NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid MENU 4de Jaargang Zaterdag 13 Januari 1945 No. 2 VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEER, SL OCHTEREN, ZUIDBROEK, NOORDBROEK, MUNTENDAM en omgevmg Aan weerszijden spannen de mogendheden zich tôt het uiterste in, de strijd in het Westen te beslissen. zoodanig officieel erkend. Dit heeft verontwaardiging gewekt in Lon- den, waar nog altijd de Poolsche emigrantenregeering zetelt. Het is aan geen twijfel onderhevig of deze kwestie zal op de aangekon- digde driemogendheden conferen- tie worden besproken, waarna ook het Geallieerde standpunt hierom- trent wel zal worden bekend ge- maakt. De frontsectoren in het Westen hebben deze week geen bijzonde- re gebeurtenissen opgeleverd. Wel werd overal neg hevig gevochten en zijn hier en daar nieuwe aan- vallen zoo wel van Duitsche als van Geallieerde zijdeondernomen, doch belangrijke wijzigingen heeft dit niet tôt gevolg gehad. De strijd draagt nog altijd het ka- rakter van een zware worsteling, waarvan de beslissing nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, hoewel men aan weers zijden zich tôt het uiterste in- spant, deze beslissing zoo snel mogelijk te laten vallen. In Nederland werd een nieuwe aanval gelauceerd door Duitsche troepen, die over de Maas trok- ken bij Wanssum. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt zoodat over het verloop en den omvang van dezen strijd geen berichten voor handen liggen. Churchill heeft eind vorige week een bespreking gehad met Eisen» hower en Montgomery. Het ge volg van deze bespreking is ge- weest dat Montgomery het op- perbevel op zich heeft genomen van aile troepen die in den Noor- delijken flank liggen. De strijd in Boedapest is even- min tôt een beslissing gekomen Om elk huis wordt verbitterd gestreden. Heele stadsdeelen lig gen door bommen en artillerie- vuur in puin. Tôt zoover de mi litaire gebeurtenissen. Op diplo- matiek gebied strekten de gebeur tenissen zich in de eerste plaats uit naar een aangekondigde ont- moeting tusschen Churchill, Roo- sevelt en Stalin. De Amerikaansche président deelde hieromtrent nog mede dat de conferentie nà 20 Jan. plaats vindt. De Poolsche kwestie is dezer dagen in een nieuw daglicht ge steld. De Sivjet Unie heeft na- melijk de knoop doorgehakt en het onlangs in Dublin opgerichte comité, ter vertegenwoordiging van de Poolsche belangen, tôt regeering verheven en haar als KINDEREN UIT HOLLAND NAAR HET NOORDEN. brengen. Graan, vleesch en oliejMeyer, Won. te^ Hoogezand; ^AUda kunnen ook in behoorlijke hoe* BURGERLUKE STAND. GRAViN PIA veelheid worden gedistribueerd. De moeilijkheid ligt uitsluitend in het vervoer. Spr. wenschte in dit opzicht te doen wat mo gelijk is. Per week zal ongeveer 25000 ton scheepsruimte noodig zijn om de aardappelen uit het N. 0. van Nederland naar Holland te transporteeren. Aile civiele en militaire autoriteiten der be zettingsmacht hebben verklaard dat deze tonnage niet door hen zal worden gevorderd. Voorts ging spr. in op het af- voeren van Nederl. mannen naar Duitschland, Seyss Inquart zeide dat het moeilijk is hierover rus tig met de Nederlanders te spre ken. Teneinde tegen te gaan dat de verzetsbeweging in actie komt