NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD voor Landbouw, Handel en Nijverheid SOVJETS DRINGEN 'T INDUSTRIEGEBIED SILEZIË BINNEN. 4de Jaargang Zaterdag 27 Januari 1945 ABONNEMENTSPRIJS: 57 et. p. fcwartaal. franco per post 70 et. (bij voorultbet.7 PRIJS DER ADVERTENTIÊN 7 et. per m.m. BU abonn. lager. Tarlef op aanvraag. Zoogen. .JCIelntJes" als te koop. te huur enz. 115 m.m. 65 et. Gevraagd en aanb. personeel van 115 mm 60 et. No. 4 VERSCHIJNT IEDEREN ZATERDAG Admlnlstratle- en Redactleadres: UITGEVERSZAAK U U R S W O L D". Noorderstr. 70 - Sappemeer - TeL 214. BUkantoor te Slochteren D 92, TeL 9. GIRO 466544 voor de GEMEENTEN HOOGEZAND, SAPPEMEE R, SLOCHTEREN, ZUIDBROEK, NOORDBROEK MUNTENDAM en omgeving De gigantische strijd aan h et Oostfront gaat nog steeds met onverminderde hevigheid voort. In de loop van de achter ons lig- gende week slaagden de Sovjets erin door te dringen op Duitsch grondgebied en wel in Opper Si- lezië alsook in Oost-Pruisen. Zij trachten dit laatste gebied af te snijden bij Danzig. Voorts zijn Russische tankeenheden doorge- drongen in het gebied van Posen. Deze aanvalsspits schijnt zich ten doel gesteld te hebben zoo moge- lijk een bedreiging te vormen voor de Duitsche hoofdstad Ber lijn. Van Duitsche zijde zijn inmid- dels aile krachten gemobiliseerd. Aile burgers die maar eenigszins gemist konden worden, zijn in nieuwe Volkssturmbataljons bij- eengebracht. De Sovjets hebben wat het aan- tal in gevecht gebrachte tanks en de concentratie daarvan in groote met aile hulpwagens uitgeruste formaties betreft, ongetwijfeld prestaties verricht die al het tôt dusver voorgekomene in de scha- duw stellen. Het is in eerste in- stantie een tankstorm die thans losgebroken is. Luitenant-Generaal Dittmar merk- te deze week in zijn radiovoor- dracht op dat het betrekkelijk langzaam op gang komen van Duitsche tegenmaatregelen te wij- ten is aan het feit dat de ont- stane diepe wiggen meer verlan» gen dan alleen improvisatie. Westfront In het Belgisch Luxemburgsch grensgebied zijn zware gevechten geleverd in de omgeving van St. Yith. De Amerikanen vielen hier krachtig aan waarbij zij gesteund werden door een sterke lucht macht. De Geallieerden slaagden erin hier enkele plaatsen te ver- overen. In vdeze sector is een deel van het Duitsche front te- ruggetrokken op achterwaartsge- legen stellingen. Bij Hagenau slaagloa de Duitschs trecpaa erin eenig terrein te herwinnen. Ook het reeds dikwijls genoemde Bosch van Hagenau ia voor een groot gedeelte overgegaan in Duitsche hand. Bose overlcdcn De Indische Vrijheidsstrijder Rash Behari Bose die te Tokio woonde is aldaar op zestig jarige leeftijd overleden. Hij was voorzitter van de Indische onafhankelijkheidsliga in Japan en vertegenwoordiger voor Japan van de voorloopige In VERZENDING BRIEFPAKJES VOORGOED STOP. In het begin van deze week isde verzending van briefpakjes stop ge- zet. Daar dit reeds meer isgebeurd zal men er misschien op gerekend hebben dat het ook deze keer van tijdelijken aard was. Thans bereikt ons het bericht dat het maximum gewicht van brieven teruggebracht is van 2000 gram tôt 200 gram. dische Nationale regeering. Nadat hij wegens een aanslag op den Engelschen onderkoning uit Indiê had moeten vluchten, had hij zich in 1915 in Japan gevestigd. SAPPEMEER. Voor Hoogez.