BEVRIJDING PROCLAMATIEI HET ALGEMEEN WEEKBLAD VOOR DE GEMEENTE SLOCHTEREN EN OMGEVING Na bijna 5 jarea is dan ook onze gemeente einde- lijk bevrijd Het oogenblik, dat we zoolang vurig verbeidhebben is aangebroken. In de bange jaren van de Duitsche be- zetting hebben we altijd ge- hoopt op die oogenblik en juist dat geloofendie hoop heeft ons staande gehouden te midden van al de geva- ren, die ons bedreigden. Nog kunnen we ons amper beseffen dat we nu weer vrij zijn, dat we weer rond- uit kunnen spreken zonder vrees voor S.D. of Gestapo. Nog lijkt het ons een sprook- je, dat er geen Duitsche auto's meer voorbijrijden, dat er geen dreigende be- kendmakingen weer worden aangeplakt, dat er geen O.T meer bestaat, korcom, dat aan al het Duitsche gedoe een einde gekomen is Ook de zwarte hemden en vooral de gehate landwachtunifor- men zijn uit het dorpsbeeld verdwenen enmenschen met Oranjeband zorgen tezamen met het Militair Gezag en de politie, dat het dorpsle- ven weer zoo spoedig mo- gelijk normaal wordt. Want dit is juist zoo noodzakelijk. We moeten allen weer aan de arbeid om gezamenlijk op te bouwen, wat de Duitschers hebben afgebro- ken, om paraat te zijn, wan- neer straks ook het hon- gerende Westen des lands bevrijd zal wezen. Het is ons aller plicht om nu stipt te gehoorzamen aan de be- velen der autoriteiten en om ons werk weer zoo goed mogelijk te verrichten. Het is geen tijd voor dolle feest- vreugde Te velen verkee- ren nog in het onzekere over het lot hunner verwan- ten of vrienden in andere deelen van 't bevrijde ge- bied, in het nog bezette gebied of in Duitschland. Ook is er rouw in zoo menig huis, waar men het verlies betreurt van een fa- milielid, gedood door de overheerschers of door het oorlogsgeweld. Ook staren er velen op de puinhoopen van wat eens hun huis was. Maar tochook zij allen (en we spreken nu uit eigen ervaringlvoelen een vreugde in het hart, dat aan de on- derdrukking een einde ge komen is, 1 ac de oorlogs donder uitgeraasd is. We uiten deze vreugde in het uitsteken der vlaggen, in het dragen van Oranje en in het weer opgewekt aan de arbeid gaan tôt heil van onze streek, onze provincie en ons land. Een indrukwekkende begrafenis Woensdagmiddag j.l. vond om 12 uur te Siddeburen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Jan Oostindiër (Jan Bos) en Willem Balkema, twee jonge kerels, die na jaren ondergedoken geweest te zijn, zich onmiddellijk als vrijwilliger gemeld hadden en in de strijd gevallen zijn. Op de begraafplaats hadden zich velen verzameld om dezen beiden strijders den laatsten eer te bewijzen. Wij merkten o.a. vertegenwoor- digers van de O.D. en van de maréchaussée op. Aan de groeve werd aller- eerst het woord gevoerd door Ds. De Vries uit Sid deburen, die fan Bos her- dacht in warme gevoelvolle woorden, waarna de heer La Brijn, de evangeîist uit Tjuchem eenige woorden wijdde aan de nagedachte- nis van Willem Balkema. (Vervolg op pag. 2) AAN ONZE LEZERS Het is U allen bekend dat sedert 1 Augustus 1942 DUURSWOLD niet meer in haar oude vorm mocht verschijnen. Sinds dien da~ tum werd zij gedwongen tôt combinatie met het blad van de firma Dijkhuis te Sappe- meer. Het uit deze com binatie geboren blad mocht niet in ons bedrijf worden vervaardigd en verhuisde naar Sappemeer. Bij de be vrijding van ons gewest werd dit blad onmiddellijk opgeheven en trad de des- tijds gestichte Uitgeverszaak terstond in liquidatie. Thans ontvangt U het eerste nummer van het oude herboren DUURSWOLD. Het wil medewerken aan den opbouw en verderen bloei van het vele dat in de af- schuwelijke jaren van vreem- de overheersching zoowel geestelijk als economisch verpletterd werd. De inhoud zal steeds een zuiver neu- traal karakter dragen. Als Rédacteur fungeert de heer P. R. van der Velde, leeraar aan de Ulo-school te Slochteren, die vôôr de bezetting reeds een tiental jaren als zoodanig aan een der bladen in het midden des lands was verbonden. Voorloopig zal ons blad in verband met de momen- teel beperkte machine-capa- citeit, wegens gebrek aan electriciteit en de huidige papiersituatie, slechts 1 keer per week in bescheiden formaat verschijnen. Het ligt echter in de bedoeling zoo- dra zulks mogelijk is, het formaat uit te breiden en het 2 maal per week te doen uitkomen. De abonnementsprijs is voorloopig vastgesteld op 75 cent per 3 maanden. De advertentieprijs bedraagt 7 cent per mM. Door de beperkte omvang van het blad zullen de ad- vertenties tôt het uiterste beperkt dienen te worden DE UITGEVER. DUURSWOLD 1 8e Jaargang No. 1 DINSDAG 1 MEI *45 Landgenooten, Het uur der bevrijding is thans ook voor U aan gebroken. Het oogenblik, waarop Ik en U met zooveel span- ning en ongeduld gewacht hebben, is daar Ik weet van de bittere beproevingen waaronder Gij, afgesneden van een deel van ons Vaderlanddeze laatste maanden hebt geleefd. Die druk heeft thans een einde genomen. Ik weet ook van de bovenmenschelijke moed, waarmede Gij de zwaarste ontberingen hebt gedragen Talrijke handen zijn uitgestrekt om het einde Uwer nooden zooveel mogelijk te bespoedigen, maar veel zal daarbij afhangen van Uw rustige en eendrachtige houding in de komende dagen. Werkt allen mede deze een rustig verloop te geven. Gehoorzaamt stipt de bevelen van het Geallieerd Opperbevel, waarmede de regeering een regeling heeft getroffen. Luistert naar de aanwijzingen van Uw Ne- derlandsch Militair Gezag, dat krachtens die regeling onder leiding en verantwoordelijkheid der Nederlandsche Regeering, zijn taak in overleg met het Geallieerde Opperbevel verricht. Ik hoop spoedig op Nederlandsche bodem terug te keeren om met mijn verantwoordelijke raadgevers de leiding van's Lands zaken weer op Mij te nemen. Dat Gods zegen op U allen ruste. Nederland Herrijst 111 Leve het Vaderland 111 WILHELMINA. Redactie- en Admin.-adres DRUKKERIJ DUURSWOLD Slochteren Tel. 9 Abonnementsprijs 75 cl. per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs 7 et. per mM. Druk DRUKKERIJ DUURSWOLD Slochteren Tel. 9

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1945 | | pagina 1