mm I NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouwy Handel en Nijverheid S HENSEN Martenshoek TRICO Onderkleeding. IN HET OOSTEN WOEDT DE TOT DUSVER GROOTSTE AFWEERSLAG SCHANDELIJKE LUCHTAANVAL OP WOONWIJKEN IN AMSTERDAM VERVANGINGSWAARDE DE BASIS VAN VERZEKERDE BEDRAGEN 2de Jaargang - No. 29 Zaterdag 24 ulî 1943 Oplaag 10.000 exemplair VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving BUITENLANDSCH OVERZICHT. V Terugvoering in rijgsgevangenschap DE REPARATIE- INRICHTING KUNSTMEST J. BERGSMA T Ons HAM Boterhamworst Joli. C. Lakenvelt ABONNEMENTSPRIJS 57 et. p. kwartaal. franco per post 70 et. (bij vooruitbet.') PRIJS DER ADVERTENTfËN 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarlef op aanvraag. Zoogen. ..Kleintjes" als te koop, te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd en aanb. personeel van 115 m.m 60 et. DUURSWOLD Administratif- en IU4t«ttM<res: UITGEVERSZAAK ,.D U U R S W O L D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. Bljlcantoor te Slocbteren D 42. Tel. 8. GIRO 466506 De militaire correspondent van het DNB constateert in een be- schouwing over den militairen toe- stand, dat het door de Duitsche le- gerleiding verwachte Sovjet-Russi- sche zomeroffensief thans op dreef gekomen is en dat op het oogenblik de tôt dusver grootste afweerslag in het Oosten woedt. Hij vervolgt in zijn overzicht van Maandag: Sinds ongeveer 48 uur bevindt zich het geheele Oostelijke front van het Kogban bruggehoofd tôt den Wol- chof en Leningrad toe in strijd. Het zomeroffensief van de Sovjets uitgelokt door den Duitschen aan- val In een der voornaamste op- marschgebieden van de bolsjewieken is begonnen. Met een gebruik van oorlogsmateriaal, zooals tôt dusver aan beide zijden, ook tijdens de grootste veldslagen van het Oostelij" ken front, nog nooit is waargenomen woedt er een geweldige afweerslag aan den Mioes en aan den Midden- Donetz, alsmede ten Noorden van Orel, Het vijandelijke offensief bij Koersk daarentegen schijnt als ge- volg van de Duitsche voorzorgsaetie in dit gebied van begin Juli nu aan sterkte verloren hebben. Nu wordt pas in vollen omvang de beteekenis duidelijk van den bij voorzorg on- dernomen tegenaanval. waartoe de opperste Duitsche legerleiding bevel gegeven had. De vernietiging van 4964 Sovjet- pantserwagens, van 2310 Sovjet ka- nonen en van meer dan 2000 Sovjet vliegtuigen sinds den 5en Juli be- teekënt voor den vijand een niet onaanzienlijk verlies aan offensieve kracht waaruit tevens het ondubbel- zinnige succès blijkt van de Duit sche legerleiding. De hoofdrichting van den Sovjet- aanval ligt in het gebied ten Noor den van Bjelgorod tôt ten Zuiden van Soechinitsji. Ondanks de groot ste inspanning is de vijand er hier slechts in geslaagd enkele kleine wiggen te drijven. die zonder betee kenis zijn voor de krijgspositie. Hitler ontmoet Mussolini. Hoofdkwartier van den Fiihrer. 20 Juli (DNB). De Fiihrer en de Duce hebben Maandag 19 Juli in een stad in Noord-Italië een samen- komst gehad. Er werden militaire kwesties besproken. Zoon van Von Ribbentrop onderscheiden. De Fiihrer heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan SS Obersturmfuhrer Rudolf von Ribbentrop, compagniescomman- dant in de SS Panzergrenadier- divisie „Leibstandarte SS Adolf Ililler". Rudolf von Ribbentrop, geboren il Mei 1921, zoon van den huidigen rijksminister van Buitenlandsche zaken, heeft zich bij de gevechten zijner divisie in het gebied ten noorden van Bjelgorod bij zonder on derscheiden. Defensieketen op Sicilië. Ten aanzien van den strijd op Si cilië verklaart men te Berlijn, dat er thans een verschuiving in de krachtsverhouding heeft plaats ge- vonden, met dien verstande, dat de Duitsche en Italiaansche reserves de' verbinding met de versterkte voorposten