ABDUSMOOP TESTA 02 is het Off. Landbouwmededeelingen. Psst SUJMHO nieteckt ket smaakt... m... met ceckt! B10 S C 0 oT^HOQGEZAHD, Tel. 52, H textlelkaarten verliraiiilî OFFICIËELE MEDEDEELINGEN, d BONNEN, 43 44 BiiS€SNK-EM DRIE ZIGEUNER ZUSTERS. maar van 2-3 uur. îu^JMAJÙXûyOuol TWAALF UUR TWAALF Morgen Zondag aanvang 2 UllF Hoogezand l-Appîngedam I BIOSCOOP HOOGEZAND. - Tel. 52. DE BRUIGOM IN ANGST F. V. V.-MUNTENDAM STIEREN VERKOOPDAG ACCORDEONISTEN STEMMEN EN REPAREEREN L. PEKELDER, Noorderstr. I23, peft „D.E.S." een KNALUITYOERING „OUD GROENE WEEZEN" -AINEGST KIND" F EEN VERSTERKENDE DRANK Neent 'n ÀKKER TJE fluistert P»m ijjrtScuin AKKER'S SPAARBANK Plaatselijk Nut DE JEUGDBANK Ned. Herv. Kerk Zondagscholen VRIJDAG - ZATERDAG - ZONDAG I een knappe jonge studente heeft een hobby misdadiger te ontmaskeren, waardoor zij' in een maalstroom van dolle avonturen en de pijnlijkste situaties geraakt Verrassingen volgen elkaar in snelle tempo opHotels, slaapwagens, politiebureaux, vliegtuigen, obscure kroegen, nachtelijke straten, salons en discrète bars, zijn de met geheimzinnigheid omhulde stations op den weg naar de ontmaskering van de misdadigers. 's Avonds half 8. Zondag 2 u., half 5, half 8 Toegang 14 jaar. Maandag - Dinsdag - Woensdag j HEINZ RiiHMANN de ongeëvenaarde ko- miek in een reeks dreigende en amusante I verwikkei ingen Het avontuur van een model-vrijgezel, die van de vrouwen niets wii weten de vrouwen van hém echter zooveel te meer. 's Avonds half 8. Toegang 18 jaar. Plaatsbespreken van 11^—12^ en van 3—5 uur.Telefonisch alleen van 3—5 uur. Bestelde plaatsen moeten tenminste een half uur voor de aanvang der voorstelling worden afgehaald, anders worden deze aan de kassa verkocht. Entrée als gewoon. MORGEN ZONDAG de wedstrijd Entrée als gewoon. Aanvang 2 uur. De Bond van Zwartbontfokkers in Groningen organiseert op Dinsdag 9 Nov. a.s. een op de Veemarkt te Groningen. Aanvang 1 O uur. Laat uw Accordéon vakkundig Tevens privé-lessen v. pianoaccordeons Sappemeer, bij de Borgercomp.brug. 3. Maandsch Cursus AUTOGEEN LASSCHEN EN SNIJDEN te Hoogezand. Opening 6 Nov. a.s. De iessen worden verstrekt in de Ambachtsschool te Hooge- zand-Martenshoek, telkens op Zaterdagmiddag. Tarief f 37.10 incl. handl. desgew. in 4 term. te voldoen. Aanmelding nog mogelijk en wel dagelijks tijdens de schooluren aan b.g. A.B.S. of 's av. na 7 u. bij J. W. STOUT, Parallelweg 41, Hoogezand. Morgen Zondag 24 October in 't Hôtel STAAL te Noordbroek Opgevoerd zal worden „Z W A R T SCHOAP" tooneelstuk in 3 bedrijven. gevolgd door de klucht „HET SLIPPERTJE" Entrée f 1.— pl. bel., aanvang 5 uur. Zaalopen 4.30 uur. Plaatsbespreken 10 et. Kaarten in voorverkoop in bovengenoemd Hôtel. Bonverlies door slordigheid is strafbaar! WOENSDAG 27 Oct., komen de in toolneelzaal STAALSTRA, Harkstede met het tooneelstuk in 4 bedrijven. Aanvang 6 uur. Entrée f 1.25 belasting inbegrepen. laat zich niet verleiden. s am Ha al inrrr warmte uit mimler kolen ,,Het leven is zwaar. maar het is een versterkende drank die ons ge- reikt wordt, al smaakt hii soms bit- ter". Dit woord van den Deenschen wijsgeer Harald Hôffding zal menig- een onzer thans door eigen ervaring bevestigd gevoelen. De druk van het bestaan weegt on ieder gemoed, en niet weinigen is reeds die druk te sterk geworden. De proef, waarop de zenuwen worden gesteld en de pi'o- blemen, welke de geest dagelijks krijgt te verwerken, ondermijnen me nig gestel. Zwaarmoedig gevenzwak ke naturen het op, langer te worste- len tegen hun lot. In benarde tijden als deze krijgen de levensverschijnselen een sterker accent. Maar hetgeen tijdens