Lady L OHS TELEF8QNKUMMER (jw Stille overpeinzingen. iPlaatselijk nieuws. 'mmm KUNST R A ADS VERGADERING NOORDBUOEK. Oud-LeeriSngefs der Tuinbouwschooi te Soppcmeer en beiargsteliende kwekers maakten een excursie' naar Holland. Installalie Burgemeester A. OMTA te Noordbroek. Mr. Mas Siamel over Indie. ONKRUID. Een kind vroeg wat eigenljjk on- kruid is. Want een vergeet-riiij-niet tussen de tuinkers is onkruid en als er een plantje tuinkers in het perk met vergeet-mij-riieten staat, is de tuinkers weer onkruid. De tuin- man antwoordde, dat; alles wat er- gens staat waar :het niet behoort, onkruid is. En hiermee gaf de man een deugdelijke definitie. Onkruid is een misprijzend woord, maar de misprijzirigVgeldt niet het kruid op ziehzelf, dat immers in het ene geval onkruid kah zijn en in het andere niet.Het afkeurend oordeel wordt bepaald door de betrekking, de omgeving, de omstandigheid waarin het kruid zich bevindt. En in deze zin kan men ook buiten het plantcnrijk van onkruid spreken. Een symphonie van Beethoven be hoort tot de fijnste flora 'uit het rijk der muziek. Maar wanneer men Beethoven hoort opschallen. uit een radio-luidspreker in een nachtkroeg, is Beethoven daar onkruid. Gelijk een foxtrott onkruid zou zijn in een Zondagmiddaguitvoering In bet Con- t-'ertgebouw. Zo staat een antlek oyevblijfsel in een gemoderniseerde stadswijk als onkruid, gelijk een modern stuk architectuur een oude stadsbuurt ontsiert. Onkruid is een polder jongen op een receptieten hove en een heer in smoking tussen de hooiers. De plaats waar hij staat bepaalt de waarde van plant, voorwerp en mens. Schoonheid, deugd noch ver-j diensten komen in een verkeerde omgeving tot hun recht. Het is het noodlot^ van velerlei opzichzelf waar- dige medeburgers, dat zij de' hun toe- komende plaats in de maatschappij niet hebben gevonden. In de maat schappij tiert. het onkruid welig, niet'omdat de planten verkeerd zijn, maar omdat de tuinman ontbreekt, die elke plant de haar passende plaats toekent. De maatschappij zai van onkruid gezuiverd wezen, wan neer de rechte man op de rechte plaats is gezet. In zover ligt er een belofte in te- genwoordig geliefkoosde termen als orde en ordening. Het materiaal is goed, maar het ligt dooreen; het moet samengevoegd worden tot een harmonisch mozaiek. Orde moet heersen in onze gebruiken, woorden en onderlinge verhoudingen. Het juiste tijdstip, de juiste situatie, het juiste gebruik brengen eerst het ef fect teweeg, dat de vergeet-mij-niet tussen vergeet-mij-nieten en de tuinkers in het tuinkersbed opleve- ren. Te onpas aangewend, wordt ook de kostelijkste zaak, de verdienste- lijkste mens onkruid. H. G. C. BIOSCOOP HOOGEZAND. „Hei complot der 39 stapperi die van Vrij dag tot en mot Zondag' draait is 'n zeer typisch en frappant voorbeeld is van, het feit, hoe een bekwaam regisseur, die zelfs in andere van z'n producten de grootste acteurs naar z'n hand zet, irr staat is een strakke film te ma- ken, waarin de typische accenten .van deze Jonafhankelijke kunst tei- kens weer in het oog springen. De ze rolprent, die zich vertoont in de karakteristieke stijl .van den groten filmer Hitchcock, bezit nog steeds grote aantrekkelijkheid, ofschoon het verhaal. nu juist niet de sterkste zij-. de van deze rolprent is, hetgeen trouwens bij spionnage films- wel eens meer het. geval is. Maar dat de bezoeker dit gaarne vergeeft, is een bewijs te meer voor de knapheid, waarmee zij in elkaar gezet is. *:In rake, scherpe contouren, in strakke lijnen, met een dynamische voortva- rendheid, die de aandacht steeds hoeit en de interesse steeds' yerr groot, wordt dit verhaal opgediend. Het heeft geen zin hier nader in te gaan op het ver haal, omd'at dit zou kunnen schaden aan de belangstelling, die tot het einde toe gespannen moet blijven. „Macao". Bij de