Uit onze Gemeenten Landbouwrubriek Grondonderzoek inundatiegebied r=St?-6°-' mits het P-getal mins- tens 10 bedraagt; bij een lager P- getal geeft pas een hoger P-citr. cij fer (b.v. 100) voldoende zekerheid bedeeld wordt. Hij wijst vooral op het grote belang van uitbreiding der bestaande contrôleverenigingen. De secretaris maakt de opmerking, dat vooruitgang van de veestapel vooral moet worden verkregen door goede stieren. Deze zijn echter zeer duur en daarom stelt hij de vraag, of het niet gewenst zou zijn, een on- derzoek in te, stellen naar de moge- lijkheid van kunstmatige bevruchting. van het rundvee. Het Dagelijks Be- stuur zal in dezen de nodige stappen doen. De heer Hagenouw zou het zeer gewenst achten, dat wettelijk wordt bepaald, dat alleen stamboekstieren ter dekking mogen staan. De verga- dering is het hiermee volkomen eens en het Dagelijks Bestuur zal deze kwestie aan een nader onderzoek on- derwerpen. Naar aanleiding van een schrijven van een afdeling, gaf de vergadering eenstemmig als haar mening te ken- nen, dat ze het zeer op prijs zou stel len, als Burgemeester Duursma weer in zijn functie werd hersteld. Tenslotte doet de secretaris nog enige mededelingen omtrent het weekblad „Duurswold". Het blijkt dat aile aanwezigen de verschijning van dit blad met vreug- de hebben begroet. Besloten wordt het Streekblad „Duurswold" tut offi- cieel Orgaan van de Federatie te ver- klaren. Bij de rondvraag merkt een der afgevaardigden op, dat z.i. de veehou- ders te weinig strooip voor verlich- ting krijgen tbegewezen. De secretaris deelt hierop mede, dat, zo hij goed is ingelicht, aan veehouders met meer dan vijf stuks grootvee extra kan worden toegewezen, evenals voor een kleine motor, die over de „licht- meter" loopt. Men dient daartoe een verzoek te richten tôt de Laagspan- ningsnetten te Groningen. N.V.H. Slochteren. Aan de gevers voor N.V.H, in de gemeente Slochteren wordt medege- eeld, dat, volgens het adoptieplan, 's gemeente Nelden in Limburg werd toegewezen o.m. aan de gemeente Slochteren. Toeo de goederen verzonden moes- ten worden, ontvingen we echter be-. richt, dat dit gewijzigd werd in de gemeente Mook, daar Nelden inmid- dels voorzien was. Uit Mook ontvingen we het volgen- de bericht, dat we gaarne ter Uwer kennis brengen: De adoptie-goederen uit Slochteren zijn alhier in zeer goede staat ont- vangen. Ailes zag er keurig uit. Mag ik namens de plaatselijke H.A.R.K. van Mook, U van harte danken voor al de milde gaven die we mochten ontvangen. Heel wat nood kunnen we weer lenigen en, mede door de ont vangen schoolbanken, kan het onder- wijs nu weer in meer normale om- standigheden plaats hebben. De voorz. H.A.R.K. te Mook (get.) W. GEERITS Medegedeeld wordt nog dat in to- taal 12 drie tons legerauto's, vol goe deren, van hier naar Mook werden verzonden. Ook wij willen niet nalaten de ge vers hartelijk dank te zeggen. Het N.V.H. Comité, afd. Slochteren SLOCHTEREN. Onder uitsteken- de leiding van den Heer Bogaerts van Hoogezand, werd Dinsdag j.l. de eerste zangles gehouden in de con- certzaal van Degenhart. De animo voor deze pas opgerichte zangvereni- ging is groot. Een 45 tal personen gaven zich reeds als lid op. We wensen de vereniging in de toe- komst veel succès. Door de buurtvereniging „Het Centrum" werd Woensdagavond voor de kinderen een St. Nicolaasfeest in 't café Hommes gehouden. Groot was de vreugde der kinderen toen tegen 5 uur de goede Sint en Zwarte Piet de zaal blnnenstapten. Aan ieder kind kon door Sinterklaas een kleine sur prise 'n „stoetpop", worden uitgereikt. Alvorens het cadeautje echter over- handigd werd, noemde