6a JLJady Jj waarin OP GEN OMEN O Q ST »G O O R EC'H T VAN 18/1 en het NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Het beleid van Minister Gielen. Verwachtingen zijn men kan geen pijlers waarop bouwen. ;v,rf|. Eerste jaargang WOEN5DAG 7 Aug. 1946 No. 2 VERS CHI J NT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE-'GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROF.K - MUNTENDAM ■.-* De bewegingsinrichting aan de Bonthuizerbryg. Auto fn het Winschoterdiep, Wie wordt ETCHFORD iMM I ABONNEMENTSPKIJS: f 1.25 p. kwarlanl,- Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbc-taling). PRIJS; DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleinljes als te koop, (e huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaling).. Uitgcefstcr: Scggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,.Hel Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Rcdactieadrcs: Hoofdstr. G. Hoogezand. Tel. 213 en 211 Noch ontplooiing van kunstzinnigc gaven, noch geestelijke cn lichamelijke Vpvoeding mogen geschaad worden Van de binnenlandse gebeurtenis- sen Van de afgelopen week treedt het meest op de voorgrona de interpel late Joekes in de Tweede Kamer. Wij herinneren nogmaals aan de fciten, welke tot deze interpellatie hebben gelcid. Minister Gielen, de nieuwe bewindsman op het departe ment van Onderwijs, Kunsten eh Wetensehappen is hard van stapel gelopen. Hij begon met aan te drin- gen op een huiswerldoze week en verbetering van dc salarissen van het onaerwijzend personeel bij het L.O. Daarna begon hij met reorgani- satieplannen voor ziin departement, welke o.a. inhielden het ontslag van een aantal ambtenaren, w.o. een drietal directeuren-generaal, en op- heffing van de Rijksdienst voor Li chamelijke Opvoeding en Sport en de Stichting Nederiandse Onderwijs Film. Dat alles heeft in de kringen van de Partij van,' deArbeid onge- rustheid gewekt, welke geleid heeft tot de interpellatie van den heer Joekes. Deze stelde de, minister een tiental vragen, waaronder zeer scherpc. Do heer Joekes vroeg dc minister o.a. of.de minister de afta- keling van het onder zijn leiuing staande, door zijn ambtsvoorganger ihet zorg opgebouwde, overheidsap- paraat de meest doelmatige wijze acht tot het voortzelten van dc ac- tieve cultuurpolitiek van zijn voor- gangeiy Op cleze vraag untwoordde Minis ter Gielen, dat niet van aftakeling gesproken mag worden, omdat het komende apparaat doelmatiger zai zijn don het hnidigc. Na boaniweording van de vragen door den minister, op geestige en openhartige, maar hier en daar ook, enigszins boctvaardige wijze, ver- klaai'dc de heer Joekes, dat hij 'het antwoord „teleurstellend en niet uc- %-redigend" vond. In de kamer was een storm onl- ketend, en het zag er aanvankelijk somber voor de minister hit..Maar spoedig keerde het getij. Ondanks de l'elheid' van de interpellatie van Mr. Joekes, durfde de P.v.d.A. het blijk- baar niet aan een conflict uit te lok- ken, en de heer Goes v. d: Naters, de fractie-voorzitte'r deed water in de wijn door een enigszins verzoenend en tarn betoog. Mr. Joekes vroeg den bewindsman nog1 zich, rustig te be- raden, alvorens tot uitvoering der 7sv-,- piannen over te.-gaah.