■'•éi - Wt NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landhouw, Handel en Nijverheid ZWARE GEVECHTEN IN HET OOSTEN. HANDEL IN GEBRUIKTE GOEDEREN. 2de Jaargang - No. 43 Zaterdag 23 October 1943 Oplaag 10.400 exemplare.i voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgeving OOK IN DUITSCHLAND. NIEUWE VLEESCHBONNEN EEN BRUUT ZONDER EENIG GEVOEL. TEGEN HET BOLSJEWISME „GEEFT de koe schillen dan geeft de KOE MELK." VOLKSGENOOTEN. ABONNEMENTSPRIJS: 57 et. p. kwartaal. franco per post 70 et. (bij voorultbet.") PRIJS DER ADVERTENTIËN 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarief op aanvraag. Zoogen. ..Kleintjes" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd en aanb personeel van 115 m.m 60 et. DUURSWOLD Admlnlstratie- en Redactleadres: UITGEVERSZAAK ..DDDRSWOL D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. BUkantoor te Slochteren D 92. Tel. 9. G1RO 466506 De militaire correspondent van het D.N.B. schriift. dat het Oostehjk front van Melitopol tôt in het ge- bied ten zuiden van Wehkije Loeki in het teeken van een nog groote- re Sovjet-activiteit staat. Nergens in de geheele krijgsgeschàedenis vindt men episoden, die vergeleken kunnen worden met de gebeurtenissen, welke zich sedert den zomer van 1941 op de slagvelden van Oost-Euriopa af- spelen, dat geldt niet alleen voor de ciifers van menschen en materiaal, die hier met elkander worstelen. Het geldt evenzeer voor den tijdsdunr der slagen. en vooral voor het feit der steeds weer intredende plotselin- ge veranderingen in de situatie, zon- der dat aan dergelijke abrupte ver- andlering tenslotte doorslaggevend d.e militaire eindbeslissing, waar- naar beide partijen streven. Ook vroegere oorlogen hebben ongetwi.j- Uit aller H. J. J. WOLBRINK en BETS KORNAAT îebben de eer. mede na- nens wederziidsche Duders kennis te geven van hun voorgenomen Huweli.ik. waarvan de voltrekking zal plaats hebben te Hoogezand op Dinsdag 2 Nov. a.si om B. J. DOT De begrafenii plaats hebben Maandag 25 Oc nam. om 3 uur Ztl, die de dene de laats wenschen te be woi'den verzoc<?L'ercommando's. men te komen. in woordige bewegingsvriiheid in Itahë lang zullen behouden. Uit dit oog- punt bekeken is het inderdaad een lange weg naar Berlijn of zelfs ook maar naar het dal van de Donau. Bovendien is de weg daarheen door een aantal versterkte viiandelijke stellingen geblokkeerd. die het den vijand mogeliik maken aile tacti- sche geallieerde luchtoperaties te neutraliseeren. Conferentie in het Hoofdkwarticr. Ten besluite van een door den Chef van het Opperbevel der Weer- macht georganiseerde bijeenkomst, waatop (door vooraanstaande pieso- nen van Staat en Partii feraten over wereldbeschouwing en binnenland- sche politiek werden gehouden, heeft de Fuehrer Dinsdag dte deelnemers ontvangen en tôt hen gesproken over den politieken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst werd deelgcno- men door de bevelhebbers der weer- districten, de opoerbevelhebbers van de oppeycommando's der marine en de commandeerende admiraals, als- mede door de commandeerende ge- neraals der Luftgaukommando's met hun chef-artzen en chef-intendan- ten. voorts door een aantal hooge officieren en ambtenaren der op- ane ciritice heeft verrast. Elk mili- tair deskundige heeft met- verba- zing gezien, hoe hier de kwaliteit niet alleen tegen de kwantiteit op- woog, maar haar zelfs de voor- waarden voorschrijft, waaronder de kwantiteit zich moet uitputten. Men moet afwachten. of het zuiver me- chanische antwoord van het Sov- jeteommando zooals dat thans voor al in het gebied van Krrementsj'oeg naar voren komt, in noemenswaardi- ge mate afbreuk kan doen aan de dynamiek der Duitsche stratégie. In elk geval kan voorloopig worden opgMherkt, dat het zwaar.tepunt der gevechten tijdens het weekeinde