4$^ "M ABDIJSIROOP Off. Landbouwmededeellngen. PARKHOTEL" Sappemeer. met het Cabaret-Variété „Zonneschljn" Fam. KQK met de vroolijka Gabaretrevue „DE ANKERS LOS" Schauwburtzaal Nederl. Middenstanésbank N.V. Inrichten en bijhouden van Boekhoudingen alIGE «RENOVATUM» 4 NeemnÂKKERjjS llnicum DRIE ZIGEUNER ZUSTERS. „R 0 H D A" FOXHAM. Hôtel „De Nieuwe Brug Hôtel FABER Groote Amusements-Avond Sportterrein SAPPEMEER. H. S. C. I-Veendam I 1 ALLE BANKZAKEN HET WEEFSEL. WEEKKALENDER. WIJ ONTVINGEN 0FF1GIËELE MEDEDEELINGEN, BONNEN. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Ooo« OORLOGSSCHADE STORMSCHADE De Neder/andsche Pijnsfilier Help V. TT— wm Knipte U me steeds uit? Hij zei eerlijk; „Nee. ik begnjp er geen jota van." BEZOEKT KONIJNEN- Tentoonstelling „HET PARKHOTEL" If Zondag 19 Dec. komt Hans Toss m.m.v. Hans Toss, de man zonder zenuwen Franny, aan de vliegende trapèze. Henk Verwey, de phenominale Accordeon- virtuoos. Jamita, de eerste Goochelares en vele anderen. Muzikale verzorging „DE GITRILA's" o.l.v. Jack Wilders. Aanv. 7 uur. Entrée (bel. inbegr.) f 1.25 Plaatsbespreking vanaf heden. ii HOOGEZANL).TEL. 362 WOENSDAG 22 December komt Een avond van denderende vroolijkheid. Zaalopen 6.30 uur. Entrée f 1.pl. bel. Kaartverkoop dagelijks aan de zaal. Rijwielen onder contrôle bij Rijwielh.Peper HOOGEZAND. TEL. 22. Morgen Zondag 12 December m.m.v. De Vries en zijn Solisten _(4 h. en 2 d.) Aanvang 7 uur. ■■•I MORGEN ZONDAG aanv. 2 uur De belangrijke en steeds intéressante competitiewedstrijd Entrée als gewoon. llWELK NUT EEN BANKREKENING U biedenkan? Daarover lichten wij U gaarne vrijblijvend in. Wilt U voor de Kerstdagen EEN HEERLIJK KOEKJE levert dan 1^ onsBoterenlH ons Suiker in bij LANDMAN's Bakkerij, Kielwindeweer. ldoen©r er Ulieid Dat is rantsoenen stelen! J. H. VISSER, Noorderstr. 101, S'meer. Denk aan de van grens rantsoen! Nu het jaar ten einde spoedt den- ken wij onwillekeurig aan hetgeen het lot ons geschonken heeft en nog schenken zal. De slotsom zal dit- maal vrii somber zijn. In oorlogstyd geeft het leven meer kwaad dan goed. Toch mogen wii1 het goede, dat wij ontvangen. niet over het hoofd zien. Immers is er geen enkel menschen- bestaan, of het heeft zijn oogenblik- ken van Uclit zelfs temidden der donkerste dagen. Aan deze oogen- blikken te denken. ze in het geheu- gen te bewaren. is vereischte om dit moeilijke leven vol te houden, ook Fritz Reuter,, de Mecklenburgsche humcrtst. die een menschengeslacht geleden ook ten onzent door groot en klein, oud en jong werd gelezen maakt in een ziiner boeken een wij- ze opmerking over de samengesteld- heid van onze levenservaringen. „Wie kan zeggen", waagt hij zich af. „waar vreugde en leed uit elkaa>; gaan? Zii spelen zoo wonderliik dooreen in het menschenhart: zii ziin schering en inslag en wel hem bii wien uit beiden een heeht weef sel zich vormt!" Een weefsel van goed en kwaad van leed en lust. dat is het leven ook dit iaar weer voor ons geweest en dat zal het het volgend iaa,'- nog- maals Wezen. Het volstrekte bestaat nu eenmaal niet in deze geocmpli- ceerde wereld: zoomin als wij een helderen hemel kennen zonder een. zii het nôg zoo dun en doorzichtie wolkje. nooh een zoo pikzwarten nacht, of er is wel ergens een zweem van schemer. zoomin kennen wij ooit absoluut geed of kwaad. Sche ring en inslag wisselen elkaa'- af in het bonté patroon. dat men het le ven noemt En slechts wie op de rij'- ke schakeering van