51 52 PLAATSELIJK NIEUWS. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE ZUIDBROEK. Telegramwissefing tusscheri Fîihrer 611 Mussert DENKT AAN UW MINDER BEDEEL- DE VOLKSGENOOTEN. Nationale- en Gewetensvrîjheîd. VOETBAL. L KWEEKERSBELANGEN, PREDIKBEURTEN. BURGERLIJKE STAND. GELDIGE BONNEN. Mededeelingen Plaatselijlce Distributiediensten SAPPEMEER, 13 Dec. Vanwege het Instituut Boelkes alhier. had Zater dag j.l. in het hôtel „Struvé" een Cursisten-Avond plaats. In een stampvolle zaal, zoomede het balcon, waarbii nog verschillende staanplaat- sen, heette de directeur van het In stituut, de heer Boelkes, allen har telijk welkom. In het bijzonder werd welkom geheeten de humorist-confe- rencier voor dezen avond, de heer Ate de Vries uit Groningen, het mu- ziek-ensemble en mandolinekwartet, Tooneelvereen. „Centrum" van Hoo gezand. belangstellenden uit onder- wijskringen, zoowel van Hooger-, Uitgebreid- als Lager Onderwijs. en tenslotte dames en heeren Leeraren- (essen) van het Instituut. Spr. me- moreerde de ontwikkeling van het Instituut vanaf 1936. hetwelk thans 200 cursisten telt met 6 leerkrachten. Dank werd gebracht in het vertrou wen in he onderwils aan het Insti tuut gesteld. Gezien dit feit, aldun spr. meende h ijzulks niet ongemerkt voorbii te moeten laten gaan, hoewel er aanvankelijk zeker wel gemoti veerde bezwaren waren. Uit erken- teltjkheid en waardeering meende de heer Boelkes dan ook een avond als deze aan de cursisten. oud-cursisten. ouders en belangstellenden te moeten aanbieden. Vervolgens werd de lei- ding van deze cursisten-avond over gedragen aan den Humorist-confé rencier Ate de Vries. Deze laatste wist door zijn humor en liedjes bege- leid door Roelf Stalknecht een uit- stekende stemming te verwekken Ook het muziek-ensemble en mando line-kwartet droegen, zoomede de on- verbeterlijke Jongleur, het hunne er toe bil om deze avond te doen sla- gen. Tôt het welslagen van deze avond heeft ook vooral medegewerkt de Tooneelvereen. ,,Centrum" van Hoogezand. welke een eervolle ver- melding zeker heeft verdiend. Met aandacht werd naar de door deze vereeniging gezongen Hawaiïan lied jes geluisterd. Een daverend applaus was dan ook hunne belooning. Tegen het einde van het programma werd de heer Boelkes door een zijner cur sisten, mej. Auwen van Kielwinde- weer toegesproken, waarbii dank en waardeering werd geuit voor het or- ganiseeen van deze feestavond waar- na door den heer Meijer van Hooge zand.* namens aile cursisten een orachtige bloemenmand werd over- handigd. Eenigszins ontroerd be- dankte de heer Boelkes de cursisten hartelijk voor deze huldeblijk. Het progr amma kon vanwege de verge- vorderde tiid niet geheel worden af- gewerkt. Tenslotte dankte de heer Boelkes allen hartelijk voor het wel slagen van deze Cursisten-avond, hetwelk door plm. 700 personen was bezocht. Spr. hoopte dat er nog veel vanwege het Instituut. vooral v=>n- zelfsprekend on onderwiisgebied kon worden verricht, opdat het de cursis ten ten goede zou mogen komen. waarna deze prettige- en succesvolle avond werd gesloten. 17 Dec. Ter zake diefstal van een gummislang van een hooipers is aangehouden en ter beschikking van den Off. v. Justitie gesteld H v d. L., alhier. was medégenomen door een andere bezoekster bleek bij politieonderzoek juist. De tasch kwam terecht. Tegen de daderes, mej. T. M., alhier, is procesverbaal opgemaakt. 17 Dec. Onder voorzitterscha n van deft heer A. Mulder J.W.zn„ had in het Bontehuis de halfjaarlijksche ledenvergadering plaats van de On- derlinge Veeverzekeringmij. te H.S Het finantieel verslag. uitgebracht door ..Centraal Beheer". werd goed- gekeurd, Daaruit bleek, dat verze- kerd waren 2l3 runderen en 390 paarden, tegen resp. f 215.279.en f 281.115.-, Er bleken 16 paarden te zijn gestorven en 3 runderen, waar- voor de te dekken schade f 791.42 en f 8006.05 was. De omslag wera bepaald op 0.4 voor het rundvee en 3 voor de paarden. De reserve bedroeg f 3064.05. plus f 724.35 voor buitengewoon risico voor rundvee. De heer G. C. Smith werd als di recteur herkozen en eveneens, resp. als voorzitter en als secretaris. dé heeren A. Mulder en K. Huizinga. Herkozen werd eveneens als boek- houder het ..Centraal Beheer". Tôt lid der fin. commissie werd in de plaats van den heer H. J. Ge- ling, niet herkiesbaar, gekozen de heer J. de Vries te Sappemeer. 