Kapitein Gay abjsr' Een Burpmeester neemt afscheid van zijn Gemeente. DIERCNPARK ^gppjQp' Wie wordt ADY JUI ETCHFORD teEMMEN KNiRT EN' y QC'WEERT' VLUG EN QiLLlJK c.NEILiGEL^ 7 ZUIDBRCEk - PLAATSELIJK NJEUWS. SAPPEMEER. De heer H. v. Laan, Luth. Kerkstr., alhier, mon tcur bij de GADO, werd door de A.N.' W.B. benoemd tot wegemvachl-mon- teur, met als traject Sappemeer-Hoo- gezand-Kielsterachterweg-Bareveld- Stadskanaal, en als eindpunt Ter- Apel. Zijn standplaats is Sappemeer. De Chr. Gem. Zangvereniging ..Halleluja" dong Donderdag mee in een concours te De Leek. Het. koor, dat onder de uitstekende lciding staat van den heer G. W. Verver te Hoogezand, be'naalde in de afdoling uitmuntendheid een le prijs. Op 25 Aug. a.s. zullen door de V.v.V. grote langebaan-draverijen worden gcorganiseerd. In de gisteravond in het Bon- tehuis gehouden halfjaarl. vergade- ring van de Onderl. Veeverzek. Mij. te H.—S.. bleek uit het verslag van „Gentraal Bsheer" het volgende. .Ver- zekerd waren 335 runderen en ook 335 paarden voor in totaalf 470.510-— (resp. i 564.810.en f 285-700.De netto-schade van 16 dode paarden en 4 dode runderen was resp. f 4.070.17 en f 1156.29. De omslag bedroeg voor paarden 1.45 °/u (1.85) en voor runde ren 0.75 Vo ,(1.80). HOOGEZAND. Vorige week Z'a.ter- dag 27 Juli trokken de ouden van dagen van de Buurtvereniging „Kalkwij k-Lula" per Jan Pleizier naar de uitspanning Staalstra, waar het vrolijk toeging en waar een uit stekende stemming heerste. 's Avonds kwamen alien tezamen in 't cafe Redeker, om te genieten van een programma van muziek, voordrachten en songs. Een deel van het „Tianka" ensemble verleende medewerking. Een der „oudjcs" dankte het bestuur. Naar wij vernernen 'worden do Hoogezandster kinderen welke enige dagen de .gasten waren van pleeg- ouders te Heveadorp-Doorwerth, Za- terdagmiddag a.s. om half twee te Hoogezand terugverwacht. De auto's zullen hen naar het hotel Faber brengen. Van de Scheepswerf Gebr. Coops, zijn Donderdagmiddag te wa ter gelaten twee z.g. „kanoe's", ge- bouwd in opdracht van de Scheep- vaartunie te Groningen. De boten zijn waterdicht, niet gelast, doch geheel geklonken en gemaakt van gegalva- niseerd ijzer, zulks in verband met de bestemming, de riviervaart in Midden-Afrika. Thans zijn op stapel gezet een.paar sehepen, die moeten dienen voor het vervoer van tinerts in Ned.-Indie. NIEUW SrORTVELD TE HOOGEZAND. Ter gelegenheid van de opening van een .sportveld- aan de Spooi - straat te Hoogezand werd Donder- dagavond de wedstrijd D.E.G.Gado gespeeld. Uitslag 2—3. Voor de aan- vang van de wedstrijd sprak de hr. Pestman enkele woorden. De heer Gorter opende het terrain. SLOCHTEREN. De komende week houdtde burgemeester spreekuur op Maandag en Donderdag van 10 tpt 11 uur. ZUIDBROEK. Na een inleiding van den heer Broekman van Groningen werd wederom de Bestuurdersbond Noord- en Zuidbroek opgericht. Het voorlopig bestuur werd als volgt sa- mengesteld: Voorz. J. Vegter, Seer. F. Kriise, Penningm. B. Watermulaer In een bijeenkomst in de raadszaal werd in het bijzijn van het voitallig gemeente-personeei, af- scheid genomen van den gemeente- timmerma'n J. Jansen, wegens het bereiken van de pensioengerechtig- de leeftijd. De heer Jansen werd toegespro- ken door burgemeester Steenhuis die hem een welverdiende rust toewens- te en hem namens het personeel een bloemenmand overhandigae. Ook de heer Kruize, gem.