weer verplaatst is en wel naar het gebied van Krementsjoeg. Hier hebben de bolsjewisten een strijdmacht gecon- cenQreerd, zooals men slechts, kent van hun doorbraakpogingen tijdens de hoogtepunten van hun zomerof- fensief, zii hebben ailes samenge- bracht, m&ssa's artillerie, pantser- wagens, slagvliegtuigen en vele in- fanteriedivisies, om van dit brug- genhoofd uit de Duitsche linies te doorbreken. Hun aanval is vooral naar het Zuiden gericht. Het opera- tieve doel is daardoor duidelijk: het geheele Duitsche zuidelijke front moet, wat de bolsjewisten den laatsten tijd reeds zoo vaak tever- geefs hebben geprobeerd door om- aingeling vemietigd worden. Door hun numerieke meerderheid slaag- den de bolsjewisten er in. bij hun eersten stormloop in de Duitsche stellingen binnen te dringen. De Duitschers werpen thans nieuwe di- visies in den strijd. De bolsjewisten blijven voortdurend pogen een door- braak te forceeren, door in golf na golf aan te vallen. Het ziet er ech- ter naar uit, dat zii ook in het ver- dere verloop van de gevechten het nagejaagdie doel niet zullen berei- ken. Men kan dit aannemen op grond van het feit, dat de Duitsche tegen - maatregelen, die zeer omvangrijk zijn, reeds thans den voomaamsten stoot hebben kunnen neutraliseeren. De strijd in Italie. De correspondent van de Daily Mail" Colin Bednall keert zich tegen de meening, dat het in Itahë reeds tôt een ksrachtproef tussthen de Duitsche- en Anglo-Amerikaansche troepen gekomen zou zijn. Bednall. heeft kort geledien een bezoek aan het Italiaansche oorlogstooneel ge- bracht en schrijft o.a.: In de eerste plaats moet men zich in Engeland duidelijk voor oogen houden dat de Britsche troepen, om maar te zwijgen van de Amerikaan- sche, nauwelijks eenig contact heb ben gehad met de striidkrachten van den vijand. De Britsche omroep heeft medegedieeld, dat bij de in- neming van een Italiaansche plaats „hevigen vijandelijken tegenstand" is gehoden. Bednall heeft daarente- gen zelf meegemaakt, dat daar nau welijks een schot gevallen is. De Duitsche slDldaten zijn zoowel wat getalsterkte als gevechtswaarde be- treft geduchte tegenstanders. De ge alheerde légers, die het eeirst op ItaUaansche bodem zijn geland, zijn in het geheel niet tegen hen opge- wassen. Als maatstaf voor vergelij- king moet men de werkelijke ge- vechtservaring en niet de gevechts- opleiding aanieggen. De eenige geal- lieerde divisies die in de moderne oorlogtvoermg g'evechtswajarde bezit- ten ziin die van het oude 8ste Brit- sche Leger De geailieerden mogen in geen geval verwachten, dat zii hun tegen- Bij een van de laatste schiftingen van het Langemarck Studium deed zich het volgende geval voor. Een jonge électricien uit Rotter dam werd voor enkele maanden naar Duitschland gezonden en al- daar te werk gesteld in een groote fabriek in Z.W. Duitschland. Of- schoon zijn nieuwen werkkring hem niet slecht beviel en ook de huisves- ting aan redelijke eischen voldeed, betreurde hii dteze uitzending toch zeer, daar zijn vakstudie moest wor den stopgezet. Hij ging echter niet bij1 de pakken neerzitten, doch zon op andere middelen om zich verder te ontwikkelen. Tenslotte besloot hij zich voor het Langemarck Studi um aan te melden. Toen hij den oproep voor deschif- ting ontving en om een paar dagen verlof verzocht. liet de directeur hem bij zich komen. Deze feliciteerde hem met zijn besluit en wenschte hem een volledig succès. Vol moed toog de jonge Rotterdammer naar Han- nover. waar de schifting onder Ne- derlandsche leiding plaats vond. Toen bleek het hem, dat de toe- latingseischen niet gemakkelijk wa- ren. Vooral viel het hem op, dat aan zijn dchoolkennis slechts geringe waarde werd gehecht. doch dat tel- kens weer onderzocht werd. hoe het i met zijn geestelijke vermogens op zich zelf stond. T't aan