V: uay Lady L Stille overpeinzingen. OOGST V OO RZIEN IN G 1946, GRoNNEGER BRAIF. Plaatselijk nieuws. DE VERENIGDE STATEN. EXAMENS. Wie word! ETCHFORD ja&kiBfliiaifefoai&siMiMiiiasiBafc&gaa&aagfi^ :.£-;'l.'< _L» OUDE MENSEN. Onlangs heeft in cen onzer wec-k- bladen een arts de opmerkzaamheid gevestigd op een serum, dat heet uitgevonden te zijn om het leven te verlengen. Volgens den uitvinder kan de mens hierdoor honderdvijftig jaar worden. En de arts inhet weekblad verklaart, dat hij een dergelijke uit- vinding een ramp zou achten en be- sluit zijn beschouwing met de hoop uit te spreken, dat er spoedig een anti-serum moge worden vervaar- digd. ,,Wij krijgen reeds nu een te- veel aan ouden van dagen", zo klaagt hij. Wij zouden desnoods met deze wens kunnen instemmen, wanneer zij ont- sproot aan het medelijden, dat de hulploosheid van oude mensen ver- wekt. Maar het bezwaar van den arts gaat juisl tegen de vilale ouder- dom, die zijns inziens de jeugd^ in de weg staat. Wanneer de mensen hon derdvijftig jaar meekunnen, komt .er voor de jongeren geen kans om hun plaats in te nemen. Het is hetzelfde motief, waarmee men de pensioengerechtigde leeftijd verlaagd heeft. Doch gasit men in de gedachtengang van den arts door, dan keert men terug naar de zeden der primitieven, die de ohden van da gen kalmweg vermoordden. Tegen een dergctlijk eoncurrentie-middel verzet, zich het moderne ethische be- sef, dat schending of verkorting van het leven als misdaad beschouwt. Overdrijven wij. wanneer wii in de wens naar het anti-serum een uiting betreuren van de onder het. nazisme .en door de oorlog ontstane gering- schatting van het leven? De verlen- ging van de levensduur, tot voor kort de trots der medische hygiene, wordt tbans als een ramp aangemerkt. En waarom? Omdat in de bestaansstrijd ook het middel om zijn vijand te do- den thans geoorloofd lijkt. De vitale oude is de concurrent van de jonge, die hem zijn plaats misgunk Wij 'herinneren ons, hoe eenmaal de bekende arbeidersleider en na- tuurvriend Henri Polak tegen een dergelijke opvatting is opgekomen. ,.De stelling, dat jongen rechten heb ben boven ouderen, alleen omdat zij jong zijn, is onhoudbaar", aldus de slotsom van zijn betoog. ,,De hoeda- nigheid moet beslissen; niet de leef tijd". Michel Angelo, Titiaan, Gladstone, Von Mollke, en talloze anderen heb- ben getoond, welk een schatten hoog- bejaarden nog aan de merisheid kun nen schenken en welke diensten zij de maatschappij kunnen bewijzen. Men mag met het leven, dit onuit- puttelfjke wonder, niet roekeloos om- gaan. En zelfs wanneer de ouderdom met gebreken komt, wordt de mens nog geen hond die men afmaakt. De eerbied ook voor het tere en zwakke, welke een eeuwenlangecultuur op de primitieve instincten veroverd v. heeft,. mag niet in een oorlogs-psy- chose teloor gaan. H. G. C. Aan een causerie, van den hger minder vakbekwame arbeiders te OP WEG NAAR HAAK ZIEHEN ECHTGENOOT. Een Canadees te Whitehorse, die met een Nederlandse vrouw ge- trouwd is, werd onlangs ziek, en de geneesheren co'nstateerden, dat de ziekte, tuberculeuze meningitas, van zo ernstige aard was, dat hij nog slechts 'n maand te leven had. Onmid- del.lijk begaf zijn echtgenote zich per ..Queen Mary" op weg naar Canada- Zondag zal het schip daar aanko- men. Maar de reis van Halifax naar Whitehorse, dat in de N.W. hoek van Canada ligt, duurt ongeveer twee weken. Teneinde de vrouw in staat te stellen haar man nog te zien, heb- ben de Canadese autoriteiten haar aangeboden de 8.000 km. lange reis per vliegtuig te maken. J. K. Melse, hoofdinspecteur van het Bureau Oogstvoorziening, o&tlenen wij het volgende: Wat heeft het ..Bureau Oogstvoor ziening gedaan om de oogst van pootaardappelen te helpen binnen- krijgen. Reeds in het voorjaar