-architect, sprak enige afscheidswoorden. In de woning van Abr. Klat ontstond door het vlamvatten van een petroleumvergasser begin van brand. Door toegeschoten huip van de omwonenden wist men de oranu spoedig mecster to worden. Kr werd enige schade aan het meubitair aan- gebracht. De verze-kenng dekt Je schade gedeeitelijk. MUNTENDAM en BORGERCOM- PAGNIE, Voor deze plaatsen zoeken wij goede correspondenten. Aan per- sonen, die reeds ais zodanig werk- zaam zijn of zijn geweest geven wi.i de' voorkeur. Soilicitaties aan de ic- dactic van ,,Hct Nieuwsblad MUNTENDAM. De volgende be- richten bereikten ons omtrenl wed- vluchten met postduiven: Vriendenkring", vanaf Devemei, af stand 110 km.: J. P. Bos 1 6 7 10 27; St Grofsmit 2 11 22 25; B. de Vnes 3 4 5 13 14 17 24 28 29 30. 35; H. Gruben 8; H. Pater 9 15 16 19 21 23 31 36 37 41; J. v. d. Laan 12 40; R- Grofsmit 18 20 26 33 34 39; P. Smit 32; Bouwmeester 38. Er waren 39 vo- gels in concours- Gelost werd om uur. De eerste duif arriveerde om 9.24 uur en 32 sec. ,,De Zwaluw". Evoneens vanai do- venter: A. Oldenburger 1 4 11 14; J Tonkes 2 3 6 12; D. Bosscher 5 Meijer 7 8 15; D. Bijlholt 9 10 13. SIDDEBUREN. Te Groningen legde mej. K. Lameyer, alhier, met suc- ces het examen at voor coupeuse- lerares. WESTERBROEK. Landbouwers en hun echtgenoten maakten onlangs een uitstapje naar Schiermonmkoog. Het reisjc is zeer in de smaak ge vallen. - - Zondagmiddag organ isqorde cie V.v.V. een kinderfeest op het oude voetbalveld, waar vcrsfhiU°^SPe" len en wedstrijden werden gehouden. Na afloop werden geldprijzen mtge- reikt. .laarvergadcring v.v. ..Westerbroek". Dinsdagavond hield de v.v. yWes- tcrbroek" haar jaarvergadenng o-.v. den heer J. Helmens in cafe Huts man; Het jaarverslag van de pen- ningmeester werd goedgekeurd. Het sloot met een batig J^o.(Het be stutir is IHelmens, voorz.; K. Postema, seer.; |H. v. Dijken, penn.; W. Huismans en B. Kielman; voor de kascomm. wer den wegens aftreden van den heer J. Sagel gekozen de heren Jac. Wes- terdiep en K. Mulder. Wegens uit- breiding van het ledental men is voornemens dit jaar met 6 elflalleai uit te komen in de bond werd de elftallencommissie tot 5 leden uitge- breid l.w. de heren B. Kieiman. J. Buurman, K. Luiken, Jac. Wester- diep, E. v. Dijken en als reserve J. Rodermond. MOORD TE ASSEN. In de nacht van 1 Aug. om drie uur werd de vrouw van de landbou- wer J. Stevens te Assen wakker door gestommel op de zolder. Zij wekte haar man, die zich naar boven begaf. De vrouw hoorde hem roepen: „Wat moet je daar?" waarop een hevig tumult volgde. Er ontstond een vechtparlij, waarbij de heer Stevens van de trap viel of er afgegooid werd. Hij was onmiddellijk dood. Het onderzoek wees uit, dat de da- der, wien het waarschijniijk om kle- ren te doen was. omdat een grote parlij kleding gereed stond, om te worden meegenomen, zich waar schijniijk in de boerderij heeft laten insluiten. Doordat de vrouw*die juist de vorige avond haar derde kind ter wereld had gebracht al- leen met haar kinderen thuis was, kon zij de politie niet waarschuwen. Het gebeurde werd pas ontdekt, toen voorbijgangers in de vroege ochtend hulpgeroep hoorden. Men vermoedt dat gevluchle Duitsers de moordbe- dreven. NIEUWE SCHANS. Door de rijks- ambtenaren werden 2 personen uit Groningen aangehouden, die illegaal de grens naar Duitsland wilden pas- seren. Een halve kg. en 1 kg. thee, die in hun bezit werden bevonden, is in beslag genomen. HARLINGEN. J.l. Vrijdag werd alhier proefgevaren met de op de werf der fa. Amels te Makkum ge- bouwde viskotter ,,Karel Doorman" (TX 24), waarin geplaatst een 2-cyh Werkspoormotor welke bij 500 omw. 105 PIC. ontwikke.ll en welke motor is ingebouwd door de