49 PISATSELIJK NIEUWS. VERSNAPERINGEN VOOR VOETBAL. SINTERKLAASAVOND BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER PROGRAMMA VAN DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP, KWEEKERSBELANGEN. GELDIGE BONNEN. WIJ ONTVINGEN PREDIKBEURTEN. BURGERLIJKE STAND. OFFICIËELE MEDEDEELINGEN. 1 SAPPEMEER. Dec. 1943. Herman Rinket's Variété, met als hoofdscho- tei ,,De Kiiima - Hawaiïans'had zoc>- wei Zaterdag- als Zondagavond m 't hôtel ,,Struvé" een voile zaal ge- trokken. vrijwel uitsluitend bevolxt door de jongere generatie. Die veel kreeg te genieten. In d# eerste pla,ats van de drocmerige Hawaiïan-muziek waarvan voor velen telkens opnieuw een groote bekoring uitgaat met als bijzondere attractie de electrische giu- tàar op standaard. een Nederlandsch fabriekaat, maar daarnaast werden ock andere nummers gegeven, die ge- weldig insloegen. Zoo Jack Gerlach, de populaire Radio-accordeonist. To- nio Menti, de geestige jongleur die equi libristische toeren vertoonde, welke algemeene verbazing wekten evenals de geheimzinnige toeren van Charlois, bet Oostersche mysterie en dan vooral Scholten en van 't zelfde, twee vrooîijke jongens en een gui- taar die door zang en voordracht on- gemeen wisten te bœien. Mét een geestig woord en enkele mcppen, 00k al waren die niet altijd nieuw, wer den de verschillende nummers aan alkaar gekoppeld door den conféren cier Alex de Haas, die zelf verdien- steliik 00k enkele liedjes aan de pia no ten beste gaf. Al met al een goede vocrstelling, die veel succès oogstte. BORGERCOMPAGNIE. 3 Dec. Bij den landbouwer M. ten Kate, alhiev, zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag 8 kippen ontvreemd uit het schuuirtje. Vtermaedleîilk heeft men eerst het kippenhok willen losbre- ken. maar toen men de beestjes op deze manier niet te pakken kon krijgen heeft men getracht door de deur heen ze te bemachtigen. Ver- der wordt er 00k nog een groot ge- deelte van het gereedschap uit de timmerkist. welke ook daar in de buurt sto»d. vermist. Aangifte bu de politie is reeds gedaan. HOOGEZAND. 3 Dec. Dat de le- den der Korfbalvereen. „Uni", be- halve bij het korfbalspel zich 00k weten te onderscheiden op ander ge- bied, bleek Zaterdag- en Zondag avond op de beide groote amuse- mentsavonden. door hen georgani- seerd in 't hôtel ..De Nieuwe Brug alhier. Deze zijn geworden tôt een succès. Beide avonden was de zaal vol Zaterdagavond was ze al van tevoren uitverkocht en wat gebo- den> werd verdiende allen lof. Het Hawaiïan-ensemble gaf de eigenaar- dige Hawaiïanmuziek knap in stijl, de accordeonvirtuiozen wisten ongc- meen te boeien en 00k de opvoerlng van een paar éénacters viel zeer te roemen. Het was dan 00k geenwon- der, dat het publiek telkens opnieuw blijk gaf van groote waardeering. De uitvoeringen werden ingeleid en gesloten door den heer B. Pled- derman. 3 Dec. Tôt gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente, alhier, zijn herkozen: mej. P. Tie- dens en de heeren H. Hartlief en J van Dam en gekozen in de plaats van mevr. J. B. D. van Dam—-Prins, van den heer K. de Vries, die zich niet herkiesbaar stelden en in één vacature: mevr. M. Couwenhoven-- Schoenmaker en de heeren J. W Bruinvoort en B. Deekens. Tôt no- tabelen werden herkozen: de heeren L. Hemmes, J. van Dam en P. J. Drent en gekozen werd voor den heer G. G. Wolthuis, die zich niet her kiesbaar stelde, de heer P. Hoen. 3 Dec. Tôt gemeenteontvanger 1 en* teVens boékhoudèr-kassfer der gemeenteliike bedrijven is uit 40 sol- licitanten benoemd de heer E. H. Schansema, thans gem.-ontvanger te Zuidbroek. 3 Dec. Terzake distributieover- tredingen. gepleegd in Hoogezand. Sappemeer en omgeving, heeft de politie tegen 24 personen. alhier, pro- cesverbaal opgemaakt. 3 Dec. De gemeentepolitie heef1 procesverbaal opgemaakt tegen J. W. K., alhier. terzake het opkoopen van bonnen. 3 Dec. Deze week heeft de politie hier een algemeene contrôle ingesteld naar de prijzen in verschillende speelgoedwinkels. Tegen twee winke liers is procesverbaal opgemaakt. 3 Dec. Tôt klerk ter secretarie, afd. evacuatie, is alhier benoemd, de heer A. Prins te Muntendam. 3 Dec. Wegens diefstal van een 10-tal fietsen, in hoofdzaak ont vreemd uit het station en bii 't hoteij Paber, is onlaings aangehouden R. H van Groningen. thans gedetineerd. Na langdurige nîtsporingen, tôt zelfs.. in Amsterdam, ,1s het de ge meentepolitie alhier. gelukt een 6-tal der gestolen riiwielen weer op te sporen en bovendien twee actetas- schen en een vrintertrui. NOORDBROEK. 