De Mm van lie! Hal. Soc, Aanpassing Tetltoppeniak Scrijd om Balkan an IVliddellanclse Zee. het__NIEUWS-- EN APVERTENTIEBLAD VAN 1888 Het Beleid van Minister Jonkman. /al Amerika Hegemonie verkrijgen in. de Filmproductie in Indien gij de vrede wilt. '■-^erste jaarganQ ZATERDAG 24 Aug. 1946 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN O O S T G O O R E C H I VAN 1871 No." 7 NOORD- EN ZUIDBROEK DuiSslands asielieien hebben xich verdedigd. Turkije heeft zijn houding bepanld. MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Nu de Tweede-kamer het ontwerp inzake de instelling Cemmissie-Generaal heeft goedgekeurd. van een MEER TEXTIEL a an eonsumptie mogeSijkhelH. Proel met Kastabak wenselijk- ABONNEMENTSFRIJS: f 125 P. kwartaalr Franco p. post f 1.S0 (bij vooruitbeta'ling). I'KIJS DER ADVERTENTIES: 12 tent per mm. Zogen. Kleintjes als |e koop, te huur, gevraagd enz. minim. ct. (bij vooruitbetaling). VER5CHIJNT IYOENSDAGS JEN ZATERD AGS- Uitgeefster: Seggers' en Kremer's UitgeVerszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Teiefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). 4 In de vredesconferentie zijn de sa- iclieten gehoord. En bet was met hen als met de beklaagden van het proces in Neurenberg, zij verklaar- den ailen onschuldig te zijn. kwamen naar voren met wensen en verian- gens, en waren ontevreden over de bepalingen van de concept verdra- gen. Bulgarije voerde zijn brutaliteit z.elfs zo ver, dat bet een stuk van Gnekenland wilde annexeren. En het gekkc is, dat ue Russen schijnbaar met zo heel erg afwijzend tegenover o'it verlangen staan. Ook bier moet men wear de oor- zaak zoeken in de? tegenstellingen tussen Rusland en de Westerse genl- heerden, en de steer van wantrou- wcn, die op de conferentie heerst. Rusland heeft zijn invloedsfeer be langrijk uitgebreid. In bijna alle ian- dcn, die .random de Sovjet-Unie lig- gon, is met steun van de Russen een naar Russische begrippen ..denio- eratische" regering nan ..het bewind, en het. spreekl vanzelf. dat die re- geringen naar Moskou's pijpen dan- sen. Zo breidt Rusland geleidelijk zijn macht uit: over -ae Balkan en over de Donaulanden, Wellichi koes- lert het illusies, dat het binnen af- zienbare tijd zijn invloed zal kun- nen uilbreiden over Duilsland en misschien nog verdcr naar het Wes tern -Tr; >;y:' Als tegenspelers vindt het de Ver- enigde Staten' en Engeland, .Deze landen vragen in de eerste plaats vr.ijhandcl. voor de Balkan- en Do naulanden, .hetgeen voor hen bete- kent, dat ook zij hun invloed kun nen laten geiden in die landen. Dli onderwerp zal binnenkort in de conferentie ter sprake komen. Frankrijk had zich aanvankeiijk tussen Rusland enerzijds. en Enge land en Amerika anderzijds ge- plaatst, en poogde een berniddelende houding aan te nemen. In de laai- ste dagen kan' men echter waarne- ■men, dat Frankrijk meer en meer naar de Anglo-Amerikanen gaat overhellen. De jongste stemmingen, waar Frankrijk zich ojivoorwaarde- lijk -achter Engeland "en Amerika schaarde, hebben dit onomstotaiyk bewe'zen. De houding van Noorwegm en China is bijna vanaioog aan die van Frankrijk. Ondcr de Russische randstaten is er een, met zeer.,belangrijke. sirate^. 