vW ÂBDIJSIRGOP M £ÎT! E Off. Landbouwmededeeiingen. DRIE ZIGEUNER ZUSTERS. HripPTI-toUirif- INFIUBNZA ZITDAG Café Rest. DIJKSTRA BIOSCOOP - HOOGEZAND. Tel. 52. MENSCHEN NOODLOT. BIOSCOOP HOOGEZAND. - Tel. 52. VROUW EN DOKTER „ZWEI IN EINER GROSSEN STADT" Morgen Zondag aanvang 2 OUr F. V. V. I-G. R. C. I HET HEERLIJKE AVONDJE. WEEKKALENDER, OFFICIËELE ME0E0EELIN6EN. Afeem n AKKEQTJE Ais clown Unicum en AKKER'S sWeretds besfe Hoestsiroop NîtTflE. BEZOEKT KONIJNEN- Tentoonstelling „HET PARKHOTEL" Onderl. Huurw.-Mij. ..E.M.M. ACCORDEON DUO O.O.O. Kropswolde NED. HERV. KERK te HOOGEZAND worden gehouden op Zondag 5 Dec. 10 uur; Zondag 12 Dec. 10 uur Zondag 19 Dec. 7 uur (Kerstspel). IJSVEREEN ZUIDBROEK SPAARBANK Plaatselijk Nut LAATSTE ZITTING IN 1943 VRIJDAG, ZATERDAG, ZONDAG de bonté artisten-wereld in een pakkende emotioneele film Fosco Giachetti en Laura Solari in Glorie en ellende, liefde en jaloezie, artis- tenleven vôôr en achter de schermen, in een sterk sensationeel verhaal, dat zich afspeelt in de bonté circuswereld. 's Avonds half 8. Zondag 2 uur, half 5, half 8. Toegang 14 jaar. een film van menschenvreugde en men- schenleed. MAGDA SCHNEIDER en HANS SôHNKER in De strijdvraag tusschen liefde en plicht wordt in deze film op gevoelvolle wijze behandeld. 's Avonds half 8. Toegang 18 j. Plaatsbespreken van 11.3012.30 en van 35 uur. Telefonisch alleen van 35 uur. Bestelde plaatsen moeten tenminste .een half uur voor de aanvang worden afgehaald. BI O S C O O P Hoogezand. 9 Dec. 1943 DONDERDAG den Als Hoofdfilm Zaal open 19 uur.(N.S.V.V.L.) Morgen Zondag Hoogezand l-Woltersum I Entrée als gewoon. Aanvang 2 uur. De Twentsche Bank N.V. KANTOOR HOOGEZAND. HOUDT ZITTING: Te NOORDBROEK in het Café SCHRAGE elken DONDERDAG van 11—1 uur. Te SCHILDWOLDE in het Café REIN- DERS elken DONDERDAG van 2-4K u. Uitbetaling van aile voorkomende Aardap- pel-, Stroo-, Bietenwissels enz. Gelegenheid tôt het verrichten van aile Bankzaken. Beleggingsadviezen. Entrée als gewoon. In het huis van Uit voorraad leverbaar Groote vruchtdragende Pruimeboomen twee soorten Gemeente Proeftuin, Sappemeer. rnatig maar 's avonds lekker warm Ilaal meer warmte uit nnntler kolen Temidden van krijgsgedruisch en verschrikking is de Goedheilige toch weer op reis gegaan om zijn jaar- lijksche tocht over de daken te vol- brengen. Met onyerstoorbare haxte- lijkheid neust hii schoorsteen na schoorsteen in, om te speuren, waar- mee hii de groote en kleine kleuters kan weldoen. Het zal hem niet.ge- makkelijk vallen dit jaar! Wat is ei nog in de winkela te krijgen? Maar het oog van de liefde ziet scherp en er ligt overal in een verstolen hoek- je nog wel een of ander kleinigheid, die een somber gezicht voor een oogenblik kan doen opklaren. Zou men het de jeugd kunnen aandoen, nu zij door de omstandig- heden toch al zooveel moeten ontbe- ren, haar ook nog het „heerlijke avondje" te ontnemen? Dat kan geen kindervriend over zijn hart krijgen! Zelfs de onverbiddelijke dis- tributie heeft zich vermurwd en is, op het voorbeeld van Zwarte Piet, aan het strooien gegaan: stroop en suikerwerk zullen het de huismoe ders mogeliik maken, ondanks de ongunst der tijden haar kroost een zoete verrassing te bereiden. En de maan, die op menîgen Sinterklaas- avond in gebreke blijft, schlfnt thans heusch door de boomen om aan de- zen buitengerwonen Sinjterklaas- avond zijn gewone bekoring te ver- leenen. Het moge dan in vergeliiking met vroeger een ietwat karig feest blij- ven men denke dan maar aan den Latljnschen dichter. die zei ..Indien de krachten ontbreken, stel- le men toch de poging op prijs". De goede wil moet het ditmaal doen Hartelijkheid behœft