kleuren let, zal er de waarde van opmerken. De Genestet. ook al een dich- ter uit de vorige generatie heeft in een bekend vers verklaard. dat hii geen plant was en geen rust Wilde als mensch wenschte hii aile emo- ties te beleven. welke het grilllge lot schenkt. ..Als ik schrei. als ik lach wel honderd malen op iederen dag" zegt hij, ,dan ben ik 't leven mil bewust: dan leef ik eerst naar har- telust al wat ik leven mag!" Deze dichter was aïs die kenners van oude tapijten. die genieten van het kleurenspel, dat het weefsel aan- biedt. Die oude wevers namen zoo voor de hand weg hun wollen dra den en vlochten het somberste zwart en het vroolij'kste rood lustig door een. Uit het griis der verveling vonk- te een hel-oranje plek: het vlekke- looze wit dooraderde een vuilbruin stramien; dlepblauwe ingetogenheld vervlocht zich met het lichtzinnige lentegroen; en aldus is ons leven: een weefsel, waarin goed en kwaad. leed en lust even wonderliik dooreen -spelen als de kleuren van dit tapi.it. H. G. C Zondag 12 Dec.: Zon on 8.38, on- der 16 28. Maan onder 8.57. op 17.31. Wacht U voor menschen. die nooit ongelijk hebben: ze hebben geen haTt- n, Maandas 13 Dec.: Zon op 8.o9. onder 16.28. Maan onder 9.52, op 18 20 Overleg en leg wat over! Dinsdag 14 Dec.; Zon op 8.40, on der 16.27. Maan onder 10.39, op 19 05 Een ctwaze) vrlend is groot or plaag dan een wijze viiand. Woensdag 15 Dec.: Zon top 8.41, onder 16.28. Maan onder 11.18. op 20.15. Het is geen bewiis van eigen voortreffelijkheid bij anderen steeds gebreken te ontdekken. Donderdag 16 Dec.: Zon op 8.4- onder 16.28. Maan onder 11.51. op 21.17. Er bestaat een zwijgen, dat veelzeggender is dan een uitvoerig antwoord. Vrijdag 17 Dec.: Zon on 8.43, on der 16.28. Maan onder 12.18, op 22.21 De zwaarste belastingen zijn niet die welke de staat van ons eischt, doch die, welke wii aan onze dwaasheden betalen. Zaterdag 18 Dec.: Zon op 8.44 on der 16.28. Maan onder 12.42, op 23 25 Denk voortdurend aan wat ge besloten hebt en houdt het altijd voor oogen en ge zult het ten slotte verkrijgen. „HET ECHTE SOORT". Refrein „Ik heb een keukentje". Ik heb een colbertje, Een echte vrind. Zooals je werkelijk Geen tweede vindlti; Ik voer hem jarenlang al mee door weer en wind. En nog in deze tijd is hii mij goed gezinti. Ik heb een koffer ook. Daar prop ik hem in. Want pakruim is daar steeds Weer veel te min: Maar 't colbertje komt steeds daar uit zooals 't behoort, Dat komt dat is er eentje van de echte soort. Zoo zijn er menschen ook, Mijn colbert gelHk, Men vindt z' in elke stand, Bii arm en rijk. Ze zeggen steeds een man een man een woord een woord. Ja, ja, dat ziin de menschen eenig in hun soort. Dat zijn de menschen dan Waar men op bouwt. Waaraan men levenslang Ailes vertrouwt; De wereld drukt ze, trapt ze, ja ook half vermoord. Staan ze nog fierder od H. v. d. W. dat is de echte soort. MAAKT UW BROEIBAK REEDS VROEGTIJDIG GEREED! Een bak is weliswaar een beschei- den doch zeer nuttig onderdeel van den moestuin. immers, hii scheptde gelegenheid om reeds van Maart af allerlei jonge malsche groeniten zoo als snil- en kropsla, spinazie, tuln- kers, raapstelen en radiis te oogsten Dit naar gelang van den omvang van den bak. Zeer velen plegen den bak voor dit doel eerst in Januaii en soins nog wat later in gereedheid te brengen. Indien het in die péri ode zacht weer blilft. dan ziin daar- tegen geen praktische bezwaren, doch men dient wel rekening te houden met de mogeliikheid. dat de grond dan door een invallende vorst hard bevroren kan ziin. Bovendien kan er in dat tudstip ook wel een dikke laag sneeuw liggen. Vandaar de wenscheliikheid om de voorbereddlende werkzaamheclsn, zoo als het aanleggen of verplaatsen van den broeibak en het spitten en bo rnes ten van den grond bii zacht we?