Mach.fabr. en Rep.bedrijf D. E. Gorter te Hooge zand. Het schip is uitgerust met een straalbuisroer en is zeer modern in- gericht. Het behaalde een snelheid van 9 mijl en werd zeer tot genoe- gen van den eigenaar, den heer Vis te Texcl, door dezen overgenomen. Het schip vertrok direct naar Texel. ceel van Bakker Tepper in gebruik te geven voor de oprichting van een speeltuin. Waartoe werd besloten. Verder heeft het college voorstel- len betreffende de heffing v. school- geld voor het bewaarschoolonderwijs, wijziging van de begroting 1946 en 't. aanbrengen van een bewegingsin- richting aan de Bonthuizerbrug. Ten slotte heeft de raad zich uitte spreken over da bezetting van deaaii de Westerschool bestaande vacature an onderwijzeres. Op de voordracht zijn vermeld:' Mevr. K. Kauffeld-- Palje, Sappemeer; 2. Mej. B. F. Klip- huis, Eexterveen en 3. Mej. H. M. Baas te De Krim. De Commissie, die de gchoofsbrie- ven van de nieuwe raadsieden on- derzocht was samengesteld uit de h.h. Fabricius, de Wit en Lieberom. De brieven werden in orde bevon den. De raad besloot tot aanbesteding van de bewegingsinrichting van de Bonthuizerbrug. De opdracht werd gegeven aan de N.V. WerkspOor. Ter voorziening in b.g. vacature van onderwiizeres koos de raad no. 2 van de voordracht. Besloten werd tot opheffing van de school V.G.L.O. Tot leden van de stichting Woning- bouw Sappemeer werden benoemd de h.h. J. Haaksma en J. Schothorst. Tot slot van de zitling sprak de burgemeester de scheidende leden toe. Wij komen in ons volgend nummer op deze vergadcring terug. SPORT. AFSCHEID VAN NOORDBROEKS WND. BURGEMEESTER. Onder voorziterschap van den heer J. A. Teenslra, wnd. Burgemeester, kwam de Raad van Noordbroek Maandag bijeen ter behandeling van enkele ipgekomen stukken. Het ver- zoek van 't Burgerlijk Armbestuur om f 1000.— subsidieverhoging werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. toegestaan. Na afloop der agenda sprak de heer TEENSTRA, in verband met zijn benoeming tot Burgemeester van 't Zandt woorden ten'afscheid en hoopte dat het Noordbroek goed mocht gaan. Daarna sprak eerst Wcthouder G. KOSTWINDER, de overige raads ieden en tot slot Wethouder KRUI- JER. Allen brachten den vertrekken- den voorzitter in. harlelijke woorden dank voor de prettige samenwerking en spraken de hoop en de wens uit dat het hem in zijn nieuwe gemeen- te goed mocht; gaan. Hierna bleef men nog enige tijd.gezellig bijeen. VERGADEUING VAN DE RAAD DER GEMEENTE SAPPEMEER op-Vrijdagavond 2 Aug. 1946. Onder de ingekornen stukken be- vindt zich een schrijven van de raadsfractie van .de C.P.N, inzake de turf welke aanvankelijk in deschuur van ,,De Wiidervanck" was opgesla- gen en even .voor de bevrijdingsfees- ten naar buiten werd gebracht. Ver der bevindt zich onder deze stukken een verzoek van Mc.i. Tr. Moerke om ontslag als onderwijzeres in de nut- tige handwerken, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. rt Het college van B. en W. stelt de raad voor het terrein aan. de Molen- straat, gelegen achter het Verzor- gingshuis en grenzendc aan het per- H. I'RUITDISTRIBUTIE. V/ie in aanmerking wenst te komen voor een nadcr te bepalen rantsoea appelen, peren of pruimcn, moet vodr 8' dezer de bonnen 4*53 en 9^3 alKC- meen bij zijn groente- of fruithan- delaar hebben ingeleverd. Kegelen. Op de kegelbaan van het Hotel Faber worden van 15 t.m. 24 Aug. a.s. door de Noord Ned. ICegel- bond grote wedstrijden -georgani- seerd. Het programma geefl aan: Korps- wedstrijden A. B, C en D; Personele wedstrijden A en