film, die van Maandag tot en met Woerisdag draait, vinden wij dezelfde hoofdeigenschappen terug, ofschoon zij toch een groot verschil toont met de bovenbesproken rol prent. Als punten van overeenkomst vinden we, dat ook hier een der grote cineasten, de man die o.a. de vervaardiger is van „L' Assassin a peur la nuit" de vader van deze rolprent is, dat de handeling, het verhaal al even spa.nnend, zo. niet nog spannender, en in elk geval lo- gisch'er is, dari in Hitchcock's werk, dat de spanning langs even strakke lijnen tot een climax gevoerd wordt. Maar er zijn punten van verschil. En het meest belangrijke is wel dit: de hoofdfiguur, op voortreffelijke wijze weergegeven door Erich von Stro- heim, die nog steeds treft door z'n uitermate suggestief spel, is een gecompliceerde - booswicht, die, on- danks z'n ongure karaktereigen- schappen, toch nog enkele" goede digenschappen blijkt te bezitten, al komen die dan ook maar flauw aan de dag; reden waarom deze figuur als meer menselijk zou kunnen wor den beschouwd; niet- het misdadige type, dat door dik en dun z'n slech- te impulsen volgt en botviert, maar de misdadiger, bij wien alle men- selijkheid nog niet verstikt is, een menselijkhed, die zich bij hem bo- venal openbaart bij z'n liefde voor z'n dochter. L. „DE BOEMELBARON" Woensdagavond gaf het gezelschap Piet Kohler een uitvoering van ,,De Boemelbaron" van Walter Kollo in de Schouwburgzaal „Struv6", De geheel gevulde zaal heeft kun nen genieten van vrolijk spel, vro- lijke muziek en vrolijke zang. En dat zij .genofqq.. heeft, ..yfi n.,. de.dyaztuatrea. ken vanDroogkeeltje, beWezen de vele lachsalvo's en het hartelijk ap- plaus. - Een bijzonder goedgeslaagde scene was die, waarin Hans von Grabouw en Hilda, de laatste met een pop in haar armen,slaapliedjes zongen. Het feit dat Piet Kohler Gronings dialect sprak" zal het. geheel voor ve- HGOGEZAND.* Ter gemeentesecre- tarie zijn benoemd tot typiste mej. M. J. v. Bockhoven te Groningen en tot volontair de heer M. Molema, al- hier. NIEUW-COMPAGNIE. Maandag jl. hield de Landbouwvereen. „Kiel- Compaghie" haar maandelijkse vergadering in 't hotel ,^De Dam", alhier. Nadat de seer, enkele mede- delingen had gedaan ten aanzien van het nieuwe bemestingsjaar, wat betreft prijzen en normen, kreeg de heer J. Boerma als afgevaardigde ge- legenheid verslag te doen van de laatste Ringvergadering. Voorts kwamen er klachten naar voren ten aanzien van de bandendis" tributie voor de landbouw, zodat be- sloten werd hiertegen te ageren. Wederom moest wordeh opgemerkt dat de kuikenleverantie nog niet tot zijn recht was gekomen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzit- ter omstreeks 9.45 uur de vergade ring. ZUIDBROEK. Woensdagavond is een luxe auto, welke uit de richting Groningen kwam en bestuurd werd door den heer Reit uit Blijham, te- gen de bakkerij Gosselaar gercden. De bestuurder werd zwaar gewond. Nadat hij door Dr. Weeke verbonden was, is hij naar het ziekenhuis te ■Winschoten overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. De commissie voor het Consu- menten-Crediet is in onze gemeente als volgt samengesteld: voorzltier Burgem. L. Steenhuis, seer. H. An- tonides, G. Koerts, Mevr. v. d. Mo- lenWiemers, P. Kuiters, A. Dodde- ma, A. R. Beerta en E. Engels Ezn. SLOCHTEREN. In de komende week houdt de burgemeester spreek- uur op Dinsdag, Woensdag en Vrij dag telkens van 10 tot 11 uur. SIDDEBUREN. De overdracht van het grafmonument van de twee ge- sneuvelde B.S.'ers W. Balkema en J. Oostindier zal, naar wij vernemen niet heden, maar Zaterdag 24 Aug. plaats vinden. Het vertrek zal plaats vinden van het Jeugd Gebouw. OVERSCHILD. Tegen een land- bouwer is door de C.C.D. procesver- baal opgemaakt wegens overtreding van de loonvoorschriften van de C.A O. 1946/1947. ENGELBERT. Uitgaande