L 43 44 PLAATSELIJK NIEUWS. Zonder rechtvaardige voedselverdeeling dreigt hongersnood. BEROEP VAN DEN HEER S. L. LOUWES OP NUCHTER VER- STAND VAN ONS VOLK. WAAR BLIJFT UW OFFER VOOR HET NED. VOLK? RECHTSZAKEN. VERRASSENDE OVERWINNING VAN H.S.C. GELDIGE BONNEN, 678 679 681 680 682 6 11Mfl Muntendam SCHAKEN. KWEEKERSBELANGEN, BIOSCOOP HOOGEZAND. PREDIKBEURTEN. Mededeelingen Plaatselijke Distributiedienslen OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. 1 l SAPPEMEER. 22 Oct. De heer A. van Delden alhier is geslaagd voor fret 3e gedeelte van het notarieel tgamen. 22 October 1943. Bii beschik- Ktng van den Secr.-Generaal van het Dep. van Opvoeding, Wfetenschap en Kultuurbescherming is aan den heer P. G. van Zanten, op zijn ver- zoek, eervol ontsflag vlerleend als leeraar aa^ de R.H.B.S. alhier. HOOGEZAND22 Oct. De heer J. J. C Vergouw ontvanger dezer gemeen- te is benoemd tôt secretaris der ge- méente Sliedrecht. Deze heeft de be- noeming aangenomen. 22 October 1943. On een on- der leiding van wethouder Ottens jn hôtel Faber gehouden volksvergade- ring van de N.S.B hield de heer H. Hendriks een boeiende rede over .Vragen v. d. Dag". Op de bekende gronck n bepleitte hij het gced recht van de N.S.B voor het voeren van haar aotie tôt heil van volk en vader- land en wekte krachtig tôt aanslui- ting op. Na afloop werden verschil- lende vragen beantwoord. 22 Oct. De brugwachter O. F Boelçrna. die gedurende 17 iaar als oachter nauwgezet de brua over het Kleldien en de Brugstraat alhier. heeft bediend. legt in verband met ziin leeftlld. 73 iaar. met ingang van 1 Nov.. a.s. ziin functie neer. 22 Oct. Namens den Cultureelen Dienst van de Werkvermiminsr heeft Zaterdagavond in de voile zaal van 't h cite 1 Faber een oogstslnitingsfeest. plaate gehad. dat dank zi1 den or- •anisatoren, den heerrn J. de Best, ff Broekema en T. J. Braamhorst, uitstekend is geslaagd. Aanwezig wa- ren oogstarbeiders. hun kwartierge- vers met famille, belangstellenden en enkeie ger^odigden. Het afwisselend programma werd eeopênd met een welkomstwoord van den heer J. de Best kwartiergever. die a lien een harteliik welkom toe- Tiep, in het biizonder genoodigden on der wie vertegenwoordigers van de Ned. Heidcmaatschappil. waaraan de geheele regeltng van den oogstdienst was toevertrouwd. Vervolgens zong het bekende zangkoor ..Oefenlng Baart Kunstï" onder leiding van den heer Bakema, hoogst verdiensteliik en geheel bflangeloos eenige liederen en vergastte mevr. Freil on een paar solonummers. Dan voerden leden van hetzelfde koor onder regie van den heer de Vries ..Het was in Mei" op. waarmee ze terecht groot succès oogstten Reeds bii den aanvang was er een gemoedelijke. prettige stem- ming. die bii de vrooliike muziek van het ensemble de Vries groelde naar- mate de tild vlood. Ten slotte bracht burgemeester Snoelstra dank aan al- len, die op eenigerlei wiize tôt het welslagen van dit mooie feest hadden bijgedragen. Op denzelfden avond had eveneens een slultingsoogstfeest nlâats in .Het Bontéhuis", waar Harrv Dietrich _pte trad. 22 Oct Geslaagd te Arnhem voor het Banketbakkers-examen on ze oud-plaatsgenoot. de heer W. Vegter. 22 Oct. Tn ons nummer van 11 Sept, hebben wil op verzoek een waarschuwend woord doen hooren in verband met de niet-naleving der verduisterihgsvoorschnften. Nu het blilkt dat er velen ziin welke die waarschuwing gewoon langs zien heen hebben laten gaan. komen wij andermaal wederom op verzoek in het belang der burgeri.i in het alge- meen. van onze ieszers 5n het bij - zonder en thans met nos meerkten mt*t die waarschuwing terug. Of 't noodig is? Men oordeele In de laatste dagen heeft de nolitie teiza- ke onvoldoende verduistenng, tegen verschillende personen procesverbaal opgemaakt, met als gevolg hooge boeten en in enkele gevallen tevens afslujting, terwiil hier 40 50 per sonen op de bon kwamen. wierfiets- licht niet behoorliik was afge- schermd. ôns is bekend. dat de po- litie voortaan zonder pardon derge- lilke overtredingen streng zal straf- fen, een straf. die wordt