B. ICampioenswed- strijden, Vrije Baanwedstrijden eii Propagandawedstrijden. Er biijkt grote belangstelling te bestaan. De regeling berust bij de acht clubs te Hoogezand—Sappemeer gczamenlijk. In het erecomite hebben zitting de heren J. Tuin, A. W. Stronkhorst en de heer S. Wigboldus te Zuidbroek, erelid Van de N.N.K.B. Handball Te Zuidlaren werd j.l. Woensdag een handbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal van het Kaderbataljon aldaar en S.V.H. I, dat met 4 invallers uilkwam. Met de rust was de stand 1—4 in 't voordeel der gasten, terwijl dc eindstand 6—9 werd. De spelers van S.V.H. vonden- bij de militairen een zeer gastvrij ont- haal. Het is de bedoeling dat binnenkort het Kaderbataljon een tegenbezoek aan S.V.H. zal brengen. FINANCIeN EN ECONOMIE. Jaarverslag Veenkolonialc-Bartk voor Hypotheek en Scheepsverband. Donderdagmiddag vergaderden de aandeelhouders van de Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheeps verband, Sappemeer, in het hotel ,,Struve". Uit het jaarverslag 1945 biijkt, dat 'de balans sluit; met- een; bedrag van f 2.688.971.33 VL De ver- lies- en winstrekening sluit met 130.820.45, waarin een netto winst van f 64.658.36. Van dit bedrag wil men f 45.716.80 aariwenden voor het uitkeren van 4 - "hdividend en I 18.941.56 reserveren voor nog. onbe- kende belastingbedragen. - j VEILINGBERICHTEN IIOOGEZAND—SAPPEMEER. Vrijdag 2 Aug. 1946. Platglaskom- kommers IA f 11.Idem I f 11.00- f 12.00; Idem II f 1-00f 8.00; Bloemkool IA f 50.00f 54.00; Bloem- kool I f 37.00—f 46.00; Idem II f 23.00f 27.00; Meloenen f 78.00— f 134.00; Perziken I f 29.00.1 Alles per 100 stuks. Tomaten A I 25.00f 27:00 Idem B f 23.00—f 25.00; Idem C f 22,00f 24.00; Pronkbonen.I 57-00— f 63.00; Stamslabonen f 62.00f 94.00 Tuinbonen f 11.80f 12.30; Kroten f 12.00f 14.00; Rode Bessen f 30.00— 50,Druiven f 300.00—f 330.00, Rabarber f 5.30-f 6.10; Rode kool 10.80—f 12.60; Witte kool f 5-80— I 9.10; Savoye kool f 17.20f 9-00; Andijvie f feO—f 9.80; Augurken A f 72.00—f 98.00; - Idem B f 51.00— f 55,00. Alles per 100 K.G. Kropsla I f 5.40—f 6.30- per 100 kro'p. Prei f 11.00—f 19.00 per 100 bos. Een stampvG'llc, met bloemen ver- sierde raadszaal, waarin wij o.m.' vele burgemeesters van oniliggende gemeenten en het bijna voltallige po- litsecorps opmerkten, wees erop, dat deze vergadering van Hoogezands ge- meenteraad geen gewone zitting was. Dinsdagavond heeft burgemeester J. Tuin officieeT afscheid-genomen als burgemeester. Nadat verzoeken van den heer J. Tuin om ontslag als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, van Mej. J. H. Klimp als onderwijzeres aan de O.L. School te Hoogezand en van den heer J. Hoogteyling als tijdelijk le- raar aan het Instituut Hommes, wa ren behandeid en goedgekeurd, nam Burgemeester TUIN het woord. Hij vertelde dat het juist 9 jaar geleden was, dat hij zijn benoeming ontving. De periode van 9 jaar is echter onderbroken door de Duitse bezetting. Tot zijn vreugde constateerde hij dat de loestanden die wij in Ne- derland de enige juiste vinden, thans terugkeren. De heer Tuin is de raad erkente- lijk voor de wijze waarop deze hem terzijde heeft gestaan, want het is de tsak van de Burgemeester leiding te geven aah de energie die via de Raad uit de gemeente zelve n»sr vorcn komt. Het besluit om ontslag te nemen is zeer moeilijk geweest, maar in het bepalen van zijn loopbaan is men niet altijd slechts afhankelijk van zicli- zelf. Spreker -is verscheidene keren in andere delen des lands geweest, maar het is zijn mening, dat de wederop- bouw hier in het