DRIEMEISJESHUIS LANDBOUWRUBRIEK VRAGENRUBRIEK RAADSVERGADERING SLOCHTEREN Uit de gemeenten Woensdagmiddag werd de eerste vergadering gehouden van .den tijdelijken gemeente- raad van Slochteren. Na ope- ning der vergadering door den wnd. Burgemeester Krol, leg- den de nieuw benoemde raads- leden de door de wet vereiste eden en beloften af. Daarna richtte de wnd. Burgemeester zich met de volgende woorden tôt den raad. „Onmiddellijk vôôr den oor- log, het drama, dat zich in 1940- 1945 in lie wereld heeft afge- speeid, verscheen er van de hand van een onzer eerste va- derlanders een boek, waarin de schrijver aan zijn geestes- oog voorbij laat gaan het we- reldbeeld, zoals dat zich aan hem vertoont en dan komt die schrijver tôt de conclusie; fei- telijk stelt hij de conclusie v o o r a a n in zijn geschrift: „Wij leven in een bezeten we reld en wij weten het." Vergadering, wij hebben m een bezeten wereld geleefd, 5 jaar lang en hoewel wij, Gode zij dank, thans weer van de Nederlandse vrijheid mogen genieten, wij weten allen zeer goed, dat wij nog niet weer in geconsolideerde geestelijke en maatschappelijke toestanden leven. Uw aanwezigheid hier bewijst, dat wij ons in een nood- en overgangsstadium bevinden. Niettemin kunt U nog oe- îangrijk werk doen ter be- hartiging van de belangen Uwer gemeentenaren. Ik doe bij dezen daarop bij U een be- roep en wederkerig geef ik U de verztekering, dat ik als Uw Voorzitter al het mogelijke zal doen, om daarbij Uw taak te vergemakkelijken. Ik herinner U zo juist aan een geestesproduct van wijlen Prot. Huizinga. Kort vôôr zijn dood in ballingschap levende heeft diezelfde geleerde )nze îitteratuur verrijkt met zijn ,.Geschonden wereld". -Wat kunnen wij ons in die geestes- gesteldheid indenken,' wanneer wij onze gedachten concen- treren op al het leed, niet het minst het leed, door Nederland ondervonden, door het nieuw- heidendom van een barbaar- sen indringer. Prof. Huizinga is niet meer. Laten wij het ons voor gezegd hquden, dat niet door uitsluiting, maar door samenarbeid door ons volk veel kan worden bereikt ter bevestiging van de een- heid der Natie. Wij als ge- meentebestuurders en U als Hoofd der gemeente, wij heb ben in onze betrekkelijk kleme gemeenschap, die Slochteren heet, een taak te vervullen, die van onschatbare waarde is voor de goede geest dezer plattelandsbevolking. Ik hoop van harte, dat U daaraan ge- durende deze zittingsperiode wilt medewerken. Intussen moet het mij van het hart, dat Uw Vergadering rechten mist, die aan een gemeenteraad on- der normale omstandigheden zijn toegekend. Hierna werd overgegaan tôt verkiezing der wethouders. Gekozen werden de heren Kuipers en Ridderbos. De stemming. verliep als volgt: Vac. Jager 1 blanco, 8 Kuipers, 5 Doornbos, 1 Ritsema. Vac. Ridderbos: 1 van onwaarde, 9 Ridderbos en 5 Doornbos. De Voorzitter wenste de be- noemden geluk met hun be- noeming en sprak toen als volgt: „Ik wil niet nalaten om in het openbaar de heren Jager en Ridderbos mijn dank te be- tuigen voor de wijze waarop zij mij als waarnemend Bur gemeester zijn tegemoetgetre- den. Onze vergaderingen heb ben zich steeds gekenmerkt als van goede wil getuigende en van mijn kant wil ik gaar- ne verklaren, dat het mij een genot is geweest om met de heren samen te werkén ter behartiging van de belangen dezer gemeente. Mijn eerste aanraking met den heer Kuipers geeft mij vertrouwen/dat wij het in het collège best met elkaar zullen vinden. Ik hoop niet, dat wij het al- tijd in het collège roerend eens zullen zijn. Mijn vurige wens is wel, dat wij in onze beraadslagingen één doel na- streven: de behartiging der be langen van aile lagen en klas- sen onzer bevolking en dan kan het niet anders of deze gedragslijn zal goede vruc'n- ten afwerpen voor de voorbe- reiding onzer voordrachten, welke Uw Vergadering