waren er hier en daar tekorten aan arbeiders, zodat het Bueau Oogstvoorziening toen op bescheiden schaal is begon- nen met enige werkzaamheden uit te voeren. Verder in het seizoen vooral in de maand Mei. werd het meer en meer nodig, het werk van 'de boeren over te nemen. De tekor ten aan arbeiders werden zeer groot. Bovendien volgde een natte periode, zodat vele percelen, vooral de bieten en peulvruchten, er verwaarloosd uitzagen. De onkruidbestrijding vroeg enorm veel tijd. Verschillende werk zaamheden konden niet langer blij- ven wachten, daar anders grote scha- de aan de jonge plantjes zou worden toegebrachl. Aan het bietendunnen werd voorrang gegeven boven alle andere werkzaamheden, .;j,vaardoor deze laatstc soms te lang* moesten yvoden uitgesteld. Een gevolg hiervan was, dat deze percelen erg vervuild raakten en het werk/slecht vorderde. Ook werden soms werkzaamheden uit gesteld, die verricht moesten worden in veraf gelegen gebieden. Daar het Bureau Oogstvoorziening slechts over een beperkt aantal arbeidskrachteh beschikte, waarmee het grootst mo- gelijke rendement moest worden ver- kregen, was dit soms anders, niet mogelijk. In tijden van overvloedig werk zijn de arbeiders in, de omge- ving niet bereid in afgelegen gebie den te werken. Ook is, dit minder rendabel,, omdat men veel tijd ver- liest met heen en weer reizen. De teelt van arbeidsintensieve gewassen op afgelegen landerijen doet de moeilijkheden belangrijk toencmen. Verder is het van groot belang, dat voor deze teelten zbveel mogelijk de gunstigst gelegen percelen gekozen worden. De regenperiode in de maanden Mei en Juni was een lelijkc handi cap. Vele kostbare uren zijn bier- door verloren gegaan, terwijl vaak het onkruid na het schoffelen weer vastgroeide. Behalve bij de verple- ging, is dit ook bij de oogst oorzaak geweest, dat het verloop der werk zaamheden ernstig .werd vertraagd. Gelukkig was bij de voorbereiden- de maatregeifen hierop' enigszins ge- rekend. Daardoor is het mogelijk geworden, dat het gros der werk zaamheden tamelijk good is uitge- voerd. Hoewel hier en daar veel on kruid staat in de gewassen, is het toch zelden voorgekomen, dat per celen wegens onkruidoverwoekering moesten worden omgeploegd.. In stre- ken zoals de Betuwe, West-Brabant en in het. Noord-Oostelijk deel_ van Groningen zag de toestand er in het begin van Juni op vele percelen zeer ongunstig uit, Mede dank zij de in- schakeling van arbeiders uit andere streken of andere beroepen, gelukte het echter ook hier de gewassen uitj het vuil te halen. Hierbij moest re kening gehouden worden met het feit, dat de arbeiders veel extra werk te verrichten hadden. Zij werden daarom of in uurloon geplaatst, zo als in Groningen, of het tarief werd zodanig vastgesteld, dat zij toch aan een redelijk loon konden lcomen, De boer. kon echter niet altijd voor het voile bedrag worden aangespro- ken. Omdat zowel het belang van den boer als het algemeen belang ermede gediend was, dat de gewas sen er zo gunstig mogelijk voor ston- deri, werd een deel van de kosten voor rekening van het Rijk gebracht, Onder deze omstandigheden was dit de enige weg. Dit is bijna steeds het geval geweest, wanneer men met ICLAAIKLOETEN, Aug. 1946. Beste Maargie, Doar hest geliek aan, das 't deur zet hest mit dei raize noar Varsseveld aankom haarl'st. Men mout kerels ook nait aal teveul tougeven. Mien Kloas is doarin wel hail makkelk. Dei net 'n .bulde veur mie over, ik traauwens ook veur horn. Zoo mout 't ook wezen, men mout mekoar hel pen en steunen. De grootste tied van 't leven zit 'n mins in zien algen huus, wanneer de geest doar goud is het 't'leven meer weerdele hebben zeker 'n haile bulde houndor nait? Dat kin bie boeren dei hebben 't koren zolf, moar veur bprgermin- scn vaalt