een oorlog nadrukkelijker zich opdringt, is toch reeds in vredestijd, zij het minder opvallend, in den grond van de zaak hetzelfde geweest. De Deen- sche wijsgeer schreef zijn ervaring omtrent het leven in ..normale" Sa gem neer. Ook in ..normale" dagen smaakt het leven reeds bit ter. Deze sombere ervaring is ook niet uitslrttend han dte zwafckere 'zenu wen van den modemen tild te wii- ten. Li-Tai-Po, de Chinecsche dich- ter, besloot twaalfhonderd jaren ge- leden zijn Lied van den jammer der aarde reeds met de verzuchting: .Donker is het leven. donker de dood!" En wij zouden dergelijke ver- zuchtingen kunnen aanhalen uit het geen klassieke boeken van ver vôôr onze jaartelling hebben overgeleverd. De ervaring, dat het leven zwaar is en bitter smaakt, blijkt dus onverbre- kelijk aan het menscheliik bewust- zijn verbonden. Wii behoeven de ondervindingen, welke tôt deze sombere slotsom lei- den, niet één voor één in herinne- ring te brengen. Ziekte. leed en pijn, maar eveneens de uitputtende strijd om het bestaan, de mislukkingen en vergissingen, en eveneens de steeds kwellende afstand tusschen ideaal en werkelijkheid. het voortdurend schei- den en verliezen en tenslotte het im- mer dreigende vooruitzicht op den dood, dit hebben aile menschen van aile tijden gemeen. Het bestaan zou onmogelijk wezen. wanneer er in de menschelijke na- tuur niet lets was, dat al dit zware en bittere leert verdragen. Hoffdins noemt het Ibven een versterkende drank die ons wordt gereikt, en in- derdaad smaken versterkende dran- ken vaak bitter. Dit mediciin schij- nen wij noodig te hebben om geeste- Hik en zedeliik gezond te blijven. De strijd tegen het harde lot. het ver werken van tegenslagen. het verdu- ren van rampen, het schijnt ai les bestemd om ons innerlijk te har- den en onze geestkracht te ontwik- kelen. Als wij het zôô beschouwen, lerrer wij het leven aanvaarden en zelf? nog zegenen. H. G. C. GRONDVERBETERING IN HET NAJAAR. Er zijn vele tuinen. waarvan de opbrengst door grondverbetering nog belangrijk kan worden verhoogd. De- se verbejteringen i kunnen zoowel in veband staan, met die structuur en samenstelling van den grond als met de afwatering. Onder de structuur van den grond verstaat men den graad van losheid. Deze heeft niet alleen betrekking op de bovenste grondlaag, doch ook op den ondergrond. Ingeval zich vlak onder del tëeltlaag van dten tuin- grond een harde, ondoor la tende laag kled of lhaird veen oî een oerbank bevindt, dan is het ter wille van de normale vochtcirculatie van groot belang, dat deze wordt losgewerkt. Men gaat dan diepspitten. De grond wordt itwee steken diep losgewerkt. Dit is een tijdroovend werk. Van- daar de wenschelijkheid om er reeds in het na.jaar mee te begiimen. Men môet er bii dit werk echter welvoor zorgen, dat d eklei of veen van den ondergrond niet door de goede teel- aarde van den bovengrond wordt gemengd. Indien uw tuingrond uit schralen, humusarmen zandgrond bestaat, dan kan deze door toevoeging van hu- musstoffen, zooals compost, ruigen mest. turfmolm af veenaarda wor den verbeterd. Met het spitten wor den deze stoffen door den grond heengewerkt. Dit kan ook reeds in het najaar geschieden. Een goede afwatering is voor iede- en rtuin al eveneens een belangrijke factor. Want indien het water zich op het veld bliift verzamelen, dan gaat de grond dichtslibben. Dit be- teekent een verslechtering van de structuur. Ten einde de afwatering te verbeteren graaft men reeds in het najaar greppeltjes. waardoor het overtollige water naar de kanten of naar de sloot kan afvloeien. Al deze verbeteringen komen de opbrengst van uw