zich niet in kostbare geschenken te belichamen; de waarde van het geschenk ligt in de attentie. Meer nog dan in normale tijden komt het er thans on aan, vindmg- rijk te wezen. De liefde mââkt vin- dingriik. Zij1 kan van niets iets wrochten. Zij is een- tooveres, die met haar roede het goed^koopste kostbaar maakt en het banaâlste in een zeldzaam kleinood herschept. De kleine geschenken, die de vriend- schap onderhouden. zullen nu op- geld doen en wat in normale jaren een aalmoes uit arvervloed was, wordt thans een offer in den wer- kelijken zin. Want men moet nu af- staan van hetgeen men persoonliik als een minimum toegewezen heeft gekregen, en, al zal het overgroote deel van de Sinterklaasvierders wel niet in de positie verkeeren van de weduwe, die haar penninkske schonk toch brengt de kleinste gift ditmaal in eigen kast of lade een leemte aan. Laat ons hart dan ook dezen avond weeir van verwachting klop- pen, want oorlog of geen oorlog, het blijft toch het avondje van Sinterklaas H- G. C- „BESCHAVING". Dringen. schoppen, stompen, duwen, mopp'ren, schelden, trappen, slaan; honderd paren armen, beenen, ziet men in beweging gaan. Dames, heeren, door elkander, vrouwen, mannen, jong en oud, worden door weer and're ..heeren'. ofwel ..dames", afgesnauwd. Zuchten, vloeken. kreunen. huilen, daarmee is de lucht vervuld; onwelvoegelijke woorden worden daag'Ui'ka uitgebruld. Waar is al dit fraai's t' aanschouwen Wie zijn er aoo ordinair? Waar kan men zoo'n slagveld vinden? Och. zoekt U maar niet te ver; ga op de stations cens kijken als een spoortrein binnenrolt, dan neemt 't liefliîk beeld een aanvang, dan wordt er Wat afgehold. Dan begint het duwen, dringen om een zitplaats in den trein; iedereen wil tesenwoordig overal de eerste zijn. Ga eens kijken en U weet dàn eerst recht, wat ,,beschaving" is; duid'Hjk blijkt in deze dagen: 't Is een dun la&gje vernis H. v. H. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen. Offert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. FEUILLETON DOOR ANNE VON PANHUIJS 16) Hij zweeg even en voegde er toen nog bij: „Nu wil ik u echter niet langer storen, ik moet gaan." Hij maakte nog eens 'n buiging. „Vaar- wel, juffrouw von Salnow." Constance glimlachte. „Ik dank u al bij voorbaat voor de teruggave van het beeld te meer. omdat het waarschunlijk toch op heel rechtma- tige wiitze zijn weg naar Schillnau gevonden heeft. Maar ik vind het erg aardig, den vos weer bij den in gang te plaatsen, om zoo te zeggen als bewaker van den Vossengrond." Ze zei dat alleen, om Herbert Tor- malen nog een beetje aan denpraat te houden, en wist eigenlijk zelf niet goed wat ze zei. Herbert Tormalen was al aan de deur en wilde deze openen, om te gaan. In Constance streden de meest verschillende gevoelens; één gevoel echter drong boven aile an- dere naar voren. het somber. en on- verbiddelijk gevoel, ja de zekerheid, dat als Herbert Tormalen nu de deur achter zich gesloten haçLJlii. Zondag 5 Dec.: Zon op 8.3Ô, oilder 16.31. Maan onder 0.33, op 14 06. Het ligt niet altijd aan de groote zaken, of ons leven gelukkig wordt. Een kameraadschappelijk woord, een warme handdruk. een vriendenwoord doen o zooveel. Maandag 6 Dec.: Zon op 8.31, on der 1-50 op 14.29. Wat het meest voor de hand ligt. is het best ver- borgen. Dinsdag 7 Dec.: Zon op 8.32, on der 16.30. Maan onder 3.06. op 14.52. Eén woord, in haast of drift ge- sproken, misschien niet eens zoo kwaad gemeend, zoo gaarne. maar vergeefs herrœpen, maakt dat men jarenlang nog weent. Woensdag 8 Dec.: Zon op 8.33, onder 16.30. Maan onder 4.20, op 15.17. Zichzelf verheffen is schooti maar zichzelf beoordeelen schooner. Donderdag 9 Dec.: Zon op 8.35, onder 16.29. Maan onder 5.34, op 15.44. Misverstand veroorzaakt vaak ernstiger geschil. dan verschil van gevoelen. Vrijdag 10 Dec.: Zon op 8.36. on der 16.29. Maan onder 6.26, op 16.14. De felste omwenteling open- baart allicht de strengste wettelijk- heid. (Bolland) Zaterdag 11 Dec.: Zon op 8.37, onder 16.28. Maan onder 7.54, op 16.49. Voile Maan J.7.21. Laat een koe niet vergeten, dat zij ook eens kalf geweest is. Voor rundvee zal gedurende de stalperiode eenig krachtvoeder be- schikbaar worden gesteld. De voederbonnen worden uiterlijk 4 Dec. 1943 verzonden, terwijl de veehouders zorg dienen te dragen. dat deze bonnen vôôr 8 Dec. 1943 bij hun handelaar ziin ingeleverd. Hieraan dient strikt de hand te worden gehouden, daar op bonnen. welke nà dien datum worden ingele verd, geen v cedex meer zal kunnen worden betrokken. Volgerts die ..Verordening Teelt- premie Vlas 1943" komen de vaste en los-vaste arbeiders van ieder be- drijf, waarop vlas is verbouwd, in aanmerking voor de helft van de aan dit bedrijf uitgereikte coupui-es voor het aankoopen van linnen. De winkeliers dienen zich. in afwach- ting van een nadere oubli carie. er voorloopig van te onthouden, deze coupures reeds thans in ontvangst te nemen. Ten aanzien van de spijsolietoewij- zingen wordt er den betrokken telers nog ultdrukkelijk op gewezen zorg te dragen de ontvangstbevestigin- gen geteekend terug te zenden aan het bureau van den Prov. Voedsel- commissaris te Groningen. Met ingang van l Dec. 1943 treedt die bewaarloonregeling voor voeder- bieten in werking. De betrokken te- lers kunnen dan de vastgestelde prijzen verhoogen met f 1.75 per 1000 kg. tôt 1 Pebr. 1944. Er wordt nog op gewezen. dat de verbouwers die gehouden zijn voederbieten ter beschikking te houden, verplicht ziin deze aan den aangewezen hande laar te leveren. De telers dienen, ter vermijding van onaangenaamheden. hun voile medewerking hieraan te verleenen. GeleVlebitietteri Schapen. Met ingang van 21 Nov. j.l. mo- gen geen geleidebiljetten voor scha pen en lammeren meer worden ult- gereikt, tenzij a. het vervoer plaats vindt Maar een slachtveemarkt of noodslacht- plaats; b. geen afvoer van bedi'ijf plaats vindt, b.v. bit verweiden tus- schen perceelen van hetzelfde be drijf, indien de afstand grooter is dan 2 km. e.d.; c. het stamboek- schapen betreft en het vervoer plaats vindt tusschen leden van het scha- penstamboek, mite het betrokken stamboek schriftelijk gunstig advi- seert; d. in zeer bijzondere gevallen. De handel in schapen komt hier- door dus voorloopig stil te liggen. Stroo voor verpakken. Stroo. bestemd voor het vorstvrii verpakken van consumptie- en ex- portpootaardappelen, zal tegen de daarvoor vastgestelde maximumprij- zen worden aangekocht. In afwachting van een regeling, waarbjj de betaling aan de telers door de Stichting ..H.E.S." zal ge- schieden, zullen de landkooplieden van de V.B.N.A. of de exporteurs van pootaardappelen, dan wel de ingeschakelcfe hanidelairen in stroo, de aangekochte en geleverde partijen rechtstreeks met de telers verreke- nen. tegen den prijs van f 18.70 per ton geperst A-stroo. af boerderij. Wintertelling 1943. In het tijdvak van 1 t/m 18 Dec. 1943 zal een inventarisatie van den veestapel, van het op de bedrijven aanwezige graanstroo. van den uit- zaai der wintergewassen. alsmede van den aard en den omvang der geëmsileerdte producten worden ge houden. De op het inventarisatieformulier te vermelden gegevens moeten nauw- keurig worden opgegeven naar den toestand on 1 Dec. 1943. De georganiseerden zullen door tellers worden bezocht. die bij het invullen der formulieren voorlich- ting zullen geven en daarbii