17 Dec. Tôt ouderling der Ned. Herv. Gemeente, alhier, is gekozen de heer Ysebrand en tôt diaken ae heer J. A- Visser. Aftredenden waren de heeren Bruinvoort en Gruber, beiden niet herkiesbaar. 17 Dec. Door de politie is pro- cdsverbaal opgemaakt tegen O., Borgercompagniesterstraat alhier. ter zake diefstal van een koffiemolen uit een Duitsch schip, dat in Martenb- hoek op een helling lag. 17 Dec. Het foestuur van de Konijnenfokkersvereeniging ,,H.S." met de Commissie van Bijstand heeft wel succès gehad met de clubten- toonstelling, die ze Zaterdag en Zon dag j.l. hier in het „Parkhotel" heelt gehouden. Wat het trouwens volko- men heeft verdiend. Wat de organi sa tie en de voorbeeldige, overzichte- lijke wijze, waarop de dieren waren gerangschikt, haddjen de hezoekers niets dan lof, het aantal inzendingen was ruim 500, het bezoek, de verkoop, waren grooter nog dan vroeger en wat ook van beteekenis was en wat een compliment beteekent voor ae fokkers de kwaliteit der konijnen viel in het algemeen te roemen. Dit moge blijken uit het feit, dat 32 dieren het praedicaat Z.G. verwier- ven, niet minder dan 248 G. en 93 V.G. Zoo ooit, dan had de jury hier een moeilijtoe taak. Deze jury be- stond uit de heeren K. Steenhuis, Stad&kanaal, hioofctkeurmeester en D. Voikers, Sneek. L. List. Steeu- wijk en S. H. Sipma, Ooster-Nijkerk. Er waren niet minder dan 77 eere- prijzen en 24 collectieplrijzen uitge- loofd. Van de laatste verwierî den eersten voor het hoogst aantal pun- ten der tentoonstelling J. Prijt, Veendam, den tweeden voor op één na het hoogst aantal punten R. Wie- ringa te Sappemeek. De imeosto prijswin'naars der collectieprijzen kwamen uit Sappemeer, n.l. J. Vos. J. Smittenberg, D. Nijborg, W. J. Buurke, J. Koeneman, H. Koning, J. Uildriks, M. J. Molter, J. Tonkens, uit Veendam nog J. Landeweer, uit Borgercompagnie H. Ploeger en uft Anloo P. Hamminga. HOOGEZAND, 17 Dec. De politie heeft procesverbaal opgemaakt tegen een 7-tal personen, die bezig waren voor de gasfabriek kolen te lossen uit een schip. liggende in het Wm- schoterdiep en voor zichzelf ieder 2 3 H.L. hadden ingepikt. MARTENSHOEK, 17 Dec. Hoe voorzichtig men moet zijn. Een dame bezocht hier den winkel van den heer B- Bodewes, lei even haar tasch op de toonbank en lette er verder niet op. Toen ze de tasch even later weer wou oppakken. was die ver- dwenen. Dit vermoeden, dat deze BORGERCOMPAGNIE. De IJsver- een. ..Borgercompagnie" S. M" ver- gaderde in het café O. Kerlien, al hier Na de opening door den voorz., den heer J. Rienmeijer. werd het j aarverslag i gelezen door den secr den heer J. W. Mulder, waaruit bleek dat het ledental met 10 was vemeer- derd zoodat de vereen. thans 88 leden telt. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat er een voor- deelig saldo was van f 117:38/2- bestuUrsledlen werdlen Iheirkozen de heeren F. ten Kate Rzn., J. Rien meijer en L. Doornbusch. verder werd het winttf-progamma vastge- steld, waana de voorzitter de verga- dering sloot, welke door 51 leden was bezocht. Bi.i den landbouwer R. Huis man, alhier, zijn in den nacht van Zondag op Maandag 3 vette konij nen uit het schuurtje gestolen. KIELWINDEWEER. Landbouw vergadering. Ingekomen een schry- ven van het bestuur van t Zieken- fonds ..Onderlinge Steun meldende dat het fonds uitgeput is en tôt op- heffing werd besloten. Uit het vei slag van den Coop. Aankoop bleek dat er een kassaldto was van f 279 35. Beginvoorraad en aankoo pen bedroegen f 51413.56Vi, dat der verkoopen en emdvoorr. f /2 Besteld werd 15500 K.G. Silicakalk bii 't C B Als bestuursleden werd en herko zen de heeren R. te Velde en R. J Oldenziel, als administratur en as sistent de heeren J. Albronda en J. Oldenziel als administrateur en as- van den' VB.B. de heer C. Kamp- huis, als vertegenwoordiger bij de ringen de heer J. Albronda en als lid der controle-commissie de heer H. Vegter gekozen. Bij de Ned. Herv. Gemeente is als ouderling herkozen de heer B. Hakkeling, als diaken de heer J. H. Lambers. Nadat een poo§ lang van geen diefstal werd gehoord, zijn tham weer bij een drietal landbouwers vrijwel aile kippen ontvreema, MUNTENDAM, 13 Dec. De tooneel vereen. „Anonymusi' Voeirde Zater dag en Zondag het tooneelstuk „Een moedjer" dioor Coa- Hermus, in het hôtel „De Munte" op. Het spel was voortreffelijk en oogstten de spelers een dankbaar applaus. Dieven hebben in de afgeloo- pen week wederom