- Sappem. en omstr. wordt op Zon- dag 4 Febr. a.s. een bijzonder mu- zikaal genot bereid. Dien middag wordt door het Gron. Fluit»trio bestaande uit de heeren S- J. Kooi- man, J. v. d. Velde en D. Blom, resp. le solofluitist, le soloviolist en le soloaltist bij de Gron. Or- kestvereen., een programma van kamermuziek gegeven in het ver- warmde gebouw van de Ned. Herv. Kerk te Sappemeer. Het programma vermeldt wer- ken van Mozart, Beethoven en Reger. Een gebeurtenis die onze muziekliefhebbers niet graag zul- len missen. 25 Jan. In onzegemeente is één dezer dagen opgericht een comité, hetwelk zich ten doel stelt de verspreiding van kinde- ren uit de noodlijdende steden in het Westen des lands over de verschillende gezinnen hier zoo goed en snel mogelijk te regelen. Te dien einde werden huis aan huis circulaires bezorgd, voorzien van een aangehechte strook. De bedoeling hiervan is, dat zij, die bereid zijn één of meer pleegkin- deren in hun gezin op te nemen, dit op die aangehechte strook kenbaar maken en Jat zij deze overigens zoo nauwkeurig moge lijk invullen, opdat het comité over die gegevens beschikt, welke het voor een vlotte werk- wijze noodig heeft. De ingevulde strooken worden op korten termijn door leden van het comité of door hun helpers, weder opgehaald. Het comité bestaat uit perso- nen van allerlei richting en is de eenige instantie, welke voort- aan in onze gomeente deze aan- gelegenheid regelt. De namen van aile leden staan op de tobgezon- den circulaire vermeld. Het doet ook langs dezen weg een oproep op de ingezetenen om offervaardigheid te toonen en er aan mede te werken, dat in zoo kort mogelijken tijd, zooveel mo gelijk in hoogen nood verkeeren- de kinderen goed worden onder- gebracht Tôt transportleider voor de evacuatie voor de gem. Sappemeer is door de Rijksverkeers-Inspectie te Groningen aangezocht en bereid gevonden de heer J A Mulder als opvolger van den heerTepper. JONG LEVEN. 24-1-45 Al is de Winter ook op de ruiten En vriest en sneeuwt het buiten, Toch is de Lente in zicht, Want bij H. C. Stiekema kwamen vandaag Twee jonge geitjes voor 't licht. Naar ons wordt medege- deeld is door den heer W. Werk- man met ingang van Maandag 30 Jan. a.s. in den winkel van den heer Bakema, Stationsstraat alhier, een Ruilbeurs geopend voor schoenen, kleeding enz. Daar hier zeker wel behoefte aan is zal deze beurs hier wel op z'n plaats zijn. De zaak is geopend van 9- 12 en 1.30—5 uur. HOOGEZAND, 25 Jan. De groote prachtige kastanjeboom aan de Hoofdstraat, voor de woning van tandarts Siebenga, een na- tuurmonument, dat de jaren door de trots is geweest van de gem Hoogezand en dat dan ook steeds angstvallig is gfespaard, zelfs toen de boom eenigermate een sta-in- de-weg werd bij het leggen van het tegeltrottoir viel thans ten offer aan den brandstoffennood. Gedurende ongeveer 160 jaren heeft hij aile storinen getrotseerd, thans zwicht hij voor den bijl van den houtakker. Sic transit gloria mundi. 25 Jan. De politie heeft ZONDAG 28 JAN. Sappemeer, 10 u. ds. Schenk. Hoogezand, 3.30 u. ds. Schmidt. Woensdagmorg. 8 u. morgengebed. Kielwindeweer, 10 u. ds. Wasch, bev. Kerkeraadsleden. Westerbroek, 10 u. ds Schmidt. Noordlaren, 10 u. ds. Bloemhof. Harkstede-Scharmer, 10 u. ds. Gras, dankz. Kolham. 