NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid WORSTELING BIJ METZ IN REGEN EN SNEEUW. 3de Jaargang Zaterdag 18 November 1944 No. 46 voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER. SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG NOORDBROEK MUNTENDAM en omgeving BRITSCHE AANVAL AAN DE MAAS BEGONNE PROCLAMATIE VAN HITLER. In 1923 scheen het nat.- socialisme in Duitschland geen kans te hebben en toch overwon het. Op 9 Nov. 1923 had in Mûn- chen, Zuid-Duitschland, de eerste poging der nat.-sociaiisten plaats, het Duitsche volk van den on- ■a. dergang te redden en het te ver nieuwen. Deze poging werd ver- ijdeld, waarbij 23 nat.-sociaiisten werden doodgeschoten. Hun aan- voerder, Hitler, geraakte in de gevangenis. Telken jare is in nat.-soc. krin gen deze 9 Nov. herdaeht en sinds 1933 (overneming van de macht door Hitler) is deze dag in geheel het land van bijzondere het. ekenis g& worden. Dit jaar is 9 Nov. Zondag j.l. herdaeht. Deze das zijn de Volks- sturmleden beëedigd, waarbij Reichsfûbrer SS Himmler een proclamatie van den Fùhrer aan het Duitsche volk heeft voorge- lezen. In deze proclamatie zegt Hit ler o.a. De eischen van den total en oorlog zijn oorzaak dat de viering van den 9 Nov. dit jaar naarden Zondag is verschoven. De arbeid in het hoofdkwartier staat mij niet toe mijn taak te verlaten. Evenals in 1923 is er slechts één gedachte ailes inzetten voor het eindsucces dan zal ook nu ten- slotte de zege niet uitblijven. De Voorzienigheid helpt slechts den- gene die zelf onversaagd den strijd HOE KOMEN WIJ ROND MET ONS ELECTRA RANTSOEN? Ter verduideiijking van de reeds gegeven publicaties betreffende drastische beperking op hetelec- triciteitsverbruik in woonhuizen, verdient het aanbeveling door middel van een vôorbeeid aan te geven hoe men zijn rantsoen het best kan benutten. Stel het rantsoen bedraagt 8 kWh per maand (d.i.) het rant soen voor de meeste iichtver- bruikers) of 0.3 kWh per dag. Men kan dan in de huiskamer een lamp van 65 Decalumen (pl. m. 60 Watt) georuiken. Bij een brandtijd van 4% uur per dag verbruikt deze uus 4j^ x 60 270 Watt-uur of 0.27 kWh. Voor verbruik in slaapkamers, keukens en dergelijke verbruiken van zeer korte duur, houdt men dan nog over 0.30—0.27 0.03 kWh of 30 Watt-uur. Hier van kan een iamp van 25 Dlm (pi.m. 28 Watt) nog een uur branden. Op deze wijze heeft men elke dag nog electriciteit beschikbaar voor veriichtingsdoeleinden. Met behuip van onderstaande tabel kan ieder zelf de nodige berekeningen maken. Wat kau met 1 kWh gedaan worden? Een lamp van 40 Dlm (pl.m. 40 Watt) brandt 25 uur; van 65 Dlm (pi.m. 60 Watt 16.6 uur; van 100 Dlm (pi.m. 80 Watt) 12 7/8 uur; van 125 Dlm (pi.m. 100 Watt) 10 uur; van 150 Dlm (pi.m. 110 Watt) 9 uur. EERSTE COLLECTE WINTERHULPSEIZ0EN'44-'45 Zaterdag 25 November a.s.wordt de eerste collecte voor de Win terhulp in het seizoen 1944-1945 gehouden. Volksgenooten Toont thans op de juiste wijze dat ge in deze harde en moeitevolle tij- den hart voor elkaar hebt en dat ge bereid zijt de lasten van onze dagen, die voor velen zwaarder zijn dan voor u, mede te helpen verlichten. Toont dit niet ail et'n door uw gave, maar voor ailes door uw inzetbereidheid. Zèt mede cle schouders onder het lot van u v volk en meldt u als collectan collectrice voor de winterhulpco lecte op Zaterdag 25 Nov. a.s. b j de Buurtschapshoofden of bij ce medewerkers van de Nederland sche Volksdienst. Brutale bende in Amsterdam. De