- reeds in December te verrichten. Afgedekt door de ramen. blijft dan de aarde gereed liggen om eindDe cember de zaden te ontvangen. Om te voorkomen dat de grond in den bak bevroren en hard wordt, bedek- ke men de ramen bi1 invallende vorst met een rietmat of ander afdek- kingsmateriaal. Talmt niet te lang met deze eer- Ste werkzaamheden, dioet het reeds in December! SIGNAAL, aflevering no. 20. Tusschen 25 Juli en 8 Sept, werd in Italie ailes gedaan, om het libé ralisme tôt nieuw leven op te wek- ken. Hierover publiceert het Euro- peesche tijdschrift SIGNAAL (Nr. 20) buitengewoon iinlterissante dé tails van de hand van Giselher Wissing. Het is kenmerkend, dat voor het politieke forum de 83-jari- ge vroegere minister-president Or- lando verscheen, die in 1917 bii de nederlaag van Caporeitto aan het hoofd van het ministerig had ge- staan en op de Parilsche vredescon- ferentie door Wilson eruit werd ge- zet. Tevens tversdheen die 75-jarige vroegere mirutster-president Nitti' die in Zwitserland in ballingschap had geleefd, alsdede de biina 80- jarige senator Bergamini. Tenslotte kwam ook nog de 77-jarige Bene- detto Groce voor het voetlicht, die weigerde. toen men hem président der académie wilde maken. Zoo ontstond het metkwaardige beeld, dat niet diè krachten naar voren ti-aden. die in den chaos na de wereldoorlog, kort Voordat het fas cisme de macht tôt zich had getrok- ken Italie hadden beheerscht, maar wel het libéralisme uit het tijdvak 1901—1910. Een nieure chaos was het gevolgj want in Boven-Italië voi-mden zich intusschen scherp naar links geori- enteerde groepen. die zich openlijk tegen Badoglio en de monarchie ver- zetten. Ook communistische tenden- ties kwamen te voorschiin. Hoe deze wirwar zich verder verscherpte kan men in SIGNAAL lezen. •-> He(t hier aangehaalde artikel vormt slechts een klein deel van het vele, dat dit, als altijd prachtig uit- gevoerde tijdschrift toiedt. Wij hoe- men nog: De overval op Spitsbergen; Een bezoek aan vliegerscholen en oplei- dingskampen van het Duitsche luchtwapen; fotoreportages van de fronten; een sensationeele Mozart- opvoering; Studenten van lé naties ontmoeten elkaar in het Goethe instituait een heschouwtng over de toekomstige positie van de vrouw enz. Al met al een nummer, dat men weer met veel belangstelling inhan- den heeft. Met ingang' van 1 Jan. 1944 zal een nieuwe regeling worden getrof- fen voor het verkrijgen van smeer- middelen t.b.v. werkzaamheden op akkerbouw- en veehouderijbedrijven Daar de hiervoor benoodigde aan- vraagformulienen eenigszins gewij' zigd worden, kunnen de thans nog in gebruik zijnde VAw formulieren niet geaccepteerd worden als aan- vraag voor het jaar 1944. Bedrijven met minder dan 5 ha. bouwland ot 10 ha. grasland, alsme- de die bedrijven, waa^van de opper- vlakte van het bouwland, vermeer- derd met de helft van de oppervlak- te van het grasland minder dan 5 ha. is, komen niet voor een toewij- zing in aanmerking. Op een VAw formulier dienen uit- sluitend smeexmiddelen aangevraagd te worden voor de op het bedrijf aanwezige landbouwwerktuigen t.w ploegen. zaaimachines, graanmaaiers