NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid MUSSfcRT SPREEKT TE GRONINGEN. NOG STEEDS BULDERT HET KANON NABIJ ONZE GROOTE RIVIEREN. Zaterdag 7 Qctober 1944 No. 40 VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN H O O G E ZA N D. SAPPEMEER, S L O C H T E R E N. ZUIDBROEK, NOORDBROEK MUNTENDAM en om9e«in9 Mededeeimgen Piaâtselijke Uistributiediensten. BÛRGERLIJKE STAND. krwartaal. (bij voorultbet.") PRIJS DER ADVERTENTIÊN. 7 et. per m.m. BiJ abonn. lager. Tarlef op aanvraag. Zoogen. „KIeint]es" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd an aanb. personeel van 115 mjn. 60 et. Administratie- en Redactieadres: UITGEVERSZAAK ..D U U R S W O L D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - Tel. 214. BUkantoor te Slocnteren D 62. TeL t. GIRO 486566 Voor een tjokvolle zaal van het „Te- huis" in de Lutkenieuwstraat er waren. naar men ons opgaf, circa 1200 personen heeft de Leider der Nati- onaai Sociaiistische Beweging gespro- ken over de dagen, welke nog maar kort achter ons liggen, over de ge- volgen van den oorlog voor ons land, de toestand van heden en de ver- wachtingen voor den afloop van den oorlog. De gewestelijke propagandaleider, de heer G. JANS, sprak vôôr debin- nenkomst van den Leider, een inlei- dend woord, waarin hij de leden der Beweging opwekte Mussert te toonen en te iaten gevoelen, dat allen achter hem staan en met hem aile consequen- ties aanvaarden van den komenden tijd. Met groote waardeering gewaag de hij van de houding van den Leider in de eerste dagen van September toen sommige kameraden, die op verant- woordelijke posten stonden, laf en zwak waren. Na deze woorden trad Mussert de zaal binnen en werd met een geest- driftig en langdurig „Hou Zee" ont- vangen. De districtsleider, de heer HUIZIN- GA, deelde mede, dat hij, aan wien men dezen avond een eereplaats had toegedacht helaas niet aanwezig kon zijn. Door een motorongeval is Derk Bruins, de Ridderkruisdrager in het Ziekenhuis moeten worderi opgeno- men. Spreker bracht hem hulde als frontsoldaat, welke hulde met instem- ming werd begroet. Hierna kreeg MUSSERT het woord. Spreker begon met te zeggen, dat de maand September 1944 in de geschie- denis van ons volk en van Duitsch- land, ja zelfs van geheel Europa niet gauw vergeten zal worden. Want in September 1944 stonden wij op het punt bevrijd te worden (gelach). Maar nu in allen ernst, vervolgde spreker, vier jaren lang hebben wij het Neder- landsche volk er op gewezen, dat de komst der Amerikanen niet gepaard zal gaan met Oranjejool. Er zijn er thans nog, die zulks wel verwachten. De vrees is echter thans niet denk- beeldig dat Nederland een slagveld zal worden en zal blootstaan aan ver- nieling op groote schaal. De bewoners van het Noorden mogen zich geluk- kig prijzen, want spreker heeft met eigen aanschouwd wat er van Maas tricht, Eindhoven, Nijmegen en Arn- hem is geworden. En als de Duitsche troepen niet hadden stand gehouden, dan zou de vrijheid in dezen vorm ook bij U zijn gekomen. riep spreker uit. Spreker onderscheidde in dezen we- reldoorlog drie fasen. De eerste fase was die van 19391941 toen Duitsch- land Europa bezette. De tweede fase is die waarin Europa geleidelijk maar zeker werd belegerd. Dat was de fase waarin Engeland met verraad begon en koningen zich lieten omkoopen