politie heeft een 18jarigei kantoorbediende aangehouden, die, in samenwerking met nog eou ander persoon, de laatste tijd ho westelijk stadsdeel van Amstei- dam onveilig maakte. De kan toorbediende droeg onbevoegdhet uniform van de Duitsche Weer- macht en had, omzich onherken- baar te maken, een zwart lapjo voor zijn linker oog. Bij ver schillende sigarenwinkeliers heb ben de onverlaten voorraden rook- artikelen en geld in beslag geno men, terwijl zij zich ook niet ont zagen om van burgers op de open bare weg de zaklantaarns af te nemen. De aanhouding van den mededader is spoedigte verwach ten. TOCH NOG WEER TWEE TABAKSBONNEN AANGEWEZEN R 11 en R12 De Secr.-Gen. van het Dépar tement voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend dat elk der bonnen R 11 en R 12 van de tabakskaart in de prov. Groningen Friesland, Drenthe en Overijssle gedurende de week van 12 t./rr 18 Nov. a.s. recht geven op het koopen van 1 rantsoen Tabak Sigaren of Sigaretten. Voor zoover de winkelier niet in staat is uit de aanwezige win- kelvoorraad af te leveren nemen zij de bonnen in ontvangst tegen ontvangstbewijs. Zoodra de win kelier op basis van de ingenomen bonnen is bevoorraad zal afleve» ring hierop zonder nadere aan- kondiging plaats moeten vinden vôôr of uiterlijk op 2 Dec. a.s. BONNEN R 11 EN R 12 TABAK. HOOGEZAND, 15 Nov. Alhier zijn bij den kweeker Hel- postdienst alleen geopend van 9-13 uur. zooals sindsdien in Duitschland de burgerlijk-democratische wereld in zichzelf ineenstortte, zullen wij het thans in Europa beleven. Afgwvallen van onzen strijd is slechts wat laf was en niet le- venskrachtig. Hun hoop, door laffe capitulatie s op goedkoope wijze aau den loop der historié te kunnen ontkomen, zal niet in vervulling gaan het zal inte- gendeel het einde hunner volken worden. Het begint met uitle- vering der z.g.n. oorlogsmisdadi- gers en het zal eindigen met de wegvoering van ontelbaar velen in de Aziatischesteppen. Zoolang ik leef zal zulks wat Duitschland betreft niet gebeuren en zal ik voort gaan met het sterk maken van het Duitsche volk tegen het bedreigende doodelijke gevaar. Tenslotte wees Hitler er op hoe hij in het binnenland vroe- gere tegenstanders gelegenheid had gegeven met hem voor het volk samen te werken, zonder daarover in gewetenscpnflict te geraken. Wie echter noggelooft zonder zelf ooit in conflict door mijn handelen te zijn geraakt, andere menschen in zekere con- flicten te kunnen storten, moet weten dat zulks zijn doodzeker einde heteekent, Zoo lang slechts ikzelf door deze menschen ver volgl word zal ik grootmoedig deze verv>'ging overzien en ver- geten. Wie echter heden ten dage dolk of bom tegen Duitsch land opheft wordt onbarmhartig vernietigd. DENK AAN DE SPERUREN! Er wordt nadrukkelijk op ge wezen, dfit de uren, waarop men zien niet in de open lucht rdag bevinden, evenals tôt dusver, on- veranderd van 20 tôt 4 uur blij- ven vastgesteld en strikt moeten worden nagekomen. Uitzonderin gen zijn slechts toegestaan op grond van vergunningen, bijvoor- beeld voor artsen, vroedvrouwen en arbeiders in de bewapenings industrie. SAPPEMEER, 22 Juli. Dezer dagen arriveerden te Hailingen het tjalkschip „Trijntje", schip- per de Vries van Sappemeer, met een lading turfstrooisel. Met veel moeite werd de bestemmings- plaats bereikt, niet tengevolge van tegenwind, doch doordat de schipper geen geld had de brug- en sluisgelden te betalen en daar- door eerst uit leen moest