desge- wenscht behplpzaam zullen ziin. De aandacht wordt er od gevestigd dat de georganiseerden voor de juist- heid der te versti-ekken gegevens verantwoordeliik zijn en dit met hun handteekening moeten bekrachtigen Het is van belang, dat de namen adressen en voor al de district- en lidnujnmers, zooals c'ftze voorkomen op de grijze lidmaatschapskaarten, juist op de inventarisatieformulieren worden vermeld. Opgegeven moeten worden: a. De bedrijfsindeeling in de kadastrale maat. b. Een opgave van de opper- vlakte uitgezaaide wintergewassen. c. Een gespecificeerde opgave van het aanwezige vee. als rundvee, var- kens. paarden, schapen, hoenders en eenden. d. Een opgave van de aan- tallen silo's en kuilen. alsmede in M3. de diaarin aanwezige gezamen- lijke hoeveelheid ensilage, gespeeifi- ceerd als volgt: 1. ingevuld met een conserveeringsmiddel en 2. ingekuild zonder een conserveeringsmiddel. e. De aanwezige hoeveelheid graanstroo welke voor den yerkoop beschikbaar is. Georganiseerden. alsmede zij, die meienendat hutV 'bedirilf wel voor inventarisatie in aanmerking komt, doch die niet door een teller worden bezocht. dienen zich (vôôr 20 Dec. a.s. te wenden tôt het Bureau van den ProvineiaJ.en Voedsielcommissa- ris of tôt den Plaatseliiken Bureau- houder in hun district. Secties Prjjscontrole van den Dienst van den Gemachtigde v. d. Priizen. Van den Dienst van den Gemach- tigde voor de Prijzen zijn de Sectie Prijscontrole Grafische Industrie en de Sectie Prijscontrole Papier en Papderwaren verplaatst naai-; Heerengracht 270, Amsterdam-C. te). 3083630982. De Sectie Prijscontrole Bouwma- terialen van dezen Dienst is ver plaatst naar: Keizersgracht 115, Am- sterdam-C. tel. 4752947660. Tôt hoofd d.er Sectie Prijscontrole Hout is benoemd J. C. A. van Hoofî: kdïitoor Heerengracht 136, Amster dam-C. tel 49458. Bak- en Braadvet. Detaillisten dienen de van hun klanten van 27 Nov. tôt en met 1 Dec. a.s. in ontvangst genomen bon nen „50 B Boter" op Donderdag 2 en Vrtidag 3 Dec. a.s. bii den plaai- selijken distributiedienst in te leve ren met een afzonderliik ontvangst- bewijs MD 242-01. Overbliivende bonnen kunnen tôt een tiental wor den aangevuld met andere voor in- levering in aanmerking komende „Boter"-bonnen. De aflevering van het bak- en braadvet aan de klanten die hun bonnen gedurende bovenge- noemd tljdivak hebben afgbgeven, mag, te beginnen met 11 Dec. a.s., tôt en met Zaterdag 22 Jan. '44 ge- schieden. Grossiers in Raapolie. In verband met de beschikbaav- stelling van het extra-rantsoen raapolie wordt bekend gemaakt, dat detaillisten de namen en adressen der grossiers van wie zij de raapolie moeten betrekken bii de plaatselijke distributiediensten zullen vernemen. Inventarisatie en verplichte Veelevering. Reeds eerder werd medegedeeld, dat de inventarisatie van December zal worden gehouden in de période van 1 tôt 18 Dec. en dat in dezen tijd het vervoer van rundvee anders dan voor slachtveemairkten e.d. zal ziin stopgezet. Thans kan hieraan worden toegevoegd, dat. voor wat het rundvee betreft. de inventarisa- tiegegevens den toestand van de be drijven op 30 Nov. s nachts 24 uur moeten weergeven. Er zal nauwkeu- rige contrôle worden gehouden of deze gegevens inderdaad overeen- stemmen met den werkelijken toe stand op het bedrijf. In ieder geval zullen zocdanige maatregelen wor den genomen, dat bii de vaststelling van den aanslag ieder stuks vee bo ven één jaar slechts éénmaal wordt aangeslagen. Wehrmachtmarken Tabak, Met ingang van 1 Dec. a.s. zijn op de Wehrmachtmarken voor 1 Tagesration Tabak" in plaats van 5 sigaretten 8 sigaretben verkrijgbaar. Detaillisten zijn dus verplicht van 1 Dec. af