~En. zo is de gehele zaak, die aan alle zijclen zo- veei stof heeft doen opwaaien, popu- lair gezegd, met een sisser geeindigd. Misschien is de zaak wel wat te vdsli hpgeblazen, omdat' hethier slechts piannen betrof en geen d.r,- den.'Toeh zou de minister goed doen bij zijn beleid to denken, dat het on derwijs een zaak is, die van het grootste 'belang is. voor het opgroeiend geslacht, omdat -daarvan het ontwik- kelingspeil van het toekomstige voile van Nederland zal afhangen. En dit onderwijs houdt in een behoorlijke lichamelijke opvoeding en sportoplei- ding. Verdcr is het doen genieten van Vcrhoging schoolgcld voor Bewaarschoolonderwys. Wij willen nog twee punten. welke Vrijdag j.S. inde vergadering der Gemecntcraad van Sappemcer zijn besprolcen, onder do loupe, nemen. In de eerste plaats" de bewegings inrichting waarmede de Bonthuizer- brug zal worden uitgerus'c. Het is de bedoeling van deze. brug een te maken, die voldoet aan de eisen des tijds, daarom is het nodig een electrische bewegingsinstallatib aan te brengen. Bij de N.V. Werk- spoor le Amsterdam en »de Noord, Nederiandse Machinefabriek werden dffertes aangevraagd. De' N.V. Werkspoor biedt.- een at n- riierlcelijk duurdere bewegingsin richting aan (f 28.000 incl. bijkomenT dc kosten, tegen f 19.000 dc andere aanbieding), doch. deze inslailatie heeft enige voordelen boven de an dere, weike niet mogen worden on- derschat. In '"de- -eerste plaats ge- schiedt, de aandrijving aan beide zij den van de brug. Verder geschiedt het heerlaten van de val op een zo- danige gepatenteerde wijze, dat zij bij het naderen van het ..eindpunl wordt" afgeremd en dit onhoorbaar b'ereikt/De aanbieding van de Noord Nederiandse Machinefabriek behelst een bewegingsinrichting 'met eenzij- digeaandrijving, terwijl. het ncerla- ten van de val, met eindsnelheid nul, aangezien 'dit een patent is van de N.V. Werkspoor,'.niet mag worden nagemaakt. Zoals wij reeds vermeldden word door de raad besloten het bouwen van de installatieaan te besteden bij de. N.V. Werkspoor. 1 Aan dc raad is voorgelegd een voorstel van B. en W. tot vcrhoging van het schciolgeld voor bewaar- fichoolonderricht, tmet dien verstan- dc, dat' dc heffing zal plaatsvinden op grond van inkomen en gezins- grootte. Het minimum vverd vastge- steld op f 0.15 per week, het maxi mum on f 0.50 p. w. De raad kon zich met dit voorstel niet verenigen. Men meende dat dergelijke hoge tarle- ven de ondergangjnoesten betekenen van het bewaarschoolonderwljs. H>»1 gevolg iS' gewecst, dat B. en W. het voorstel "hebben teruggenomen, en een n'cuwe schaal zullen samenstel- len. welke t.z.t. arn de raad-zal wor den voorgelegd, ware kunst in welke vorm ook een zaak van zo essentieel belang voor het cullurele niveau van ons volk, dat een ieder, wien de gave tot kunstzinriige uiting in kleur, klank, lijn of woord Is aangeboren, in de gelegenheid moet worden gesteld deze gave !e ontplooien en in dienst te stellen van de cultuur van de mensheid. Alle besparingen hoe belangrijke bezuinigingen het ook zijn die deze kardinale punten aantaslen zijn uit den boze. Aan de andere kant moet rekening genouden worden met de weinig rooskleurige financiele positie van ons land, en moeten alle maatregelen, die besparing betekenen, zonder dat zij enig nadeel betekenen voor het geestelijk- of lichamelijk onderwijs, en deontwikkeling van'de schone ;kunsten, worden toegejuicht. - INBRAAK BIJ CIRCUS STRASSBURGER. Bij circus Strassburger, dat mo- rrienteel in Amsterdam staat, is in- gebroken. waarbij enige duizenden guldens zijn gestoien. De inbrekers moeten zeer goed. op de hoogte zijn geweest van de situa- tie bij het circus.. Want niet allecn heeft de uitgebreide bewaking niets van de inbraak gemerkt, bovendien is de inbraak juist geschied op 'n tijdstip dat er geid in kas was. Het is n.l. ge- bruikelijk, dat de kassiers