den laatsten de g leefde hij in spanning. Toen hem tenslot te "wefcd medegedteeldl, dat hij was opgenomen en weldra op kosten van het Langemarck Studium d§ M.T.S. zou kunnen bezoeken. kende zijn vreugde geen grenzen. Plotseling kon hij de toekomst weer met optimis me tegemoet zien. Op het oogen- blik studeert hii reeds in het Lan gemarck Studium. Vooir elke fhnke jonge arbeider. tuslsfchen 16 en 22 jaar, staat dezelfde kans open. In- lichtingen. ook aan hén. die in Duitschland werken, verstrtekt het Langemarck Studiium. Waalsdoirper- weg 12 Den Haag. Van 19 tôt en met 30 October ge ven de bonnen „vleesch 43A" en „vleesch 44A" recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegre- pen) of van 1 rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de bonnen ,,43b Vleesch" en ,,44b Vleesch" recht op het koopen van i gedeelte van bovengenoemde hoe- eelheid vleesch of vleeschwaren. AARDAPPELSCHILLEN ZIJN VAN GROOT BELANG VOOR MENIG VEEBEDRIJF. We beschikken in ons land i lang niet meer over het vroeger zoo over- vloedige krachtvoeder voor on, vee, dat v.an overzee moest worden aan- gevoerd. Nu we. wat de veevpeder- posttiie betreft', arfehieel op ons zelf zijn aangewezen, hebben de l.vens- middelenafvallen groote waarde ge- kregen. Immers, die afvallen worden door de koe omgezet in melk en daaruit produceeren wil wee den kostbaren zuivel. Daarom nogen geen afvallen verloren gaan. reder, die de belangen van ons volk dat is dus ook van zichzelf en va', zijn gezin voor staat, werke v toe mee, dat deze afvallen zooveel mo- gelijk aan de volksvoeding ten goe- de .komen. Vooral de sterke-. aelk- drij vende aardappelschillen »pelen hierlr.i een roi. Zii' mogen ni» ver- menjd worden met groentenaf ùllcn, want andetrs kunnen die s: t illen niet bewaard worden als vee' ieder voor den vanter. (De groenter tfval- len zijn uitmuntend voedsel vol;, gei- ten en koniinen). Latcn de hir moe- ders er vooral aan denken de me- nig veebedrijf ,,drijft" on de aà.dap- pelschilien. Men geve ze dus n de wijkophalers mee. WEER BATTERIJEN VERKftlJG- BAAR. yoor hen, die daarvoor ii> aanmerking komen. Blilkens een officieele mededeeling van den directeur van het Riiksbu- reau voor de Metalen-Verwerkende Industrie kunnen zij, aan wie oatte- rijen zijn toegewezen, zich thars we- der t)ot hun Icverancier wend n ter bekoming van de hun toege wezen batterijen. Leveranties van batterij- en, gedajan op grond van ko >pver- gunningen, voarzien van het stem- pel [.spéciale toewijzing", mogén niet worden herhaald. MOORD TE BLARICUM De schrilver A. M. de Jong het slachtoffer van moord. De schrilver A. M. de Jong is op 18 October des avonds in zii'ii wo- ning te Blaricum door onb'.kende daders overvallen en door een -re- volverschot gedbod. De Jong werd op 29 Maari 1888 te Nieuw Vosn er (N.-B.) geboren. Hij bezocht u Delft de Rijksnor- maalschool, wasma hii van 1906 tôt 1919 als .derwiizer werkzaam was. In 1919 t; d hii in dienst van het dagblad Het Volk". Voorts werkte de Jong nnige iaren aan let- terkundige bladen. Den laatsten tijd wiidde hii zich uitsluitend aan de lGttsrcn. W.H.N. aanvragen kunnen WEER INGEDIEND WORDEN. De vierde oorlogswinter staat voor de deur. Voor een ieder beteekent dit extra uitgaven. Het is c!'_ .licht van elke Nederlander deze Vf OAds. uitgaven voor zijn behoeftige mede- burger mede op te vangen. Middels Winterhulp Nederland kan iedereen ziin medewerking aan dit streven verleenen. De aanvragen voor hulpverleenine zullen ook dit seizoen weer talrijk zijn. Vanaf heden kunnen de aanvragen voor de Winterhulp- uitkeeringen weer insediend worden h- de medewerkers(sters) van den Nederlandschen Volksdienst. De sluitingsdatum voor de inleve- ring van W.H.N.