de Sint de deugâen en ondeugden van het be- trokken kind op. Meerdere keren werden woorden van lof gesproken, doch ook hoorden beloften van beterschap, aan de Sint gedaan. Nadat allen getracteerd waran op ranjasoekjes en een ouder- wetse roomhoorn, gingen de kinde ren opgetogen huiswaarts. In 't café Degenhart gaf de Buurtvereniging „De Meulnhôrn" Donderdagnamiddag een St. Nico laasfeest. Voor de kinderen werd een poppenkast vertoond, hetgeen zeer in de smaak viel. FROOMBOSCH, 30 Nov. In de O. L. School werd hier gisteravond een zeer goed geslaagde Ouderavond ge houden, waar bijna 100 ouders aan- wezig waren. De heer G. Kuper, voor- zitter der Oudercommissie, opende met een passelijk woord, waarin hij in 't bijzonder de heer Burema, die dit jaar na een langdurige ziekte is overleden, herdacht. Er werd door de aanwezigen een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens richtte hij zich tôt de Heer v. d. Kamp, het nieuw benoemd H. d. S., en heette hem hier hartelijk welkom. Spreker hoopt, dat de heer v. d. Kamp hier een prettige werk- kring mag vinden, tôt bloei de O.L.S. Verder werd op deze vergadering afscheid genomen van den heer En gels, welke hier 15 jaar onderwijzer is geweest en thans benoemd is naar Hoogezand. Hem werd een schilderij aangeboden, als blijk van waardering voor hetgeen hij hier m deze 15 jaar heeft gedaan. Verder werd er af scheid genomen van 3 leden der Ou dercommissie ni. de Heren Swank- haus. Tepper en Snakenborg. Laatst- genoemde is onafgebroken 25 jaar lid der Oudercommissie geweest. Ook deze werd uit blijk van waardering een schilderij aangeboden alsmecle het erelidmaatschap. Voor hen kwa- men in de plaats: de heer Sm.it uit Groningen als ond irwijzer en de heren H. van Dijken, H. Mulder en H. Snakenborg als niauwe leden <ier Oudercommissie. De vergadering, door het nieuwe hoofd der s:hool geleid, werd door dezen met een hartelijk woord gesloten. SCHILDWOLDE. Sint-Nicolaas met Piet, zijn knecht brachten j.l. Woens- dagmiddag een bezoek aan de Kleu- terschool „Het Jonge Kind" tp Schild- wolde, waarbij ook de meeste moe- ders van de kleuters aanwezig wa- De kleintjes zongen voor den goe- den Sint verschillende mooie liedjes, ondertussen werden ze rijkelijk ont- haald. Tenslotte ontving elke kleuter een prachtig St. Nicolaas geschenk, de meisjes een fraaie pop en de jongens een paard en wagen. Hierna keerden, alleen zeer voldaan huiswaarts. Een woord van dank aan degenen, die er aan medegewerkt hebben, dat dit zeer geslaagde St Nicolaas feest kon worden gehouden, is hier zeer zeker op zijn plaats. SIDDEBUREN. Woensdagnam. bracht St. Nicolaas en zijn knecht een be zoek aan de O.L.S. en de Kleuter- school. Veel ouders waren gekomen, om hiervan getuige te zijn. Aile kin deren werden gui onthaald. Het was weer een genot naar de glundere gezichtjes te kijken. Vooral in de kleuterschool en de aanvangsklassen. Bij sommigen kwam zelfs een ang- stige uitdrukking, als Piet dicht bij hen kwam. Het was een prachtige middag. De kleuters, die wegens ziek te niet aanwezig waren, werden door St. Nicolaas en Piet aan huis bezocht. Een onzer dorpsgenoten was zo wel- willend hiervoor zijn auto ter beschik- king te stellen, waarvoor het be stuur hem zeer zeker dankbaar is. Naar we vernemen, was de heer F. Pelgrim Zaterdag jl. 25 jaar als monteur bij de Maatsch. tôt expl. van Laagspanningsnetten alhier verk- zaam. HOOGEZAND. De bejaarde Zuide- ma, wonende aan de Beukemastraat, alhier, fietste op de Van Royenstraat in de richting Kielstertraat, die er recthoekig op staat. Bij de gevaar- lijke driesprong stond een vracht- auto, die