Voor koningen zal er echter in het nleuwe Europa geen plaats meer zijn, want zoolang die er zijn, kunnen er geen goede volken zijn. Eerst als de koningen weg zijn kun nen de volken zich in volkschen zin ontwikkelen. De internationalisten van het kapitaal voelen zich verbonden met Amerika en Engeland. Waar de démocratie regeert komt men geleide lijk in het vaarwater van het commu nisme. Ail een de solidariteit met Duitschland kan ons redden van het bolsjewisme. wij staan thans in de tweede fast van den oorlog. Er is alleen nog een Centraal Europa, weggevallen zijn Frankrijk, Roemenië en Bulgarije; maar de overgebleven kern van Euro pa wordt beschermd door de Duitsche wapenen Wat zal de derde fase ons brengen, vraagt spreker. Onze tegenstanders kijken ons met medelijden aan. Je hebt het toch gezien, zeggen ze, hoe Duitschland van 1942 het eens bezette gebied weer heeft moeten prijsgeven. Het is steeds meer ingekrompen en over een maand zal het weer net zoo zijn. Maar wij Natioaal Socialisten zijn er vast van overtuigd, dat Hitler toch zal winnen. De derde fase zal de nederlaag brengen van Amerika en Engeland en in de vierde fase zal Ne - derland werkelijk vrij zijn. Wat de Beweging zelf aangaat wee> spreker erop, dat zij thans staat in haajr 13e jaar, het ongeluksgetal. maar over twee maanden begint het 14e en dat zal het overwinningsjaar de: Be weging zijn. In de derde fase zal de Beweging zich in voile vrijheid ontplooien om te toonen wat zij wil en kan. Wij Nederlanders zullen na den oor log straatarm zijn; maar wat er kapot is bouwen de Nationaal Socialisten weer op en dan komt er een nieuw Nederland, waarin ons volk een beter toekomst zal hebben als het ooit te voren heeft gekend. Hou Zee! Een langdurig applaus volgde op de ze met den gloecj der overtuiging uit- gesproken rede. De heer HUIZINGA bracht Mussert een warm woord van dank. Aanwezig waren o.m. dr. Conring, Beauftragte van den Rijks-Commissa- ris, de Commissaris der Provincie Groningen, e.a. en een aantal Duitsche autoriteiten. STROOMLOOZE UREN. De secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in verband met de steeds ernstiger wordende kolen positie het noodzakelijk is, dat de electriciteitsafgifte verder wordt beperkt. Hiertoe zullen, zoodra de daar- toe noodige technische maatrege- len zijn uitgevoerd. stroomlooze uren worden ingevoerd voor aile verbruikers. Uitgezonderd zullen hiervan slechts zijn die inrichtin- gen en bedrijven, waarvan de stopzetting onmiddellijke gevaren zal medebrengen voor het leven of de voedselvoorziening der be- volking. Als eerste stap zal zoo spoedig mogelijk de algem. stroomvoorzie- ning worden onderbroken van zonsopgang tôt zonsondergang. Naarmate de omstandigheden zulks eischen zullen deze stroomlooze uren worden uitgebreid. Daar de kolenpositie in ver- schillende deelen des lands onge- lijk is, zullen de regelingen niet uniform behoeven te zijn, doch deze zullen aan den toestand ter plaatse worden aangepast. Oqge- acht dezen maatregel blijft voor ieder de grootste zuinigheid met het gebruik van electriciteit een gebiedende eisch. (Na informatie bleek ons dat bo- venstaande regeling inderdaad zoo spoedig mogelijk zal worden door- gevoerd. De technische bezwaren zijn echter talrijk, zoodat er welge- ruimen tijd over zal verloopen eer de invoering van stroomlooze uren overdag verwezenlijkt kan worden. Dit ter dementeering van in omloop zijnde geruchten âls zou de stroom- spertijd reeds volgende week in wer- king treden. Red.) GEEN NOODKAARTEN v. ZIEKENHUISPATIENTEN De secr.-gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij maakt be- kend, dat de distributiediensten géén noodkaarten uitreiken aan personen, opgenomen in gemeen- schappelijke voeding in ziekenhui- zen, bijzondere instellingen, gevan- genissen e.d. en bij de rijksdienst voor de werkverruiming en ar- beidsdienst e.d. De noodkaarten voor deze personen worden pas na hun ontslag door de distribu tiediensten uitgereikt. Zij, die in deze inrichtingen worden opgenomen, moeten hun noodkaart bij hun opneming bij de administratie van de betreffende inrichting inleveren. Bij ontslag uit ziekenhuizen en bijzondere instellingen ontvan9en deze patiënten de noodkaarten van de administratie terug. Deze in" richtingen leveren derhalve de IN BELGIE ZIJN REEDS 25.000 PERSONEN GEARRESTEERD. De zuiveringsactie in het bevrijde België is versterkt, meldt de Lon- densche correspondent van ,,Gô- teborgs Handels och Sjôfartstid- ning". De gevangenissen loopen zoo snel vol, dat de eisch gesteld is concentratiekampen te openen, opdat aile gearresteerden kunnen worden ondergebracht. Het aan tal arrestanten te Brussel bedraagt 12.000, in het geheele land 25.000. De gerechtshoven werken met groote snelheid, in enkele dagen zijn 100 doodvonnissen te Brussel geveld. BIJZONDERE RECHTBANK DER N.S.B. In „Volk en Vaderland" van deze week verschijnt het volgende „besluit inzake de instelling van een tijdelijke bijzondere rechtbank" van den Leider, gedateerd 2 Oct. 1944. „Hierbij wordt door mij inge- steld een tijdelijke bijzondere Recht- DiSTIUB UTIEDiEN SX iiOOGEZAND. Kringkantoor te Hoogezand Uitreiking Noodkaarten 2e serie aan niei-zeit ver/orgers. De uitreiking van bovengenoemde kaarten zal plaats vinden in de week van 9 t/m 14 Oct. 1944 op het distributiekantoor Stati- onsweg 2, lokaal 1 (uitreikingslokaal) .volgens onderstaand schéma: j Maandag 9 Oct. 1944: 910 u. Hoofd- bank der Beweging met opdracht, jstraat t/m no 90; 10_u u. Hoofdstr. te onderzoeken en te beoordeelen, jno_ gi tot einde en Verl Hoofdstr. t/m welke leden der Beweging, die op ;n0. 30; 11—12.30 u. Verl. Hoofdstr. van 1 Sept. j.l. belangrijke vertrouwens- {31 tot einde en Verl. Zuiderstr. aile posten innamen, zich in de maand huizen; 2—3 u. Zuiderstr., tester K c parkstr. en Parklaan 35 u. bingei, Sept, in positieven of negatieven ^eveapadj Atlan«apad, Knijpslaan, zin hebben onderscheiden. Onder onderscheiding in positie- POLITIERECHTER GRONINGEN Voor den Politierechter werd Dinsdag behandeld de zaak tegen den 51-jarigen schipper Stoffer D. te Noordbroek, die zich heeft schul- dig gemaakt aan diefstal van aard- appelmeel ten nadeele van de N. V. Gron. Stroopfabriek Ensing en Lettinga te Groningen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot f 25 .