van de afd. Staatspensioen werd een to- neelgroep. gevormd, bestaande uit 15 leden. - Het. bestuur .bestaat .uit de heren R. Reinders, G. Veenstra en mej. Gr. Muntinga. Op de algemene vergadering van ,,Bevrijdingsfeest 4 Mei" werd een definitief bestuur benoemd. NOORDDIJK. Het is zeker een goe de gedachte gewcest van enkele ingezetenen de ouden van dagen een plezierreis aan te bieden. Zaterdag zullen plm. 100 oudjes met. twee sa- lonboten een tochtmaken naar Pa- iterswolde. Burgemeester Kuipers aanvaardde het ere-voorzitterscliap van het uitvoerend comite. BEMANN1NG VAN REPATKI- EKINGSSCHIP PLEEGDE SMOKKELARIJ. Repatrierenden hebben het voor- recht dat ze denmaal ,goederen in ons land mogen importeren, zonder inkomende rechten te betalen. Het is gebleken, dat door enkele leden van de be'manning van de „Ruy»" hiervan misbruik is gemaalct. Gedu- rende de reis liet de kapitein een aantal kisten apart zetten, omdat hij ■yermoedde, dat er een luchtje aan was. In de Golf van Biscaye hebben leden van de bemanning deze kisten over boord geworpen. Uit,het verhoor is nog niet geble ken hoe de vork in de steel zit. Men vermoedt dat de betreffende kisten of gestolen goederen', of goederen die frauduleus gei'mporteerd zouden wor den bevatten. In dit verband wordt opgemerkt, dat reeds meerdere raa- len gestolen is van de bagage van repatrierenden. Op Maandag 12 Aug. 1946. Onder voorzitterschap van loco- burgemeester G. Kostwinder, kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. De inge'komen stukken wer- den voor kennisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van de nieuw ge- kozen raadsleden werden onder- zocht. Tot toelating werd besloten. De voorzitter bracht dank aan de noodraad en' in 't bijzonder aan de niet terugkerenden voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben gedaan. GEMEENTERAAD NOORDDIJK. Voor de laatste maal kwam de tijd. gemecnteraad samen. De ge loofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden in orde' bevonden Namens de financiele commissie bracht de heer H. Dekker verslag uit over het jaar 1944, alles was in %de beste orde bevonden. Bij de rondvraag wees de heer J. Hommes op het zeer groot aantal honden in deze gemeente. De heer |Limburg Meijer vroeg inlichtingen omtrent de working van de gemeen- tereiniging. Geen enkele ontheffing is verleend betreffende de ophaling van huisvuil. Tot slot sprak burgemeester Kui pers woorden van dank voor de goede samenwerking die er 'Steeds was geweest. In de .raad zullen niet terugkeren: de heren H. J. LimburgMeijer, H. Dekker en J. Hommes. Ons bureau, Hoofdstraat G, is telcfonisch aangesloten -onder no. 139. In de oude telefoongidscn staat dit nummcr nog vcrmeid als het nummer van de Inspectie der Belastingen. De Inspectie der Be- lastingen is echtcr tegenwoordig aangesloten onder No. 585. Men denke er dus om: ons tcle- foonnummer is 13 9 (by geen ge- hoor 213 of 214). SECRETARIAAT KONINKLIJK NEDERL. LANDBOUW COMITe. Wij vernemen, dat Ir. C. L. W. Ruys te Bennekom is benoemd tot secretaris van de afd. Tuinbouw van het IConinklijk Nederlands Landbouw Comite (Ned. Tuindersbond). Met ingang van 1 September zal. het secretariaat te Den Haag gevestigd worden, aan de Raamweg No, 28. MUSSOLINI's LI.IK TERUG- GEVONDEN. Een Franciscaner monnik uit een klooster te Padua, heeft een koffer, welke het lijk van Mussolini, gehuld in 2 rubberzakken. bevatte, aan de politie overgeleverd. Het lijk was achtereenvolgens in een tweetal kloosters verborgen. Het werd aan een van de kloosters afgeleverd door de enige man van het complot die het lijk stal, die niet werd gearres- teerd. Op grond van brieven welke men in de zakken heeft aangetrof- fen meent men, dat de: veronderstei- ling, dat de gearresteerden tot een neo-fascistische organisatie behoren, bevestigd