3 Dec. De arbei- dersvereeniging DVS voerde in hôtel Staal het toneelstuk .,Op Dwaalwe- gen" op en het kluchtspel ..Dreuge Jaan". Spéciale vermelding verdient het samenspel tusschen de Herber- gier (E. Sligter) en zijn Dochter (Mej. R. Werkman). Beiden ver- plaatsten zich volkomen in hun rol- len. Ook de overige spelers komt veel lof toe. MUNTENDAM 3 Dec. Er waren ongeveer 400 dieren 00 de Clubten- toonstelling Pluimvee- en Konijnen- club „Muntand)am en Omstreken", welke gehouden werd in 't caféBos- scher en hôtel .,De Munte". Keur- meesters waren de hh. K. Steen- huis, L. List en S. H. Sipma. Het was een druk bezochte tentoonstel- ling, waar de dieren van de volgen- de eigenaars het praedicaat z.g. be- haalden: Vl. Reus, wit voedster. B. Dusink, Martenshoek. K. Straat, Meeden, G. Koops, Sappemeer, T. Pater, Muntendam. H. Schreuder, Veendam, R. Germs, Muntendam, H. v d. Wijk (2 dieren) Muntendam. Ram: B. Engelkes. Borgercompagnie, D. Nijborg, Zuiderstraat, Sappemeer. Vl. R. kon.grijs, voedster: H. Kuiper (2 dieren). VI. R. ijzergrauw, voed ster: A. Nijborg, Borgerocmp.str. Sappemeer. Kl. Chinchilla ram: L. Veenhuizen, Veendam. Hollander bl. grijs ram: J. Rittersma. Heereweg 289, Meeden. Weeners. wit, voedster: D. Drok, Veendam. Ram: E. Vene- ma, Meeden, A. Billholt (2 dieren). Veendam, Jac. Sterenborg, Wilder- vank. Weeners, bl. vœdster: J. v-. d. Laan, Muntendam. Belg. Haas, voedster: J. Prijt, Veendam. Oolleotieprijs, tLToot ras: R. Germs Muntendam. Middenras: A. Bijlholt Veendam. Klein ras: J. Rittersma, Meeden. SLOCHTEREN. 3 Dec. Ds. K. G. Kwint. predikant der Ned. Herv. Gem., alhier heeft het beroep naar Hengelo (Gld.) aangenomen. 3 Dec. In den ouderdom van rnim honderd jaar is hier overleden de heer G. Speelma. Opa Speelman die bij zijn dochter in huis was vierde niet lang geleden nog zijn eeuwfeest. Zijn gezondheid was toen nog best. Aleen was het gehoor aan de zwakke kant. Onverwachts is Speelman thans heengegaan. SIDDEBUREN. 3 Dec. Het bijna 2-jarig zoontje van den heer E. Hartog viel voorover in een wasch- aker met slechts weinig water er in met het noodlottig gevolg, dat de kleine door verstikking om het leven kwam. APPINGEDAM. 26 Nov. Op de stroocartonfabriek ,.De Eendracht" te Appingedam is een droevig ongeval gebeurd. Bij het afblazen van een z.g. koker is deze door het te vroeg lcsmaken van de deksels gebarsten. De gehuwde arbeider H. Dijkstra uit Appingedam en W. Fluks uit Sidde- buren kregen zware brandwonden. Eerstgenoemde overleed onderweg naar het Acad. Ziekenhuis te Gro ningen en even na aankomst aldaar is Fluks aan de gevolgen overleden. Dijkstra was 31 en Fluks 37 .iaar oud. ZUIDLAREN. Onder .zeer veleblij- ken van belangstelling en waardee ring van de zijde der ingezetenen, herdacht onze plaatsgenoot, de heer H. Huisman, zijn 25-jarigen dienst- tijd b'ii de P.T.T. als brievenbestel- ler. Van 19181929 was hii als zoo- danig te Hijkenn en sedert dien hier ter plaatse, waar hii' bij hoog en laag zeer gezien is. 't Was voor H. 'n nooit te vergeten iubileumdag. Ofschoon het werd verwacht. heeft de rondgang tôt delging der schulden van de Geref. Gemeente, alhier, bij de ingezetenen, leden der kerk. circa f 4000 opgebracht. RECHTBANK ASSEN. De rechtbank heeft een gedetineer- den landbouwer C. M. S., wonende te Steenwijkei-wcld, vroeger teWolfs- barge, terzake bedreiging en ontucht veroordeeld tôt 2 .iaar gevangenis- straf en ter beschikkingstelling van de regeering. (De eisch was 2 jaar gev.) POLITIENIEUV^S VEENDAM. Dezer dagen besloten twee kleine dreumissen van vier jaar. t waren 'n jongentje en een meisje, om eens ,naar stad" te gaan. Ze hadden thuis blijkbaar reeds veel moois van „stad" vernomen. Ze wandelden naar het station en toen er een trein uit de richting Stadsikanaal arriveerde, stapte het ieugdige paar in. Te Hoogezand aangekomen, meen- den de jongelui vermoedeliik dat ze reeds „in stad" waren, althans ze verkozen niet verder te reizen en stapten uit. Toen ze de contrôle moesten passeeren, waren ze er na- tuurlijk bii. De stationschef onder- vroeg het tweetal over de plaats van herkomst. Maar geen van twee kon daaromtrent ieenige informatie ver strekken. Toen heeft de chef naar links en rechts getelefoneerd en 09k naar Veendam. Dat was gelukkig. Want inmiddels was in het Politie