hebben opgenomen, zoo- dat nu een keten van verdedigings- blokken is ontstaan. JMen wijst er te Berlijn voorts op, dat Montgomery en de Amerikaan- sche generaal Patton thans reeds gedurende een week trachten naar Catania door te breken. De toegang tôt de laagvlakte is tôt nu toe echtèr hermetisch gesloten gebleven, hoe wel de vijand met zeer sterke strijd krachten laanviel en ailes in het werk stelde om of door het gebergte of langs den kustweg naar Catania te komen. De in het Zuiden staande Ameri- kanen trachten thans langs de kust en door de dalen op (te rukken. Meit drie infanteriedivisies, een pantserbrigade en valschermjagers opereerde Patton tegen Barrafranca doch ook hier hielden de troepen van de As hun stellingen. De Ame- rikanen werden terug geslagen en de Duitsche en Italiaansche troepen bepaalden zich er vervolgens toe, de bewegingen van den vijand in het voorgebergte te storen. Het eerste j doel van Patton is klaarblijkelijk Enna, het strategische middelpunt I van Sicilië. Luchtaanval op Rome. Rome heeft zijn eersten luchtaan- j val beleefd. Maandagmorgen even na 11 uur loeiden de sirenes en des middags even na 2 uur werd weer het signaal „veilig" gegeven. In hoofdzaak werden doelen aan den rand der stad met brand- en bri- santbommen aangevallen, Dat het daarbij in het geheel niet overwe- gend om militaire objecten ging, blijkt uit de eerste in de avondbla- den afgedrukte lijst van aangerich- te verwoestingen Hoofdzakelijk wer den getroffen gebouwen der poli- jdiniek en der universiteitswijk, voorts huizenblokken van een volks- buurt en tenslotte het groote Ro- meinsche kerkhof en de vlak daar- naast liggenden beroemde basilieS van San Lorenzo. Voornamelijk de verwoestingen op het kerkhof en ùi de basiliek, die gedenkwaardig s uit kunsthistorisch en geschiedkun- djg oogpunt, zijn zeer zwaar. De overigens aangerichte schade is nog niet te overzien. De aanval werd in een tiental golven uitge- voerd. waarvan de laatste bijzonder krachtig was. Nu of Nooit. De Italiaansche partijsecretaris, minister Scorza, heeft in een radio- rede het geheele Italiaansche volk tôt den uitersten tegenstand aange- spoord. „In vertrouwen op de overwinning van zijn rechtvaardige zaak behoeft Italië geen beroep te doen op de vijandelijke volken, zooals de vij and heeft gedaan", zoo verklaarde Scorza. ,,De vijand wordt gehaat en bestreden. Italië, waartegen zich de stormloop van de twee grootste en rijkste wereldmachten keert, ver- weert zich met aile middelen. „Er bestaat thans voor het Itali aansche volk, zonder onderscheid van stand of partij, wanneer het overwinnen en in eer en waardig- heid op vrijen bodem leven wil, slechts één ding: tegenstand bieden" zoo verklaarde minister Scorza. „Het initiatief van den vijand zal ge- broken worden. Wij moeten ons la- ten doordringen van den wil niet slechts passief vol te houden, doch ook in voortdurende bereidheid tôt terueslaan ons geestelijk er op in- steUen den vijand te bestrijden vol- gens de wet ,,oog om oog, tand om tand" „Het geheele volk" aldus besloot Scorza zijn oproep, „staat thans met geloovig hart naast zijn strij- ders, het schaart zjich rond het symbool van zijn geloof, rond de monarchie, het huis van Savoye en rond de veldteekens van de fascis- tische revolutie. Thans gaat het om de redding van het vaderland. Nu of nooit" Ruim tienduizend lijken in de graven van Winnitza. Niilo Pesonen, hoogleeraar in de anatomie aan de universiteit van Helsinki, die onlangs op uitnoodi- ging van de Duitsche regeering met deskundigen uit verschillende an- dere landen heeft deelgenomen aan het onderzoek der massagraven van Winnitza, heeft na zijn^terugkeer te Helsinki verklaard dat de commissie in de vermoorden Oekrajinse boe- ren heeft herkend, alsmede arbei- ders in