'gische positie,- die voor de Sovjet- Unie een harderemoot vormt- om te kraken; Dat is Turkije, het land dat de controle heeft over de Dardanel- len. In Maart 1945 zegdc Rusland het Turks-Russische neutraliteitsverdrag van 1925 op, onder mededeling dat dit verdrag met overeenkwam met de na-oorlogse politieke situatie, In December van hetzelfde jaar werd in enige delen van Rusland een cafti- pagne op touw gezet om stukken van Oostelijk Turkije af te scheu- ren. In 1946 bereirjic de Turkse re gering eenRussische nota, waarin oiit herziening van het verdrag van Moni.reux van 1936, waarin de ver- dediging van de Dardanellen aan Turkije werd gegeven, werd ver- zocht. Turkijc's houding was afwij zend. En thans heeft Rusland op- nieuw een nota tot de Turkse rege ring gerichl, over hetzelfde onder werp, waarin wordt voorgesteld een gezamenlijk Turks-Russisch beheer van deze zeestraai. Ao.ngezien Tur- kije's houding reeds bepaald is, is het waarschijniijk, dai de jongste nota meer bedoeid is om de Wester- se landen omtrent deze kwestie te polsen. f Intussen laat Turkije's houding niets aan duidelijkheid te wensen over. Het zal zijn rechteri verdedigen het zal weerstand bieden aan iedere Russische druk, zelfs al zijn de Rus sen eriri geslv igd door Azerbeidsjan los to maken vifn de Perzische rege ring te Teheran, en onder hun eigen invloed te brengen de betrekkelijke veiligheid van de Russische Oost- grens. op te heffen en de mogelijkhe- den om druk uit lexoefenen te ver- groten. Turkije zou volhouden, zelfs al zou Engeland zich te dezer zake or verschillig tonen, want een gr .i mcnlijk Turks-Russische vcrded- g van- en controle over de Dardanel len, zou belekenen dat Turkije bin- nenkort: nog slechts een v'azalstaat zou zijn. Maar hot behec-r van de Da.rdanel- Icn kan de Engelsen niet onverschil- lig laten. Want indicn Rusland m'e- dezeggenschap zou krijgen in het De- heer van de Dardanellen. zou dat be- tekenen, een Russische penetralie in de iviiiddellandse Zee (Russische schepen zouden dan via de Zwarte Zee in de -Middellandse Zee kunnen komen). En Engeland heeft Russi sche invloed juisl al tijd ui t de Mid dellandse Zee, waardoor de grow verbindingswegen naar het Verre Oosten en naar Indie lopen, witless weren. v INBREKERS SLA AN HUN SLAG. In do nachl van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers hun siag geslagen in noodwinkels aan de Hcr- togstraat te Nijmegen.' Er zijn partijr en koffie. thee en textiel gestolen. EEN ONBESCHAAMD HEERSCHAP Een Franse oud-gevangene van Buchenwald is crop uit zijn oud- mede-gevangenen op te lichten. Hij gaat bij hen'op bezoek, en beweert een Franse Graaf tc zijn. Hij wei-t hun vertrouwen te winnen, blijft enige tpd bij hen logeren. en weet hun dan op de een of andere wijzc geld afhandig te maken. Onlangs is een Amsterdamse' kan- toorbediende het slachioffer van de ze Internationale oplichter geworden- De bediende leende hem eerst f 50p van zijn eigen vermogen, en haalde daarna kennissen en familieleden, over bedrageri beschikbaar te stelr. len voor den Fransen graaf, dip tengevolge van de deviezenbepalinr gen slechls weinig geld .jiad kunnen meenemen naar Nederland, en daar^ om zo goed als platzak-was. Uit dank verklaarde de Fransman, dat hij do bediende zou helpen aan een veel betere werkkring bij de Unilever. Deze was gelukkig, en vroeg onislag uit zijn werkkring. Het slachtoffer zal echter we! geen betrekking bij de Unilever krijgen, en het geld dat hijzelf en zijn ken nissen ieenden zal waarschijnlijkj weg zijn, want de graaf, die geen j.raaf, maar 'n doodgewone oplichter vras, is met de Noorderzon .verdwe- nen. i Aehteraf is gebleken dat de man vermoedelijk naar Tsjecho-Slova- kije vertrokken is, om daar ex-ge- vangenen hun geld afhandig te ma ken. ...In verband daarmede heeft de. politic- de Tsjecho-Slovaakse consul te Amsterdam gewaarschuwd. -f; PERSOONSBEWUZEN IN DE AMERIKAA.NSE Z6NE VAN V1 DUITSLAND. In de Amerikaanse zone van? Duit.sUmd zullen aan alle inwoners, ongeacht of zij Duitsers of verplaats-i te pwsonen zijn; persoonsbewijzeii(i ■wordeiv