wordt. In verband met deze zaak zijn een tweetal priesters -gearresteerd. Zij zullen tezamen met de overige gear resteerden aan den procureur gene- raal wordeh uitgeleverd. De betreffende priesters waren reeds ecrder streng ondervraagd. DE COMMISSIE-GENERAAL VOOR NEDERLANDS-INDIij. Bij de behandeling in de afdelin- gen heeft ,het regeringsvoorstel tot de instelling van 'n Commissie-Gen. voor Indie reeds hier en daar wat critiek ontmoet. Gislerenmiddag was de Tweede Kamer bijeen om een aanvang te maken met de behande ling van dit wetsontwefp. Nadat het wetsontwerp zal zijn ai- gewerkt gaat de kamer reees tot Dinsdag 17 September. Het bczoek aan Aalsmctr. Vrijdagmorgen2 Aug. om plm. 5 uur vertrok met een. der comfor- tabele Roland-bussen, uit Sappe- mecr, een 'groep van 30 personen,' Ibestaande uit oud-leerlingen der Tuinbouwvakschool en belangstel- iende kwekers. De leiding berusttc bij den heer F. Gooijert, hoold-assistent bij de rijkstuinbouwvoorlicbtingsdienst. Het lag in de bedocling een bezoek te brengen aan Aalsmeer, het alom b-ekende bloemencentrum, aan het Westlana en aan Boskoop (een be- langrijk boomkwekcrij-centrum).i Tengevolge van verscbillende om- standigheden moest het bezoek aan laatstgenoemde plaats echtcr ver- vallen. De reis ging via de afsluit- dijk, langs de Noord-Hollandse duinstreek naar Haarlem (de voor- genomen tocht door de Wieringer- meerpolder verviel, mede doordat de tijd beperkt was, vanwege de slechte wegen, tengevolge waarvan hier slechts .zeer langzaam gercden kon worden. Om plm.' 1 uur be- reikte men Aalsmeer. Hier v/orden bloemenculturen zeer inlensief uitgeoefend d.w.z. kapitaal- zowel als nrbeidsintensief. Veie be- drijven zijn gevestigd op een opper- vlsikte grond van niet meer dan 25 are. Hiervan is dan natuurlijk het overgrotedeel bezel inet kasse.n en bakken. De j.otale glasoppervlakte bedraagt 150 H.A. Aangenomen kan worden dat vrijwel de gehele Aals- meerse bevolking direct of indirect zijn bestaan vindt in de bloemen- teelt. Het aantal inwoners van net dorp verschil! weinig van dat van Sappemeer. Aalsmeer, dat gelegen is aan de Westeinderplas, kan wat de grondsoort betreft, in tweeen ver- deeld worden nl. het laaeveengebied en de poldergronden bestaande uit Tot ambtenaar der -Burgerlijke Stand zijn benoemd de heren W. Stob en K. Dijkema, RUISCHERBRUG. De werkzaam- heden aan tarug 3 over het Eemska De inwoners van Noordbroek ga- Iven Woen^dagmiddag met vlagver- yoon uitdrukking uit hun vreugde:, over de ambtsaanvaarding van den benoemden burgemeester de heer A. Omta. Een commissie van .ont- vangst was aan de grens te Zuid- broek aanwezig om de heer Omta en zijn echtgenote te ontvangen. Bloemein en een welkomstlied wer den door de meisjes C. van Dellen en P. Boeir aangeboden. Daarna reed men naar .,'t hotel Schrage waar in de tuin onder leiding van den heer Bloemhof een zanghulde werd ge|- bracht door schoolkinderen. De gep nodigden en belangstellenden' wer den daarna verzocht in de zaal te komen waar een raadsvergadering naal zijn bpgonnen, men hoopt nog zomede de installatie van de heer deze herfst de nieuwe brug voor het verkeer open te stellen. VEUSCIIRIKKELIJK DRAMA IN BELGIe. Een afschuwelijk. drama heeft zich afgespeeld in een Belgisch dorp. Zalerdagavond bemerkten voorblj- gangers, dat er brand was uitgebro- ken in een boerderij. Zij waar- schuwden de brandweer en deze ging allereers.t op zoek. naar eventu- ele slachtoffers. Na veel moeite ge- lukte het de lijken van de vier In woners onder de puirihopen uit te halen. Het waren een landbouwer, zijn vrouw en hun beide kinderen, ,resp. van 5 jaar en 14 maanden. Het bleek dat van alle vier de keel was afgesneden. Het is nog niet bekend of men hier met een misdaad, dan wel met een daad van een krankzinnige te doen heeft. ER IS 65 TON VERF