zelfbinders, hooibouwmachines, bce- renwagens enz. dus niet voor land- bouwtractoren en stationnaire moto- ren. Voor laatstgenoemde werktuigen alsmede die werktuigen, welke voor loonwerkzaamheden worden ge- bruikt, dienen de smeermiddelen per VA1-formulier te worden aange vraagd. Aanvragen voor smeermiddelen moeten bij den plaatselijken bureau- houder worden ingediend. De leveringsbonnen voor rundvee zijn voor ta an door het geheele land geidig. Daarctoicr zullen gleorgani- seerden ook op andere slachtvee markten dan die in hun eigen pro- vincie mogen leveren. Daar het met het oog op ver voersproblemen \dringend noodzake- Hjk is een overzicht te hebben van den te verwachten aanvoer, zullen met ingang van 6 Dec. de geleide- bijetten voor slachtvee, schapen inbe- grepen, uifcerlijk des Dondlerdags, voorafgaande aan de week van le- verîng bij den plaatselijken bureau- houder meeten worden aangevraagd. Men wordt er op gewezen. dat aan het bovenstaande Istreng de hand zal worden gehouden. Maianzaad verwerken verboden, Het gebruiken of verwerken van maanzaad is ook bii de broodberci- ding niet geoorloofd. Bii overtreding van de desbetreffende verbedsbepa- ling stellen betrokkenen zich aan straf- of tuchtrechtelijke vervolging bloot. Smeermiddelen; nieuwe regeling VAw formulieren. Met ingang van 1 Jan. 1944 zal een nieuwe regeling worden getroffen voor het toewijzen van minérale smeermiddelen voor landbouwwerk tuigen. Voor het jaar 1944 zullen landbouwers 2 keer een '.toewijzing ontvangen, waarmede zii dan een half jaar dienen toe tekomen, ter- wijl de vergunningen slechts één kwartaal geidig zullen zijn. Zij, die daarvoor in aanmerking willen komen, dienen reeds nu een aanvrage in te dienen. Aan een gedeelte der landbouwers zal in het eerste en derde kwartaal toegewezen moeten worden, terwijl het andere gedeelte. dat niet direct minérale smeermiddelen voor het be drijf noodig zal hebben. eerst in het tweede kwartaal en daarna in het een toewijzing zal vierde kwartaal krijgen. Nieuwe aanjvraagfprmulieren kun nen door de belanghebbende land bouwers bij1 de Plaatseltike Bureau- houders worden gehaald, terwijlhun aanvragen voor het jaar 1944 uiter- lijk 15 Dec. 1943 bii dezen moeten worden ingediend. Op een VAw formulier mogen uit- sluitend minérale smeermiddelen worden aangevraagd voor de op het bedi-ijf aanwezige landbouwwerktui gen, dus niet voor landbouwtracto- ren en stationnaire motoren. Aanvragen, na 15 Dec. 1943 bij den Plaatselijken Bureauhouder in gediend, worden niet meer in be- handeling genomen, waardoor dus in 1944 aan de nalatigen geen toe wijzing kan worden verstrekt. R.B.V.V.O. Afd. Voedingsvraag- stukken. Het Rijksbureau voor de Voedsel- voorziening in Oorlogstijd is ver- huisd naar het gebouw van het Dep. van Landbouw en Visscherij, Bezu:- denhoufjscheweg 30. 's-Gravenhage, tel. 720060. De afdeeling Voedings- vraagstukken van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oor logstijd met den Dienst van de Cen- tiale Keukens. tôt dusver nog ge- huisvest Benoordenhoutscheweg 46 zal echter met ingang van 8 Dec. '43 gevestigd zijn: Bezuidenhoutschc- weg 40, 's-Gravenhage (Cbr. H.B.S.i tel. 720040. Rundveelevering. Met Ingang van 6 Dec. ziin de le veringsbonnen voor rundvee over het geheele land geidig. Dit wil zeg gen, dat men aan zijn leverings- plicht voortaan ook kan voldoen door bonnen-aankoop uit andere provincies. In verband hiermede is het nood- zakelijk geworden, dat voortaan de geleidebiljetiien voor slachtvee uiter- lijk Donderdags, voorafgaande aan de week van levering, bij den Plaat selijken Bureauhouder moeiten wor den aangevraagd. De Plaatselijke Bureauhouders kunnen dan nog tij- dig een opgave van de te verwach ten aanvoer opmaken. Ook voor schapen zullen voortaan de geleidebiljet uiterlijk Donderdags moeten worden aangevraagd.' Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Griendhout ter beschikking houden. Ieder, die griendhout oogst. isver- plicht de door hem gehakte hqeveel- heden griendhout ter beschikking van het Bedrijfschap \1oor Griend en Riet te houden Van deze verplichting wordt ont- heffing verleend ten aanzien van de hoeveelheden griendhout, welke door de oogsters tegen inontvangstneming van de vereischte aankoopvergunnin- gen worden verkocht of tôt. welker bewerking of verwerking door of vanwege heit Bedi'ijfcchap vergun- ning is verleend. Adminisr ratiekosten van de Distributle van Papier. Indien een vakgroeo werkzaamhe den verrieht met betrekking tôt uit- voeringsmaalti'egelen van de distri- butie van papier en daarvoor admi- nistratiekosten in rekening brengt is het niet geoorloofd deze kosten automatisch in den priis van de goe- deren door te berekenen. Bij indiening van verzoeken tôt prijsverhooging worden zii echter wel erkendi als kostenfactor in den zin van de Richtlijnen voor de Prijs- vaststelling No. I. Bonaanwijzinsr Kunstmest. Thans zijn geidig verklaard: stik- stofbonnen, voorzien van opdruk nr. 4. De stikstofbennen nr. 4 behou- den hun geldigheid tôt uiterlijk 31 December '43. De verbruikers dienen deze zegels vôôr 24 December a.s bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tiidige inzending der bonnen aan het R.V.O. Kunst mest Distributie Bureau kunnen zorgdragen ter verkrijging van een aankoopmachtiginig.' De ingeschi'e- venen kunnen de stikstofbonnen m 4 tweemaal inzenden. t.w. vôôr 15 December en vôôr 31 December a.s Bonnen, welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen onder géén voorwaarde meer worden geaccep teerd. De fosforzuurzegels voorzien van opdruk nr. 1 blijven tôt nader order geidig. Adreswijziging. Met ingang van Zaterdag 4 Dec. 1943 zullen de kantoren van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder. Bedrijfschap voor Vlas en Hennep. Bedrijfschap voor Griend en Riet; gevestigd zijn: Plein 4, Den Haag. De telefoonriommers zijn voor het Bedrijfschap vôor Hooi, Stroo en Ruwvoeder 116781. voor het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep 116739, voor het Bedrijfschap voor Griend en Riet 116784 en 116Î09 Daar dit voorloopig de eenige lijnen zijn waarover kan worden beschikt, worden allen belanghebbenden drin- gend verzocht zoo weinig mogeli.ik van deze aansluitingen gebruik te maken. De kantoren zijn voor persoonhjk bezoek van Zaterdag 4 Dec. 194" t/m Woensdag 8 Dec. 1943 gesioten. Daarna is bezoek slechts in zeer noodzakelijke gevallen mogelijk en wel van: 10—16 uur. (Hoofdingang Plein 4.) Aansluitend aan de bekendmakmg van 29 en 30 Nov. 1943, wordt mede- gedeeld, dat m.i.v. Vriidag 3 Dec 1943 de kantoren van: Het Bedrijf schap voor Veevoeder en de Afdee ling en: Bonnen en Voorraadadmi nistratie en Bloemverwerkende In dustrie van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten ge vestigd zullen ziin: Klavermarkt 20 te 's-Gravenhage Het correspondentieadres van deze afdeelingen is m.i.v. dien datum