Noorden met meer enargie is ter hand genomen dan el ders. Natuurlijk zijn ook hi'er onte- vredeneri, natuurlijk wordt ook hier gekankerd, maar de wil tot weder- opbouw is er. Tenslotte dankte de burgemeester de wethouders en alien, die in ge meentedienst met hem hebben sa- mengewerkt, alsmede de lnwoners van Hoogezand. Hij sprak de hoop uit,, dat Hoo gezand, dat thans reeds tot de vooraanstaande gemeenten in dit gewest beschouwd wordt, een bloeiende plaats zal worden. REDE VAN DEN IIEER A. KLOK. Toen de heer Klolc het woord nam, vervulden hem, zo zei hij, gemengcR gevoelens. Hij releveerde datgene, wat gedurende de ambtsperiode van den heer Tuin tot stand was geko- men: de a&nkoop van Instituut Hom mes cn inrichting daarvan tot Gem. H.B.S., het bouwen van Gymnasiiek- lokalen in scholen, oprichting van 'n Ambachtsschool, verbctering van schilletidc wegen, demplng van de Molensloot, vorbreding van Spoor- wegovergangen, aanleg van de be- graafpla.ais „Stille Hof", voorberei- ding der UHbreidingsplannen, verbc tering Politieburcau en Brandweer- kazerne, bovendien kwam de grens- wy/iging met de gemeente Slochteren tot stand. Onder leiding van Burge- Pster Tuin is Hoogezand niet al- geworden een prettige woonge- meente, maar ook een industrieplaats van betekenis. Na gesproken te hebben over -het werk van den heer- Tuin'-op -jnaat-. schappblijk gebied, zijn houding tij- dens de bezetting en de snelle bcuw van een nieuwe Hoogezandster Brug, dankte spreker - den burgemeester voor de prettige, samenwerking, en bood hem namens de raad en het gemeentepersoneel, van hoog tot, laag een album aan, vervaardigd door Kgntoorboekenfabriek „Atlanta". Het titelblad is ontworpen en vervaar digd door den heer Nico Bulder, de foto's zijn van den heer Foikers te Groningen, KWBKERSBELANGEN. Vcilingsvereen. H— S. Volgende week veiling op, Maan dag, Dinsdag, Woensdag en .Vrijdag. Andijvie mag niet anders aangevoerd worden dan in kisten van 8 kg. Sappemeer, 2 Aug. 1946 Mej. Quirijns bood MevrouwTurn A'njers aan; WETHOUDER PLINS1NGA AAN HEX WOORD.. Wethouder Plinsinga gaf aid; zijn mening te kenhen, dat het afscheid van den heer Tuin juist nu, in-"deze tijd .vaVe.' vernieuwing, een grote te- gehvaiier is voor" Hoogezand, \vaar men thans een man met daadkfacht en energle aan het hoofd moet heb ben. Hij achtte het een lichtpuntje dat de heer Tuin een plaatsjc in het Provinciehuis Rrineemt - of heeft omdat hij dan wellieht ,,uit" de grote- breipot. waar - de gemeenten als iiongerige kindertjes omheen lopen, het extra hongerige kind Hoogezand, dat zo hongerig omdat het in de groeijaren isf.een extra lepel zal geven. Verder voerden het woord: de heer FENJES, namens de fractie P. v. d. A, de heer O. Smit, namens de Ker- kelijke groepen en de heer Th. Hel- iinga, namens secretaries, politie-, gemeente- en Distributiepcr§oneeL Burgemeester TUIN beantwoordde de sprekers. Zijn streven als lid van Gedepuieerdes Staten zal zijn naar een eigen maaischappelijke positie van de Gemeenten. Hij twijfelt er niet aan, dat er een opvolger gevon- den zal worden die evengoed als hijzell leiding zal kunnen geven aan, en passen in Hoogezand. Na de beeindiging van de officiele vergadering werd het woord gevoerd door den heer HOOGKAMP, burge meester van Veendam, voorzitter van de Veenkoloniale Burgenieesterskring de heer REMMINGA, burgemeester van Harer,, de heer STRONKHORST, burgemeester van Sappemeer, de heer DE. WIT, burgemeester van Wildervank en den heer, F. ROUKE- MA, burgemeester van Zuidlaren. Ten slotte sprak