45 46 PLAATSELIJK NIEUWS. Volksvergadering te Slochteren Vierhonderd man naar het Oostelijk Front dokter boes vermoord. RECHTSZAKEN, Krantenpapier uit Stroo BIOSCOOP HOOGEZAND. VOETBAL. ■7 GELDIGE BONNEN. Werp geen „scherp" tusschen de aardappelschillen Propaganda-Vergadering Ned. Volksdienst, PREDIKBEURTEN, KWEEKERSBELANGEN. BURGERLIJKE STAND. Mededeelingen Plaatselijke Distributiediensten SAPPEMEER, 5 Nov. Een van de meest bekende en meest geachte der oud-ingezetenen uit deze gemeente heeft Dinsdag a.s. een jubileum-dag. Dan zal het 50 jaren zijn geleden, dat dr. F. Meihuizen als semi-arts a an de univers!teit te Groningen tôt doctor in de geneeskunde promoveer- de na verdediging van een proef- schrift, getiteld Bijdrage tôt de statistiek der Hemiae incarcératae. Dr. Meihuizen is 10 Juli 1866 inHoo- gezand geboren. Na het voleindigen van zijn academische studie, d.i. in Aug. 1894 toen hij tôt arts werd be- vorderd, vestigde hij zich als zooda- nig in Sappemeer, eerst in de Zui- der-, daarna in de Noorderstraat. Dank zij zijn voorkomendheid. de jo viale gemoedelijkheid, waarmee hij met zijn patienten wist om te gaan wier vertrouwen hij spoedig wist te winnen; dank zij yporal zijn groote bekwaamheid, had hij in betrekke- lijk korten tijd een dxukke praktijk. Wat van den dokter in den eersten tijd heel wat vroeg. Want ook alwas de tijd, waarin de dokters steeds hooggehoed te voet, of te paard ver schenen, voorbij. toch waren in het laatst der vorige eeuw wegen en ver ve umiddelen allesbehalve ideaal. Maar met taaie volhardendheid heeft di'. Meihuizen, wien nooit iets te veel was, volgehouden tôt heil van de Hjdende menschheid. Op 1 Aug 1933. no g ïitrijdend in het voile har- nas heeft hij zijn practij'k overge dra^en, a an zijn zoon, die meteen in het oude doktershuis zijn intrek nam. Zelf zijn der en moeder Mei huizen toen metterwoon vertrokken naar Groningen, waar ze thans reeds ruim 10 jaren genieten van 'n welverdiende rus-t. Dat het den jubilaris Dinsdag a.s., vooral van hier uit niet aan belang- stelling zal ontbreken, is wel zeker. 5 Nov. Zondag a.s. te 4 uur hoopt de heer Pruysen, gekomenuit Werkendam, zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Evangelisatie ..Reho- both" alhier. Na vooraf ingeleid te zfjn tôt zijn dienstwerk door Ds Kwint van Slochteren in dezelfde dirnst. De heer Pruysen is 30 jaar oud en was voordien hulnprediker te Werkendam en voorganger der Evangelisatie te Made en Drïmme- len. HOOGEZAND. Voor het examen voor apothekers-aasistent is ge- slaagd de heer W. van Kregten, al hier 5 Nov. Tôt typiste ter gemeente- secretarie is benoemd mej. T. Blaauw. voorheen als zoodanig werk- zaam ter secretarie te Wildervank. 5 Oct. Dat de muziek- en too- neelvereen. ,,Kunst en Strijd" van Muntendam hier een goeden naam heett, bleek opnieuw bif de uitvoe- ring, die 7:,j Zaterdagavond hier ge geven heeft in 't café Sloots. Dagen te voren was de zaal reeds uitver- kocht en zeer velen moesten worden teleurgesteld. Die uitvoering viel te roemen. zoowel wat den inhoud van het stuk. als wat de vertolking be- trof. Ten tooneele werd gevoerd: ..Een die niet geteld wordt", een sterk dramatisch getint tooneelspel in 3 bedr. Onder groote ontroering werd de vertolking g°volgd en de overvolle zaal gaf telkens opnieuw blijk van gro-ot? waardeering. De vereeniging zelf zorgde ook voor mu ziek. Een suvcesvolle ^avond.^ '5 Oct. Tôt wachtmeester bij de gemeentepolitie, alhier, is be noemd de wachtmeester bij de Staatspolitie W. Prins van Ede. De ze heeft zijn nieuwe functie reeds aanvaard. ZUIDBROEK. De heer A. Looy- enga, onderwijzer aan de schoolvoor voortgezet gewoon lager onderwijs te Veendam is benoemd tôt onderwijzer aan de openbare ULOschool alhier. SLOCHTEREN. Zaterdag 30 Oct. had onder voorzittersc.h »n van den heer K. Denijs in 't Hoogehuis alhier de jaarvergadering plaats van de Us- centrale ..Duurswold". Na een kort openingswoord. waarin de voorzitter 14 van de 15 aangesloten vereenigin- gen welkom kon heeten, werden de notulen der vorige vergadering voor- gelezen en goedgekeurd. Uit de hier- na volgende