het landbouwbedrijf en de industrie, die bij 100 tôt 150 tegelijk ongeveer drie meter diep in een tiental graven waren gestopt. De graven lagen op een zooveel moge- lijk onopvallende plaats ten deele in een boomgaard in de voorstad. om- geven door een drie meter hooge schutting, ten deele tusschen andere graven op het kerkhof en tenslotte ook in een volkspark, waar op de graven een dansvloer en andere in- richtingen van vermaak waren neergezet. Volgens ooggetuigen zijn de lijken des nachts in de kuilen geworpen. Tôt dusver zijn er 1200 lijken op- gegraven, waarvan ruim 800 werden onderzocht. Volgens voorzichtige ramingen bedraagt het totale aan- tal lijken ruim 10.000. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor negen hebben talrijke Ameri- kaansche bommenwerpers een ern- stige aanval gedaan op Amsterdam. De tientallen vliegtuigen, die op Elders komt juist een gezin: va- der, moeder en drie kinderen aan. Zat.erdagochtend om zés uur gingen zij met vacantie van huis. Dertig uur later keerden zij, gewaarschuwd groote hoogte bleven, gooiden luk- terug. Een puinhoop is al, wat' zij raak hun bommenlast uit boven de 1 van hun woning terugvlnden „Wees arbeiderswijken in het Noordelijk nog maar blij, mensch" zegt' een gedeelte van de stad. De gevolgen buurvrouw „dat het zoo geloopen is, Amerikaansche vliegers hebben een erreuraanval op Amsterdam gericht De burgerbevolking leed aanzienlijk< verliezen; o.m. werden vele woon- huizen, een kerk en een klooster ve deld. Talrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de lachtoffers. (C.N F./M _Pax s) KEURINGEN VOOR DE WAFFEN- moeten blijven, de mogelijkheid be- SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaap (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn, en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt. kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde ge- keurd te worden. Bij de onderzoe- kingen worden ook aile gevraagde inlichtingen verstrekt met betrek- king tôt de verzorging der familie- leden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familiele- den enz. De aandacht wordt er op geves- tigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland staat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbatalj'on in Amersfoort. Tij dens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tôt de Germaanscheè SS in Nederland wil- len toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn vooi den arbeidsinzet kunnen zich even- eens op een der keuringsdagen aar Op grond van de op 29 April 15 i in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachfoefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsç vangenschap van de voormaligë Nederlandsclie weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtige en reservepers neel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van aile in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgesteldé for« îaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkc is tusschen 8 en 12 uur: In de Waterlookazerne Amersfoort: 1 De dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943. 2 De dienstplichtigen van hei 9.12. Regiment Motorartillerie en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943. Bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943. Bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943. Compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943. Korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943. Regiment kustartilerie op 29 Juli 1943. Artillerie meetafdeeling op 29 Juli 1943. 