Mej. TJ. SCHOL- TENS. vertegenwoordigster -van He- veadorpDoorwerth, die een glas-in- loodraam in het Gemeentehuis aan bood. De Burgemeester dankte vr.or de sympathieke tot hem gerie'nte woor den. IN HET HOTEL FABER. Na de vergadering in het Gemeen tehuis volgde een on-officiele bijeen komst in het hotel Faber, waar men den burgemeester eh zijn familie verwelkomde door gezamenlijk. staande het Hoogezandster volksiied te zingen. De heer BOLT; sprekend namens de federatie van buurtverenigingen, belichtte de eenvoud. vah den - heer Tuin, de kaime en rustige sfeer, die van iiem uitgaat. Namens de burgerij bood hij hem een haikist aan. Mevr. Tuin ontving bloemen. Vervolgens spraken de heren SCHREUR, namens de. onderwijzers' H H VOS, namens de buurtvereni ging M.T.S. en H. TUIN, broeder van den heer J. Tuin, burgemeester van Finsterwolde. Burgemeester J. TUIN, ;voor het laatst te Hoogezand sprekend; in de kwaliteit waarin' hij- dat: zovele ma- len heeft. gedaan, memoreerde het prettige van zijn werkkring hier ler plaatse en de moeite die het hem kostte als zodanig afscheid, te nemen. Hij: achtte- de-- hem Aoegezw'aaide lof te groot. -- Hij -sprak de hoop uit, dat, Hooge zand in* 'de -toekomst zal worden, wat diet -thans reeds in vele opzich- ten' is:-*dc tweede plaats -in ,;,.de pio-^ vincie Groningen, en dat de inwo-' ners hem en zijn vrouw in herinne- ring zullen houden als mensen, die gedaan hebben wat ze konden voor bloei der gemeente. Het Tianka Quartet o.l.v. den heer Wever bracbt enige nummers ten ge- hore. UIiTUEIKING DIPLOMA'S EN BEVORDER5NC. LEERLINGEN AMBACHTSCHOOL. Woensdagmiddag vond de uilrei- king van diploma's plaats flan leer- lingen van de Gem. Dag-Ambacht- school. Aa'nwezig waren o.m; B. en w; en de commissie van loezicht. Na opening van de bijeenkomst door burgemeester J. Tuin, hield, de di- recteur, de heer Hoek een toespraak. De burgemeester voerde eveneens het woord. Hij decide mede, dat de plannen lot de bouw van een nieu we ambachtschool in een vergevor- derd stadium Verkeren.- De heer Hoek bood den burge meester. als stoffelijke blijk van wnardering ee'n fraaie kandelaar aan. Daarna werden de ouders in de gelegenheid gesteld een tentoonstel- ling van wcrkstukken der leerlingen te bezichltgen en een kijkje te ne men in be smederij aan de M. Vc- ningastraat.- Het diploma ontvingen in totaal 25 leerlingen, n.l. 24 afd. metaalbe- werkers en 1 schiider. A. MetaaVbewerkers: A. Baliema, J. Broekema, H. K. Deen, T. E. v. Dij ken. R; Koftholt, R. Mulder, H. Patje, C. Pieters, S. D. Smittenberg en P.; Vegt, alien te Hoogezand; A, Moesker, J. Ra.spe, T. Swiers en A. Teuben, alien te Sappemeer; H. Ra- keina, J. O. v. d. Hofst en H.,. Ver der te Zuidbroek; J. Brondijk en W. Dijkgat te Noordbroek; R. Hooites, R. Noordman, C. Spakman, J. van Timmeren en H„Vos te Slochteren. B. Schiiders: U. v. tl. Werf te Sap- pemeer. BeVorderd van dc le naar de 2e klasse werden: Afd. Schilders: P. J. Drent en J. Rensema te Hoogezand. Afd. Metaalbewerkers 1 A:. S. Bosgraaf, C:' H: Jullens, Henk Loc- horn, Herm. Lochorn en H. Nieu- wold, alien te Hoogezand; W. van Hoeven, Sappemeer; R. Schomakeren J."-- Rijnvis, Slochteren;-.TI. Bakema. Zuidbroek; B. Bos. W. Hogehberg en H. H. Koopman, Westerbroek; F. Kerlien, Kropswolde; H. v, Brug- gen, Nieuw-Compagnie. I B: R. Hamminga, J. Hooyer, H._ W. I-Cloppmg,. L. J; Mulder, J. Schoi- tens, J. Vonk-en G. J. Wessels, al ien te Hoogezand; S. Seip en,.,J- H. Winkei, Sappemeer; J. D, Start, S. Vedder en T, Tonkens, Zuidbroek;. J, Zeeman. Noordbroek; RiTonnis,; Zuidlaren;: C, Sagel en W. Schvijer, Westerbroek; J. Blauw en T. Land man, Kibl; waarvan drie voorwaar- delijic. 