Plein 4 te 's-Gravenhage. De telefoonminrmeïs ziin: Vocr het Bedrijfschap voor Veevoeder: 116534, 116618 en 116714. Voor de Afdeeling Bonnen- en Vbor.raadadministratie 116584 en 116592. Voor de Afdeeling Bloem verwerkende Industrie: 116706. Daar dit voorloopig de eenige lij nen zijn, waarover kan worden be schikt, worden aile belanghebbenden dringend verzocht zoo weinig moge lijk van deze aansluitingen gebruik te maken. De kantoren zijn voor persoonliîk bezoek van Vrijdag 3 Dec. 1943 t/m Woensdag 8 Dec. 1943 gesioten. Tiaarna is bezoek slechts in ze?; noodzakelijke gevallen mogelijk en wel: van 10 uur tôt 16 uur (ingang Kalvermarkt 20.) tmt mt 25 December. keuze) D 1 rrot, nf MoPffarina zoo buitengewoon sitfm- oplossende Abdijsiroop. s Wereld s beste Hoestsiroop, 3? ft«nov«tum verzelcert Uw be/it Ug«n BRANDSCHADE RrecfacA*voorwaarden Bi/ii/Ae tanevw WicAlin^rn bII onze cormpondenten Algemeen Onderling Waarborg Ocnoctschap LE1DSCHEPLEIN 28 AMSTEUDAM-C. Met ingang van Woensdag 8 Dec. 1943 zullen de kantoren van de af deeling: Maalderijen en Bakkerijen van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, gevestigd Plein 4 te 's-Gravenhage. De telefoonnummers ziin: 11.6938 (chef); 11.69.62 (Duitsche Weer- macht) 11.69.07 (Gebak) 11.69.30 (Rogge) Daar dit voorloopig de eenige JU- nen zijn, waarover kan worden be schikt, worden aile belanghebbenden dringend verzocht, zoo weinig moge lijk van deze aansluitingen gebruik te maken. De kantoren zijn voor persoonhjk bezoek van Woensdag 8 Dec. t/m Zaterdag 11 Dec. 1943 gesioten. Daarna is bezoek slechts in zeer noodzakelijke gevallen mogelijk en wel: van 10 uur tôt 16 uur (hoofd ingang Plein 4). De Secretaris van de Bedrijfschap- pen voor Griend en Riet; Vlas en Hennep; Hooi, Stroo en Ruwvoeder, de heer Ir. C. S. Hekma Wierda en de Secretaris van het Bedrijfschap voor Veevoeder. de heer Ir. J. J- van Wijk 'ziin Itelefonisch te) berei- ken resp. onder de nummers 11.67.09 en 11.67.14. In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bg de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onver- hoedsche p-'jnen en ook bçj 'n opkomende grtep Zoo x^r^zxLruLbTrvzrL trùzven ruxajr hjdt buiisznLcLnxi^ m ctfggvcn ouxn. }i£?fc lokfifc parsconsbcwijS garccxl houdan. op imveloppe verrncLfûn de tixai vronuriri de brtef - qpscJirevciriS runanx en acli-eS m (xÇ^turuLar- (jjrr op cuJthuwMcLe. cLir ct*wa.Loppc, achrijvneja- vruagt Pim lk droeg nu 6 verschillende pakjes! Wàt vondt U t leukste? Schrijft U 't me? Maar over pakjes en pakken gesproken kies pakjes van der Plaats theetabletten en pakken Best koffie-surrogaat w VERK00PKANT.VAN DER PLAATS BDLSWARD FEUILLETON DOOR ANNY VON PANHUIJS 17) „Mijn zusterg trouwden al na kor- ten tijd; ze vonden het pijnlijk, haar zeer welgestelde. zelfs riike mannen, om geld voor de schuld- eischers te vragen, daar ze zelf ook al zoo veel geld noodig hadden; ze lieten het daarom aan mit over, door de wereld te reizen, van het eene circus naar het andere te Itirekken en aile schulden te betalen." Ze ademde diep. ,,Maiar ailes is nu in orde en ik ben nu vrii." Hij omarmde haar vaster. inniger. „Vrij voor het leven, dat wij bei den zullen opbouwen." Haar oogen keken hem vol liefde aan en de woorden van Ruth uit het Oude testament kwamen als 'n gelofte van haar lippen: „Jouw volk zij mijn volk. jouw land miin land en jouw God mijn God. En waarheen jij gaat, daarheen zal ook ik gaan." Herbert Tormalen had een