dat nait mit. Wie hebben traauwens ook nait te kloagen want wie- hebben onder de boeren nog al wat vrunden. Onze hounder hebben het, tot nog .tou, goud doan, moar nou binnen ze in sioaken goan. Hest dat ook lezen in de kraande. dat bie Addens in Noordbrouk kukens van 3 moand a! aan de leg binnen? In Noordbrouk binnen ze mit hail veul dingen nog al vorlek. Addens zel de kukens wel gruine aarwten voue.rd. hebben. Doar hebben wie hier vrou- ger 'n mooiq mop mit had. Tou ston in Klaaikloeten 'n kuk'n van 'n dom- nee, 't. beste kerel moar dei nait vies was van 'n grappie. Noast domnee woonde tou, on heur allaintjes, de Izuster van 't Gruine Kruus, de haimen grinsden aan mekoer. Dom- nce haar hounder, zuster ook. Dom- nee's legden best, moar zuster kreeg gain aier. Zai vruig aan domnee hou zoowat wel kon. Domnee zee: „geef heur ais gruine aarwten das der hail goud veur".,;Zuster, -directaan de scharrel om gruine aarwten. De eerste dag, dat zai ze vouerde, kroop domnee, tou zuster noar heur pa- tienten was, onder d'heege deur en dee ain van zien aier in heur nusl.. 's Oavonds kwam zuster mit 'n glun- der gezichte bie horn, luit 'n aie zain. .,Wat helpt dat toch gaauw", zee ze. De ^.volgende dag legde domnee der tweie in, tou dreie, tou vaier. tou vieve en wazzen aale vief hounder dus al aan de leg. Zuster vertelde aan aal heur patienten dat gruine aarwten zok best houndervouer was. De zesde dag laggen der z&zze in, en tou haar domnee op ieder ai 'n laange ncuze taikend. 't Was 'nofvaalertje veur zuster, moar zui nom 't nog al ge- moudelek op. Wat was dei domnee toch 'n kuken! Hai zee tegen zuster: V.deurzetten wicht 't komt best In ojde en zoolaang as joenend nait leggen krieg ie aale doagen aine van mie!" Minsen moggen horn groag en tou hai 'n best beroup kreeg en wegging speet die de Kiaaiklocters slim. Zien opvolgcr was ook vvel 'n goue man, moar dei was van 's morgens vroug tot 's oavonds loaC domnee. 't Is dit kcer 'n hail hounderproalje worden Maargie, moar veul nais is der aanders ook nait. Mit vrundeleke grounten, Dien vrundin WOBBEGIE. doen had. Tot eind Juni werden ruim 10.000 ha. akkerbouwgev/assen door het Bureau Oogstvoorziening den ol meermalen bewerkt. '*Het meeste werk gaven de suikerbieten. Aan het begin van de oogst wer den de aantallen arbeiders in de ver schillende landbouw^cbieden sterk opgevoerd. In het druks'te van de pootgced-campagne waren 19.000 ar- beidskrachleri in dienst van het Bu reau Oogstvoorziening werkzaam. Ongeveer 2500 landarbeiders werden dagelijks met auto's naar punten vervoerd, waar op korten termijn veel werk verzet. moest worden. Deze arbeiders kwamen uit gemeenten, waar zij weinig ol riiets te doen had den en zij koncjpn niet op eigen gc- legenheid naar de pootgoed-centra komen. Luchtyaartnieuws Dienstrcgeling H.L.M. De K.L.M. heeft alweer een nieuv/e dienstrege- ling uitgegeven. Evena'ls de vorige maal bevat het keurig uitgevoerde boekje naast het dienstschema de ta- rieven. iniichtingen voor reizigers, alsmede een kaartje van de trajec- ten, die de K.L.M. vliegt. Bijzondcre vlucht naar Zuid-Afrika Zaterdag 28' September zal een bij - zondere vlucht naar Johannesburg worden uitgevoerd. Het vliegtuig, een DC-4 zal naast post en vracht 40 pas- sagiers medenemen. In December 1938 volbracht de K.L.M. de eerste vlucht .naar Zuid- Afrika. In Januari 1940, dus in oor-: logstijd vloog een K.L.M.-toestel van Napels naar Zuid-Afrika. Het toestel, dat 28 Juli vertrekt zai echter een andere route volgen. Het vliegt n.l. over de SJahara, hetgeen-de te vliegen afstand terugbrengt van 11.000 tot 9-000 km. De vlucht terug begint Zondag 6 October. DC-4 gcdoopt. Op 7 Augustus werd de vijfde DC-4 van de K.L.M. op het vliegveld Schiphol de „Edam" ge- doopt. De piechtigheid geschiedde door den burgemeester van Edam. Nederlandse piloot trouwt met En- Kefs meisie. De K.L.M.