Stille Gverpeinzingen. PlaatseSijk nieuws. GEMENGDE SPORTBERICHTEN GRoNNEGER BRAIF. Wat wnd. Burgemeester Krol zei bij de overdracht van een Monument Gemeenteraads- Vergaderingen; VRIJLATING POLIT!EKE DELINQUENTEM JANEE...... JA'...... NEE Bioscoop Hoogezarid. KONINXHJKE VERJAARDAG. Dc verjaardag van cen regcrend vorst is geen particuliere aangele- genheid. Het feest betielt do lunctio, met de persoon. Toch kan men ambt en uersoon met steeds scheiden. Het is m de geschxedems wei eens voor- gelcomen, dat men den -vorst vierde, doch het best deed daarbij den per soon te vergeten. De geestdriftige hulde van de openbare organen %vas bij .zulke geiegenhedc-n meermalen het' scherrn, waarmee men het hei- melijk oordeel der binnenkamcrs verbloemde. Wat de koninklijke verjaardag tot een waar volksfeest maakt. is de overeenstemming tussen de waardig- heid van het ambt. en de waardig- heid van de persoon. Zonder zich aan vorstenvleierij to bezondigen, kan men zich overgeven aan de geh.ik- kigsle en erkenteiijkste gcvoelens, omdat in Koningin Wilhelfnina het koningschap zich in zijn volmnakle gcdaante belichaamt. „Noblesse oblige", adel verplicht, en hoe hoger het ambt, te moeilijker wordt het, te voldoen aan de eisen welke het stelt. Vooral in een zo buitenge- woon moeilijke tijd als ons vader- land op dit ogenblik in politiek, eeo- nomisch en maatschappelijk opzichl beleeft. Koningin Wilhelmina heelt zowel tijdens de vijf zware oorlogsjaren ais daarna in het bevrijde gebied bewezen, hoe ook in de moderne samenleving het koningschap iets zeer bijzonders' voor een volk kan zijn, iets van waarde en beteke- nis zowel voor haar die het bekleedt. als voor al degenen, die zij terecht meer als haar medeburgers dan als haar onderdanen besehouwt. De per- soonlijke "moea en kracht, en toewij- ding, waarmee zij van dag tot dag haar verantwoordelijke taak vervult; haar oorspronkelijke en zinrijke op- vatling van doze taak; de cenvoud en vertrouwelijkheid, welke haar omgang met hoog en laag kenmer- ken; de oprechtheid van de belang- stelling, waarmee zij als een mo derne Haroun-al-Raschid met haar volk in lief en leed mceleeft, hebben gemaakt, dat alle Nederlanders in hun rijke verscheidenheid van pon- Vieke en godsdicnslige groeperirtg zich op doze blijde dag een kunnen voelen in gemeenschappeiijke feesl- vreugde, nu de moeder van een groot gezin haar verjaardag viert. H. G. C. SAPPEMEER. Door de in ons rayon gevesligde visclubs zai op 6 Oct. te De Groove een viswedstrijd worden gehouden om een wisselprijs be- bestaandc uit de „Nieuwsbladbeker". Rovendien worden 4 medailles uitge- loofd. Zes leden van iedere club mo- gen modedingen. Tot leraar in de Scheikunde aan de R.H.B.-scholen te Veendam en te Sappemeer is benoemd de heer van Dijk te IJmuiden, Bij prachtig vveer maakten-dc kinderen van de Buurtvereen. Mid- denstraat de vorige week Zaterdag een boottocht over het Zuidlaarder- meer naar Zuidlardn alwaar de dag werd doorgebracht in de bossen. 