het uitzicht belemmerde. Van de kom-Hoogezand naderde een auto; onze fietser reed door en botste te gen deze auto op, hoewel de bestuur- der nog trachtte hem te ontwijken. De wielrijder kreeg een ernstige hoofdwonde; in huize Taai door dr. v. d. Kooi verbonden, kreeg hij proces-verbaal, wijl hij geen voor- rang had verleend. Men moet maar boffen. De voordracht voor onderwij- zeres aan de ol. school te Krops- wolde bestaat uit: 1 mej. P. Hommes tijd. onderwijzeres aldaar; 2 mej. H. M. Bakker, onderwijzeres te O. Pe- kela en 3 mej. H. Mulder, idem te Sebaldeburen. De raadszitting is vastgesteld op Dinsdag a.s. ZUIDBROEK. Onder zeer grote be- langstelling, vond op de oude be- graafplaats de her-teraardebestelliag plaats van het stoffelijk overschot, van Jelle Antonides, lid van de bri gade Prinses Irene, die bij de bevrij- ding van zijn vaderland op Walche- ren sneuvelde. Na een plechtige rouwdienst in de gereformeerde kerk, onder leiding van Ds. Bosscha, volgde een grote stoet de gevallen strijder naar zijn laatste rustplaats. Bij de groeve werd het woord ge- voerd, door burgemeester Steenhuis namens het gemeentebestuur, door e enlid van de brigade Prinses Irene en Ds. Bosscha. De heer H. Antoni des dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Op een zeer goed bezochte ver- I gadering in het Hôtel Buining werd besloten tôt de definitieve oprichting van een afdeling van de Mij. tôt Nut van het algemeen. In het bestuur werden verkozen, Ds. van Mullum voorz., burgemees ter Steenhuis plv. voorz., K. Klim secr., Mevr. Grijpstra penningm., K. S. Broekema en E. H. Gasttman. Een ontwerp statuten en huishou- delijk règlement werd goedgekeurd en een contributieregeling vastgesteld. In principe werd besloten, tôt aan- sluiting in landelijk verband. Aan het bestuur werd opgedragen, een winter-programma uit te werken. In de gehouden vergadering van het comité Volksherstel, bracht de heer R. de Vries, verslag uit van zijn begeleiding van de auto's met in- gezamelde goederen uit deze gemeen te, voor de geteitsterde gebieden. De auto's waren bestemd voor de dorpen Dieteren, Roosteren en Nieuw- stad (Limburg). De ingezetenen wa ren uitermate dankbaar, voor de hulp en vol lof over de kwaliteit van de uit Zuidbroek aangevoerde goederen. TEN BOER, 4 Dec. Voor het Nuts- Zuurgraad Fosforzuur Kali pH pH P.citr. P.citr. Kaligehalte 1943 1945 1943 1945 1943 1945 4,9 4,8 62 24 26 5,0 4,9 68 53 29 29 4,8 4,4 112 64 56 39 4,8 4,8 27 27 28 24 5,2 5,3 90 67 41 25 5 4,8 126 61 50 35 4,8 4,9 47 43 32 29 4,7 4,9 85 69 62 33 De Bedrijfsvereniging „Slochteren en O" heeft in de afgelopen zomer grondmonsters genomen van geïnun- deerde percelen, welk ook in 1943 waren onderzocht. Het doel van dit onderzoek was, gevyaar te worden, 'elke invloed het water op de grond heeft gehad. De uitslag vindt U in bovenstaand lijstje. Het onderzoek werd beide îceren •erricht door het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen. Aile percelen zijn gelegen onder het dorp Harkstede. De grondsoort is kleirijke veen- grond. We gaan nu de verschillende de- len van het onderzoek even aaji een nadere beschouwing onderwerpen a. Humus, afslibbare bestanddelen (dit zijn de kleideeltjes) en zand. Het gehalte aan deze drie bodem- bestanddelen is niet achteruitgegaan. b. Zuurgraad. Uit de cijfers blijkt, dat de pH nagenoeg constant is ge- bleven. Slechts in één geval (perceel 3) is hij sterk teruggegaan. Een dergelijk sterke teruggang komt echter onder normale omstan- digheden ook wel voor, zonder dat een bepaalde oorzaak is aan te wij zen. De practijk heeft geleerd, dat een pH i 5 de beste is voor