tuin ten goede. Wegens de beperkende bepalingen inzake het houden van geiten wordt er op gewezen, dat verkoop van gei ten alleen is toegestaan aan een ge- zinshoofd. dat in het bezit is van een aankoopvergunning, welke is aan te vragen bij den plaatselijken bureauhouder. Aanvoer op een vee- markt is niet toegestaan. Niet voor de fokkerii bestemde bokken en niet meer voor de melk- productie geschikte geiten kunnen voor huisslachting worden bestemd, in het algemeen door de hiouders ervan. Daar hiet Slachten van gei ten of bokken zonder vergunning verboden is, wordt voor het aanvra gen van een dergelijke slachtverguir- ning met nadruk verwezen naar den plaatselijken bureauhouder. De afgeloopen week is, mede voor contrôle op den verplichten aanvoer aan de veilingen, een inventarisatie van wintergroenten gehiouden, waar- in de op 1 Octobêr 1.1. reeds geoog- ste, maar op het bedrijf aanwezige producten als uien, peen, kroten en kool zijn opgenomen. Naar aanleiding daarvan wordt er nog eens op gewezen, dat alleen er- kende kleinhandelaren met minder dan 50 are tuinbouw rechtstreeks aan consumenten mogen leveren met inachtneming van de klantenbinding. Voor fruit geldt hetzelfde. zoodat kleinhandelaars-erkenningen voor grootere boomgaarden dan 50 are zijn vervallen. Het verbruik voor eigen gezin is vrij; voor grootere op- pervlakten dan 10 are of meer dan 20 verspreid staande boomen is echter een ea'kenning als fruitteier vereischt, waarbij aansluiting bij een veiling voorwaarde is. Den laatsten ttjd komt het hier en daar voor, dat hoeveelheden akker- bouwproducten bij bedrijfscontroie biijken te zijn verzwegen en verbor- gen met de bedoeling deze aan de inlevering te onttrekken en aan te wenden voor de aanschaffing van huishoudelijke- en bedriifsbenoodigd- heden en voor de werving van per- soneel. Daar zulks in het algemelen be lang dletr voedslelvoorziening ontoe- laatbaar moet wordçn geacht, zal de controledienst daartegen optreden door scherpe bedrijfscontroie, even- tueel door proces-verbaal en inbe- slagneming. Door dezen wordt er nog eens op aangedrongen, zich ook van dezen^ vorm van zwarten handel te onc- houden en de waarschuwing betref- fende streng optreden door de be- bevoegdé instanties tijdàg ter hart.e te nemen. Met ingang van 16 October is gel- dig Verklaard de stikstofbon nj-, 3. Deze zegels behoaiden hun geldig- heid tôt 15 November en moeten door de verbruikers uiterljjk 10 No- vember â.s. bii hun leveranciers wor den ingeleverd. Evenals in het vorige bemestings- jaar is ook thans de gelegenheid ge- opend om vervallen kunstmestzegels om te milen voor bonnen van een geldige of nog geldig te verklaren serie tegen betaling van de daarvoor verschuldigde retributie plus boete. Vervallen zegels dienen aan ons bureau te worden opgezonden. De mededeeling in de vorige land- bouwmededeelingen betreffende aan- vullende bonnen aan dorschmachine- houders behoeft deze eorrectie, dat deze personen aanspraak kunnen maken op extra rantsoen wegens zwaren arbeid. Aan zelfverzorgers worden alleen extra rantsoenen voor biizonderen arbeid verleend, indien men voor slechts één product zelfverzorger is. Aangezden than^ allei veehouders het bedrijfsmaxium van het a an t al runderen, dat door hen na 1 Dect m- ber 1943 mag worden aangehouden, hebben ontvangen, worden zij er aan herinnerd, dat verhooging of verla- ging van het bedrijfsmaximum kan worden aangevraagd binnen 14 dagen na ontvangst der kaart. De aanvra- ken dienen uitsluitend bi.i de plaatse- lijke bureauhouders te worden inge- diend. Indien het advies van den pl. bureauhoudiér lafwijzend of twijfel- achtig