- boete, subs. 25 d. h. RECHTBANK GRONINGEN Een half toerekenbare inbreker. Toen de bewoners van twee naast elkaar staande huizen te Borger- compagnie, J. Grubben en K. Ve- nema, na een tijdelijke afwezig- heid weer thuis kwamen, bemerk- ten zij, dat er bij hen was inge- broken. Het slot van hunne deuren was er af gebroken en verschillende1 dingen van waarde uit de woning j verdwenen. Bij G. werden de dis- tributiebescheiden en een bedrag 1 van f. 13,50 vermist en bij V. ai le distributiebonnen, een portemon- naie met geld en een pantalon. Als verdacht van deze inbraken werd aangehouden den 25-jarige arbei- der Hendrik D, te Veendam. De aandacht viel op hem omdat hij tegen zijn gewoonte blijkbaar nog- al ruim in het geld zat. Hij be- kende en vertelde aan de maré chaussée, dat hij de bonnen bad verkocht aan een zekeren G. en ven zin versta ik een in bijzondere mate lofwaardig gedrag onder onderscheiding in negatieven zin versta ik een bijzonder laakbaar gedrag. Als leider van de rechtbank be- noem ik den gewestelijk leider van Zuid-Holland M. J. A. van Iersel Als leden mr. A. van Leyenhorst, oud-kringleider van Haarlem, bur- gemeester van Delft en mr. H. A. M. van der Heyden, gewestelijk commandeur van de Landwacht voor Zuid-Holland en Zeeland. Als leider van opsporing, voor- onderzoek en voorlegging benoem ik F. L. Rambonnet, adviseur van den leider, districtscommandeur van de Landwa^jt voor Overijssel. H.H. PREDIKANTEN verzoeken wij hunpredikbeurten in het vervolg vôôr Woensdag- morgen 10 uur in te zenden. Opgaven of wijzigingen die daarna komen, kunnen we tot onzen spijt niet meer opnemen. Redactie. noodkaarten niet bij de distribu" tan J. R. beiden te Winschoten. 1 ttorl î-ii r-% \T&rtc>}A Apit Vsîi Hf> De zware gevechtshandelingen in de streek tusschen den Grebbe- berg en Arnhem, dus in het ge bied van den Noordelijken oever van den Rijn, zijn reeds bijna een week beëindigd. Voorloopig al- thans wordt in dien Neder-Velu- werand niet meer gevochten, het- een niet wil zeggen, dat er nu na het oorverdoovend kanonge- bûlder en snerpend granaatgefluit een volkomen stilte is ingetreden. Nog altijd is vooral in de late avonduren en des nachts zwaar gedreun uit de Betuwe waarneem- baar en het overgroote deel van de bewoners in dien Rijnstreek achtte het maar het verstandigst zich qaar rustiger en veiliger oor den terug te trekken. De groote stroom van hen, die met medene- ming van het hoog-noodige zijn geëvacueerd, is langs de wegen naar Amerongen en Bennekom- Ede eenerzijds en naar deVeluwe anderzijds nog steeds niet geheel afgeloopen Aile neergestreken geallieerde parachutisten en andere landings troepen zijn of vernietigd of krijgs- gevangen gemaakt. De bosschen hebben op sommige plaatsen ern- tig onder het vuur geleden. Vele plaatsen links en rechts van den weg zijn platgebrand. Doch be- halve vernielingen van localen aard zijn er ook nog vele kilometers lange bosschen zoo goed als niet aangetast door de wederzijdsche gevechtshandelingen. Het schoone Oosterbeek blijkt het trefpunt te zijn geweest voor uiterst verwoede gevechten. Dat daar zooals de uitdrukking wil om de huizen gevochten is, is wel zeer duidelijk te zien. Ontstellend groot zijn de vernielingen in Oostelijk-Ooster- beek, een der brandpunten van den strijd tusschen wereldmachten. Vrijwel geen huis is onbescha- digd uit den strijd te voorschijn gekomen. Of door de bèschieting van verre of door bestoking van zeer nabij, zijn heele straten in derdaad in puinhoopen veranderd. Enorme steen- en metaalmassa's met hier en daar nog smeulend vuur tusschen overblijfselen van muurvlakken, zijn