deze humus- rijke grond. (Voor zandgrond is de meest gewenste pH 5Y}). Het onder zoek wijst wel uit, dat er weinig of geen kalk uit de bouwvoor is ver- dwenen. We willen de boeren in het geïnun- deerde gebied dan ook waarscliuwen voor lukraak kalken. Alleen door grondonderzoek kan men gewaar worden, of kalken al, of niet, gewenst is. Onnodig kalk strooien betekent niet alleen overbodige uitgaven doen, maar ook kan de grond er in een minder gunstige toestand door wor den gebracht. Overkalkte grond is nadeliger voor den boer dan zure. Zure grond is in betrekkelijk korte tijd door bekalking te genezen. Het duurt even wel jaren vôôr er over kalkte grond, door middel van een oordeelkundige zure bemesting, de juiste pH weer heeft bereikt. e. Fosforzuurreserve. Deze wordt uitgedrukt in P. citroenzuur cijfer (P. citr.) De plaatsruimte laat niet toe nauw- keurig te verklaren, wat hiermede wordt bedoeld. We volstaan daarom met het volgende: Het P.citr. cijfer geeft aanwijzing hoeveel fosforzuur wil oplossen in 1% citroenzuur. Dit fosforzuur kan ook door de, plantenwortels worden opgenomen. Voor zand- en dalgrond wordt te- vens nog het P. getal bepaald. Dit geeft aanwijzing omtrent de hoeveel- heid fosforzuur welke in zuiver wa ter wil oplossen. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek te Groningen neemt bij haar adviezen de volgende richtlijnen aan: De grond is ruim voorzien van fosforzuur: a. bij bouwland op zand- en dal grond bij een P.citr. cijfer van 40, mits tevens het P. getal tenminste 10 bedraagt; bij een lager P. getal wordt een hoger P.citr. cijfer ver- eist; in de regel is men voldoende zeker als dit cijfer 60 of hoger is; b. bij bouwland op klei- en zavel- grond bij een P. citr. cijfer van 60 of hoger; het P-getal is op deze grondsoorten in de regel laag; c. bij grasland op aile grondtypen, ais het P-citr. cijfar van de zodelaag In bovengenoemde gevallen zal men de fosfaatbemesting in de regel zon- der grote bezwaren kunnen weglaten. Wil men echter geheel zeker zijn, dan is het geven van een lichte bemesting in normale tijden aanbevelenswaardig. (b.v. 200 kg. slakkemeel of super per De grond is voldoende van fosfor zuur voorzien: bij bouwland op zand- en dal grond bij een P. citr. lager dan 30, in het bijzonder wanneer het P-getal tevens lager is dan 5; b. bij bouwland op klei- en zavel- grond bij een P. citr. lager dan 25; c. bij grasland op aile bodemtypen bij een P. citr. cijfer in de zodelaag lager dan 40, vooral als het P-getal lager is dan 8. In al deze gevallen is een normale fosfaatbemesting nodig. Zijn de cijfers belangrijk lager, dan dient een extra zware bemesting gegeven te worden, indien tenminste voldoende fosfaat- meststof beschikbaar is. Bij cijfers, die tussen deze beide groe- pen inliggen, zal de grond als regel wel vrij voldoende van fosfaat voor zien zijn. Men kan dan volstaan met een normale tôt matige fosfaatbemes ting. (b.v. 400 kg. slakkenmeel of super per ha.) (Wordt vervolgd) Rectificaties. In ons vorig artikel zijn o.a. de volgende miszettingen geslopen: le. Een intensieve bedrijfsvoering zou voor ons land met zijn grote be- volkingsdichtheid niet minder dan een ramp betekenen. Dit moet natuurlijk zijn: Een ex- tensieve. 2e. Zo kan men zich langzamerhand vertrouwd maken met de voorberei- den voor een bedrijfsvereniging, wel ke in de toekomst misschien nodig zal blijken te zijn. Dit moet zijn: Zo kan men zich langzamerhand vertrouwd maken met en voorbe- reiden voor een bedrijfsvoering, wel ke in de toekomst misschien nodig zal blijken te zijn.

Nieuws- en Advertentieblad, Duurswold nl | 1945 | | pagina 2