10 u. ds. Schoenmaker Slochteren, 10 u. ds. Lieve, H.D.; 3 u. geen dienst. Siddeburen, 9.30 u. ds. de Vries Zuidbroek, geen dienst. fSappemeer, 9.45 en 10.45 u. ds. de Zeeuw. .Noordbroek, 10 u. dienst. Sappemeer, 10 u. ds. Wynia; 3.30 u. ds. Tom. Martenshoek, 10 u. ds. Tom; 3.30 u. ds. Wynia. Zuidbroek, 9.30 en 3 u. ds. Bosscha Stootshorn, 10 a. de hr. Bergmans Noordbroek, 3 u. de hr. Bergmans Bspt. Gem. iemand uit de gemeente aange- Hoogezand, 1.45 u. Kinderkerk 3 u. houden, die bleek twee heeren- rijwielen en één damesrijwiel te hebben gestolen. De eigenaars van de heerenrijwielen hebben hun karretje weer terug voor het damesrijwiel, ontvreemd voôr het station, kan de bestolene zich wenden tôt de politie. ZOUT VOOR BAKKERS Met ingang van 29 Januari wordt de hoeveelheid zout, welke bakkers per baal bloem of meel ontvangen, gewijzigd van 10 rantsoenen zout in 5 rantsoenen zout per baal bloem of meel (680 rantsoenen brood). Roggebroodbakkers zullen in het vervolg in het geheel geenzouttoe- wijzing ontvangen. RECHTBANK GRONINGEN, Een raadselacbtig geval. Noordbroek is een rustige, vre- dige gemeente met een bevolking wier reputatie zeer gunstig is, zoodat slechts zelden de naam van een harer bewoners voorkomt op de roi van de zitting der Gron. .sen, 72 j„ echtg. van Hinderikus GRAVIN PIA Zij rilde en sloeg haar handen voor haar gezicht Zij had hem lief, en zij leed ondraaglijk smart omdat hij haar geen wederliefde schenken kon. Schaamte, omdat zij er in toe- gestemd had, zijn vrouw te worden kwam haar kwellingen nog ver- meerderen. En zij ondervond een hevig smartgevoel, dat haar licha- melijke pijn scheen te veroorza- ken, bij de gedachte, dat hij haar nog heden bij zijn aankomst in zijn armen had gehouden en haar had willen kussen. Het was haar een kleine troost, dat zij zijn kus had ontweken Als hij ooit haar lippen weder beroer- de, zou ze het besterven van schaam te. Hij wilde haar immers alleeen maar kussen, omdat zij nu eenmaal zijn verloofde was en hij het zijn plicht achtte, haar teederhied te bewijzen! Diesmartvolle, beschaam- de gedachte was een marteling voor haar ziel. Gejaagd sprong zij op en liep in de kamer heen en weer, Wat moest zij doen? Zij kon hem na ailes, wat gebeurd was, immers niet meer in de oogen zien! Hetliefste zou zij onmiddellijk zijn weggelopen, zoover haar voeten haar wilden dragen. Maar waarheen? Neen, zij kon nu niet meer weg, maar morgen, ja morgen vroeg moest zij weggaan, hij mocht haar niet meer vinden, als hij te rugkwam Zij zou naar huis gaanl Haar va- der mocht niet naar Baden Baden komen en haar verloving mocht onder geen voorwaarde pupliek ge- maakt worden. Ja, zôô moest het zijn! Zij moest het wederzien van Hans tôt elken prijs vermijden! Maar, wat zou Tante Maria zeggen, als zij morgenvroeg te kennen gaf dat zij wilde vertrekken? Tante Maria zou haar niet laten gaan! Zij zou de reden voor die overhaaste afreis trachten uit te vorschen, waarschijnlijk zelfs Hans laten roepen, om haar in haar pogin gen, om het vertrek te verhinderen, bij te staan! En dan zou hij haar ondervragen en haar aanzien met zijn heldere, stra!ende oogen, die zij zoo innig liefhad, die zij thans