3 De dienstplichtigen van hei le Regiment Luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 30 Juli 1943. In het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: De dienstplichtigen van het le Regiment Genietroepen en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943. De dienstplichtigen van het le Regiment Genietroepen en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943. De dienstplichtigen van de Landstormkorpsen: Landstormkorps motordienst, landstormkorps luchtafweerdienst, landstormkorps luchtwachtdienst, landstormkorps spoorwegdienst, landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 3e Regiment Genietroepen en zijn oorlogsformaties op 29 Juli 1943. Militaire Iuchtvaart op 30 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden jvergelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspa- pieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis- baarheid) afgegeven is. moeten dit I ewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen beh;,nb t. opvragen en bij de aanmelding ioonen. Na de melding moet de „llescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar- tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan aile voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tôt aanmel ding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K 1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform. anders burgerkleeding Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra schoei sel. alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke ba gage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden. of zich op andere wijze aan die terugvoe ring in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokke- nen bij dergelijke pogingen steunen. HET INCALCULEEREN VAN CONTRIBUTIES In aansluiting op de in de Ned. Staatscourant van 10 Mei 1943 ge publiceerde richtlijn „Contributies van de Bedrijfsorganisaties" maakt de Gemachtigde voor de Prijzen be- kend, dat de in genoemde richtlijn geopende mogelijkheid tôt het in- calculeeren in de prijzen van de contributies der bedrijfsorganisaties van 1 Juli 1943 af ook van kracht is voor de contributies van het jaar 1943 der onder de hoofdgroep han del ressorteerende organisaties. De aandacht wordt er op geves- tigd, dat automatische doorbereke- ning niet geoorloofd is. JEUGDVACANTIEKAMPEN VAN HET ARBEIDSFRONT „Een gezonde jeugd werkt voor Nederland", aldus luidt één der slag zinnen, waarmee het Nederlandsche Arbeidsfront zich den laatsten tijâ tôt de Nederlandsche werkers wendt. Dat het Arbeidsfront het niet bij deze woorden laat, maar zich ook metterdaad inspant om de gezond- Ten aanzien van een dienstver- plichting bij de Landwacht Neder land deelt het SS Ersatzkommando Niederlande nog mede: Nederlanders, die zich vrijwillig verplichten vier maanden bij de Landwacht Nederland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte te- werkstelling In Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitsch land tewerk gesteld, maar blijven hier in Nederland. Aile gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, ex tra bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring ver strekt. Plaats en tijd van de keu ringen kunt u in de dagbladen lezen waren verschrikkelijk. Een klooster. door den bekënden bouwmeester Kropholler gebouwd, kreeg een vol- treffer. De daarnaast gelegen kerk van denzelfden bouwmeester werd eveneens getroffen. In het achterge- deelte van de kerk viel een bom, die een groot gat in het dak der kerk sloeg en vervolgens op den grond ontpiofte, daarbij een geweldige ra vage aanrichtende. De kerkbanken ter plaatse werden geheel versplin- terd of door den luchtdruk een eind weggeslingerd, ook het orgel werd totaal vernield. In het klooster, dat voor een ge deelte werd vernield en overigens zware schade opliep, vonden 4 zus- ters den dood, twee anderen werden zwaar gewond. Een schoolgebouw werd eveneens getroffen. Een politlebureau in de buurt kreeg een treffer. Drie agen- ten werden daarbij gedood. Ook een