9 leerlingen konden nietwor- den bevorderd. Aid. Timmeren: F. H. Eerhard, A- Gecrdes, A. Huizinga, K. Kuipers, J- J Rijicens en T. Zuur, Hoogezand; E. Koning, G. H. Wilbrink en, A. Wolthuis. Sappemeer; H. L. Duur- kens, J. Groen; B. Muurman, R- Staai,G. v. Timmeren en K. Zwane- veld, Slochteren; T. Hut, Zuidbroek, waarvan drie v.vv., twee niet bevoi- derd. Voor -de nieuwe cursusw.erden oi leerlingen ingeschreven. Bij. de aan- vang van de nieuwe cursus zal het aantal leerlingen pirn. 135 bedrageri. Op 7 Sept. begint weer. een cur sus scheepsb.-vakopi. in bedrijven. EXAMENS. Voor hot, door de Vereniging van Lerarcssen in het Modevakondeiwijs gehouden, examen slaagde nrej. M- Reinders, Smitslaan, Hoogezand,, die werd- opgeleid do'or'-de ;Mode-Vak- school -Dames Wehrmeijer, Hooge zand. Mej. T. Sloot te Kielwindeweor slaagde voor het examen coupcusc. Zij werd opgeleid door mej. J. Delc- ker, Kielwindeweer. WESTERBROEK. ..De heer J. G. Wortclboer, alhier, legde met succcs het eerste gedeeltc van het notarieei examen af. GEEN VISSERSLATIJN! Bij -"het" visSen in de Bergse.plas heeft een Rotterdamse jongeman een ijzeren geldkist opgehaald; die spaar- bankboekjes,vportefeuilles en diverse papieren bevatte. Een en, ander bleek afkomstig -te zijn van een weduwe. bij; wie enige maanden geleden een inbraak was gepleegd. PETROLEUM VOOR IIOOKDOEL- EI'NDEN EN WERLICHTING. Bon 45 t.e.m. 48 van kaarr UA 510 bon 45 en 47 van kaart UB 510, bon 72 vhn UC 510 en bon 127 van kaart UD .510 zijn voor de ma an a Augustus aangewezen voor; 4 liter petroleum per bon. Met uitzondering van de laatste bon waarop slechts 2 liter kan worden gelcocht. 81. Vanuit haar schuil- plaats, achter. het.bosje,. had Alisa, de dochler van den schaapnerder, de.vlucht van Gayen Roy gevolgd. ,.lk moet, hen helpen-", dacht zij. !„De stroom om het- eiland is zeer sterk." FEUILLETON. door CHARLES GARCIVE. 68) Wanneer iemand een maakte op de afwezigheidvanden bruidegom, antwoordde de blonde schoonheid met een glimlach. Hii is op reis voor zijn gezondheid. We verwachten hem niet terug- vobr het laatste ogenblik." Maar Lady Letchford was en bleei als volgt samengesteld: Jac- Ik twijfel er ongerust. „Wie zegt je, dat hij er..geen- wereldreis van maakt?" lamrnerde zii Je weet zclf, hoe vreemd hy de laatste tijd was! Zal ik je eens wat zeceen ik geloof nooit, dat hij nog aan die hele trouwdag denkt!" U zult het zien!" zei Rose met een stralende glimlach. ,.Hi.i zal terugko- fficn en dan zult u zich voor mets bezorgd gemaakt hebben!" „Alles goed en wel," zei Vane som ber op een avond dat hij zijn zuster naar huis bracht van een bal, waar ze nieuwe lauweren geoogst had- Ik wil je niet ontmoedigen, maar ik zou alleen niaar even willen- opmer- ken dat het Ruwelijk was vastge- cteld on de dertiende. en dat het van- daag de zesde is, en dat we in geen maand een teken van leven gekie- geja 6over 66n week is de trouwdag dan ook geen ogenblik aan, of hij is op de thuisreis Over een week ben ik Lady Letchford. Heb je mijn japon al gezien? Worth heeft zichzelf overtroffen. Ik heb altyd ge- zegd, dat ik de best-geklede bnnd van de twintigste eeuw zou zyn als ik eens trouwde, en dat zal ook uit- komen." Op diezeifde zesde Juni zaten May en Carrie in hun kleine huiskamer, met de deuren naar de tuin wyd- open. May legde de laatste hand aan een aquarelletje en haar zusje keek bewonderend toe. ,Haast klaar, May?" vroeg ze .ten slotte. j,Ik wacht al een