bij optrekken van de Geallieerde légers, moest Duitschland voor- zorgen treffen. Daarom werden de in aanmerking komende man nen weggevoerd. De methoden waarop wegvoeringen hadden plaats gehad zou ook spreker graag anders gezien hebben. Betreffende het wegvoeren van industrieele apparaten; voorraden enz. en ook het oproepen van arbeiders naar Duitschland zeide de Rijkscommissaris dat het ge brek aldaar aan civiele benoo- digdheden als gevolg van den bomterreur de verzorging der bevolking absoluut noodig maakt. Wanneer er daarom b.v. nog naaimachines enz. hier zijn acht Duitschland zich volkomen in zijn recht deze voor zich in gebruik te nemeu. Yuorts is het noodig vooizorgen te treffen, daarom worden fabrieksinstallaties over- geplaatst om in het Rijk weer in de productie te worden inge- schakeld. ZONDAG 14 JAN. Sappemeer, geen dienst. Hoogezand, 10 u. ds. Schmidt: 11 u. Kinderkerk. Kielwindeweer, 10.30 ds. Wasch, bev. Kerkeraadsleden. Kropswolde, 10 u. de hr. Kraima. Noordlaren, 10 u. dienst. Westerbroek, 10 u. ds. Schenk. Doopsgczindc Gcm. Sappemeer, 9.45 en 10.45 u. ds. de Zeeuw. Noordbroek, 10 u. dienst. Sappemeer, 10 en 3.30 u. ds. Tom, H.A. en Dankz. Martenshoek, 10 u. Leesdienst. Zuidbroek, 9.30 en 3 u. ds. Bosscha Stootshorn, 9.30 u. de hr. Bergmans Noordbroek, 3 u. de hr. Bergmans Hoogezand, 1.45 u. Kinderkerk 3 u. ds. Hekhuis 4.30 Jeugdd. Foxhol, 10 u. dienst (Scholtenweg 9); 3 u. (kerk) Ev. Wolters; 4 30 u Jeugdd. G.G. Het Leger des Heils. Hoogezand, 10 u. Inzegening; 3uur Verl. dienst, kapt. Krommenhoek. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Sappemeer, 9.45 en 2.30 u. ds. Jon- geling, coll. MUNTENDAM 4-10 Jan. 1945. Geboren Hendrik Eppo, z. v. Hen- rik Eppo Engels en Grietje op de )ijk; Jan Folkert, z v. Harmannus Hesse en Jantje Anneke Munneke. Overleden Harmke van Dijk, 48 echtg. van Frikko Nuijen (overl. te Groningen. ZUIDBROEK 4—10 Jan. 1945. Geboren Hilko, z. v. F. H. Koetje en F. Bloemen. Overleden Jakob Tijdo Tijdens, 83 j., echtg. van Margaretha Adelei da Jutting. Officieele mededeelingen. David Bouman te Muntendam, moest even bij een familielid te Zuidwending wezen en zette zijn rijwiel voor slechts enkele minu- ten bij diens woning neer. Even later was hij verdwenen. AINMOAL SCHIENT DE ZUNNE WEER DISTRIBUEE VAN VASTE BRANDSTOFFEN Voor zoover de beschikbare voor- raad huisbrandturf en de aanvoer hiervan dit plaatselijk mogelijk zal maken, zal getracht worden over te gaan tôt de verstrekking van één eenheid bagger- of persturf aan de navolgende categorieën. 1. ZIEKEN. Voor zieken dienen de brandstoffen te worden aange vraagd door den huisarts, die hier- toe een formulier MD 133-01 toe- zendt aan den vertrouwensarts. Te gelijkertijd echter dient het hoofd van het gezin, of wanneer deze zelf ziek is, zijn echtgenoote, bij den ilaatselijken distributiedienst een iormulier MD 333-71 af te halen en aldaar na invulling wederom in te leveren. Deze verstrekking zal voor- loopig slechts gedurende de maand Januari 1945 plaats vinden. 2. BEVALL1NGEN. Voor beval lingen kunnen eveneens per formu lier MD 333-71 brandstoffen worden aangevraagd. Het formulier MD333 71 kan ten hoogste een maand voor den vermoedelijken datum van de bevalling bij den plaatselijken dis tributiedienst worden ingediend. De ze verstrekking zal voorloopig slechts gedurende de maand Januari 1945 plaats vinden. 