zullen worden voorgelegd." SLOCHTEREN. Emma- bloem collecte welke in deze gemeente werd gehouden op 8 Nov. 1945 heeft in totaal op- gebracht f 717.84,respectieve- lijk te Siddebuden f 188.48y2; Slochteren-Kolham f 201.46; Schildwolde-Hellum f 186.87 Harkstede-Scharmer f 141.02y2 Naar ons van officieele zij- de wordt medegedeeld, is de kleine klok van Schildwoide in Groningen teruggekeerd. Er bestaat een grote kans, dat de grote klok binnenkort zal volgen. SIDDEBUREN. Op Zaterdag 24 en Zondag 25 Nov. had de Ver. van Volksvermaken een tweetal feestavonden georga- niseerd voor haar leden. Het plaatselijk cabaretgezelschap ,,de Optimist" gaf beide avon- den een voorstelling met een nieuw programma. Met de humoristiese stukjes en de ernstige liedjes wist het ge- zelschap de avond gezellig te maken en oogstte dan ook een daverend applaus. Een orkestje onder leiding van K. Ploeger wist de stemming er in te houden. Een gezellig bal besloot beide avonden. Op Maandag 26 Octooer hield de IJsvereniging „Een- dracht" te Siddeburen haar jaarvergadering. Het bestuur dat in zijn geheel aftrad werd als volgt samengesteld. Th. Klimp Jzn.' voorz. A. Emmens secr., J. Tinge pen- ningm., B. Moedt en Joh. Boerma Rzn. De heren B. Sytsema Sr. die 43 jaren be- stuurslid was geweest en W. Rumpff hadden zich wegens hun leeftijd niet weer be- schikbaar gesteld. De boeken en bescheiden van den penningmeester wer den in de beste orde bevon- den en hem werd décharge verleend. Àls baancommissarissen werden aangesteld de heren D. Schrik en H. Smit. Us en weder dienende zal waar- schijnlijk de eerste wedstrijd worden gehouden voor school- kinderen. De vergadering was goed bezocht. HOOGEZAND. Tôt con cierge van het gemeentehuis alhier is benoemd de heer A. Korringa, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. De heer M. A. Alons alhier, is benoemd tôt klerk aan het bureau Sociale Za- ken te Gr^hingen. OPVOERING ,,HOOFDSTAD OPERETTE" Het nieuwe gezelschap, de ,,Hoofdstad Operette" gaf Maandag j.l. bij Faber voor een uitverkochte zaal deze operette met muziek van den jong gestorven Weener mees- ter Franz Schubert. In dit ensemble zijn enkele artisten opgenomen van het vroegere gezelschap van Fritz Hirsch die helaas zelf zijn leven moest laten in een con- centratiekamp terwijl het verder is aangevuld met Ne derlandse krachten, die gro- tendeels nieuw zijn voor de operette. Het doet het Vaderlandse hart goed te constateren, dat hieronder uitstekende ar tisten schuilen, die met een on-Hollandse gloed en ver- zen de juiste sfeer wisten te treffen. Wat een gràtie en beweeg- lijkheid en lust voor oog en oor gaf reeds het eerste op- treden der ,,drie meisjes Vooral Dora Schrama viel hier op met haar voile, zui- vere zang en uitstekende ac- tie. Naast haar dient direct Peter van Zon te worden ge- noemd, die een goed volge- houden creatie gaf van de wat tragische figuur van den componist, die zich beter thuis gevoelde in de wereld der klanken dan in die der mensen. Van de andere Ne- derlanders noémen we nog Dora Paulsen, die een zéér temperamentvolle operazan- geres te zien gaf, en Hetty Ruys als werkster. Paul Harden wist als steeds de' komische noot te vinden; vooral als oude snoeper en als tafelredenaar was hij goed op dreef. Fritz Steiner zocht het meer in het groteske, maar in dit genre was hij dan ook uitstekend. Egon Karten was een zeer vlotte en innemende baron. De koren waren goed in- gestudeerd; er vielen môoie groeperingen te bewonderen; de costuums deden het prach- tig; het orkest hoewel wat zwâk bezet was slagvaar- dig. Al met al een voorstelling, die doet verlangen naar een hernieuw.de kennismaking met dit gezelschap. FOXHAM. De 65-jarige J. Boekhoud, die stokdoof is, liep ter hoogte van café Wi- ardi links op den weg. Een Canadeése auto, die een auto bus wilde passeren