Hi waarin opgenomen OOST .GOORECHT VAN,1871 Programma Feestelijkheden ter geSegenheid van Konlnginnedag. Vrede en Haat. De vrijlating van Politieke Gevangenen Deproductiekosten - - Eerste Jaargang 2ATERDAG 31 Aug. 1946 No. 9 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING EN HET NIEUWS- EN,-ADVERTENTIF.BI An VAN 1888 Beiemmerde Nederiand de Repatriering der Russen Twee iSjnen tekenen zich af in de Baikan-Chaos De fcoesteind in het Verre Oosten. De NederSands-Belgisch-Luxemburgse Tolunie. van onze Landbouwpro- ducfen moeten omiaag. BAKKERSKNECHT VERDRONKEN. i». it. -jtfVJ* ABONNEMENTSPIUJS: t 1.25»p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling). PRIJS DER ADVERTENTIE8: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als le koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 ct. (bij vooruitbetaling). J>\ - J- y t,\ VERSCHIJN'T WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). •&*.§S Vandaag viert Nederiand de ver. jaardag van zijn Vorstin. Vlaggen wapperen; kantoren en bedrijven hebben bun personeel zoveel mogchjk vrijaf gegeven. Straks zal het clruk worcien op siraat, maar met de ge- wone -drukte van het dagehjks verkeer. doch drukte van feestgangers. Ten tweede male na do bevnjding zal de Koninkhjke verjaardag wor- den gevierd. Wij geven hieronder een overziclH van de feestprogramma's dcr plaat Sen, die deel uitmaken van ons rayon Plaatsen, die met zijn genoemd heb ben geen officieel feestprogramma. SAPPEMEER 's Avonds concert m het park dooi het Juliana corps, aanv. 7 30 uur Verder deelt de Buurtvcr, „Centrum" mede Oranje kinderfeest voor kindeien van 5 tot i5 jaar met bezoek aan circus Bollini. Opsielling Inst. Boelkes (Huize Wil- dervanck). .HOOGEZAND. Om twee uur be- gint, hetgrote kinderfeest .voor kin deren van 614 jaar van leden van allc deeipemendc buurtverenigingen op het sportterrein. Een gecostumeer- de yoetbalwedstrijd begint om 7 uur en voor 8 uur venneldt het' pro gramma de uitvoering van Oud-Hol- laridse dansen op een dansvloer, wel-. ke voor de MULO -wordt gelegd. De leiding van het dansen zal berusten bij den heer Gorens. Medewerking verieent het muziekcorps ,,H.—S.", onder leiding van den heer L. Smid. ZUIDBROEK. Om 3 uur begint in hot sportgebouw een poppenkastver- toning met attractie voor de school- gaar.de jeugd. 's Avonds is in hetzelf- de gebouw bal-masc(ue. waaraan prijzen verbonden zijn. MUNTENDAM. De feestelijkheden beginnen met een kinderoptocht om prijzen om 9 uur. Het middagpro- grammaomvat kinderspelen op het sportvelcl. En op ditzelfde veld wor den 's avonds volksspelen voor oudcren gehouden. SLOCHTEREN. Op verschiilendc plaatsen worden kinderspelen gehou den. De te Slochteren gevestigdc Oranje-Vereniging heeft verschiilen- de pogingen gedaan om gezamenlijke kinderfeesten te organiseren, echter zonder resultaat. De kinderen, die zich voor de spelen hebben opgege- veiv koinen samen op de ijsbaan. waar voor ouderen behendigheids- wedstrijden en stoelendans worden gehouden. 's Avonds is .er feest, ge- organiseerd door de Oranje-Ver. in een feesttent, opgesteld naar ,,'t Hoo- gehuis". HARKSTEDE. Alls schoolkinderen vieren gezamenlijk feest op het ter rein achter catt „De Gebronsde Leeuw". 