op verschillen de plaatsen hun slag geslagen. Zoo werden bij den heer M. aan den Middenweg, eenige konijnen gesto len. Dfe landbouwea- P. aldaar mis- te denzelfden nacht eenige kippen en konijnen. Dat ailes van hun ga- ding is. moge blijken uit het feit, dat waschgoed dat in het water stond, werd meegenomen en in den vooravond werd van dien heer van B. eenig goed van de drooglijn ont- vreemd. SLOCHTEREN16 Dec. Bii be- sluit van den burgemeester is de heer H. H. Boddema, hoofd der o.l. school te Lageland met ingang van 1 Mei 1944 als zoodanig overge- plaatst naar de o.l. school te Schild- wolde. terwiil mej. K. de Vries tij- delijk onderwijzeres aan de o.l. school te Woudbloem, thans vast aan die school is benoemd. SIDDEBUREN. Bij die Herv. Ge meente werd als diaken herkozen de heer M. Th. Laarman, gekozen als diaken (voor Tjuchem) de heer F Boerema en gekjozen als ouder ling de heer J. H. H. Kriiger. SIDDEBUREN. Dezer dagen slaag- de onze plaatsgenoot. de heer W. Hazenhoek te Utrecht voor het Rijksdiploma Hoefbeslag. Mr. CREBAS, KANTONRECHTER TE ZUIDBROEK O'VERLEDEN. Onder groote belangstelling had Maandag te Groningen de begrafenis plaats van wijlen Mr. Crebas. De waamemende président de Off. van Justitie. de Kantonrechters en vele leden der Rechterlijke macht en Bah waren aanwezig, nevens het „Groene Mr. Weerma schetste den ontsla- pene als een echte Gronmger, uiter- lijk stug en stoer, doch iemand met een warm" hart, diep religieus voelen, eenvoudig en wars van uiterlijk ver- t0Een tweetal vriendlen, benevens een nichtje, spraken een persoonluk woord ten afscheid. Ds. Beek besloot de plechtigheid. met namens de fa mille dank te brengen voor de be langstelling, waarna hu de laatste verzen van 1 Cor. 15 las en een ge- bed uitsprak. POLITIENIEUWS VAN VEENDAM. Mej. H. M. Bakker, onderwijzeres te Oude Pekela, plaatste haar fiets des avonds om kwart na 5. bii een Boekhandel voor het raam. Toen ze den winkel verliet was de fiets ver- dwenen en liep ze naar de politie om aangifte van den diefstal te doen. Hendrik de Vries, vrachtrijder te Oude Pekela. stond met zijn bodewa- gen bij de sluis te Ommelanderwijk. toen hij even in een iwoning pakjes moest brengen. Toen hii terug kwam, bleken uit den bodewagen 5 pakken Uchtkaarsen en 10 nieuwe riiwielbui- tenbanden te zijn ontvreemd. De landbouwer Harm Breemhaar te Tripscompagnie, had 16 kippen en 1 haan geborgen in een bijschuurtje dat behoorlijk op slot was gedaan. Dieven hebben bij nacht kans gezien het slot los te krijgen, stalen van de 16 kippen er een îo-tal, plus de haan en deden naarna het schuurtje weer prachtig op slot. Den voigenden mor- gen werd de diefstal ontdekt. Luitje K. Reintke verhuisde dezer dagen. Bii deze verhuizing is een loonzakje, inhoudende circa f 30 en zijn distributie-betecheiden zoek ge- raakt of gestolen. In elk geval Reint ke is zijn waardevolle spullen kwijt. Bil R. Huisman te Borgercompagnie zijn drie koniinen, respectieveliik we- gende 4.5 en 7 kg. gestolen. Bii H. F. Bakker te Borgercompag nie, werd 40 kg. ha ver en werden 2 manden met bruine boonen uit een schuurtje gestolen. Mej. Trijntje van der Veen, plaats te haar rjjwiel op den hoek van de Kerkstraat bil een winkelpui. Achter- op had ze een koffer en in die kof- fer bevonden diverse kleeren. waar- onder een zwarte jurk. Toen ze de winkel verliet. bleek de koffer gesto len. 't Was in den tijd dat het avond werd, Ze had deze koffer natuurlijk mee moeten nemen in den winkel. Mej. J. Abée, liet haar dames-rij- wiel dezer dagen onbeheerd staan bii den heer Theiken aan den Postweg, dus midden in de drukte van het verkeer. Toen ze terugkwam bleek uit de achtertasch een coupon stof te ziin verdwenen. Het was de politie bekend, dat bii de firma D., W.. en Co. aan het Bo- ven Oosteidiep, meermalen massée en stroop werd gestolen. In verband met verkregen aanwijzingen. deed ze huiszoeking in twee woningen, ni. van de gebroeders K. Sm. te Veen dam en U. Sm. te Muntendam. Het resultaat was verrassend. Want niet minder dan 400 kg. massée en 150 kg. witte stroop. Ook hadden de hee ren 60 nieuwe jutezakken op dezelfde wijze op den kop weten te tikken. De karrevrachten, gestolen goederen werd weggevoerd en brcederlijk ki'e- gen de heeren Sm. proces-verbaal. RECHTBANK TE GRONINGEN. Donderdag j.l. stonden o.a. terecht- Berend Reinders, sigarenmaker te Muntendam, thans gedetineerd, die bekent op 9 Nov. j.l. te Nieuwe-Pe kela ten nadeele van getuige J. Wes- terhof een rijwiel te hebben gestolen. De officier van justitie, de heer mr. Zijlstra, eischte 9 maanden gev.