opgelegd indien het licht van buiten af maar eenigszins zichtbaar is. 22 Oct. On de Kielsterstraat heeft tengevolge van slippen een aanrijding plaats gehad tuspchen een gewone auto, gehuurd en be- atuurd. door den heer Doornbosch uit Qnstwedde en een bakfiets van dpn heef Jakob Brink van Sappe- meer waarop melk werd vervoerd. De bakfiets werd totaal vernield. çyeneens een "fiets van een dame, die toevallig passeerde. Bovendien ging 100 L. melk verloren. Tegen den autobestuurder is procesverbaal op gemaakt. ZIHDLiAREN, 22 Oct. De burge meester dezer gemeenbe nam het be- sluit. houdende uitspraak. dat de instandhouding van de openbare «cholen voor gewoon lager onderwijs te De Groeve, Midiaren en Zuidlaar- derveen, ingevolge art. 19 der L.O.- wet 1920 wordt gevorderd. 22 Oct. De rekening der în- komsten en uitgaven van het wa- terschap ..De, Groeve". onder deze gemeente, over het dienst.iaar 1942, is door den Commissaris der pro- vincie Drenthe vastgest. op f 3040.73 aan ontvangsten en f 3067.77 aan uitgaven. 22 Oct. Een ingezetene, wonen- de te Westlaren. onder deze ge meente. hoorde ..onraad" bii zijn konijnenhokken. Hii ging er op af, doch een der koniinen was reeds verdwenen. De ddef ontkwam met zijn buit tengevolge der duisternis. De nôlitie onderzoekt! WINSCHOTEN. Naar we vfïmenvcn zijn niet minder dan 163 gezinnen be- boet, wegens het te veel verbruiken van electrische stroom de meeste zullen 2, andere 4 en enkele 8 dagen van eleotriciteit verstoken zijn. POLITIENIEUWS VAN VEENDAM. Door den landbouwer H. G. Veg ter te Zuidwending, is bii de gemeen- te-politie aangifte gedaan. dat men van zijn te veld staande boonen, die daar droogden. 1 Hl. heeft ge- dorschen en in een zak on een rij- wiel heeft weggevoerd. De arbeider A. Scheppers had des nachts zijn jonge geit achter de wo- ning staan. Bii nacht is het jonge dier daar gestolen. Eenige scholieren hebben uit den viiver in het plan-Zuid alhier, een heerenfiets te voorschijn gehaald. Het was echter ontdaan van banden en wielen. 't Was dus niet meer dan een frame met zadel, spatborden etc. Daar de politie niet weet van wie dit ailes afkomstig is, kan de recht- hebbende zich vervoegen aan het po- litiebureau. Dinsdagmorgen, in de vroegte heb ben onbevoegden getracht een vaat- je siroop van 35 Kg. te stelen. van het fabriekserf van de n. v. Duin- Aile ewarte handel bevoorrecht en kele particulieren ten koste van de groote massa. Oo de dag-eliiksche persconferen- tie te Den Haag heeft ir. S. L. Lou- wes, directeur-generaal van de voed- selvporziening, gesproken over Neder- land's voedsflpositie. Wij ontleenen aan ziin rede; De heer Louwes sprak vooral over de zwarte handel. De een verstaat hier dit onder en een ander dat. maar het hoofdkenmerk van den zwarten handel is, dat met goederen die vocr de verdeeling voor de geheele ge- meenschap bestemd zijn. bepaalde particulierien worden bevoon'echt. Of dit nu al dan niet gepaard gaat met weerzinweklkende woekerprijzen, of met een egoïstisch ruilsysteem dat dp niet-bezittende van de gemeen- schap uitsluit, is eigenlilk een vraag van slechts minder belang. Nederland is een zeer dicht be- volkt land; onze bevolkingsdicht- heid per h.a. cultuurland en daar- od komt het aan is alleen maar Jets geringer dan de Belgische en meer dan 50 pot. grooter dan Duitschland en Engeland. Neder land is daarom in normale tijden een invoerland. Onze eigen graan- en oeulvruchten- productie bedraagt in gewone tijden nog niet de helft van hetgeen we aan granen, veekoeken e.d. importeeren. Maar, zegt men. dan wordt er ook zooveel uitgevoerd van onze dierlij- ke veredelingsproducten. Zeker, er wordt uitgevoerd. We hadden in vre- destijd een netto uitvoer van vleesch: ruim 10 pet. van onze productie: ei- eren: ongev. de helft van onze pro ductie: kaas: niet heelemaal de helft. Boter meer dan de helft. maar im- porteerden diaartegenovflr bljna de dubbele hoeveelheid aan vetten als grondstof voor spijsvetten, oliën en margarine. Wii misdrn nu den mvœr van granen en veevoeder sedert