VOOR NODIG. I-Iet Parijse gemeentebestuur is tot de conclusie gekomen, dat de Eifel- toren, een van metaal geconstru- eerde toren geschilderd moet worden Dat e6n man niet voldoende is de 300 meter hoge metaalconstructie in de verf te zetten, blijkt uit het feit, dat er 65 ton verf nodig zal zijn om de Eifeltoren wat op te knappen. FEUILLETON. Omta zou plaats hebben." De groto zaal was geheel gevuld toen loco- burgemeester G. Kostwinder de ver gadering opende. Na voorlezing van de ingekomen stukken welke voor kennisgeving werden aangenomen sprak de heer Kostwinder de instal- latie-rede uit en memoreerde dat de financiele toestand zeer slecht was, terwijl de wegen en het -nieuwe kerkhof in een allertreurigste' toe- stand verkeren. Na verdere^ opsom- ming wat er zo al in de gemeente te doen is besloot spreker zijn rede met de wens dat de heer Omta een 'goed burgemeester ,zou zijn, hingv de heer Omta de Ambstketen om en droeg aan dezen het, voorzitterschap over. Daarna sprak de nieuwe bur gemeester. die begon met zijn dank te brengen aan H.M. de Koningin en verdere autoriteiten voor zijn be- noeming. Hij. bedankte verder den heer Kostwinder voor al hetgeen deze gedurende de vacature als loco- burgemeester heeft gedaan. Het Karmoniecorps Noord- en Zuidbroek had -te voren het- Wilhelmus ger speeld. Van de Raadsleden spraken de heren. L. Tuin, K. Kruyer, H> K. Fluks, terwijl de waarnemende secretaris, de heer Holthuis mede namens het gemeentepersoneel voile toezegging beloofde. Daarna werd. de thee aangeboden. Vervolgens'- spra ken de Burgemeesters Slager van Oldehove, Rornijn van Winschoten, Teenstra van 't Zandt, L. Steenhuis van Zuidbroek, de lieer Kuipers uit Woudrichem, H. E. Buurma, oud- burgem. te Zuidbroek, F. Spieker, hool'd der school te Noordbroek en F. Omta, burgemeester.. te Stedum. De heer Omta dankte daarna de| diverse sprelcers. Na afloop,.bleef men nog enige tijd bijeen om. daar na het Gemeentehuis en de Secreta ire te bezichiigen.' r-, YaWj/,/if :-?S 85. Meteen.' dat Gay zich aan boord had gefthsen nam hij de riemen en begon st.e- vig door, te roeien. Het was nodig ook, want plolsellng riep Alisa: „Kijk daar, de mannen van den ba ron komen ons ach- terna". V, lengte, waarlangs een auto niet kan rijden tengevolge van de vele smal- le boogvormige bruggetjes in de weg. Aan weerszijden van deze weg be vindt zich een sloot (wetering) van 3 meter breedte. Hier bevincien zich practisch niets ariders dan bloeniT kwekerijen. De percelen .land zijn onderling geschelden door, sloten zodat- alle percelen rondom in het water 'liggen. De waterstand in de .sloten is bijna met het grondopper- vlak geli-jk. Alle vervoer van bioemenen planten naar de veiling heeft. plaats over het water met speciale bootjes. Op elk perceeF land staat een veelal eenvoudige woning, soms van hout of gedeeltelijk van hout seboitwd. Deze woningen (dus ook de bedrij- ven) zijn vanaf de weg slechts te bereiken via een afdraaibaar brug- getje over de wetering, van plm. 60 cm. breedte en zonder leunihg. Is een bruggetje afgedraaid; dan kan men met een stok of iets ;dergelijks, die meestal aanwezig is, de yerbin- ding weer herstellen. j De oppervlakten van c!e kweeke- rijen aari de Uiterweg zijn veelal gering. De breedte van vele perce len grond bedraagt niet mger dan 15 meter. Aan de Uiterweg yindt men in hoofdzaak de cultures'; van pot- planten en seringen aismq'de enkele boomkwekerijen. Op onze' excursie welke te Aalsmeer onder leiding stond - van1 een ter plaatsefkundigen Essistent der Tuinbouivjvoorlich- tingsdienst, werden in tctaal 3 be- drijven bezocht nl. een b|drijf met snijrozencultuur, een bodrijf met Am, Anjerculiuur eneent| potplan- ten kwekerij. AUe bedrjjven zijn 'vanzelfsprekend van stoo(3nrichtih-' gen voqrzien, voor het in hloei trek- ken van