-aanvragen voor de eerste uitkeering is vastgesteld op 7 November a.s. CLANDE STIENE DISTILLEERDE- RIJEN IN BRADANT ONTDEKT. Gedurende de laatste twee maan den heeft de politie in N.-Brabant pl.m. een tielntal claiidestiene dis- tilleerderijen weten op te sporen. De kwaliteit van de aldus gestookte ,,jenever" was beneden aile peil en in. vrijwel aile gevallen schadelijk voor de gezondheid. TWEE AGENTEN STAAN TERECHT WEGENS MISHANDELING. Twee Iltrechtsche politie-agenten die zich hebben schuldig gemaakt aan een ergerlijke mishandeling van een jeugdigen arrestant door hem met een gummiknuppel ernstig aan den schouder te verwonden en hem met het hoofd tegen den muur heb ben geslagen, werden veroordeeld tôt dertig dagen hechtenis. VERDRONKEN. Een 2-jarig knaapje te Zutphen is Onze manne n in het Oosten. ((SS P.K. Buschschulte O-H- P s) mag een bekend verschijnsel vloerkleed MELDT U VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder ver melde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen- SS of de Landwacht. Tijdens d« keuringen worden aile inlichtingen verstrekt *>et betrek- king tôt de verzorgmg van familie- leden. duur der opleiding, extra le- vensmiddelen, etc. Vrijwilligers. die om bepaalde re- denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmel- den: zij, di etot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kun nen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, dii3 aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden geduren de hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft gewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Beslissend voor bevorde- ring zijn: karakter, gedrag, presta- tie! 23.10.43 9—12.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43 9—14.00 uur Amsterdam Dam 4. 25.10.43 9—13.00 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43 9—14.00 uur Amersfoort Po.. Durchangslager, Leusderweg. 27.10.43 9—14.00 uur Den Haag. Café den Hout. Bezuidenhoutsche Het heeten, dat in oorlogstijd de minder edele instincten van den mensch naar boven komen en zich uiten. Het ego- isme viert, zoodra de normale om- standigheden verdrongen dreigen te worden door minder normale onmid- dellijk hoogtij. We hebben het in ons kleine landje met eigen 'oogen kun nen aanschouwen, toen in 1939 de eerste schoten in dezen onzaligen oorlog gelost werden. Iedereen ging onmiddelluk voor zichzelf zorgen. Met andere woorden: men hamsterde wat men kon, om toch maar vooral geen gebrek te liiden. Nu leven we al ruim vier jaren in oorlogstijd en het is er sedert de eerste Septemberda- gen yan 1939 niet beter op geworden. Integendeel. Tallooze ,,menschen'' trachten op aile mogelijke manieren profijt te trekken van de ellendige omstandigheden. waarin het gr'os vTan het volk verkeert. Het is niet te ver- wonderen, dat er na vier .iaren oor log een schaarschte heerscht. Niet alleen t.o.v. kvensmiddelen. maar ook ter waarde van enkele dubb-ltjes, brengt tegenwoordig koud honderd gulden op. Een kop en schotel met een barstje er in, vroe ger ter waarde van één cent, gaat nu voor een gulden van de hand. Een ipàlDUr tuUedrihandsch sch:enen, die men vôôr den oorlog misschlen in de vuilnisbak zou hebben gegooid, worcîen nu geladVLrteerd vooi' drie tientjes. En zoo voorts. Vult U zelf het lijstje maar aan. Bekilk U al leen maar eens de advertentieko- lomanen van deze tweedehandsch handelaren, maar eerste klas awen- delaren, en ga dan eens met de ge- noteçrde prijzen een kijkje nemen bij deze bedriegers, om te zien, wat *e voor deze prijzen te koop aanbieden. Het schreit ten htmel. Afgezien nog van de geraffineeirdthdiid. waarmede deze „zakenmenschen" werken. Wij weten van gevallen, waarin zoo n handelaar een „goed weinig gebruikt vloerkleed" te koop aanbood voor f 35. Toen de klant-in-spé eens ging kijken, zeide de adverteerder, dat wat de meest gebruikelijke goederen