op deze bonnen af te leve ren hetzij 8 sigaretten, hetzij1 2 si- garen, hetzij 4 cigarillos, hetzij 8 gram tabak. Bii den verkoop van sigaretten op deze bonnen blijft het. zooals tôt dusverre het geval was geocrloofd de banderolle te verbre- ken. Bii den verkoop van tabak is dit niet tœgestaan. Scheermes.ies. Ingevolge een in de Staatcrt. van 29 Nov. '43 verschenen publicatie zijn de fabrikanten van en de handela- ren in scheermesjes verplicht zich vôôr 5 Dec. a.s. voor inschrijving bij het Bui-eau voor de Metalen-Verwer- kende Industrie aan te pielden. Van deze verplichting zàin uitgezonderd handelaren. die de genoemde artike- ien uitsluitend en détail verkoopen tenzij zii deze importeeren. De ver plichting tiot inschrijving geldit dus wèl voor ondernemingen. die zoowel en gors als en détail verkoopen, als mede voor de detailhandelaren. die deze artikelen zelf importeeren. De aanmelding dient te geschieden op formulieren Mh 7. welke op aan- vraag gratis bit het Bureau voor de Meteflen-Vefl-weirkende Industrie, Ri- ouwstraat 182, 's-Gravenhage. ver krijgbaar zijn. Belanghebbenden die nen deze formulieren zôô tijdig aan te vragen, dat zij, ingevuld en on- derteekend. vôôr 5 December a.s. op boyengenoemd! Bureau zijn ontvan- gen. Het niet of niet tiidig nakomen /an deze verplichting tôt inschrij ving is strafbaar. Adreswijziging. Met ingang van Woensdag 1 Dec. 1943 .zullen de kantoren van het Bedrijfschap voor Suiker en de afd. Industrieele Outillage van 't Hoofd- bedrijfschap voor Akkerbouwproduc- ten gevestigd zijn aan de Kalver- markt te 's-Gravenhage (achterpan- den van het voormalige Départe ment van Defensie). Het correspon- dentie adres van deze afdeelingen is met ingang van dien datum Plein 4, 's-Gravenhage. De telefoonnummers zijn: Voor het Bedrijfschap voor Suiker: 116442 en 116461. Voor de afdeeling Indu strieele Outillage: 116496 en 116509. Daar dit voorloopig de eenige ll.i- nen zijn, waarover kan worden be- schikt, worden aile belanghebbenden dringend verzocht zoo weinig moge- lijk van deze aansluitingen gebruik te maken. De kantoren zijn voor persoonlijk bezoek van 1 Dec. 1943 t/m 8 Dec. 1943 gesloten. Daarna is bezoek slechts in zeer noodzakelijke gevallen mogelijk en wel van 10 uur tôt 16 uur (ingang is gelegen aan de Kalvermarkt) Nadere bekendmakingen betref- fende de verplaatsing van de verdere Bedrijfschappen en Afdeelingen van het Hoofdbedrijfschap voor Akker- bouwproducten volgen nog. Afgifte geleidebiljetten Schapen. Geleidebiljetten voor hrfc .vervoer van schapen kunnen slechts worden afgegeven, indien dit vervoer zal ge schieden naar het bedrijf van per- sonen, die in het bezit ziin van een schapenboekje .respectievelij'k zoo het handelaren betreft van een zakboekje voor den schapenhande- laar. Het komt desondanks voor, dat hanldelaren gelei-cîebiljptten aanvra- gen voor het vervoer van schapen naar personen, die niet in het bezit zijn van een schapen- of hande- laarszakboekje. In den vervolge. zal daartegen strenger worden opgetre- den. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch zal tegen handelaren, die zich aan een dergelijke overtreding hebben schuldig gemaakt, een voor- loopigen tuchtmaatregel" nemen, daarin bestaande, dat het hun uit gereikte handelaarszakboekle zaï worden ingetrokken. Winterbevoorrading met Aardappels. In verband met de mogelijkheid tôt het opslaan van aardappelen alj winteirvoorraad,. zullen handelaren in aardappelen van de V.B.N.A. een voorschot ontvangen. Zij moeten de ..machtigingen opslagaardappelen", waarop zij opslagaardappelen aan hun klanten hebben afgeleverd, in een zakje MD 147-01 en met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 