gaan. Er was zelfs geen eten aan boord voor de acht kleine kinderen. Bij bakker en kruidenier werd ge- borgd en toen de vracht ontvan gen was werd ailes eerlijk be- taald. Nu kon de schipper een lading grind terug naar Gronin gen krijgen. Toen echter de zwa re vracht in het ruim werd ge- stort, ging het scheepje zoodanig lekken dat het op 't punt was te zinken en de vrouw en kin deren, benevens het schamele in- boedeltje, aan wal moest worden gebracht. De stoompomp van de schelpenzuiger Près. Paul Kruger hield het vaartuig boven water, 't grind werd weer gelost en thans ligt de schipper met zijn wrak vaartuig wèderom tewach- ten op een lading, tenzij zijne drijvende woning hem voor dien tijd ontzinkt. YEENDAM. 24 Juli. De 12-jarige schooljongen van den arbeider Molema in het Egypteneind, ver- toeft veelvuldig aan de boerderij van den heer 0. Mej. 0. gaf den knaap gisteren een hoeveelheid in brandewfin gedrenkte bessen mee naar huis, waarvan hij echter zelf snoepte en waardoor hij luid- ruchtig was op de schoolbanken. In het middaguur vulde hij echter andermaa! zijn broekzakken en smulde er zoodanig van, dat de heer Suk hem na den middag stomdronken in de klas kreeg waar hij baidadig werd en ten slotte in elkaar zakte, zoodat niet zonder grond voor hem werd ge vreesd. Met water werd hij echter weer bijgemaakt. Men zij echter wat minder roekeloos en leere de kinderen op die manier geen al coholgebruik. YEENDAM, 17 Nov. Mevr. Thei- ken, wonende aan den Postweg alhier, behoefde maar even in 'n woning aan de Verl. Van Bere- steijnstraat zijn. Ze zette de fiets even voor die woning neer, mac*r toen ze heur weg wilde vervolgen, was het vogeltje in dezen de fiets reeds vo irgoed verdwenen. De heer J. W. Pattje, van het Ben. Westerdiep, plaatste zijn heerenrijwiel in de gang van een kapperswoning. Hij bleef daar ongeveer een half uur. lu dieu tijd werd het onbeheerd staande rijwiel gestolen. De arbeider Bouwinus Stelling van het Boven Oosterdiep, plaatste zijn rijwiel bij een kapperszaak aan het A.G.W.plein. Toen hij behandeld was, bleek de fiets te zijn verdwenen. De landbouwer A. Eerkes had op een stuk aardappelland te Nummero Een, e n tweetal aard appelmanden liggen, benevens eenige opzetplanken voor wipkar- ren. Onbekenden hebben deze dingen gestolen. Bij de gemeente-politie werd aangifte gedaan door de leiding van de Coôp. Stroocartoufabriek „De Vrijheid", dat onbekenden vermoedeljjk een drietal drijfrie- men hadden gestolen. De politie too g op onderzoek uit en kwam allereerst terecht bij de iamilie H. Van de drijfriemen werd niets aangetroffen, maar wel trof het de politiemannen dat in die woniog zoo tn f voorraad gai en, in uiverse kleuren.sokken, en kniekousen etc. werd aange troffen. Een dochter des huizes is werkzaam bij de firma Wilmink (G. E. Meijer) in de Sarastraat Het meisje werd ov«r de her- komst van al deze goederen aan den tand gevoeld, waarna ze be- kende deze uit voornoemde fa- briek te hebben gestolen en mee- genomen. De politie kreeg voorts den indruk dat zij niet alleen zich aan diefstal heeft schuldig ge maakt, waarom huiszoeking werd verricht bij aile 34raeisjes,werk zaam op die fabriek, zulks met het ontstellende resultaat, dat a) die 34 meisjes bekenden, goede ren uit de fabriek van den heer Meijer te hebben meegenomen. Deswege is tegen allen procès- verbaal opgemaakt, tervrijl de goe deren voorloopig aan den heer Meijer zijn teruggegeven om ze ter beschikking van de Justitie te houden. 