is, kan een schriftelijk be- zwaarschrift worden ingediend, even eens bij den pl. bureauhouder, tegen storting van een waarborgsom van f 40.voor bedrijven van 3 ha. of meer en f 10.voor bedrijven klei- ner dan 3 ha. cultuurgrond, op post- rekening 238231 van de L.C.O. voor Groningen. Deze bezwaarschriften worden dan door de Beroepscommis- sie behandéld, waarbij1 mondelinge toelichting van r/eclamant moglrlijk is. Bij gunstige beschikking wordt het gestorte bedrag terugbetaald Het bedrijfsmaxium betreft alleen dt melk- en kalfskoeien: niet afge- kalfde dirachtige vparzen,, oveyloo- pers e.d. vallen ■- onder de rubriek jongvee. Na kalving valt een draeh- tige vaa.rs echter wel onder het 'oe- djrijfmaxium. Jongvee mag worden aangehouden tôt ten hoogste 75"% van 't bedrijfsmaximum: breukenvan 0.5 worden naar boven afgerond. Nuchteije kalverein alsmede manne- lijk jongvee met identiteitsbewijs val- buiten deze beperking. Stamboekfokkers en die bedrijven. die kunnen aantoonen, dat zij in 1940 of 1942 meer vrouwelijk jongvee heb ben aangehouden dan 75% van het aantal melk- en kalfskoeien, kunnen verhooging van de toewijzing jongvee aanvragen, eveneens binnen 14 dagen na ontvangst van 't bedrijfsmaximum Voor stamboekfokkers geldt dan de eisch, dat al het jongvee in een der registers van het stamboek staat in- geschreven en op het bedrijf moet zijn gefokt. Eveneens kunnen bedrij ven met 10% of minder melk- en kalfskoeien, welke door biizondere omstandigheden hun stapel te sterk hebben moeten inkrimpen en welke thans door toevallige omstandigheden veel eigengefokt jongvee hebben een extra toewijzing aanvragen. Bedrijfsmaximum Runderen. De bedrijfsmaximumkaarten voor het aanhouden van melk- en kalf- koeien per 1 December a.s. worden een dezer dagen aan de veehouders gezonden. Aanvragen om verhooging of ver- laging van het bedrijfsmaximum moeten binnen 14 dagen na ont vangst van de kaart bij den plaat selijken bureauhouder worden inge diend. Aanvragen om verlaging zul len altijd worden toegestaan. De aanvragen om verhooging zul- len door den pl. bureauhouder wor den geadviseerd. Indien dit advies afwiizend is. kan een schriftelijk be- zwaarschrift. worden ingediend, welk bezwaarschift dan door de Beroeps- commissie zal worden behandeld. Te- gelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift dient een waar- borgsom ad. f 40 voor bedrijven met 3 ha. of meer en f 10.voor bedrijven met minder dan 3 ha. cultuurgrond te worden gestort op postrekening no. 238231 van de L. C.O. voor Gfron,ingen, ondletr nauw- keurige omschrijving op het strook- je waarvoor men stort. Bii gunstige beschikking wordt het bedrag aan den reclamant terugbetaald. Toewijzingen voor Boter en Margarine. De plaatselijke distributiediensten reiken bij inlevering van de voor margarine aangelwezen bonnen „43 B Boter" toewijzingen voor marga rine uit voor een aantal rantsoenen, dat het dubbelei bediraagt van dat, waarvoor bonnen worden ingeleverd. Handelaren kunnen de bonnen „43 B Boter" aanvullen met andere voor inlevering in aanmerking komende B-bo.nnen voor boter. en zoo noodig met A-bonnen voor boter. ten einde een veelvoud van 10 rantsoenen te kunnen bereiken. Van 18 t/m 23 Oct. a.s. moeten detaillisten de bon nen ,43 B Boter" op een afzonder- lijk opplakvel geplakt en met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 242 —01 bij de plaatselijke distributie diensten inHeveren. D"/t extra-voor- schot margarine wordt na afloop van de période, waarin margarine wordt verstrekt, wederom terugge vorderd. Bij inlevering van de votr boter aangewezen bonnen .Boter 43 A" reiken