jaarverslagen bleek, dat een nieuwe vereeniging was toegetre- den, n.l. de vereeniging „Noordstar' van Harkstede. De rekening van de penningmeester sloot met een voor- deelig saldo, terwijl hem voor zijn ac- curaat beheer décharge werd ver- leend. Met alg. stemmen werd het voor- stel aangenomen om naast de wed- strijd om het kampioenschap van de gemeente Slochteren. een wedstrijd te doen houden voor aile leden van-de aangesloten vereenigingen. Eveneens werd besloten om rechtspersoonlijfc" heid aan te vragen. De aftredende bestuursleden A. Schrik en T. K. Geertsema werden herkozen. Bii de mededeelingen bleek o m., dat zoo mogelijk dit jaar bii de banen vanwege de IJscentrale bord j es zullen worden geplaatst met de ver- melding of het Us betrouwbaar is of niet. Nadat nog enkele interne aan- gelegenheden ter sprake waren ge- bracht volgde sluiting. Op 12 Nov. spreekt in het café Degenhart te Slochteren de bekende Volksredenaar Hendriks. Aanvang der bijeenkomst te 19.30. Kaarten o.a. aan de zaal. POSTHUME OVERWEGINGEN. ,,Hm Metgeestelijke wapenen was ik het bolsjewisme natuurlijk wel de baas geweest Vrijwilligers vertrekken uit 's- Gravenhage. Maandag is weder een contingent van een kleine 400 Nederlandsche vrijwilligers voor deelneming aan den strijd tegen het bolsjewisme uil 's-Gavenhage vertrokken. Voor het eerst was er ditmaal een trœp solda- ten van den Nederlandschen Land- storm ten getale van 105 man, onder hen, die vrijwillig een verbintems voor het oostelijke front or zich had- den genomen. In de op de gebruikelijke wijze ver- sierde zaal van den Dierentuin ston- den allen, met een militair muziek korps op den rechtervleugel, in carré" vorm opgesteld toen -tegen drie uur de pl.v. leider van de Nationaal Socia- listische Beweging, <Je heer van Geel- kerken. als vertegenwoordiger van Mussert, en SS-Sturmbannfuhrer Rouenhoff, als vertegenwoordiger van SS-Obergruppenfiihrer Rauter, bin- nentraden voor de inspectie, waarbij het muziekcops zich deed hooren. De heer van Geelkerken hield ver volgens een toespraak waarin hij her- innerde aan de mentaliteit van vroe- ger ten opzichte van het soldaat-ziin, in vergelijking met thans, nu zoove- le duizenden Nederlanders vrijwillig de taak om voor volk en vaderland te strijden op zich hebben genomen. Had men, wanneer men er vroeger in lootte, het gevoel „er in gedraaid te zijn", om nog maar te zwijgen van den tijd, die een menschenleeftijd langer daaraan voorafging, toen men voor een paar honderd gulden zijn dienstplicht door een armen jongen kon laten verrichten, dat ailes even- als de tijd waarin het ideaal „geen man en geen cent" gold, is thans voorbij. Bijzonder verheugde spreker zich er over dat heden voor het eerst ruim honderd man aanwezig waren die hun opleiding bij den Landstonn hebben genoten. Allen drukte hij op het hart een voorbeeld te zijn van kameraadschap en trouw, in het bij zonder de leden der N.S.B. onder hen, wier persoon propaganda voor de na- tionaal-socialistische gedachte be- hoort te zijn. Mede namens den Lei der van het Nederlandsche Volk gaf spreker uiting aan den wensch dat het hun allen goed moge gaan. De plaats die wi.i na dezen oorlog zullen innemen wordt bepaald door hetgeen wii hebben gegeven in dezen strijd voor het vaderland, den Fiihrer en het nieuwe Europa. Hiema speelde het muziekcorps het Wilhelmus. SS-Sturmbannftiihrer Rouenhoff sprak hiema uit naam van SS-Ober gruppenfiihrer Rauter en constateer- de eveneens met groote voldoening dat ditmaal een groep van ruim hon derd man Landstormers zich onder de vrijwilligers voor den strijd in het Oosten bevond. Het geldt in dezen De arbeider J. Woltjes, wonende aan de Gedempte Forstenwij'k, te- genover het postkantoor, had zijn oud heerenrijwiel achter zijn wo- ning staan. Het werd hem afgesto- len. Te Ommelanderwijk (Kerkpad) woont de arbeider Reinder Bisschop die een konijn (ram) van 10 pond zwaar bezat. Het dier is hem afge- stolen. Van den landbouwer W. Meijer, wonende aan de Zuidwending. werd uit een landbouwschuur. staande achter de fabriek van de N.V. Nati- ,onale Zetmejelinduçtrie