Mei 1940. Wii hadden toentertiid groote voor- raden, die, dit moge nog wel eens gezegd worden, wat deze artikelen betreft, geheel in Nederland ziin ge- bieven. Maar wat geeft dat. zelfs al steùen we deze voorraden op onge- veer een bimVnlandsche oogst. Se dert Mei 1940 zouden we in norma- len tfjd hebben ingevoerd tusschen 9 en 10 miilioen ton aan granen en veeyoeder. Dat wil zeggen dat wij sedert dien tiid voor menschelijke voedmv eri veeVoeding minder ter beschikking hadden olm. 8 5 miili oen ton of ong. de opbrengst van ruim 6 binnenlandsche oogsten. Drie soorten van clandestiene handel Degenen die zich aan zwarte handel met woekerpkiizeni schuldig maken en aldus den nood hunner medebur- gers oo schaamtelooze wiize exploi- teeren,. behooren tôt de allergevaar- lUkste misdadigers in ons volk. Heel gevaarlilk en toch in wezen ook heel erg immoreel is de steeds toenemende ruilhandel men m a a k van zijn door omstandigheden nu eenmaal gunstiger positie gebruik om zich nog meer te bevoordeelen, een egoïsme dat in dezen tiid ook allesbèhalve fraai aandoet. Een voor velen aantrekkelilke, .la van verschillende ziiden aangepre- zen clandestiekne handeling is het beschikbaarsiteUen aan kennissen, famille enz. van tarw13. koolzaad, rogge, melk, aardappelen tegen nor male nrijzen. Iedereen moet gevoelrn dat dit in wezen tôt hetzelfde resul- taat leidt als de andere vormen van clandestienen handel: er wordt ant- trokken aan de gemeenschap omeen particulier te bevoordeelen. Spr. ge- loofde dat een veel grooter percen- tage dan men denkt van de goede ren die tegen echte zwartehandel- priizen verhandeld worden. in eer- sten aanleg afkomstig is van deze schijnbaar zoo onschuldige beschik- baarstellingen. Naar Duitschland? Het groote motief waarom men clandestiene vormen van verkoop in vele kringen niet erg vindt en deze zelfs door ondergrondsche propagan- da sterk wordt aanbevolen, is dat men zegt dat ailes anders toch naar Duitschland) gaait. Wat is daarvan nu waar? Spr. bepaalde zich tôt ongeveer de laat ste twee jaar, omdat dit de tijd ls dat wii voor het overgroote deelvan onze eigen productie hebben moeten leven. Er is gedurende dien [tijd ge- ëxporteerd en er moest beschikbaar worden gesteld voor de bezettende macht. De vraag die de menschen het meeste interresseert. is: hoeveel zou de voedingswaarde van ons rantsoen hooger hebben kunnen zijn als er géén export was en als er niets voor de weeirmacht .btschik- baar was gesteld? Dit cijfer meende sor. naar beste weten te kunnen vaststellen op on geveer 7 9 pet. Dit wil zeggen. dat als er in 't geheel niets geëxporteerd was en als er niets voor de Weer- macht was beschikbaar gesteld en we ailes hier hadden kunnen ooeten. wat aan voedingsmiddelen er uit is gegaan, we 7 9 net. meer voe dingswaarde! hadden gekregen. Zeven negen pet. van onze to tale pfodufctie kan de bezettende overheid zich altiid wel verschaffen als ze dit wil, en gesteld dat ze in dait geval niet meer nam. dan zou den wii net als nu 91 93 pet. over- houden, maar dan onder volkomen chaotische toestanden. Het maakt een geweldig verschil, of we deze hoeveelheid eerlijk en ge- liikmatig kunnen verdeelen, zoodat iéder ziin deel krijgit. dan wel of we voor de verdeeling den zwarten handel laten zorgen. In dit laatste geval kriigt de een die toevallig veel geld of veel kennissen od het plat- teland of onder fabrikanten of win- keliers. heeft, veel meer dan hem toekomt en de ander kriigt minder of nîets. Het ziin de armen de maatschappelijk wèinig wecirbaren, die de dupe worden. Als dit ge- beurde dan zouden we den hongers nood in grooten omvang ziin intre- de zien doen met ziin begeleiding van moreele eh materieele verwor- ding. Men kan zich de gevolgen hiervan niet emstig genoeg voor- stellen. Het gevolg zou ziin een verscheurd vdlk. verwildering op zedeliik en geestelijk gebied. terwiil <5t gevol gen voor de volksgezondheid. speci- aal van de opgroeiende ieugd, in geen jaren weer goed te maken zou den zijn. Meer dan ooit is waar. dat tus schen ons volk