de diensten op normale wijze botertoewijzingen uit. De win- keliers dienen er bij het koopen van boter op deze toewijzingen rekening mede te hlouden. dat van 31 Octo ber t/m 13 November a.s.. zoo wel op de A-bonnen als de B-bonnen uit- sluiend margarine voor het publiek verkrijgbaar zal zijn. Zoo noodig zal de geldigheidsduur der voor bon 43 A uitgereikte botertoewijzingen wor den verlengd Iteneinde de winke- liers in staat te stellen deze desge- wenscht te bewaren totdat weder bo ter voor het publiek verkrijgbaar is Bonaanwijzing Kunstmest. Thans zijn geldig verklaard: Stik- stofbonnen voorzien van opdruk No. 3. Deze behouden hun geldigheid tôt uiterlijk 15 November a.s. De ver bruikers dienen deze zegels vôor 10 November bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige in- zending den. bonnen aan het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau kun nen zorg dragen ter verkrijging van een aankoopmachjtiging. vDe in- geschrevenen kunnen de stikstofbon- nen No. 3 tweemaal inzenden, t.w. vôôr 1 November en vôôr 15 Nov. a.s. Bonnen, welke na den vervalda- tum binnenkomen. kunnen onder géén voorwaarde meer worden ge- acoepteexd. De fosforzuurzegelsi No I blijven tôt nader oAler geldig. Pootgoed van Fabrieltsaardappelen. De Prov. Vtoedselcommissaris vooj' Gtorangen ueelt medei, dlat aange»- zien van de fabrieksaardappelrassen een zeer groot overschot aan goed- gekeurde pootaardappelen bestaat, besloten is, dat van heden af van de rassen Triumpf, Ultimus, Record Gloria, Matador en Hellena, aile goedgekeurde pootaardappelen, on- geacht de klasse en sorteering. voor consumptie of fabriekmatige verwer- king mogen worden afgeleverd. Bovendien -mogen door de fa- brieksaardappeltelers ook de goedge keurde pootaardappelen van aile an dere rassen aan de fabriek worden afgeleverd. Dit geldt echter niet voor poot- aardegrpelen, welke aan de B.E.A. II z'jn verkocht. of waarvan offerte bij de B.E.A. II is ingediend, doch waarop nog geen bericht is ontvan gen, dat de offerte niet geaccepteerd is. Hooivordering. Nu de hooivordering 1943 inmid- dels is begonnen, wijst de Prov. Voedselcommissaris voor Groningen op het volgende: 1. Uitsluitend ongeperst hooi van la snede en goede kwaliteit mag wor den aangevoerd. De levering van geperst hooi geeft moeilijkheden bij het vaststelling van de kwali teit. 2. Indien de weersomstandigheden dit noodzakelijk maten dient het hooi behoorli.ik te worden afge- dekt. Nat hooi wordt geweigerd. 3. Er dient strikt de hand te worden gehouden aan de op de leverings- kaart aangegeven dag en het uni- van levering. 4. Reclames kunnen thans niet meer in behandeling. worden genomen en zeker niet tijdens het persen. Pootgoedvborzifening Volks.tuindsrs en andere kleine Aardappeltelers. De Prov. Voedselcommissaris voor Groningen maakt bekend, dat het betrekken van pootgoed door volks- ituinders en ande-re kleine aardap peltelers, slechts mogelijk zal zijn, indien men in 't bezit is gesteld van een bestelbon. Ter verkrijging van een dergelijken bestelbon moet een formulier worden ingevuld, hetwelk uit drie gederlten bestaat. namelijk een aanvr»figtormuliereen bestel bon en een geleidebiljet. Bij de afgifte van deze formulieren welke voor de in de prcvincie wonen- de volkstuinders vanaf 20 Oct. 1913 vetkrijgbaar wo^rden gtesiteldi -bii de plapvtselijke bureauhouders moe-thet volgende in acht wlcirden genomen. Volkstuinders die tôt een vereeni- ging of groep behooren. Deze catégorie volkstuinders kan zich wenden tôt het bestuur van de vereeniging of den gemachtigde van de groep. Het bestuur. resp. de ge machtigde, stclt zich in