's Avonds wordt een uit- stekend feestprogramma gegeven in c?ebovenzaai van cafe Staalstra. MEER KOER! Vanaf September zal meer ontbijt- koek beschikbaar kunnen worden ge steld. Er zullen dan groterotoewij zingen roggebloem en zetrneel voor, de fabridage van dit artikel beschik- baar kunnen worden gesteld. De winkeliers zullen dan aan de grote vraag. die naar ontbijtkoek bestaat, beter kunnen voldoen. BIJNA EEN RECORD YEitBETERD; maar zond'er het zelf te willcn. In,., het- stadion te Oslo, heeft "een startpistool"dat ;er blijkbaar gang- stermethoden op na hield voor een lachsucces gezorgd toen het on- verwacht 'In de zak van den starter afgirig. De starter schrok hevig maar wilde tegenoverhet publiek zijn waardigheid bewaren en wandelde daaromvzo onverschillig mogelijk weg. Toen hij echter bemerkte, dat zijn faroek in. brand stond brak hij bijna het record hoogspringen. FROCES TEGEN BEWAKEKS VAN ORAKI8NBURG. Binnenkort begint het proces tegen 50 bewakers van het concentratie- kamp ..Oranlenburg". Zij worden er- von beschuldlgd meer dan 100.000 inensen to hebben vermoord. SCHILDWOLDE Gisteravond vond een avondfeest van de Chr Oianje- Ver plaats in Cafe Wijcheisheim. Vandaag vieren de kinderen van de bijz scholen feest De Alg Oranje- v'er heeft vanmiddag kinderspelen georganiseeid achier cafe Spanninga. 's Avonds is er feest in het gebouw van den heer O. Achterhof, waar door mgezetenen van Schildwolde een gevarieeid progumma zal worden opgevoerd. SIDDEBUREN.' 's Avonds een uit voering van het Ned. Herv. Kerk- koor in het Herv, - Jeugdgebouw. waar een gevarieerd programma ten tonele wordt gebracht m.m.v. S. Huberts uit Groningen, en waaraan een bijzondere attractie verbonden is. Na een programma, date uitge- vocrd wordt door leden van de Alg. Ver. is in cafe Degenhart gelegenheid tot dansen. OOSTERHOOGEBRUG. 9—12 uur Kinderspelen en Ynotorbehendigheids- wedstrijden. 1.30 u. Deir.onstrslie rui- tervereniging .,Advendo". Verder staat op het programma een geeostu- meerde voetbalwedstrijd, en eon Ting-, rijderij te paard. 's Avonds is er feest in een tent, waar wordt opgevoerd ..Laifde en Zuudlaordermaarkt'1. Te Middelbert werd gisterenavond een wijdingsdienst gehouden o.l.v. Ds. Brouwer. Sprekers waren Burge- meester Kuipers, Ds. Vinkenborg en Ds. Veenstra. VLIEGONGELCK IN BRABANT. Door te geringe snelheid is een vliegtuig van de Rijksluchlvaart- school bij een bocht om het vlieg- veld Gilze-Rijen afgegleden en om- laag gestort. De machine geraakte on- middeilijk in brand en men kon er niet in slagen het vuur te blussen, waardoor de bestuurder is omgeko- men. Het slachtoffer is een 19-jarige leerlingrvlieger.v die reeds zover ge- vorderd was, dat hU enige tijd zon der instructeur de luch t in mocht. In een lang artikel wijst de ,,Praw- aa" crop, dat, ondanks het feit. dat de Russiseiie regering de terugkecr van Nederlanders naar hun land zo veel mogelijk heeft bevorderd, de Ned. autoriteiten de repatriering van zich daar bevmdende Russen belernmeren, onder de dekmantel, alleen een vrij- willige repatriering toe te staan. Als voorbeelden worden genoemd: een groep mennonieten te^ Amsterdam, het feit, dat de bufgemeester van ..Zoogesand" (Hoogezand aan 7 meisjes zou hebben verboden zich bij een repatrierings-centrum aan temel- den. en dat loen te Veenwouden be- kend werd. dat er Sovjet officieren zouden komen. 40 Russische burgers in allerijl werden weggevoerd. Van officiele zijde tekent men hier- bij aan dat van Ned. zijde al het mo- gclijke is gedaan om Soviet burgers, die^ terug naar hun land wilden, daarbij behulpzaam te zijn. Onbe- kendheid der repatrierings officieren met Ned. wettelijke bepalingen heeft hier en daar tot kleine moeilijkheden geleid, en deze moeilijkheden zijn door de ,,Prawda" opgeblazen. Het onderscheid tussen repatriering (vrij- willig) en uitwijzing (ge^wongen) is een grondbeginsel van de Ned. publie- ke orde. En volgens dit grondbegin- sel handelt de Ned. regering. Ten opzichte van de Mennonieten is de regering van mening, dat deze mo- gen kiezen tussen terugkeren of ver der trekken. AANSLAG OP TAXICHAUFFEUR. Voor de tweede maal binnen zeer korte tijei is een roofoverval gepleegd ,op een Amsterdamsen taxichauffeur. Twee burgers en c-en militair hidden een taxi aan en verzochten