de inhoud van de kassa 's avonds meenemen. Op de bewuste avo'nd had de kassier echter de opbrengst van de voorver- koop voor het weekeinde in de kassa geiatfen. VVERD EEN AANSLAG VOORBERE1D OP TRUMAN? Associated Press meld, dat een niet geidentificeercie man werd gearres- teerd wegens - het .felt, dat hij presi dent Truman zou hebben willen. om het le.ven brengen. TWEE DODEN. Zaterdagmiddag is nabij de Cen- trale te Groningen, een auto waarin gezeten waren de echtparen Bakker uit Apeldoorn en Bakker uit Kam- pen, ieder met een kind in het Win schoterdiep gereden. A.an twee inzittenden van een pas- serende GADO-bus, de chauffeur Gremmen. alsmcde een zeeman,f.ge- lukte het de drenkelingen op j'Het droge te krijgen. De heer Bakker, uit Kampen was toen reeds overleden. De slachtoffers werden naar ihet Acad. Ziekenhuis vervocrd, waaribok een van de kinderen is overleden, Wegens het vuile. water dat de dren kelingen hebben binnengekregen' is hun toestand zorgwekkend. I Nader vernemen wij nog dat de beide families op weg waren haar fainilie te Hoogezand. iSe auto reec! niet overmatig Snel. COMMISSIE GENERAAL VOOR NED:-INDIe: Door de regering is een wetspnt- werp tot instelling van een Commis- sie Generaal, bestaande uit 3 C§m- missarissen Generaal, voor Ned.-Indie ingediend. Ook de Luit. Gouveri^bur Generaal heeft zitting in de Cornrhis- sie-Generaal. - t»!' *EEN MAAND GEVANGENISSTltAF. Te Roosendaal hadden 500 mensen gedemonstreerd bij de terugkeer ,yan een ,,'ocierenleider" uit de bezettings- tijd. Vijf jongelieden, die de liad- draaiers werden genoemd wefden door de politierechter te Middelb.urg veroordeeld tot 1 maand, gevange- nisstaf. r; In zijn requisitoir had de officier van justitie. gezegd. dat men zichbij beslissingen van de overheid heeft neer te leggen en er niet op los mag trekken als een hendc wilde honden. Hij eiste 6 maanden. De politierechter maakte er 1 maand van. PLAATSELIJK, NIEUWS. Wie de berichten vplgt.'die regel- matig loskomen over de verwachtin gen ten aanzien van de oogsten der verschilleride producten, staat. steeds weerverbaasd over de grote schom- fnelihgeri, die daaruit blijken. In een tijdsverloop van slechts veer- tien dagen ontvangl ''men dikwijls zowel pessimistische als optirnistische berichten. oyer hetzelfdegewas of hetzeifde 'product: Soms iieet het, dat een periode van droogte, b.v. in Ar- gentinie de' vooruitzichten van de graanoogst zeer ongunstig maakt en vlak daarop wordt vernomeri, dat in datzelfde land een record-oogst van roa'is of tarwe wordt vervvacht. Dit jaar zijn de veranderingen al bij— zouder talrijk geweest, en men kan zich dan ook niet onttrekkken aan de gedachtc dat het uitzenden van der gelijke berichten vaak niet geheel ontbloot is van bijbedoelingen. Wan- neer bijv. de Verenigdo Staten graan nodig hebben voor hun hulppoiitiek aan andere landen en de Amerikaan- se boeren hun voorraden maar heel traag afstaan, wordt een geweldigc campagne ontketend, waarvan "de strekking is, dat het graan tot iede- re prijs los moet komen, omdat er zo bar weinig beschikbaar is voor de directe voedselvoorziening. Dit zal dan waarschijnlijk cen terugslag hebben op de piannen van de boeren om meer ivee te houden. Hun. rede- nering zal nu worden: het schaarse graan' word t te duur om het - als vee- voeder op eigen bedrijf te gebruiken; lalenwe dus het aantal' runderen en varkens wat inkrimpen en minder eieren in de broedmachine leggen, an?lers hebben we straks dieren, waarvan de voeding ons te duur korftt.: Het is