het bewuste kleed tôt zijn spijtjuist. verkocht was, maar hii had nog iets andérs veel mooier, maar dat moe»t dan ook honderdtien gulden opbren- gen. En men het hem een half ver- sleten Holtap karpet zien, dat nog geen tientje waard was. Probeer U zelf Uw geluk maar eens en trachi het te koep aangebodene per a-dver- tentie werkelijk voor dezen prijg te krijgen. U zult er in 9 van de 10 gevallen niet in slagen. Wèl zal ds handelaar-zwendelaar U ,iets v&el beters" laten zien. Natuurlij'k ook betreft. Meubels men weet het -- kunnen op het oogenblik alleen ge- kocht worden als men er "een ver- gunning voor heeft. Servit sgoed. huishoudelijke ijzer- en emaillewa- ren, indien we beschikken over de noodige punten. Kleeding, als we punten en een vergunning hebben. Vloerkleeden, tafelklecdjes e.d. even eens met vergunning. Bezit men geen punten of vergunningen en men verkeert in de noodzakelivkheid, dat men beslist het een en ander noo- dig heeft en wie heeft dat niet tegen „veel beteren" prils. vaak in dezen tiid? dan zât er niets anders op. dan het noodige tweedehandsch te koopen. Is het daarom te verwonderen. dat de laat ste twee jaren de „handel in ge- bruikte goederen" een ongekende vlucht heeft genomen en dat dehan- delaars in tweedehandsch gebruiks- artikelen, goedleren >en kleriding als paddestoelen uit den gi-ond zijn ge- rezen? Nu is dit nog niet zoo erg. Indien Er wordt op een schandalige wijze profjit getrokken van de schaarsch- te in allerhande. hierboven genoem- de artikelen. Menschen. die door een bombardement hun boelt.le kwlitzijn en niet terstond over voldoende con- tanten beschikken om nieuwe spul- len te koopen, loopen de tweede handsch zaken af om althans iets behoorlijks te koopen. Maar als ze niât over enkele bri^fjes Van hon derd kunnen beschikken, behoeven iemand er de capaciteitrn en het ze hun energie niet te verspillen. Ze verstand voor bezit. is er op zichzelf zullen nergens slagen. niets op tegen, dat hij gebruikte gue- deren e.d. gaat in- en verkoopen. Maar wàt wel erg is ziin de cnge- limiterrd hooge prijzen. die deze zwendelaars voor de grootste roinm-i durven vragen. Laten we elkaar als- ieblieft niets wiis maken. Wij allen weten het, dat er op groote schaal zwendel wordt bedreven in tweede- handsche artikelen. Een regenias, waarvoor we voor den oorlog mis- Het wordt tijd, dat van overheids- wege eens; zeer ktras opgetreiden wordt tegen de handelaren in twee dehandsch goederen, die misbrulk makén van de huidige omstandighe den en fancyrprijzen 'vragen voor dingen, die nauwelijks enkele gul- dens waard zijn. Als een kruidenler één cent te veel vraagt voor een pond gort dan heeft hii terstond een ambtenaar van de Prijsbehêer- schien een paar gulden bit den vod- sching op z^ En kan een twœ- denman zouden hebben gekregen dehandsch handelaar ong^r^t win hnnp-t nu in de étalagé van een of sten van 200500 biuven m, xeiir andere tweedehandsch ^aaak te knou Dat liikt ons 'toch wel een bee^je c voor zestie of meer Enrldens. Een te kras. Sm. „Heel erg, buitengewtoon erg" noemde de Groningsche Politierech- teir het feit waaa-voor die 60-jarigë landbouwer Hendrik K. uit Over- schild zich had te verantwoorden. Op 30 Juli is een paard van ver- - - - dachte dat in de weide liep, in een bu de brug aan de Willem de Zwij Voorheen en thans. ,,Nu Mylord, wat schreef U vroe ger altijd zoo mooi?" "nu, komt er nog wat van?" ..Sovjetrusland, het land van de massamoorden, van het barbarisme, de verdierlij'king, het gmwelijke „Goed, prachtig en hoe schrijft men thans ondanks Katyn over zijn bondgenooten?" Sovjetrusland, oprechte démocra tie, vriend der menschheid, geluk- brenger van Europa." ..Ultstekend, U heeft mijn volste e[ o.gPlauen/Orbis/Holland Pax s. sloot terdcht gekomen en vdrdron- ken. Een airbeidtr. die andiere