve de dom hebben nog an dere cultuurmonumenten van de keizerstad Aken schade gekregen door dezen luchtaanval. Vliegtuigen van drie aanvliegende eskaders concentreerden hun aanvallen op het stadscentrum. waar de wereld beroemde bronnen en cultuurmo numenten gelegen zijn. een gebied derhalve, waaruit om die reden ul eeuwen lang aile industrie verwij derd is gehouden. De jeugd van beide landen gaat zich meten in sportieve wedstrijden. Op Zondag 18 Juli 1943 worden in h et gemeentelîjk Sportpark te Hil- versum des middags om drie uur wedstrijden in lichte athletiek ge houden ter gelegenheid van de kam pioenschappen der ,3efehlsstellen" in de lichte athletiek en in zwemmen. Oe beste Duitsch krachten van de „Reichsleistungsklasse der lichte athletiek werken hieraan mede. De toegang is vrij. De invasie, waarop zoo lang in de vrijwel geheel in puin gebombar- geheele wereld werd gewacht. die op deerd is, dan zal men kunnen be- zoovele wijze in de wereldpers is grijpen, dat de Siciliaansche bevoi- besproken geworden, is thans een kinS Yoor honderd procent kennis feit geworden: sedert de vroege heeft gemaakt met den modernen morgenuren van den lOen Juli en meedoogenloozen luchtoorlog. staan er weer Britsche- en ook Desondanks hebben de Geallieerden Amerikaansche soldaten op Euro- de bevolking niet murw gekregen. peeschen bodem. Met een geweldige Gevangen genomen parachutisten, strijdmassa zijn de Geallieerden zoowel Amerikanen als Canadeezen een aanval op het Italiaansche ei- en Britten, hebben verklaard, dat land Sicilië begonnen Op het mo- zii verwacht hadden. dat de Sicili- ment, dat wij dit artikel schrijven, aansche burgerbevolking hen als zijn de gevechten nog in vollen bevrijders zouden begroeten en me- gang en is uiteraard omtrent den de zou helpen in den strijd tegen uitslag van dezen strijd niets te' Italie en Duitschland. Het tegendeel zeggen is waar geble^en. De bevolking Twee feiten kunnen wij echter heeft daadwerkelijk meegeholpen reeds vaststellen: de aanval kwam met het onschadelijk maken van niet onverwacht De laatste dagen de vanuit de lucht op het eiland der afgeloopen week waren er ver- neergekomen strijdkrachten. Na 2 schillende aanwijzingen. waaruit dagen strijd waren aile parachutls- de gevolgtrekking gemaakt kon ten reeds geneutraliseerd, d.w.z. (2) Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. 4. De bepalingen van deze beschik king zijn tevens van toepassing op telijk lichaam. 1. EEN VERKLARING VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Steeds veelvuldiger worden de klachten over het aanstootge- vende optreden van jongelui, die in hun vacantie of tijdens de weekeinden naar buiten trekken. Het gedrag van vele trekkers en kampeerders is in strijd met de eer en de waardigheid van ae Nederlandsche jeugd. De Jeugd- storm doet thans een beroep op aile jongeren, iets meer te be- seffen van den ernst der tijden en zoowel door kleeding als ge drag de gevoelens van andere volksgenooten niet te kwetsen. Aan de kaderleden van den Jeugdstorm is opgedragen, zoo noodig tegen uitwassen op dit gebied ten strengste op te treden. iemand echter om geldelijke rede- nen uitgesloten worden. Ouders, die hun kinderen voor op name op een dezer scholen in aan merking willen doen komen, dienen zich tôt uiterlijk 20 Juli te wenden tôt: voor jongens: den Leiter der Reichs schule fiir Jungen, Valkenburg (L) voor meisjes: Leiterin der Reichs- schule fiir Madel. Heythuysen (L). De schriftelijke aanmelding moet vergezeld gaan van: 1. een foto; 2. het laatste schoolrapport 3. een korten levensloop. Nederlandsche leerkrachten met M.O. bevoegdheid, die bij de Reichs- l schulen wenschen te solliciteeren, dienen zich te wenden tôt den Ge- neralkommissar fiir Verwaltung und Justiz, Hauptabt. fiir Unter- richt, Apeldoorn. (1) Werkgevers in het bezette Nederlandsche gebied mogen zonder toestemming van den Secretaris- Generaal van het Département van Sociale Zaken of van het bevoegde Gewestelijk Arbeidsbureau geen personen als werknemer, leerling oî volontair met of zonder toelage, dan wel aïs thuiswerker in dienst hebben voor zoover deze behooren tôt de door dezen Secretaris-Generaal te bepalen lichtingen. (2) Personen, die op grond van een beschikking, als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehouden mogen worden, mogen bij werkge vers in het bezette Nederlandsche gebied geen werk aannemen of ver der verrichten. (3) Op het tijdstip. waarop een verbod tôt het in dienst hebben. als bedoeld in het, eerste lid, wordt uit- gevaardigd, eindigt de betreffende dienstbetrekking. 