rozen, seringen, andere snijbloemen en potplantcajt alsmede oude zeeklei. De speciale 'Aalsmeerse- voor het overwintefen dtrij potpian- cultures, welke verband bouden met de hoedanigheid van de grond, kun nen als volgt worden onderscheiden: a. snijrozencultuur in' kassen," b. snij- bloemencultuur in kassen bv. Am. anjers- en Chrysanthen. Beide cul- turen worden voorn. op de polder gronden (oude zeeklei) uitgevoerd. c. trekseringen-cultuur in. kassen, d. polplanten-cultuur in kassen en bak ken. De beide laatstgenoemde wor den voorn. dp de laag\reengronden uitgeoefend. Men maakt hierbij spe- ciaal gebruik van de z.g.n. Aals meerse bagger, dit is een uit de Westeinderplas opgebaggerde, zeer humusrijke substantia met een pH. 6 d '6%' (d.w.z. »lage zuurgraad): De ze bagger is vrijwel onmiddellijk na het opgraven bruikbaar als teel- aarde. Het regelmatig gebruik van deze bagger op de veengronden is zelfs noodzakelijk, in .verband met de voortdurende afslibbing van de grondbestanddelen door het vele. wa ter. Met de bagger brengt men dus als - bet ware de door de Westein derplas afgeslibde grondbestandde len weer op het land. In verband met het aflibben van deze yeen- grond. is het ook te verklaren dat men hier. geenTmet-gras begroeide wallen kent, zoals in;,onze*:streken. Teneinde het afSlibben te beperken heeft men walbeschoei'ingen ge- maakt van palen en planken. Deze palen zijn, 3 a 4, meter, in. de grond geslagen. Een typische ,indruk_ maakt in dit verband de. Uiterweg met zijn talrijke kleine percelen land. Dit is een smalle. Ityegi; van V.3 g: '4,K.M- ten. Door hef in bloei trekken van verschiLlende neestergewassen is het mogelijk dat zelfs in het koude Jjaargetijde snijbloemen vcrkrijgbaar zijn. De potplantenkwekerijms bestaan uit kassen -en platglas. 1^ cultuur van vele potplanten heefi in bakken >j.laats, terwijl de planter ilater in' de kassen in bloeiworden -gebracht. Belangrijke potplantenculteren zijn, cyclamen. primula, pelargonium, begonia en honensia, H Tenslott.e werd een bezoe.-: vgebracht aan het- gebouw van d»«Centraie Aalsmeerse Veiling. Zowel de afme- ting der gebouwen als de i'nrichting daarvan is waarlijk indru-cwekkend. De grote hallen zijn zeerIruim en hoog, terwijl het -licht van boven zodanig, invalt,. dat de zoahestralen geen directe invloedkunnen1-" uitoe- fenen. In' de wintermaanderfi is het mogelijk hete lucht aan te voeren in de hallen, hiervoor slaat een olie- 'stookihrichting 'tendienstelDaar vrijwel alle producten over diet wa ter worden aangevoerd, is het mo gelijk gemaakt, dat de kwelcers met hun bootjes tot diep in gebou wen kunnen doorvaren. Meaf vertel- de ons .dat-de-- beschlkbare ^veiling-' ruimte nog niet toereikend ',V»s, in .verband waarmee nog groie| opper vlakten grond- waren aangekoclit. Daar de producten veelal in de mor- genuren worden: aangevoerd. jkonden wij helaas de veiling niet in working zien. In drukke perioden moet de aanyoer ;van bloehien;vweloyerwel-. digend zijn. - (Wordt vei-volgd). KINDERWAGEN MET BABY GESTOLEN. Een vrouw te' Delft, heeft een kin- derwagen, waarin zich een baby be- vor.d gestolen. Daar het haar te doen was om de wagen, heeft ze de baby ergens op een stoep geiegd. De wagen werd verkocbt. o Zowel de dievegge als haar. man zijn door de politie aangehouden. SINAASAPPELEN IN" BELGIe VUIJ. Het, Belg'ische ministerie van be- yToorrading heeft medegedeeld, dat sinaasappelen -. niet meer aan rant- soenering ondervvorpen zullen zijn, en tegen; vastgestelde prijzen vrij op de binnenlandse m'arkt mogen wor den verkocht. In een onderhoud met een der A. N.P. redacteuren heeft Mr. Mas Slamet, de anti-Soekarno, Indonesi- sche advocaat o.m. het volgende ge- zegd: Wat mijn positie zo moeilijk maakt is, dat ik ertoe wordt gedwongen de ze veilig ,en wel get.rouwd waren. Vanavond verscheen ze in de salon WIS WOrdtJ in een prachtige avondjapon van lila --••• t'satijn; diamanten glinsterden in haar ETCHFORD roodgoud haar en om haar blanke len nog aantrekkelijkcr hebben ge maakt. H. B. voor deze verwanrlozing door CHARLES GARCIVE. 