den chauffeur hen naar Haarlem te brengen. Bij Halfweg kreeg de be stuurder plotseiing het bevel: stoppen en voelde twee revolvers in ziin rug. Hij trachtte het portier te onenen en de aandacbt van een tecenligger te trekken. Maar op dat. ogenblik begon- nen de overvallers te schieten, waar door de aangehouden auto doorreed. De dieven gingen er met de wagen vandoor. Een volgende passerende auto nam den chauffeur mede naar. het politiebureau, waar hij aangifte van het gebeurde deed. Laat in de avond kreeg de politic de mededeling dat ergons oo de weg een totaal vernielde blokbandtaxi lag. Het bleek de betreffende wagen •te zijn, die eerst tegen een lichtmast en vervolgens tegen een boom was gereden. In de wagen bevonden zich nog een revolver en enige militaire uitrustingsstukken. De daders zijn nog onbekend. ROOFOVERVAL WERD INBRAAK. In Rotterdam zou een roofoverval op touw gezet worden. De nachtwa- ker van restaurant „De Bock" zou aan een waterleidingsbuis vastge- bonden worden en een niet ai te harde klap op het hoofd krijgen. Op het laatste ogenblik bedacht hij ech ter. dat de klap vvel eens wat te hard zou kunnen aankomen en be- sloot met zijn vriend, die de inbraak zou plegen, mee te gaan. Zo verdwe- nen zij beiden, tezamen met f 4000. De politie slaagde er echter in het tweetal aan te houden. ONTSNA.PPINGEN UIT HET KAMP POLDERWEG. Uit bet kamp aan de Polderweg te Amsterdam 2ijn 10 gedetinecrden ontsnapt, Zij hebben ijzeren staven van 1 cm, middenlijn, die met tus- senruimte van een handbreedte zijn aangebracht ui.tgebogen, zijn door het gat gekropen, en zijn vervolgens via prikkeldraad over het terrein achter het kamp gevlucht. Zeven van de uit- brekers zijn in tussen weer gearres- teerd. De waeht achter Ket kamp, die zich niet op z.ijn post, maar aan de voor- zijde van het kamp bevond, is op staande voet ontslagen. HET EINDE VAN EEN MULTI- MILLIONNAIRE. In een luxueus hotel te San Marti- no di Castrozza heeft men Maria Mi- azzo. multi-rnillionaire en lid van een bekende familie in Padua dood aan- getroffen. De omstandigheden wijzen op zelfmoord. In het hotel had zij allerlei dingen. van ondergoed tot camera's en juwelen toe, gestolen. WAANZINNIGE RICHT ONHEIL AAN. Een Parijzenaar van middelbaro leeitijd, die, naar men zegt deel heeft uitgemaakt van het Pranse bezet- tingsleger in Duitsland, kreeg plot- seling een vlaag van waanzin. Zijn buurman rende naar de telefoon om de geneeskundige dienst te waar- sehuwen. De waanzinnige had echter een oud Duits machinegeweer te pak •ken gekregen en sch'oot de man. daar- mede in do rug. Vervolgens schoot hij door enige deuren heen. waarbij een 10-jarige jongen en een bejaarde man werden gedood. De krankzinnige schoot ook op de politie, doch zonder iernand te treffen. Toen hij werd gogrepen, had hij ongevcer 40 scho- ten gelost. ZUIVERING VAN DE HEREN VOGT EN SPEET. De Commissie Drost, die tot taak had een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van de heren Vogt en Speet, resp. directeur van de AVRO en de KRO heeft dezer dagen haar rapport aan het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap" pon gezonden. Volgens dit rapport is de commissie tot de conclusie gekomen dat de beide heren niet ongeschikt zijn een leidende functie op radio- gebied te vervullen. In „Les Cahier.- Socialistes" schrijft R. Dallas o.a. het volgende:' ,.Er is.'geen openbsre school en- Seen bijzondcr-, waar men het kind niet de elcmentaire gevoelens van edelmoedigheid en menselijke solida- riteit bijbrengi. Maar later, wanneer bet kind na de schooluren thuiskomt> nog in. z'n oren de opvoedende woor- den van onderwijzer of leraar, dan doorloopt het daar een dagblad. Het zal b.v. een foto zien, die jonge kin deren en oude vrouwen voorstelt. die vuiinisbakken en hopen afval door- ^oeken. ...En.