2. De werkgevers zijn verplicht. zoo- dra een beschikking. als bedoeld iji het eerste lid. is uitgevaardigd, on verwij ld te onderzoeken, of zich on der hun personeel personen bevin den. die behooren tôt de in de be schikking vermelde lichtingen. De werkgevers zijn verplicht deze per sonen terstond aan het bevoegde Gewestelijk Arbeidsbureau op te geven. 3. (1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking of met de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde beschikkingen, dan wel tracht deze te ontduiken of op zettelijk of door schuld onjuiste op- gaven doet, wordt gestraft op grond van artikel 4 der verordening no. le 1943, voorzoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is yerbeurd. 5. DOODVONNISSEN. Wederom moesten drie Nederlan ders, die zich aan sabotage schul- dig maakten en leven en goed van eig,en landgenooten en van de be zettende mogendheid in gevaar I medeplichtigen worden op brachten. door een ter dood veroordeeld 1 krijgsgerecht] worden. n.l. De Secretaris-Generaal van het Département van Sociale Zaken is belast met de uitvoering van deze beschikking. 6. Deze beschikking treedt heden in werking. VERBOD GELDT LICHTING 1924. Overeenkomstig 1. eerste lid, en V van de bescsikking no. 66/1943 be treffende het verbod, bepaalde per sonen in dienst te Ttebben. bepaal ik 1 (1) Werkgevers mogen mannelijke werknemers met inbegrip van leer lingen, volontairs met of zonder toe lage en thuiswerkers, die in 1924 ge- boren zijn, niet in dienst hebben, tenzij deze in het bezit van een be- wijs van een Gewestelijk Arbeids bureau zijn, waaruit blijkt, dat de houder voor den arbeidsinzet be- hoorlijk geregistreerd en met toe stemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau in dienst is. {2) Personen. die als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehou den mogen worden, mogen bij werx gevers geen werk aannemen of ver richten, (3) De bepalingen van deze be schikking zijn tevens van toepassing op, personen. die werkzaam zijn als s-nfttenaar in een publiekrechtelijke iirwistverhoudlng. 2. De werkgevers zijn verplicht on- verwijld na te gaan, of zij in boven genoemd jaar geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn verplicht deze personen onmiddel- lijk bij het bevoegde Gewestelijke Arbeidsbureau aan te melden. 3. (1) Wie in strijd met deze be schikking handelt of haar tracht Ce ontduiken, of opzettelijk of dooi schuld onjuiste gegevens verstrekr wordt overeenkomstig artikel 4 van de Verordening no. 66/1943 gestraft voor zoover niet volgens andere be palingen een zwaardere straf ver beurd is. (2) Uitlokkers.- mededaders en gelijke worden, dat de invasie nog maai een kwestie van uren was. Men wist dat de tegenstander zou komen. En de Italiaansche en Duitsche strijd krachten op het eiland waren er op voorbereid. De invasie als zoo- danig kan dus niet meer een ver- rassing genoemd worden. zooals in- dertijd op het eiland Kreta het ge- val was. Ten tweede staan er, zoo wel voor de Spilmogendheden als omsingeld en practisch onschadelijk gemaakt. De verbeten tegenstana, die deze valschermtroepen overal heeft ondervonden, is een desillusie geweest voor de Geallieerde oorlog- voering. De Siciliaansche bevolking moet nog niets hebben van de Brit sche, Canadeesche en Amerikaan sche ..bevrijders", Beschouwen we de huidige sltua- tie in het oorlogsbeeld op zulver voor de geallieerden groote belan- zakelijke wijze, dan komen wij tôt de conclusle, dat het voorspel in den strijd om het vasteland van Europa is begonnen Slagen de Geallieer den er in, dit eiland te veroveren, dan kunnen zij aan het eerste be- drijf beginnen. Maar ook dan staat gen op het spel, nu de krachtsme ting in het Westen begonnen is. Afgezien nog van de militaire ne- derlaag, zullen de Geallieerden ge- dwongen zijn hun positie op Sicilië te handhaven en uit te breiden, willen ze niet voor het oog van de het nog te bezien. of zij er in zuilen geheele wereld een nog zwaardere slagen hun geheele spel in Europa moreele nederlaag leiden. Er is dus tôt een goed einde te brengen. veei van Geallieerde zijde een der groot- zal daarom voor beide partyen at- ste troefkaarten uitgespeeld in het hangen van het eind van dit yuor- spel om Europa. In tegenstelling spel, dat zoo fel op het eiland faici- met 1940-1941 is thans niet Duitsch- lie is begonnen. Een lange strijd op land en zijn bondgenooten de aan- dit zoo beiangrijke eiland :s aaar- valler, maar de verdediger. En, zoo- om in het geheel niet uitgesloten als immer in een oorlog, hebben de Doch hoe verder de verdedigers de beste papieren. Te- strijdkrachten op dit eiland opruk- meer, omdat in dit geval de aan- ken, hoe nadeeliger hun positie zai vallej al zijn strijdkrachten en wa- worden. Sicilië bestaat grootenaeeii pens van overzee moet aanvoeren. uit