lang onderhoud met zijn moeder. Nadat zii lang en in het begin zelfs heftig tegenstand geboden had, gaf ze zich tenslotte ge.wonnen en met bewogen stem zei ze: „Wat help het. om me nog langer te verzetten Ik moet wel eerlijk be- kennen, 'n kunstriidister aV schoon- dochter is zoo ongeveer pvecies het tegenovergestelde van wat ik me had gewenscht, maar dat ze haar vaders verplichtingen zoo dapper op zich en daarom meerdere jaren lang een leven leidde, dat heelemaal niet met haar stille en teruggeti-okken natuur ovei'eenkwam, dat is flink en mooi varé 'haar." Ze lachte ondeugend. Het beste van de heele geschiedenis is echter, dat niemand er eenig ver moeden van heeft. dat Constance von Salnow ooit circuslucht gea- demd heeft. Natuurliik heb ik ach- ting voor iedereen, die od fatsoenlij ke en eerltjke wijze ziin brood ver- dient. maar ik vind het zoo toch beter." Ze wierp haar zoon een vra- genden blik toe. ..Toen twee jaar géleden bekend werd, dat Andréa met den bekenden Berliinschen cir- cusdirecteur getrouwd was, braken allen hier in de buurt zich 't hoofd erover, hoe ze dien toch wel had leeren kennen. omdat algemeen werd aangenomen. dat de meisjes ergens als gezelschapstiame onderdak had den gevonden. hoewel men er zich toen wel over verwonderde, dat ze grond niet verkochten. Zeg nu eer.s eerlijk, Herbert, wist iii van de cir- cusgesehiedenis niet méér af?" Herbert Tormalen antwoordde naar waarheid: „Ik was twee jaar geleden m net circus Brunner en zag daar de drie zusters onder haar schuilnaam en met dionkere pruiken op haar hals- brekende toeren verrichten,. Ze /a- gen er heel anders uit. Alleen men schen, die haar heel goed kenden. konden ze misschien herkennen. Mii gelukte het, omdat ik van Marlene Wuschin een wenk kreleg. waai'aan ik eenig houvast had. bovendien zag ik de drie meisjes het circus binnen- gaan." ,,En waarom heb .ie daar nooit over gesproken?" ,Ik dacht zoo. als de dames zich achter een donkere huidkleur en zwart haar verschuilen. dan heb ik geen recht, haar incognito op te heffen," antwoordde Herbert. Ziin moeder knikte goedkeurend. „Je hebt gelijk, Herbert, en breng nu je bruid maar spoedig bu me, ik zal blij zijn haar te zien." Den volgenden morgen bracht Hei- bert Tormalen den op ziin land- goed gevonden vos in een licht ru het oude landhuis op den Vossen' tuig.ie naar het niet al te ver ge- legen landhuis od den Vossengrond. Met behulp van den koetsier zette hij het dier in den voortuin neer. Constance was verrukt over het mooie beeld en bekeek het heel nauwkeurig. Opeens hi.eld ze haar hand voor het voorhoofd, greep Herberts arm en zei met opgewonden stem: ,.Kom eens mae naar binnen, daar valt me net iets in. waar ik alleen met jouw over spreken wil." Herbert stuurde den koetsier naar Schillnau terug en ging met Con stance het huis in. In de kamer aangekomen drukte ze hem in een stoel terwijl ze onrustig en vol op- winding voor hem bleef staan. Haastig en met horten en stoo- ten sprak ze; ..Herbert, toen vader nog leef de kwam jii dikwijls bii ons en jij kent het oude vers dat in onze familie leeft. een raadselachtig vers, dat nog niemand heeft kunnen verkla- ren en dat den laatsten wil van een vroegeren heer von Salnow bevat. Herbert keek nieuwsgierig op. ,,Ja, ik herinner het me wel. Een van jullie voorvaderen moet hier er gens op het landgoed dat al een paar eeuwen aan de von Salnows behoortJ__een_^çhat_begraven_Jieb ben. Maar hoe kom ie daar