- straf. De heer mr. Jager bepleitte clementie. Uitspraak 23 dezer. Nog werd geëischt tegen de gede- tinG^rdGn Geert van Timmeren te Appinge- dam, vroeger te Zuidbroek, terzake rijwieldiefstal 9 maanden gevange- nisstraf en tegen Harmen Jongendijk te Appingedam, terzake diefstal yan f 52 ten nadeele van ziin hospith, 2 maanden gev. KANTONGERECHT TE ASSEN. Veroordeeld terzake overtreding van: Voertuig niet verlicht: G. P. te Kielwindeweer (Hoogezand) tôt f 2.50 boete of 1 d, h. Aan de zitting van deze week, gmg een korte plechtigheid vooraf. De waarnemende Kantonreehter. Mr W. J. Benes van Hoogezand. herinnerde in een gevoelvol woord. aan het heen- gaan van Mr. L. Crebas. in leven kantonreehter te Zuidbroek. Aan zijn graf is er op gewezen dat hii was een nuchter en zakelijk, bovenal eerlijk mensch. Zooals de mensch is, zoo is ook zijn rechtëspraak. In zijn vonnB- sen was Mr. Crebas kort en bondig en deze werden vrijgehouden van juris- terij. 11 jaren was Mr. Cr. hier gru tier en vervolgens 18 jaren Rechter zoodat hii bijna 29 jaren aan het kantongerecht „verbonden is geweest, Geen wonder is het, dat men zich nauweliiks kan realiseeren, dat Mr. Crebas nooit weer op den zetel, waar op bii zoovele jaren heeft gezeten zal kunnen plaats nemen. Hu vvas min of meer een geworden met dit kantongerecht. De opengevallen plaats zal straks weder worden vervulû. Maar nog langen tijd zal er gespro- ken worden van ,,het kantongerecht van Mr. Crebas". Op sprekers ver- zoek bewaarden de aanwezigen eenige oogenblikkeneerbiedige stilte. Mr. Hofstede. die het O. M. waar- nam, zeide dat hij nog niet zoo heel lang met Mr. Crebas heeft samenge- werkt. Maar spr. heeft hem m die maanden leeren kennen als een rechtvaardig rechter en een humaan mensch. Hoe wist hii met een îroni- sche oprnerking, gemakkehjk hen tôt bekentenis van bedreven feiten te brengen, die ontkenden tgen beter weten en aile logica in. Spr. zal steeds de aangenaamste hennner- ingen aan mr. Crebas bewaren, even- als de andere leden van het parket. Daarna ving de behandeling der strafzaken aan. Rijden zonder llcht en openbare dronkenschap Pieter van SI. van Hoogezand he, komstig, is gedetineerd. Daarom hij door een Opperwachrm voorgeleid. Pieter heeft met de Ju stitie al zeer drukke zaken gedaan. Want hii vertelde. zonder blikken of blozen, dat hii eenigen tijd geleden in totaal f 148 aan Vrouwe Justitia heeft afgedragen. meenende dat lui daarmee zich ..schoon" gemaakt had. En nu werden hem twee vonnissen beteekend, de eene terzake het rij den zonder licht en de ander we- gens openbare dronkenschap. Het werd niet heel duidelijk welke be zwaren Pieter tegen deze vonnissen heeft. Want hii ontkende, maar be- kende dat hij bekeurd was. Maar niet toen. Na eenig gehaspel met Pieter, die aile moeite deed om een passend alibi te verkrijgen, .achtte het O. M. bewezen wat Pieter in 1940 was ten laste gelegd en vorderde be- krachtiging der gewezen vonnissen. Mr. Benes wees conform vonnis. zoo dat er weer een postje van totaal f 12 boete voor Pieter opgekomen is. Hij moest nog geruimen tijd in hech- tenis doorbrengen. Toch blijft hu op dit kleine rekeninkje knibbelen. Want hij praatte dadelijk over „hooger be- roep". iJkwet overtreden. Pieter Br. te Hoogezand, heeft de ijkwet overtireden. Hii had een tin- nen inhoudsmaatt, welke laatsteiu.< niet geijkt was. in den winkel hangen en toen veldwachter Bouma kwam controleereri. werd heit voorwerp in beslag genomen. En nu was het ver- weer van Br. tweeledig: lo. niet hii had het niet in gebruik zijnde voor werp er neergehangen maar zijn vrouw. Maar hij was verantwoordelijk. 