àldaar. een 1 groote hoeveellieid koolzaad ont- vreemd. Bii den électricien G. Smid. aan de Nieuwelaan, werd een wit konijn gestolen. Hoewel het aardappelrooien reeds vrijwel zijn beslag voor dit seizoen heeft gekregen, houden vele land- bouwers er niet voldoende rekening mee. dat na een half uur voor zons- ondergang, geen vuurgloed en geen rook meer op de velden zichtbaar mag zijn. Er zijn nog te velen die met dat voorschrift geen rekening houden. Zii stellen zich echter aan groote moeilijkheden bloot, w-aarom een waarschuwing geenszins overbo1- dig geacht moet worden. Ds. R. CREMER OVERLEDEN DOOR KOLENDAMP. Dinsdagochtend bemerkte de fa- milie van ds. R. Cremer te Veendam die in de huiskamer zat, dat er uit den ketel der centrale verwarming bedwelmende dampen waren ont- snapt. De oud-predikant begaf zich naar den kelder om een onderzoek in te stellen. Zijn dochter voelde zich plotseling onwel en moest naar bed. Toen ds. Cremer niet uit den kelder terugkeerde, wilde de zoon even naar zijn vader gaan kijken, doch hij verloor in de gang het be- wustzijn en bleef liggen. Zoo vond het dienstmeisje Dinsdagochtend de familie. Zij waarschuwde een dokter. Even later vond zii den dominée dood in den kelder. De zoon en de dochter zijn thans. na geneeskundi- ge behandeling. buiten gevaar. Ds. Cremer bereikte den leef-ti.id van 75 jaar. HU was een zeer bemind oud- predikant en stond ruim 41 jaar bij de Ned. Herv. Gemeente te Veen dam. In 1936 ging hij' met emeritaat. De vorige week Donderdag is de directeur-geneesheer van Ziekenzorg de arts J. Boes. wonende aan den H. van Suchtelenweg te Wageninvf- toen hii te ruim negen uur 's avonds thuis kwam en zijn fiets in de gara ge wilde zetten. doodgeschoten. Van den dader onibreekt elk spoor. Dr. Boes was niet aangesloten bij een politieke partij. ARM IN DORSCHMACHINE AFGEKNELD. De arbeider Corn. Oosterhuis. werk- zaam op de dorschmachine. staande bii den landbouwer B Westerdijk te Uithuizermeeden. had het ongeluk met een zijner armen in de machine te geraken waardoor dit lichaams- deel werd afgekneld. Na verleende eerste hulp werd de patient naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. EEN GOEDE VANGST. Het mopje van den hengelaar, die in de plaats van een visje een oude schoen verschalkte is oud en mis- chien niet eens waar gebeurd. Maar de betrouwbaarheid van onzen cor- respondent te Lemmer garandeert ons de juistheid van het volgende frappante bericht, aldus schrijft ..Het Volk". Toen de heer G. v. d Gaast aan het hengelen was in het stroomka- naal kreee hii goed beet. want hii haalde de hengel op en aan de haak zat een fiets Deze was echter van de handen ontdaan en later bleek. dat de fiets het e^endom v-as van den heer A. K. de Boer. Hetrij- wiel was enkele weken geleden gesto len. strijd niet in de eerste plaats Duitscn land, Nederland, Den-emarkem of eenig ander Germaanch land. doch het geldt alleen het bestaan van Europa. Spréker wees zijn hoorders op het nut en de noodzakelijkheid van volstrekte orde en discipline, zonder welke men geen goed soldaat kan zijn. Het was echter %ijn over- tuiging dat de Nederlander, mits I^ij een goede opleiding heeft ontvangen, een even goed soldaat als de Duit- scher kan zijn. Verder spoorde hij allen aan een goede kameraadschap te betrachten. Voor den SS-man geldt het woord ,,Mijn eer heet trouw". Spreker eindigde met een woord van dank en met den wensch dat allen gemeenschappelijk zouden marcheeren tôt het doel: het nieuwe Europa, is bereikt. De plechtigheid eindigde met het spelen van de Duitsche volksliederen. Daarna marcheerde de troep onder muzikale begeleiding naar het stati on. VOOR DEN POLITIERECHTER Messensteekers veroordeeld. Heden had voor den Politierechter te Groningen de voortzetting plaats van de behandeling der zaak tegen Jacobus D. en Hendrik H., beiden te Muntendam die den 3den Augustus 1.1. den boel op stelten hebben gezet bij den kastelein O. J. Félix te Sap pemeer. Nadat zij daar zoowat den geheelen middag hadden doorge- bracht en flink onder de olie waren gekomen, was D. begonnen met het geven van rondjes aan