3. VBRBRU1KERS, die voor het seizoen 1944-'45 van den distributie dienst een brandstoffenkaart „U 405" voor KOOKDOELEINDEN hebben ontvangen. Aanvragen moeten wor den ingediend bij den plaatselijken distributiedienst met gebruikmaking van een formulier MD 333-71, het welk aldaar verkrijgbaar is. Vergun ningen, welke eventueel zullen wor den verstrekt, zullen door den plaat selijken distributiedienst worden uit gereikt. 4. VERBRUIKERS, die voor het seizoen 1944-'45 van den distribu tiedienst een brandstoffenkaart 405" voor ruimteverwarming hebben ontvangen en aan wie GEEN brand stoffenkaart .U 405" voor kookdoel einden werd uitgereikt, dus in het algemeen de verbruikers die normaal op gas of electriciteit koken of heb ben gekookt en nog geen of slechts één eenheid op hun brandstoffen kaart voor ruimteverwarming hebben ontvangen. Deze verbruikers mogen geen aan- vrage bij de distributiedienst inleve- ren. De handelaren ontvangen aan de hand van hunne administratif van de Brandstoffen-Commissies vergun- ning tôt aflevering aan deze ver bruikers. Voor aile bovenbednelde catego rieën geldt, dat zij, die nog over een voorraad brandstoffen beschikken of eigenbrandturfproducent zijn GEEN aanvraag mogen indienen. In dit verband wordt de aandacht erop gevestigd, dat het doen van een valsche aangifte voor betrokkene verstrekkende gevolgen kan hebben. Tenslotte dient men er rekening mede te houden dat alleen huis brandturf zal worden verstrekt en dat de handelaar niet in staat zal zijn direct te leveren of in aile ge- vallen de brandstoffen aan huis te doen bezorgen. Het kan dus voor- Komen dat de verbruiker zelf, na overleg met den handelaar, voor af- haling heeft zorg te dragen. De handelaar is verpllcht bij elke aflevering een nota aan den verbrui ker te verstrekken. Deze nota geldt als vervoersvergunning, indien de verbruiker de brandstoffen zelf af- haalt en dient tijdens het vervoer in zijn bezit te zijn. Brandstoffen welke zonder vervoervergunning worden vervoerd, zullen in beslag worden genomen, De Districts-Adviseur van het Rijkskolenbureau voor de pro vincie Groningen J. W. BORGESIUS. BEKENDMAKING. Sociale Verzorging van bij de O.T. tewerkgestelde personen. De Burgemeesters der gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noord- en Zuidbroek maken bekend. dat aile bij de O.T. tewerkgestelde personen tegen ziekte verzekerd zijn bij de Deutsche Krankenkasse. Noor- der Stationsstraat 80, te Groningen. ln deze verzekering zijn eveneens de volgende gezinsleden begrepen a. echtgenoote van den verzekerde; b. kinderen van den verzekerde; ook buitenechtelijke-, stief- en pleeg- kinderen tôt het einde van het lbe levensjaar, die nog niet in loondienst zijn; ouders en grootouders van den verzekerde, die in hetzelfde huis wonen en geheel of voor het grootste gedeelte door hem onder- houden worden; zusters van den verzekerde, die het huishouden voor hem doen, in hetzelfde huis wonen en ge heel of voor het grootste gedeelte door hem onderhouden worden, mits zij de plaats innemen van de weduwe of van de niet slechts tijdelijke