-.,het onderschrift zal de 'volgende'Verklaring er bij geven: „Het i Herrenvolk op zoek naar de resten van de keuken van het Ame- rikaanse leger. Het is nu eens hun beurtv Bijna vlak daaronder zal het een ingewikkelde machine zien, waaraan flinke mensen werken: „De serste geautoriseerde foto uit de atoom-bomrnen fabriek". Ziedaar de toepassing van de principes, die het kind op school leert:"en dan klaagt men er over, dat die jonge mensen die principes steeds meer en meer verwaarlozen. Laat men wel begrij- pen, het vodden van de schande- lijkste haat vermits zij tegenover kinderen gericht is en de beste be- wondering voor alles, dat werkt aan het meest moorddadige element, dat het mensdom ooit heeft bedacht, zijn de beste en meest geschikstc midde- len om de grote „deugden" uit de oudheid te herstellen Ondanks de vredesconferenlie, on danks de opriehting van een organi- saUe der Verenigde Naties, ondanks de wens naar een langdurige vrede door de volkeren biijven de onpret- tige gebeurtenissen elkander opvol- gen en blijft de Balkan dezelfde hek- senketel, die het al eeuwen lang ge- weest is. Het kookt en borrelt cr, en zo nu en dan loopt er wat van het kokende vocht uit, dat, wanneer de omstandigheden er rijp voor zijn werKt als een lont in een kruitvat. Laten we eerst even de feiten be- kijken: Zestien maanden na de vrede is het eerste ultimatum gesteld. De V.S. hebben aan Joego-Slaviii eisen gesteld, waarop zij binnen 48 uur be- vredigend antwoovd verwaciiUen. Oekraine heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen Grieken- land, omdat dit laatste land door zijn binnenlandse politieke chaos de vrede in gevaar zou brengen. Verder is er sprake van een ernstige wrijving tussen Griekenland en Albanie." Al bania beschuldigt Griekenland van een reeks grensineidenten, en ander- zijds yerklaart Griekenland, dat het Albanese leger wordt samengesteld en opgeleid door Russische officieren. Toch is het niet helemaal aan de Balkan-landen zelf te wijten, dat deze Zuid-Oosthoek van ons wereld- deel een voortdurende iwistappel is geworden. De zaak is, dat hier de be- langen van Oost-Europa en West- Europa elkander ontmoeten. En die ontmoeting geschied in de vorm van een botsing. Zowel Rusland als de Westerse mogendheden trachten de Balkanjn hun invloedsfegr te betrek- als voorbeeld Joego -Qgr ken. Neem als voorbei___ 0„ SlaviS, dat onder Tito's, leiding "een geaceer.tueerde pro-Russische Politiek is gaan voeren, en waar zelfs een anti-Westerse campagne mogelijk was. Dat heeft dat land van Enge- land en Amerika verwijderd. Ame- rika stond niet zeer sympathiek te genover Tito's regering: die anli- pathie is versterkt door Zuid-Slavii?'s eisen orntrent Triest, en is overge- gaan in verbittering, toen kort na elkaar twee Amerikaanse vKggtui- gen werden neergeschoten, Wie hier de schuldige is zullen wij buiten be- scnouwing laten: Amerika, die over verboden gebied. vioog, of Joego Slavie, dat de in overtrading zijnde machines neerschoot. Maar in ieder geval heeft dit incident geleid tot het Amerikaanse ultimatum aan Joego- Slavie. En inmiddels is Tito voor de eisen der V.S. gezwicht. Op te mer- ken valt,. dat Amerika niet dreigde meT. oorlogsgeweld. doch met aan- nangjg maken van de zaak voor de yciligheidsraad. Dit is do eerste maal 1° j dat een grote mogend- heid in haar ultimatum dreigt een gc-schil voor een internationale in- stantie te zullen brengen. Is Joego-Slavie onder Russische invlood gekomen, Turkije daarente- gen heeft zich van de Sovjet-Unie afgew_end, en de oorzaak daarvan zijn de Russiscne wensen over me- dezeggenschap over, en medebeheer van de Dardanellen. '.Engeland en Amerika hebben zich achier Turkije