-piloot Albert Otten is dezer dagen te Bristol in het huwelijk getreden met een Engels meisje, mej. Peggy Matthew.^ Baby vliegt" 9600 K.M. Door een K.L.M.-vliegtuig werd dezer dagen vanaf Londen naar Trinidad ver voerd een jongetje van nog geen jaar. Tezamen met'zijn moeder was hij op weg naar zijn vader, om daar, in dat verre land, zijn eerste verjaardag te vieren. Het is mogelijk, dat zijn va der een reusachtige verjaardagstaart voor hem heeft la ten bakken, want taarten zijn in dat verre land zonder bon en zonder inlevering te verkrij- gen. GROTE DIEFSTAL IN EEN JUWEL1ERSZAAK. Zondagnacht stopte voor een Hil- versumse juwelierszaak een auto. Erp stapte een man uit, die met cen zwaar voorwerp de etalageruit sluk- sloeg, haastig enige grepen deed in de kostbare uitstalling en zich da ar ea ijlings uit de voeten maaicte. De buit blijkt een wa'arde te hebben van enige duizenden guldens: Dat de alarm-installatie onmiddellijk func- tioneerde heeft niet gebaat. De re cherche heeft thans de zaak in han- den. VRIJLATING POLITIEKE GEVANGENEN. Het hoofdbestuur der" landelijke vereniging van ex-politieke gevan genen uit den bezettingstijd heeft het volgende telegram aan - den mi nister-president gericht:' ,,Het hoofdbestuur der landelijke vereniging van ex-politieke gevange nen uit' de .bezettingstijd, diep te- leurgesteld over de gang van zaken, gevolgd bij de berechting en interne ring der politieke delinquenten", spreekt zijn grote ongerustheid uit over het voornemen der regeririg, een groot aantal politieke delinquen ten zonder voorafgaande berechting vrij te laten, tegen welke maatregel bet zich genoodzaakt ziet te proteste- ren. Het dringt er met klem op aan, ernstig rekening te houden met het rechtsgevoel Van het Nederlandse volk en met de adviezen, die'de mi- nisterraad ter zake van de landelijke vereniging van ex-politieke gevange- nen uit de bezettingstijd zullen berei- ken". SAPPEMEER. Dezer dagen hield de speeltuinvereniging voor da buur- ten ten Zuiden van het Winschoter- diep een vergadering in. het hotel ,,Struve". Als naam voor de vereni ging werd vastgesteld „Eerste Sappe- meerster Speeltuinvereniging „Kin- dervreugde". Het reglement werd vastgesteld. Het dofinitief bestuur werd als volgt samengesteld: K. Wa- termulder (voorz.), A. Lageman, Kl. Meerslerslraat 23 (seer.), J. v. d. Veen (penn.), W. Patje, H. W. Jungman. K. Schipper en J. Tiems.ns. De ver eniging trad toe tot de Ned. Unie van Speeltuin Organisaties, HOOGEZAND—SAPPEMEER. Zij, die iets gevoelen voor de oprichting van een vereniging voor volkszang, kunnen zich wenden tot. een der he- ren L. Smid, Zuiaerstraat, 59, Sappe- meer of A. Holle, Slochterstraat 85, Sappemeer. HOOGEZAND. De collecte, die ten behoeve van de wederopbouw van ltqt „Bio-Vacantieoord" en de exploi- tatie van kinderhersl^ingsoorden in Nederland in de Paasweek in alle Nederl. bioscopen werd gehouden, heeft in tota-al f 206.571.9714 opge- bracht. Hier ter plaatse was de op- brengst f 220.94. De hoogste opbrengst leverde het Theater Tuschinskv- te Amsterdam met f 7658.77 M. De Commissaris der Koningin heeft den heer A. Klok, wethouder dezer gemeente, benoomd tot tijde- lijke waarneming van het ambt van burgemeester, met ingang van 6 Augustus. KALKWIJK. De Waterschap ,.Kalk- wijk" heeft beslolen om het Kalk- wijksterdiep vanaf de z.g. ,,Schuine Brug" tot het Winschoterdiep te ia- ten uitbaggeren en met de bagger- specie de Kalkoverwijk, tot aan de kwekerij Dijkhuis te dempen, waar- door het bruggetje over deze wijk, liggende in de verkeersweg Oost-zijde komt te vervallen. Een en ander is opgedragen aan de Gebr. v. d. Warff te Sappemeer. BORGERCOMPAGNaE. Door