postkantoor, een zittingslokaal van den geneeskundigen dienst, een apotheek, een sigarenwinkel en tien" tallen huizen van arbeiders werden vernield. Den geheelen dag door bleven luchtbeschermingsdienst en aile andere hulpdiensten voortreffelijk werk doen. De verontwaardiging over dien laffen aanval op deze arbeiderswijk was algemeen. Noch militaire doelen noch fabrieken of industrieën wer den getroffen. Louter particulière gebouwen en woningen, louter bur- I gers, waaronder vele kinderen, wer- den slachtoffer van luchtpiraten. Men moet hier wel gelooven, dat de Engelschen en Amerikanen ook de Nederlanders In hun afgrijselijke terreuraanvallen wilden betrekken. Wat zou men anders moeten denken van de tientallen vliegeniers, die op klaarlichten dag, bij helder zicht en op een tijdstip, dat de arbeiders op hun werk zijn of zich naar hun werk begeven, geen andere doelen kunnen vinden dan de huizen van burgers en hun kerken en hun scholen. Wanneer oorlogsvliegers op een der gelijke groote hoogte hun bommen uitgooien, dat richten practisch on- mogelijk is, kan men veilig aanne- men, dat de levens van vrouwen en kinderen en van aile Nederlanders, die buiten hun strijd zijn, voor hen geen enkele waarde heeft. FELLE VERONTWAARDIGING TEGËNOVER DE MISDADIGERS Zondag heeft een ANP-redacteur eenige uren rondgedoold over het terrein, dat het doelwit is geweest van een even zinloozen als misdadl- gen luchtaanval. Een verbeten droefheid teekent zich af op veler gezichten en als wij hier en daar eens luisteren bij de groep- jes menschen, die overal samen- drommen, hooren wij slechts één klacht: „Het is verschrikkelijk". Hier staat nog een moeder te snikken, die haar beide kinderen plotseling heeft verloren in een af- grijselijken dood. Een oud vrouwtje sjouwt een stoof, een paar schilde rïjtjes en een kapstok. „En weet u wat zoo gemeen is, meneer", zegt ze, „dat ze vannacht m'n mooie gas- comfoor en mijn twee traploopers hebben gestolen. Gisteravond zag ik ze nog onder het puin liggen en vanochtend kon ik er niks meer van vinden". Zulk een laagheid zou men onbestaanbaar achten, maar de fei ten bewijzen het tegendeel. Wat verderop zijn vier volwasse- nen bezig het puin van hun huis te doorzoeken. Zij vinden slechts schamele dingen: een brief, een doek, een lepel. Maar toch brengt el- ke vondst vreugde: weer iets terug- gewonnen van het oude, gelukkige bezlt. HET VERZEKERDE BEDRAG IN OVEREENSTEMMING MET HET HUIDIGE PRIJSPEIL. De secr'.-gem. van het départe ment voor bijzondere economlsche heid van de werkende jeugd zooveeL zaken maakt in overeenstemming mogelijk te bevorderen. b^jkt ^urt"HoT1 hb Prii_ zen, ook w(e melden en worden gedurende verbintenis van den arbeidsinzeidel> Nijverheid en scheepv., t.b.».n. c.d.k. vrijgesteld. 24.7.43 913 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 24S 25.7.43 914 uur Amersfoort Pol. Durchgangslager, Leusderwei 26.7.43 914 uur Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenh.weg_ Bij onze vrijwilligers. De mannen weten zich te behelpen. Primitieve ver- huizing van de eene afdeeling naar de andere. (SS P.K. Reinsberg O-H- P s). ot voor oud gedragen Distrlbutieseizoen 1943/ 1944. Geldig verklaard zijn per 1 Juli Stikstofbon No. 1 Kalibonnen No. 1 en 2. Inlevering zoo spoedig mogelijk. Kunstmesthandel Zuidbroek. 