verbinding met den plaatselijken bureauhouder teneinde voor de aansiesloten volks tuinders, die door haar bemiddeling pootgoed wenschen te betrekken, een dien-overeenkomstig aantal formulie ren af te halen, welke vervolgens aan de volkstuinders worden uitge- reikt. Behalve de beantwoording van de vragieri, welk on hat aantp-rjag- formulier zijn gesteld. moeten op den bestelbon en het geleidebiljet ook de naam en het adres, alsmede de ligging van den tuin door den aanvrager zelf worden ingevuld. Na volledige invulling -en onderteeke- ning moeten de formulieren weer bit het bestuur of den gemachtigde wor den ingeleverd, welke deze op haar beurt aan den plaatselijken bureau houder af geeft. De platatselijke bu reauhouder stempelt- de formulieren af en vult hierop de hoeveelheid pootgoed in waarop de volkktuindrr recht heeft waarna de bestelbon er het geleidhbil.i^t aan het bestuur resp. den gemachtigde worden terug- gegev-en. Volkstuinders, die niet tôt een ver eeniging of groep behooren en an dere kleine aardappeltelers. Deze catégorie kan zich eveneens vanaf 20 October 1943 rechtutreeks tôt den plaatselijken bureauhouder wenden voor het afhalen van een formulier, hetwelk uitsluitend wordt afgegeiven op vertoon van het be- wijs van insehrijving als houder van een volkstuin. De formulieren moe ten, na volledig te zijn ingevuld en geteekencj, binnen 3 dagen na af gifte wederom bij den plaatselijken bureauhouder worden ingeleverd. Volkstuinders wonende in de stad Groningen. Ietdere volkstuinder wonenda in de stad Groningen, die pootgoed noo dig heeft, dus ook degene, die bij een vereeniging of groep is aange- sloten, kan vanaf 18 Ocfober 1943 eën formulier afhalen aan het Bu reau Dude Boteringestraat 18, tus- 14 en 16 uur, welke formulieren ui t - en t 30 October, ize) en 43A en 44A De Neofer/andsche Pijnsiitlep j „Ptschillende paW» ,U uekken'SchrnO me, jesaanuekken #|aal? En van d", eerl,)k-béeeerb)ke Besl koff>es""°eaC" VERK00PKANT,VAN DER PLAATS B0LSWARD zit veel taai slijm op de luchtpijp en strotten- hoofd vast. Geef Uw kind lucht en, bespoedig de genezing met snel slym- oplossende Abdtjsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchltis, astbma. 's Werelds bèste Hoestsiroop FEUILLETON DOOR ANNÏ VON PANHUIJS 11) Justine Tormalen kende haar zoon door en door en bemerkte aanstonds zijn slechte bui. Toen ze bij het avondeten tegenover hem zat, vroeg ze, wat voor onaangename dingen hij beleefd had. Hii redde zich met een uitvlucht. Justine Tormalen keek hem vol medelijden aan. „Arme jongen, ik geloof, dat Con stance von Salnow je heeft afgewe- zen." Hij dronk haastig een glas wijn. ,,Moeder, ik was een gek. toen ik Constance de waarheid zei, en die dwaasheid berouw-t me dag en nacht. Mij-n openhartigheid moest Constan ce wel beleedigen." Justine Tormalen haalde haar •chouders op. .,AIs zij je oprecht liefhad, dan zou ae wel on een andere manier getracht hebben ,ie handelswijze te begrijoen." Haar zoon antwoordde niet. Toen zei zijn moeder, na een kort stilzwij- gen ,.Ik hoorde vandaag van Me- vrouw von Steddingen, die bij mil op koffievisite was, d^t de drie zusters von Salnow betrekkingen als gezel- schapsdames of iets dergeliiks hadedn aangenomen." Herbers keek somber. Zijn mocie, voorna-me en verwende Constance zou nu in de afhankelijke positie van gezelschapsjuffrouw leven? Dat Wil de er bii hem niet in. Dien nacht droomde hii zwaar en zonderling. Het was hem, als ging hij door een dicht, somber woud en zocht daar Constance toen hoorde hij door de duisternis de stem van Marlene Wus- chin, die hem toeriep ,,Reis naar Berlijn en bezoek