kwartier op het ailerlaatste streepje. Hoeveel krijg je daar nu voor?" 4,Twee pond. Pas op, dat je het vooral niet vlekti ,,'t Is beeldig, May ik zou er vij - tig pond voor geven als ik ze had- H6 daar loopt dokter Gordon! .Die zal' toch niet hier naar toe kome."' Je zlet hem gewoon nooit meer en vroeger kwam hij zo dikwijls aan lopen of thee drinken als hi) in ae buurt moest zijn! Ja, waarempel, hi) komt hierheen!May, vind )e ook niet -dat iemand met zo'n figuur eiee'nlijk officier had moeten worden inplaats van dokter? Dan zou hi) helemaal geen rust meer gehad heb ben, denk ilc. Ik weet nu al vyf ]on- gedochters die gewoon weg zijn van „St!" zei May waarschuwend, toen er voetstappen klonken op het grind- paadje. Het volgend ogenblik stond Graham Gordon in de open deuren. Sedert zijn gesprelc met May op dien avond bij het hek had hi) zich volstrekt niet aan haar opgedrongen integendeel, hij scheen haar te vermijden zoveel hij maar kon. Opk nu scheen zijn bezoek in de eers-e plaats Carrie te gelden. .O," zei die jongedame met be- minnelijke oprechtheid. „We hadden het juist over u, .dokter dat we tegenwoordig nooit meer iets van u te zien krijgen. Ik \yas al bang, dat ik mazelen zou moeten krijgen, wilde ik u nog oo.it terugzien!" (■Hij -'lachte. Spraken jullie werke- liik over mij? Te veel eeri' zei ni), met een zijdelingse blik pp die zwijgend bij het-raam stond- .Mevrouw Baldwin stuurt nve naar je toe, Carrie. Je zou komen tennis- sen en je kwam maar niet opdagen* „Precies," zei Carrie kor.-ltjes. .,11c neb een gelofte gedaan, dokter, dat ik van mijn leven nergens meer heen- ga zonder May. Je krijgt 'naar met geen stok naar een of ander pretje het is gewoon idioot! En nu zal ik in huis moeten verkwijnen'als ze mij m'n zin niet geeft." Als u dan meieen maar eens met haar meegiug?" stelde hij voor. May aanziende. „Ik ga ook weer Ip- TUrf naar de Gange en kan dan in triomf voor mevrouw Baldwin bren gen. Ze zal erg talij zijn, u te zien." May aarzelde, maar Carrie sprong op en stormde de gang in. "..Hier is je hoed, May!" hijgde even later. „En hier is je jasje! hebt haar nog nooit zien tennissen, dokter! Het zal een -openbaring voor u zijn!" Een groot,, vrolijk gezelsehap was op de tennisbanen van de Grangc- bijeen. De, meesten hadden May, die zo teruggeirokken leefde, nog, nooit gezien; anderen kenden haar uitsliii- tend als de schooljuffrciuw, en me vrouw Baldwin, bewoog zich tussen de groepjes door en legde tactvol uit, hoe het kwam. dat zij zo'n welkome gast in dit oud patriciershuis was. ,,0 ja, zeker, ze is -hier onderwij zeres," zei mevrouw Baldwin, „maar het is een heel bijzonder geval.U herinnert zich den heer Dalton, den millionair en financier? Wei, dit zijn zijn dochters onverwachte tegen- slag heeft hen genoodzaakt, in hun eigen onderhoud -te voorzien. Mooi? Ja, ze is heel mooi, het arme kind." Het „arme kind" scheen zich in'cus- sen best te amuseren. Niets zo goed als; een gezond'spel om alleriei m'ui- zenissen te verdrijven. May's wan- gen gloeiden, haar ogen blonken, en haar rode lippen lachten bijna even vrolijk en zorgeloos als vroeger. „Je zusje speelt merkwaardig goed," zei Graham Gordon, die haar geen seconde uit het oog verloor, tot Cai' "'•,.Ja,-vindt u niet?" riep'Carrie, die met 'n tijdschrift liet bewaaieren door de jonge Baldwin '- van Eton College! die op de wanhopigste wijze zijr\ hart aan haar vcrloren had en-die ze door haar geplaag aan de rand der yertwijfeling bracht. (Wordt vervo'lgd). - g

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2