25 CENT kunnen wij U thans niet leveren. Doch op 1 A vleeschbon ontvangt U 1 ons heer- lijke voor 19 cent. Noorderstraat 132, fletsband. n Hélium B k Slochteren et den Gemachtigde voor de Prij- n hekend: Bij verschillende verzekerden hijnt een misverstand te bestaan treffende de toepasselijkheid van 4 massief n prijsvoorschr^ten. teuils, liefie Hier en daar schijmt men zelfs haard of h- meenen, dat een verhooging van verzekerde bedragen verboden is i dat in geval van schade slechts :rgoed mag worden de prijs, die et verzekerde goed had vôôr 10 ei 1940. Deze meening is onjuist. Een naar r e Prijsvoorschriften schrijven niets haUpLmm )0r ten aanzien van de verzekerde een J scho<irdra-gen en de vergoedingen. die in qA Qi,,JJo3val van schade mogen worden oi js, toiuis^tgekeerd. Nog steeds geldt, dat Een paar oor cje berekening van de schade- Meisjesscm -erg0eding behoudens afwijkende tegen een - retS- of pohsvoorwaarden. moet u 'orden uitgegaan van de vervan- Harkstede -ineswaarde van het verzekerde ten Een paar leeren Hooj nen, maat denstraat E Een Heerl-ijde van het voorvallen der schade goede bante.i "de dan geldende prijs van ge- Damesfiets jksoortige of naastverwante goe- banden. E.;reren. eventueel onder aftrek van Hoofdstraa-sieuw voor oud. 1 Deze vervangingswaarden. welke AANGEs, tëraarcl bepaald moeten worden St inachtneming van de officieel stgestelde prijzen en overlge ijsnormen, is voor sommige goe- ren in mindere, voor andere in ogere mate gestegen. Verzekerden, die de verzekerde iragen voor dezelfde inboedel of îderen na 10 Mei 1940 op dezelf- hoogte hebben laten doorloopen ■n thans veel te laag verzekerd. Ruime Wr TEPPER, f Sappemeer. s ;r. GEV- Vriendin. j. vraagt le wonende jr te HoogezjS o Brieven or^ ^et gevolg van deze onderverze- Sappemeer. Bureau dez^ -jng iS zy jn geVal van schade slechts een gedeelte van die schade vergoed krijgen. Het verdient daarom aanbeveling om het verzekerde bedrag zoodanig te verhoogen. dat het in overeen stemming is met het tegenwoordige prijspeil en het daarbij eenigszins ruim te stellen. Reeds altijd is de zorg voor de jujstheid van de verzekerde som een plicht van de verzekering. door de huidige noodzakelijke beperklng van werkzaamheden zullen de ver- zekeraars veelal niet in de gelegen heid zijn om een onderzoek naar on- derverzekering bij hun verzekerden in te stellen en die verzekerden daarvoor te wiaarschuwen. Het is daarom des te meer gebo- den, dat de verzekerden zelf daar voor te waarschuwen. Hët is daarom des te meer gebo- den, dat de verzekerden zelf daar- aan hun aandacht wij den. Ander- zijds moet gewaarschuwd worden tegen de verwachting, dat abnor- maal hooge schadevergoedingen kunnen verkregen worden door ab- normaal hooge verzekerde bedragen of door te pogen de goederen tegen fantasiebedragen te laten taxeeren. Wat te hoog verzekerde bedragen betreft diene, dat in geval van schade de verzekeraar toch niet meer behoeft te vergoeden dan de werkelijk geleden schade. Te hoog verzekerde bedragen leiden slechts tôt te hooge premleberekening. Om verzekeringen met getaxeerde waarde moge worden opgemerkt. dat taxaties voor gewone inboedels niet zijn aan te bevelen, daar de taxatiekosten hoog zijn en de verze- keringsondernemingen in het alge meen toch niet met eën blndende taxatie in de zin van art. 275 Wet- boek van Koophandel willen verze- keren. anders lagen jullie d'r misschien zelf nou ook onder". Verder gaat onze tocht: overal ligt het puin op de straten. Enkele huizen zijn volkomen ingestort, een paar zwaar of lichter beschadigd, maar geen huis is er, waarvan de ruiten nog heel zijn en de pannen nog op de daken liggen. N.V.D. IN ACTIE. Nauwelijks was het lawaai van de eerste ontploffingen verstomd, of een buurtschapshoofd. wonende in de omgeving van de ramp, stelde heft plaatselijk kantoer van den Nederlandschen Volksdienst telefo- nisch op de hoogte van het gebeurd* Zoodoende was het personeel van den N.V.D. reeds binnen een kwar- tier op de getroffen plaatsen tenein" de de verzorging van de slachtoffers ter hand te kunnen nemen. Van dezen aanval werden 129 Ne derlandsche burgers het slachtoffer, onder wie vrouwen, religieuzen en kinderen. 