uitgcreikt, waarop. vingeraf-' druk en foto .voorkomen. Men hoopt" door deze maatregel de, handj'te kunnen leggen op een aantal Nazi's.; CONFLICT IN HET BANKBEDRIJF BIJGELEGD. In het bankbedrijt is tijdelijk overeenstemming bereikt.Een ge- ■deelte der onderhandelingen is reeds tot een voor beide partijen bevredi- gende oplossing gekomen, terwiil over andere punten nog besprekin- gen worden. .gevoerd. Uiterlijk 15 October hoopt men ook op deze pun- ten tot overeenstemming te zijn ge komen. Binnen een tijdsverlciop- .van 25 jaar :is Hongarije; totde tweede drastische reorganisatie van .zijn muntwezen overgegaan. Na de eerste wersldoorlog werd de Hongaarse Kroon, die een pariteits- waarde had van f 0.50, orngezet in een nietiwe munteenheid, de Pen go, in de vorhoudirtg van 12.500 Hong. Kronen- 1 Pengo.Ditmaal moest het mes er «veel dieper worden ingc- zet. De depreciatie van de Pen go had vormen aangenomen, die zelfs de gebeurtenissen in e. de 6 infiatiepe - rlode in Duitsland in de schaduw sielden. Toen werd e6n1 bilSoen (een cijfer met 12 nullen) oude Mar- ken gelijk gesteld aan t e6n nieuwe Reichsmark. Tn Hougarije had zich geleidelijk een situatie ontwikkeld, waarbij twee soorten. Pengo's in orn- loop waren, de „gewone" Papier- Pengo en de,; Belasting-Pengo, v/elke iaatste niet minder dan twee dui- zend trillioen (een cijfer met 21 nul len) Papier-Pengo waard was. Er is thans een nieuwe munt in omloop gebracht, de Forint (Gulden), die een waarde heeft van ca. 22t'j cent in Nederlands geld. Deze Flo- rint is officieel gelijkgesteld - aan 200 millioeh Belasting-Pehgb's, zodat de v/aarde van de Forint, in" Papier- Pengd's uitgedrukt, alHeen kan wor den weergegeven in een aan de sterrenlcunde herinnerend getal met 29 nullen. dus: 1 Forint 400-000.000.00 0.000.000.000.000.000.000,— Papier-Pengo. Arm Hongarije en arme .Hcngarep,1 die door zo'n nullen-warwinkelheen mosstoa om in -.de, naar tc hopen is, vetiirc haven van de Forint terecht te komen' Naar -verluidtzou het JKongaarse publiek waaronder. ook. de boeren, en dat is een zcer belangrijke factor vertrouwen inj de nieuwe-munt hebben. (Uit weekbcricht v. d.*R.B.V.) Deistrijd. gestreden, tussen de. Ame rikaanse filmmagnaien en de Neder- Itmdse Bioscoopbond. bij welke strijd laatstgenoernde zich geruggesteund weet door de Regering en door de pubiieke opinio, omdat het hier gaat om een machtskwestie. is den lezcr bckend. Ook in andere larfden heb ben do grotc Amerikaanse fiimtrusts een soortgelijke poging aangewend en met meer succes dan hier in Hol land. De Biosooop-directies capitu- kerden en de Amerikanen kregen vrij spel. Zo ook in Frankrijk, dat toch over cen bloeiendc filmindu- strie beschiktc. Hier zal van e!ke drie maanden, slechts een gereser- veerd mogen blijven voor de in-, heemse produclie. ierwijl de belde 'andere uitgeleverd zijn aan de nieuwste Amerikaanse films. En wat dat betekent, dat kan men reeds vol- doende opmaken uit de binnenko- mende critieken, die het er vrijwei alien over eens zijn, dat de z.g. nieuwe Amerikaanse films ver bij de verwachtingen ten achter blijven. Maar Amerika's l'ilm-trusts zijn nog niet tevrcden met deze. zoals zij het zelf noemeii, overwinning vande Amerikaanse film. Zij gaan nog een stap; verder: zij willen en zullen de werelamarkt beheersen. En het Iaat ste, middel, dat zij gebruiken .om dit doel'te bereiken, bestaat hierin, dat zij beslaande gocde Engelse- en. Franse films opkopen, de in roulatie zijnde copieen en het origineel ver- nietigeni de auteursrechtcn tot de .hunne maken om vervolgens de- zelfde films maar nu volgens het beproefde Amerikaanse recept weer in roulatie te brengen. So zijn o.a.