afwezige echtgenoote van den verzekerde. Bij werkongevallen neemt de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, Apollolaan, de verzekering over [ook bij ingrijpen van den vijand]. Het volgende wordt verleend a. behandeling door een geneesheer [huisarts of specialist] b. tandheelkundige behandeling; kunstgebitten d. geneesmiddelen e. ziektegeld. Dit bedraagt: voor jeugdige personen tôt 16 jaar f 1.50; voor ongehuwden f 3. voor gehuwden of daarmee ge- ijkgestelden f 4. Het ziektegeld wordt van de 4e dag der arbeidsonge- schiktheid voor den duur van 26 weken betaald. Bij werkongeval len ontstaat aanspraak op ziekte geld op den dag van het ongeval. kostgeld. Dit bedraagt f 3.— ziekenhuisbehandeling voor den verzekerde gedurende 26 weken, voor andere gezinsleden geduren de 13 weken hulp van een vroedvrouw i. ui'keering bij overlijden van den verzekerde of anderrechthebbend gezinslid, groot f 50.— bij over lijden van een kind, dat het twee- de levensjaar nog niet beëindigd heeft f 30. Verdere inlichtingen aangaande deze verzekering zijn ten gemeen- tehuize te bekomen. Hoogezand, 9 Jan. 1945. Sappemeer, Slochteren, Noord- en Zuidbroek. De Burgemeesters voornoemd. MEDEDELING. BEKENDMAKING De Burgemeester der Gemeente HOOGEZAND brengt terkennisaan aile motorrijtuighouders, privé per sonen, maatschappijen en vereeni- gingen, firma's, bedrijven, onderne- mingen van iedere soort, Nederland- sche instanties, eigenaren, houders of bedrijfsleiders van garages en her- stelplaatsen voor motorrijtuigen, dat 1. motorrijtuigen en motorrijtuig- bestanddeelen, 2. garages 3. voorraden onderdeelen, 4. voorraden brandstoffen voor motorrijtuigen, enz. naar den stand van 1 Januari 1945 in aile deelen dienen te worden op- gegeven, uiterlijk Dinsdag 16 Janu ari 1945. Formulieren hiervoor zijn verkrijg baar ter gemeente-secretarie. Hoogezand, 13 Januari '45. De Burgemeester voornoemd, G. G. SPOELSTRA. In het vervolg wordt het KLEUTERBUREAU van hetGroeneKruis te SAPPEMEER wordt niet meer geh. op Dinsdag, maar op de tweede en vierde DON- DERDAG van elke maand van 1M 2Vi uur. De eerstvolgende zitting zal dus zijn op Donderdag 25 Januari a.s. Het Consultatie Bureau voor Zui- gelingen is vanaf Donderdag 25 |an. van 3H— 5 uur. CENTRALE BOEKHOUDING Inzameling noodlijdende gebieden in het Westen des lands. Centrale Keuken gem. SAPPEMEER. van 14 t.m. 20 Jan. *45. Zondag PAP. Maandag GROENTESOEP. Dinsdag: PEEN, stamppot. Woensdag: ZUURKOOL, stamppot. Donderdag: ROODEBIETEN, st.pp. Vrijdag ERWTENSOEP. Zaterdag BOERENKOOL, stamppot. Centrale keuken te Hoogezand. MENU Week 14 tôt en met 20 Januari. Zondag Gortmoutpap. Maandag Erwtensoep. Dinsdag Stamppot zuurkool en jus. Woensdag: Stamppot Koolrapen en jus. Donderdag Aardappelen, rode Kool en jus. Vrijdag Stamppot, wortelen en jus. Zaterdag Aardappelen, spruitjes jus. Wjjzigingen voorbehouden. Nieuwe aanmeldingen voor deel- narae van de warme maaltijden moeten vanaf heden des Dins- dagsmiddags tusschen 2—4 ach- ter Drogisterij Centrum, naast het Gemeentehuis, geschieden. De 2e distrîbutiestamkaart medebren- gen. ABONNEMENTSPRIJS: 57 et. p. fcwartaal. franco per post 70 et. (bij voorultbet/) PRIJS DER ADVERTENTIÊN 7 et. per m.m. Bij