71) HOOFDSTUK XXXIII. j De bekentenis van een misstap. Het was de avond van de dag na Heron's terugkomst. De schemering viel over Londen en in het grote huis in Grosvenor Square werd hier en daar het licht aangedraaid. Lady Letchford was neerslachtiger dan ooit. 't Was nu al 'n paar maan den na de vastgestelde huwelijks- datum, en al die tijd was er niets gekomen dan een vormelijk en on- derdanig briefje van- Parks, dat zijn meester ziek lag aan een-zware aan- val van malaria, maar dat er geen reden tot ongerustheid bestond. Sindsdien was ieder berichtuitge- bleven. Neen, erg verlangend naar zijn bruid scheen Heron ondanks al les toch nog niet, te zijn. -• Rose Vavasour verloor de mocd niet; alles was voor de bruiloft lie- reed en zij wachtte geduldig tot de bruidegom zou verschijnen. Zij over- dreef zijn ziekte tegenover haar ken- nissen; volgens haar lag hij al weken en maanden met malaria, ergens in een klein Itnliaans plaatsje, en zo slaagde zij enn, leedvermaak en spottende toespelingen tc voorkomen. Bij zichzelf maakte ze echter het voornemen, dat Heron zou boeten later, als hals; en toen, Lady Letchford haar aanzag, zoals ze daar orfder de sche- merlamp stond. kon ze zich alleen maar verbijsterd afvragen hoe enige man ter wereld zo'n meisje kon ver- laten voor een zwerftocht waaraan maar geen einde scheen te komen. „Waar ga je vanavond been, Ro se?'-' vroeg ze lusteloos, met een klank. van verwijt in haar stem.' Kon het meisje op haar beurt- haar zoon wel opreeht liefhebben, als ze zich in zijn afwezigheid zo mooi maakte en zich zo uitstekend scheen te arau- seren? ,.Naar Lady Cranebrook's partij," antwoordde ze. „Het is haar laatste fuif voor ze op reis gaat. Wat ik daarna beginnen moet weet'ik niet. Sterven van verveling, verondcrstel ik. Vindt u 't ongezellig als ik ga? Ik wil: met alle pleizier hier blijven. Zoveel geef ik er niet om." .,Nee, ga vooral. 't Is een geluk, dat je jezelf nog zo kunt amuseren onder zulke omstandiglieden." ,,Ik houd van Heron," antwoordde de schoonheid rustig. „Ik heb'allijd van hem gehouden en ik ken de prijs die ik moet betalen om hem eindelijk te winnen. Als dat ellendige meisje er met geweest was, zou hij al veel eerder van mij zijn geweest, maar het noodlot was tegen me. En nu schijnt 't me w&er met mee te lopen. Maar ik heb geduld, ik kanj benl" j wachten, en op de duur zal ik win nen. Intussen doe ik al mijn best, dat niemand, zich vrolijk over me maakt.", ,-.Als je het zo kunt opvatien, ge- lukkig dan maar!" zei Lady Letch ford met een onderdrukte snik. Goe de nacht." Rose ging voor het raam staan om te wachten tot de wagen zou voor- rijden. Plotseling ging de deur open; 'er kwam iemand binnen die lang zaam de kamer doorliep. Een ogeri- blik was ze zich niet bewust van zijn aanwezigheid; toen keerde ze zich om en uitte een luide kreet. Heron!" - Ja, het was Heron, bleek en ma- ger, maar met een wonderlijke uit-. di-ukking van vrede en geluk op zijn doorgroefd gezicht. Hoewel ze haar armen naar hem uitstrekte haar mooie blanke armen, waaraan dia- manten en robijnen glansden, maakte hij geen beweging om haar te omhel- zen, maar bleef strak en roerloos tegenover haar staan, met iets van medelijden in zijn strenge blik. Heron! Ben je, het werkelijk? Ben je terug en weer helernaal beter?" ;,Ja. Waar is mijn moeder?" ,,Ze ze. is naar bed gegaan! Heb je me niets te zeggen Heron?" „Ga zitten," zei hij kort en schoof haar een stoel toe. „Ik ben pas in Londen aangekomen. Was ]e van plan uit te gaan?" „Ja; maar nu natuurlijk niet meer. O, Heron, als