242-03 bii den plaatselijken distribu tiedienst inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Voor elke mach- tiging zullen de diensten een toewij- zing voor 17% rantsoen uitreiken. In verband hiermede moeten de machtigingen in veelvouden van vier stuks (d. w. dus z. in veelvouden van 70 rantsoenen) worden ingele verd. Die diistributiedierïst zal de voor de machtigingen opslagaard appelen" uitgereikte toewijzingen voorzien van een distributiezegel en het stempel van den dienst. De V. B.N.A. zal afgezien van het boven- bedoelde voorschot, uitsluitend tegen inlevering van deze gezegelde aard- appeltoewijzingen opslagaardapipelen af leveren. De handelaren kunnen de bovenbedoelde machtigingen, be- halve op de voor hen vastgestelde inleveringsdagen, één maal nçr week extra inleveren. De machtigingen kunnen uiterlijk tôt en met 27 Dec. a.s. bij de plaatselijke ddstlributie- diensten worden ingeleverd. Bijzo. aangelegenheden R.B.V.V.O. De afdeeling Bijzondere Aangele genheden van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd tôt dusver gehuisvest ',t Hoenstraat 7. 's-Gravenhage, is vernlaatst naar Bezuidenhoutscheweg 99, 's-Graven hage. telefoon 720060. Niet-geregistreerde Ooilammeren. O v er e enkoms tig het voorschrift, dat de ntet-geregistreerde ooilam meren voor 25 worden aangesla gen (afgerond naar boven), zouden zij, die per 25 Juli j.l. in het bezit waren van twee van deze lammeren. daarvan één moeten leveren. Aan- gezien dit een aanslag zou zijn van 50 is besloten toe te staan, dat twee schapenhouders. die op 25 Ju li beiden twee niet-geregistreerde ooilammeren in hun bezit hadden, gezamenlijk één lam mogen leveren. Deze regeling geldt niet, indien af- schrijving van den leveringsplicht moet plaatsvinden wegens huis- slachting. Zaden van Groenvoediergewassen. Ieder, die koolraapzaad, stoppel- knollen- of herfstrapenzaad, merg- of voederkoolzaad en boter- of zo- merraapzaad voorhanden of in voor- raad heeft, dan wel bii derden op- geslagen houdt, is verplicht deze za den ter beschikking te houden van het Bedrijfschap voor Zaalzaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw Het is dus verboden deze zaden te koopen, verkoopen, afleveren, ont vangen, vervoeren of op eenige an dere wijze aan de onmiddellij'ke be schikking van het Bedrijfschap te onttrekken. Nadere instructies vol gen te zijner tijd. Sectie Prijsvorming\ Chenue. De Sectie Prijsvorming Chemie van den Dienst van den Gemach- tigde voor de Prijzen is van Laan Copes van Catteriburgh 131A te 's-Gravenhage verplaatst naar Ma- doerastraat 5 eveneens te 's-Gra venhage. Het nieuwe telefoonnum- mer is 557344. Zoo ygfzaruit mon aan paJckcl: •verpaJc ïoo rijicgdcUjjk. âchryffigjt doixielipt. op IccLorlr <Ul pafckgir •leg ook (Ulxt cuircs m hah paklcet tevcsiig de- axLecskaru-t sbzvig vrrL ook. JjZ achtm-zycLe. d&r atllrgskcuu-t tn- Die kunnen voor vrouwen gepaard gaan met pijnen, die echter met AKKER- TJES dadelijk verdwijnen! De Ncderlandsche PQ'nstiller vertelt had ik enôrm succès! Ik nara 'n beetje Unicum koffie- surrogaat en zette daar echte koffie van! Raar hè? Want U kunt 't ook! Da's wéâr Probeer 't maar Bèsl koffie-surrogaat zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De sljjm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanonds beproefd bij hoeat, griep, bronchitis, asthma. Knip deze Pim uit en lel op de volgende adverlentie. VERK00PKANT. VAN DER PLAATS - B0LSWARD Wedden dat ze straks weer zeggen: „Zeg Kelner, wat smaakt die thee goed! Is dat nog echte?" En dan zeg ik maar weer tôt vervelens toe: „Nee Mevrouw, dat is IEDEREEN ZEG T. NET ECHTI Uitsluitend varkrijgbaar in beperkte hoeveelheid - voor hôtels, restaurants, cafe's, pensions, kloosters, ziekenhui- zen en andere groote instellingen. C.J.M.HILLINQ - Heerengr. 