be- verleenen, doch liet den boer direct roepen. Eerst na 5 uur later kwam deee opdagen, dooh te laab. Ver- dachte had niet gedacht dat het aoo'n vaart zou loopen en boven dien, hij had het te druk met an dere dingen. De officier noemde in zijn requi- sitoir verdachte een bruut zonder eenig gevoel voor diëren en vond het was voor f 1760.vtrzekerd, dus veirdachte le& dgeen schade. Voor het opleggen rener geldboete acht- te de officier hier geen termen aan- wezlg. Verdachte werd veroordeeld tôt veertien dagen gevangenisstraf KINDERBIJSLAG. Zooals reeds eerder werd bericht, zal die Ikinderbijslagwet met ingang van 1 Januari 1944 belangrijk wor den uitgebreid. Tôt dien datum ont- vangt de werker, die drie of meer kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar heeft, bijsLag. Na 1 Januari f944 bestaat echter reeds aanspraak bii drie kinderen beneden den leef- tiid van 18 .iaar. Ook voor kinderen, jonger dan 21 jaar, bestaat onder zekere voor- waarden nog recht op bilslag; er moet dan echter een verklaring wor den overgelegid. waaruit blijkt, dat het betrokken kind dagonderwijs volgt aan een inrichting voor alge- meen vormend of vakonderwijs. Velen, die bot nu toe geen aan spraak konden maken, kunnen na 1 Januari 1944 eveneens in het genot echter noodig. dat zii een kinderbij- slagboekje aanvragen aan de instel- ling, waarbij hun werkgever voor de wettelilke ziekteverzekering is aangesloten. Om geen ajanspfraken voorhij te laten gaan, zij er hier op gewezen, dat geen uitkeering wordt verleend, indien niet een kinderbijslagboekje is aangevraagd. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat voor het recht op kinderbijslag in 1944 de samenstelling van het gezin op 1 Octobeir 1943 van be- slissing ls gerlaan te water geratokt en ver- dronken. Zondagavond plm. 10% uur is te Oude-Pekela nabij de Winschoterweg in het Pekelder hoofddiep vsrdron- ken de gehuwde paardenkoopman O. Hamminga van Bareveld. Hoewel da- delijk na het te water geraken, aile pogingen werden aangewend om den drenkeling te redden, mocht dit niet meer baten. De overledene lagt een vrouw met 8 kinderen achter. Frauduleuze slachting. Ten nadee- le van den landbouwer G. Schepers te Exloërtippen, werd een vette vaars in de weide geslacht en een gedeelte van het vleesch meegenomen. DE VERRASSING. (Historisch) Op bot spreekuur van een dokter ergen; in ons vaderland zab eens op een vroegen morgen iemand uit den werkmansstand 't Was een flinke stoere kerel en beslist ook kemgezond. Neen hij had geen enk'le ziekte, eveninin een kwaal of wond. Wat hii bii zijn arts dan doen kwam. hoe het met hem was gesteld, hioorde ik een dagje later, toën men zulks mii had verteld. Deze _man dan vroeg den dokter of-le 'n briefje schriiven wou voor een tweetal platvoetzolen, niet voor hem, maar voor z'n vrouw. Heeft je vrouw die dingen noodig?" vroe? de arts, wat logisch was. Ja, was 't antwoord, inlegzolen kwamen zeker goed van pas. ,Nu," was he,t bescheid des dokters, „als het werk'ljjk noodig is, dan z.al zij die zolen krijgen, dat js zeker en gewis. Maar ze moeb zèlf even komen op het spreekuur, beste man, zoodat ik haar voeten dan hier rustig onderzoeken kan." „'k Vind het jammer," sprak de werkman want, dan is 't, niet meer zoo fijti 't ha-j voor haar verjaardag, eerstdaags, een verrassing moeten ziin H. v. H. SCHANDELIJKE OPLICHTERS VEROORDEELD. Woensdagmorgen heeft de Utrecht- sche Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen Kemp en van Ber- kel, die zich veertien dagen geleden hadden te verantwoorden ter zake van oplichting van geld. Kemp was ambtenaar bit het Gewestelijk Ar- beidsbureau te Utrecht en deed zich vofctr als philanthroop. Hii bezocht verschillende menschen en vroeg hun geld voor een ..fonds" voor de nagelaten bdtrekkingen van