-de- Franse.films- ,,Pep6 -le, Moktfiy- ..La mort du Cygne",„La Fin du Jour" en de Engelse ..Gaslight" reeds did weg opgegaan en nog meerdere zullen volgen. En het zijn juist de beste, die men, voor deze omzetting uitkiest. Het Amerikaanse filmblad „The Film Daily" spreekt dan ook reeds van de overwinning van de Amerikaanse (film) industrie, waar bij het de verwaehting uitdrukt. dat de Franse (bovengenoemde) overeen- komst hel model zal. zijn van andere ovcreenkomsten in de na-oorlogse wereld, waar steeds volgens het Amerikaanse blad zeer veel film- industrieon op "net punt staan meen te storlen. De serieuze filmliefhebber kan niet andcrs doen dan hopen. dat het zover niet mag komen en om de productie zelf en om het feit, dat dan de kans bestaat aan hanclen en voeten gebonden overgcleverd te worden aan hetgeen de Amerikaanse filmmagnaten zullen believen ons voor te zettenf Dan zijn %vij onze vry- heid kwijt en „vrijheid is een duur- der goed, ook cultured, dan devie- zen", zegt „Vrij Nederland" zeer te recht. Zeker. ik wil niet ontkennen. er zijn ook. goede, zelfs enkele zeer goede Amerikaanse rolprenten, maar de Iaatste maanden hebben het be- wijs 'geleverd dat.de Franse, Deense en -Russische film-industrie produc- len leveren, die uit filmisch oogpunt bekeken, zo al niet boven, dan toch zeker op "deze.lfde hoogtc staan -als de films uit de Verenigde -Staten; want, waar de Iaatste nicer ingesleld zijn op de uiterlijke vorm, /spreken de eerste meor "van birmen uit,v ilii DOOR HAAIEN GF.GREPEM EN GEDOOD. Onlangs is cen opvarende van de ,,Piet Hein", die was gaan zwemmen in lndische wateren. door haaien ge- grepen. Hij is aan de daarbij beko- men verwondingen overlcden. VERKEERSOrSTOPPING. Woensdagmorgen stonden, zoals gebruikel.ijk, aan de halten van tramlijn 25 te Amsterdam drommen mensem Maar zij konden niet zoals iedere dag de veldslag gann leveren om cen plaats in de tram, om de cenvoudige reden. dat lijn 25 niet kwam. pe oorzaak was, dat een motorwa- gen pech had gekregen en niet ven der kon. Langzamerhand kwamen alle wagens vart hjn 25 erachter te staan. En zo stonden "er 14 wagens. En aan de halten wachtte het pu bliek, althans voor zover het intus sen met te voet naar zijn werk was gegaan. HIJ VERTEERDE f 325.000 BIJ een zaak. Voor de arrondissementsrechtbank te A.lkmaar stond lerecht de voorm. direeteur van het Evacuatiebureau Noord-Holland, wien ten laste was gelegd, dat hij uit de kas van het bureau f 50-000 had verduisterd. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat hij vanaf 1941 tot het ein- dc van de oorlog bij een zaak voc'r, niet minder dan f 325.000 aan verte- rirsgen had bestecd. De kellner ver- telde dat hij geregeld met een aan tal vrienden kwam en dan het beste, van het beste beslelde, van. welkei spijzen en dranken bovendien dik- wijls twee porties per persoon naar binnen werden gewerkt. Hij heeft dit alles kunnen doen door steek- penningen aan te nem^n -van aan-. nemers in het kuslgebied: Daar hij wei eens iets uit.de kas .nam om illegaal werk te slcurien, heeft hij zonder dat dit door het personeel werd opgemerkt, f 50.000 gulden uit de kas kunnen nemen. Hij heeft nog tevergcefs getracht een •kwitantie te laten tekenen, dat hij het bedrag voor ilicgaal werk heeft gegeven. Thans hoorde deze voor-, malige direeteur 1U jaar tegen zich eisen. BLIND MEISJF. KAN WEEK ZIEN. Engelse oogheeikundigen hebben een grote prestatie geleverd. Een 23- jarig meisje, dat vanaf haar 14e jaar zeer- slecht kon zicn en de iaatste maanden zelfs geheel blind" wa^'f.j jwerd in het -'OogheelkundigrZiekenk:] huis te Manchester opgenomep. Daar hebben" zij het hoomvlies van een op D.dag gesneuvelden soldaat bij haar overgebracnt:. Het gevolg is dat zij thans weer normaal kan zien. INTERNATIONALE DAHLIA TENTOONSTELLING. Op 13, 14 en 15 September zal in het -Gemeentelijk Concertgebouw tc Haarlem een Internationale dahlia- ten toonstelling worden gehouden. MUNTSTUKKEN VAN KUNSTHARS. ■■.