69 personen werden zwaar ongeveer 250 llcht gewond. SOCIALISME VAN, DE DAAD Zooals men weet. heeft het Ne derlandsche Arbeidsfront een aan- tal vacantieoorden ter beschlkking gesteld van jeugdige werkers. die daar op kosten van het bedrljf waar zij werken een heerlijke vacantie- week kunnen doorbrengen. Daar het echter kan voorkomen, dat bedrijven hoewel van goeden wille zijnde de daar aan verbon- den kosten beslist niet kuunen dra- gen, heeft de Arbeidsfrontleider be paald, dat uit die bedrijven twintig jeugdige werkers uit de provtncie Groningen, die lid zijn van het N. A.F., een week voor rekening van het Arbeidsfront naar de vacantie oorden Buurse of Loosdrecht kun nen gaan. Moge dit een aansporing zijn voor de ..Betriebsftthrer" om ook hun deej bij te dragen voor dit moole doel: het gezond maken en gezond houden van Neerlands werkende jeugd. DOODELIJKE VAL VAN MOTOR- RIJWIEL De 47-jarige gehuwde A. W. Stroop uit Vollenhove kwam In den Noord- oostpolder bij Blokzijl. doordat dlers- standaard van zijn motorrijwiel achter de rails bleef haken, zoo ongelukkig te vallen, dat htj vrijwel op slag dood was. OVERVAL OP DISTRIBUTIE- KANTOOR Tijdens den rusttijd heeft op het dijitributiekantoor te Huizen een brutale roOfoverval plaats gehad. Een drietal mannen, waarvan één gemaskerd, drong het gebouw bin nen en dwong de twee ambtenaren die op dat oogenblik nog aanwezig waren, met revolvers zich kalm te houden. Daarna werden de ambte naren geboeid, terwijl de eene op- gesloten werd in een toilet, de an deren in een hok. De mannen hebben toen aile distributiebeschel- den meegenomen o.a. vele inlegvel- len, honderden distributiekaarten voor de nieuwe période, honderden tabakskaarten alsmede een groot aantal losse bonnen. Een nader onderzoek wordt inge- steld. DE „ROTTERDAMMER" WAAR- SCHUWDE De Engelsche Omroep heeft in een Nederlandsche uitzending de Rotterdammer een ernstige waar- schuwing laten omroepen. Deze is zoo merkwaardig en zoo naief, dat we haar hieronder laten volgen en het oordeel liever aan het gezonde verstand van de Nederlanders over- laten. „Sinds maandenlang hebben de Duitsche maatregelen in Nederland het eenige groote doel het verzet en de verzetsmogelijkheden te bre ken, Nederland te ontmannen en te verzwakken op ieder gebied. Daar- toe hebben onze vijanden tôt de ergerlijkste rechtsverkrachtingen hun toevlucht genomen. Het schijnt echter, dat zij worden. Er zijn vele krachtige Nederlandsche mannen, waar zij niet de hand op hebben kunnen leggen. Zij zinnen dus op middelen, dit alsnog te be- reiken, op welke wijze dan ook. De moffen hebben een plan opgevat, dat op dit oogenblik blijkbaar een gunstige onderneming is. De be- doeling zou zijn, dat de Duitschers landingen ondernemen op de Ne derlandsche kust. Behalve dat zou- den zij parachutlsten neerlaten, maar gekleed in Britsche unifor- men. En u heeft het al begrepen, de groote vindingrijke Duitsche breln 1s dan, dat de Nederlanders op straat zouden komen ln de veron- derstelling, dat de dag der onver- wachte be vrij ding aangebroken is. Waarschijnlijk denken de Duit schers bij zlchzelf er zijn Neder landers bij, die zelfs wapens bij zich zullen dragen en zouden daar om gelijk de schijn dan, de neerge- komen Duitsche parachutlsten in Britsche uniformen razia's op groote schaal en fouilleeringen op straat plaats hebben. Zoo zouden de Ne derlandsche patriotten dan meteen onschadelijk worden gemaakt. Luisteraars, men hoede zich voor ledere Duitsche provocatie op deze en van anderen aard als de pest. Zegt het voort aan iedereen, dien ge volkomen vertrouwt. Laat U in geen enkele omstandigheld ult de tent lokken door verhalen van de komst der geallieerde bevrijders". WAAR GEBREK HEERSCHT. MOET GEHOLPEN WORDEN. DIT DOET WINTERHULP DOOR UW OFFER GIRO 5553.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1