heel best mogelijk, dat men in Amerika een overproduciie van veetceltproducten heeft voorzien en daarom Welbewust de uitbreiding van de veestapel heeft geremd, o.a. door middel- van iets ..aangedikie? oogstschattingen. Echter ook zonder dat er dergelij ke marktpolitieke onderstromingeri zijn 'waar te nemert," zijn vaak i do oogstschattingen. niet in overeenstem- ming met de tenslotte aan de dag komende feiten, Een merkwaat'dig voorbeeld daarvan le.veren de cijfers van de aardbcienopbrengst van Ken- nerncrland van dit jaar. Tot .midden in de pluk vernamen we dat-«do. aanvoer buitengewoon laag was en dat do verplichting om 40 °/o af te staan aan de conservenindustrie slechts zo weinig .overlie!; voor "direc te consumptie, dat het niet te ver- wonderen was, dat de p'rijzen hoog bleven. Men verwaehtte niet mecr dan 60 °/o van de aanvoer van 1945 en de oorzaak daarvan werd tocge- schreven aan de naehtvorsten van begin Mei. Thans echter zijn de aan- voercij'fers van 1946 bekend en nu blijkt hot dat deze niet 40 5/o onder die van vorig jaar blijven, doch nog geen 4 "/of In 1945 werden nl. aange- voerd aan de Bevenvijkse veilingen 1.280.820 kg. en in. 1946 1.251.152 kg. De opbrengst was in. 1945 in totaal ruim f 905.000.en in 1.946 niet min der dan ruim "f 1.644.000.Er is cen gemiddelde prijs bereikt van D 1.30 per kg.; zodat men wel kan begrij- pen, dat dc aardbeienkwekers heel behoorlijk hebben verdiend. Nu vraagt men zich toch af. of een grote overschatting van dc productiedaling wel aanvaardbaar is. Mensen, die in het vak zitten hebben heus vvel con goede kijlc op de. productie en in ieder geval moeten de plukcijfcrs reeds betrekkelijk kort na het begin van de campagne aangetoond hebben, dat men zich schromelijk had vergist- Het gevolg van dergelijke overdrij- vingen. is onyermijdelijk dat 'men voortaan m officiele kringen aan on- gunstige schattingen weinig of geen waarde toekent en daannee doet men zich op den duur meer schade dan het yoordeel van een hogen seizden- prijs bedraagt. SAPPEMEER. De Onder]. Veever- zekering Mij. HoogezandSappeincer zal in Sept. 50 jaren hebben bestaan. Besloten wordt dit feit feesteiijk te gedenken, waarvoor een commis- Sie van voorbereiding is benoemd, bestaande uit de b.h. H. J. Geling F Groeneveld, L. Sap, J. R. Stokkel' en J. de Vries. Een groot kunstgenot wacht de muziekliefhebbers van deze plaats en omgeving Op een op 27 Aug. in de Ned. Herv. Kerk door het a capella koor ,,Soli Deo Gloria" te geven con cert treedt o.m. als soliste op de so- praan Jo -Vincent, die overal in bin- nen- en buitenland haar triomfen heeft gevierd. Ook het verdere so- iisten-trio, alt, tenor, bas en de le- den van het strijk-kvvartct zijn alien bekende kunstenaars. BORGERCOMPAGNIE. De 'Iieer Schipnuis, aliiier, is met zijn oog in een op zolder 'nangende haak ge- raakt, Hij werd ernstig geivond en is in het Acad. Ziekenhuis te Gro ningen opgenomen. JHOOGEZAND. Donderdagavond kwam de Federatie van Buurtvereni- girigen in het gebouw van de ULO- school bijeen, ter bespreking van de viering van Koninginnedag op 31 Augustus. Het programma werd als volgl sa- mengesteld: 25 uur algemene kin- derspelen on het terrein achter Inst. Hommes, waaraan naar men ver- wacht 1300 ii 140P kinderen van 614 jaar zullen deelnenien. Ter bestrij- ding van de hieraan verbonden on- kosten, zal door alle buurtverenigin- gen een lijstencollccte worden ge- houden. waarvoor reeds toestemming is verkregen. Om 7 uur wordt op hetzelfde ter rein een gecoslumeerde voetbaiwed- strijd gespeeld, en van-911 uur is er volkszang en muziek in het Wes- toi'park, welk programma wordtaf- gewisseld met volksciansen, waarvoor enige dansvloeren zullen worden neergelcgd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M, J. Voorthuis, thans werk- zaam aan het Departement van Fi- na'ncien te 's-Gravenhage, is geslaagd 'voor het onlangs gehouden examen voor adjunct-com.'