2o zeide Br. dat Bouma de maat niet in beslag had mogen nemen. In ver band met materiaal-schaarste was daar van hoogerhand op aange- drongen. Maar Mr. Benes zeide dat Ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van de N.S.B. zijn tus- schen den Fiihrer en den Leider der N.S.B. Mussert de volgende telegram- men gewisseld. Fiihrer In Nederland teruggekeerd is het mij een behoefte U mi.in dank te betuigen voor Uw hartelijke ontvangsr en voor het diepgaande en uitvoerige onderhoud, dat ik met U mociit hebben. .Volkomen doordrongen van de ze- delijke plichten, welke voor het be- houd van Europa op elk volk van dit continent rusten. zij het mij ver- gund U de verzekering te geven, dat de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden bij het begin van het dertiende jaar van haar strijd sterker dan ooit bereid en genegen is haar taak te vervullen n.l. het Ne- derlandsche volk voor te gaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit met het behoud van het eigen volksche leven zooals gij toi heil van allen wenscht! In nationaal-socialistische verbon- denheid Uw Mussert. Geachte heer Mussert. Voor de gelofte van trouw van de Nationaal-Socialistische Beweging de zaak zoo niet stond en dat er geen verbod van in beslagname was. Het O.M. vorderde een boete van f 12 of 6 dagen met verbeurdverklaring van de maat. van welke verd. had ge- zegd dat het ding nu we!l f 350 waard was. Mr. Benes veroordeelde de man conform maar met last tôt teruggave van de tinnen maat. Dronkenschap. De G.A.D.O. chauffeur Jan Jonker, reed bij mistig weer met een bus in de richting Muntendam. Vlak bij de brug zag hii iets over den weg zwe- ven. Maar het was reeds een beetje te laat, want het zwevende werd door de bus geraakt. Man stopte en het bleek alras da ee* „mensch'.' met de bus contact had gemaakt. Deze mensch bloedde. Daarom wilde chauf feur graag weten wie de onbekende was. Maar een vriend van den ge- wonden mensch. zijnde een zeke^e Drenth van Veendam, verzette zich er tegen en dreigde met allerlei als de chauffeur trachten mocht hetge- heim van den onbekenden mensch te ontsluieren. Men heeft de gewon- de naar den dokter gebracht, waar alras bleek dat men te maken had met Kars de Vr. te Veendam. Hij had nog 'n flesch met twee liter jenever in de fietstasch. Maar deze hoeveel- heid is bij het in dronkenschap uit- gelokte experiment verloren geeaan. Kars moest nu wegens dien dron kenschap en het in dien staat berij- den vân een rijwiel. terecht staan. Hij was er niet natuurlijk. Maar hij werd veroordeeld tôt drie dagen hech- tenis. - Leeia>lichtwet overtreden. Van de Leerplichtovertreders werd Rijndelt S. te Veendam, tôt f 10 Hendrik B. te Hoogezand. totf 7.50 Jantje M. te Hoogezand tôt f 6 en Elzo St. te Foxhol tôt f 4 veroordeeld, terwiil Berend K. te Hoogzand werd ontslagen van rechtsvervolging, wijl hij een goed excuus kon presenteeren. Een tweetal leerplichtzaken werd aangehouden tôt de strafzitting van 19 Januari des nieuwen jaars. Nog werden o.m. veroordeeld: Harm der Nederlanden en voor de verzeke ring, dat de beweging met nog groo- tere vastberadenheid het Nederland- sche volk zal voorgaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit. die gij mij bij het begin van het dertiende strijdjaar hebt doen toekomen,, betuig ik U mi.in op- rechten dank. De beweging kan er- van verzekerd zijn, dat zij op dezen weg vergezeld wordt van mijn beste wenschen en die van het Duitsche volk. Uw Adolf Hitler. en te Sappemeer, wegens het la ten loopen van iTippen op eerr ar.ders grand, tôt f 8 of 4 dagen: Harm L. te Noordbroek tôt f 4 of 2 dagen: Geert T. te Muntendam tôt eenzelfde straf; Harm L. te Noordbroek. nog eens tôt f 3 of 2 d.: Hendrik L. te Noordbroek tôt f 2 of 2d.: Hendrik R. te Sappe meer tôt f 4 of 4 d. Jan Z. te Zuid broek en Marten W. te Muntendam. tôt f 5 of 5 dagen hechtenis. Al deze veroordeelden hadden hun lantaarn- lichten niet in or de. Een hunner had dat licht niet afgeschermd. IK HOUD VAN HOLLAND Wie houdt er nu niet van zijn ge- boortegrond? Wie is er nu niet ge- hecht aan de plaats, waar hii is op- gegroeid? En wie zou het kunnen dulden, dat die grond eenmaal door den bolsjewiek vertrapt zal worden? Niemand. Geen enkele onder u. Maar wie staat er borg voor, dat dit nooit oftenimmer zal geschieden? Wie anders dan de soldaten van den Fùhrer en onder hen ook de mannen van de Waffen-SS. Sluit u aan, meldt u bij de Waf fen-SS of bi.i den Landstorm Neder land. - GROND VOOR VOLKSTUINEN. In de Staatscoui'ant van 14 Dec. 1943 is een wijziging opgenomen van de bodemprodluctiebeschikking 1942 volkstuinen. Het beschikbaar stellen van een perceel grond als volkstuin, al dan niiet tegen velrgoeding'. is met in gang van 15 Dec. 1943 verboden. Dit verbod geldt niet, indien voor het beschikbaar stellen door de Land- bouw-Crisis-Organisatie vergunnmg is verleend en de eventueel aan deze vergunning verbonden voorwaarden worden nagekomen. DE PRIJS VOOR DE EXTRA SPIJSOLIE. Voor de spijsolie, die bii wijze van extra Kerstrantsoen beschikbaar is gesteld, zijn thans de prijzen bekend gemaakt, welke elders in dit blad in een officieele publicatie zijn opgeno men. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat voor deze, op de reeds inge- leverde bonnen algemeen 708. reser ve M 73 en reserve M 69, verkrijgbare olie, in geen geval andere prijzen mogen worden gevraagd of betaald, terwiil ook geen statiegelden mogen worden verlangd. Men doet er boven- dien goed aan er op toe te zien, dat bii los uitgewogen olie de juiste hoe- veelheid wordt uitgeschonken. In de week van 29 November tot_en met 4 December heeft ons volk eèn bedrag van f 84.031.49 bijeengebracht de in die week gehouden straat- collecte niet meegerekend om de gieldjelijke moeilijkheden gedurende de wintermaanden bij onze minder bedeelde volksgenooten te helpen overwinnen. Winterhulp draagt ook thans weer zorg. dat deze gelden ter bestemder plaatse komen. NIET IEDER KAN BEMIDDELING VERLEENEN BIJ VERZEKERINGEN Met ingang van 24 December 1943 is het verboden een verzekeringsover- eenkomst aan te gaan, waarbii be- middeling is v.erleend door een per- soon, die zich niet heeft aangemeld bii de bedrijfsgroep ..makelaars en aesurantiën, asfeurantiebezorgiers en astsurantieagenten"Eveneens is net verboden provisie te geven of te be- loven aan zulk een persoon. Voor na- dere bijzonderheden wordt verwezen naar het besluit van den Secretaris- Generaal van het Dep. van Biizonde- re Econ. Zaken, opgenomen m de Staatscourant van 9 December j.l-, en naar de dezer dagen gepubliceerde officieele mededeelingen. VERZENDING VAN GELUK- WENSCHEN E D. VOOR - KERSTMIS EN NIEUWJAAR. De Duitsche Kamer van Koophan- del in Amsterdam deelt ons mede. dat op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het be- zette Nederlandsche gebied betref- fende het berichtenverkeer met het buitenland (zie verordeningsblad af- levering 8, verschenen 12 Maart '43, en Nederlandsche Staatscourant nr. 52 dd. 16 Maart '43) de verzending van gelukwenschkaarten zoomede van postkaarten als ook de vroeger ge- bruikelijke gedrukte kaarten van firma's enz. voor Kerstmis en Nieuw- jaar naar Duitschland en het niei- vijandelijke buitenland verboden is. Gelukwenschen in vorengenoemde vorm worden door de controleerende instanties aangehouden en vernietigd De twee belangrijkste punten van de rede van den Leider, Zaterdag j.l. ter gelegenheid van het twaalfjarig bestaan der N. S. B. uitgesproken, zijn ongetwijfeld wel geweest de ver- klaringen, dat noch onze nationale, noch onze gewetensvrijheid zal wor den aangetast. Duidelijker gezegd: Nederland zal niet gedenationali- seerd worden, terwijl er geen gewe- tensdrang zal worden uitgeoefend. Dit zijn twee heel belangrijke za ken. In de eerste plaats is de vrees, dat Duitschland na den oorlog Ne derland zal opslokken en inlijven, naar het rijk der fabelen verwezen. In de tweede plaats behoeven de ge- loovigen niet bang te ziin voor kerk- strijd, kerkvervolging en dergelijke schrikbeelden, die nu hallucinaties blijken te zijn. Dit neemt evenwel niet weg, dat en de nationale vrijheid en de gewetens vrijheid er na dezen oorlog er anders uit zal zien dan voor de Meidagen van 1940. Want nationale zelfstan- digheid zal na den oorlog alleen nog denkbaar zijn in één groot verband: de Germaansche solidariteit, de Eu ropeesche eenheid. Mussert heeft in zijn rede dit vraagstuk uitvoerig be" handeld en wij zijn hem daar dank baar voor. Gewetensvrilheid na dezen oorlog beteekent, dat de Kerk en Staat ieder hun eigen roeping zullen hebben. De Kerk zal de Staat niet critiseeren en de Staat de Kerk niet. Voor politiek christendom zal ten eenemale geen sprake meer kunnen zijn. Overigens moet ieder met zijn eigen geweten in het reine brengen, hoe hii God zal dienen. De Staat zal zich daar- rnede niet bemoeien, doch de Staat van na den oorlog zal ook niet ge- doogen, dat de Kerk zich bemoeit met staatszaken. Op deze basis slechts is gewetensvrijheid mogelijk. Voor velen, met name de katholieken- zal zulks nog moeilijk indenkbaar zijn. Men zal er evenwel aan moeten gewennen. Overigens was het te begrijpen, dat de Leider van *t Nederlandsche volk, van een volk, dat tachtig jaren voor vrijheid van geweten en godsdienst gevochten heeft, nimmer eenige ge- wetensdwang