geschaard, dat de verdediging van de zeestraat voor zich alleen wenst te behouden, en daarmede een belang- rijke positie op strategisch gebied Nog altijd waart het spook dcr vrijlating door ons land. Nog steeds schrijven dag- en nieuwsbladen en periodieken erover, waarbij dan de vermelde cij/ers nogal variGren. Wat de minister van justitie pre- sies van plan was, was aanvankelijk niet geheel duidelijk, temeer omdat de officiele berichten over dit on- derwerp vrij schaars waren, en in het algemeen bij het circuleren sterk werden overdreven. Bovendien deed zich het eigenaardige geval voor, Als het slechte weer geen spaak in het wiel steckt, zullen we een heel behoorlijke oogst mogenverwachten en volgens de berichten is dat even- eens het geval in de andere ianden van Europa cn van Noord-Amerika. De Europese oogst vzordt geschat op 90 "/a van normaal en dat zai veel bijdi*agen tot het bneindigen van het voedseltekort, doch niette- min de hongersnood niet uit, de we- reld kunnen bannen. Want regelmatig terugkerende hongersnood is geen verschijnsel, 'dat men afdoende be- strijden kan door middel van .steun- acties, ook ai zijn deze nog zo om- vangrijk. De voornaamste perma- nente, hongersnoodgebieden zijn som- mige delen van China en van Brits-Indie, landen, waar de over- bevolking enerzijds en de geringe ontwilckeling van delandbouw.' an- derzij ds ook in de goede j aren de honger rnaar nauweiijks .buiten de deur kunnen houden en waar iedere ongunstige invloed^ van weer of wind het dood-vonnis velt over duizen- den. Die hongersnood is alleen te bestrijdendoor een goede landbouw- politiek ter plaatse, door -bedijking, van rivieren, bevloeiing van akkers, beter gereedschap, beter zaad, enz. gepaard aan uitbreiding van de ar- beldsgelegenheid buiten- de land bouw., Dit is echter een werk van lange duur en. men mag dan ook de bevolking van Europa- niet het graan ontzeggen, dat voor een krachtige voeding nodig is, met een verwijzing naar het voortdurende te- kort in Azie. Graaninvoer zal Euro pa toch nog biijven nodig hebben, omdat do oogst der akkerbouw- gewassen zich wel krachtig heeft hersteld, doch de veestapel nog niet'op peil is gekomen. Het was ons daarom een; voldoening te vernemen, dat de Nederlandse delegatie te Washington de moed heeft gehad te zeggen, dat het' wereldgraantekort grotendeels is veroorzaakt door de onmatige uitbreiding van de veeteelt in Amerika en Australie. Inderdaad, zo is het en wij hebben de groot- scheepse hongersnood-bestrijdings- actie der Amerikanen dan ook steeds beschouwd als een poging om de uitbreiding van de veeteelt daar te lande te stuiten. Waarschijnlijk is flat gelukt, want de laatste berich ten maken melding van een toene- mend aanbod van vce in Amerika wegens duurte van het voeder. Dat wijst op een inkrimping van de vee stapel, welke automatisch een ruimer aunbod van graan op de wereldmarkt zal veroorzaicen. Dit laat een soepe- ler graanpolitiek van de zijde van Amerika verwachten. Het zou ons dan ook geenszins verbazen als er reeds in dit najaar meer voedergraari loskwam. Eerst dan komt- de Europese landbouw weer op de been, want onze kleine bedrijven moeten kracht- vocr kunnen aankopen ctm voldoende arbeidsgelegenheid op een kleine op- pervlakte te kunnen - opleveren. Komt er graan, terwijl het aanbod van kunstmest eveneens toeneemt, dat een bencht, dat uit officiele bron afkomstig heette te zijn, door den minister werd gewijzigd. Dit alles ge-eft enigszins de indruk, dat men net ten departemente nog niet geheel over deze kwestie eens was. Daann is nu verandering gekomen door de radiorede welke minister Maarseveld heeft gehouden. Niemand van wien bewezen kan worden, dat hij een medemens moed willig heeft verraden, aan den vij- and overgeleverd. of