■■■■In de Britse zone van Duitsland zullen munt en .worden vervaardigd van. kunsthars. Het' is voor 'net eerst in, de geschicdenis dat kneedbaar materiaal wordt gebruikt voor de vervaardiging van inunlen. Zoals reeds in onze vorige edifie is medegedceld, is het wetsontwerp van Mr. Jonkman, den minister van Overzeese Gebiedsdelen, omtrent de instelling van een Commissie-Gene- raal voor Indie door de Tweede Ko- mer aangenomen met 51 tegen 28 stemmen. Welk beleid zal door de Commb- sie Generaat worden gevoerd? De minister heeft hieromtrent het een en \ander verteld. De grondgedachte is. dat de rijkseenheid zij het dan in andere vorm dan voorheen moot blijven gehandhaafd. Binnen die rijkseenheid zal Indonesie een eigen staatsvorm kunnen krijgen. De wij- zigingen die onvermijdelijk zullen moeten worden aangebracht, zullen het gevoig moeten zijn van overre- ding,en niet van geweld. Doeh om mogelijkheden tot overreding te scheppen, zal ccrst orde en veiligheid, waar die door het ierrorisme wor den bedreigd, of waar zij niet meer bestaan, moelen worden hersteld, en deze taak is aan do Nederlandse troepen. Met deze opdrachten zal de Com- missie-Generaal naar Indie vertrek'- ken. De overeenkomsten, welke zij zal sluiten om deze opdrachten uit te voeren, zullen zo beloofde de minister langs grondweUelijko weg worden vcrwezenlijkt. De Commissic zal geen gemakke- lijke taak krijgen. Zij weet dat het Indonesisehe yolk achter haar staat, dat het niets liever wil, dan de te- rugkeer naar een toestand van orde en veiligheid, dat het. weer aan de slag wil om op te bouwen wat. door de Japannc-rs is vernield. En indien de orde is hersteld zal het lndische volk zich rustig kunnen uitspreken i over de vorm waarin zij bestuurd wil worden. Dat Nederland daarbij bereid is tegemoet te komen aan het Nationalisme, dat is ontwaakt, be- wees reeds de, Koninklijke rede van December 1942, en is reeds bij vele gebeurtenissen tot uiting gekomen. De grote moeilijkheid is echter, dat de Japanners het bewind van Soe- karno c.s. in hot zadel hebben ge- holpen, dat zich de „Indonesische Re- Ipubliek" noemt doch dat geen vrije ^meninigsuiting voor de bevolking be- ^iekent, maar terreur, Indicn de .^e^r'derhpid van y de Inheemsebe- volkiiig- achter Soekarno"iKndf zou er ongetwijfeldmet deze bewind- voerders onderhandeld moeten wor- Woensdag vergaderden in Den Haag vijftien vertegenwoordigers von weelsel- en confeetielabrieken, die tezamen do zo juist ingestelde Alg. Textiel Advies Commissic Vor men. Besproken is cen andere vor dering van de beschikbnre siolten tussen, confeclieindustrie en handela- rcn. Van do zijde der contectie-in- dustrie drong men erop aan,' dat binnenkort meey stoffen ter beschik- king zouden Worden gesteld van'dit bedrijf, zodat er op korro 'srmijn nieer textieiproducten ven:ri,i,abaar zullen komen tegen redeiijko prij- zen, ;Te Parijs confercren de Grote Vier en pogen de Vrede te herstellen, waarbij de kleine broers en zust.ers ook wel enige wensen en bedenkin- gen mogen uiten of te berde bren gen. Maar terwijl men daar bezig is en plannen beraamd om aan ge heel een wereld, die er naar snakt, een periods van geluk en vyelvaart te brengen, een periode. waarin men zonder een angstige beklemming van een -naderend onheil, zich geheel kan w,yden aan de dpbouw van hetgeen- verwoest, aan. de vernieuwing van hetgeen vernield, aan de aanpassing van hetgeen verouderd is, staan aan de andere kant de kranten vol met berichlen, die er- op wijzen. dat do Aan het einde van het eerste oogstjaar onder vredesomstandighe- den; blijven we even stilstaan bij de ervaringen in de loop van 12 maan den opgedaan. Wanneer wij de tuinbouw aller- eerst bezien, ontdekkea we niets dan onzekerheden.