.Mes der Dir. Be- lastingen, Invoerrechten en Accijn- zen. In de besle stemming kwamen 'Zoterdagrniddag de vacantiegangers uit Heveadorp-Doorwerth'terug. Har- telijke woorden van afscheid spra- ken de heren Bloemendaal en Ossel, leiders van de groep. Heveadorp neeft het fijn gevonden ook eens iets voor Hoogezand -te kunnen doen. De loco-hurgemeesler de. heer Klok die met den heer Hel- iinga naniens het gem. besluur bij- de ontvangst aanwezig was, dankte de ir.woners van Heveadorp voor de ge- boden vacantie. Een sterke band aldus de heer Klok bestaat er tussen Hoogezand en Heveadorp en spr. sprak de wens uit dat: ook in de toekomst deze ecn- dracht bestendigd zal blijven. Door de Gemeentepolitie te Hoogezand is een fietsendief eh een hnler annge'nouden. Bij het verhoor bieek, dat men een goede vangst had gedaan. De dief, J. F. van Groningen, crken'de 1 rijwiel te Hoogezand, 2 te Sappemcer, 9 te Veendam en 1 te Groningen to hebben gestoien. Hij werd Maandag voor de Officier van Justitie te Groningen geic-id. Zowel dief als holer, zekere J'. E. zijn in bewaring gesteld. De vorigc week wilde de ach- terste van twee bij Foxham staande auto's in de richling Groningen rij- den. Dc bestuurder reed links "om de voor hem staande wagen heen. Uit de richting van Groningen kwam echter eveneens een auto.. De be stuurder daarvan remde, de wagen siipte, reed tegen een boom en werd tengevolge claarvou, beschadigd. Tot klerk tor gem. secretarie te Zaandam is* benoemd do heer H. Groenewold, 2e klerk ter secretarie. alhier. ZUIDBROEK. Zuidbroek heeft af scheid genomen van den heer K. Vestering, Wachlmeester der Rijks- politie, die, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de politiedienst heeft 'verlaten. De heer Vestering werd toegesprokeri door Burgemeester Steenhuis, door de groepscommandant der Rijkspoli- tie te Sappemeer, den heer de Ree, alsmede door een vertegenwoordiger van de Algemene Politiebond. Er werden den scheidenden politieman enige cadeaux aangeboden. Het huis-aan de Heiligelaan. bewoond door de gezinnen Lutterop en Buining, is onderhands aange- kocht door den heer J. Lutterop. huisschilder alhier. Eigenaar was de heer J. Wubs, die het perceel on langs in opqnbare veiling heeft go-' kocht. TJUCHEM. Tot hoofd dor openb. lagere scliool is benoemd de heer T. Tilstra, onderwijzer te Kolham. OVERSCHILD. Jaar v. Boerenleen- bank. Het aftrcdend bestuurslid, de heer J. Berg en het lid van de Raad van Toezicht, de heer T. Smith, wer den herkozen. Strepert die verdwenen. 0 Hederland op zijn smalst Een medewerker van het Alg. Handelsblacl schrijft aan zijn krant: v Soerabaja, Juli 1946. Voorzichtig sluipt de kleine ,pa- ■trouille langs de oevers van de Kali Mas, onder de veilige dekking van hot hoge alang-alang; aan de over- iiant loert de'vijand en do dood. Het is ahveer de sectie "van ser geant Jellema, die er op uit wordt gestuurd om het terrein, waarlangs straks de opmars zal beginnen, te verkennen. „AIweer", zeg ik want sergeant Jelema en zijn mannen heb ben een besfe naam. Hoe kan. het ook anders, als je zo'n aanvoerder hebt. In 1937 begon de marinier derde klasse