de droevige res- ten van eens riante heerenhuizen of straten van welgestelde mid- denstanders. Het voor den leek wonderlijke is vooral hierin gele- gen d at sommige buurten totaal verwoest zijn, doch dat, vlak daar- naast, weer ineens eenige huizen- rijen opdoemden, alleen met wat beschadigingen aan daken. dakgo- ten en ruiten. De in Westelijk-Nederland ver- breide verhalen van een totaal vernield Arnhem zijn ook al is deze mooie stad zeer ernstig toe- getakeld gelukkig sterk over- dreven. De stadsgedeelten rond de Rijnbrug zijn inderdaad aan een vernietigend vuur blootgesteld ge weest en in een wijden cirkel staat geen huis meer overeind. In het centrum der stad, waar evenals in Oosterbeek zwaar man tegen man gevochten is, zijn tientallen, ja mis- schien wel honderdtallen, van hui zen zoo ernstig beschadigd, dat zij straks slechts gesloopt kunnen worden en bovendien zijn andere deelen van Arnhem wegens den verraderlijk van richting verande- tiediensten in. Aangezien gevangenissen e.d. en de rijksdienst voor de werkverrui ming en arbeidsdienst e.d. de noodkaarten wel bij de distributie diensten moeten inleveren, ontvan- gen de betrokkenen bij ontslag van de distributiediensten: a. bij ontslag vôôr 15 Oct. a.s. een noodkaart tegen inlevering van bon algemeen 237 of tegen een ontslagbewijs b. bij ontslag op of na 15 Oct. a.s. een aantal rantsoenkaartjes voor het resteerende aantal dagen der période. Het bovenstaande geldt niet voor het personeel van zieken inrichtingen, gevangenissen, huizen van bewaring, tuchtscholen en rijksopvoedings-gestichten. Deze personen ontvangen wel een nood kaart. renden wind door geduchte bran- den zwaar geteisterd doch meer Oostelijk, den kant van Velp op, staan minstens nog even groote stadswijken met huizen, waarvan slechts de ruiten en de dakpannen het ernstig te verduren hebben gehad. Arnhem bezit menig monument van cultuur-historische waarde. Eenige daarvan zijn helaas door de gevechten zwaar beschadigd. Zoo is van de Eusebius- of groote kerk de spits afgeslagen. Overi- gens is het binnenstuk vrijwel uit- gebrand. De door de rijksinspeo tie kunstbescherming ingemetselde graftombe van Karel van Egmond, laatsten Hertog van Gelre gestor- ven in 1536, is gespaard gebleven De R.K. St. Walburgkerk is ook uitgebrand, evenals het Gouverne- mentsgebouw en het huis van den commissaris der provincie, dat uit de 17e eeuw dateert. Voorts is een deel van het Rijksarchief weggeslagen. Naar men mededeelde, is echter het de> pot nog tamelijk intact. EXTRA RANTSOEN ZEEP v. BEPAALDE PERSONEN. Personen die zgn. vuile arbeid verrichten, komen voor de 11 de en 12de période 1944 (1 October tot en met 25 Nov. a.s.) wederom voor de gebruikelijke rantsoenen eenh.zeep en waschpoeder in aan- merking. Aanvragen kunnen per formulier MD 223-75 bij de dis- tributiedienst worden ingeleverd. Ditmaal moeten daarbij echter niet de toeslagbewijzen, maar de distri- butiestamkaarten van belangheb- benden worden overgelegd. De uitreiking der rantsoenbonnen ge- schiedt in de week van 8 tot en met 14 Oct. a.s. Voorts komen kappers, medische studenten werkzaam in de anato- mie, vroedvrouwen, verloskundi- gen, gedipl. bakers enz., wijkver- pleegsters, personen werkzaam in de genees- en verbandmiddelen- industrie, praktizerende artsen, tand- artsen, tandheelkundigen