- De afzet en daarmee de prijzen hangen af van het al of niet los wrikken van invoervergun- ningen naar Engeland en Duisland. Wanneer die vergunningen voor een, twee of driejaar conraclueei werderf vastgelegd, zou de zaak volkomen gezond zijn, doch wij beleven thans hoe telkens weer met kunst en vliegwerk de buitenlandse markt als ,'t ware opengowrorigen moet worden. Dat is geen basis om een bedrijf als onze tuinbouw op te grondvesten. Men zal- thans eindciijlc eens de les sen uit de afzetmoeilijkheden moeten trekken en de oppervlakten inder- dt«ad in overeenstemming moeten brengen met de werkelijk verkoop- barc productie. Dat; mag hard schij- nen, mtiai- "het Is een onhoudbare toestand. als de tviindegssteeds weer met angst en vrc-ze htK hoogtepunt van het "seizoen ;zien naderen,: om dat onder de gegeveiv omstandighe- den in ,,;d5t' .beijrijf .overvloed geen weldaad maar eeri ramp is; In - vele opzichten is dc situatie in de Jiloem- jiollenkvzekerij gclijlc, ook hier wordt veel m'eer geproduceerd dan wif verkopen kunnen..v Wil men niet jp;5,i" in jaar uit dure arbeld en dure grondstoffen vernietigen, dan moeter ingegrepen worden en de oppervlak- te worden beperkt tot do hoeveel- heid, waarvan de oogst nagenoeg zeker te verkopen is. Zoals men ook de kippenhouderij en de varkens- mesterij beperkt, omdat onze pro- ductiemiddelen niet toereskend zijn, zal men ook eventueel de productie moeten beperken, omdat onze afzet niet- tosreikend is. Wij -kunnen ons werkelijk niet veroorloven, dat kapi- taal en arbeid thans ongebruikt, of nog veel erger. verkeerd gebruikt, verloren gaan. De regering moet zoe ken naar gewassen, waarvan de, af zet wel zeker is en bij de: huidige zonderlinge internationale toestanden zijn die inderdaad-te vinden. In de tuinbouw tabak als voornaamste aanvullingsgewas, terwijl in de kas-. sen inplaatsvan tomaten ook nog wet meer bruikbare gewassen kun nen worden gezet. Kastabak is, voor zover ons bekend, hier nog niet ge- probeerd, maar het zou ons sterk vcrbazen als daar geen prima pro duct te telen was. Im 'de -landbouw .zullea'we- in de eerste plaats moeten zorgen voor een zo groot rnogelijke productie aan veevoeder en in dit verbandmoeten wij wijzen op hot voorbeeld van Zwitserland, Engeland en Denemar- ken, waar men, dank zij dc aanleg van kunstweldon en 'de verbouw van groenvoeder, erin gcslaagd is, niet behoud van, een hoge akkerbouwop- brengst, hogeiveeopbrengsten per be drijf te krijgen. In Nederland is het kunstwei,debedrijf, waarbij dus de grond na enkeie jarer. in gras- en kiaver te zijn gelegd,"weer wordt om- geploegd, nooit tot grote - uitbreiding gekomen. Het is. echter zeker, -dat de - productiviteii van onze grond hierdQor, evenals door toepassing van het- omweidsysteem op het blijvende grasland, zeer belangrijk zal kunnen worden verhoogd. Onze inelk-, -.Vet- en yleesproductie lean daardoor wor den yergroot, terwijl we onafhanke- lijker. yan het buitenland worden. Bo vendien zal .het zoiang we zo slecht in onze deviezen zitten, zaak zijn om aandacht te besteden aan de grond- stoffenvoorziening van de kleine be- drijyeii. Het- middel daar toe is de maisieelt. Mais is een graansoort, die meer dan enig^ander graan oplevert, maar ook zeer