be- middeling van het makelaarskantoor Jonker te Wildervank werd de heer E. Ruiter, alhier, eigenaar van een Het vorige weekeindc werd het driedaags zomcrfcest gehouden. Vrll- dags werkte het weer niet mede, doch Zaterdag en Zondag was.het beter. DelJtraditionele. volksspelen en het vuurwerk zijn achlerwege gebleven. Er was gelegenheid tot dansen in de cafe's. Bij de lanabouwer Mulder heb-i, bep spelende: kinderen het stro waar- mede de pootaardappelen gedekt wa ren h>. bi'and gestoken. Veel aardap- pelen gingen verloren. EINDE STAKING IN LANBBOUWBEDRIJF. De staking in het Landbouwbe- drijf.is geeindigd. Wocnsdag kwamen de stakers in Wildervank in vergade ring bijeen. Er werd besloten de ar- beid te hervatten. De heer L. Schipper te Steendam slaagde te Assen voor het examen ..Meester en Gezel" der vereniging ter veredeling van het ambacht. Te Utrecht legde de heer A. Bruinsrna, hoofd der O.L. school te Tjuchem, met succcs het examen af in Engels L.O. Mej. Saartje Bos. Sappemeer. slaagde te Hengelo voor het examen Coupcuse. Zij werd opgeleid door E. Zr. Vincentius. Gcsiaagd aan. de Univcrsiteit to Utrecht voor Middelbaar onderwijs Engelse Taa! (School- en Huisacte) K. Hooites Meursing. Veurschestraat- wcg 176 te Leidschendam, vroeger te Hoogezand woonachtig. Te Groningen behaalde de heer R. Reilzema tc Kieltvindewecr het vak- bekwaamheidsdiploma Schilderen. Voor L.O, Engels slaagde te Utrecht den heer H. H. Engels te Hoogezand. Voor het toelatingsexamen aan de JRijkslandbouwwinterschool te Veen- dam slaagden o.m. de volgende ear.- didaten: M. E. Ben turn' te Veendam, H. J. van den Berg te Tjuchem, W- H. Groenwold te Borgercompagnie, J. Ch. Heis te Borgercompagnie, H- Hogenberg te Zuidbroek, E. Kamp- huis te Kielwindcweer. G. J. Kor le Muntendam, J. M'oesker te Kalkwijk, H. Munneke te Veendam, -K. R. Pan- man te Tripscompagnie, F. de Wit'te a liidll ie lll[ burgerwoonhuis aan het Beneder>-[ Muntendam en Th. La.mbers te Kiel Westerdiep te Wildervank. Het huis windeweer. Vijftien candidaten wer- was eigendom van de schippers H. K.linge en R. Dijkman. ZUIDBROEK. In de onlangs ge houden raadsvergadering werd door ,de commissie tot onderzoek der ge- loolsbrieven tot toelating van alle le'clen geadviseerd. Het verzoek tot ontheffing van de hondenbelasting van de heren Melgers en Smit werd afgewezen. Mej. J. Paisenberg werd benoemd tot onderwijzeres aan de School Heiligelaan. Enige wijzigingen in de begrotingen 1943 en 1946 wer den' aangenomen. Ten slotte sprak de burgemeester enige woorden tot de scheidende raadsleden. Een huis, gelegen Achter de Wal en toebehorende aan den heer G. Westra, v/erd onderhands aangekoc'ht "door-den heer T. M.. Gosselaar.. -•-• NOORDBROEK. Zondag maakte de buurtver. ,,Polderlaan'' een autotocht naar Paterswolde en Emmen. De avond werd doorgebracht in cafe Prins te Sappemeer, waar gelegen heid was tot dansen. MUNTENDAM. De P-V, „De Zwa- luw" hield Zondag een wed vlucht vanaf Zutphen (123 K.M.) LoSsi.ng 8 iiur. Aankomst le duif 9.18 u. 23 sec. Uilslag:' J. Tonkes 1, 5, 8, 9, 11, .15, 16; A. Oldenburger 2, 3, 6, 12; D, Btjlholt 4, 17/18; J. Feiken 7; H. Meijer 10, 13, 14; D. Bosscher 19. Terwijl zij de krant zal te lezen is de Wed. Boiten—Hooijer plot.seling overleden. den afgewezen. VERHOGING RANTSOENEN IN BRITSE BEZETTINGSZ5NE IN DUITSLAND. In de aanstaande rantsoenerings- periode zullen de stadsbewoners van het door de Britten bezette gedeelte van Duitsland een verhoging van het levensmiddelenrantsoen krijgen vin 2,00 calorieep. Dat betekent, dat het rantsoen brood, vet en vlees zal wor den verhoogd. De verhoging geldt alleen voor stadsbewoners. daar deze geen vers fruit en verse groente kunnen krijgen, zoals de plattelands- hevolking. De aanstaande