bureau reeds een wanhopige jonge moeder verschenen. die haar kind kwijt was geworden en dit nergens kon vinden. Daardoor kon de knoop van het ..reisgezelschap" worden los- gemaakt. Ze waren gauw terug en de moeders, vrouwen van de arbei ders De Vries en Eikemn. konden hun reislustige spruiten weer in de armen nemen. De vorige week plaatste mej. Dal- man van Wildervank, achter het kantoorgebouw waarin Ze werkt, haar damesrijwiel, als naar gewoon te. Toen ze het karret.ie moest ge- bruiken, was het echter verdwenen. Het is inmiddels teruggevonden in het kanaal te Borgercompagnie, maar natuurlijk ontdaan van banden het achterwiel en de leeren fietstas- scrierï. De zoon van den slager Binnige aan het Boven-Oosterdiep, plaatste dezer dagen zijn heerenrijwiel bij een kapperszaak aan de Molenstreek. na het vehikel eerst cm slot te hebben gedaan. Toen hii door dlen kapper geholpen was, bleken riiwiel en slot te zijn verdwenen. Soortgelijk verging het Jan Pink- ster, die ook 'n fiets in de gang bii de kapperszaak neerzette, doch na een kwartier moest constateeren dat het riiwiel verdwenen was. De 15-j. Hemo R., passeerde in de donkerte. den 20-j. Jan Hendrik Pop- pen uit Wildervank. Ze stootten even tegen elkander in de duisternis. Dat was de 15-j. Hemo aanleiding om de veel oudere P. te mishandelen en hem een zijner lippen kapot te slaan Hemo kreeg procès-verbaal en be- kende zijn euveldaad. De ieugdige evacuë Max Simon van der M., was loopjongen bii de firma Land alhier. Max heeft echter een groot aantal levensmiddelen- bonnen verduisterd. Deels verkocht hij ze, een ander deel werd verruild en de rest werd door hem vernietigd Hij be kende en kreeg proces-verbaal waarna hii naar de stichting Twiï- haar, voor jeugdige boosdoeners werd opgezonden. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad sçhrijft: Tegen dat het Sinterklaasavond wordt. verheugd jong en oud zich op iets gezelligs, op een onverwachte verrassing, ook al is er besloten dit jaar St.-Nico- laas maar niet te vieren. Voor een verrassing is te zorgen. als we er maar een klein beet.ie moeite voor over hebben. Veel ingrediënten en brandstof zijn er niet voor noodig. Kleine „chocolade" Ietters (phn. 15 stuks). 1 kopje blœm, 1 kopje havermout, 2 3 lepels suiker, een snufje zout. 1 theelepel bakpoeder, chocolade- strooisel (op de jambon verkrijg- baar). Bloem, havermout, suiker, zout en bakpoeder goed vermengen. Ongeveer kopje water toevoegen en de massa kneden tôt zij soepel en gelijkmatig is. Van de massa eenige dunne rolletjes maken. door haar met de palm van de hand over een met bloem bestoven aanrecht te rol- len. Een koekepan zeer dun met margarine of boter insmeeren. Van de rolletjes lettertjes (van plm. 4 cm. hoogte en 2 cm. breedte) vor- men, deze in de pan leggen en plat drukken. De Ietters met het deksel op de pan plm. 15 min. zachtjes bakken, omkeeren en aan de andere zijde 10 min. bakken, 2% lepel cho- coladestrooisel met 2 lepels water smelten. Dit papje over de Ietters strijken en er nog wat strooisel over strooien. De Ietters koud laten wor den. Bij gémis aan chocoladestrooi sel iets meer suiker en eventueel koekkruiden aan het deeg toevoegen.. Groote „chocolade" Ietters (4 5 stuks). 2 kopjes bloem, ruim kopje wa ter, klompje gist (5 gr.), een snufje zout 2 3 lepels suiker. chocolade- strooisel (vanille- of amandelessen- ce). Bloem, suiker en zout goed ver mengen. De gist met een deel van het water aanmengen en aan de bloem toevoegen. De rest van het water erbi.i gieten en de massa flink kneden tôt zii soepel is. Het deeg in een togedekte kom plm. 1 uur op een matig warme plaats b.v. in de buurt van de kachel laten rijzen, naar verkiezing essence door het deeg mengen. Van het deeg 4 5 vingerdikke rollen maken en deze op dezelfde wijze als kleine choco- ladeletters in de koekepan bakken en met een papje van chocolade-. strooisel besmeren en bestrooien. Marsepein- Aardappelt jes. 1% kopje havermout, 1 kleine ge- kookte aardappel (60 gr.), 4 lepels suiker, amandelessence of laurier- kersolie, koekkruiden of cacao. De havermout in de koffiemolen malen. De aardappel fijn wrijven. Haver mout aardappel, suiker en essence zeer goed kneden tôt een gelijkma- tige massa. Hiervan balletjes vor- men en deze door wat koekkruiden of als men het nog heeft, wat cacao draaien. Bij gebruik van koekkruiden eerst proeven of zij niet scherp van smaak zijn. Is