aile aanwe- zigen. Toen hem echter bij het weg- gaan de rekening werd gepresen- teerd van f 25.40 vertikte hij het te betalen, omdat hij het gevoel had, dat Félix met dubbel krijt had ge- schreven 0f de borreltjes veel te hoog had genoteerd. Om herrie te voorkomen was echter zijn vriend Prins zoo goed de nota te voldoen; maar D. bleef voortgaan met zijn misnoegen in heftige woorden uit te spreken en gooide om zijn woorden kracht bu te zetten een bierglas stuk Het gevolg was, dat de kastelein met hulp van H. Watermulder D. uit het cafe trachtte te verwijderen. Gemak- keli.jk ging dat niet. Bij de worste- Img werden door D. en H. de mes- sen getrokken, waarmee een zekere Pennmg (die niet was verschenen) en Watermulder emstig werden ge- wond. De officier van justitie vorderde tegen d., die^reeds eenige keeren wegens mishOTideling is veroordeeld 4 maanden, tegen h. die een blaneo straf^18 heeft- 2 maanden gev.- De verdediger mr. Kuiper te Veen dam betoogde ten aanzien van bei- de verdaChten ,dat zij' uit noodweer hebben gehandeld en dat bovendien met vaststaat wie het eerst zijn te- genstander heeft aangepakt. Beiden hebben zich beangst gevoeld en nood- gedrongen het mes getrokken. Reke ning houdende met de omstandighe- den vroeg pleiter voor D. een lichters straf, voor H. ontslag van rechtsvér- volgmg. De Politierechter legde D. 2 mnd gevstraf op, en veroordeelde H. tôt 1, 40 b-. subs. 40 d. h., ook al orpdat ^L!5llchtingen omtrent zijn persoon gunstig waren geweest. - Beleedigingen. Tusschen twee Muntendammer schoonen ontstond een heftige woordenwisselingwaarin de een de ander voor de dikste h.... van Muntendam uitmaakte. De beleedig- de, die een onbesproken reputatie i et aan en zoodoende moest Aaltje V.de V. zich verant- woorden. Zij bekende volmondig maar verontschuidigde zich met de mededeehng. dat zij zich door haar dnit iiad laten meesleepen. Zii kreeg f 8 b., subs. 8 d. h. Diefstallen. Wegens diefstal van een werk- broek ten nadeele van Joh. Rehwin- kel werd Lammert H. te Hoogezand veroordeeld tôt f 20 b.. subs. 20 d. h. Boelo Jan K. te Hoogezand, niet verschenen, heeft Jacob Koning al- daar geduwd en op het hoofd gesla- gen, daarna een ruit vemield en het overhemd van K. verscheurd. Ver- dachte werd veroordeeld tôt 14 d. gev.straf en tôt betaling van f 4 75 voor de ruit en f 5 voor het ver- scheurde overhemd ECONOMTSCHE RECHTER GRONINGEN. Hii kwam veel boomen tegen. Komelis A. Kr., hellingknecht te Sappemeer, heeft een tijdje geleden, toen het al goed donker was, een strooptocht ondemomen teneinde fruit te bemachtigen voor zijn kin- deren. Ter verontschuldigtng voerde hij aan dat hij zooveel boomen tegen- kwam dat hij op het laatst aile zak- ken vol had. De buit bestond uit plm. 5 kg. pruimen, peren en appels. Hij werd veroordeeld tôt f 15 of 5 dagen hechtenis. Aaldrik B. te Sappemeer had zich eveneens wegens fruitdiefstal te ver- antwoorden. In de stukken werd niet erg gunstig over hem geoordeeld. Hij staat bekend als een diefachtig iemand, die alleen molensteenen laat liggen. De officier vorderde 15 dagen gev.straf. Hij -werd veroordeeld tôt f 50.— of 20 d. Graanstroo is een goede en goedkoope grondstof voor cellulose. Twee jaar geleden hebben we al betoogd dat de Nederlandsche land- bouw van zijn overschot aan stroo kan worden bevrijd als graanstroo tôt krantenpapier wordt verwerkt. 't Is van belang als van stroocellu- lose brief- en correspondentiekaarten worden gemaakt, zooals reeds ge- schiedt, als de cellulose uit stroo wordt gebezigd bij de vervaardiging van kunstzijde, als er bouwplaten worden gemaakt uit stroo, doch be- zien wij het uit het oogpunt van den afzet van stroo in Nederland als ge- heel dan kan slechts de vervaardi ging van krantenpapier ons van het overschot afhelpen. Nergens wordt stroo zoo netjes in pakken geperst al hier. Daaruit volgt dat ook ner gens de mogelijkheid van verzending en verhandeling zoo groot is als hier. Behalve het stroo dat de stroo- cartonfabrikanten en land- en -tuin- bouw verbruikten, was er nog uit- voer naar [het dftitenland. Jaarlijks werden hier 2% 3 millioen