en vee- artsen voor de 11 de. 12de en 13de période 1944 (1 October tot en met 23 Dec. a.s.) voor de gebruikelijke extra-rantsoenen scheerzeep, een- heidszeep en waschpoeder in aan- merking. Zij dienen daartoe in de week van 1- tot en met 7 Oct. a.s. een aanvraagformulier bij de distributiedienst af te halen en dit in de week van 8- tot en met 14 Oct. a.s. wederom bij de dis tributiedienst in te leveren. De distributiestamkaart der bo vengenoemde personen wordt hier- bij door de distributiediensten voorzien van een diagonaal kruis in het vakje 412E. Deze afkrui- sing geldt niet voor kappers. "Mij had hun verteld, dàt hij de bonnen gekocht had. Hij had er f 27.50 voor ontvangen. Vandaag stondende dief en de helers terecht. Dr. Hazelhoff, psychiater te Groningen die de geestvermogens van D. had onderzocht, verklaar- de, dat verdachte's verstand zeer beperkt is. Hij weet wel, dat hij niet stelen mag, maar gewetens- werking is er bij hem niet. Hij is niet geheel toerekenbaar en gevangenisstraf is niet geschikt voor hem. De officier zeide wel te geloo- ven, dat de verdachte in belang rijke mate ontoerekenbaar is, maar hij twijfelt er toch aan of het wel zoo erg is. Spr. ziet in verdachte een onverbeterlijken dief. Pas is hij uit de gevangenis ontslagen of hij steelt al weer. Hij heeft vier veroordeelingen in korten tijd gehad, is pas eenigen tijd vrij na vier maanden gev. str., of hij staat hier al weer te recht. Met verd's gebrekkige geestvermogens wilde spr. toch wel rekening houden en eischte 4 maanden gev. str., waarbij spreker wel wil bevorderen, dat ze wor den doorgebracht in Veenhuizen. De beide andere verdachten heb ben zich schuldig gemaakt aan schuldheling. Het bewijs voor „op- zettelijke" heling is zwak, al had den de beide verdachten wel kun nen vermoeden. dat de bonnen ge- stolen waren, omdat ze hun tekoop werden aangeboden door iemand, die al geruime tijd in de gevange nis heeft doorgebracht. Wegens schuldheling eischte spr. tegen hen ieder 1 mmand gev. str. Verdachte J. R- kwam er tegen op, dat hij had kunnen weten, dat de bonnen gestolen waren. D. heeft het hun niet gezegd en diens persoon was hun beiden totaal onbekend. Zij hebben al schade ge- noeg, want het geld, dat zij voor de bonnen hebben betaald, heeft D. verteerd en de bonnen hebben zij op de eerste aanmaning der ma- rechausse weer afgegeven. De Pré sident bracht R. onder het oog dat hij zich niet voor zoo on schuldig moest houden. In elk ge PREDIKBEURTEN ZONDAG 8 Oct. 1944. Ned. Herv. Gem. Sappemeer, 10 u. ds. Schenk Hoogezand, 3.30 u. ds. Schmidt Kielwindeweer, geen dienst. Kropswolde, 3 u. cand. Naber Westerbroek. 2 u. ds. Wassenaar. Kolham. 10 u. ds. Schoenmaker Tjuchem, 10 u. de hr. La Brijn Slochteren, 10 u. ds. Lieve, voorber. H. A. Noordbroek, 10 u. dienst. Zuidbroek. geen dienst Doopsgez. Gem. Sappemeer, 10 u. ds. de Zeeuw Geref. Kerk. Sappemeer, 9.30 en 4.30 u. ds. Tom; H. A. en Dankz. Martenshoek, 10 u. cand. Rienks Zuidbroek, 9.30 u. en 3 u. ds. Bosscha Ned. Herv. (Evang.) Sappemeer. 10 en 4 u. de hr. Pruysen Schaaphok. 