435 - Amsterdam C. nooit meer zou terugkomen. Nooit of nimmer! Het was haar, als moest ze hem een hartelijk woord meege- ven op den weg, die hem voortaan voor altijd van haar gescheiden zou houden, en als moest ze hem smee- ken, ook haar iets hartelijks, iets troostends te zeggen. dat altijd als een stralende ster boven haar jach- tend, zwervend leven zou staan. Nu opende hij de deur, nu trad hij over den drempel, en reeds stond hij op het punt de deur achter zich dicht te doen, toen schreeuwde ze opeens, gemarteld en gekweld: „Her- bert!" Hij keerde zich bliksemsnel om en zag Constance steun-zoekend naar de leuning van een stœl grijpen. Met twee stappen was hij bij haar, en toen hield hij haar in zijn armen zooals hij reeds eenmaal in overge- lukkige oogenblikken gedaan had. Meer dan twee jaren waren sinds- dien verloopen, maar het was hem plotseling. aïs was die lange tijd op eens in het niet verzonken. als was dit ailes slechts een voortzetting van dat ééne gelukkige uur. Het was de- zelfde kamer van toen en het was toen ook precies zoo'n stralenden herfstriag^als nu. Telkens en telkens weer kuste hii den trillenden meisjesmond, en z'n blikken boorden diep in haar donke- re oogen. die zoo dicht, zoo wonder- lijk dicht bij de zijne waren. ..Constance, mijn trotsche, mooie meisje. nu hebben we elkaar toch nog gevonden, en dit keer laat ik je niet meer gaan. al verzet er zich ook de heele wereld tegen," riep hii, ter wijl hij haar vast tegen zich aan- drukte, als moest hij haar nu reeds tegen heel een wereld verdedigen die gereed stond om haar aan zijn armen te ontrukken. Constance keek met stralende oogen tôt hem op. „Wat heb iknaar je verlangd. mijn Herbert, en wat eenzaam ben ik daarbuiten geweest midden in het bonté leven." Haar stem was vol jubel. Opeens veranderde haar gezicht, haar wenkbrauwen trokken samen, als moest ze met geweld een hevige pijn onderdrukken. Woorden, die Ina eens gesproken had, drongen in haar op, rukten haar weg uit de wonder teere stemming van dit ge- zegend ùur. Zacht maakte zij zich los uit zijn armen. Wat heb ie Constance, wat be- teekent die droeve trek on je ge zicht, waarom zoo'n angstige trillins om je mond?" Hij legde teer en beschermend zijn) arm om haar heen, Groote bezorgd- heid klonk in zijn warme stem. Ze keek hem ernstig en verdrietig aan. „Ach Herbert, ik had geheel ver geten, dat ik toch nooit je vrouw worden kan. ik ben immers maar een circusartiste, en je moeder zal nimmer dulden, dat Van opwinding kon ze niet verder spreken. Geen seconde liet hii haar op ant- woord wachten. Is dat ailes, mijn lief meisje, is het alleen maar dat? Goddank, dat het anders niets is! Moeder is e verstandige vrouw en in zekeren zin heeft ze tegenover jou wel iets goed te maken. Want zii was het toch, die indertijd zoo nuehter uitrekende, of wij met elkaar konden trouwen. Moe der zal niet kleingeestig zijn." Hij aarzelde en ging toen verder: „En al was zij er ook tegen, dan mag dat voor ons nog geen aanleiding zij'n, ons geluk op het spel te zetten; jij en ik, wij behooren van nu af aan voor tijd en eeuwigheid aan elkaar.' Toen sloeg ze juichend haar ar men om zijn hais: .Herbert, ik houd zoo van je!" Toen vroeg hij: „Maar zal het jou niet zwaar vallen van het circus te moeten scheiden? Jle bent zoo ge- vierd en je bent zoo aan de luid- ruchtige bewondering der massa ge- wend? Zal mijn bewondering voor jouw schoonheid, zal mijn liefde kunnen vergoeden, wat je daarvoor laat varen?" Duizend plotseling opgekomen