en den honger alléén staat de organisatie van de voedsel- voorziening. Als die organisatie het niet meer kan houden. is de ellen- de daar. De Nederlandarsi hebben zich al tiid zelve gaarne een nuchter volk genoemd. Laat men nu deze feiten nuchter ondler bogen zien en men zal tôt de conclusie komen dat de zwarte handel in welken vorm ook, een gevaar voor het volk beteekent. tjer, Wilkens, Meihuizen en Co. aan hiet Boven-Oosterdieo aHhier. Ver- moedelijk echter thebben de dieven onraad gespeurd en het vaatje si roop in den steek gelaten. Later is nog ondierzocht of men andiermaal een poging tôt het stélen van het partiitje sii'ooa had ondernomen, maaT dat bleek niet het geval te we- zen Duizenden aanvragen om steun en hulp komen bii Winterhulp Neder land! binnen. De(2e Nederlandsche mannen en vrouwen. die werkelijk niet voor hun plezier bii W.H.N. a an vragen, die vaak geheel buiten hun schuld in moeiliikheden zijnge- raakt, moeten in ieder geval gehol- pen worden. Zij doen een beroep op Uw offervaardigheid en od Uw wu mede te Werken de te houden col lecte te doen slagen. Helpt mede, ai le sociale noodien oplossen Collée- teert voor het Nederlandsche Volk- Meldt U aan als collectant/tnce bu WHN W. A. Scboltenstraat 21. VOOR DEN KANTONRECHTER. ZUIDBROEK. H B vroeger Foxham. thans won. aan den Gideon te Groningen, moest terecht staan omdat hii vee op an ders grond heeft laten loopen. B- heeft weide gehuurd m de Hrçips- wolder-buitienpoldeT en naast aiens weide ligt bouwland dat geexploi- teerd wordt door dien landbouwer Johs. Toplper te Kropswolde. "Dis schen beide landerijen hgt een sloot Maar dezen zomer viel er wemig re- genwater en bleef de sloot drooff. Wel heeft B. zijn deel van de sloot laten uitgraven om er nog wat water m te winnen, maar hii zeide dat T. dat niet had gedaan. In elk eeval de koeien van B. maakten een uitstap- je naar de tarwe en de aardappelen van Topper. Toen Topper van die uitstapjes hoorde,. belde hii B. op, Deze kwam en begrootte de geledm schade en deed de belofte dat hn deze zou vergoeden. Later wandel- den de koeien echter weer door de sloot. En weer werd B. opgebeld, die kwai». maar aan den heer T verze- kerde: ..Metjou heb ik niks te ma ken" Dat was voor den landbouwer Topper het duideliike sein dat lui naar de politie moest. En hii ging naar de politie. Het O. M. meende dat verdachte meenmalen gelegen- heid "heelft gehad, vdorzorgsmaatre- gélen te nemen tegen de wandelmg- en van die koeien .Hii liet deze ech ter na en daarom vorderde spr. de veroordeeling van verdachte tôt f 20 boete of 10 dagen hechtenis. M.r. Zuidema van Groningen, betoogde dat verdachte van rechtsvervolging moest worden ontslagen, omdat zun schuld allerminst vaststaat. Hij un- mers heeft bevorderd dat er water in de scheidingsloot kwam. Dat ge- tuige Topper zulks niet deed. is oor- zaak geweest van de wandelingen van het vee. Mr Crebas vonnis wuzende stelde, dat hier een overtreding is ten laste gelegd. Om elen overtre ding vast te stellen is het echter niei, nloodlg dat de moreele schuld ook aanwezig is. Daarom veroordeelde Z. Ed.A. B. tôt een boete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. De heer Topper deponeerde bij den aanvang van de behandeling de zer zaak, een civiele schade-nota ten bedrage van f 300. De heer T. wist zeker niet dat aan een kantonale strafzaak geen vorderingen hooger dan f 50 kunnen worden verbonden. De Rechter verwees den man naar" een deurwaarder. Kippen op eens anders grond, Hendrik 9m. te Hoogezand heeft kippen laten loopen op eens anders grond. De eisch luidde f 15 boete, maar op overweging dat Sm. inmid- dels de kippen heeft opgeruimd werd hii veroordeeld tôt een boete van f 8 subs. 8 dagen hechtenis. Schapen op eens anders grond. Albertus Joh. D. te Zuidbroek, werd er van beschuldigd, dat hij niet heeft voorkomen, dat ziin schapen in het land van Hofstede kwamen, waar ze werden aangelokt door het daar aanwezige hooi en de klaver. Verdachte dacht het met de Ge- rechtigheid op een koopje klaar te spelen, door te zeggen dat. toen liij1 gewaarschuwd werd. de schapen er althans niet meer liepen. Hij heeft de schapen er niet gezien „Maar de verbalisant wel!" stelde de Kantonrechter vast. Albertus kreeg f 10 boete. Straatschenderij Voaral tegen het laatst zette Heerenveen ailes op ailes om den achter- stand nog weer in te loopen, doch de doelman van H.S.C., uitstekend geassisteerd door de backs hield stand. Inzet: Jan Lenstra ontneemt A. Mulder een scoringslcans. Foto Folkers-Knoop-c tôt en met 30 October. Brood Beschuit Melk 11 liter Taptemelk Vleesch Aardappelen Tabak (naar keuze) Vleesch. 