sleurde den heer Boekhoud tegen den grond. Ernstig gewond werd het slachtoffer door een Rode- Kruis-auto naar Groningen vervoerd. HANDELSVERENIGING „SLOCHTEREN" Vergadering in 't Café Han- sen. Voorzitter Grashuis geeft doel en werken der H.V. aan en resumeert in 't kort de houding van het bestuur tij- dens de bezetting, dat voor de Duitsers niet heeft gebo- gen. De vele gevallenen wer den herdacht. Voorgesteld TER INLEIDING Met buicengewoon veel ge- noegen hebben we de uitno- diging van het Bestuur der Stichting van het weekblad Duurswold aanvaard, om als landbouwredacteur op te tre- den. We menen op deze wijze een bescheiden bijdrage te kunnen leveren tôt verhoging van de economische welvaart van deze streek. Zonder over- drijving mogen we immers vaststellen, dat in de gemeen te Slochteren en omgeving de landbouwer, zowel direct als indirect, vrijwel de enige bron van volksbestaan is. Goede voorlichting is voor de landbouw van onschatbare waarde. Dat vele boeren dit ook wel inzien, kan worden afgeleid uit de snelle grôei van de Bedrijfsvereniging „Slochteren en O.'" Menige boer kent terecht grote betekenis toe aan dat- gene wat hij door eigen erva- ring in zijn bedrijf heeft ge- leerd. Dit kost hem in de re gel echter veel „lesgeld". Na vele teleurstellingen en mis- lukkingen heeft de practijk hem dan eindelijk de juiste méthode van bewerking, be- mesting, enz. geleerd. Er is een kortere en goedkopere weg; dat is die van een goede voorlichting. Deze voorlichting hoopt het weekblad Duurswold U te ge~ ven, door middel -van deze landbouw-rubriek. We menen dat de landbouw daaraan, vooral in de eerst- volgende jaren, grote behoefte zal hebben. In de eerste plaats zijn onze landbouwbedrijven tengevol- ge van de oorlog sterk ont- redderd. Door schaarste aan meststoffen is de bodem uit- gemergeld, terwijl door een tekort aan arbeidskrachten en tractie de akkers sterk met on- kruid bezet zijn Bovendien stelt de inundatie de landbouv/ers in enkele gebieden voor grote moeilijkheden. Al deze bijzon- dere omstandigheden stellen hun bijzondere eisen aan be- mesting, bewerking, gewassen en rassenkeus, enz. Er is echter nog een anderfe reden waarom goede voor lichting van buitengewoon grote waarde zal kunnen zijn. We leven in een tijd van verandering op allerlei ge- bied en ook het landbouwbe- drijf zal zich daaraan niet kunnen onttrekken. Bedrie- gen de voortekenen niet, dan zullen onze bedrijven zich in de toekomst geheel anders moeten instellen, wiîlen ze in de harde strijd om het be- staan niet achterop geraken. In het buitenland heeft de landbouw gedurende de vijf oorlogsjaren niet stil gezeten. Om de voedselvoorziening van eigen land veilig te stellen, werden in de technische De- drijfsvoering grote hervor- mingen ingevoerd, waardoor de productie aanzienlijk steeg. Dit is met name het geval m de Vereenigde Staten en En- geland, terwijl ook de Deen- se Landbouw, onze grootste concurrent op zuivelgebied, zich voorspoedig ontwikkelt. Vôôr de oorlog stond de Ne derlandse landbouw op een zeer hoog peil. De opbrengsten per ha. waren hoger dan elders, dank zij een flinke, goed ontwikkelde boerenstand, goede bodem en een uitsteken de landbouwindustrie. Tijdens en door de bezet ting zijn we echter achterop geraakt en andere landen zijn onp voorbijgestreefd. Op de Nederlandse landbouw rust nu de plicht deze achterstand in te halen. De regering kan in dezen veel doen. Ze kan de prijzen der producten bepalen. Ze kan en ze heeft dit reeds gedaan, deskundigen naar het buiten land sturen om daar de nieu we landbouwmethoden te be- studeren en daarna de boeren van voorlichting dienen. Ze kan handelsverdragen mte andere landen sluiten, voor export van landbouwpro- ducten, of import van land- bouwbenodigdheden, als kunst mest, veevoeder, landbouw- werktuigen enz. Dit ailes neemt