echter meer vreesde dan iets anders op de wereld! Zij stond stil en drukte haar han den tegen haar bonzend hart. Neen en nogmaals neen, zi; mocht hem niet ontmoeten Hij zou ailes, wat in haar omging op haar gezicht kunnen lezen en zij zou in diepe beschaming tegenover hem staan Het stond bij haar vast, dat zij vertrokken moest zijn, vôôr hij den volgenden morgen het huis van zijn Tante zou komen bezoeken! En deze brieven, deze onzalige brieven zou zij medenemen; hij mocht nimmer vermoeden, dat zij ze gelezen had, anders zou hij ter- stond begrijpen, wat de reden was van haar vlucht en dan zou hij tevens te weten komen wat zij ot elke prijs voor hem verbergen I Je: dat zij hem meer dan haar le ren liefhad I (Wordt vervolgd) geen dienst wegens jaarverg Foxhol, (Smitslaan) 10 u. pred ;3u. Ev. Wolters (Kerk). Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Sappemeer, 9 45 u. ds. Jongeling, voorber. pred.; 3.30 u. ds. Jonge ling, H. Cat. Zondag, coll. BURGERLIJKE STÂlîî SAPPEMEER 17 t.m. 23 Jan. Geboren: Wietske Elizahetb, d. v. Derk Blaak en Aaltje Feenstra, won. te Hoogezand; Johannes, z. v. Evert Loorbach en Zwaantje Cornelia Baas; Willemina, d. v. Hilbrand Por en Martha van Delden; Grietje, d. v. Geert Bui- tenkamp en Johanna Maria Louise Yrieling. Getrouwd; Willem de Boer, Sappemeer en Antje Baal- mans, Hoogezand; Jan Smit, Gro ningen en Klazina Brugge, Sap pemeer. Overleden: Jan Menke- ma, 70 j., echtg. van Trijntje van Weeren, Jan Jacob Smit, 2 d., z. v. Johannes Smit en Harmanna Ptuisman; Maria Antonetta Jan- Timmeren, 61 j., ongeh., Schild- wolde; A. G. Helmens, 26 j., on- gehuwd, Schildwolde; A. Luttje- boer, 69 j., weduwn. van H. Lut- tje, Slochteren (overl. te Gronin gen); R. H. Bronts, 83 j., wedu- we van G. Tepper, Slochteren. Levenloos aangegeven kind van H. Akkerman en M. Kuper, Schildwolde. ZUIDBROEK 18-24 Jan. 1945. Geboren: Nicolauda Harmanna Francisca, d. v. Gerardus Lambertus Swart en Hinderika Alberdina Va- ientina Braun. Gndertrouwd: Jan Angerman, 25 j., Nieuwolda en An- nechien Schreuder, 27 j., Zuidbroek.1 MUNTENDAM 18—24 Jan. 1945. Geboren: Hemke Grietje, d. v. Fok- ke Sake Antonides en Grietje Knap- per (won. te Groningen); Jakob Derk Hendrik, z. v Jakob Visser en Be- rendje Hillechiena Jager; Fouchiena en Wilhelmina, d. v. Eppo van der Veen en Lammechien Seip. Onder trouwd: Gijsbert Lubbe Ensing, 24 j., Hoogezand en Tjakelina Kroon, 22 j., Muntendam. Officieele mededeelingen. Centrale Keuken SAPPEMEER. MENU van 28 Jan. t.m. 3 Febr. '45. Zondag PAP. Maandpg: ERWTENSOEP. Dinsdag PEEN. Woensdag: ROODE BIETEN. Donderdag WITTE KOOL. Vrijdag GROENTESOEP. Zaterdag: KOOLRAPEN. Veranderlng voorbehouden. rechtbank. Maar seaert eemgen' tijd werden de gemeentenaren verontrust door de verdwijaing van allerlei dingen, welke anders onbewaakt bij den weg konden jlijven staan. De politie ver- scherpte haar waakzaamheid maar îet gelukte haar niet den rat, die al deze voorwerpen naar zijn nest sleepte, te vangen. Totdat er den lsten Dec. j.l. een rijwiel, dat even tegen den muur van de woning van dr. Wieringa was geplaatst, werd gestolen. Het spoor van den dief leidde naar de woning van den timmerman Harm V/ man van 63jaar, op wien niemand eenige verdenking zou hebben ge- had. Maar