arbei- dersi in Duitschland. ,,Deze men schen verhongeren zoo", beweerde Kemp en om hen en hun families een beetje te steunen, zou uit dit fonds geld kunnen worden geput. Van een fonds bestond iîi werkelijk- heid niets en ailes, wat Kemp ont ving, gebruikfcd hij ten eigen bate. Later bezocht Kemp met van Ber- kel allerlei zwarte handelaren, tegen wie men zei, dat. wanneer zij dui- zend gulden in dit .fonds" zouden storten, Kemp en van Berkel er wel voor konden zorgen. dat de kooplie- den uit de handen van de Gruene Polizei zouden blliven. Natuurlijk was ook dit verhaal verzonnen. De rechtbank veroordedlde den 33-jarigen Kemp tôt een jaar en zes maanden met aftrek van de pre- ventievç hechtenis (eisch twee jaar) en sprak den 46-jarigen koopman van Berkel vrij (eisch tien maan den met aftrek). LAFHARTIGE MOORD TE BAAKN Twee contk-oleurs van den C.C.D. te Soest, waren be Baam op con trôle, toen zij wielrijders zagen na- deren. Zij gaven het sein tôt stop- pen, doch één der contrôleurs werd hierbij aangevallen. Hii kreeg een stevigen klap en trappen tegen den onderbuik, waardoor hii het be- wustziin verloor en op het rilwielpad bleef liggen. Toen hi1 weer bij ken nis kwam, zag hij twee wielrijders uit de richting Baakn nadelren en riep om hulp. Een der wielrijders heeft hem naar een café gebracht. Na eenig zoeken in het donkervond men op den particulieren weg van een nabliwonenden veehouder nog een gewonden man liggen, die nog teekenen van leven gaf. Toen de politie en de gemeentearts even la ter op het terrein van de misdaad arriveerden, was dit slachtoffer, dat de andere contrôleur bleek te zijn, reeds overleden. Hii had een groo te wond aan het achterhoofd en naast ziin lichaam lag een btll zoo dat vermoed werd dat het slachtof fer met-die biil was sedood. Bii het sectie-onderzoek is evenwel gebleken. dat zich in het achterhoofd twee kogels bevonden. die den dood moe ten hebben veroorzaakt. De ledige hulzen van deze kogels werden den voleenden morgen gevonden Onmiddelliik na dé ontdekking van de misdaad werd een uitvoerie nnderzoek ingesteld. Het vermoeden rees dat men hier te dopn had met °enifre Amsterdamsche clandestiene Hachters. gezien de hoeveelheid vleesch en bet gei-eedschap dat werd aarfgetroffen. Eenige arresta- ties werden verricht- het onderzoek is echter nog in vollen gang, doch vordert goed. De overledene was gehuwd enva- der van één kind. De toestand van den gewonden doiïtroleur is bewre digend. ytvi'n nkost. Een slager te Delft vond verleden week in de maag van een door hem geslachte koe eenige spijkers, een half dozijn spelden een sleutel, vier centen. een keukenmesje en.een massief gouden kruis aïs hanger. Klaarblijkelijk had dit rund meer gekregen dan zijn bedoeling was, toen het loeide om aardappelschil. len. HAVENARBEIDER VERMOORDDE ZIJN VRIEND. Op Zondag 8 Februari werd in een woning in de Van Hilligaerstraat, te Amsterdam een 45-jarige alleen- wonende handelsreiziger vermoord. Het bleek dat de dader, de 28-jarige havenarbeider C. Riem, speelschul- den had gemaakt en had getracht geld te leenen van den man, die ziin vriend was. Toen deze weigerde. had hii hem met een hamer. die hij bij zich droeg geslagen en hem ver- volgens met een mes. dat hii uit een lade had gepakt. vermoord. Hij stal geld en ontsnapte op de fiets yan den vermoordde. Toen hii de fiets Iwilde verkoopen, werd hii gearres- teerd- De rechtbank veroordeelde hem (bot tien jaar gevangeniastraf. Vrij- dag heeft in hooger beroep in een zitting met gesloten deuren de pro- cuireur-generaal acht jaar gevange nisstraf tegen den man geëischt. MOORD TE APELDOORN. Za.t.erdagmorgen is te Apeldoovn een mioord gebeurd, waarvan de on- geveer 35-jarige heer Dobbelman te Wiessel het slachtoffer is geworden. Nadat zich reeds Vrijdiagavond om half elf twee