Jellema zijn loopbaan bij het korps Mariniers, toen de oorlog uit- brak, was hij in de Oost, vocht dap per tegen den Jap Cn kon toch net, zij het zwaar gewond met de laatste boot uit Tjilitap ontsnappen. Een jaar later voer hij op een van .Hr. Ms. torpedoboten over de wijde baren van de Indische- en later van de Atlantische 'Oeeaan, als comman- 82. Zij Hep als een haas naar de aanlegsteiger, waaraan cen roeiboot was gemeerd. Een ogen- blik later was de dap- pere kleine meid er in- gesprongen en roeide door het woelende wa ter naar de zwernmerS' FEUILLETON. 68. door CHARLES GARC1VE. Even later kwam cok May bij hen zitten uitrusten, en Gordon had voor nicmar.meer ogen. „Vat geen kou," zei hij bezorgd, ,,doe je jasje aan." Hij merkte-zelf niet, dat hij haar plotseling. weer tutoyeerde.,;Ben je blij, dat js toch maar gekomen bent?" vroeg hij zachr. ,,0 ja," autwoordde zc, een beet- je verlegen. ,,Ja, het heeft me erg veel goed gedaan. Maar speelt u he- lemaal niet?" „Vandaag niet. Ik heb: me tevre- den gesteld met toe te kijken. .Of willen we samen v „Nee, nee, ik moet nuiilangzam^r- hand naar huis," zei.zc haastig, „Ik, wou maar eens even een kijkjc ne men. en weer eens, een racket in piijn handen yoelen. M'aar hot is Zaterdag en ilt heb hog van alles te doen. Carrie mag 'nog gerust wat blijven. Ik zal mevrouw Baldwin even gocden dag gaan zeggen." Hij volgde haar niet; Nmaar toen ze er, "na veei. moeile, in geslaagd was, weg te komen en holvciwege de weg naar het dorp was, hoorde ze een voetstap zijn voetstap ach ter zich en bleef stilstaan. ..Waaronv bent u nu ook wegge- gaan?" vroeg zc verwijtenci. „Ze hadden u nog zo graagwat gehou-" den!" „U herinnerde mij oraan, dat het Zaterdag was,'-' zei hij lachend. ,,'s Zaterdags houd ik altijd een ex tra opreekuur voor kinderen. De moeders staan erop, ze alleen te brengen, als ze pas gewassen zijn maar ze zien niet in, waarom ze midden in de week zouden gaan vvassen! Dus 's Zaterdags naar dc dokter, als 't iets is waar geen erge haast bij is! Ja, ja, we wonen hier in een landelijke omgevmgl" Hij lachte hartelijk. „May zeg eens eerlijk je vindt' "'t toch niet opdringerig van me, dat ik je achterna gekomen ben, wel?" vroeg hij even later zachl. „0 nee nee,, heus niet! Wat 'n gezellig uurtje hebben we v gehad! Geen wonder dat Carrie ai die men- sen zo aardig vindt. Maar ik geloof dat ze u daarstraks weer vreselijk heeft zitten plagen. Ze wordt met de dag drukker en uitgelatener. Ik. ben bang, dat ze alle eerbied iegen- over ouderc en wijzere menschen uit het oog verliest ,,Carie weet wel, dat ze een potje bij me mag breken", zei hij vriende- lijk. ,,We, zijn dikke vrienden en he- grijpen mekaar best. Als ze mijn eigen zusje was Hij hield plotse ling op ,en kleurde toen de betckeqis van- die woorden tot hem doordrong. ,,Ja," ging hij toen ferm voort, „als ze mijn eigen zusje was, lconden we niet meer op elkaar gesteld zijn. Ik wilde dat ze hot was.Tvlay mijn iieve May, jij zou kunnen maken, dat ze mijn zusje werd. Wil je dat niet doen?" ,,May", ging hij voort. toen ze bleef zwijgen, „je weet, hoe zielsveel ik van je houd. Toen ik een maand ge- leden dat gesprek met je had, heb ik mezeU vast voorgenomen, dat ik je niet zou plagen en achtervolgenmet liefdesbetuigingen dat ik je een hele p.oos met rust zou laten. Ik heb me aan dat voornemen gehouden, hoewel de weken me ontzettend lang zijn ge^alien zonder mijn gewone bezoekjes bij juilie. En nu ben ik weer hier met hetzelfde verhaai. Ik neb er niets aan toe le