Stilie Overpeinzingen. BYRNESSPREEKT IN DU1TSLAND OVER DUITSLAND Plaatselijk nieuws Rechtszaken: DE KLACHTENBUS; RM0SVERGADERIN6EN. - spout. Ongunslige toestand in de Cigaretten-Disiributie. Bioscoop Hoogezand. KUNST Herdenking 40-jarig bestaan instituul HOMMES Hoogezand Baidsdigheid o! criminalitci'i onder d«. Jeugd TOEKOMST EN TAAK. Tcrecht wordt er van alle zijden voortdurend de aandacht op geves- tigd, dat wij icdor voor zich, mede voor de toekomst verantwoordelijk zijn. Wy beamen dit alien, maar zitten alien mm of meer met de vraag, wat dan eigenlijk pnze persoonlijke, speci- ole taak jegens die toekomst zal we- zen. Hot gevoel, dat wij tekort schie- ten doordat hetgeen juist wij ieder voor zich moeten doen ons zo vaag voor ogen staat, beklemt ons meerma- len. En vaak versterkt zich dit gevoel tot iets van wanhoop, wanneer wij ons bewust maken,"hoe weinig ons persoonlijk aandeel in de bouw van de toekomst te betekenen heeft. Het zyn immers steeds weer die geheim- zmnige machten, belichaamd in de Internationale groep van politieke en economische kopstukken, die in ,hun vergaderingen, conferences,- -verdra- gen en onderlinge afspraken de rich- ting aangeven, de plannen maken en uitvoeren, die de aard en het uiterlijk van die toekomst bepalen. Vaak is het ons, of devolken z6lf, de indivi dual, anders willen doch machteloos staan: tegencver dit geheimzinnige proces van loven eri bieden, verwach- tingen wekken en dreigementen uit- spreken', dralen en handelen, werken en saboteren. Wat kan ik, wat kunt gij, lezer, wat kunnen wij stuk voor stuk doen om een toekomst te vormen, zoals die ons in onze beste ogenblikken voor ogen staat? Wat is jegens die toekomst onze speciale taak? Dit is voor ons alien de grote vraag. Onze taa.,: wordt door deze vraag uit de vage algemeenheid van de leuze op het concrete terrein van de praktijk overgebracht. Bij elk bouw- werk is verscheidenheid van arbeid. noodzakelijk. De metselaar en de timmermari, de opperman en de archi tect, de baas en de leerjongen ver- richten hier elk zijn deel. De een kan met doen wat de ander doet en be- hoeft dit ook niet te doen. Zo behceven ook wij bij het bouwen aan de toekomst niet heel het gebouw voor onze rekening te nemen. Waarop het aankomt, is, dat wij onze speciale plaats weten. Hierover denken wij wel eens te weinig na. Wij kunnen gemakkelijk: meeroepen, meelopen, in het wilde weg meewerken aan alles wat ons "als onze piicht door welwil- lc-nde mensen wordt voorgehouden. Maar aldus blijven goede bedoelingen onvruchtbaar. Het ,,bezint eer gij be- gint" geeft hier het juiste recept. Ons Dezinnen op dat kleine onderdeeltje; waarvoor onze speciale geschiktheid ons vccrbestemt. Zelfonderzoek, zelf- kennis, zelfbeperking konden wel eens onze allereerste taak jegens de toe komst blijken. En, hebben wij onze bescheiden plaats eenmaal gevonden, dan met hart en ziel aan het werk! Woensdag heeft het Curagaose voetbalelftal, dat momenteel aan ons land een bezoek brengt, een verte- genwoordigende ploeg van de stad klasse AHC (Stadskanaal) ook is uil- genodigd, terwijl SVH als enige twee- d? klasser mededingt. Korfbal. Morgen' worden in het Gromngen met 10 geklopt Er was 'Sportpark te Sappemeer korfbalwed- voor deze wedstryd een enorme be- langstelling. Volgens