100 gram Vleesch, 25 gram Bloem Havermout, 125 gr. Feulvruchten, 125 gr. Kaas, 150 gram Verv.middelen Jam, 250 gram Versnaperingen Gort. 250 gram Rijst of Gort, 250 gram Boter of Rundvet, 125 gr. Margarine. 125 gram 125 gr. 44b en 4-62 res. t.m. 31 October Eenheidsasep 674 Eenheidszeep Z Waschpoeder 675 Waschpoeder Toiletzeep v. kinderen Z TOT EN MET 19 NOVEMBER: Petroleum 13, 14 TOT EN MET 31 DECEMBER: Scheerzeep Textiel Brandstoffen 15 t.m. 19 BV TOT EN MET 29 FEBR. 1944: Brandstoffen 20. 21, 22 BV TOT EN MET 30 APRIL 1944: Brandst. v. kookdoel. 11 t/m 16 Kl N.B. De. bonnen 38a. 40a en 401 îoter blijven geldig tôt 30 October bonnen voor koffiesurrogaat en Vermicelli worden op 31 Octobet aangewezen. en 43A en 44A 43b en 44b 676, 677 42 en 43 43a 43b 43a 43b Zoowel voor de meeste supporters, als "voor de 22 spelers zelf. zal de 42 overwinning van H.S.C. wel volfomen onverwacht geweest ziin. Wat met Heerenveen tôt nu toe on- mogelijk scheen, hebben de H.S.C.'ers plotseling in een ander licht gesteld en de Friezen. die na de rust nog met 21 voor stonden. hun eerste nederiaag in langen tiid, voor zoo- ver het tenminste de gewone com- OCtitiç betreft, toegabracht. Èèn kleine vierduizend supporters hebben van de nederiaag genoten. Heerenveen gaf de eerste minuten de toon aan. daarna wisselden de kansen en ging de striid meer geiijk op. Na ongeveer twintig minuten Wist Pot H.S.C. tenslotte uit eenvrii- en trap met een pracht schot zijn club de leiding te geven (10). Vinniger streden de ploegen hier- na. Tien minuten voor de rust wist Wuyts van Heerenveen een kans te benutten en was de gelijkmaker ge- boren (11). In deze sitand werd tevens gedraaid. De rust bleek de Kraaien goed gedaan te hebben. Aanval op aan- val volg.de. Zelfs ging de bal op ze ker moment reeds het net in onder groot gejuich, doch dit doelpuntwerd wegens buitenspel geannuleerd. Het dcheen hierna, dat HjS.C. zich meer op verdediging wilde toe- leggen, wat vooral met de halflinie het geval was. Heerenveen buitte deze tactiek vanzelfsprekend uit en opnieuw was het Wuyts die kon scoren (12). Een kwartier spelen restte nog. Gelukkig k-wam H.S.C. van het ver- dedigingssysteem terug en viel weer pan Dit kwartier was het interes- santste gedeelte van de heele match, waarjùi de spanning met de minuut toauam en H.S.C. ongetwijfeld supe- rijc: was over Lenstra en ziin man- "df™ïJit een hard sChot van Koene- rrntn werd de tweede geliikmaker ge- maakt (22). Mulder trachtte zich herhaaldehjk los te maken. faalde aanvankelijk probeerde opnieuw en had succès Uit een strubbeling voor het doel werd een vrije trap toegewezen en hieruit ontstond het derde H.S.C.- doeiRunt (3—2). Ook het vierde punt.ie nam Mulder voor aijn rekening. dit uit een straf- schop, tengevolge van ongeoorloofd aanvallen (42). De laatste minuten werden onder geweldige spanning gespeeld. Wijzi- ging werd echter niet meer in de stand gebracht, zoodat; scheidsrech- ter Hçfman onder enorm gejuich het eindsignaal kon blazen en H.S.C. een welverdiende zege had behaald COMPETITIESTANDEN. Afd. V, le klasse: Heerenveen 6 5 0 1 10 37— L.S.C. 6 4 0 2 8 16—1( H.S.