veel' arbeid kost. Daarom hoort cle mais vooral thuis op de kleine bedrijven, die daannee dan voer .voor hun kippen krijgen. In ieder geval moet er op ons ge- heie bouwplan krachtig, worden inge grepen, waarbij op het gebied van de akkerbouw de vetproductie, d.w.z. de koolzaadteelt niet mag worden ver- geten. Totop dit ogenblik hebben wij nog niets .gemerkt van voldoen- de produclieleiding in de land- en tuinbouw. Wil rnen echter het; risico van de Staat ten aanzien van de af zet der producten tot het dragelijke beperken, dan moet de overheid die productie aanpassen bij de behoeften, dus aan de boeren en tuinders dui- delijk zeggen v/elke gewassen zij het hardst nodig heeft, oude Latijnse spreuk ,,Si vis pacem, para bellum", ook nu reeds weer wordt toegepast, nn cen alles vernio- tigende oorlog van jaren. Indien gij de vrede will, bcreidt U dan ten oqrlog". Daarvandaan dc voorbereidingen voor cen biologi- sche" oorlog: oogsten vernietigende chemicaiien; onalwcnd'oare vcrsprei- dars .van veeziekteri; micro-organis- men, die ontelbare - ziektekiemen brengen; daarvandaan proofnemin- gen rnef atoombommen in Bikini en met racketbommen in Siberie; daar vandaan;.'...er zijn nog zovcel fei- ten en factoren, die er op wijzen, dat-men door deze oorlog nog niets heeft gi.Seerd. En wanneer men zoekt 'naar de diepcre grond van dat alles, wan neer men vraagt naar het ,,Waar- om" en waardoor". dnn konit men steeds tot dezelfde oorzaak: afgunst en wantrouwen, tussen de volkeren onderling, en tussen "de individuen, die het volk saniensiellen. Zoiang de ene mens de anderwan- -trouwt, zich op z'n hoede houdl voor diens plannen, zoiang zal hij niaat- regelen nemen om niet in z'n rust gestoord te worden. Zoiang het ene individu jaloers is op het andere, zo iang zal het er naar strcven het zo ver te brengen, dat het hetzelfde bereikt heeft niet alleen, maar dat het de atider ovcrtreft, al zal het daarvoor de nicest elenientaire be grippen van menseiijkheid met voe ten moeten treden, al z.al dat moe ten gaan met geweld. En wat geldt voor de eenling, dat geldt evenzcer voor de. niassa, in sterkere mate nog. Zoiang dit dubbele euvel, dat in zich mcedraagt de kiernen van alle rampen en oorlogen, nog z'n ongebrcidclde macht kan uitoefenen, zoiang het niet uitgedreven is door de sterkere krachten der deugden, die worlelen in de Christelijke be- schaving, met haar plechtankers van trouw env eerlijkheid, van naastc-n- licfde en barmhartighetd, zoiang zal er oak voortge-gaan worden met het uitvinden van steeds sterker en krachtiger wordende veniietigings- middelen, zoiang zal het menselijk genie z'n eigen God's, gaven niis- bruiken lot eigen verderf, tot ge- vaar - van de zo nodige. van de zo vurig verbcide echte vrede, in de voile zin des woords. den en een overeenkomst met. hen gesloten. Maar het is onwaarschijri- hjk, dat zij de meerderheid achter /.ich hebben, en het is oncontroleer- baar. omdat in de gebieden, waar zij de macht in handen hebben geen vrije meningsuiting bestaat. De Indonesisehe Republiek is kun nen ontstaan door Japanse steun en door een aantal fouten dat door de geallieerden is gemaakt kort na de Japanse capitulatie. Thans bestaat zij en is een factor geworden waarmede men rekening moet houden. Wanneer men dat ailes bekijkt is het duidelijk, dat de Commissie-Ge- neraal cen moeilijke taak wacht. In de plannen van Mr. Jonkman is veel dat de instemming van bijna ons gehc-le volk zal -hebben. Thans wachlen wij op deuitvoering daar- van, en die uitvoering berust voor een belangrijk deel bij de Commis- sie-Generaal. Het Amerikaanse Departement van Oorlog decide mede, dat het eerste