17 Nov. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef- tijd, moest de heer H. Waalkens, gedurende 37 jaren ambachts school-leeraar, de Ambachtsschool van Yeendam met pensioen ver laten. In een bijzondere samenkomst werd hij door het bestuur der schooi en zijn mede-leeraren, bij monde van den heer Jan Laan, directeur der schooi, gehuldigd, door de aanbieding van een schil derij, voorstellende den vertrek- kenden leeraar in zijn leslokaal. Het schilderij is vervaardigd door den heer J. B. Palsen, leeraar schilderen, aan de schooi. Voorts werd den heer W. een mooie, gerestaureerde ruststoel vereerd. Daar de heer H. B. van Veen in het volgende voorjaar de functie van hoofd der schooi in de Kerk- straat neerlegt en de heer J. P. Bloemhoff is overgeplaatst van den Middenweg naar de Kerk- straat, heeft de heer Meijer, hoofd der lagere schooi te Numéro Dertien, overplaatsing gevraagd naar de schooi aan den Middenweg. 11.30 u. Kinderkerk. Kielwindeweer, 10.30 u. ds. Wasch Kropswolde, 3 u. ds. Bloemhof Westerbroek, 2 u. ds. cand. Naber Kolham, 10 u. ds. Schoenmaker. Harkstede-Scharmer, 10 u. ds. Gras Slochteren, 9.30 u. ds. Lieve, coll. voor de Zending; n.m. 3 uur ds. Lieve. Schidwolde, 10 u. ds. Zuiderduyn, H. Doop Hélium, 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen, 9.30 u. ds. de Vries; 11 u. Zondagsschool. Noordbroek, 10 u. ds. v. d. Meiden Zuidbroek, 10 u. ds. van Mullem. ds. G. Staal, em pred. te Gron. Martenshoek, 10 u. ds. G. Staal. Schildwolde, (ten huize van J. de Boer) 3 u. ds. W. Tom van Sap pemeer Siddeburen, 9.30 en 2.30 u. ds. Los Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Sappemeer, 9.45 u. cand. B. Jonge- ling; 2 u. dez. [Muziekgebouw Zuiderstr. 48]. Vragenuurtje na de middagdienst. Schildwolde, 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. Sappemeer, 10 en 4 u. de heer K. Pruysen. Froombosch. 4 uur de hr. Blaauw- wiekel; 1.30 u. Zondagsschool. Hoogezand, 10 u ds. Hekhuis; 3.30 u. Dankofferdienst 2 u. Kinder kerk; 5 u. Jeugddienst, Vereen, van Vrijz. Herv. Muntendam, 3 u. ds. van Mullem. in de benedenzaal van hôtel „De Munte". BUBGERLIJKE STAND. SAPPEMEER 8-14 Nov. Geboren Henderikus Mattheus z. v. Dirk Mulder en Hinderkie Brugge. Ondertrouwd Johannes Smit 24 j- en ttarmanna Pruisman 21 beiden van Sappemeer. Getrouwd Tjako Wôstenfeld van Hoogezand en Harmanna Raspe van Sappemeer Hendrik Derk Blaauw en Jantje Kok beiden van Sappemeer. HOOGEZAND 8-14 Dec. Geboren Enna Magrietha, d. v. Jakob Harm Beuker en Ma- grietha Alida Geerdes Gerrit z. v. Jurjen Kuiper en Dievertje Tams, Windeweer; Jan, z. v. Wiebo Muntendam en Oebelina Bosgraaf. Ondertrouwd Jan Martens, 27 j., Buinen en Jacoba Ramme- laar, 19 j., Hoogezand. Getrouwd Jan Hendrik Berg 29 j. en Harmke Zuur, 20 j., Hoogezand. Overleden Albertje Sluis, 76 j., ongehuwd, Kropswolde Kornelis Weemhoff, 83 j., wedn. van Freerkje Koopman, Westerbroek. SLOCHTEREN, 8 t.m. 14 Nov. Geboren Eltje Tjaard. z. v. J. Dijkema en H. de Kok, Ten Boer (geb. te Steendam). Getrouwd J. Keizer, 25 j. en A. J. Thoma, 22 j., beiden te 't Hooiland; H. van der Veen, 30 j., Hoogezand en T. van Dijken, 24 j., Harkstede. Overleden H. Kok, 93 j., we- duwnaar van R.Noorda, Steendam. GRONINGEN. Maandagavond is de 68-jarige Kuilman, alhier, in den Turfsingel geraakt. De man werd spoedig op het droge ge bracht, doch hij overleed korten tijd later in het ziekenhuis. GEEN TERPENTIJN VOOR SCHILDERS Mededeellngen Piaatselijke Distributiediensten. DISTRIBUTIEDIENST ZUIDBROEK. ABONNEMENTSPRIJS: 57 et. p. Irwartaal. franco per post 70 et. (bij voorultbet.") PRIJS DER ADVERTENTIËN. 