Ç. 6 3 2 1 8 16—K Achi]l£s 6 3 2 1 8 14— r Sneek 6 3 0 3 6 12— Be Quick 6 2 1 2 o 2 Q G.V.A.V. Velocitas D 6 1 1 z 2 O 3 4 4—10 Leeu.warden 6 1 2 3 4 9—18 Veendam 6 1 0 5 2 9—16 2e klasse B: Emnjen 6 3 3 0 9 39—1.0 Bato 6 3 2 1 8 17— 6 Appingedam 5 2 3 0 7 10— 6 W.V.V. 6 2 3 1 7 11—10 Woitersum 6 2 2 2 6 16—16 G.R.C. 5 2 1 2 5 10— 9 5 1 3 1 5 8— D Helpman 6 1 3 2 5 12—25 Hoogezand 5 2 0 3 4 11—13 Noordster 5 1 1 3 3 8—19 F.V.Vv 5 0 1 4 1 6—2 5 3e klasse D: Scheemda 6 5 0 1' 10 3313 Thos 6 4 1 1 9 28—11 Veelerveen 6 4 1 1 9 23—11 Fajrmsum 6 4 1 1 9 19—16 Delfziil 6 3 2 1 8 18— 9 Wildervank 6 3 0 3 6 18—23 Nieuweschans 6 2 1 3 5 12—15 Kwiek 6 0 3 3 3 12—26 Bellingwolde 0 1 4 1 5—10 P.J.C. 5 0 0 5 0 7—32 PROGRAMMA VOOR MORGEN. Afd. V. le klasse. Sneek—GVAV. HeerenveenHSC, VeendamAchilles LSCLeeuwarden. Be QuickVelocitas. Afd. V, 2e klasse B. HoogezandAppingedam HelpmanNoordster. BatoGRC. FWMuntendam. Emmen-WW. Afd. V, 3e klasse D: Kwiek Thos. Res. le klasse: HSC II—GVAV II. Res. 2e klasse B: Muntendam IIHoogezand II. In een in hôtel Wed. N. A. Groene- veld gehouden damwedstriid voor de competitie van den Prov. Gron. Dam- bond verloor „Houd Stand" te H.-S. in de hoofdklasse met een tiental van ..Oranje Nassau" te Groningen met 515 en in de eerste klas met een vijftal tegen „Het Noorden", Gro ningen met 19. V. V. H. S. A.s. week Veilingen on Maandag en Donderdag. Sappemeer, Oct. 1943. Drie knapen van 15 en 16 jaar, Jan W. V., Jan Soh. en Jan E. P. te Hoogezand werden wegens straat- schenderii veroordeeld tôt f 3 boete of 1 week tuchtschool. Melkknoeieru. An je B.Sm. te Hbogezand. moest terecht staan omdat ze in strijd met de voorschriften op 'n bak fiets twee bussen heeft vervoerd, terwiil er in eene bus een vloeistof werd aangjeitroffen welke den,naam van melk niet kon dragen, en de melk van de andere bus. met water was vermengd. Daar hier van récidivé sprakewas' meende het O.M. dat eigenlijk prin cipale hechtenis moest worden ge vorderd. Waar het hier echter een vrouw betrof, wilde spr. het dit keer nog niet doen, maar vorderde deze twee geldboeten van resn. f 80 en f 100, subs. totaal 45 dagen hechte- ■nis. De vrouw was afwezig gebleven. Haar gemachtigde. Mr. Douwes van Hoogezand, wees er op, dat de klan- ten het de venters en de ventsters heel moeilijk maken. Men wil meer melk hebben, dan waarop de uitge- reikte bonnen recht geven en dan soebat men, onder allerlei voorwend- sels, om toch een beetje melk te ver- koopen, zonder bon of tegen afgifte van een te gering aantal bonnen. Daarom zijn de venters vaak moreel niet schuldig. Dat excuus is niet te aanvaar- den, merkte de Kantonrechter op. Dan moet een venter, die niet tegen de klanten opgewassen is. het zaak- je maar neerleggen. Mr. Douwes zeide dat er nog een tweetal verzachtendëi omstandighe den zijn, welke een lagere straf vol komen rechtvaardigen. In de eer ste plaats: de man van verdachte h-aeft inmiddels dk* melkloop ver- kocht. zoodat voor een herhaling niet behoeft te worden gevreesd; en ten tweeden: die man heeft in Duitschland gewerkt. is vandaar ziek teruggekomen en heeft het financi- eel dus heel moeiliik. Met het eerste rekening houden de, reauireerde Mr. Hofstede boven dien, tôt ttmiggave van de in be- slag genomen bakfiets. Mr. Crebas. vonnis wiizende. ver oordeelde de vrouw tôt boeten van resp. f 50 en f 25. subsidair 35 da gen hechtenis met làst tôt terug- gave van hetgeen in beslag geno men werd. POLITIERECHTER ASSEN. De Dolitierechber te Assen veroor deelde o.a. den expeditieknecht Take P., wonende te Schinborg Anloo) die voor ziin patroon te Zuidlaren koolzaad moest vervoeren en et 2 HL,. van achterover drukte, waar- van te Zuidlaren 38 liter koolzaad- olie is geperst. tôt 14 .daggn gev. (eisch 2 maanden gev.): ziin mede- helpers Douwe Kr. te Assen en Roelf P. te Norgervaart, kregen elk f 30 b. of 15 d. h. KANTONGERECHT ASSEN. Veroordeeld terzake overtreding van Na 11 uur 's avonds on straat: E. W. te Foxhol tôt f 2 b. of 1 d. h. Politieverordening Anloo (venten) K. de V. te Veendam tôt f 2 b. of 1 d. h. Rijwiel zonder licht: E. W. te Fox hol tôt f 2 b. of 1 d. h. EEN NEDERL. TABAKSFILM. Naar „De Tabaksplant". het or- gaan van de Tabaksindustrie. uitg. van de Fa. Verschoor te Kuilenburg meldt, zal de tabaksfilm ..Toeback", welke momenteel wordt vervaardigd door de Marofilm te Deventtr on der artistieke leiding van den cine- ast Alex Roosdorp, midden Novem- ber a s. voor vertooning gereed zijn. De film behandelt de geheele ta- baksculture. ook de meést voor- komende ziekten en beschadigingen in, de tabaksteelt en de middelen daar tegen, verder de verwerking van tabak tôt shag sigaretten en siga- ren. De opnamen worden gemaakt door het gjeheele land. Zoowel ama teurs als beroepstelers zullen straks van deze Nederlandsche tabaksfilm, waarvan de vertooning 1 uur in belag neemt. kunnen genieten. HOOGE PRIJZEN IN DE W.H.N.