dit het geval, dan ae balletjes met een zeer dun laagje omhullen. .WANDLUIZENJACHT" KOST f 35.000. De oude dame woonde met haar huishoudster aan den Kanaalweg te 's-Gravenhage. Zii genoot haarrust. welke slechts af en toe werd ver- stoord door wat bescheiden wand- luisjes. Wegens een reparatie bij een buurman moest een electrisch las^ scher haar woning door. De dam^, sprak den man over de platte dier- t.ies en de lasscher beloofde haar er af te helpen; hij wist een goed mid- del: kosten f 100. Het middel, een vloeistof, hielp, de plaag verdween. Maar de lasscher deed dat niet, hii was de man. die terugkwam, vertel- de, dat het middel niet eeuwigwerk- te en dat regelmatig moest worden gespoten. Doch die vloeistof was duurder geworden. moest uit Parijs komen en dat in oorlogstijd! ,.U be- grijpt!" Ja. de oude dame be- greep, betaalde voor de jacht op de allang verdelgde luis jes; zij deed dat herhaaldelijk, tôt zij haar ge- heele kapitaaltje van f 35.000 kwijt was. De lasscher wilde nog meer hebben; vroeg, daar het geld op was, het tafelzilver, een winterman- tel en een paar japonnen. Toen liep het spaak; de 34-jange lasscher kwam in contact met de justitie. verscheen voor de reohtbank te 's-Gravenhage en hoorde den eisch wegens oplichting; drie jaar gevangenisstraf, waar dan hetvoor- loopige arrest af zou gaan. De verdiediger betoogde, dat de dame zich met open oogen had laten beetnemen, zoodat er juridisch geen oplichting aaiiweeig is; hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Programma voor morgen. Afd. V, le klasse: GVAVVeloci- tas, SneekLSC. 2e klasse B: FVV—GRC. Hooge zandWoltersum, Muntendam Noordster, W. V. V.—Appingedam, HelpmanEmmen. 3e klasse D: PJCThos. Kwiek Scheemda, Delfzijl—Veelerveen, Bel- lingwoldeFarmsum, Wildervank Nieuweschans. Res. le klasse: Alcides IIHSC II. Res. 2e klasse B: Veendam H— GVAV IH, Noordster IIMunten dam II, GRC II—Velocitas III. COMPETITIESTANDEN. 10 8 1 1 17 52—11 11 6 4 1 16 24—21 10 5 2 3 12 23—16 11 5 2 4 12 23—24 11 4 3 4 11 16—25 11 3 3 5 9 18—22 10 2 3 5 7 16—27 11 3 2 6 8 20—26 11 2 4 5 8 13—20 10 1 4 5 6 6—19 10 7 3 0 17 52—11 10 5 3 2 13 27—12 9 4 3 2 11 25—19 9 4 3 2 11 22—17 9 4 2 3 10 18—17 10 3 3 4 9 19—19 10 4 1 5 9 16—34 9 2 4 3 8 21—36 10 3 1 6 7 15—24 10 2 3 5 7 17—24 10 1 2 7 4 15—33 In Friesland ziin hoopvolle resultaten verkregen. In de jaren 1942 en 1943 is in Friesland en Groningen door den Veeartsenijkundigen Dienst een nieu we méthode ter bestrijding van het mond- en klauwzeer in toepassmg gebracht. In het uitgekozen proefge- bied in die; fcingdvtbg van ÎNij'land werden in Jiuii 1942 aile runderen, schapen. geiten en varkens. in to- taal 1972 stuks van 37 veehouders, geënt. De proeven leerden. dat aan de enting geen gevaren verbonden zijn en gaven den indruk, dat de entstof inderdaad een beschermende wërking uitoefent., Va.naf 14 dagen na de enting is practisch geen der geënte beslagen meer ziek geworden. In Juni van dit jaar is in de buurt var. Marssum ten Z.W. van Leeuwar- den het vee van 86 bedriiven, samen ongeveer 4000 stuks runderen. scha pen, geiten en varkens. geënt. Het vee in dit in de nabilheid van reeds besmette veebeslagen gelegen ge- bied, bleek in ster ke mate aan mond- en klauwzeerinfectie te ziin blootge- steld. Ongeveer aile niet geënte be drijven in de omgeving en ook die. welke tusschen de geënte in waren gelegen. werden door de ziekte aan- getast. Slechts de geënte bedrijven vormden in dit uitgestrekte weidege- bied een eiland van gezonde dieren. Deze resultaten ziin zeer hoopvol. In een dezer dagen gehouden radio- lezing van de Directie van den Lanct- bouw is hierop gewezen. Aan deze be- langwekkende causerie ontleenen we nog, dat de genomen proeven met deze entstof voor de helft bereid volgens de z.g. Duitsche méthode en voor de andlere helft volgens voor- schriften van den Italiaanschen pro- fessor Vianello de bijzondere be langstelling der deskundigen genie ten. In Duitschland ziin reeds eeni ge millioenen dieren op deze wijze geënt; de ervaring is daarbii opge- dairn, dat die enting een immuni- teit oplevert. welke ongeveer 8 9 maanden duurt. Voor bereidihg van deze entstof wordt de inhoud gebruikt van de blaren van door inspuitingen in de tong kunstmatig met mond- en klauvteeer gteïnfecteerdle nmderen. De inhoud van de blaren van één rund is voldoende om honderd run deren in te spuiten. Het ligt in de bedoeling