voegen, May, behalve dit, dat mijn liefde in die tussentijd zo'mogelijk nog inniger is gewordenivMay, ik wil je niet :teveel ineens vragen als je me je hele hart niet kunt geven, ben ik tevreden met een klein beetje genegenheid en vertrouwen. Ik.woet -nu, of ik kan tenminste vermoeden, dat je in het verleden droevige crvaringen hebt opgedaan; maar ik vraag je niet, rnij die geschiedenis toe te vertrouwen. Ik wil je iiniet ongelukkig maken; ik zou mijn leven ivil.len gevc-n .om je weer blij te zier.Zijn stem brak. „Nee, nec, stemslde May met tra- nen in haar ogen, :„zeg dat toch niet! ik ben het niet waard. Ik kan je niets in ruil geven voor alios wat je mc aanbiedt. Je weet het niet! Je weet er niets van!": ..Ncen", zei hij haaaslig, „en ik wens het ook niet te weten Je zult me dat allcmaal meltcrtijd wel eens vertellon over jaren, als je wilt. Je verleden is vnorbij. May ik vraag om je. heden en je toekomst! Beloof me alleen maar, dat je zdlt trachten van me te gaan houden, en ik ben tevreden - o, meer dan te vreden! May, denk je niet, dat ik je een klein beetje gelukkig zou kun nen maken?" „Geen vrouw zou anders dan ge lukkig kunnen zijn h>j jeu!" zei ze warm; „o, dat weet ik maar al te goed - maar. ik, ik kan je nooit lets teruggeven!" <,fMisschien niet dadelijk", zei hi] teeder, „maar ik weet zeker, dat je later je eigen hart terug zult vinden, dat ik jb zal kunnen doen vergaten wat je hebt doorgemaakt en gelecien. Kom, mijn lieveling! Met een vmovd kun je mij de gelukkigste man op de bele wijde wergid maken! Licfste, liefste May, geef mc het recht, van nu afaan te trachten, ja hart weer tot leven te wekken cn je hefcle te winnen! Met Gods hulp zal je het nooit herouwen!" Tisrwiji hij sprak, nam hij haar hand in de zijne en trok haar teder er. loerbiedig naar zich toe. En May boog het hoofd'j en liet hem begaan. Twee uur later kwam Carrie adesnloos het hekje binnenvliegen, en toen, ze het huis leeg vond, stonr.de ze dc tuin in en botsle in voile vaart tegen een rijzige gestalte aan, die juist do achterdeur wilde binnen-, gaan. (Wordt vervolga). La ndarbeiderss taking in de oude Veenkolonien Onder de landarbciders in oude Veenkolonien, dal is de streek tussen Hoogezand en Ter Apel is een sta king uitgebroken. De staking begon tc Kielwindeweer en breidde zich ge- leidelijk uit. Dc oorzaak is gelegen in de elassi- ficatie der orbeiders in geoefenden en gescliooiden. Onder geschoolden wordt verstaan de arbeiders van len minsle 23 jaar. die een bepaalde oefeniijd hebben gehad. en een di ploma hebben verworven van eon door de Staat gecontrolcerd oplei- dingsinsiituut. Voor het diploma moet, krachtens de ciassificx'.ti.e der landarbeiders f 3.per week extra worden bctaald. Door da arbeiders met lange practijk, doch zonder di ploma zijn hiertegen ernstige bezwa- ren geopperd, en thans is men tot slaking overgegaan. Maandag vergaderden de arbeiders te Wildervank waarbij het besluur van de vakorganisatie aanwezig '.vas en or werd besloten de staking voort ttf'zetten. Ook. van werkgeverszijde is men in vergadering bijeen geweest, en wel te Veendam. Van .