's Morgens vroeg zijn ze vertrokken. Proviand was er genoeg meegenomen en de kinderen die niet mee konden gaan werden niet vergeten. Zc heb ben een prettige dag gebad. HOOGEZAND. Vrijdag 6 Sept. a.s. hordenkt de heer J. D. B. Lammerts de dag, waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot leraar Frans aan de Gem. H.B.S. (voorm. Inst, Hom ines) alhier. KEGELEN. Een bewijs voor de bloei van de Gem. Dag-Ambachtsschool is wel, dat er zich voor de nieuwe. cursus, - die Maandag a.s. begint, 63 nic'uwe leer- lingen hebben aangemeld. Het leer- lingental is thans in totaal 136 (34 voor timmerman-scheepsbeschieter, 6 voor schilderen en de rest metaal- bewerkers) tegen 112 in dc cursus 1945—'46. Benoemd zijn tot leden v. d. districtsraad voor consumenlencrediet: A. Klok, w.n. burgemeester, Mevr. W. G. Hilveringa—Lameijer, F. Koetse, M. J. Kroon, P. Middel, J. Pilkos en A. G,- v. d. Poei. KIELWINDEWEER. Dc heer R. Reitzema, schilder alhier, is benoemd tot chef-schiider van de Stiehting van Barmhartigheid te Wagenborgen. De heer Reitzema zai 1 Oct. deze betrekking- aanvaarden. Er waren 140 sollicitanten, Wed. Aeilketna uit Zuidlaren ge- raakte met fiets en al in het kanaal, bij de boerderij van den heer E. Smit. Toegeschoten hulp gelukte het de drenkelinge op het droge te brengen. Na van droge kleren te zijn voor- zien werd ze per auto naar haar wo- ning vervoerd. WESTERBROEK, Een dezer dagen maakte het kerkkoor een reisje naar Norg._De leden hadden een genoeg- lijke dag. WATERHUIZEN.:'Mej. Maring .heeft wegens gezondheidsredenen ontslag gevraagd als onderwijzeros. SLOCHTEREN. In de week van 1 L/m 7 Sept. is de Burgemeester op Dinsdag en Vrijdag, telkens van 10— 11 uur, voor het publiek te spreken. SLOCHTEREN. Den heer J. Bake- ma, .'plv. leider bij de Distributie- dienst alhier, is benoemd als hulp- kommies bij de Belastingen met als standplaats Dinxperlo. In zijn plaats is benoemd als plv. leider den heer J-.- Bos, Agent bij de Distributiedienst te Sappemeer.'. ZAANDBULTEN. Aug. 1946 Beste Wobbegie, Om dien leste braif hebben Haarrri en ik slim lacht. Dei doomnei, mit zien aier, is toch ook wel 'n kuren driever. 'k Bin glad bliede Wobbegie as Haarm ais 'n kcer lacht., want oljong zit slim in de pudde. 't Is ook wat mit aal dei reg-en, nou leek de oogst goud en staait 't koren op 't laand te rdtten. Haarm tikt doags wel honderd keer tegen 't weerglas aan, moar 't ding is zoo wispeltureg. Haarm wordt der soms drifteg van; Guster icwiim hai mie tegen mit 't weerglas in d' haand. Ik zee: „wat moust doarmit jong?" „Ik gooi hom aan gruzelementen", zee e, .,guster- oavend ging hai mooi veuruut. en nou is 't al weer mis!" ..Haarm, Haarm", zee 'k, .,is 't die in kop sloagen, dat T weer nait betor wordt kin 't weerglas toch nait hel- pen". 's Oavends zee 'k tegen hom: ,.Doe moust dien zinnen ais verzet- tcn jong, wie goan morgen, mit ons baiden noar Gronnen. doar binnen wie in 'n zet nait west". ,,Noar Gronnen?" „Joa, ik wil din ais zaln of Kupers nog 'n poar wollen onder- hemden veur mie h6t en meschien het Brunius nog wel 'n overhemd veur die want doar hest 't neudog nan tou." ,,Din zevve wel 'n poar worsten of 'n ziede spek mit nemen mouten, aanders lukt het toch nait". Hai het nog eerst wat tegenmop- perd, moar ik kreeg natuurlek mien zin. Wie gingen op fiets noar Win- schot.en, zettcn zc bie Nijboer hin en gingen verder per train. In Winscho- tenwas der roemte genog moar in Gronnen zatten aale gouderenwoa- gens ook vol. Wie hebben d' haile dag deur stad hingengeld, binnen wei in tien winkels west, moar ik kreeg gain onderhimpies en Haarm gain overhimd. Haarm zee tegen mie, t is dien schuld, woarormJ.uit.st de worsten thuus." Moar Wobbegie. Wobbegie,wat is dat.raizen wat! Wie gingen mit de train van 