rantsoene- ringsperiode-begint 19 dezer. MINISTER VAN MARINE BENOEMD. Bij Stoninklijk Besluii is benoetntl tot minister van marine de kapitein- liiiienant ter zee der marine-reserve J. J. A. Schagen van Leeuwen, wo- neiide tc Hengelo (O.). Woensdagmor- gen is hij door H.M. de Koningin bc- edigd. De nicuwe minister is gcboren tc Pretoria, 28 Augustus 1896, waar zijn vader. Dr. J. A. Schagen van Lecu- wen lid was van het Hoog Gerechts- hof.der Zuid-Afrikaansc republiek tijdens de ambtspcriodc van^: presi dent Paul Kruger. De heer Schagen van Lecuwen is niet bp ccn politieke party aangeslo- ten. Hij is ridder in de orde van Oranjc Nassau, gehuwd en heeft twee zoons en een dochter. MOEILIJKHEDEN TUSSEN WERKNEMERS EN WERKGEVERS IN HET BANKBEDRIJE. In het bankbedrijf is het tot moei- lijkheden gekomen tussen werkge- vers en werknemers. Bij de Amster- danise Bank en de Hollandse Bank Unie le Amsterdam en de Rotterdam- se Bankvereniging en de Fa/R Meos Zonen te Rotterdam dreigt het tot een conflict te zullen komen. De bedrijfsunie heeft besloten een sala- risregeling te eisen als onderdeel van eeri C.A.O. DAME 5LIKTE DIAMANTEN IN, Een dame, die te Hoogerheide edel- stenen, die een belangrijk bedrag vertegenwoordigd, over de Neder landse grens trachtte te smokkelen is tegen de lamp gelqpen. Zij kwam met een taxi uit Belgiii. Tocn de wa- gen door kommiezen werd aange- houden en zij begrqep, dat ze gevisi- teerd zou worden, ruikte zij lets in. De beweging was den kommiezen echler niet ontgaan. Zij haalden er een arts bij, en het gelukte dozen diarnanlen van hoge waarde le voor- schijn te krijgen. - MOORDAANSLAG IN AMSTERDAM Dinsdagniorgen is te Amsterdam een 28-jarige vrouw met eeri mes doodgestoken. De'dader is te Naarden gearresteerd. De vrouw heeft geruime tijd met de man die haar heeft doodgestoken gewoond. Zij hadden een 4-jarig kind. Plotseling heeft ze echter met hem gebroken en is met een ander gegaan. De man trok zich dit ernstig aan en in cen vlaag' van jalouzie heeft hij haar van het leven beroofd. Toen hij de vrouw gestoken had staple hij op een fiets en reed ,wcg. Al liftende is hij in Het Gooi te- recht gekomen, en in een bui van vertwijfeling heeft hij de hand aan zichzelf geslagen. De wonde, welke hij zich toebracht was echter niet dodelijk, en voorbijgangers, die hem vonden, waarschuwden de politic, te Naarden. Hoe is het met haar?" \vas de eerste vraag, die hij steldc- Hij is naar een ziekenhuis in Am sterdam overgebracht, Zijn toestand is niet ernstig. De man is straatmuzikant en staat niet ongunstig bekend. 's Wereids grootste Crediieur. De ontwikkeling van onze export toont een veel .ongunstiger beeld dan in Engeland het geval is: In de laat- ste maanden is zelfs een lichte terug- gang te constateren, waardoor ge- vreesdmoet worden dat,. wanneer zich geen belangrijke omkeer voor- 'doet, de uitvoer over 1946 hoegstens f 500.000.000 zal bedragen, of slechts ongeveer-de helft van het in de jar en voor den oorlog bereikte cijfer. Hier- tegenover staat, dat. dc- export van Engeland in ponden sterling uitge- drukt reeds belangrijk boven het vooroorlogse niveau ligt (trouwens. ook in Belgie is dit het geval); des- nieltegenstaande ziet men in dat land FEUILLETON. 