dat hij -een medemens heeft mishandeld of ge- kweld za! zijn gerechte straf ontgaan. Geen dezer mensen komen voor bui- in aanmerking. Wat betreft de persorien, welke bil^gewapende (Duitse) formaties hebben gediend, deelde de minister mede, dat alleen zij, die om zeer speciale redenen hebben dienst ge- nomen b.v. op. 2eer jeiigdigg" ieef- tijd en door een conflict met de ouders voor 'buitenvervolgingstel- ling in aanmerking komen. Verder vestigde de minister er de j - aandacht op, dat dat niet 40.000 of Voor ons land bestaat daarom nog 45.000 politieke geinterneerden voor meer dan voor welk ander land ook. ...i....: dan dalen onze produotiekosten on kunnen wij in Nederiand misschien van ons duurtereiland afkomen, d.w.z. dat wij dan wellicht op de we reldmarkt kunnen leveren zonder al to groot verlies. De Denen leveren bijv. op het ogenblik boter aan Rusland tegen een prijs, die d.e f 2.50 nadert. Voor de oorlog zou een der- gelijke leans voor Nederiand meer dan lonend zijn geweest, thans ech ter staan onze productiekosten op omstreeks i 4.zodat wij niet zon der zwaar verlies kunnen exporteren. de noodzaak ieder middel tot kos- tenverlaging aan te grijpen. Als de Zweden een continu-werkende karn demonstreren, die 250 kg. boter per uur aflevert, is dat zeker iets voor onze zuivelindustrie om met alio aan dacht te bekijken. En als de Ameri kanen mededelen, dat zij een bieten- rooier hebben, die de kosten van het rooien met bijna f 4.per ton ver- mindert, moeten wij nagaan of die machine ook voor ons land te ge- bruiken is. Doen wij dat niet dan zullen we hopeloos achterop rake.n en practisch geen mogeiykheid heb ben om landbouwproducten. die niet typisch Nederlands zijn. te exporte ren.' Dit klemt temeer nu de annexatie op grote schaal, practisch van de baan en dus de kans op uitbreiding van het grondgebied minder is geworden. Goedkope grond er bij krijgen we dus niet en daarom geldt thans, sterker dan ooit tevoren: intensie^' en rationeel bedrijf op ieder terrein en met alle mlddelen. vrijlating in aanmerking komen, maar 25.000. Het is een grote stap van justiti- ele maar economisehe aangelegenhe den, Maar toch is het een stap, die wij ditmaal in ons binnenlands over- zicht moeten, doen. Want het tweede feit, waarover mededelingen werden gedaan is de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse tolunie. Er is reeds veel over dit onderwerp geze-gd, maar toch behelst hetgeen de secretaris- generaal van de tolunie onlangs me- dedeelde twee pun ten die wij even willen aanhalen. In de eerste plaats het feit, dat hot wegvallen der tol- grenzen uiterlijk November 1947 een feit zal zijn, zodat dan geen douanerechten meer betaald zullen moeten worden. Het tweede punt is. dat indien de overzese gebiedsdelen aan de uriie aeelnemen, deze in de wereldhandel de dcrda plants inneemt. Dit laatste punt vormt ongetwijfeld een pleidool niet alleen voor een tol-unie, maar ook voor een econo- mische-unie. inneemt tussen de mogendheden. Zucht naar machtsuitbreiding heeft ertoe_ geleid, dat Rusland Turkije van zich heeft verwijderd en in de armen van Engeland en Amerika gedreven. Wie de Balkan-Chaos van het ogenblik scherp bekijkt, vindt er twee duidelijk waarneembare lijnen in. Dat zijn een Russische machts- toename te land, en een tbename van de Amerikaanse macht ter zee ten koste van Engeland. In het verre Oosten vragen twee gebeurtenissen onze aandacht. In Brits-Indie is het tot botsingen ge komen tussen Hindoes en Mohamme- danen, waarbij vele doden zijn ge- vallen. Deze botsingen betekenen een slag voor de ontwik&eling van het Oosters Nationalisme, want zij wijzen erop, dat die volkeren nog niet rijp zijn zelfbestuur, zeker niet, wanneer het land bewoond wordt door men- sen van