bij de huiszoeking bleek, dat W. de lang gezochte roover was, want bij hem thuis vond men de dingen terug welke zoovelen in de gemeente vermis- ten o.a. een houten opzet van een wipkar van den heer G. Meier, een stel klaverruiters etc. W. werd dus gevat en gedetineerd. Hij heeft eenige weken gelegen- heid gehad over zijn minwaardig bedrijf na te denken en kwam di rect met de mededeeling, dat hij de bestolenen aile schade wel weer zou vergoeden. Hij was nog nooit met den strafrechter in aan- raking geweest en beloofde, dat hij voortaan zijn handen wel van andermans goed zouafhouden. De Président, die groote moeite had om zich verstaanbaar te maken voor W., maakte hem echter dui delijk, dat hij goed deed zijn slachtoffers schadeloos te stellen, maar dat hij er daarmee niet af zou zijn daarvoor had hij te veel op zijn kerfstok. De officier wees er op, dat van de vele diefstallen, die W. had gepleegd, slechts enkele waren ten laste gelegd. Spreker betreurde het, dat over dezen delinquent geen rapport is binnengekomen, zoodat niet kan worden nagegaan hoe deze man, die reeds bejaard vroeger heeft geleefd. Er Centrale Keuken HOOGEZAND MENU Week 28 Jan. tôt en met 3 Febr. Zondag Gortmoutpap. Maandag Erwtensoep. Dinsdag StamppotWitte kool en jus Woensdag :Stampp.Worteien en jus Donderdag Aardappelen, roode bieten en jus Vrijdag Stampp.Boerenkool en jus Zaterdag Stampp.Spruitkool en jus V^ijzigingen voorbehouden. Nieuwe aangifte iedere Dinsdag- middag tusschen 2 en 4 uur achter Drogisterij Centrum, naast het Ge meentehuis. in zijn gemeente heel wat verdwe- Spreker achtte daarom een nen. strenge straf gewenscht en eischte 8 maanden gev.straf. De verdediger mr. H. Jager te Groningen sprak de hoop uit, dat de rechtbank dit geval zal bezien als een soort kleptomanie. De vraag waarop het aankomt is deze, wat heeft de man met de gestolen voorwerpen gedaan. Heeft hij ze verkocht om er zich op die ma nier financieel mee te verrijken of pakte hij de zaken weg om ze te verzamelen. Pleiter zou daarop gaarne een antwoord willen. oieennuis. HOOGEZAND 17—23 Jan. Geboren Jantje Anneke, d. v Reinder Simon Munneke en Kla zina Derkina Woltman Lutger- dina, d. v. Hinderikus Imbos en Aaltje Luppes, Foxhol Antje, d. v. Frans Sanders en Beika Joël, Kiel. Ondertrouwd Johannes Rid- derbusch, 27 j., Anloo en Grietje Pieters, 21 j., Hoogezand Arend Jager, 31 j., Hoogezand en Jo hanna Lutgerdina Baas, 23 j., Muntendam. Getrouwd: Jan Klopstra, 24j. en Dieverdina Meedendorp, 20 j., Hoogezand. Overleden Aaltje Kamst,91 j., ongehuwd, Hoogezand Roelof v. Boven, 73 j., wedn. van Lamme chien Pepping, eerder van Geer- truida Vos, Kropswolde Pieter Venema, 38 j., m. v. Maria Trip, Windeweer Hendrik Wichers, 24 j., ongehuwd, wonende te Gro ningen Feike van Alteren, 22 j. ongehuwd, won. te Groningen Wijbe van Alteren, 21 j., onge- huwd, wonende te Groningen. NOORDBROEK 22 Dec.