9.30 u. de hr. Blauwwiekel 11 u. Zondagsschool. Froombosch, 1.30 u. Zondagsschool Stootshorn, 10 u. de hr. Bergmans Noordbroek, 3.30 u. de hr. Bergmans Bapt. Gem. Hoogezand, 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 2 u. Kinderkerk; 5.30 u. Jeugddienst. noemde Burg. Barteldstr. Dinsdag 10 Oct. 1944: 9—10 u. Kiel- sterstr. aile huizen en Parallelweg van 1 t/m 20; 10—11 u. Parallelweg no. 21 t/m einde, Kerslaan. Zuider- laaiî; Nutsstr. en Meidoornstr.; 11— 12.30 u. Noordersingel, Vijverstraat, Stationsweg. Singelstr. en Fabrieks- kade; 2—3 u. Eiklaan. Spoordijk en Kerkstr. 3—5 u. Beukemastr. en Brugstraat. Woensdag 11 Oct. 1944: 910 u. Nieu- weweg en Verl. rvieisterstr.ru—il u. KaikWijK. U. en GUia u,; iir2.be Kaikwijk W. en Luia 'W., bpoorsir.; 23 u. Werikaae en Siuisicade; 3o u. Smnsiaan aile huizen. Donderdag 12 Oct. 1944: 9—10 u. Sportterreinstr. toi no. 90; 10Il uur Sportierreinstr. van no. 90 t/m einde en lVioiendijk aile huizen en van Roij- enstr. van 1 t/m 30; il12.30 u. van Roijenstr. 31 t.m. einde; 23 u. van Roijenstr. West aile huizen, Guitpad, Wordweg 1 t.rn. 50; 35 u. Woidweg van 51 t.m. einde, Zuidiaarderweg, Vossenburg. Vrijdag 13 Oct. 1944: 910 u. Siuis- 'weg aue huizen en Dorpsstr. van 1 t.m ,7o; 1011 u. Dorpsstr. van 71 t.m. ein de, Eendrachtsweg aile huizen en van de Dorpskade van 1 t.m. 80; 1112.30 u. Dorpskade van 81 t/m einde. Nw.- Compagnie, Kruiweg en Foxholster- hooldweg van 1 t/m no. 100; 23 uur Foxhoisterhoofdweg van no. 101 t/m einde, W. A. Schoitenweg en Meer- weg; 3—5 u. Oudeweg, Groningerweg en Borgweg. Zaterdag 14 Oct. 1944: 9—9.30 uur: Woortmansdijk, Meesterlaan, Vonder- pad. Roodharsterlaan en Nevelslaan; 9.3011.30 u. Foxham aile nummers en de Nieuwe Laan, en aile straten welke hierboven niet zijn genoemd. Medegenomen dienen te worden: 1, De tweede Distributie-stamkaarten; 2. De Talons (lichamen) van de Nood kaart le serie. Uitreiking Noodkaarten 2e serie aan zelfverzorgers. De uitreiking van bo vengenoemde kaarten zal plaats vin den in de week van 9 t/m 14 Oct. 1944 op het distributiekantoor, Stationsweg 2. lokaal 3 volgens aanschrijving. Zelfverzorgers voor brood dienen de bonnen mede te nemen welke in net tijdvak van 1 t/m 14 Oct. 1944 geldig zijn verklaard. Dit zijn: 110 t.m- 1—18; 2—10 t.m. 2—18; 3—10 t.m. 3— 8; 4—10 t.m. 4—12. Zelfverzorgers voor Boter dienen bon no. 14 van de noodkaart le serie n te leveren. Zelfverzorgers voor Vleesch dienen bon no. 16 van de noodkaart le serie in te leveren. Zelfverzorgers voor Melk dienen in e leveren: 4-^-17 t.m. 419; 120 t.m. 1—21; 2—20 t.m. 2—21; 3—20 t.m. 3— 21. Zonder inlevering van bovenge- bonnen wordt geen Nood- Foxhol, 10 en 4 u. Prediking. SAPPEMEER 27 Sept. t.m. 3 Oct. Geboren: Derk, z. v. G. Lenting en A. Hartman; Jannes, z> v. P. K. Smit eh J. C. Bos; Antje Jantina, d. v. R- Smith en H. Venema, Hoogezand; Ja- kobina. d. v. J. Nieuwold en A. de Jonge, Hoogezand; Johannes Pieter, z. v. A. H. Jong en D. Postema. Onder- rouwd: Eltje de Jonge, 24 j. en Tjaaktje Blijham, 20 j., b. v. Sappe meer. Getrouwd: Willem Eildert Freij en Doetje van der Schoot, b. v. Sap pemeer. Overleden: Jacob Klein. 