6.20, wazzen wel tien minuten te vroug bie 't station, moar aale woagens luipen tou al over. Wie kregen nog 'n stoanploat.se in zoo'n olle Duutsche woag'n. waist wel mit baanken aan dc kaande en 'n dansvlouer in het midden. Haarm zee doar konnen fe- -sounlek 36 minsen zitten en hai tel- de dat der 94 man inzatten, stonnen of hongen. Noast mie ston' 'n grap- penmoaker en dei zee wel 'n poar moal tegen mie: „wijje 'n zelje op mien scholder zitten juffraauw?" Haarm keek hom wel zoo vaals aan, ik docht: ,,kin nog wel roezie van komen".In Kropswolde-Maartens- houk en Hoogezaand ging der nog al 'n, beetje' volk u'ut en konnen wie tot Winschoten verder zitten. Nee wicht veur plezaier huift men te- genswoordeg nait aan de raize goan en Haarm is der ook hailemoal nait van opknapt. Allaine 't weer kin hom genezen. 't Beste moar hopen. Mit vrundelekc grouten dien vrundin Maargie. i/IDDEBUREN. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Zuidwending is benoemd mej. A. Tuinema. ZUIDBROEK. In een in 't hotel Thernmen gehouden vergadering werd besloten de contributie van de Be- grafenisvereniging ,,Eigen Hulp" te verhogen van f 1.50 tot f 2.per gezin per jaar. Terwijl men bezig was de nieu we spoorbrug over het Muntendam- merdiep in de lijn N.-SchansGro- ningen af te draaien sloeg de brug met grote snelheid terug. met her gevolg, dat van de pilaren \vaarop de brug rust er twee afknapten. Men ondei vindt met de constructie van deze nieuwe brug, die-electrisch gedreven wordt blijkbaar nogal moeilijkheaen, want dit is reeds de tweede keer, dal: een dergclijk on- geval plaats vond. Het reizigersver- voer ondervond geen vertraging, daar deze konden overstappen. MUNTENDAM'. De heer, H. de Boer, wnd. onderwijzer aan de Chr. lagere school, aihier, wonende te Veendam, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nationale School te Muiderberg. NOORDDIJK. Door de Provinciale Vereniging voor Veilig Verkeer wer den in deze gemeente verkeersdiplo- ma's uitgereikt aan de heren L. ;Bol. K, Tj. Bos, W. Hoogeveen en A. H. W. Hogeveen. Het Ned.Herv. Kerkkoor al hier, wist op de te Drogeham gehou den zangconcours met 124 punten een le prijs in de le afd. te behalen. ENGELBERT. Mevr. de wed. Hek- man. heeft haar :buitenverblijf on- derhands verkocht aan dqn heer H. Elfrink. EXCUKSIE N.O. FOLDER. De gezamenlijke poldcrbesturen van net Waterschap „Duurswold" maakten een excursie naar de N.O. Polder o.l.v. Ir. Minderhout. Vooral de 'moderne werktuigen, hadden de .voi le belangstelling. TRIBTJNAAL WINSCHOTEN. Voor het Winschoter Tribunaal zul- leh Maandag a.s: terecht staan: Jannes. Herman'Winter, 55 j., landbouwer te Noordbroek (ged.);. OltmanWemmi, 51 j.. landbouwer te Noordbroek (ged.) ZELFMOORD. J, C. Moolenijzer, wiens graliever- zoek was afgewezen, heeft zich door zelfmoord aan executie onttrokkeh. EXECUTIE J. E. FEENSTRA. Het doodvonnis uitgesproken over J. E. Feenslra, gewezen - gewestelijk commandant, der Marechaussee te Arnhem is voltrokken. Onaer grote belangstelling van le den der diverse declnemende clubs en hun dames vond Donderdagavond do prijsuitreiking plaats van het 78e Kegelconcours. Nadat de voorzitter, de heer T. Al- bronda. een welkomswoord had ge- sproken, waarbij hij zich in het bij— zonder wendde tot de leden van het Hoofdbestuur en de kegelaars uit andere plaatsen, wees spreker in z'n j openingswoord er op hoe dit uitste- kend geslaagde concours zich door sportiviteit had gekenmerkt. Hierna ging hij over tot het uitreiken der ruim 100 prijzen.' Hoofdprijs: K.I.K., Groningeri 320, tevens winnaar van de zilv. Batte- rij- en Tavenu wisselbekers. Klasse A: Rang, Leeuw. 