daar het circus Brunner!" Den heelen dag door kwelde hem de droom en den volgen- den nacht droomde hij precies het zelfde. Dat leek hem vreemd, dat scheen hem een aanwijzing, een tee- ken, maar nog begreep hij de betee- kenis niet. Hij kreeg een brief uit Berlijn. Men bood hem een gelegenheidskoopje aan. Een zaaimachine, die door een kooper, die een ander model geko- zen had, was teruggeven en die hij nu betrekkelijk goedkoop kon krij" gen. Nu wilde hij naar Berlijn, en een beetje spottend met zichzelf, zei hij, dat hij nu ook naar het circus Brunner kon gaan. Hij ging naar de stad, wikkelde daar zijn. zaken af en begaf zich, om nog een goede plaats te krijgen, al vroeg naar het oircus. Tenslotte was het toch een heel aardig tiidverdrijf, weer eens goed gedresseerde paarden te zien. Hij kwam veel te vroeg, nam een kaart je en liep toen nog een beetje in de buurt van het circus op en neer. Het was een koude winterdag, de lucht was scherp en onaange- naam. Een auto reed hem voorbi.i, de schijn van een lantaarnpaal ver- lichtte heel even het binnenste van den wagen. Bijna had hii een luiden schreeuw gegeven, want hij had irecht in het gezicht van Constance gekeken en het scheen hem, of ook zii hem her- kend- had. Maar de auto was al weer voorbij en stopte een heel eind verder, bii het circus. Hij zag drie slanke meisjes uitstappen maar vôor hij de straat kon oversteken, was noch van Constance noch van haar gezellinnen waarschijnlijk Ina en Andréa meer iets te zien. Mis- schien waren het wel vreemden ge weest en had hij zich door een toe vallige gelijkenis laten misleiden. Toen schoot hem opeens Marlene Wuschins raad weer te binnen, dat hij naar circus Brunner moest gaan, en nu begreep hij, dat er tusschen HoogezaiidSappemeer. Dagelijks behalve des Zatexdags geopend NIET van 6-7 uur des Zaterdags van 24 uur. (Evangel. Winkelhoek). in de Kapel Winkelhoek, in de School Sappemeer- Oost. aanv. 24 Oct. a.s. Ten huize van den heer J. POOL, Martenshoek, aanvang 24 Oct. a.s. Iederen Zondag van2—3 uur. H. SMITH - KOFFIE en THEE den eigenaardigen raad der oude vrouw en de ontmoeting van zooeven misschien wel verband bestond. Een plotselinge opwinding greep hem aan en hij ging snel naar het circus. De drie dames, die hij zooeven uit de auto had zien stapp-en, moesten toch intussohen al plaats genomen heb ben. Lichtblond waren ze aile drie, dat meende hii wel met zekerheid te kunnen zeggen. Maar nergens zag hii een vrouwelijk wezen, dett ook maar eenigszins op Constance of haar zus ters leek. Hij noemde zichzelf een dwaas en trachtte aile gedachten aan de ge- liefde uit zijn hoofd te bannen. Het circus liep langzamerhand vol, het program werd stuk voor stuk afgewerkt. Herbert Tormalen kon echter de voorstelling niet met de noodige aandacht volgen, zijn ge dachten waren al te zeer vervuld van het raadselachtige, dat hij pas beleefd had. Heldere fanfareklanken rukten hem opeens met hup geschetter uit zijn droomerig denken. Hij zag drie prachtige paarden, slaakte een lich- te kreet en glimlachte toen over zijn plotselingen schrik. Hoe kwam hij erbij, om de drie dieren een oogen- blik lang voor .Mohammed" „Hec- sluitend worden afgegeven op ver toon van het bewiis van insehrijving. Nadat de formulieren volledig zijn ingevuld len onderteekend moeten deze worden bezorgd in de bus van het Landbouwhuis, Martijiikerkhof 32 of Oude Boteringestraat 18. Er wordt nog op gewezen, dat aan het invullen van de formulieren de meest mogelijke zorg moet worden besteed, aangezien onvolledig inge- vulde of iniLejt gUteiekende faimulie- ren zonder meer worden teruggezon- den, waardoor in de pootgoedvoorzie- ning onnoodige stagnatie ontstaat. Tenslotte-wyter.