abonn. lager. Tarlef op aanvraag. Zoogen. .Kleintjes" als te koop, te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd eo aanb. personeel van 115 mjn. 60 et. DUURSWOLD Admlnlstratle- en Redactleadres UITGEVERSZAAK „D U U R S W O L D". Noorderstr 70 - Sappemeer - Tel. 214. tMjvawtnnr te Sloctiteren D 92. TeL 9. GIRO 4S8544 Naar ons wordt medegedeeld, is de Ned. Volksdienst bezig met de uitvoering van een groots op gezet plan voor de uitzending van kinderen van 614 jaar uit de drie groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag naar de noordelijke en oostelijke provincies. Daar het hier een actie betreft in het belang van het geheele volk roept de Ned. Volksdienst aile in- stanties en instellingen, die hierbij de behulpzame hand kunnen bie- den, op om in samenwerking met hen deze actie volledig te doen slagen. De Ned. Volksdienst beschikt over degelijke transportmogelijkhe den, die een waarborg vormen, dat in dit jaargetijde het transport kan plaats vinden Onder voor de ge- zondheid der kinderen zoo gunstig mogelijke omstandigheden, Ook voor voeding der kinderen gedu- rende de reis wordt gezorgd. De Ned. Volksdienst houdt zich aanbevolen voor de opgave van adressen van pleegouders, die bereid zijn een of meer kinderen voor langere tijd op te nemen. Ook voor collectieve lijsten met adressen van pleegouders uit be paalde groepen der bevolking houdt men zich aanbevolen. Des- gewenscht wordt er gaarne reke- ning mee gehouden, dat pleeg ouders of groepen pleegouders kin deren in huis krijgen, die tôt de- zelfde godsdienst behooren. Opgaven kunnen worden gedaan, wat de provincie Groningen be treft, aan het prov. bureau van de Ned. Volksdienst, Westerkade 9, Gron., alsook aan aile gem.huizen. DE RIJKSCOMMISSARIS BESPRAK ACTUEELE PROBLEMEN, Rijksmiuister Rijkscommissaris Dr. Seyss lu quart besprak Zon* dag j.l. verschillende actueele,pro- blemen met betrekking tôt het Nederlaudsche volk. Over dé voedselnood in het Westen van ons land gaf spreker als zijn mee- ning te kennen dat de Nederlan- ders zelf kunnen en moeten hel- pen. Nederland heeft voldoende aardappelen om dit rantsoen voor allen op een behoorlijk peil te z. v. HOOGEZAND, 12 Jan. Door de po- litie is procesverbaal opgemaakt te- gen een wielrijder, die gebruik maak- te van het trottoir. Een schip op strand, een baken in zee. KIELWINDE nvLER, 12 Jan. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is de heer H. van Peer te Kalkwijk herbe- noemd als ouderling, de heer B. de Boer Dz., alhier, als diaken. SAPPEMEER 3 t.m. 9 Jan. 1945. Geboren: Lammechiena Jantje, d. v. Jan Post en Lammechiena Reinders, won. te Hoogezand; Jan Boele Warn- der, z. v. Jan Derk Jager en Grietje Menkema, won. te Hoogezand; Roelf, Harm Sterenborg en Geessie FEUILLETON. Des avonds, toen Pia zich naar haar kamer begeven had, trad Rosa, de ka- menier der gravin, na een bescheiden klopje, bij haar binnen. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u stoor, freule!" sprak zij. „Ik wilde u alleen maar even zeggen, dat er op uw schrijftafel een pakje voor u ligt. Het werd hier namens mevrouw von Brenken bezorgd met de opdracht, er met niemand over te spreken, omdat het een verrassing voor een verjaar- dag betreft!" Pia was verbaasd, want er was geen ver jaar dag van iemand uit haar omgeving ophanden, maar een in- wendige stem waarschuwde haar er- voor, haar verbazing onder woorden te brengen. „Het is goed, Rosa! Dank je wel!" antwoordde zij rustig. ,,En ga nu maar gauw h een, want mevrouw de gravin zal je wel noodig hebben. Wil je Martha zeggen, dat ik op haar wacht?" Rosa ging de kamer uit en een oogenblik later kwam Martha, Pia's kamenier binnen. Pia had hoofdschuddend het pakje op haar schrijtafel bekeken; het was verzegeld en aan haar geadresseerd; zij nam het in de hand; er schenen brieven of papieren in verborgen te zijn. „Misschien inlichtingen omtrent mijn stiefmoeder!" dacht zij, maar zij werd zich tevens van een angstig voorgevoel bewust. Zij liet zich een gemakkelijken peignoir geven en verzocht de kame nier, haar vlechten los te maken; zij zat gaarne een half uurtje met los- hangend haar, vôôr zij het opnieuw liet vlechten voor den nacht. „Zoo, Martha," sprak zij, „laat het zôô maar hangen; ik wil nog een half-uurtje lezen en zal je dan wel roepen, om mij verder te helpeni" Toen zij alleen was, zette zij zich in het voor haar schrijftafel staande stoeltje en opende het kleine pakje; er viel een brief uit en een dikgevulde enveloppe zonder adres, waarom- heen een touwtje gebonden was. Pia las het brief je, dat luidde: „Lief gravinnetje! Het was mij niet vergund, afscheid van u te ne men! Uw verloofde, de heer von Ried, die een oude bekende van mij is, be lette het mij, toen ik hem zoo onver- wacht in het huis, waarin gij woont, ontmoette. Misschien vreesde hij wel, dat ik u spreken zou over de betrek- kingen, die tusschen hem en mij heb ben bestaan! Maar wij vrouwen moeten elkan- der bijstaan, dat doen de mannen immers ook! De mannen trachten ai les uit te vinden omtrent het verle- den der vrouw, die zij tôt hun echt- genoote wenschen te maken, maar zij zouden het liefst willen, dat die vrouw van hun verleden nooit iets te hooren kreeg. Eu toch is het ver leden van een man gewoonlijk veel interessanter dan dat van een vrouw! Ik heb u leeren kennen als een be- minnenswaardige jonge dame en daarom stuit het mij tegen de borst, u in onwetendheid te laten omtrent hetgeen nog niet zoo heel lang gele- den tusschen den heer von Ried en mij werd afgespeeld. Daarom zend ik u dan ook bijgaande brieven toe, die de heer von Ried mij eenmaai schreef; plaats en datum van afzen- ding staan erop vermeld. Ik geloof wel, dat het lezen ervan uw ervaring en uw levenswijsheid ten goede zal komen! Misschien kunt ge ze zelf s eenmaai gebruiken als wapen, om de zelfoverschatting van uw gestrengen heer gemaal mede te beteugelen. Dat zou mij genoegen doen! Ik raad u in uw eigen belang, aan niemand te vertellen, dat ge die brie ven in uw bezit hebt, want dan zou het wapen zijn kracht verliezen. Ik sta op het punt te vertrekken en zal u niet wederzien! Ik groet u har- telijk en ik wensch u veel geluk in uw toekomstig huwelijk! Uwe LIANE VON BRENKEN!' Ontsteld en verward bekeek Pia het bijgaande, gesloten couvert van aile kanten, vôôr zij kon besluiten, het te openen. Met een voorgevoel van naderend onheil maakte zij ein- delijk het touwtje los en haalde de brieven te voorschijn. Het waren