ton graantsroo voortgebracht, waarvan ongeveer 200.000 ton werden uitge- voerd. Evenveel vexbruikte de stroo- cartonfabricage. Er bleef een aan- zienlijk overschot, waarvoo-r geen aan wendingsmogelijkheid was. De ver vaardiging van cellulose uit stroo was ook in Nederland niet nieuw. Een fabriek maakte die, doch de voort- brenging was beperkt. Cellulose uit hout die hier algemeen wordt ge- bruikt voor papierbereiding, is een fabricage die door onderlinge ultwis- seling van ervaringen sterk is voor- uit gegaan. Bij stroo werkte iedere fabriek meer voor zich zelf. Indertijd hebben we melding ge maakt van de proeven die ir. Rit- man voor het Ned. Proefstation voor Strooverwerking te Groningen heeft genomen met stroocellulose voor pa pierbereiding. Nu heeft ook het Fonds Stichting Landbouw Export Bureau 19161918 proeven laten ns- men, die aanvankelijk waren gericht op cellulose voor de kunstzijde-indu- strie, doch waarvoor later het dich- terbij' liggende doel: celstof voor de papierindustrie werd gekozen. Wij mogen de gevolgtrekking ma- ken, dat Nederland zijn eigen cellulo se voor papierbereiding kan maken. Reeds voor den oorlog, toen noutcel- lulose sterk in prijs opliep, is naar andere grondstof f en gezocht en zijn die -ook gevonden, hoewel men zich er niet op had voorbereid. Thans is de houtschaarschte toegenomen en het papierverbruik zal nog stijgen. Reeds voor den oorlog werd papier meer en meer tôt draden gesponnen en zoo in textielgoederen gebezigd, ten deele voor fabrikaten die heel goed zijn, want papier is sterk en ook duurzaam, als het maar eenigszins tegen vocht wordt beschermd. De landbouw in ons land kan niet bestaan als hij het stroo niet kan verkoopen. Daarvoor is, ook indien de strooeartonindustrie, hetgeen on- waarschijnlijk is, na den oorlog nor- maal zou kunnen doorwerken, een groot binnenlandkch afzetgebied noodig en dat is, naast ander pa pier, de vervaardiging van kranten papier. In kwaliteit en in prijs kun nen deze grondstoffen concurreeren met andere. Uit het stadium der proefneming zal deze zaak dan ook moeten over- gaan in de practijk. Daarahn zal lei- ding moeten worden gegeven van overheidswege. Aan den goeden of kwaden wil van particulière leveran- ciers of verbruikers van grondstof fen kan dit niet worden overgelaten. Alg. Handelsbl. „PIRATEN". Bovengenoemde Bioscoop zet haar bezoekers deze week een Ttaliaansclie film in Duitsche Versie voor n.l. „Pi- raten". Van piraten verwacht men, dat ze vechten. In dit opzicht zal de ze Italiaansche film niemands ver- wachtingen teleurstellen. Deze film, vol sensatie en spanning, over het ru- we en sensationeele leven der zeeroo- vers, brengt talrijke gevechten van man tegen man, waar bii Primo Cane- ra, een stukje boksgeschiedenis, inz'n element is als de woedende mulat, die de vechtpartiien verbluffend echt speelt. Een boeiende rolprent, ber- stens vol met handeling en actie, in de romantische omgeving van een 18de eeuwsch pirateneiland. met een wonderbare variatie van figuranten in het kaperhol en taveemes. J. D. B. Lammerts. COMPETITIESTANDEN. Afd. V. le klasse: Heerenveen 8 7 0 1 14 46- 8 LSC 8 5 1 2 11 20— -11 Achille s 8 4 3 1 11 17— -19 HSC 8 4 2 2 10 19- -16 Be Quick 8 3 3 2 9 11— -20 Sneek 8 3 1 4 7 31- -13 GVAV 8 1 4 3 6 6- -12 Velocitas 8 1 3 4 5 4- -16 Leeuwarden 8 1 2 5 4 10- 23 Veendam 8 1 1 6 3 12- -20 2e klasse B: Emmen 7 4 3 0 1.1 44- -11 Bato 3 3 1 9 19- - 8 Appingedam 7 3 3 1 9 15- - 9 Helpman 8 2 4 2 8 20- -32 Woltersum 7 2 3 2 7 18- -18 Hoogezand 7 3 1 3 7 15- -16 WW 8 2 3 3 7 15- -19 GRC 7 2 2 3 6 13- -15 Muntendam 6 1 3 2 5 11- -13 FVV 7 2 1 4 5 12- -28 Noord^r 7 1 2 4 4 12- -25 3e klasse D: Thps 8 6 1 1 13 35- -14 Delfzijl 8 5 2 1 12 28- -13 Farmsum 8 5 2 1 12 24- -17 Veelerveen 8 4 3 1 "11 24- -12 Scheemda 7 5 0 2 10 34- -17 Wildervank 8 4 0 4 8 24—28 Nw.