zou hebben aanvaard voor ons volk. In dit opzicht kunnen wij Nederlanders dus eveneens gerust zijn. Dit ailes is gezien vanuit het oog- punt van een Duitsche overwinning. Helaas gelooven en hopen tiendui- zenden geloovigen, die steeds den mond vol hebben van kerkvervolging e.d. en die prat gaan op hun natio- naliteit als Nederlander en het steeds hebben over den „verdrukker", die ons tyrraniseert niet op een Duitsche, maar op een overwinning der Geai- lieerden. Met andere woorden dus: op een Sovjet-Russische overwin ning. Evenwel betwijfelen wii ten zeerste, of Stalin, na een eventueele Sovjet-Russische overwinning, ons îook een nationale en gewetensvrij heid zal waarborgen. Hierover mo gen de anti's hun gedachten wel eens laten gaan. Misschien dat zij dan tôt inkeer beginnen te komen. Als Duitschland dezen oorlog verliest, is het te laat om zijn standpunt teher- zien. Beter is het daaromhet nu nog te doen. Het is geen teeken van zwakheid een fout te herstellen en te erkennen, maar wel om er in tevol- harden. Door Zondag j.l. in klasse 2 B van de afd. Groningen N.V.B. met 60 van Wildervank II te winnen, heeft Froombosch het kampioenschap in deze klasse veroverd. Met welk mooi succès wii haar van harte geiuk wenschen. V. V. H. S. A.s. week veiling op Donderdag. Sappemeer, 17 Dec. 1943. ZONÛAG 19 DEC. 1943. Ned. Herv. Gem. Sappemeer, 10.15 u. ds. C. W. Coolse- ma te Groningén. Hoogezand, 10 u. ds. Schmidt; 11 u. Kinderkerk; 7% u. Advents- dienst met Kerstspel. Kielwindeweer, 10% u. ds. Wasch. Engelbert, 10 u. cand. Prak. Westerbroek, 2% u. ds. Oskamp, (Doop). Kolham, 10 u ds. Schoenmaker. Slochteren, 10 u. de hr. Blaauwwiekel Schildwolde, 9% u. ds. Zuiderduyn 4e advent. Hélium, 9% u. ds. Politiek. Siddeburen, 9% u. ds. de Vries Noordbroek, 10 u. ds. v. d. Meiden Zuidbroek, 3% u. ds. van Mullem (Doopdienst) Doopsgez. Gem. Sappemeer, 10 u. ds. de Zeeuw; Don derdag 23 Dec. n.m. 7% u. Kerst- wijdingsavond. Geref. Kerk. Sappemeer, 9% en 3 u. ds. L. W. Wynia van Groningen. Martenshœk, 10 u. Leesdienst. Schildwolde, 9% en 2% u. ds. v. Dljk Siddeburen, 7% en 2% u. ds. Los. Ned. Herv. (Ev.) Sappemeer, 3% u. de hr. K. Pruijsen: Woensdag 22 Dec. 7% u. de hr. Pruijsen, Karstwijdingsdienst met medewerking van het Ev. Zangk. Schaaphok, 9 Va u. de hr. Scheidema. Froombosch, 3% u. de hr. Blaauw wiekel; 1% u. Zondagschool. Noordbroek, 3% u. de hr. Bergmans Stootshorn, 10 u. de hr. Bergmans. 4e Advent. Tjuchem, 9% u. de hr. La Brun. Bapt, Gem. Hoogezand, 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 2 u. kinderkerk; 8 u. Jeugddienst- Donderdagavond Bijbellezing en Bidstond. Foxhol, 10 en 4 u. Ev. Wolters; 11.15 u. Kinderkerk; 7% u. Jeugddienst. Siddeburen, 2% u. br. Reinholtd. SAPPEMEER 10 t/m 16 Dec. 1943. Geboren: Wim en Janette, zoon en dochter van Borgert Vrieling en Greta Mozes; Jacob Frans Jozef, a. v. Willem van Kegten en Antje van der Leij, won. te Hoogezand; Gijs- bertha Helena, d. v. Andries de Roo- de en Helena Duijm. won. te Zuid broek. Ondertoruwd: Geert Maatjes, 27 j., Sappemeer en Albertje van Kalsbeek, 27 j., Hoogezand. Overle- den: Stofferdina Hindrikje Meijer, 12 d., d. v. Simon Meijer en Geertje Christiena Nieweg; Johanna Catrina Mulder. 79 j., ongehuwd. HOOGEZAND 8 t/m 14 Dec. 1943. Geboren; Jacob, z. v. Evert Kuile" ma en Jantje Korthuis, Hoogezand; Annechienus. z. v. Hindrik Roossien en Jantje Rowaan, Foxhol; Rudolf, z. v. Freerk van der Laan en Eliza- beth Messchendorp, Hoogezand; Jan- Tôt en mt 25 December. Brood Reschuit Melk IS liter J Taptemelk Vleesch Aardappelen Tabak (naar keuze) Bak- en Braadvet of Margarine 50B Eenheidszeep 716-AB Waschpoeder 717-AB Bloem 718, 719 Havermout, 125 gr. 720 Gort, 125 gr. 721 Itaas, 100 gr. volv. of 40+ 722 Suiker, 500 gr. 723 Jam, 250 gram 724 Suikerwerken en Chocolade, 100 gr. 51 en 52 Gort, 250 gr. 51a Rijst of Gort, 250 gr. 51b Margarine, 125 gr. 51b Buter, 125 gr. 51a Margarine v. kind. 125 gr., 52a, 52b Boter v. kind. tôt 4 -jaar, Vi rants. 4-77 res. Koffiesurrogaat 725 V ervangingsmiddelen 726 Geldig tôt en met 25 Dec. Petroleum verl. „S 121", 1 L. 46 en 47 Idem „S 221" verl., 1 L. 63 TOT EN MET 31 DECEMBER: Scheerzeep Textiel I Brandstoffen 15 t.m. 19 B¥ TOT EN MET 29 FEBR. 1944: Brandstoffen 20. 21, 22 BV TOT EN MET 30 APRIL 1944: Brandst. v. kookd. 11 t.m. 17 KF Geldig tôt en met 11 Jan. Petroleum v. kookd. 