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarlef op aanvraag. Zoogen. ..Klelntjes" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd eo aanb. personeel van 115 m.m. 60 et. DUURS Admlnlstratle- en Redactleadres: UrTGEVERSZAAK ..DDDRSWOL D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - TeL 214. BUtantoor te Slochteren D 92. TeL 9. GIKO 466594 Duitsch Weermachtbericht van van Metz duurt de zware strijd Woensdag I bij onafgebroken regen- en sneeuw- In het gebied van Venlo en buien voort. De poging van vij- Aken bestookte onze artillerie de andelijke regimenten, met gecon daar voortdurende vijandelijke aan- valsvoorbereidingen. Talrijke tref- fers werden waargenomen in ge- motoriseerde colonnes. Pantsergrenadiers zuiverden na zware gevechten het boschterrein ten Zuidwesten van Huertgen van den vijand die daarbij verliezen leed aan dooden en gewonden. Er werd een groot aantal gevangenen gemaakt. De slag aan weerszijden van Metz is gisteren op nieuwe sec- toren overgeslagen. De Ameri- kaansche formaties hebben in het bruggenhoofd ten N.O. van Die- denhofen hun aanvallen aanvan- kelijk niet voortgezet, maar pro- beerden ten Z. van de stad over een breeder front den rivierover- gang te forceeren. Strijdkrachten die in het centrum van den aan- val waren overgezet, werden tôt vlak aan de Moezel teruggewor- pen. Het gros daarvan gaat de vernietiging tegemoet. Ten Z.O. centreerde strijdkrachten door ons stellingenfront tusschen het Rijn- Marnekanaal en Baccaret heen te stooten, strandden op de stand- vastigheid of de tegenaanvallen van onze volksgrenadiers. Voor de Nederlandsche grens zijn Britsche troepen tôt den aan- yal overgegaan op het Duitsche bruggenhoofd aan de Maas ten Oosten van Meyel, (ten W. van Venlo) na een krachtige vuurvoor- bereiding en met talrijke tanks. Zij werden terstond door het Duitsche versperringsvuur gegrepen en nog voor de hoofdgevechtslinle terug- geslagen. De Secretaris-Generaal van PLAATSELIJK NIEUWS het Département voor Handel, Nij- mers in de Spoorstraat een zeven- verheid en Scheepsvaart maakt be- tal kippen gestolen. De politie heeft kend dat de bonnen R 11 en R 12 de daders, Hoogezandsters, opge- van de tabakskaart in de provin- spoord en de geslachte dieren in be- cies Groningen, Friesland, Drenthe sla9 genomen. en Overijsel bij de Distributie- SL0GHTEREN 17 Nov Met in- diensten moeten worden ingeleverd gang a< Maandag is het op Dinsdag 21 Nov. a.s. in vee - ^antoor der posterijen, alhier voor vouden van 10 rantsoenen. Aan- r J - vulling tôt het eerstvolgende tien- voud mag geschieden met behuip van rantsoenbonnen en restant- bonnen van de laatst aangewezen bonnen van de tabakskaart. De detaillisten ontvangen hier- voor toewijzingen met afgeknipte linker-bovenhoek, voor zoover af- levering uit de beschikbare winkel- voorraad aan afnemers reeds heeft plaats gevonden. Deze toewijzin gen geven tôt nader order geen recht op het koopen van tabaks- artikelen bij fabrikanten of gros siers. Voor zoover de bonnen in ontvangst genomen zijn zonder dat aflevering heeft plaatsgevonden zullen toewijzingen worden ver- strekt met uiterste geldigheidsda- tum 1 December 1944 en waarop zoowel op de voorzijde als op de achterzijde een stempel van de di- stributiedienst wordt geplaatst. De