deze ent stof op vrii groote schaal te gaan bereidon in het d&artoe opgerichtë Mond- en klauwzeerviruswinning- Instituut te Rotterdam. Dit vormt een onderdeel van het Rotterdamsche abattoir en wordt geleid door den directeur daarvan. De verdere be- reiding van de gewonnen smetstof tôt entstof zal geschieden in net Mond- en klauwzeer Instituut te Amsterdam. Beschermende wal. Men stelt zich voor doolr in een kort tijdsbestek al heit veei in een kilometeUs bneede stlrook te enten, deze strook als een beschermenden wal te doen dienen ten onzichte van er zich achter bevindend vee. Op dleze wijze zou dan een dtreigende mond- en klauwzeeruitbraak kunnen worden gekeerd. De in Friesland genomen proeven hebben plaats gehad in overleg met practiseerende dierenartsen en na zooveel mogeliik besprekingen met de veehouders. Bij de proeven zijn de grootst mogelijke voorzorgen in acht genomen. Omdiat deze entstof zeer gevoelig is voor warmte, wordt zij tusschen 3 en 7° C. gehouden en verzonden. O.a. ziin de koelruimten van de slachthuizen te- Sneek en te Leeuwarden voor dit doel benut. De veehouders betoonden groote inge- nomenheid met de enting en nog meer met de (resultaten. die de vrucht zijn van een goede samen- werking tusschen deskundigen en belanghebbenden. Veelhelovende proe ven zijn thans genomen. Al dient, wiil de onberekenbare grilligheid van het mond- en klauwzeer al zoo dik- wiils bii de bestrijding parten ge speeld heeft, een te groot optimisme te worden vermeden, toch is het niet onmogelijk, dat de Veeartsenijkundi- ge Dienst den sleutel in handen heeft. waarmede het beloop van een mond- en klauwzeerepeûemie op be- langriike wiize zal kunnen worden beïiivloed. Dit zou van geweldige beteekenis zijn. omdat mindermond- en klauwzeer beteekent meer melk, boter. kaas en vleesch. En dat kun nen we in den tegenwoordigen tijd uitermate goed gehruiken. Heerenveen A.chilles LSC HSC Be Quick Sneek Leeuwarden Veendam GVAV Velocitas 2e klasse B: Emmen Bato Woltersum Muntendam GRC Appingedam FW Helpman Hoogezand WVV Noordster ZONDAG 5 DECEMBER: 8.45—9 u.: morgenwijding. 9.15—10 u.: Zondagmorgen zonder zorgen, met De Trekvogels en Gérard van Krevelen. 1011 u.: Van den Schim- mel en andere rossen. 1415 u.; Arnhemsche orkestver. 1515.45 u Het wekelijksche luisterspel; Sinter klaas in ongemak. 16.2516.55: Théo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.3018.15; Dankje Sinterklaasje 18.15—19 u.: Nederlandsche Volks- klanken. Sinterklaasprogramma. 19.30—21.15 u.: Waar iedereen van houdt. 21.15—24 u.: Speciaal Sinter klaasprogramma. MAANDAG 6 DECEMBER: 99.45: Symphonie orkesten spelen composities van eigen bodem (V». 1011: Amusementsorkest met Henk Viskil en „Klaver Drie". 12.1512.45: Dansmuziek van Théo Uden Mas man. 15.1516 45 Elck wat wils mev Gérard van Krevelen. Rie Helmlg. Ben Steggerda, Frans Wouters en zijn orkest. Het vrooîijke klaverblad. 17.2018: De Melodisten. 19.45-21.50 Omroep Symphonle-orkest. 2323.30: Pianovoordracht d. Cor de Groot. DINSDAG 7 DECEMBER: 13.0514: Het Amusementsorkest. 14.1515.301: r>e Melodifcten en Jo- han de Jong. 1718: Cabaret Ned. Fabrikaat met Rie Helmig, Frans v. Schaik, Wim Ibo. Jac. Sçhutte, Jo Spiers en Jo Kat, voorts de Melodis ten. 18.05—18.45: Het Omroep Sym phonie Orkest. 19.15—22: Bonté ver- scheidenheid. in samenwerking met Vreugde en Arbeid. *o.m. met Théo Uden Masman. WOENSDAG 8 DECEMBER: 9_9.45: Operette programma. 10- 10.45: De Melodisten. 12.1512.45: Septet Jormy Ombach 1313.10: Land en Volk brengt .Ervaringen als boer in Denemarken. 13.1013.45: Hongaria. 15.15—16.45: Halfwegjnet et Salonorkest; Théo Uden Mas man; Kwartet o.l.v. Jan Corduwener; Johan Jong; Erica Rosch en Duo met. 17.4018: Kinderkoor „De Me- rels". 18.0518.45: Frans v. Capelle en zijn Musette orkest. 19.15—19.45: Ned. Orkesten spelen Rhapsodieën. DONDERDAG 9 DECEMBER: 1011: Omroeporkest o.l.v. Louis Schmidt. 13.05—14: Orkest Malando. afgewisseld door orgelspel van Jo han Jong en gramofoonmuziek. 14.1515: De Melodisten. 1616.45: Salonorkest o.l.v. Tony Diepenveen. Intermezzo met Pieter Burger en Jan v. Dijl, in enkele Afrikaansche lied jes. 1717.30: Amusementsor kest. 17.30—17.40: Nieuws in een notedop. 18.0518.45: Lichte opera- klanken. 19.1521.30 Concertge- bouworkest. 22.15—23.15: Noordsch concert m.m.v. Aulikki Rautawarra. VRIJDAG 10 DECEMBER: 9_9.45: Amusementsorkest. 10.15 11: Gérard v. Krevelen. 