313. Ons Genoegen, S'meer 299. Zuidlaren, Zuidlaren 294 (47 tr.), D.T.V. Gron. 294 (44 tr.), Klein Hamburg, Leeuw. 291, A.nti Poedel, Veend. 289, Val Om, Gron, 287 (44 tr.). Niod, Gron. 287 .(4?. tr.) Klasse B: Ons Genoegen, Zuidbr. 296, Acht «om de Lange, Zuidbr. 295, Doe jo Best, S'meer 294, Ano- nymus, H'zand 287 (47 tr.), Atlanta, K'zand 287 (44 tr.), D.T.V., Gron. 285,. Delfzijl, Delfz. 279, De Schuine Piank, Gron. 272, Klasse C: Zuidlaren IV, Zuidl, 296, Zuidlaren III, Zuidl. 294, De Schuine Plank III, Gron. 291, Vooruit III, H'zand 282, Zuidiaren V, Zuidl. 276. Klasse C (3-tallen): Rang, Leeuw. 184, Anonymus, H'zand 164. 2 vijftallen: D.T.V.Gron. 579, Delfzijl, Delfz. 5G2 (92 tr. Acht om de Lange, Zuidbr, 562 (84 tr.). Meeste negens: Doe jc Best 15 n. idem achten: Acht o/d Lange 10 a. idem zevens: Anti Poedel 19 z. idem zessen: D.I.G. (Veend.) 12 idem vijven: Ons Gen., (H'z.) 16 v. idem trctSers minste hout: Ons Genoegen (Zuidbr.) 50 r. 296 hout. Dames vijftal: Niod (Gron.) 287. Hoogste Korpsgooiers: H. Lande- weer (1938 H'zand) 77 (9—9), Joh. Siebinga (1938 H'zand) 77 (7). Uitslagen Personele wedstrijd: Series: (10 bals). Klasse A: G. Smit, Gron. 123; Bas- tiaans, Gron. 112; J. Schrader. Gron. 105; Th. Kiers, Gron. 101; S. Brou- wer, S'meer 99. Klasse B: P. Hoepman, H'zand 111 (8); Hoetjer, Veend. Ill (x); L. Pot, H'zand 110; F. v. Hal. H'zand 107;. A. Mulder, H'zand 104; Lammers, Gron. 103; - B. Pruisman. S'meer 102 Gron. 102 (7); G. 101 (9); Boitelle, De Desnse Verzetsi'ilm ,.DE RODE AARDE". Van een film, die het illegale werk tot onderwerp heeft mag men eisen, dat zij met overtuiging spreekt, dat eenvoud en realiteit haar doinineren- de eigenschappen zijn. De makers hebben hun heil niet gezocht in bravoure. Eer het tegendeel. De film ohtkent noch verdoezelt de nuchterheid van het verzetswerk, noch de afwezigheid van romantiek, noch de moeile voor velen om te '.blijven geloven in hun werk; alles •weergegeven simpel en eenvoudig zonder enige franje. En dit was mogelijk. omdat de mensen regel- recht uit de werkelijkheid gehaald zijn. en op directe wijze, zonder veel omhaal, in het drama zijn opgeno- men. Zij spelen niet of nauwelijks; zij luisteren naar de orde, waarin zij met hun handeling' een plaats vin- den. zakelijk, logisch, sober, gevari-; ecrd. De Deense verzetsfilrn houdt vast aan de realiteit, ook waar die allesbehalve aantrekkelijk is'en geel't aldus een beeld, dat men algemeen aanvaarden kan. -Buitendien is het juisl, die een voud, die nuchterheid, waardoor' zij sterker spreekt. Gewikkeld in bloed- rode' sensatie heeft men maar al te vaalc de onmenselijk.* methoden der S.S. en van hun soortgenoten zien afgebeeld; in „De Rode Aarde'' im- poneert een varhoor-scfinc bijvoor- beeld door haar nuchterheid.-. Zo zijn alle stukken filmgewor- den tot meesterstukken van zuivere film-kunst, zuiver in hun bedoeling, zuiver in hun uitbeelding; een sim pel en onopgesmukt verhaai. weer gegeven met sobere en eenvoudige middelen, gespeend van iedere bra-: voure en franje," geworden tot een „document hurnain", dat door, zijn onontkoombare climax een onuitwis- bare indruk maakt. L. (9); Diepenheim, ten Kate, B ni Leew: 101 (7). Enxel (5 bals): Klasse A: G. Smit, Gron. 45; Bas- haans, Gron. 40 (9); V/. Spoor, H'z. 40 (8). Klasse B: G. ten Cate, B'nie 42 ,(9—9); B. Pruisman, S'meer 42 (89); Smit, Zuidbr. 