-jgfXO/3.a.rra.HA riot alleen bécbteren; Hendrik z. v. door of nai_ J- Idema. Borgweg: Provinciale!^- Heins en G. Hoek- ziin s slechts m;v- Cleveringa en J. van erkendÊburen. Getrouwd: N. bemiddelinp 31 j. Jukwerd (gem. de arenten® A- Kuiper 22 j. van tum DQotey°ornbos26 Kolham één en de^Kclham. Overleden: HeErek-ken 77 j. weduwe van: J. betrokken. ,hteren (overl Zuid_ Het aari7ik-J>5..; .acbtgwônLw V M" landbouweif, is verboden! Winkelprijs Zuurkool. Met ingang van 18 October 1943 mag voor los uitgewogen Zuurkool van het picductitVseizoen 1943'44 bii verkoop aan den consument ten hoogste wol'den gfevra#gd den prijs van 9 et. per K.G. tor" en Stormwind" te houden? Hoe zouden die hier gekomen zijn? Drie beeldschoone zigeuncrinnen verschenen en, terwijl ze het publiek begroetten, sprongen ze op de paar den. Gedurende de heele voorstelling wendde Herbert Tormalen geen oog van de rb'dsters af. Met bot het uiterste gespannen aandacht volgde hij ailes, wat er voor ziin oogen ge- beurde. Dat waren toch dat waren toch Maar neen, dat kon immers niet, dat waren de drie zusters von Sal now toch niet, hij droomde, hij was lcoortsig, vandaag werd hij door iedere gelijkenis misleid en veront- Irust. Deze d.onkerharige kunstrijd- sters zagen er toch heel and ers uit dan de meisjes van den Vossen grond En tochi eigenlijk weer niet, alleen het haaV was anders. en de huid- kleur. Haar rijden en springen her- innerde hem kvendig aan de drie blonde dochters van von Salnow. in wier vaderhuis hii zoo dikwijls ge weest was. Zij waren immers in heel de omgeving beroemd geweest om haar riikunst. Hij streek verschillende keerenmet zijn rechterhand over het heetevoor- boofd De hemel mocht weten. waar- om hij zijn gedachten niet op een ander onderwerp kon brengen, maar belkens weer naar punten van over- eenkomst zocht tusschen de drie zi- geunerinnen en de dochters van ar- chitect von Salnow! Juist riep een der rijdsters, die iets grooter was dan haar gezellinnen. de anderen een paar woorden toe. Toen werd Her bert Tormalen zoo bleek als een doek, want deze stem zou hij her- kend hebben uit duizend andere, het was de welluidende, geliefde, steni van Constance. Het begon hem te duizelen, ailes had hii eerder geloofd dan dat, wat hij nu wist. De drie blonde zusters von Salnow traden hier in het cir cus op. De stem van Constance had hem de absolute zekerheid gegeven. Een plotselinge toorn kwam in hem op. Hoe konden de drie meisjes zoo- iets doen? Zijn handen beefden. Constance, de voorname, onge- naakbare Constance vertoonde zich hier iederen avond aan een ieder, die zijn plaats betaalde. in deze mas- keradeachtige pronkkleeding en h?r was "iederen onbeschaamden kerel toegestaan haar schoonheid door den tooneelkijker te fixeeren. (Wordt vrvolgd Pietje wilde er de kachel mee stoken. Als een hooiberg ver- brandt doordat kinde- ren met lucifers kpelen, komt er in de krant: „Verzekering dekt de schade". - Als kinderen distributiebescheiden in de kachel stoppen, wordt de schade niet vergoed. 't Is een ramp voor het geheele gezin. Zorg dat Uw bescheiden voor de kinderen onbereikbaar zijn. Wa ifar Publ. v/h Dep. Handel, Nljverhaid en Scheepv., t.b.v.h. C.D.K. De kachel aan op een killen herfstdag? Het is verleidelijk, maar het zal niet gaan! Er komen ook koude dagen en dan zfjn de kolen pas wer- kelijk noodig. Bezin dus, eer ge met stoken be- ©gint, spaar uw kolen zoolang mogelijk. En..... deuren dicht en ramen tochtvrjj, dan gaat er geen warmte verloren.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 4