13.0515: Tusschen de Bedriiven, m.m.v. Me lodisten, Henk Fortuin en Pierre Palla. 1718: Der Graf von Lu- xemburg", operette van Franz Lehar. 18.0518.45: Arnhemsche Orkest Vereeniging. 19.1522: De Allemans- gading, m.m.v. Johan Jong en Sa lonorkest. 22.15—26.15: ..Tusschen twee steden". ZATERDAG 11 DECEMBER: 910 Instrumentaal solistenconcert. 1010.45: Gérard Lebon en zijn orkest. 1112: Orkest Bartho Dec ker. 12.1512.45: Klaas van Beeck en zijn orkest. 1415: Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. 1516.45: Bonté middag. De jongste garde van den Omroep stelt zich voor, m.m.v. Gérard v. Krevelen en Fred Kroon. 20—22: Voor de familie Luistergraag met Pierre Palla: Het Salonorkest en Théo Uden Masman. Voorts zang- platen en voordrachten van Tonuy Bok. SPIT UW TUINGROND REEDS VROEGTIJDIG Met het omspitten van den tuin- grond van den volkstuin of moes- tuin wachte men niet tôt diep in 't voorjaar. Het wordt dan veel te laat. Hoe eerder dit werk geschiedt, des te beter. Bii zacht weer kan tij- dens den geheelen winter worden gespit. Indien er na het spitten nog een flinke vorst optreedt. vriezen de harde kluiten stuk. Daardoor is het doorvriezen van den omgespitten grond bevorderli.ik voor het verkrjj- gen van een losseren bodemstruc- tuur. Stugge gronden pleegt men d^aom reeds vôôr den winter te spitten. Om de zelfde redenen is het wenschelijk om graslanden, die voor den verbouw van aardappelen en groenten zijn bestemd, zoo vroeg mogelijk om te spitten. Bovendien is dit laatste een tiidroovend werk en daarom ook een reden om er vroeg mee te beginnen. Nimmer spitte men als er sneeuw ligt en ook niet zoo lang de grond bevroren is. Evenmin moet men spitten als de grond nog geheel doorweekt is van het vocht van langdurige regens of van hooge wa- terstanden. Indien men doornatte gronden gaat spitten, dan slibt de aarde door de overmaat van vocht weldra weer dicht. Indien mogelijk, laat men het overtollige water door greppeltjes afvloeien. Zoodra de grond weer droog is, wordt dan het spitten her- vat. V.V.H.S. A.s. week veiling op Donderdag. Sappemeer. 4 Dec. 1943. KAMER VAN KOOFHANDEL EN FABRIEKEN VOOR GRONINGEN, KANTOOR VEENDAM. WUzigingen. W. Beerta, Sappemeer, Noorder- straat 72 en 81. dames- en heeren- kappersbedr. en kleinhandel in ta- bakswaren. rookersben. en parfume- rieëën en kleinhandel in luxe wa ren, is overgedragen aan de venn.o - firma: W. Beerta en Zoon (B.P.) Venn.: W. Beerta en W. Landman (H.V.) Stichting Spaarbanb „Zuidbroek", Zuidbroek. De secr. J. Engels ver- vult thans de functie van vice- voorz. Ben. tôt secr.: H. E. Buuima Ben. tôt vioe-secr.: K. P. Kimm. Opheffingen. N.V. Bouw- en Handelsmaatschap- pij „PIutus" in liq., Noordbroek. De liq. is beëindigd. Bew. der boeken en bescheiden: G. Kostwinder. N.V. Beleggings Maatschappij Rosario" in liq., Noordbroek. De liq. is beëindigd. Bew. der boeken en bescheiden: G. Kostwinder. en tôt en met 11 December. Brood Beschuit Melk lî liter Taptemelk Vleesch Aardappelen I 3 U Tabak (naar keuze) Bloem 709. 710 Kaas, 100 gr. mager of 20+ 713 Suiker, 500 gr. 714 Jam, 250 gr. 715 Suikerwerken, 100 gr. 49 Gort, 250 gr. 49a Rijst of Gort, 250 gr. 49b Margarine, 125 gr. 49a en b Boter voor kindereiv. 125 gr. 2-76, 3-76, 4-76 Peulvruchten. 250 gr. Vermicelli 711 712 SIGNAAL, afleveving No. 19 Over de phosphor oorlog van Brit- sche- en Amerikaansche vliegtuigen tegen vrouwen, kinderen en burgers van Hamburg zijn in Zweedsche bla- dien talrijke aoggdtuigen-verslagcn verschenen. Een gedeelte daarvan wordt in het groote Europeesche geillustreerde tijdschrift SIGNAAL (nr. 19) weer- gegeven. Het in Stockholm verschij- nende dagblad „Dagens Nyheter" sçhrijft b.v.: ..Eerst werden er brana- bommen geworpen, zoodat de brand- weer-commando's gedwongen werden de kelders te verlaten. Pas toen ae aanvallende vliegers wisten, dat nu overal de brandweercommando's m de huizen en straten bezig waren, werden explosieve bommen omlaag geworpen, en daarna pas, op de reeds rookende puinhoopem de phos- phorblikken. In de vlammen der orkaan-achtige vuurhaarden, die daardoor in het leven werden geroepen, zijn dan de hulpelooze vrouwen die zich met hun kinderen op de arm in veiligheid wil- den brengen, in zoo'n groote getale om het leven gekomen. Intéressant is voorts de vergelij- king. welke SIGNAAL geeft. tusschen uitla'tingen van vijandeliikp officie- ren over de Duitsche Weermacht en de