-Schans 8 3 1 4 7 19- -18 Kwiek 8 0 3 5 3 14- -35 Rpllingwolde 6 0 2 4 2 6- -20 PJC 7 0 0 7 0 9- -43 en Tôt en met 13 Nov. Brood Beschuit Melk lf liter Taptemelk Aardappelen Tabak (46 alleen sigaren) Vleesch 100 gr. 45 en46A Vleesch 25 gr. 45 en 46B Suiker 683 en 693 Koffiesurrogaat, 250 gr. 094 Bloem 688, 689 Havermout, 250 gr. 690 Vermicelli, 100 gr. 091 Kaas, 100 gram 692 Jam, 250 gram 695 Versnaperingen, 100 gr. s.werk 45 Gort, 250 gr. - 45a Rijst of Gort, 250 gr. 45b Margarine, 125 gr. 45a en 45b Tôt en met 11 Dec. Boter v. kinderen 2-69, 3-69, 4-69 t.m. 31 October Eenheidszeep 671 Eenheidszeep Z Waschpoeder 675 Waschpoeder T Toiletzeep v. kinderen if TOT EN MET 19 NOVEMBER: Petroleum 13, Il TOT EN MET 31 DECEMBER: Scheerzeep Textiel 7 Brandstoffen 15 t.m. 19 BV TOT EN MET 29 FEBR. 1944: Brandstoffen 20. 21, 22 BV TOT EN MET 30 APRIL 1944: Brandst. v. kookdoel. 11 t/m 16 Kl J N.B. Voor vervangingsmiddelen on chocolade zal de eerstvolgende bon- aanwijzing geschieden op 14 Nov. Men lette er verder op dat het kaasrantsocn is verminderd tôt 100 gram. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp, Giro 5553. WEEST OP UW HOEDE! On-bekenden maken in de hoofd- stad gebruik van de duisternis door van voorbijgangers hun hoeden te rooven. Ook ui-t ande re plaatsen kwamen al bench- ten van dergelijke hoedendief- stallen. ,,Pas op voor de hoedenjagers!" 't Is een raad, niet ongegrond, want in 't avondlijke duister sluipen onbekenden rond: heel behoedzaam zijn ze bezig en dat gaat in 't donker goed. want ze hebben het voorzien op d' ook al schaarschen heerenhoed. Menig' Amsterdammer is al zoo z'n hoedje kwijt geraakt; menig hoedje is in 't donker door de boeven buitgemaakt. zorg er voor dus te hoeden voor dit hoedenboev-enpak: dat U 't hoedje niet kuni missen, daaraan heeft de dief toch lak. Houdt ze deksels in de gaten, houdt Uw deksel stevig vast, daar Uw hoed waarschijnlijk ook wel op eens andermans hoofd past! 't Zijn beslist gehaaide jongens, die des avonds zijn op 't pad en ze zijn onder één hoedje blijkbaar niet zoo gauw gevat! Avondlijke hoedendragers, pas goed op Uw hoed, want 't moet; weest dus 's avonds op Uw hoede en behoed Uw hoedje goed! H. v. H. In het hôtel Faber te Hoogezand werd Donderdagavond een openbare propagandavergadering gehouden van de Nederlandschen volksdienst. Voor talrijke aanwezigen traden als spre- kers op de Heeren Paul, Kreisge- schaftsfùhrer der N.S.D.A.P. en M. A. Goedhardt Hoofd van de Afd. Voor- lichting van de N.V.D. te Groningen. De Heer Paul zette ditvoerig uiteen met welke moeilijkheden de N.S.V. in Duitschland te kampien heeft gehad. Ook in Duitschland Itostte het heel wat moeite om het vcflk te leeren of- feren. Maar dank ziin' de toewiiding en de vasfcberadenheid van de diver se medewei'kers van de N.S.V. is men er in geslaagd deze Organisatie tôt een prachtig instrument op te bou- wen Men staat er versteld van aldus de Heer Paul, wat de N.S.V. presen- teert b|ï de huidige terreur- aanval- len op Duitsche steden. Spreker spoorde de toehoorders aan zich ook in de toelcomst volledig in te zetten voor het mooie werk van de N. V.D. Ook in Nederland zal het volk eervs de oogen ppen gaan en zullen zii het mooie werk van N.V.D. en W. H.N. gaan waardeeren. De Heer Goedhardt die vervolgens het woord kreee ging uitvoerig in op de vele faken die voor de Nederland sche Volksdienst zijn weggelegd. Hij belichtte tritvoerig de diverse werk- zaamheden en noemde met marne de Onderafdeeling! Moeder en Kind en de tandheelkudiee verzoi'gtng op de scholen. De N.V.D. vat zfjn taak op als plicht aan het volk. Men behoeft zich nooit of te nimmer te schamen als men hetzfj- met de roode bus op straat -gaat, hetzii dat men zich op andere wijze inzet voor de N.V.D. en dus voor het Geheele Nederlandsche Volk aldus spreker. Men verwijt ons dat wij aan politiek doen. Maar doen wij dan werkelijk aan politiek als wij op de diverse scholen het gebit van de kinderen nazien? Wie zou dat dur- ven beweren? En doen wij aan poli tiek, wanneer wij moeders van groo te gezinnen en kinderen voor een tijdje naar een mooi vacantieoord gaan uitzenden om weer op krachten te komen? Neen wij doen niet aan Politiek. Wij willen slechts het Ne derlandsche Volk gezond maken en gezond houden opdat het Nederland sche Volk weer een fier en sterk volk zal worden. Vervolgens sprak de Prov. Direc teur