ze toewijzingen geven wel recht op het koopen bij de fabrikantof grossier. Als basis van de beschikbare win- kelvoorraad zal dienen dienen de opgave welke begin November aan de Distributiediensten is ver- strekt. Tevens wordt de detaillisten erop gewezen dat binnenkort rekening en verantwoording van de werk- voorraad zal worden gevraagd. Tekorten in de voorraad en het achterhouden van goederen kun- nen o. a. aanleiding geven tôt tij- delijke of blijvende sluiting van het bedrijf. EELJJLUSTON. aKMVlll flA De huisbel rinkelde. „Jaramer!" zuchue Pia, die zich op een rustig uurtje van aiieen-zijn had verheugd. Het kon tante Maria niet zijn, want die zou niet hebben gebeid. Nog voor zij besioten was, oi zij de visite ontvangen, oi „niet-thuis" ge- i i ven zou werd de deur geopend en de opneemt en uitemdelijk overwin-zonder aancllenen een naar wordt van het Lot. 'grooten, stanken heer binnen. Hitler wees er op hoe in 1923 Als veriamd staarde Pia eenoogen- de nat. soc. parti) zonder eenig ^tg^van H^sjonae^ Ultzicht leek en na den Novem- i3ejsooriijite) jonge dame keek met een berputsch allerwege voor dood blik van onzekerheid, alsof hij zijn was verklaard. Precies echter ©ogen niet kon gelooven, haax eigen iief de aUarom vetbergen wii, beheerschte zij terstond isn pijn- lijken toestand. Ook de opreentste vrouwen kunnen in een dergeLijk ge- vai uitstekend comedie-speien en Pia had een iangdurige oetenmg in zeli- beheersching achter den rug. Volkomen rustig en beheerscht sprak zij: Zij staarden eikander aan, geen van beiden in staat, zich te beweg-m. Eindeiijk sprong Pia haastig op. „Hans!" riep zij, half-verheugd, half verschrikt uit en een snelle blos kleurde haar wangen. Zij liep hem echter niet tegemoet, om zich aan zijn arm te haagen, zoe- als zij dat vroeger zou hebben gedaan; na enkele haastige schreden bl^ef zij plotseling staan, drtikte haar hand op haar hart en blikte in ver warring naar hem op. Hij kon het wonder, dat nij aan- schouwde, niet gelooven Was dat werkelijk hetzelfde kleine, Wilde meisje, dat hij hier een half jaar geleden in slecht-zittende klee- ren en met stijve, strak om het hoofd gewonden vlechten had achtergela- ten? Deze elgante jonge dame met haar voornaam-bevallige houding, met haar weelderig, luchtig gekapt, goudbruin haar had zoo wein'.g met de oude Pia gemeen, dat hij zich niet zoo spoedig van zijn verbazing hei- steUen kon, al was hij ook op een verandering in haar uiterlijk vooibe- reid geweest. Snel trad hij eindeiijk op haar toe en nam haar handen in de zijne. Zijn oogen hingen stralend van verrukking aan haar gezichtje. Het was hem, als of een geheimzinnige bron in zijn bin- nenste zich plotseling opende en hem met een vloed van nieuw leven door- stroomde. Hij moest zich geweid aan- doen, om haar niet met onstuimige teederheid in zijn arm en te trekicea; hij wilde haar echter tôt geen prijs verschrikken. „Pia, kleine Pia! Is 'dat werkelijk mijn klein, wild meisje, de mooie voorname, jonge dame, die hier voor mij staat?" vroeg hij onze.ker. Pia keek met een smarte lijk onder- zoekenden blik op naar zij n geiaat. „Als hij mij liefhad, zou lliij mij wel in zijn armen nemen en m.ij kussen!" dacht zij. „Maar hij heeift mij mi niers niet lief!" En met het onfeilbare ins tinct van de vrouw, die zich onbemind weet en „Ach, Hans, je plotseling binnen- treden heeft mij een oogenblik ver schrikt! Ik waande je rustig in Riea- berg! Heb je mijn brief ontvangen? Een