er vier, van verschillende lengte, door dezelfde hand. die zij als de hand van haar verloofde herkende, geschreven Zij begon te lezen. In de vier brieven werd een door een grooten, allesoverheerschenden hartstocht bezield mannenhart voor haar blootgelegd. Een rilling als van koorts schokte Pia's slanke gestalte; het was de eer ste maal, dat haar kinderziel werd be- roerd door den adem van de gloeiende machtige gewaarwordingen, waartoe een menschenhart in staat is. De handen, die de brieven hielden sidderden hevig, zij liet blaadje voor blaadje door haar vingers gaan en de vurige, smeekende woorden, die zij las, sneden haar door de ziel en wek- ten tegelijk in haar den smartelijken wensch, dat ze haar mochten gelden' Maar dat ailes had Hans von Ried aan een andere vrouw geschre ven, aan de schoone Liane von Brenken! (Wordt vervolgd). PREDIKBEUBTEN. Ned. Herv. Gim. G«ref, Kark. Ned. Herv. Kark (Ev.) Sappemeer, 10 u. ds. Beijer v. Over- schild, H. A., 3 u. de hr. Pruysen, dankz. Bipt Gain. Theresia Maria, d. v. Herman Rudolf Jozefus Conens en Agatha Henrica Swarte, won. te Hoogezand. Onder- trouwd: Harm Mulder, 34 j. en Wiets- ke Cazemier, 38 j., b. v. Sappemeer. Getrouwd: Abraham Hamming en Jantina van der Veen, b. v. Sappe meer. Overleden: Leentje Borger, 78 j., wed. van Jan Oldenziel; Jan Zoon, 81 j., ongehuwd; Grietje Vaartjes, 77 j., wed. van Geert Smit. HOOGEZAND 3 t.m. 9 Januari 1945. Geboren: Frederik, z. v. Roelof Gerrit Scholtens en Ida Lambeck, Hoogezand; Hindrik, z. v. Remmelt Westerhof en Roelofje Veentjer, Noorddijk, geb. te Martenshoek; Elzo Willem, z. v. Grietus Meijer en Hen- derika Joël, Kiel; Roelf Stoffer, z. v. Jan Fokko Endema en Johanna van Rhee, Foxhol. Ondertrouwd: Willem Bulthuis, 44 j., Zuidbroek, gescheiden eehtg. van Neeltje Bakelaar en Be- rendina Schut, 34 j., wed. van Roelof Oldenziel, Hoogezand; Johannes Ba- kema, 22 j., Hoogezand en Marchien Dokter, 18 j., Groningen; Hendrik Jan Egbert Hamering, 27 j., Borger en Hilmina Afina Meijering, 19 j., Hoo gezand, onl. te Delfzijl. Overleden: Harm Huisman, 1 mnd., z. v. Hendrik Huisman en Johanna Klunder, Wes terbroek; Andries Meijer, 52 j., echtg. van Antje Pjjlman, Hoogezand, overl. te Groningen; Annechiena Kraster, 60 j., wed. van Pieter Anna Raatjes, echtg. van Kars Ottens, Hoogezand, overleden te Groningen; Hendrik Kalsbeek, 56 j., echtg. van Jantje Lui- ken, Westerbroek. Geertje Meijer, 71 j., wed. van Klaas Nieborg, Krops wolde. SLOCHTEREN 3 t.m. 9 Januari 1945. Geboren: Hendrik Jan, z. v. M. llammenga en S. Niehof, Siddeburen; iarjtje Anna, d v. E. Lenting en A. :ÎBriri an, Slochteren; Geertje Hen- drikje, d. v. J. Vrieling en E. Snijder. Slochteren; Johannes, z. v. W. Broe- œma en D. Kliphuis, Scharmer; Roe lof Jacob, z. v. J. Heslinga en H. Bol- -mis, Harkstede. Getrouwd: A. v. d. 47 j. er» G v. d. Tuuk, 37 j., b. v. Kolham. Overleden: H. Bouman, 47 echtg. van A. Winkel, Siddeburen; H. J. Hammenga, 2 dagen, z. v. M. Hammenga en S. Niehof, Siddeburen; Smith, 35 j., echtg. van B. ter Veer, Siddeburen (overl. te Groningen); J. Venema, 61 j., echtg. van L. Nijborg, Kolham; J. Slaat, 66 j., ongehuwd, Slochteren. PLAATSELIJK NIEUWS VEENDAM, 12 Jan. Deze week werden wederom een paar rijwielen gekaapt. De slager Pol in de Kerkstraat, plaatste naar zijn gewoonte zijn heerenrijwiel ach ter zijn woning, naast het pak huis van de firma de Gruyter, doch deed het karretje niet op slot. De fiets werd gestolen. (Van een zieke O.T.