van de N.V.D. -te Groningen, de Heer H. Jebbink, nog enkele kern- achtige woorden. Hij spoorde de aan wezigen aan zich door niets uit het veld te laten slaan en de doeleinden van de N.V.D. steeds meer te gaan uitdrasen. Wii meenen het goed met het Nederlandsche Volk, aldus de Heer Jebbink, en daarom zetten wi.i door ondanks aile tegenwerking die wii helaas aile dagen ondervinden. Het Buurtschapshoofd van Hooge zand Burg. G. G. Spoelstra bracht vervolgens dank aan de sprekers voor bun gloedvolle uiteenzetting en sprak de hoop uit dat de N.V.D. te Hooge zand zich steeds verder zou uitbrei- den tôt. heil van het volk. DAMMEN. Op een Zaterdagavond in 't hôtel wed. Groeneveld. Stationsstr.. Sap pemeer, gespeelden competitiewed- strijd van den Prov. Gron. Dambond won in de hoofdkl. ..Houdt Stand" te H.S. van ..Groningen" met 11 9, doch verloor in de eerste klasse van ..DD.K." te Groningen met 46 ZONDAG 7 NOV. 1943. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer, 10.15 u. ds. Vermeulen van Groningen. Hoogezand, 10 u. ds. Schmidt, coll., 11 M: u. Kinder kerk. Kielwindeweer, geen dienst. Kropswolde, 10 u. mej. Hoving (dankdag). Engelbert, 2% u. de hr. Noordhof. Harkstede-Scharmer, 9% u. ds. Was- senaar: 7 u. ds. Staal met kerkk. (lokaal). Kolham, 10 u. ds. Schoenmaker. Slochteren, io u. ds. Kwint, Dank- stond voor het gewas. Schildwolde, 9% u. ds. Zuiderduyn. Overtechild, 9% en 2 u. ds. Beijer (coll.) T.îuchem, 9% u. de hr. La Brijn. Siddeburen, 9 '4 u. ds. de Vries. Noordbroek, 10 u. ds. Ooolsma van Groningen. Zuidbroek, 10 u. ds. Loorbach. Doopsgez. Kerk. Sappemeer, 7 u. Jeugdd., ds. Gorter Van Groningen. Geref. Kerk. Sappemeer, 9% u. ds. Tom; 3.30 u dez. (dankuur). Martenshoek, 10 u. cand. Rienks; 7% u. Ev. samenk. samenzang. Schildwolde, 9% en 2.30 u. ds. van Dijk. Siddeburen, 9Ms en 2.30 u. ds. Los. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer, 4 u. bev. en intrede de hr. Pruysen v. Werkendam. StoofBhom, 10 u. de hr. Bergmans. Noordbroek, 3% u. de hr. Bergmans Schaaphok, 9% u. de hr. Blaauwwie- kel. Froombosch, 7 u. de hr. Blaauwwie- kel; 1% u. Zondagsschool. Bapt. Gem. Hoogezand, 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 2 u. Kinderkerk; 8 u. Jeugdd. Foxhol, 10 en 4 u. Ev. Wolters, daarna H.A.; 7% u. Jeugdd. Siddeburen, dienst. Oud-Katholieke Kerk. Zuidbroek, (Ned. Herv. Kerk) 3% u. H. Dienst (t.b.v. geëvacueerden) Pastoor Nieuwenhuyzen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Beroepen te Hengelo (toez.) ds. K. G. Kwint te Slochteren. V. V. H. S. A.s. week enkel veiling op Donder dag. Aile koolsoorten moeten voort- aan zonder blad worden aangevoerd. Opgaaf wordt gevraagd voor a.s. Woensdagmiddag 12 uur van Boe- renkool en Knolselderij boven 6 cM., die voor levering beschikbaar is. Sappemeer, 4 Nov. 1943. SAPPEMEER 29 Oct. t/m 4 Nov. Geboren: Diewertje, d. v. Harm M-esschendorp en Trientje Beks; Ina, d. v. Eltje ten Cate en Gerritje Petersen; Hilligje, d. v. Arend Mul- der en Jantina Schu-t; Gijsbert Go- vert, z. v. Lambert Joseph Maria Hooft en Elisa Margaretha Maria van Nunen, won. -te Hoogezand; Jan tina, d. v. Derk Ottens en Aafie R-ouwkema, won. te Hoogezand. On- dertrouwd: Hindrik Meijer, 26 j., Sappemeer en Lubbechiepa Engels, 22 j., Groningen. Overleden: Mar-ia Spieker, 12 j., d. v. Hemmo Spieker en Hillechina Elzina Nieuwold. HOOGEZAND 27 Oct. t/m 3 Nov. Geboren: Elssien. d. v. Harm Nij- borg en Clasina W. Hamminga, Wes - terbroek; H-rnderika, d. v. Hendrik Smit en Sima Schreijer, Foxham Hgz.; Willemtje, d.v. Hendrik Doorn- bos en Jantje Helmers, Hoogezand a/b; Sebo. z. v. Jacobus Hends Mas- sink en Klaassien Meijer, Foxhol. Ondertrouwd: Jan Willem Ptruntel- v. Hoogezand en Reinderika Lolke- ma v. Wolvega, Weststellingwerf. Jan Klinkhamer v. Spijkerboor, Dr. en Klasina Martijn van Nieuwcoin- pagnie; Harmen Brink, v. Rotter dam a/b en Bouke Oostland v. Hoo gezand a/b. Gehuwd: Albertus Loc- horn en Geertje Prins: Hendrik Joh. Jac. Wolbrink en Albertje Kornaat. OveHeden: Mmno Albelrt Bouman, oud 52 j., echtgenoot v. Comelia L. Gelderloss; Johanna Klazina Prins oud 65 j. weduwe