- LOTERIJ. Door een inwoner van De Punt werd od de Zuidlaardermarkt een priis van f 1000 gewonnen in de W. H.N.-loterii. In Delfzij'l werd door de eigena- res van een café een nriis van f 100 gewonnen. Deze nriis van f 100 werd door de gelukkige winnares di rect beschikbaar gesteld voor be- hoeftiee volksgenooten Een dubbel programma Wordt de bezopfcers van bovengenoemde Bios- coon deze we;k vioorgezeti. Vriidag. Zaterdag en Zondag gaat de film „TWAALF UUR TWAALF" een rolprent in het genre der détec tive verhalen; verrassingen volgen elkapv in razend tempo ou; het eene vraacteeken volgt on het andere) HoteSs, slaapwagens. politiebureiaux, vliegiuigen obscure kroegen, nach- teliik.e straten. salons en discrète bars ziin de met geheimzinnigheid omhulde factoren. die deze boeien de rolnrent samen stellen. Maandag. Dinsdag en Woensdag gaat ..BRUIDEGOM IN ANGST", een Heinz Riihmann film en dit zegt voldoende om den toeschouwer eenige oogentolikken van vroolijk- heid te bezôrgen. Een film, zooals al de anderen van dezen komischen acteur vol geestigheid. humor en komische situaties. J. D. B. Lammerts. hanna Geessien veer meer. Overleden: Anne Alberts Pot. 67 j.. echtg. v. Niissiena Bos; Jakob- ie Hpfstede. 89 j., wed. v. Coop Roelfs Sikkens; Harmannus ter Veer 65 j., echtg. v. Luurdina Drewes; Frans Woldhek. 10 w.. z. v. Filippus Woldhek en Grietje Euving; Catha- rinà Frans. 7 mnd., d. v. Johannes Frans en Christina Harmina Bon- tjer. Hoogezand van 13 t/m 19 Oct. 1943. Geboren Hendrik. z. v. Frederik Jan Bergman en Grietje Lahpor, Mar- tenshoek; Klaas Jan. z. v. Hindrik Suur en Janna Lambeck: Aaltje, d. v. Sander Buist en Berend Ridder- busch, Kropswolde. OndartrouwdHendrik Noordhof v. Hoogezand ën Hendrik je Siekmans v. Foxhol. Overleden: Steven ten Cate oud 23 j., ongehuwd: Levenloos aan- gegeven kind van Petrus Borchers en Aaltien Lanting. Slochteren van 14 Oct. t/m 20 Oct. Geboren; Harm, z. v. R. Eissens en W. Haan Overschild: Jantje Klasina, d. v. H. ter Borg en M. F. Gaaikema Schuiringa Slochteren: Hendrik z. v. H. Nieborg en J. Idema. Borgweg; Sjouke, z. v. K. Heins en G. Hoek- stra, Slochteren: Klaassien, d. v- K. Cleveringa en J. Eldlering Siddeburen. Getrouwd: N. van der Vegt, 31 j. Jukwerd (gem. Appingedam) en A. Kuiper 22 j. van Tjuchem: E. Doombos. 26 i. Kolham en F. Smit. 24 j. Kolham. Overleden: M. Groenema, 77 j. weduwe van: J. van Wijk Slochteren (overl. te Zuid laren): H. Vink, 55 j. echtgenoot v. D. Dailinga SlochteiVn (overl. te Groningen): R. Schuring 59 j. echt genoot van: R. Schneider Slochteren; D. Voorma, 71 i.. weduwnaar van G. Wolthof Groningen (overl. te Kolham) NOORDBROEK 1^—21 Oct. 1943. Geboren: Bei'end. z. v. W. Stuut en G. Viel: Pietertje Comelsje, d. v. G. Spithorst en G. G. Panneman. Ondertrouwd: Jan Priné, 25 j., Nôordbroek en Rika de Boer, 21 i,. Sappemeer: Uuldrik ten Hove. 24 .j, te Scheemda en Stofferdina v. d. Poel, 19 j., Noordbroek. Overleden: Aaltie de Vries, 66 j., ongehuwd; Griejtje Mensenikamp. 