-16 Jan. Geboren: Grietje, d. v. Geert Nijhof en Grietje Leugs; Diepke Jantje, d. v. Geert Wieringa en Gelina Aukine Holtjer; Aeiltje, d. v. Gerrit Stuut en Engberta Ame' rika. Getrouwd Hendrik Dijk- huis, 18 j., Scheemda en Leentje Buurke, 16 j., Noordbroek; Johan Verweij, 22 j., Noordbroek en Grâce Eleonora Langevoort, 21 j. Zuidbroek. Overleden: Hendrik- je Reus, 77 j echtg. van Hin- drik Blaauw; Egbertje Moesker 68 j., wed. van Remke Smid; Be- rend Hassing, 81 j., echtg. van Grietje Kroes. SLOCHTEREN 17 t.m. 23 Jan Geboren: Jeichien Aaltje, d. v J. Zwaneveld en A. de Boer, Schildwolde; Oomke Jan, z. v. O Uildriks en A. Fikkers, Slochte ren; Klaasje, d. v. G. Kuipers en G. Hazenhoek, Siddeburen; Trien tje, d. v. H. van Eerden en E Rat, Siddeburen; Geert,, z. v, de Vries en M. Olthof, Scharmer, Ondertrouwd: S. Steenhuis, 27 j en R. Vink, 27 j., b. v. Slochte- ten; F. ten Kate,25 j., Borgweg en H. P. Elema, 25 j., Tjuchem. Overleden: H. Hartman, 72 j., echtg. van S. Zeeman, Slochte ren; G. Wierenga, 69 j„ echtg. v. H. Staal, Harkstede; J. Munnik, 40 j., echtg. van A. Speelman, Slochteren (overl. te Groningen); P. H. Vos, 3 j., z. v. J. Vos en J. B. Kiestra, Siddeburen; M. v. EVACUE s VENLO. De ourgcrneestei der gemeente SAPPEMEER maakt bekend, dat de hoofden van de gezinnen, die Zater dag j.l. uit Venlo te Sappemeer zijn aangekomen zich moeten aanmelden ter Gemeente-Secretarie en wel op Maandag 29 Januari van 9—11 uur de letters A en B; van 11—12 de letters C en D; van 14—16 de let ters E t.m. J. Op Dinsdag 30 Jan. van 9—11 de lett. K en L; 11—12 de lett. M t.m. R en van 14—16 de lett. S t.m. Z. Overgelegd dienen te worden de 3ersoonsbewijzen, de Tweede Dis- tributiestamkaarten en de reeds uit- gereikte Vluchtelingenverklaringen van het geheele gezin. SAPPEMEER, 25 Jan. 1945. De Burgemeester voornoemd: B. J. VAN HAM. BEKENDM AKIN G De Burgemeester der gemeente SAPPEMEER brengt terkennis aan aile motorrijtuighouders, pri vé personen, maatschappijen en vereenigingen, firma's, bedrijven, ondernemingen van iedere soort, Nederlandsche instanties, eigena- ren, houders of bedrijfsleiders van garages en herstelplaatsen voor motorrijtuigen dat 1. motorrijtuigen en motorrij- tuig-bestanddeelen, 2. garages 3. voorraden onderdeelen 4. voorraden brandstoffen voor motorrijtuigen voor zoover zulks nog niet is ge- schied, naar den stand van 1 Jan. 1945 in aile delen dienen te wor den opgegeven, uiterlijk Dinsdag 31 Jan. '45. Formulieren biervoor zijn ver- krijgbaar ter gem.-secretarie. Sappemeer, 24 Jan. '45. De Burgemeester voornoemd B. J. van Ham. HONDENBELAST1NG 1945 GEMEENTE HOOGEZAND. Ondergeteekende brengt ter ken- nis van houders van honden, dat zij verplicht zijn voor 15 Febr. a.s hiervan aangifte en betaling te doen te zijnen kantore. De belasting bedraagt tien gul- den voor elken hond. Voor een waakhond, mits deze nimmer op den openbaren weg komt, bedraagt de belasting f7.50 of f 3.75, indien de houder een inkomen geniet van f 1200.»— of minder. V/ie voor een verminderde aan slag in aanmerking meent te ko men, dient eventueel zijn laatste aanslagbiljet in de inkomstenbelas- ting te toonen. De gemeente-ontvanger> E. H. SCHANSEMA. SCHOENKLOMPEN. Voor het aanvragen van een bon tôt het verkrijgen van schoen- klompen, moet men zich melden aan het lokaal achter de Drogisterij 't Centrum aan de Hoofdstraat te Hoogezand. De eerste uitgifte zal plaats heb ben op Vrijdag 2 Februari, ook voor houten klompen voor O. T.