het tydehjk program- ma van de komende compelitie moet H.S.C. als volgt spelen: 22 Sept. GVAV HSC; 29 Sept. HSCHceron- veen; 13 Oct. HSC—Frisia; 20 Oct. Velocitas—HSC; 27 Oct. HSC—Achil les. - Voetbal. Vriendschappelijke wed- strijden, voor zover. ons door de clubs opgegeven: H.S.C. I—R.C.H. I; H.S.C. H—Helpman I; Alcides I—Hoogezand I; F.V.V. IIKwiek II; Jun. H.S.C. A—F.V.V. A HANDBA1L. Daar Olympia (Hengelo) de uitnodi- ging niet heeft aangenomen is het programma van het invitatie-tour- nooi, dat morgen in het Oosterpark wordt gespeeld, als volgt gewijzigd: 9.30 u. Voorwaarts-r-SVH, 10.45 uur HCCAHC; 2 u. Olympia (Gron.) Jahn II; 3.15 u.- VI; en Kr.~Quick. Hieruit blijkt. dat de nieuwe eerste H; G, C. Onder dit opschrift bevat het weelcblad ,,De Nieuwe Eeuw" van Zaterdag 31 Aug. een iezenswaardig artikel, dat zijn oorsprong vond in de ongunstige toestand. waarin de ciga- retten-distributie zich de laatste we- ken bevindt. Ongetwijfeld, er zijn in Nederland kwesties, die belangrijker zijn dan de distributie van rookarti- kelen, doch ook deze kwestie is „geenszins van belang ontbloot, al was het alleen maar wegens naar betekenis met betrekking tot de zwarte haridel. Genoemd blad vraagt zich dan op de eerste plaats af waar de grote oorzakeri van de schaarste der laatste weken gelegen is. Ambte- lijke ihstanties weten daar allerlei re- denen en oor.zaken voor aan te geven, maar volgens ,,De Nieuwe Eeuw" is <§6n der grote oorzaken gelegen-in de omstandigheid, dat vrijwel alle fa- brieken .hun personeel tegelijk met vacantie stuurden, v/aardoor het be- drijfsleven werd ontwricht., terwijl het publielc maar moest zien hoe het aan z'n spullen komt. De schrijver vindt deze door de overheid over de gehele linie gelijktijdig gehouden va cantie, niet te rijmen met. de rege- ringswoorden, dat wij moeten wer ken. Doch tevens wijst hij er op hoc juist door deze maatregel in de kaart der zwarte handelaren gespeeld werd; waarvan een zeer aanzienlijk dee] gebaseerd is op de handel in si- garetten; immers hoe schaars ook, „in de zwarte handel zijn de sigaretten nog steeds te koop". In een te Stutgart gehouden rede, heeft minister Byrnes yerklaard, dat hij Duitsland bezockt om cen aantal opbouwproblemen, waarvan de toe komst van Europa afhangt van nabij 1e bestuderen. Hy sprak.de hoop uit dat het Duitse volk zich niet nog- maals in de mentaliteit van het Amerikaanse zou vergissen. De vrede- lievendheid van Amerika heeft twee wereldooriogen met kunnen verhin- dercn By bijzonder harde maatiege- len tegen Duitsland hebbcn de V.S1 geen belang. De te Potsdam ovcieengekomen ontwapcmng en demihtarisenng moe ten doorgevoerd worden. Duitsland zal zich dan kunnen wyden aan vre- deswerlc, opdat dit land een eervolle plaats kan innemen tussen de naties. Indien geen economische eenheid tot stand komt, zoals Potsdam voor- schryft, zal de Industrie op een an der niveau moeten worden geplaatst. nomen. De V.S. zullen niet rneer verlangen, dan waarop de overeen- komst van Potsdam recht geeft;. De uitvoering van deze overeenkomst wordt echter bemoeilykl, omdat de daarby vastgestelde economische eenheid met tot stand is gekomen. Een m evenwicht gebraclite econo mic voor geheel Duitsland, tenein- de middelen voor de loegostane Im port te verkrygen, is ook