v. Jan de Deugd. Levenloos aangegeven kind vVi Wil lem Nieborg en Elsien Drenth. SLOCHTEREN 28 Oct. t/m 3 Nov. Geboren: Bouwiena Pieterke, d. v. J. S. Bijlsma en G. Sterenberg, Scharmer; Garmt, z. v. K. Hammin ga en A. Knollema, Harkstede; El- siena Alberdina, d. v. B. H. Moedt en S. J. Steenhuis, Hélium; Roelf Harm, z. v. G. J. Meijering en E. Nijlaan, Slochteren; Heino, z. v. E. Smit en F. Woldhuis, Siddeburen; Geert, z. v. A. Smit en J. A. Vegter, Kolham. Ondertrouwd: F. Wolthof, 26 j. en G. Remminga, 31 j., b. v. Siddeburen; B. H. Westerbaan, 22 j.. Kolham en G. Gernaat, 18 j., Wil dervank; R. C. Kruit, 26 j.. Mussel- kanaal en E. A. Meijer, 23 j., Borg- weg. Getrouwdo W. Starke, 28 j„ Slochteren en K. C. van Heuveln, 22 j.. Hélium; K. Suur, 22 j. en M. H. de Jonge, 20 j., b. v. Kolham; W. II. Kor, 21 j., Muntendam en A. Per- don, 21 j., Harkstede: H. Dijkman. 30 i., Slochteren en E. Koopman, 29 j.. Kolham. Overleden: H. Boerema, 68 j., wed. v. E. Bouwman, Hélium (overl. te Groningen) T. J. Bakker, 15 j., d. v. K: Bakker en J. Smith, Overschild (overl. te Groningen). ZUIDBROEK 28 Oct. t/m 3 Nov. Geboren: Hillechien, d. v. Hendrik Jan Stel en Frederika Noor. Onder trouwd: Daniël Poppo Beereboom, Zuidbroek en Geeske Beereboom, Eenrum. Overleden: Harm Buurmei- jer, 73 j., echtg. van Janna Uuldriks, (overl. te Assen.) MUNTENDAM 22 Oct.—4 Nov. Geboren: Martinus, z. v. Hendrik Eppo Engels en Grietje op de Dijk: Aaldrik, z. v. Hilbrand Billholt en Albertje Abee. Ondertrouwd: Sietse Smedeman, 30 j. en Heintje van Dijk, 30 jaar, beiden van Muntendam. GetrouwdEppo Keizer, 26j.enRoe- lofje Rinsma, 33 j., b. v. Muntendam. Overleden: Henderika Scholtens, 66 j., echtg. v. Roelf Kampinga; Jaco- ba Smit, 66 j., echtg. v. Poppo Schip- huis. DISTRIBUTIEDIENST SAPPEMEER. Ruiling inlegvellen is voor hen, die geboren zijn nâ 31 Oct. doch vôôr 29 Nov. in de jaren 1922, 1929 en 1939. Uitreiking bonkaarten 13e période heeft wederom plaats vanaf Maan dag 8 Nov. a .s. volgens de op de in legvellen gestempelde data. Het pu- bliek wordt dringend verzocht, zich stipt aan deze data en tijden te hou den. Aan personen, beneden 18 jaar worden geen distributiebescheiden uitgereikt, terwijl per persoon niet meer dan 10 stamkaarten tegelijk mogen worden aangeboden. Sappemeer, 6 Nov. 1943. DISTRIBUTIEDIENST HOOGEZAND. 8 t/m 13 Nov. 1943 Uitreiking Bonkaarten 13e période voor zelf- verzorgers. Dezelfde uren als voor heen en de dagen als aangegeven op het inlegvel van het Hoofd. DISTRIBUTIEDIENST SLOCHTEREN. Uitreiking Bonkaarten 13e péri ode. Het is noodzakelij'k gebleken de uitreiking van bonkaarten in de toekomst dusdanig te regelen, dat eerst de zelfverzorgers de bonkaarten ontvangen, daarna de niet zelfver zorgers. De data van uitreiking ver- anderen nu weer. Een ieder dientaan de hand van onderstaand schéma na te gaan wanneer de nieuwe kaarten dienen te worden gehaald. De data op de inlegvellen zijn vervallen. Harkstede „Ons Dorpshuis". Maan dag 8 Nov. uitsluitend zelfverzorgers. Voormiddags huisno.'s E 1 t/m 360, namiddags no.'s F 1 t/m 120. Dinsdag 9 Nov. uitsluitend zelfverzorgers. Vrn. F 121 t/m 245, nam. no.'s G 1 t/m 135. Woensdag 10 Nov. uitslui tend zelfverzorgers. V.m. no.'s G 136 t/m 270, nam. G 271 t/m 319. Don derdag 11 Nov. de niet zelfverzorgers. V.m. no.'s E l t/m 360 en F 1 t/m 200, nam. F 201 t/m 245 en G l t/m 319. Slochteren Café SMIT. Vrijdag 12 Nov. uitsluitend zelfverzorgers. Vm. no.'s C i t/m 170. nam. no.'s C 171 t/m 340. Zie voorts onze publicatie in het volgend no. van dit blad. Aile zelfverzorgers zullen bij deze uitreiking de zg. zegelkaarten ontvan gen. Voor contrôle is 't daarbij nood- zakelijk, dat een ieder, die in hetbe- zit is van een grijze inschrijvings- kaart van de L.C.O., deze kaart me- debrengt. Toeslag voor zwaren arbeid. De toeslagkaarten voor zwaren arbeid zullen niet meer tegelijk met de uit reiking van de gewone bonkaarten worden uitgereikt. De uitreiking van toeslagkaarten zal te Harkstede ge schieden op Zaterdag 13 November van 9 tôt 12 uur.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2