-man aan z'n collega's.) Aalmoal vrund'lek bedankt veur joen beste wenschen, Dat haar ik ja nooit verwacht beste menschen Dat ie met joen aaln nog om mie dochten, 'k Winsch joe aaln ook *n goud begin Sommigen zeg'n wat hèt dat nou nog veur zin In deze weerld woar hoat sprekt en nied Kiek mor om joe tou, kiek mor wied en zied, Mor nou dit ailes, komt er weer wat aans, Dat is de Vrede dei geft aan joen en mien leev'n weer zunne-glaans LEBA. De Burgemeester der Gemeente HOOGEZAND, deelt aan belangheb- benden het volgende mede: Gezinnen, die niet over brandstof beschikken kunnen bij onderstaande adressen een formulier afhalen om in aanmerking te komen voor wat brandhout. Voor de Kielsterstraat, Kerkstraat, Atlantapad, Heveapad, Brugstraat, Smitslaan, Molendijk, Sluiskade en Werfkade bij T. v. d. ARK, KIEL STERSTRAAT 9. Voor de Nieuweweg, Kalkwijk Oost en West tôt de scheeve brug alsmede Spoordijk, bij E. MAAS, NIEUWE WEG. (Formulieren uitsluitend afha len bij het kantoor van het N.A.F., Stationsweg 1, elke dag van 912 u. Hoofdstraat, Verl. Hoofdstraat en Knijpslaan, bij J. G. MEIJER, Hoofd straat 138. (Formulieren afhalen op 't Gemeentehuis van 911 uur. Van Roijenstraat-Oost, Spoorstraat, Sportterreinstr. en Eendrachtsweg bij Mevrouw SNITJER—ROZEMA, Van Roijenstraat-Oost 58. Westerparkstr., Parklaan, Parallel- weg, Singel, Beukemastr. en Verl. Zuiderstr. bij L. KRANENBURG, Westerparkstr. 1. Oosterpark, Stationsweg, Fabrieks- kade en Zuiderstr. bij E. SCHANSE- MA, Eiklaan 12. Kalkwijk Oost en West, vanaf de scheeve brug tôt de school bij T. JANSINGH, Kalkwijk-West 22. De rest van Kalkwijk bij L. C. SMITH, Kalkwijk West 58. Kropswolde en van Roijenstr. West bij D. PRINS, van Roijenstr. West 22. Foxham, Nieuwelaan en Foxhol bij het hoofd der school te Foxhol. Westerbroek en Borgweg bij het hoofd der school te Westerbroek. Kielwindeweer, bij het hoofd der school, aldaar, alsmede bij J. W. TE VELDE, Sluisweg 80. Hoogezand, 11 Jan. 1945. De Burgemeester van Hoogezand: G. G. SPOELSTRA. KWEEKERSBELANGEN. Vanaf heden zijn de bekende LOONBELASTINGBOEKEN over het jaar 1945 weer verkrijgbaar. aan het TUINBOUWHUIS. Directe bestelling is zeer gewenscht Vanaf heden weer verkrijgbaar: LOONBELASTINGSTATEN 1945. DRUKKERIJ „DIJKHUIS", (P. SEGGERS ZOON), Sappemeer. De Burgemeesters der gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek maken bekend, dat het VERBODEN is inzamelingen te hou den voor de noodlijdenden in het Westen des lands zonder toestemming ingevolge de verordening no. 1 van 1943. Wensch t men hulp te verleenen aan noodlijdenden in andere deelen des lands. dan kan men het daarvoorbe- stemde zenden aan den Provincialen Voedselcommissaris te Groningen, die met zijn ambtgenooten in de noodlij dende gebieden een regeling heeft getroffen, waardoor de geheele bevol king op de juiste en snelste wijze wordt geholpen. 4 Januari 1945. De Burgemeesters voornoemd.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1945 | | pagina 1