uitgeble- ven. Byrnes legde er nogmaals de nadruk op, dat de economise*" grenzen binnen Duitsland dienen te verdwynen, daar anders de indu- strie het vercste niveau niet kan bereiken Naar Byrnes mening zal het, wan neer de Industrie op peil gebracht is met mogelyk zyn de uitwisseling van goederen, ideeen en personen tussen de verschillende zones te belemme- ren. Te Potsdam heeft men de zones alleen ingesteld om veiligheidsrede- Potsdam legt zware offers op, unen Deze weg zal de regering van maar de mogelykheid tot vooruit gang zal het" land niet worden ont- ZET 'M OP, GEORGE! Wanneer men een film voorgezet krijgt, waarin de Engelse filmacteur G. Formby de hoofdrol speelt, dan wcet men van te voren, dat d'r een behoorlijke dosis vrolijkheid te wachten staat, waaroij dan de po- pulaire en gemakkelijk in het gehoor figgende melodieen van dezen ko- mischen acteur gevoegd dienen .te worden. Dit is ook weer het geval bij deze rolprent van de week., Vervaardigd volgens het oude be- kende recept; een aaneenschakeling van komische situaties en van lach- wekkende verwissclingen, is deze film zeer wel in staat den bezoeker een genoeglijke avond te bezorgen. „DE KOZENKRANS" Toueclstuk naar het boek van Florence L, Barclay. Woensdagavond heeft het Neder- lands Volkstheater in het Hotel ,.Struv6" een uitvoering gegeven van ,,De Rozenkrans" een toneelspel in 4 bedrijven door A. Bissson, naar het gelijknamige. boek van Florence L. Barclay. - De boeken van Florence L. Barclay, die veelal dramatisch getint zijn, heb- ben in'Nederland een vrij grote be- kendheid verworven. Naast „De Ro zenkrans" is het werk ,,De Wittc Zus- ters van Worcester" tamelijk popu- lair. ,.De Rozenkirans" is tot toneelstuk omgewerkt, en het boek leent zich dnarvoor goed. Het stuk werd door hot Ned. Volkstheater vlot ten tonele gebracht, zb vlof, 'dai'inen-geinaklcc-- lijk dc conclusie kan trekken, dat dit gezi'lschap het stuk reeds vele tien- tallen malen heef gespeeld. Alle rol- len werrien goed vertolkt, -en' in bet bijzonder noemen wijdie van Netty Brusse, die de hoofdrol vervulde en Just. Chaulet, die cen'goede weergave gaf van de rol van biinde.kunstenaar. De zaal was geheel gevuld. Het: pu-. biiek beloonde de spelers na de span- nende laatste scftne met cen-hartelijk applaus. H. B. de V S consequent bewandelen. zy wil economisch samenwerken met el ite andere zone, die daartoe bereid is. Alleen Engeland heeft daartoe mede- werking beloofd, maar niemand zai worden uitgesloten. De V.S. willen het Duitsland niet moeilijker maken dan het al heeft. Byrnes waarschuwde voor inflatie* welke volgens hem zonder een ge- zonde, voor geheel Duitsland gelden- de economic, niet te verhinderen zou zijn. Hij achtte ingrijpende wijz.igin- gen met betrekking tot de schatkist noodzakelijk. Hij adviseerde de in- stelling van een centraal Duits .be- sluursapparaat voor landbouw, Indu strie en buitenlanase liandel. stryden gespeeld tussen vertegen woordigende twaalftallen van Gro- ningen, Friesland, Drenthe en Ove'r- ysel, waarvoor door de Gron. Korfbal- bond (N.K.V.) een wisselbeker be- schikbaar is gesteld, die als „Albert- Wubs-beker jaarlijks. aan den wiri- naar wordt uitgereikt. Slechts een maal in vier jaar worden deze wed- strijden in de provincie Groningen gespeeld. Men heeft thansgelegen- heid met op .hoog peil staande kor.f-; balsport kennis te maken..' j SCHAKEN. HEDEN LAATSTE RONDE VAN HET WERELDSCHAAKTOTJRNOOI Heden wordt de negentiende en laatste rondo gespeeld in het Staun ton tournooi. Ka de 18e ronde leidde Botwinnik weer. De stand zag er toen als volgt uit: Botwinnik 14% pt., Euwe 14 pt., Smislof 11% pt.