verschillend ras en geloof. De tweede gebeurtenis heeft zich afge- speeld in China. Be Communisten hebben er jongemannen opgeroepen. De spanning tussen Communisten en de aanhangers van Tsjang-Kai- Sjelc neemt steeds meer toe en het ziet er naar uit dat een burgeroor- log niet meer te vermijden is. En een burgeroorlog zou China's onder- gang betekenen, want een commu- nislische overwinning maakt het afhankelijk van Rusland en een overwinning van de centrale rege ring zou het tot een soort Ameri- kaans protectoraat maken. UITBREIDING K.L.M. PERSONEEL. Hieronder vol gen de vergelijkende ciifers van het vliegend personeel der K.L.M. irt 1939 en per 1 Juli van dit jaar. Vliegers Radiotelegrafisten Boordmecano's Stewards Stewardessen 1939 75 58 31 lfi 10 1 Juli '48 127 125 53 83 40 Daar de pilotenoDlciding in de oor- logsjaren stilstond, bevinden zich onder de vliegers heel wat buiten- landers. n.l. 17 Amerikanen. 2 Belgen, 9 Eneelsen, 4 Canndezen. 1 Noor. 1 Tsiech, i Nvv. Zeelander, 2 Zuid- Afrikaanders en 1 Deen. GROTE HARINGVANGST. IJmuiden wordt als het ware over- siroomd door haring. En er is niet alleen sprake van een haringstroom. maar ook van een geidstroom. Echter geen deviezenstroom, want alles moet in het binnenland omgezet worden. Doch dank zij de grote vraag gaat het merendeel tegen ma- ximumprijzen van de hand. Millioe- nen haringen gaan naar de rokerijen. ONZE SUIKERPOSITIE. Dank zij een goede suikeroogst zal onze suikerpositie in 1947 beter ziin dan in de jaren 1945/46. Ondanks een verhoogd rantsoen zal het telcorr. slechts 30.000 ton beuragen tegen plm. 140.000 ton in de afgelopen Ja ren. - SPIEREN VERTOON, De Manchester Guardian schrijft: Het is vreemd, dat in deze tiid van vrede-stichten. de wereld zo demon- stratief is op het gebied van militai re onderzoekingen. Wijzelf met ra- ketten in Australie, de Amerikanen met wie weet wat al en de .Russen met wapens. die zij het machteloze Duitsland hebben ontrukt.. Het lijkt op een creep worstelaars, die hun spieren vertonen tussen de ronden. DIE ARME GESTAPO-S.'EDEN Dr. Rudolf Merkel heeft een beroep gedaan op het Tribunaa! te Neuren- lierg om de Gestapo rechtvaardig te behandelen, omdat zoveel goede en rechtvaardige mensen er deel vim hadden uitgemaakt. (sic). Volgens Merkel zouden 90 "1c der Gestapo's gedwongen zijn dienst te nemen, daar zij anders naar concerrtratiekampon zouden zijn gebracht. vr UITWIJZING VAN NAZI'S, Een schip, dat accomodatie heeft voor 900 passagiers, is door de V.S. naar Zuid-Amerika gezonden om de verschillende staten te helpen zich te ontdoen van ongewenste nazi's. Ket schip zal achtereenvolgens Argentinie, Uruguay, Paraguay. BraziliS, Vene zuela, Columbia, Mexico1 en Cuba aandoen. (USIS). Bij het. brood aan boord bezorgen van een schip liggende te Ridder- Jrerk, geraakte een bakkersknecht to water. Toen hij na een kwartier werd opgehaald. waren de levensgeesten reeds geweken, Het slachtoffer laar een vrouw met 7 jeugdige kinderen achter. OP ZOEK NAAR EEN BEGRAVEN SCHAT. Het was aan Irma Grese's zuster bekend, dat Irma in de tuin van Bergen Belsen juwelen begraven had. Zij vertelde het aan de weduwe van Joseph Kramer, het „beest van Bergen: Belsen" en deze. meende een middel te kennen om in het kamp door" te dringen. Bij hun poging om de tuin' te bereiken werden bei de vrouwen echter gearrestee-rd. De kampwacht heeft teverge-efs naar de schat gedolven. ENGELS GESCHENF, AAN DUITSLAND. Engeland heeft 147. kleine mijnen- vegers, welke krachteTis de. overeen- koinst van Potsdam aan dat land waren tocgewezen, aan Duitsland overgedragen, ter verslerking van de Duitse vissersvloot. Men hoopt op deze wijze het voedselprobleem iets to vcrzaehtcn.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1