angsten kwelden hem, zijn blik ver- ried de vrees voor haar antwoord. Met gelukkige, van verrukking stralende oogen keek ze hem aan. „Mijn lieve Herbert, de bijval der menigte heeft in mil tôt nu toe nooit meer dan een kort gevoel van voldaanheid. een voorbijgaande ijdelheid gewekt, nooit méér. Mijn natuur heeft zich nog geen dag thuis gevoeld op de plaats, waar toe val en harde noodzaak mii1 gebracht hadden." ..Constance, wees nu od het oogen blik eens heel eerliik, ik smeek het je. Dat het tœval iou en je zusters ertoe gebracht heeft om als kunst- rijdster je brood te verdienen. dat liikt me heel begriipeliik. Jullie re- den aile drie schitterend, maar dat jij na het huwelijk van je zusters het circus nog twee jaar trouw ge- bleven bent, wijst er toch wel op, dat het beroep je wel voldoening heeft gegeven." Voldoening, niet. geld heeft het me gegeven, veel geld, meer dan iéder ander beroep." Verschrikt vroeg hij: „Ben je dan zoo geldzuchtig, Constance ik ben geen rijk man, je weet het." Haar gezicht bleef ernstig. Ze mocht voor Herbert niets verborgen houden, ze moest ailes eerlijk zeg gen. Hij zou en moest haar juist be oordeelen. Zacht en aarzelend zei ze toen: „Vader liet schulden, vrij veel schulden na, het was de eereplicht van zijn dochters deze te betalen; als gezelschapsdames hadden we zoo oud als Methusalem kunnen worden zonder dat het ons gelukt zou zijn." Hii knikte. „Nu begin ik je te be- grijpen, maar zeg me eens, waarom je later. na het huwelijk van je zus ters Zii liet hem niet uitspreken, want ze wist wat hij vragen wou. (Wordt vervolgd.) op 11 en 12 December de groote in Slochterstr., Sappemeer. Schitterende coll. dieren. Entrée f 0.25. Geopend: Zaterdag 11 Dec. van 2 tôt 10 uur; Zondag 12 Dec. van 9— 8 uur. Het Bestuur. zoowel voor verhuurders als huurders op MAANDAG 6 DEC-, 's avonds om 7 uur in 't Café N. A. GROE- NEVELD. Tel. 86. HOOGEZAND Zaterdag en Zondag op- treden van het m.m.v. de nieuwste ge- luidsinstallatle en micro- foon. Aanvang 6% uur. Entrée 50 et. bel. inbegr TOONEELVEREEN. geeft op Zaterdag 11 en Zondag 12 December een uitvoering in het Café OLTHOF, Kropswolde. Op te voeren istukken zijn: 1. ,.Als je nog een Moeder hebt". Levens- schets in 4 bedr. 2. ,,Mans leert eten". Klucht in één bedrijf. Aanvang 5% u., zaal open 5 uur. Entrée f 0.75 p. p Kaar- ten in voorverkoop bij JAC. LANING. Woldweg 83, Kropswolde. De vraag van deze tijd is: „Wat brengt ons de toekomst?" De vraag van advent is: ,Wat brengt ons de komst van Christus?" De Kerk noodigt een ieder uit om met haar te bedenken. wat Christus komst de wereld brengt DE ADVENTSDIENSTEN in de JAARVERGADERING op Dinsdag 7 Dec. 1943, 's avonds 7.30 uur in t Café STUKJE. behoudens goedkeuring Proc. Gen. Agenda Opening. Notulen. Jaarverslag Secr. Jaarverslag Penn.m. Verslag Kascommissie. Bestuursverkiezing Plannen seizoen. Rondvraag en sluiting. Contributie p. iaar f 1.75. Na 15 Dec f 2.50. HoogezandSappemeer Vrijdag 10 December. JEUGDBANK Zaterdag 11 December. Daarna wordt de Spaar- bank gesloten tôt nadere aankondiging in Jan. a.s. N.B. DE JEUGDBANK is heden Zaterdag wegens priisuitdeeling gesloten. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG aanv. 19.30 uur. is het 's ochtends Ik stook 's morgens of het m'n laatste kolen zijn, dan zitten mijn vrouw en ik en de kleine IJsbrand 's avonds om een behaaglijk vuur. Laat vooral uw haard of kachel 's morgens op „zacht" staan, 's middags op „matig" en als het door en door koud is, 's avonds op „vol". Maartemper vroegtijdig, minstens een uur voor U naar bed gaat. Dan spaart U kolen en komt U beter uit

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 4