deel, van de serie van acbt boekde- len. welke de publicatie beogen van tille documentair bewijsmateriaal,, dat is verzameld ten bchoeve van de berechting van de voornaamste Nazi- oorlogsmisdadigers te Neurenberg, voltooid is. De serie, welke- getiteld is „Nazi- Samenzivermg en Agressie" is be doeid om voor de eerste niaal aan de burgers van de Geallieerde landen de gedocumenteerde geschiedems van Nazi-Duilsland ter beschikking te stellcn. In de eerste plaats hebben de documenten betrekking op de schuld van de leiders van het Duit- se Rijk, doch zij bevatten te'vens een schat van inlichtingen, die licht wer- pen op vele duistere punten in de jongste geschieden.is. De onderwerpen welke in, de pu- blicalies worden behandeld c/mvatten o.rn.Hoe de Nazi's de controle over Duitsland verwierven; hoe zij hun vakvereniging -vernietigden en de kerken vorvolgden; hoe zij de aan- valsoorlog beraainden en uitvoerden tegen Oostenrijk, Polen, Noonvegen, de Lage Landen en andere naties; hoe zij de Joden vervolgden; hoe zij samen werkten niet Japan en Ita lic; hoe 'zij het slaven-arbeiders pro- gramma met zijn conc.entratiekam- pen ten uitvoer legden, ':'- (USIS). GEEE ZO MOGEI.IJK TJW PERSO NEEL OP KGNINGINNEDAG VRIJ AF. De regering zou het op prijs stel- leh indien werkgevers, zomogelijk, op Koninginncdag hun personeel de gehele dag vrijaf geven. Aan ovcrheidspersoneel zal, voor zover de dienst dat loeiaat. op die dag vcrlof worden gegeven. Z.K.II. PRINS BERNHARD VLOOG MET MITCHELROMMENVVERPER VAN GENEKAAL SPOOR. Generaal Spoor, die een kort be zoek aan Nederland heeft gebracht en intussen weer naar Batavia ver trokken is, heeft de reis gemaakt in een Mitchel-bomiryenwerper. Dezafr 'bommenwerper heeft de reis van Indie naar Nederland volbracht in ongevcer 36 vlieguren. Een record op deze route. Tijdens het verblijf van den Generaal hier tc landc heeft Prins Bernhard een uitstapje met deze bommenwerper gemaakt naar Engeland. Desgevraagd deelde de Prins me de, dat hij de bommenwerper een» .jheel gewoan"toestel vond, Hij1" achtle hot. mogelijk deze reeord-tijd tot gewone tijd te niaken bij vluch- t.en met ..Skymasiers" mits de passa- giers wat van het comfort willen op- offeren. NEDERLANDSE NATUURHISTO- RISCHE VERENIGING. De Nederl. Natuurhistorische Ver- enigmg houdt haar landelijk congr-es van 24 t.e.m. 27 Aug, te: Hengelo (O.) De eerste dag vindt de officieie ont- vangst plaats. Op de voigende da gen zullen een aantal excursies wor den uitgevoerd. Verder staan een kampvuuravond en een .-folklore-'- avond op het programma, LADING KLEREN EN LEGER- GOEDEREN TE VERWACHTEN. Het M.S. Prins Willem IV is van- uit Rotterdam te Montreal aange- komer. met een gemengde lading, waaronder een- hoeveelheld kunstzij- de,-In Montreal zou het schip gela- cieii worden niet kieren en legergoe- deren, die als gif'ten naar Nederland worden gezonden. 's WERELDS GROOTSTE MELK- PRODUCENT OVERLEDEN. Winton Gentle II, een koe uit li chen Abbas bij Winchester, is, .na levering van 223.917 Engelse ponde'n nieik in 15 zoogperioden, overleden. Zij was wereldrecordhoudster-melk- producente. - OOSTENRLTKSE KINDEREN NAAR TURKIJE. De Oostenriikse regering heeft door bemiddeling van het Rode Kruis :een verzoek gericht, tot den Turksen mi nister van Buitenl, Zaken, om gedu- rende een jaar een aantal Oosten- rijkse kinaeren. bij Turkse geziqnen. ondergebracht to krijgen.. De Turkse gezinnen zullen de liierann verbon- den kosten moeten dragen, met uit- zondering van de reiskostcn. welke zullen worden gedragen door do le- zers van het Zwitserse blad „Bas- ler Nachriehten".

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1