carricaturen, welke ver buiten schot zijnde agitators plegen te ont- werpen. Talrijke fotoreportages, waarvan enkele met de befaamde Signaal- kleurenplaten, berichten de gebeur- tenissen aan de fronten, maar co,k van vreedzame dlnsen. zooals b.v het Tiroler „Landensschiessen" in Innsbruck. In het nummer bevindt zich nog een losse geillustreerde biidxage; een extra reportage over „De Bevrijding van Mussolini". ZONDAG 5 DEC. Ned. Herv. Gem. Sappemeer, 10.15 u. ds. Aalders van Groningen. Hoogezand, 10 u. ds. Schmidt; 11.30 u. ds. de Zeeuw, Jeugdd. Kielwindeweer, 10-30 u. ds. Wasch. Westerbroek, 2.30 u. ds. Wassenaar Kolham, 10 u. ds. Schoenmaker. Tjuchem, 9.30 u. de hr. La Brijn. Slochteren, 10 en 3 u. ds. Kwint. Schildwolde. 9.30 u. ds. Zuiderduyn, 2e advent; 3 u. Jeugdd- ds. Gras. Overschild. 9.30 en 2 u. ds. Beijer. Hélium, 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen, 9.30 u. ds. de Vries. Noordbroek, 10 u. ds. v. d. Meiden. Zuidbroek, 10 u. ds. v. Mullem Doopsgez. Gem. Sappemeer, 10 ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer, 9.30 en 3 u. ds. Tom. Martenshoek, 10 u. cand. Rienks. Schildwolde, 2.30 u. ds. v. Dijk. Siddeburen. 9.30 en 2.30 u. ds. Los Ned. Herv. (Ev.) Sappemeer, 3.30 u. de hr. Pruysen. Schaaphok. 9.30 u. de hr. Blaauw- wiekel. Froombosch, 3.30 u. de hr. Blaauw- wiekel; 1.30 u. Zondagssch.; Don derdag a.s. 7.30 u. ds. Oskamp v. Haren. Siddeburen, 2.30 u. Br. Mosterd, na de H.A. Brandstofcollecte. Bapt. Gem. Hoogezand, 10 en 4 u. ds. Hekhuis, 2 u. Kinderkerk, 8 u- Jeugdd; Don derdag 7.30 u. Bijbellezing en bid- stond. Foxhol, 10 en 4 u. Ev. Wolters; 11.30 u Kinderk.; 7.30 u. Jeugddienst. Siddeburen, 2.30 u. Br. Reinholtd. Oud-Katholieke Kerk. Hoogezand, (in de Ned. Herv. Kerk) 3.30 u. H. D. ten behoeve van de geëvacueerden. Pastoor Moleman. SAPPEMEER van 26 Nov. t/m 2 Dec. Geboren: Egbert Doeko. z. v. Luitjen Roelf Doeko Visser en Maria Bekius te Nieuwolda; Stofferdina Hindrikje d. v. Simon Meijer en Geertje Chis- tiena Nieweg. Getrouwd: Home Dek- ker van Noorddijk en Aaltje Haaks- ma van Sappemeer. Overleden: Luit jen Tijms 36 j. echtgenoot van Trijn- tje Kunje van der Veen. HOOGEZAND 24 t/m 30 Nov. 1943. Geboren: Roelf, z. v. Eit Diikhuis en Zwaantje Kremer, Westerbroek; Geert, z. v. Jan Smit en Willemina Strabbing. Hoogezand: Ties, z. v. Dirk Dijkstra en Zwaantje van der Werff, Kalkwiik a/b. Ondertrouvvd; Geert Snuk, Westerbroek en Trijn- tje Gebben, de Kiel (Dr.) Lodewij- kus Mart. van der Werff. Martens hoek en Agatha M. de Munnik. Veendam. Overleden: Hendrik Johan ter Maat, 4 j., z. v. Hendrik Jan ter Maat en Janna W. H. Siebelink. SLOCHTEREN 24 Noy. t/m 1 Dec. Geboren: Koenraad Femko, z. v. H. Boer en S. Bakker. Slocbterveld: Albert Harm z. v. K. Roggema en J. B. Bos. Schildwolde: Harm Rutger Willem, z. v. W. Uuldersma en W. Hopster, Siddeburen; Geertje, d. v. J. Nieborg en S. smit, Harkstede; Jan Age, z. v. A. Bruinsma en A. ter Horst, Tjuchem: Harmke. d. v. H. Waiier en J. Bouwman. Harkste de. Ondertrouwd: J. T. Verwer, 25 j.. Nieuwolda en D. Kalk. 21 j„ Schildwolde; H. Jonikman, 27 j., Farmsum en Z. Westerkamp, 26 j., Sidcteburen; G. M. Smit. :24 j., Schildwolde en H. Fluks. 23 j., Slochteren. Getrouwd: G. Bult. 37 j. Farmsum en R. Buurraa, 38 j., Siddeburen. Overleden: N. Kllmp, 73 j., echtg. v. B. Smit, Hélium (overl. te Groningen); G. Speelman, 100 i.. weduwn. v. S. Sloots, Slochteren; W. Fluks. 37 j., echtg. v. M. Westers, Siddeburen (overl. te Groningen) J. K. Hartog, 1 j.. z. v. E. Hartog .en G. R. Boerema, Siddeburen. ZUIDBROEK 24 Nov. t/m 1 Dec. Ondertrouwd: Eppo Westerhof, 24 j.. Muntendam en Margaretha Berendina Viswat. 21 i., Zuidbroek. Overleden: Hinderkie Kalk, 87 j„ wed. v. Harm Heininga; Aeiko Les- terhuis, 72 j.. weduwn. v. Johanna Kuipers. Tôt en met 30 Nov. Eenheidszeep 1 697 Eenheidszeep AA Wasçhpoeder 698 Wasçhpoeder AA Toiletzeep voor kinderen AA TOT EN MET 29 NOVEMBER: Petroleum 13, 14 TOT EN MET 31 DECEMBER: Scheerzeep Textiel 1 Brandstoffen 15 t.m. 19 BV TOT EN MET 29 FEBR. 1944: Brandstoffen 20. 21, 22 BV TOT EN MET 30 APRIL 1944: Brandst. v. kookd. 11 t.m. 17 KF Geldig tôt en met 11 Jan. Petroleum v. kookd. 