personen aan de afgc- legen woning van den hecr D. had den vervoegd, doch hem niet te spreken konden krijgen, kwamen Zaterdagmorgen om 8 uur deze be- IAAGHARTIG BEDRIEGER. De blikslager Jan van 't Klooster te Den Haag heeft zich aan voort durend bedrog schuldig gemaakt door aan vrouwen van Nederlanders die door de Duitsche politie waren gearresteerd voor te spiegelen, dat hij in staat was. door het verstrek- ken van geld de Duitsche politiebe- aimbten tôt vrijlating der arrestan- ten te bewerken. Op grond van de ze voorspiegeling is hii erin geslaagd zich bedragen te verschaffen van 1000 tôt 2500 gulden. In werkelijk- heid wist van 't Klooster nauwkeu- rig, dat hij volstrekt niet in staat was de vrijlating der arrestanten te bewerkstelligen. In de gegeven om standigheden heift het Obergericht ook geconstateerd, dat hii1 volgens de voorschriften van par. 4 de ,,Volks- schâdlingsverordnung" overtreden heeft- De bevoegdhedd van de Duitsche politie en de Duitsche gerechtsho- ven om tegen Nederlandsche staats- burgers wegens strafbare handelin- gen op te treden is een gevolg van die door de oorlog ontstarh beset- ting van Nederland. Deze door de Oorlog veroorzaakte1 buitengewoue omstandigheden heeft van 't. Kloos ter zich ten nutte gemaakt om van de bioedverwanten der gearresteerde personen, die in hun zorg om het welziin van hun familieleden tôt ai le offers bereid waren, op bedriege- lijke wijze geldsommen los te krij gen. De houding van den beklaagde is des te verwerpelijker, daar hij wist, dat ziin slachtoffers ten deele lieden waren. die in slechte financi- ëele omstandigheden verkeerden. Daarbij komt bovendien, dat hij op de meest ernstige wijze het aenzlen geschaad heeft van de Duitsche po litie en de Duitsche auioritetter door Na overweging van dit ailes werd van 'i Klooster als ..Volksschâdhng" wegens bedrog tôt vier jaar tucht- huisstraf veroordeeld. zoekers terug. Het meisje waar- met zjjn voorspiegeling de indruk te schuwde den heer D., die zich daar- wejc]Cen alsof hii in staat zou zijn op naar de voordeur begaf. Eenigen duitsche pohtiebeambten cm le tijd later vond men op den stoep van koopen de woning het lijk van den heer Dobbelman. ONVOORZICHTIGHI.ID EISCHT DRIE DOODEN. Twee zoons van den directeur der zuiveifabriek. den heer Fopma te Westernijkerk (gem. Marum). von- den Zaberdag buitendijks een pro- jectdel. Zij namen dit mee naar huis om het te demonteeren. De gevolgen waren ctotzettend. Beide jbngenS. da 14-jarige SJietse en de 25-jarige Nanne werden op slag gedood, toen het yoorwerp uit elkaar sprong. De gehuwde 30-.iange centnfu- gist, K. van der Berg. die in de buurt van de, .iongiens stond, werd eveneens gedood. DOODELIJK ONGELUK. Een 7-jarig jongetje te De Bilt, stak op weg naar school plotseling achter een stilstaande wagen om den straatweg over en werd door een auto in voile vaart gegrepen. Het kind bleek zoo zwaar gewond, dat het enkele uren later overleed. RUIM 174 MILLE VOOR ONZE In de eerste week van October hebben onze volksgenooten voor de minder bedeelden een bedrag bij- eensebracht van niet minder dan f 174.441.85. Moge dit goede voor- beeld anderen opwekken ook hun offer te brengen. Het gironurnmer van Winterhulp is 5553. Velevolks genooten zien reikhalzend uit naar het oogenblik. waarop hun extra zorgen, die de wintermaanden nu eenmaal altijd met Zich medebren- gen, eenigszins verlicht worden. Dit kan alleen geschieden door aller me dewerking. Nederlandsche vriiwilllgers bii de Duitsche oorlogsmarine. Tijdens den vrijen tijd in het kamp. De mannrn op de kamer der vierde groep van de tweede afdeeling behoeven voor een bezoek aan den kapper niet ver _e ffaan, want één van hen hanteort a# schaar op vakkundlge wilze. (Andres/Stapf Pax s)

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 1