nu zoo ineens op?" De wangen van Constance gloei- den. ze hoorde zijn vraag niet eens en sprak gejaagd: „Jii zult het vers natuuxlijk niet tôt in bijzonderheden herinneren, luister daarom eens goed. ik zal het eens opzeggen: „Od Vossengrond in maneschijn Daar danse» vossen groot en klein. Maar één staat stil en heel alleen, Verroert geen vin, verzet geen been. Wil! hij een schat bewàken moet. Hii doet het trouw en doet het goed, Totdat hii' eens ter rechter tijd Een Salnow-spruit ermee verbludt." Herbert begreep de opwinding van Constance niet en schrok, omdat ze een indruk maakte, alsof ze hooge koorts had. ,.Maar miin lieve kind, wat kan ons dat dwaze hobbelige vers sche- len. laten we liever over reële din- gen spreken," zei hii od rustigen toon. terwijl hii haar rechterhand in de zijne nam. Maar ze schrok 'terug. ..Luister als- Seblief eerst velrdier, Herbert," ver zocht ze, altijd nog gejaagd ,,want het vers lijkt me van nu af, nu ik den vos gezien heb, die vroeger hier ergens op onze muur gestaan moet heelemaal niet meer zoo zich naar Herbert toe, bii de schouders en hebben. dwaas." Ze boog pakte hem sprâk ..Volgens een oeroude sage zouden in mooie heldere maannachten de vossen uit de bosschen in den om- trek aile op den Vossengrond bijeen- komen om te spelen, daarover spre ken ook de twee eerste regels van het gedicht. Dan staat er verder; Maar één staat stil en heel alleen. Ze schudde hem zacht heen en weer terwijl ze luid riep ..Herbert, domme Herbert, begriin j£ 't nu nog met. Ze schudde hem nog eens. Als de vos, die op Schillnau ge vonden is, vroeger bii ons op den muur gestaan heeft. dan is dat na- tuurlijk de vos, die stil en heel al leen staat. wijl hii een schat bewà ken moet, en als wij, begrijp me nou toch goed, Herbert, die plaats trach- ten te vinden. waar hii eens gestaan heeft, dan zullen we daaronder mis schien ook den schat vinden, waar- van onze familiegetechiedenis ver- telt." (Slot volgt). KORFBALVEREEN. UIT V OERIN G op Zaterdag 18 Dec. '43 in t Café WTARDI te FOXHAM. Tooneel, Muziek en Zang Entrée 's Middags voor kinderen f 0.25, voor ou der en f 040 (bel. in- begr). Aanvang 2 uur. Entrée: 's Avonds f 0.75 (bel. inbegr.)Aanvang 6 uur, zaalopening 5% u. Tevens Muziek in de zaal Bezoekt allen deze uit- voering. Kaarten bii Café WIAR- DI en K. PLATJE, Sportterreinstr. 117. op II en 12 December de groote in Slochterstr., Sappemcer Schitterende coll. dieren. Entrée f 0 25. Geopend Zaterdag 11 Dec. van 2 tôt 10 uur; Zondag 12 Dec. van 9-- 8 uur. Het Bestuur. kant. HOOGEZAND, Hoofdstr. 11. Tel. 145. Kantoor SIDDEBLKEN A 284 - TeL 23. Hij helpt arme buurtgenooten aan een voorschoti Als onderpand neemt hij de stamkaarten van hun gezin. Als ze niet op tijd terugbetalen, yerlcoopt hij de bescheiden die hij er op haalt. Een winstgevend, maar schandelijk bedrijf. Wilt U medeplichtig zijn door bonnen van hem te koopen Neen publ. v/h Cep. v. Handel, Nijverheld en Scheepv., tb.v.h. C.D.IL Opleiding Boekhoudexamens. De grenzen van uw gas- en electriciteits - rantsoen kunnen nu eenmaal niet straffeloos worden overschreden. Wees daarom uiterst zuinig met gas en electriciteit, zoowel bij het koken als bij de verlichting en het gebruik van electrische apparaten. Wees uw eigen grenswachter, controleer den stand van de meters ge- regeld, dan hebt U er de minste last van. Ilaal meer «armlçtùit mîndcr? ko ZUtNIG

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 4