-werkgeverszijde verklaarde men, dat men algemeen de C.A.O. wenst na te leven. In deze streken aldus een der werkgevers worden de hoogste ionen betaald, die men kan betalen, teneinde de arbeiders ■aan het. bedrijf te binden. Het loon voor een geoefende arbeider bedraagt hier f 35.per week. Krachtens de van overheidszijde ingestelde classi- ficatie moet aan gediplomeerde ar beiders (geschoolden) f 3meer be taald worden. Wij hebben aldus onze zegsman er reeds eerder op gewezen dat deze dassificatietot moeilijkhcden moest leiden. Intussen verloopt de staking vrij rustig. Hier en daar hebben de ar beiders zich bereid vevklaard met melken bchulpzaam te zijn. dant van het kleine p.lukje nrariniefs dat het luchtdoelgeschut bediende, hoewel hij slechts gewoon' marinier eerste klasse vvas. Door zijn moedig optreden, zijn onverschrokkenheid wannee-r de bommenwei-pers gierenrj neerdoken op het kleine schiD, hij bleef doorvuren. zelfs toen een mi- trailleurkoge! het topje van zijn helm doorboorde en zijn hoofdhuid schampte was hij alom bekend en icdereen gunde het hem. van harte ideh herfi" h'et 'Kfuis van verdiensie werd toegekend. Toen in 1943 midden in de winter, zijn boot werd getor- pedeerd was hij een van de weinigen, die aan de verdrinkingsdood in de ijskoude watercn van de Noordelijke Atlantic, wist te ontsnappen. Najaar 1943 zien we hem terug in Amerika, in opleiding als lid wan de z.g. kernkadergroep, de tookomstige ruggegraat van de nieuwe. mariniers- brigade, die in Amerika zal worden opgeleid. Voordat het zover wa.4, hielp hij mee aan de bevrijding van .oris land, als sectie-commarijj.ant van een infantcriegroep in de Irene-bri gade. Hij was nu lijdelijk sergeant. Zijn heldhaftig optreden tijdens de ge- vechten bij Tilburg, maakte hem Ridder der Militaire Willemsorde en bezorgde hem tevens een Engelse onderscheiding. Na zijn terugkeer: in Amerika in- strueerde hij de jonge mariniers, die in grote getale uit Nederland naar de Unie waren overgebracht en het valt met. te verwonderen dat hij een der gelicfdstc instructeurs was. Soerabaja 1946!voorzichtig sluipt de' kleine patrouillc langs de oever van de Kali Mas, onder de vci- iige.... plots snipervuur, een schot..>» Sergeant Jellema valt getroffen neer. Vier weken later: voorzichtig wordt een brancard aan boord van ht:l vliegtuig gehesen flauwtjes glim- laclu, de zwaar gewonde tegen zijn achterbiijvende jongens hij mist een been." doch kan er bovenop ko men, heeft de dokter gezegd het is de marinier eerste klasse Jellema.. Gisteren werden hem zijn. strepen afgenomenzo linden irnmers de voorschriften: dat een ieaer die thuisvaart, voor het vertrek. zijn tij- delijke rang veriiesi! Marinier eerste klasse Jellema voelt zich als een geslagen hond. Veie malen had hij zich al de blfide thuis- komst voorgesteld zijn moeder aan de deur met t.ranen. in de ogen van gelulc zijn vader, vol. trots op zijn zoon, die na een negenjarige afwe- zigheid terugkomt. als sergeant, ver- sclieidene malen onderscheiden de buren en de feestcommissie het hele dorp, alien blij en vol trots op hun dorpsgenoot.zo eenvoudig. zo menselijk, zo verdiend. Doch: weg illusie, zwaar gewond zal hij thuis komen het onvcrmijdelijk noodiot van de oorlog -r- daarom is het te drager.; geslagen en aeliterna- geschopt krachtens verouderde re- glementen dat is niet te dragen. Zeker zijn tijclelijke rang zou hij verliezen, dat wist hij al lang, doch 'waarom niet gewacht tot hij weer thuis en gedemobiliseerd was, net. als in de Engelse, Amerikaanse en andere gcallieerde legers? Of zou de staat de lasten van zes weken salaris als sergeant niet kun--. nen dragen? Zijn de Nederlanders nog steeds dezelfde kruideniers, als toen hij weg ging voor :de oorlog? Hij pijnigt en pijnigt zijn hersens voelt zich bcdrogenV: cu diep on gelukkig.. een zieke woftlt onrustig onder de dekens. Nederland op z'n smalst!! -i W

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1