15 en 16 Geldig tôt en met 11 Dec. Pedroleum, 1 L, v. verl. 42s 43 S 121 Petroleum, 1 L. v. verl. 62 S 221 Raa. p olie - af leverende grossiers. In aansluiting op hetgeen dezer dagen is bekend gemaakt betreffen- de het afleveren van raapolle door grossiers, wordt er de aandacht op gevestigd, dat detaillisten de raap- olie bij voorkeur dienen te betrek- ken van de grossiers, die voorkomen op de lijst, welke ter inzage ligt ten kantore van den diistributiedienst, van welke de detaillist ziin toewijzin- gen ontvangt. Voor het geval zulks echter docr omstandigheden niet mo gelijk is, staat het den detaillisten vrii de raapolie te bestellen bij de grossiers, van wie zii gewoon waren dit artikel te betrekken. Uiteraard zal de detaillist. die zijn toewijzing inlevert bii een grossier, die niet van tevoren door het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën met raao" olie is bevoorraad langer op de aî- levering der olie moeten wachten. Mededeelingen Ptaatselijke Distributiediensten DISTREBUTIEDIENST SLOCHTEREN. Uitreiking bonliaarten le per. 1944. Bit het alhalen van deze bonkaar- ten dient de Textielkaart V 115 van mannelijke personen van 15 jaar en ouder (geb. vôôr 27 Dec. 1925) te worden medegebracht. Voorts dienen personen, ter verkrijging van een toeslagkaart L 401. de bon ..Toeslag 52" van de toeslagkaart L 118 in te leveren. Opgemerkt zii, dat zelfver- zorgers voor aardappelen destijds geen toeslagkaart L 118 ontvingen, zoodat zij uiteraard geen bon ..Toe slag 52" kunnen inleveren De qitreiking te Harkstede wordt ter voorkoming van opeenhooping van publiek iets gewijzigd. Maandag 6 Dec. uitsluitend zelf- verzorgers. Voormiddags huisno.'s E 1 t/m 360, namiddags No.'s F 1 t/m 140. Dinsdag 7 Dec. uitsluitend zelf- verzorgers. Voormiddags huisno.'s F 141 t/m 245. namiddags G 1 t/m 100 Woensdag 8 Dec. uitsluitend zelf ver- zorgers. Voormiddags huisno.'s G 101 t/m 210 namiddags G 211 t/m 319. Donderdag 9 Dec. de niet zelfverzor- gers. Voormiddags huisno.'s E 1 t/m 360 en F 1 t/m 200. namiddags F 201 t/m 245 en G 1 t/m 319. Uitreiking te Overschild. Te Over- schild wordt thans ook uitreiking gehouden en wel in de openbare La- gere School. Dientengevolge wordt de uitreiking wat betreft het dorp Schildwolde gewijzigd. Overschild uitreiking on Vrijdag 10 Dec. voorm. van 9 tôt 12 uur voor zelfverzorgers. huisno.'s C 455 t/m 565 en B 196 t/m 210. namiddags van 1 tôt 2 voor zelfverzorgers no.'s B 211 t/m 231. Namiddags van 3 tôt 4 uur de niet zelfverzorgers. Od Vrijdag 10 Dec. wordt te Sloch teren geen uitreiking gehouden. Uitreiking te Slochteren café Smit. Zaterdag 11 Dec. van 8%11% uit sluitend zelfverzorgers. Huisno.'s C 1 t/m 150. Zie het volgend nummer van dit blad. Toeslagkaarten. In Harkstede is op Zaterdag 11 Dec. geen uitreiking van toeslagkaarten. De uitreiking van toeslagkaarten wordt in een der vol- gende nummers van dit blad gepu- bliceerd. DISTRIBUTIEDIENST SAPPEMEER. Ruiling inlegvellen voor hen. die ge- geboren ziin na 28 Nov., doch voor 27 Dec. in de iaren 1922. 1929 en 1939 heeft plaats od Dinsdag 7 Dec. van 8.30 tôt 12 uur. Uitreiking bonkaarten le période 1944 heeft wederom plaats vanaf Maandag 6 Dec. volgens de op de inlegvellen gestempelde data. Uitreiking tabakskaarten en toe slagkaarten voor houders van L-in legvellen heeft eveneens plaats, tege- lijk met de bonkaarten le période. Houders van L-inlegvellen kun" nen weer een toeslagkaart krijgen tegen inlevering van de bon Toe slag 52" van de toeslagkaart L 118. Tabakskaarten wordlen uitgereikt aan mannelijke personen die geboren zijn vôôr 27 Dec. 1925. Zii1 moeten bii de uitreiking de textielkaart V 115 overleggen, waarvan de bon V moet worden ingeleverd. Tevens wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd. dat aan perso nen, beneden 18 jaar geen distribu- tiebescheiden zullen worden uitge reikt en dat niet meer dan 10 stam- kaarten tegelijk mogen worden aan- geboden. Sappemeer. 4 Dec. 1943. DISTRIBUTIEDIENST HOOGEZAND 6 t/m il Dec. 1943: Uitreiking Bonkaarten le Période 1944 voor zelfverzorgers. Dezelfde uren als voor heen en de dagen als aangege- ven op het inlegvel van het „Hoofd Medenemen stamkaarten van aile gezinsleden en de zegelkaarten. Man- lijke personen van 15 iaar en ouder moeten hun textielkaart V 115 me denemen. Personen, die melk en/of aardap pelen van den werkgever betrekken, ziih zelfverzorgers. Degenen die in het bezit zijn van een toeslagkaart L 118. kunnen we derom een toeslagkaart L 401 ont- vangen tegen inlevering van bon ..Toeslag 52" van de toeslagkaart L 118. Hoogezand, 4 Dec. 1943.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2