bergland. behoudens ae vru Een misrekening voor de Gealli- smalle vlakke kuststrook en de Ita- eerden is om te beginnen reeds de liaansche en Duitsche troepen ver- houding van de Siciliaansche be- staan den kunst van vechten in ae volklng. Gedurende de dagen vôôr bergen. „r.o-Pn de invasie heeft de bevolking van Zooals de situatie op het ooge dit eiland aan hevige, in de oorlogs- blik is, zijn de kansen van slag geschiedenis van thans nog onge- voor de Geallieerden nog zeertw j- kend hevige luchtaanvallen bloot felachtig Gedurende de kom gestaan. Wanneer men bijvoorbeeld dagen zal nioeten blijken, wat nu weet, dat een piaats als Palermo soldaten waard zijn. Evert Ruivenkamp, geboren 31 September 1915 te Philadelphia; 2 Dominicus Hendrik Middendorp, I geboren 19 November 1919 te 1 Kampen; 3 Gérard van der Laan, geboren 15 Januari 1913 te Den Haag. De vonnissen zijn door fusilleering vôltrokken. wijze gestaft als de dader. 4. Deze beschikking treedt in wer king met ingang van 15 Juli 1943. Amsterdam, den 10 Juli 1943. De waarnemende Secretaris-Gene raal van het Département van Sociale Zaken: VERWEY. IN NEDERLANDSCH-INDIË GEINTERNEERDEN Dezer dagen werd berieht ontvan- gen, dat één der leden der Nationaa, Socialistische Beweging der Neder- landen. die in Nederlandsch Indië geinterneerd zijn in een internee- ringskamp in Suriname bevindt. De mogelijkheid bestaat dat er meer geinterneerden uit Indië daarheen zijn gebracht. Aan familieleden en vrienden, die willen probeeren deze geinterneer den schriftelijk te bereikjen. wordt medegedeeld. dat zij hun brieven moeten zenden via het Informatie- bureau van het Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage. De brieven moeten in open briefomslag worden verzonden en voorzien van het volgende adres: Den Heer Interneeringskamp Suriname Bovenaan links: Interniertensendung Interneemail Bovenaan rechts Gebuehrenfrei Postage free De brieven moeten met de schrijf- machine geschreven worden en mo gen niet over politiek, maar uit- sluitend over familie-aangelegenhe- den handelen. De open brief moet in een tweede, gesloten briefomslag aan bovenstaand adres van het Roode Kruis gezonden worden. POLITIEKE MOORDAANSLAG IN NIJMEGEN Op 8 Juli 1943, des middags, is de commissaris van politie Van Dijk te Nijmegen op de open straat in den rug geschoten en zwaar gewona. Door het vastberaden optreden der bevolking kon de dader gearresteerd worden. Hij ziet zijn gerechte straf tegemoét. Volgens de resultaten van het tôt dusver ingestelde onderzoek heeft men ongetwijfeld te doen met een politieken moordaanslag. Een boven Nederlandsch gebied neergeschoten Amerikaansche bommenwerper van het type Boeing B. 17 „Fortress". De^typische groote zijvinnen en het Amerikaansche kenteeken zijn duidelijk te onder- scheiden. (Hoffmann/Stapf - Pax s). KEURINGEN VOOR DE WAFFEN- SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn, en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde ge- keurd te worden Bij de onderzoe- kingen worden ôok aile gevraagde inlichtingen verstrekt met betrek- king tôt de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familiele den enz. De aandacht wordt er op geves- tigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid be staat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbatalj'on in Amersfoort. Tij dens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tôt de Bij onze vrijwilligers. Geregelde Germaansche SS in Nederland wil- sportbeoefening behoort tôt de vaste ?usschen 18 en 35 jaar werkzaamheden van onze vrijwllli- dje laanmeldingspllchtig zijn voor gers. (SS P.K. Altstadt - O-H P s).lden arbeidsinzet kunnen zich even- "G: eens op een der keuringsdagen aan melden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914 uur Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 18.7.43 912 uur Breda Restaurant Modem. Markt. 18.7.43 15—18 uur Den Bosch Hôtel Noord-Brabant, Markt 45. 19.7.43 9—12 uur Venlo Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 19.7.43 15—18 uur Arnhem Café Royal. 20.7.43 912 uur Hengelo Café Modem, Spoorstraat 18. 20.7.43 1518 uur Zwolle Hôtel Gijtenbeek. 21.7.43 9—12 uur Assen Concerthuis aan de Vaart. 21.7.43 15—18 uur Groningen Concerthuis, Poelestraai 22 7.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam Dam 4. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9—14 uur Amersfoort Pol. Durchgangslager, Leusderweg 26.7.43 9—14 uur Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenh.weg. Op grond van de op 29 April 1943 in d;e dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehishaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van aile in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mel 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: De dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsfermaties op 19 Juli 1943; w de dienstplichtigen van het 22e R.I. op 20 Juli 1943; van het le régiment huzaren en het le regiment huzaren motor rijders op 21 Juli 1943; van het 2e regiment huzaren en het 2e regiment huzaren motor rijders op 22 Juli 1943; van het 3e regiment huzaren, het 4e regiment huzaren, het le eskadron pantserwagens en het 2e eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943: In de Waterlookazerne, Amersfoort,' van het 21e R.I. en zijn ooriogsformaties de in de jaren 1924—1915 geborenen op 19 Juli 1943. en de in de jaren 1914—1904 geborenen op 20 Juli 1943; van het 2e reg. veldartillerie oP 21 Juli 1943; van het le reg. wielrijders op 22 Juli 1943; van het 3e reg. veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspa pieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis- baarheid) afgegeven is. moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na ds melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen. die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het Ioon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verieenen aan aile voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tôt aanmel ding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. bij den stationschef. van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform. anders burgerkleeding Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra schoei sel alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke ba gage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan cie oproeping van den WehrmacntDeienis haber in den Niederlanden. of zich op andere wijze aan aie terugvoe ring in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op ae strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de hetrokke- nen bij dergelijke pogingen steunen. VERRESCHRIJVERSLOOPBAAN. Deze loopbaan wordt aange- vuld uit vrijwilligers. Weike taak hebben de soldaten van deze groep? Verreschrijversdienst aan boora en aan land bij de commando- posten der marine. Weike eischen worden den sol daten gesteld? Vaardigheid in het bedienen der verreschrijf machines, snel opmerken, een leesbaar en zoo vlot mogelijk handschrift. be- heerschen der spelling, technisch begrip. Een deel der vrijwilligers in deze loopbaan moet kunnen wij zen op technische opleiding als werktuigkundige of een ver- want beroep. Weike dienstgraden kent deze loopbaan. Matroos, Fernschreibgefreiter -obergefreiter, -hauptgefreiter, Fernschreibmaat, Oberfern- schreibmaat, Fernschreibmeister, Stabsfernschreibmeister. Ober- fernschreibmelster. Stabsober- fernschreibmeister. TIMMERMANSLOOPBAAN. Deze loopbaan wordt aange vuld uit vrijwilligers. Weike taak hebben de solda ten van deze groep? Timmerman- en meubelma kerswerk aan boord en aan land. Onderhoud van de sloepen en gasbeschermingstoestellen, meu- belmakerswerk aan de boora- vliegtuigen duikdienst. Weike eischen worden den can- didaten gesteld? Voltooide leertljd als scheeps- timmerman, bootbouwer. meubel maker of timmerman. Weike eischen worden den can didaten gesteld? Voltooide leertijd als scheeps- timmerman, bootbouwer, meu belmaker of timmerman. Weike dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos. ZUmmermannsgefrei ter, obergefreiter hauptgefreiter Zlmmermannsmaat, Oberzimmer- maimsmaat, Zimmermeister, Stabszimmermeister, Oberzim- mermeister, Stabsoberzimmer meister. Verdere mededeellngen volgen Aile Ortskommandanturen ver. strekken Inlichtingen en aanwij zingen. Ultknlppen en bewaren. DIENSTLEITER RITTERBUSCH BENOEMD TOT WND. GENERAL- KOMM1SSAR Z. B. V. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft, overeenkomstig paragraaf 4 van de verordening tôt uitoefenlng van de regeeringsbevoegdheden ln Neder land (nr. 3/40) en de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende den organisatorischen opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscom missaris, den dienstleiter Pg. Willi Ritterbusch met ingang van 9 Juli 1943 belast met het waarnemen van de werkzaamheden van commissa- risgeneraal voor bijzondere geval- len daarbij inbegrepen die taken, cîie bij bijzondere beslulten opge dragen werden aan den commlssa- risgeneraal voor bijzondere gevallen OSS DOET WEER VAN ZICH SPREKEN De Ossche bende. die berucht was om haar mlsdaden. weike ln- dertijd door de maréchaussée op energieke wijze werd bestreden, steekt thans weer den kop op. De laatste tijden hebben zich een san tal mlsdrijven yoorgedaan waaruit de werkzaamheden der Ossche ele- menten blijkt.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1