- arbeiders. Voor die datum worden geen bonnen verstrekt uitgezonderd voor werkelijke noodgevallen. Dus vanaf 2 Februari zal de regeling plaats hebben als volgt Voor hen, wier achternaam be- gint met de letters A, B, C, D, E, F, Dinsdagsmor- gens van 9 tôt 10.30 uur G, H, I, J, K, L, Dinsdagsmor- gens van 10.30 tôt 12.^uur M, N, O, P, R, S, Vrijdagsmor- gens van 9 tôt 10.30 uur T, U, V, W, IJ, Z, Vrijdags- morgens van 10.30 tôt 12.uur. Bij het in ontvangst nemen van de nieuwe moeten de oude schoen- klompen worden ingeleverd, daar anders geen nieuwe verstrekt kun nen worden, met het oog op de materiaalschaarschte. De Burgemeester van Hoogezand G. G. Spoelstra. VERGOEDING voor ingebruikneming door de Duitsche Weermacht van onroerende goederen voor verdedigingswerken en ver- goeding voor het ontzoden van grasland. De Burgemeester der gemeente HOOGEZAND maakt bekend, dat belanghebbenden, ter verkrij- ging van een vergoeding van de pachtwaarde voor gronderven, welke voor landbouwaoeleinden werden gebruikt, doch door de Duitsche weermacht in gebruik zijn genomen of' tengevolge van maatregelen der Duitsche weer macht aan het gebruik zijn ont- trokken, zonder dat terzake een vergoeding op grond van ver- ordening no. 144/1940 van den Rijkscoinmissaiis wordt toeye- kend, zich dienen te vervoegen ter gemeentesecretarie. Bovenstaande geldt slechts voor degenen, die tôt het onmiddellyk gebruik van vorenbedoelde grond erven gerechtigd zijn. Zij, die reeds een verzoek om vergoeding tôt de afdeeling Bezettingsschade van het Département van Finaù- ciën hebben bericht, moeten zich eveneens ter gemeentesecretarie vervoegen. Onder gronderven, welke voor landbouwdoeleinden worden gebruikt, dienen te wor den verstaan akkerbouwland, gras land, tuinland en boschgrond. Tuinen, welke NIET tôt een agrarisch bedrijf behooren, vallen hier dus niet onder. Wat betreft het ontzoden van grasland, worden ter gemeente secretarie inlichtingen verstrekt. Hoogezand, 27 Jan. '45 De Burg. van Hoogezand G. G. Spoelstra. VESTIGING in de gemeente Hoogezand. De Burgemeester der Gemeente Hoogezand maakt bekend, dat het aan personen, die niet over be- paald adres bjj familie of anders- zins in deze gemeente beschikken, verboden is zich zonder zijn toe- stemming in de Gem. Hoogezand te vestigen. Zij, die zich desondanks zonder toestemming in deze gemeente mochten willen vestigen, zullen worden genoopt naar hun plaats van herkomst terug te keeren. Hoogezand, 27 Jan. '45. De Burgemeester der Gem. Hoogezand G. G. Spoelstra. WAARSCHUWING! De Directeur der N.V. Maat- schappij tôt aanleg en exploitatie van Laagspanningsnetten vestigt er de aandacht op, dat onder- staande op 25 November gepubli- ceerde maatregel nog steeds van kracht is. „Voor verlichting en huis- houdelijke doeleinden in woonhuizen is per gezin een maximum verbruik toege- staan van 8 kWh p. maand." Aan verbruikers, aan wien de electriciteitslevering nog niet werd gestaakt, of die opnieuw zijn of zullen worden aangesloten en die boven genoemd rantsoen overschry- den, zal, onverminderd andere tegen hen te nemen maatregelen. een hooge boete worden opgelegd. PLAAT8ELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Doopigesinde Gem. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer. 10 en 3 u. de hr. Pruy- 1 sen. FEUILLETON. is, is

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1945 | | pagina 1