85 j-, weduwn. van Jacoba van der Stoof. HOOGEZAND, 27 Sept. t.m.30ct. Geboren: Dina, d.v. Eltje Visser en Jantje Koenz, Foxhol Harman- nus Gerrit, z. v. Gerrit Hartman en Harmke Platje, Hoogezand Jansje Trijntje, d. v. Gosse Johan nes Hansma en Willemina Anna de Groot, Hoogezand Petrus. z. v. Hendrik Lambeck en Janna An- tina Benthem, Kropswolde Joanna Catharina Agatha, d. v. Lukas Smid en Agatha Theodora Schou- ten, Westerbroek. Onjdertrouwd Haijo Jakob Brug- ge, 19 j. en Maria Adriana Krijnen, 20 j. Getrouwd Eildert Jager en Geessie de Boer. Overleden Hinderikus Radema- ker, 45 j., Westerbroek; Trijntje Grissen, 65 j., echtg. v, P. v. Dij- ken, Westerbroek; Cornélius Jan de Vrieze, 56 j., Winschoten. Le- venloos kindje v. Willem Lutke en Adriaaa Filipsen, Kropswolde. SLOCHTEREN 27 Sept. t.m. 3 Oct. kaart 2e serie uitgereikt. Verder dienen medegenomen te wor den: 1. de tweede Distributie-Stam- kaarten; 2. de Talons (lichamen) van de Noodkaart le serie. Er wordt op geattendeerd dat de bonnen welke geldig worden verklaard in het tijdvak van. 15 t.m. 28 Oct. '44 door de zelfverzorgers in dit tijdvak dienen te worden ingeleverd. DISTRIBUTIEKRING ZUIDBROEK. De uitreiking van de noodkaar ten tweede serie geschiedt in de gemeente Noordbroek op 9, 10, 11, 12, 13 en 16 Oct. voor zelfver zorgers en op 17 Oct. van 912 en van 24 uur voor niet zelf verzorgers. De uitreiking voor de gemeente Zuidbroek is op 18, 19, 20, 23, 24 en 25 Oct. voor zelf verzorgers en op 26 en 27 Oct. voor niet-zelfverzorgers van 9—12 en van 2—4 uur. De zelfverzor gers ontvangen persoonlijk bericht. Het lichaam van de eerste nood kaart plus aile stamkaarten dienen te worden medegebracht. In overleg met den P.V.C. voor de provincie Groningen is goedgevonden, dat detaillisten woonachtig in randge- meenten van de provincie, de bonnen van consumenten, die in een randge- meente van de aansluitende provin- cies Drenthe of Friesland wonen, nor- rnaal kunnen blijven honoreeren. Het verkoopen aan niet-klanten op bedoelde bonnen is echter verboden. De inlevering van deze bonnen dient te geschieden op afzonderlijke opplak- vellen en apart ontvangstbewijs. j Er zij op gewezen, dat op bon 18 van de noodkaart voor de provincie Friesland een afwijkend rantsoen van 125 gram jam, stroop of kunsthoning- Geboren: Geert, z. v. H. Glas en H. 0f 75 gram gestampte muisjes of bo- Kampen, Hélium; Albertje, d. v. K. v. terhamstrooisel is beschikbaar gesteld, d. Laan en J. Hinrichs. Tjuchem; Hil- jterwijl de bonnen 1-20. 1-21, 2-20, 2-21 .brand. z. v. H. Schneiders en P. Lage- ,3-20, 3-21 zijn aangewezen voor tap- val heeft hij een economisch mis- man, Slochteren; Jozef, z. v. B. v. d. -temelk of melk. Op de vleechbon no. rlriif henaan want men mag geen [Mark en G. Zuur, Overschild; Ankje hg js jn Drenthe naar keuze vleesch bonnen verhandelen, Hij zou dus iNijssien. d. v. A. Wit en J. H. Hofstee, <of kaas verkrii anders voor den economischen rechter hebben terecht gestaan en was er dan waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk afgekomen als de of ficier nu voorstelt. Uitspaak 12 Oct. a.s. Groningen (geb. te Harkstede). Onder- j trouwd: A. Bartelds, 23 j., Slochteren en A. op de Dijk, 18 j.. Hoogezand. Overleden: K. Schuur, 24 j., d. v. W. Schuur en T. Kuiper. Siddeburen (overl. te Groningen). Levenloos aan- gegeven kind van T. E. Dorenbos en J. Kroon, Harkstede. P 1513/. HOOFDREDACTEUR J. PrUt Veendam. Verantwoordelijk voor de ADVERTENTTES: Th. Seggers Jr. Sappemeer UTTGAVE: Uitgeverszaak .Duurswold" Sappemeer. DRUKKER: Firma ..DIJKHUIS". (Seggers Zn.) Noorderstraat 70. Sappemeer. KENGETAL: K 2154.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1944 | | pagina 1