42 (7); Idema, Gron. 41; B. Leving,-Zuidl. 40 (9). Kampioen 10 bals: 1. G. J. Smit, Gron. 78 (8); 2. Bas-1 T\Vr'a!I!a'-r_0* IV1: R- Doornbos; tiaans, Gron. 78 (7). ,Al»c, G. ,K. de Vries; 7. Cadans Uitslagen vrije baanwedstfsjd heren: Klasse A: R. Vos, H'zand 45 2 x, 44 6 x; "G. J. Smit., Gron. 45 2 x, 44 2 x; W. Gorens, H'zand 45; R. Zeef, Zuidbr. 44, 43 3 x; H. Fellinger. H'zand 44; Bastiaans. Gron. 43. Klasse B: B. Venema, H'zand 45; E. Kok; H'zand 44 3 x: N. Roelfsema, S'meer 44, 43 2 x: J. Boer, B'zand 44 41, 34; Douma. Leeuw. 44, 41; H. Jonker, Zuidbr. 44, 36; W. Idema. Gron. 43, 41 3 x; A. Mulder, H'zand 43; Riemeijer, H'zand 42 2 x; K. Beishuizen, S'meer 42; J. Meijer, Zuidbr. 41 2 x;. J. Messchendorp, S'meer 41 2 x. - Klasse C: J. Zeef. H'zand 42, 36; T. Haan, H'zand 42. 32; L, Pot, H'zand '4.2;. PI. Brust, S'meer 41, 40; L. Vos, S'meer 41, 37; W. Freij.Gron. 41, 36; C. Ausema, H'zand 40, 38. Damesbaan: Mevr. Bouman, Gron. 44, Mevr. Wolters. Gron. 36; Mevr. Siersma, Gron. 35; Mevr. Reitsma, Zuidhorn 34. Na de uilreiking der prijzen volgdd een onderlinge Oud-Hollandse Kegcl- wedstrijd, waarna een gezelligc dans dit concours besioot. r. Uitslag oud-Holl. Kampwcdstruden. In deze wedstrijden dongen 46 da mes mede, waarvan prijzen verwler- ven 1. mevr. Brust; 2. mevr. Leuning; 3. mevr. Smit; 4. mevr. Roelfsema, alien te Sappemeer; 5. mevr. Bos- ma, Groningen en 6, mevr. Bos, Sap pemeer. Van de 148 deelnemende heren verwierven prijzen: 1. P. de Groot, 2. R. Vos, 3. T. Reinders, alien te Hoogezand;4. J. Duisler, Groningen; 5. H. Bos, Sappemeer; 6. N. Roelf sema, Sappemeer: 7. J. T. Leeuwe, Groningen - ende heer v. d. Meu- len, Sappemei'i-, VOETBAL. Het voetbalseizoen van de V.V. „Hoogezand" wordt Zondag geopend met. een wedstrijd tegen „A.lcides" uit Meppel. een der sterkste elftal- len in de Noordelijke 2e klasse A. Hoogezand II .speelt tegen Alcides II. H.S.C. gaat op bezoek naar AlK- maar, waar de retummateh gespee'id zai worden tegen Alkmaarse Boys. F.V.V. ontvangt ,,Zwolse Boys" voor een vriendsehappelijke wedstrijd. ZEILEN. In de Zondag gehouden wedstrijd van de Zeilvereen. ,,Zuidlaardermeer" startten in - de BM-klasse 16 boten. Dc Wetterwilie III nam hier direct de leiding en liep een. eind uit. Om de vijf volgende plaatsen is hevig gestreden en eerst op het allerlaat- ste kruisrakje naar de finish viel .de, beslissing ten gunste van de Heja, gevolgd door de Ellert. Ook in i de 16 M2 bracht uileindelijk dit kruis rakje dc beslissing voor de derde plaats. In deze klasse had de Mad- joe steeds de leiding. Uitslagen: Grote handicap1 groep: 1. Zwalker. H. Jonker; 2. Eureka, A. J. Gorier; 3. Cohejo. H. Bonling.. 16 JR.: 1. Madjoe, J. Nieuwold; 2. Bruiser, R. Coops; 3. Valk, R. Klip- huis; 4. Gerda, H. Meijer; 5. Johan na, F.- Kremer; 6. Quick, A, Schaap. BM-klasse: 1. Wetterwilie III, Jan Bruining; 2. Heja, J. Reints; 3. El lert. J, Hainminga; 4. Magriet, H*. 