69 door CHARLES GARCIVE. ,,Goeie genade!" riep ze uit, ,,een inbreker? O, bent u het, dokter Gor don! Waar is May? Hebt u haar juist vermoord en komt u nu weer binnen na haar onder de appelboom begra- ve'n te hebben? O nee, daar'ben jet" besloot ze, toen May uit de schaduw te voorschijn kwam en iangs haar heen in huis glipte. „Heb ik ooit waarom zeg je niks?" riep ze ver- baasd; en ze stond op het punt, haar na te loperijcloen Gordon plotseling zijn arm om haar heen sloeg, haar naar zich toe trok en haar lcuste, „Dokter!" hijgde Carrie, opkijkend naar zijn lachend, gelukkig gezicht, ..bant u. opeens gek geworden, hele- rnaal stapelgck?" .Waarom dat, Carrie?" vroeg hij, quasiverwonderd. „Mag een broer zijn zuster geen kus geven?" Carrie deed haar mond wijd open en deed hem weer dicht, als een vis. Een ogenblik bleef ze sprakeloos van verbazing, toen uitte ze een kreet van vcrrukking, ging op haar tenen staan en gaf hem zijn kus met woeker terug. ,,0!" zei ze, ,,0! Is het heus, heus waar? O, ik ben zo blij!" Met een ruk maakte ze zich los en vloog, het huis binnen, de ene kamer in ul' andere uit, tot ze ten laatste haar zusje stil en onbewegelijk bij het slaapkamerraam vond staan. „0, May!" riep ze, de -armen om haar heen slaand, „is het werkelijk waar?" „Ben je blij, Carrie?" „Blij! Ik ben buiten me zelf van pleizier! May, hij is de beste man; die er op de wereld bestaat, en hij zal maken, dat alles weer wordt als vroeger! O, May, dat het allemaal toch zo -gelukkig moest aflopen! Blij! Ik zou kunnen huilen van blijd- scha.p! O, May, hij zal je nooit in de steek laten,'zoals die ander deed, nee, al zaten er tien Rose Vavasour's naar hem te hengelen!" May kromp ineen en haar gezicht- je werd wit tot in de lippen; maar ze sprak geen woord, ze streek alleen maar het wilde, verwarde haar van Carrie's voorhoofd en kuste haar. HOOFDSTUK XXXII. Een edelmocdig offer; Weken-. gingen voorbij en May trachtte zichzelf wanhopig wijs te maken, dat zij langzamerh'and van Graham Gordon ging houden zoals hij het van haar verlangde. Hij Was zo goed en zo nobel; zij had nooit iemand ontmoet, dien zij liever tot vriend en vertrouwde zou willen hebben. Maar Als trekvogels die huiswaarts ke- ren, dwaalden haar gedachten onop- houdelijk naar het oude landschap om'huize Gresham en de Eikhof; het knappe donkere gezicht van den man die haar had liefgohad en ver- laten, rees telkens als een kwellend droombeeld voor haar op; zijn stent klonk in haar oren waar ::e ging of stond. Deze avond kon ze die gedachten minder dan ooit wan zich af zetten; integendeel, de herinneringen werden zo levendig, dat ze bijna zijn lippen op de hare kon voelen in die eer ste innige kus. En ieder ogenblik kon haar ver- loofde hier zijn om te zien hoe ver ze gevorderd was met haar bruids~ jurk! Want over een week zou het huweliik plaats hebben; een verlo- ving van een p.aar maanden vond dokter Gordon lang genoeg; ze be- hoefden immers nergens op te wachten? .En May was,' nu ze een-1 maal besloten had, zelf verlangend haar beslissing zo spoedig mogelijk onhdrroepelijk te maken. Misschien dat ddn die gedachten aan vroeger wegblevenWelle een gelukkig lot zou het hare zijn! De vrouw te worden van zo'n hoogstaand man, die haar op de handen zou dragen! „Als ik-maar kon vergcten!" fluls- terde ze voor zich heen, verontwaar- digd over haar eigen zwakheid. Zij perste haar lippen opeen en nam vastberaden haar naald weer op. Plotseling hief ze het hoofd op; ze hoorde buiten voelstappen. Het be- gon al te schemeren, maar ze had de deuren nog wijd open staan. Daar was Graham zeker 'al blozend sprong ze op en verborg de witte jurk haastig in de doos. Maar v66r ze het deksel erop hrfd kunnen leg gen, voolde ze zich door twee sterke 83. Verzwakt door zijn lange gevangen- schap begon Roy vermoeid te worden en ook Gay, die nu voor twee moest werken, raaktc uit- geput, toen Alisa in 't zicht kwam. ,,Mooi gedaan, Alisa", riep kapitein Gay. armen omkneld. Met eeri gewaar- vzording van verbazing want- Gra ham was do zachtheid zelf draai- de ze haar hoofd' om en ontmoette Heron's brandendenblik. ..May, o mijn iievelingi" riep hij heesch. en drukte zijn lippen op de hare. r - Ze bleef een ogenblik als ver- steend staan; toen week eike druppel bloed uit haar gezicht en haar hoofd zonlo machteloos