je eens half wist, hoe wij naar je terugkomst vcrlangd heb- Ik benjuist weer in het land." zei hij: r .Eerst ben ik even naar Wiltshire geweest naar Warley. Je 'kent dat plaatsje misschien?. Ik had een reisgenoot; hij heet Sidney Dalton; hij is May Dalton's -broer. Hij was het, die dien avond met haar in het bos was. Ilerinner je je dat indruk te vestigen als zoujik-een advocaat zijn vd6r de Nedeiflanders en tegen mijn eigen landgenoten. De - zaak is' echter, dat ik vodr alles", reeei wil zijn.; Hij betoogde, dat: een onafhankelijk1 Indonesie j iets zeer schoons zou zijn, doch dat liij niet zo dwaas was om do huidige chaos te beschouwen - als een fundament.1 waarop gebouwd lean worden.i( Lan- ger uitstellen van een definitieve oplossing van de Indonesische fhves- tie acntte de heer Slamet yan groot gevaar, omdat; de bevoiking (het jver- trouwen verliest in-de eigen|!eiri'ende figuren. Dat: de InhecmSe b.cvoiking overal de Nederlanders met;, gejuic'a binnenhalen, i omdat zij, daar Waar zij komen orde en rust herstellen, betekent dat de Indonesiers een ii.it- sluitend Nederlandse leidingj, prel^e- reren en dat is enerzijds jammpr, om dat dit een gezond streven. van wet- kelijk verantwoordelijke nationali.y- ten moeilijk, zo niet onmogelijk z;fl maken. 1 s Waarom heeft men niet meerlaan-- dacht geschonken aan de loyale', In; donesiers, dat zijn zij,. die iijdens do Japanse bezetting- hebben gelederi voor hun principe vim niet samen-, werken met de'vijand, en die'dit.nieii, hebbengedaan voor eigen belang! - maar - omdat zij de beiangen van de- bevolking voorstonden? - DergelijkQ trouwe vrienden van Nederlartfi heeft men op de achtergrond geschck ven en men is gaan praten mot vrienden van den vijand, zoals Soe-\ nog?" „Ben je-- ben je bij haar geweest?" j karno. - vroeg: zij bijna onhoorbaar. i Volgens Mr. Mas Slamet is de ver- „Ja. Naar wie zou ik anders gaan?,"bonding van de Nederlanders tot vroeg hij. Ze keek hem een ogenblik met een ondoorgrondelijke blik aan, toen wendde ze het hoofd af en vroeg bijna toonloos: .Wanneer - heefthet huwelijk plaats?" ..Onmiddellijk." Er was een ogenblik stilte, toen sloeg ze" haar ogen op en keek hem met.- Irotse kalmte" aan. j.Heron," zei ze en in haar stem was diezelfde onnatuurlijke kalmte. ,„Je verbeeldt je zeker, heel, edelr moedig te zijn.!' Een lroud glimlachje speelde om haar lippen. ,,Je wilt van mij scheiden zonder mijte': ver- nederen door verwijten of harde woorden. Je wilt de zaak verder niet aanroeren maar ilc denk daar an ders over. Erkan voor; mij geen sprake zijn van vernederirig of schaamte. Wat ik gedaan heb, zou ik \v£er doen als ik er heil m zag." ..Bespaar rnij dan verdere uiteen- zettingen," verzocht hij uifde hoogte Mussert dezelfde als van de Indone siers tot Soekarno. Ook Sjahrir zou niet onbesmei zijn, daar hij blijft medewerken met de rcpubliek. De -beiangen van de Indonesische milioenenbevoikingzijn het best ge- diend door evolutie. De, Loyalen,dai zijn zij die niet 'met, te vergaande eisen komen, baseren zich op het standpunt van: vertrouwen. Uiteraard kan dit worden misbruikt,: Wat het eerste nodig is, is een volksverhef- fing. Eerst dan; kan een Indonesische publieke opinie ontstaan - die vol doende critiserend-zuiverend' kail werken.Zo ver is het thansnog niet en dat moet als de reden beschouwd worden waarom een handjevolcolla- borateurs vrij spel heeft en de z.g- Republiek. kon opzetten. Hed'enmorgen is' Mr. Mas Slamet naar Batavia - vertrokken, waar hij zich gqdurende een kort verblijf van dcvjongste ontwikkelingen van het Indonesische proble'em op de hoogte zal stellen. Met deze nieuwe felten- kennis zal hij naar Engeland en (Wordt vervolgd), I Amerika vertrekken, om daar zijn I inzicliten naar voren te brengen.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2