6. A. Vrijen; 8. Pax, A. Smit; 9. Ideaal, J, van der Schuur; 10. Thetis, J. Drent; 11. Gre.G. Bodeives; 12, Kliever. H. ten Have; 13. Smient, J. Scheen; 14. Marge. E. Roelfsema; 15. Markol, E. Kingma; 16. Mannie, A. Kanters. Klcine- Handicapgroep: 1. No Na me, H. GeJing; 2. Bruser, J. Vene- kamp; 3. Pax, R. van der-Veen; 4. Tiny, Schwankhaus; 5. Njord. E. Prins; 6. Ljipp. G. de Vries; 7. Jo, J. Riemeijer; 8. Haha, H. Buurma. DUIVENSPORT. P.V. ,,De Luchtstormers", Sappe meer, hield 25 Aug. een wedvlucht vanaf Roermond. Afst. 226:K.M. "In concours 65 vogels, Gelost-7.45 uur. Aankomst eerste duif 10.10.8 uur. Uitslag: H. Seif 1 4 6 8 9 10 13 16; J. II. P. Wortelboer 2 -3 5 7 11 15; L. de Haan 12; M. H. Bolder 14. Ere- prijzen verkregen de winnaars van de le, 2e. 3e en 4e prijs. KORT SPORTNIEUWS. Op 24 Aug. vestigde Nel van Vliet te den Haag het wereldrecord zwemmen 200 yards schoolslag voor dames. Tijd 2.35.6; Het record stond sinds 1939 op naam van .Topie Waal- berg in 2.40.3. - 25 Aug. bebaalde Nel v. Vliet het wereldrecord zwemmen 100.yards schoolslag voor dames. Bij haar pr ging het record 't'e brek.cn maakte zij in den Haag cen tijd van 1.11.1 en brak daarmedehot record van Alie Stijl met 2 1/10 sec. 1 Het Nederlands record speerwer- pen voor dames stond op naam van Mej. Dammers met 41.99 m. In Oslo verbeterde Mej. Koning dit record door een worp van 44.28 m. De volgende Internationale hand- balwedstrijden zijn vastgesteld: Groningen, 29 Sept. NederlandDenemarken (Heren). Aarau, 6 Oct- Zwitserland—Nederland (Heren). Den Haag, 27 Oct. NederlandFrankrijk (Dames). Zondag worden in de volgende plaatsen handbalwedstrijden gespeeld om de Noovdel-. Districtsbeker: Hoo gezand (Dames 2e kL), Groningen (Heren le. kl.) enWinschoten (He- ren 2e kl.). Op 15 Septemberwor den deze wedstrijden vervolgd. WIK zai op 15 September een vriendsehappelijke wedstrijd spelen tegen Greate Pier in Sneek. Bij de- athletiekwedstrijden te Bergen (Noorwegen) won Slijkhuis dc 3000 meter hardlopen met een tijd van 8.8.4. waarmee hij zijn op 27 Juli te Tsjecho-Slowakije geveslig de Nederl. record met 6.9 sec. ver beterde. De Nederlander Scholten won op dezelfde wedstrijden de'200 meter hardlopenin .22.6 sec. 'IE HOOGEZAND, gehouden op Donderdag 29 Aug. '46 onder voorzitterschap van den heer A .Klok. Onder de ingekomen stukken he- vinden zich: Een besluit van den Com- missaris der Koningin, waarbij in- gaande 6 Aug. de heer A. Klok wordt belast met de waarneming van het ambt van burgemeester. Goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot verkoop van plm. 121 Are grond aan de Vcr. ..Volksbe- lang" a f 70.per Are. Deze stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen, evenals een adres van den heer J. Schaap inzake uitbreidingsplan ten Noorden van de Hoofdslraat, daar dit adres niet ge- zegeld was. Een adres der Buurtverenigingcn tot wijziging van dit uitbreidingsplan in verband met de toegangsweg werd in handen van B. en W. gegeven voor advles. Overeenkomstig zijn verzoek werd het besluit om den heer H. Baas een jaar verlof xe geven ingetrokken. Aan den heer J. Veldhuis wordt per 1 Sept. eervol ontslag verleend als gem. luinman wegens zijn benoeming tot opzichter bij de Gem. Plantsoen- dienst te Sneek. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Hoogezand is benoemd de enige sollicitante Mevr. K. Kauffeld Patje van Sappemeer. Aan den heer R. Schoemaker te Sappemeer is eervol ontslag verleend overeenkomstig zijn verzoek en we gens ongeschikt verklarlng door de Pensioenraad. De h.h. H. Baas en K. W, de Grooth, tijdelijk als onderwijzers in Lich. Oof. werkzaam aan de U.LiO. en o.L scholen werden met ingang van 1 Sept. in vaste dienst benoemd. Voor den heer de Grooth geldt dit tevens voor de G.H.B.S. De heer B. Deekens, hoofd der school V.G.L.Q. werd tot onderwijzer aan de U.L.O. school benoemd. Verder werd besloten de school V. G.L.O. te verbouwen ten behoeve van het Nijverheidsonderwijs voor gaeis- jes. De kosten worden geraamd op f 6676.—. Een wijziging in de Gemeentebe- groting 1944 werd goedgekeurd. De Gemeenterekening 1943 Gew. dienst toont een batig saldo van f 3816.81, de kapitaaldienst een tekort van f 35.653.74; de rekening 1943 van het Openbaar Slachhuis sluit miR f 252.90.waarin een verlies van f 11.206.92; de rekening Gem. Internaat. 1943 sluit met f 123.730, de winst beuraagt f 17779.19. Rekening Gem. Armbestuur 1943 inkomsten f 7786.67, uitgaven f 44352.44. Al deze rekeningen werden vastgesteld. De geloofsbrieven van de nieuwe leden werden goedgekeurd door een c'ommissie bestaande uit de heren van Del'den, J. Smit en O. Smit. Ten slotte dankte de burgemeester de scheidende leden en in het bijzon- der de h.h. G. Tuizinga. P: Middel, J. F. van Delden en O. H. Smit, die resp. 8, 6, 6 en 11 jaar zitting had den in de raad. TE SLOCHTEREN gehouden op Dinsdag 27.. Aug. 1946. Nadat de nicuwbcnoemdc raadsle- den na het afleggen van de eed ol belofte waren gei'nstalleerd door den wnd. burgemeester en deze hun had! geliikgewenst met hun verkiezing' :als raadslid, werd overgegaan tot het benoemen van twee wethouders. .-.-Reeds bij le stemming werd een meerderheid verkregen door de beide wethouders uit de oude raad en was de uitslag als volgt: vacature Kui- pers: Kuipers 8, Fokkens 5, Sanders 1 en Ridderbos 1. Vacature Ridder- bos: Ridderbos 10, Fokkens 5. De heren Kuipers en Ridderbos namen hun benoeming aan.' De notulen der vorige randsverga- dering werden onveranderd goedge keurd. Bij de ingekomen stukken was o.a. cen schrijven van de Mij. tot Aanleg en Exploitatie van Laag- spanningsnetten dat'in verband met de rantsoenering niet kon worden overgegaan tot uitbreiding der straat- verlichting. Indien het evenwel wen- selijk mocht blijken dat op bepaalde punten verlichting wordt, aange- bracht dan zai het benodigde materi- aal hiervoor verplaatst moelen wor den van die punten waar geen licht bi'and. Na een zeer mitvoerige discussie. waaraan werd deelgenorr.en door de heme Doornbos. Fokkens. Hazenhoek. Sanders en Riepma, werd het voorstel tot credietverlening tot het aangaan van een rechlsgeding, in verband met het vorderen van woonruimte, zonder hoofdelijkc stemming aange nomen. De gemeenterekening 1944 werd aangeboden, terwijl een commissie w<jrd benoemd tot onderzoek dier rekening, Hierna werden. in geheime zitting bezwaarschriften inzake hondenbe- lasting over het belastingjaar 1945 behandeld. In een deel van onze vorige editie vermeldden wij reeds de nieuwe wethouders.. Bij de 'plechtige overdracht van het grafmonument. te Siddeburen, Zater dag j.l, sprak He wnd. Burgemees ter van Slochteren ais volgt: Toen mij als Uw wnd. burgemees ter het verzoek bereikte, om namens een belangrijk deel der gemeente Slochteren, hier te Siddeburen een pjiechtigheid te wilien verrichten door overdracht van het grafmonu ment afkomslig van de dorpsgeno- ten, aan de familie van hen. die tij dens de bevrijdingsdagen hun leven