voorover op zijn borst. ,,Mijn lieveling! o, mijn lieveling!" herhaalde hij schor, „heb ik je zo doen schrikken? Vergeef me. Ik heb door het raam naar je staan kijken tot ik het geen ogenblik langer kon uithouden. O, mijn May! Ben ;je het werkelijk, mijn eigen liefste? Ik zal 't mezelf nooit vergeven, dat ik je zo vreselijk aan 't schrikken heb - ge- maalct! Spreek toch tegen me. May.; zeg me, dat je me met vergeten hebt". Vergeteni 7,Geen .woord? Wil je geen woord tegen me zeggen?" smeekte hij met diepe, trillende stem. „Wil -je me niet aanzien? ik ben het Heron ik ben bij je teruggekomen; ik had nooit van je weg moeten gaanh— on- vergeei'lijkc dwaas die ik was! MsJ, mijn lieveling, ,ik ben niet waard om je aan te raken. Ik heb je al te schan- delijk miskend. Vefg'eef me,; mijn liefste, mijn* eigen, eigen May,'" (Wordt vervolgd). de ontwikkeling van de betalingsba- lans over enige jaren met zorg tege- - moet. Immers, tot het einde van 1948 zullen weliswaar voldoende middelen ter beschikking staan uit de -grote Amerikaanse en Canadeese .lenirigen om de deficiten op de betalingsbalans op te vangen, doch daarna zal .Enge land ervoor moeten zorgdragen. dat niet alleen de uitgaven wegens het goederen- en dienst en verkeer worden gedekt door de ontvangsten uit dezen hoofde, maar ook in 1952 een'aan- vang wordt gemaakt met do lerug- betaling od de lening. Tegen die tijd zal er echter zeer waarschijnlijk een totalc verandering hebben plaats govonderi in de situatie op de internationale goederenmark- ten, dan zal de enorme vraag naar artikelen van den meest uiieenlopen- de aard hebben opgehouden en zal er weer een hevlge concurrence be- staan tussen de verschillende landen, die exporteren willen of liever moeten en die daarbij dikwijls in de importlanden nog zullen hebben te kampen met de binnenlandse in- duslrie, welke zal trachten zoveel mogelijk de eigen consumptie te dekken.' Veel zal daarbij'^; afhangen van de hEndelspolitiek, welke door de Verenigde Staten in die jaren zal worden gevolgd, want hoe! men -de zaak ook draait of keert, daar ligt do sleutel voor den omvang van de toekomstige internationale handel. Dc Verenigde, Staten-zijn de grootsie industriele capaciteit: en zouden des- gewenst op enkele speciale artike len na geheel selfsupporting (aularkssch) kunnen zijn. Indieji' de V.S. -echter niet bereid zullen zijn op grote schaal uit het buitenland, spe- ciaal Europa, goederen te importe- ren, zelfs als zij ze zelf ook- zouden kunnen produceren en deze een ui.tr gesproken luxe-karakter hebben (bloembollen, parfum), zal er van a£- lossing van de reeds thans vele mil- liar den bedragende en in - de -eerste jaren - nog verder aangroeiehde vor- deringen op het. buitenland geen sprake kunnen zijn en zullen wij binnen nfet te Jangen tijd een herha- ling op groter schaal beleven van de verwarringen op monetair, financi- eel en handelsgebied uit de der^iger jaren, met- alle nadelige. invloeden daarvan op de werkgelegenheld in practisch alie landen, inclusief do V.S. Zo goed als voor Engeland zai deze .ontwikkeling, waarop -wij helaas slechts weinig invloed zullen kun nen mitoefenen, ook voor- ons land van eminent belang zijn. Het enige, dat wij kunnen doen is te, trachten in de eerstkomende jaren ons pro- ductieapparaat weder zo goed moge lijk op peil to brengen eh:- de ex port, nu zulks nog gemakkelijk. gaat, zoveel mogelijk op te voeren, ten- eincle bij de teverwachten terug- slag in elk geval vaste .grond te hebben. Men zal zich daarbij mede vertrouwd hebben te maken met hdt feit, dat een belangrijkdeficit in de 'betalingsbalans zal moeten wor den overbrugd. (Fin.i Weekber, v. d, Robaver) ^tinf-nTr'n'iT-iTrrrii'mi'-'i—-t-'-iir^rTinilrii

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2