15 en 16 tje, d. v. Hflbrand Piening en Eg- berdina Jant. Meertens, Kiel; Grie- tje. d. v. Willem Deurholt en Grietje Holtkamp, Hoogiezand; Tjeerd Jan z, v. Bote Tjeerds van der Schaaf en Grietje Ackermann, Westerbroek; Wilhelm Friedrich, z. v. Wilhelm de Haan en Anje Alida M. Leppers, Hoogezand. Ondertrouwd: Johannes Jan Rijkens, Martenshœk en Jantje Jungman, Kolham; Jan Gerrlt Blaak, Hoogezand en Trientje Lub- bers. Mairtenshœk; Jan Tap Hoo gezand en Beditske Dijkstra, Moora (Fr.) Johannes Best. Winschoten en Pieterke Gesina van Agteren, Wes- tebroek. Getrouwd: Johannes Alb. W. Londeman en Antoinetta Cath. Mul der; Jan Fitus Meiring en Grietje Hassing. Overleden: Jan Pryls, 2 j. en 10 mnd., z. v. Pieter Pruis en Froneka Remkes; Jantjie Olthoff, 67 j., weduwe van Klaas Klunder, overl. te Groningen; Maria Vos, 81 j. weduwe van Adriaan van Zuilen SLOCHTEREN 9 t/m 15 Dec. 1943. Geboren: Aaltje, d. v. J. H. Tim- merman en J. Thoma, Scharmei; Albert Jans. z. v. F. Zuur en W. Timmer, Denemarken; Jaunie Hai- mine, d. v. J. Winter en H. A. van der Schuur, Siddeburen. Onder trouwd: K. Grasdijk, 24 j., Sehar- mer en C. G. Rammelaar, 21 j., Kolham. Overleden: E. Tillema 78 j. wedn. van G. Takens, Hamweg; M. van Bruggen, 51 j., ongeh., Hark- stede (overl. te Groningen); H. Smit, 6 weken, z. v. E. Smit en F. Woldhuis,, 't Gaarland; H. Perdok, 15 j.. z. v. J. T. Perdok en M. Wes- terkamp, Siddeburen: R. Huisman* 75 j., ongehuwd, Slochteren. ZUIDBROEK 9 t/m 15 Dec. 1943. Geboren: Berend Jan, z. v. Jan Zuidema en Anna de Vries. NOORDBROEK 15 Nov.—15 Dec. Geboren- Geert Cfiristinus, z. v. M. Hairlminga en R. Prins. Getrouwd: Uuldrik ten Hove, 24 j., Scheemda en Stofferdina van der Poel, 19 j., Noordbroek. Overleden: Jan Pieter ae Groot, 76 j-, echtg. v. K. Noordhoff; Elizabeth Poolman, 66 j-, ongehuwd. D1STRIBUTIED1ENST SAPPEMEER. Uitreiking Bonkaarten le période en Tabakskaarten geschiedt volgende week volgens de gestempelde data op de inlegvellen. Aile textielkaarten V 115 medebrengen ter verkrijging van een Tabakskaart. Extra bonkaarten zware arbeid.. oe uitreiking hiervan geschiedt op Don derdag 23 Dec. a.s. als volgt: Arbei- ders in de landbouw van 8 30 tôt 10 uur, yoor de overige bedrijven ce letters A t/m G van 10 tôt 12 uur, de letters H t/m N van 2 tôt 3.30 uur en de letters O t/m Z van 3.30 tôt 5 uur. Men wordt verzocht zich precies aan de gestelde uren tehou- den. S'meer 18 Dec. 1943. Verkoop Brandhout. De Burgemees ter der gemeente Sappemeer maakt bekend dat ingezetenen dier gemeen te, die niet in het bezit ziin van een kaart voor kookdoeleinden, ock voor het verstrekken van brandhout in aanmerking komen. Aangifte moet geschieden onder overlegging van de Stamkaart van het hoofd van het, gezin. op het bu reau Sociale Zaken, in het Distribu- tiekantoor op elke Maandagvoormid" dag tusschen 912 uur. Sappemeer, 18 Dec. 1943. DISTRIBUTIEDIENST HOOGEZAND. Uitreiking Bonkaarten le période 1944, voor niet-zelfverzorgers 20 t/m 23 Dec. 1943. Op dezelfde dagen en uren als aangegeven op de inleg vellen. ATTENTIEZij, wier inlegveilen zijn afgestempeld on Vrijdag 24 Dec. 1943 moeten NIET komen op dien dag, doch op de dagen zooals onder is aangegeven. Maandag 20 Dec. 1943 v. Roijen- straat O. 1—80; Dinsdag 21 Dec. 1943 v. Roijenstr. O. 81150; Woens dag 22 Dec. 1943 v. Roijenstr. O. 151190 en v. Roijenstr. W. aile huisno.'s; Donderdag 23 Dec. 1945 Eendrachtsweg aile huisno.'s en Sluisweg aile huisno.'s. Uitreiking Bonkaarten le période 1944 voor zelfverzorgers. Vrijdag 24 Dec. 1943. Aile zelfverzorgers die nog geen bonkaarten hebben ontvangen of nog geen bonkaartgedeelten heb ben ingeleverd, alsmede zij die op- nieuw hebben geslacht. Mannelijke personen van 15 jaar en ouder MOETEN hun textielkaart V 115 medenemen. Degenen, die in het bezit ziin van een toeslagkaart L 118. worden we derom in het bezit van een toeslag kaart L 401 gesteld tegen inlevering van den bon „Toeslag 52" van de kaart L 118. Gezinnen die nog geen Bonkaarten hebben ontvangen, om reden een or meer gezinsleden van 18 jaar ol ouder de Textielkaart V 115 vermis- ten, kunnen deze week alsnog de bonkaarten afhalen. Aanvraagformulieren ter verkn.i- ging van Bonkaarten voor bijz. arbeid De aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald op Maandag 20 December 1943.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1943 | | pagina 2