echter niet weg, dat de boeren zelf de grootste stoôt zullen moeten geven aan de herrijzenis van de vaderlandse landbouw. In welke richting -onze land-" bouw zich in de toekomst zal moeten ontwikkelen, is op dit moment nog niet nauw- keurig aan te geven. In 't algemeen kunnen we er evenwel wel het volgende' van zeggen: le. De mechanisatie van het landbouwbedrijf (tractoren, zichtmachines) enz. zal zich ongetwijfeld nog steeds verder uitbreiden. Hiervoor is het no'odzakelijk, dat de percelen worden vergroot. Als zulks voor het behouden van een goede afwatering mogelijk is, zullen er dus sloten moeten worden gedempt. Met een rij goed gelegde draineerbuizen kan het water in vele geval- len trouwens even goed wor den afgevoerd, als met een sloot. In deze omgeving zijn reeds vele landbouwers overgegaan tôt het vergroten der perce len en doorgaans met goed succès. De gevallen, dat de afwatering slechter werd, *.ijn ons slechts sporadisch bekend, terwijl dan steeds geen drai nage was toegepast. 2e. We moeten gaan in de richting van een intensicve bodemcultuur. Een intensieve bedrijfsvoe- ring zou voor ons land met zijn grote bevolkingsdicht- heid niet minder dan een ramp betekenen. Een ontvolking van het plat- teland zou er het gevolg van zijn, terwijl de toekomst voor onze jonge boeren nog troos- telozer zou worden dan ze al is. Een intensieve bodemmcul- tuur wil zeggen: gewassen verbouwen welke veel arbeid vragen en waarvan de op- brengst pef ha. hoog is, b.v. aardappels (pootgoed!) suiker- bieten, vlas enz. en zo weinig mogelijk graan. Of het die richting op zal kunnen, dat is een vraag die we op di-t' moment nog niet gaarne zouden beantwoorden. Voorlopig zitten we nog met allerlei moeilijkheden, zo als: gebrek aan arbeidskrach- en schaarse aan kunstmest en ten (vooral seizoenarbeiders), ndere bedrijfsbenodigdheden Ook zullen de afzetsmogelijk- heden der producten natuur- lijk een doorslaggevende rôl spelen». We-hebben in dit artikel de aandacht gevestigd pp enkele problemen waarmee de land bouw in de naaste toekomst zeker te maken zàl krijgen. We achten het van groot be- lang, dat de landbouwers reeds thans hierover hun gedachten laten gaan. Zo kan men zich angzamerhand vertrouwd ma ken met de voorbereiden voor een bedrijfsvereniging, welke in toekomst misschien nodig zal blijken te zijn. We willen echter waarschuwen voor overijling. Een goede bedrijfs- boer weet met zijn tijd mee te gaan, zonder al te gouw de methoden, die hij als goed heeft leren kennen te laten varen. In de aanvang van dit ar tikel hebben we gezegd, dat het de bedoeling van deze ru- briek is, de landbouw van voorlichting te dienen. Wil dit doel ten voile bereikt kun nen worden, dan is het ech ter noodzakelijk, dat de boe ren zelf medewerken. In dit gebied hebben we een flinke, goed ontwikkelde boerenstand, die over een schat van erva- ringen beschikt. We zouden het dan ook zeer op prijs stellen goede en slechte erva- ringen van de practisçhe landbduwers te vernemen. De ze zullen dan in de landbouw- rubriek worden opgenomen, waarmede vele collega's hun voordeel' mee kunnen doen. We vertrouwen er op dat men ons die medewerking niet zal onthouden. Men dient daarmee een algemeen land- bouwbelang! Teneinde de practische waarde van de landbouw- rubriek te verhogen, stellen we de lezers in de gelegen- heid vragen te stellen. Vra gen, die betrekking hebben op problemen van algemeen belang, worden in het eerst- volgend nummer beantwpord, indien de beschikbare plaats- ruimte zulks veroorlooft. Anders worden de ant- woorden zo spoedig mogelijk per brief toegezonden. Aile correspondentie, de landbouwrubriek betreffende, adreSseren aan den Laml- bouw-redacteur van het week blad Duurswold p/a Drukkerij Duurswold, Slochteren.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1945 | | pagina 2