- en 1 afgebr. partij; Szabo 10% pt., Flohr. en Najdorf 10 pt. en 1 afgebr. partij ieder; Sloltz en Dundin ieder 10 pt.; Denker en Kottnauer ieder 9 pt.; Tar- takower 8% pt. en 2 afgebr. partij-. en; Koiov 8% pt. eri 1 afgebr. parr tij; Boleslafslciej 8 pt. en.- 2afgebr; partijen; Yanovky 8 pt.; Guimard 6%; pt.; Steiner en Vidmar ieder 6 pt.; Bernstein 5 pt; en 2 afgebr. par tijen; Christoffel 5 pt. en O'Keily .4%. pt. De Schaakvereen. Hoogezand Sappemeer" zal de jeugd leven scha- ken. Enige leden zulien leiding ge ven aan een te vormen jeugdafae- ling. Het besluur wijst crop, dut de mening, dat schaken voor „gewone" mensen te moeilijk zou zijn, onjuist is. Ook zij die slechts gewoon lager onderwijs genoten kunnen leren scha ken en kunnen zich zelfs tot sterke spelers ..ontwikkeien... Maar sterk of matig speler. het schaakspel is een prettige afleiding. het brengt ont- spanning door inspanning. BOKSEN. Van Georg Mulderontvingen wij een brief, wellie wij hieronder ver- kort weergeven: - 1 „Ik weet, dat velen, alleen reeds bij het woord „Boksen" huiveren. Zij rnenen, dat bij boksen twee half- naakte mensen elkaar ongelukkig trachten te slaan. Zij 'denken er. niet aan dat de sport een harmo'nische iichaamsontwikkeling geeft, en dat boksen nodig kan zijn om zich te ver- dedigen. Bovendien maakt boksen lan- ge en snelle spieren, die ieder van pas komen. Bange, onhandige en fatterige jongelui kunnen door bok sen omgetoverd worden in handige, kranige en sterke kerels. Deze sport leert letteiiijk en figuurlijk tegensla- gen verdragen, snel en vastberaden besluiten, eigenschappen. die van nut zijn voor iedereen. - Natuurlijk kan deze sport, gelijk iede re sport tot excessen leiden en or kun nen ongelukken gebeuren, maar bij een vergelijking met; andere takken van sport moet men tot de conclusie komp.n, dat in het boksen geen gro- tere gevaren schuilen. Wel kan te veel boksen nadelig zijn, maar 6 a 8 amateurwedstrijden per jaar is naar mijn mening goed vol te houden en het lichaam zal.dan geen sporen van eventueel te incasseren slagen verto- nen. Bij Jiu Jitsu loopt men de leans op het hoofd te recht te komen bij een salto van 2 2',4.; iineicr, ieen wielrij- der kan in ,een valpartii betrokken worden, de gevolgen van athletiek kunnen zijn spataderen en zo zou men kunnen doorgaan. .Bij, alle takken van sport dient men voorzichtig te zijn, ook bij het boksen, doch boksen levert niet meer, doch wel minder gevaren voor verwondingen of biessures op. Onmisbaar -acht ik boksen voor militairen|...env politieagenten. .Ik zou het, gaarne zien op het leerp.lan van lagere en middelbare scholen. M.oge het zover komen dat geheel manne- lijk,Nederland leer.t bolcsen. SAFPFMEER, De 35-i. Bertus K alhier, heeft deri goudsmid R Haze- kamp, aan het Akerkhof te Gron in SPORT IN 'T KORT. Tij dens de Athletiekwedstrijden te Stockholmwon Wim Slijkhuis de 150 M. in de tijd van 3 min. '50.4 sec. waarmee