84 j.. echtg. v. J. Bennema; Kornelius Tonkens, 57 j., echtg. v. G. Hartman. ,,'n LEK BANDJE" in Schouwbbrgzaal ..STRUVé". Zeer goed bezet was Woensdag- avond de zaal in 't hôtel ..Struvé", waar ,,De Komedianten" „'n Lek Bandje" opvoerden. Deze opvoei'ing is een groot lachsucces geworden, waarom het feiteliik was te doen en waaraan wii in deze trieste tij den zoo groote behoefte hebben. Dit succès was niet zoozeer een gevolg van, dien inlioud van het stuk, als wel van de wijze, waaroD de vrr- schillende rollen door de artisten werden vervuld, met bovenaan als primus interpares Johan Kaart, die als kunstschilder logeert bij zijn vriendi, dien degeliiken ambtenaar van een, ministerie. Eir zou niets biizonders ziin gebeurd. ailes zou rustâg en vredig ziin verloopen. als niet op een gegeven moment een millionairsdochter was komen bin- nenvallen, die tengevolge van een lekfce band met haar auto niet meer verder kan. Zii is het. die door haar groote drukte en door haar excen- trieke bewegelijkheid de vrede en harmonie komt ve/fsteiren m/et als gevolg tal van verwikkelingen en tegensitellingen, die nu eenmaal de gebruikielijke en gewijde atpf vor men in een klucht. Ook hier afge- kna/pte engagement» n met als te- genstelling gelukkige huwelijken. 't Was ailes dol amusant, te dol soms en te gedurfd. vooral omdat een naar spelers het er wel wat heel dik oplegden. Het publiek accepteer- de dit allés graag. was uiterst vol- daan en gaf daarvan telkens, doch vooral aan het slot ou ondubbeï- zinnige wiize bliik. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer, 10 u. de hr. Noordhof. Hoogezand. 10 u. ds. Schmidt, coll.; 11% u. Kinderkerk: nm. 3% u H. Dienst ten behoeve van de ge- ëvacueerden. Pastoor van Zanten. 11% u. Kinderkerk. Kielwindeweer, geen dienst. Noordbroek, 10 u. ds. v. d. Meiden, Zuidbroek, 10 U. ds. v. Mullem. Doopsgez. Kerk. Sappemeer, 10 u. ds. de Zeeuw.. Geref. Kerk. Sappemeer, 9% u. cand. Rienks; 3.30 u. ds. Tom. Martenshœk, 10 u. ds. Tom. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer, 10 u. de hr. Blaauwwie- kel van Vroombosch: 's avonds geen dienst. Noordbroek, 3% u. de hr. Bergmans. Stootshom, 10 u. de hr. Bergmans Bapt. Gem. Hoogezand, 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 2 u, Kinderk.; 8 u. Jeugdd.; Don derdag 8 u. bidstond. Foxhol. 10 en 5 u. Ev. Wolters: 11% u. Kindërk. 7.30 u. Jeugddienst. Siddeburen, dienst. DISTRIBUTIEDIENST SAPPEMEER. TJitreiklng bonkaarten 12e période heeft nog plaats volgens de op de inlegvellen ge:(tem,peldfc data. UBtreiking tœslagkaarten 12e pé riode aan hen, die werkzaam zijn in de landbouw heeft plaats op Donderdag 28 Oct. van 8.30 itot 12 uur. Voor de overige categorieën heeft dtezte Uitreiking als volgt plaats: Donderdag 28 Oct. van 25 uur aan hen, wier naam begint met de letters A t/m G. Op Vriidag 29 Oct. van 8.3012 uur aan hen met de letters H t/m O en Vrijdag 29 Oct. van 25 uur aan hen. met de letters P it/m Z. Belanghebbendjen wot-dit er uit- druSdceliik on gewezen. om zich aan bovengenoemde tiiden te houden, teneinde stagnatie in de uitreiking te voorkcfcnen. Saapemeer. 23 Oct. 1943. DISTRIBUTIEDIENST HOOGEZAND. Maandag 25 Oct. 1943. De for- mulieren voor bonkaarten voor bii- zonderen arbeid kunnen worden af- gehaald. KWEEKERS komen tôt Februari 1944 niet meer in aanmerking voor tœslagkaarten Voor biizonderen ar beid. Zii die werkzaam ziin in de land bouw komen in aanmerking voor oogstitoeslag voor de 12e période, in dien zij een verklaring van den werkgever kunnen overleggen. dat zii minstens tôt 27 November 1943 bogstwerkzaamheden (aardappelen- en bfctenrooien) verrichten. Zaterdag 30 Oct. 1943. 8.30—11 uur uitreiking kaarten biiz. arbeid voor div. categoriën. Maandag 25 Oct. tôt en met 29 Oct. 1943. BONKAARTEN 12de per. 1943. Op dezelfde dagen en uren als aangegeven op het inlegvel van het ..Hoofd". Bericht no. 235. Prijsaanduiding surrogaten Tabaksproducten. In art. 4 lid 2 van het Prijsvoor- schrift 1943 Surrogaten- voor Ta baksproducten wordt benaald, dat grossiers en winkeliers op dte voor het in werking treden van het voor- schrift betrokken artikelen uiterlijk od 1 November 1943 een prijsaan duiding moeten aanbrengen. De Ge machtigde voor de Priizen maakt thans bekend, dat hii nog niet tôt vervolging zal overgaan en van bo vengenoemde verpldchting uitstr 1 verleent tôt 1 Januari 1944. Na dien datum echter moeten aile sur rogaten voor tabaksnirodjucten van de vereischte priisaanduiding ziin voorzien.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2