gaven in dienst van God, Oranje en Nederland. toen heb ik geen ogenblik geaarzeld om aan dat verzoek te voldoen, Ik acht het tot mijn ambtelijke plicht om officleel uiting' te geven aan onze grote dankbaar- heid jegens hen, - Willem Balkerna en Ja.n Oostindier, die het hoogste wat zij konden ge ven, nl. hun jonge leven hebben. ge- offerd in dienst van de bevrijding van hot Vaderiand. Ingezetenen, nu wilien wij onder de indruk van deze plechtigheid.ons niet bezighouden met de vraag: Zouden deze jongemannen zich wel ingedacht kunnen hebben wat er na de bevrijding" in Nederiand stond te gebeuren, ook ten aanzien van hen,: die middelijkerwijs de schuld dragen wan de gunstige om- slandigheden waaronder de Duitse terreur- hier :vier lange. jar'en als schrikbeeld dood en verbanning heeft kunnen teweeg brengen;-ge noeg zij te weten, dat'Balkema en Oostindier en met hen talloos ve len hun leven hebben geofferd, niet voor zuivei-ing en bercchtingi maar zij zijn gevallen voor onze ■vrijheid ennationale zclfstandig- heid. Op de landdag te Zeist, een. paar maanden geleden. werden in tegen- woordigheid van de overgebleven we- duwen en kinderen, plechtig her- dacht de mannen en vacJers die hun leven. in de ondergrondse strijd heb ben gegeven. En vrienden, al ben ik. het er niet mee eens dat. op die sa~ menkomst Clara gesproken heeft zo- als zij meende te moelen spreken, nochans kan ik mijzo levendig begrijpen dat men elke gelegenheid aangrijpt, meent te moc-ten aan- grijpen, om en de Regering en het Nederlandse volk duidelijk toe to roepen, dat wij in ons Vaderiand met de consolidatie van de oor- logsweeen glad - op de verkeerde v/eg zijn, ivanneer wij de mening zijn toegedaan dat bij. de reclasse- ring, het beoefenen van barmharr tigheid, aan de berechting kan vooraf: gaan. Vrienden,' de na-oorlogse problemen zijn Balkerna, en Oostindier gespaard gebleven. Hun- mond Is voor eeuwig gesloten. 'Weemoedige gedacKten ko men bij ons op. nu wij hier gereea staan om het teken van dankbaar- heid aan hun nagedachtenis ^e wijd, over tc dragen aan hen, die als familieleden daarvoor in aanmer- king komen. Aanvaard dit teken als bewijs van medeleven van de,dorps,- genoten in Uw droevig verlies. Houd dit grafmonument in ,ere en bedenk: zij, Balkerna, en Oostindier, hebben de' goede strijdook voor hun Vader iand gestreden, .zij hebben de men- selijke loop voleindigd en wij hopen van harte dat voor hen is wegge- legd de kroon der gerechtigheid, die niemand hun kan ontroven. Wanneer in de organisatie van het Leger des Heils een medestrij der door de dood wordt weggenomen, dan noemt men dat in Heilsieger ,taal:;Bevorderd tpt Hogere Heerlijkheid. ■i Welnu ingezetenen, ik wil eindi- - gen met woorden voortspruitende uit diezelfde geloofsgang: /.Dit gedenkteken worde gewijd aan de nagedachtenis van Willem Balke rna en Jan Oostindier, die in die gc-r denkwaardigedagen der bevrijding zijn bevorderd tot Hogere Heerlijk- heid. Voor de rede van Burgemeester Kroll hadden reeds 3 sprekers het woord gevoerd. Namens, de beide fa- -milies spraken ten slotte de -.heren. G. Hazenhoek en Ds. de Vries. 88, Enige ogenblik- ken /later ontwaarde,; het meisje het schip achter ..cen kaap en Alisa wilde juist een vreugdekree tslaken .toenzij Sot haar sehrik - sag'dat de - vervolgers,' reeds,vlak bij waren.

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2