senaduw vioog over zijn gezient. Hij werd zich plotseling bewust van den wensch, dat Pia niet zoo rustig en zeker van zichzelve, zoo geheel als een dame van de wereid voor hem mociu staan Het zou nem never zijn geweesi als zij hem jubeiend omhelsd had en hem met de oucle onsonuuge lijkheid had begroet! Haar kalmte wond hem op, maar hij wist zich te beheerschen. „Heb je geen enkel woordje van verwelkoming voor mij?" vroeg hij op een toon van schertsend verwijt. „Hen je dan in het geheel niet blij, dat je mij ziet?" Haar gezichtje verhelderde. „0 ja, ik ben heel blij, dat be- hoef ik je toch zeker niet te zeggen! bracht zij haastig uit. Haar oogen staarden hem aan met een uitdrukking van zonderling vra- 11 gend verlangen, die hij niet begreep, die hem onrustig maakte. Hans von Ried legde zijn arm om Pia heen en trok haar naar zich toe. „Zôô begroet men zijn verloofde!" sprak hij en wilde een kus op haar iippen drukken. Maar zij boog haar hoofd haastig achterover en steunde haar handen afwerend tegen zijn schouders. „Neen, neen!" riep zij verbleekend, op een toon van angSt, uit. Hij bleef haar vasthouden, maar de uitdrukking van haar oogen maande hem tôt voorzichtigheid aan; hij zag, dat zij niet meer het onbevangen kind van vroeger was; de vrouw in haar was ontwaakt, -zij wist thans, wat een kus beteekende! Zelf had hij gewild, dat tante Maria haar met zachte hand tôt deze erken tenis bracht, omdat hij menigmaal ra- deloos had gestaan tegenover haar naïveteit- En nu beefde zij in jonk- vrouwelijke schaamte voor zijn kus sen terug Dit terugschrikken, geheel haar be- koorlijk persoontje, de fijne geur, die uit haar lokken opsteeg, de uitdruk king van haar oogen, die een menge- ling verried van het weten der vrouw, den schroom eener maagd en de hul- peloosheid van een kind, prikkelden hem en deden hem heftig naar haar kussen verlangen. (Wordt vervolgd). UUT D'ôLLE DEUZE Uit het Nws.- Adv.blad van 1908: PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 NOV. Ned. Herv. Gem. appemeer, 10 u. ds. Schenk, Hoogezand, 10 u. ds. Schmidt, coll.; Doopsgezind* Gem. appemeer. 10 u. ds. de Zeeuw Noordbroek, 10 u. dienst. Geref. Kerk. Zuidbroek, 9.30 en 3 u. ds. Bosscha Sappemeer, 9.30 u. ds. Tom; 3.30 u. Ned. Herv. Kerk (Bv.) Stootshorn, 9.30 u. de hr. Bergmans Noordbroek, 3.30 u. de hr. Bergmans Bapt. Gem. Van 16 November af zullen door de distributiediensten tôt nader or der geen bonnen voor terpentijn ten dienste van schilders meer worden verstrekt. Aan aile belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de afdeeling Textiel en Schoenen tbans geopend is op Maandag, Woensdag en Vrijdag telkens van 912 uur. De zelfverzorgers worden er op gewezen, dat zij persoonlijk be- richt ontvangen omtrent de inleve- ring hunner zelfverzorgingsbonnen. Nogmaals attendeeren wij de zelfverzorgers er op, dat zij hun bonnen in hun eigen belang die nen te bewaren en geen gebruik hier van mogen maken. Op Maandag 20 Nov. 1944, des middags van 2.30—4 uur zul len er Vitamine-D-tabletten uit- gereikt worden door de afdeeling zieken, voor het tijdvak van 15 Nov.—15 Dec. Hiervoor komen in aanmerking Kinderen van 3 maanden tôt 3 jaar en a.s. moeders in de laatste drie maanden der zwangerschap. Stamkaarten dienen te worden overgelegd. De afdeeling Textiel is alleen geopend voor aanvragen voor huwelijken, bevallingen en voor geëvacueerde vluchtelingen.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1944 | | pagina 1