hij .z'n Ned. recordtyd, welke .hij ,30 Mei feA'dam haalde met 3.2 sec.;, verbeterde. Met een discusworp van 50.50 M. verbeterde de Russin Nesia DumdadSe het wereldrecord van de Duitse Gisa- la Nauermeijer met 2.19 M. In het gevecht om het wereld- kampioenschap lichtgewicht boksen, dat Woensdagavond te Cardiff plaats' vond, 2egevierde de Am. Negerbok- ser Ike Williams. Door knockout van ,de Britse kampioen Ronnie James. gen, opgehcht van een gouden mo- nogramring, welke door hem te gelde is gemaakt Tcgen verdachte, die al elf keer veroordeeld is, werd 1 jaar gev.straf geeischt. HOOGEZAND. Benoemd tot leraar Aardrijkskunde aan het Gymnasium j te Snoek, de heer B. Heeg, thans ver- bonden aan de G.H.B.S. alhier. Aan ons beknopt versiag over bo- vengenciemde herdenking in ons num- mer van Woensdag, kunnen wij nog het volgende toevoegen: Nadat de loco-burgemeester, de heer Klok, de talrijke aanwezigen die wij reeds in ons vorig nummer noemden en waaraan nog moeten worden toege- voeg .i de leden van de Commissie van Toezicht en van de Ouder-Com- missie welkom had geheten, gaf hij het woord aan den heer Marring voor het houden van de herdenkingsrede, die een beknopt en toch volledig „levensverhaal" van de jubilerende inrichting was. Na er op gewezen te hebben hoe de heer Hommes, na aan het Instituut Poutsma te Leeuwarden werkzaam te zijn geweest, in 1906, met een voor die tijd groot aantal iceriingen, een opleidingsinstiiuut voor landmeters begonnen was in de pastorie-woning van de Lutherse Kerk te Sappemeer en na er op gewezen te hebben hoe het aantal iceriingen ook voor andere vakken zicli langzamerhand uit- breidde, in 1910 slaagde de eerste eindexamen, cahdidaat stond sprc- ker uitvoerig slil bij de raadsverga- deringen der gem. Hoogezand en bij de daarbij genomen besluiten van Jan. en Febr. 1911, waarbij den heer Hommes een gebouw ter beschikking werd gesteld en waardoorhet op 3 Sept. 1906 te Sappemeer gestlchle Instituut naar Hoogezand werd over- geplaatst. De heer Marring ging ver- volgens na hoe de gebouwen zich langzamerhand uitbreidden door het groeiend leerlingen aantal. In- Dec. 1914 volgde de erkenning- als Bijz. H.B.S. met.5-j. cursus. In 1918 wordt de heer Hommes als Directeur-eige- naar opgevolgd door den heer E. F. W. Brinkman, die reeds sinds 1911 aan het Instituut verbonden was. Onder; het bestuur van den stichtcr was het Instituut tot bioei .gekomen; deze bloei zette zich voort tijdens het be- leid van den heer Brinkman, niette- genstaande de vele moeilijkheden, die zich bijwijlen opstapelden, waarbij sprcker in het bijzonder stilstond bij hetgeen zich had afgespeeld om de verkrijging van het- eirsdexamen- recht, Na gememoreerd te hebben, hoe; het Instituut cen Middelbare Handelsschool was geworden met recht van eindexamen en hoe in 1923 deze inrichting de eerste in den lande was, die omgezet werd in een H.B.S. A, vermeldde hij hoe de B-af- deling nog steeds gespeend bleef van het eindexamenrecht, welk recht eerst in 1938 veroverd werd, dank zij het energiek optreden en de medewerking van oud-burgemeester Tuin. Spr. wees op het tijdperk van bloei, dat toen aanbrak/ Na de bezettingsjaren ge memoreerd te hebben, stond sprek/.-r meer uitvoerig stil bij het feit, .dat mevrouw en de heer Brinkman in Maart 1941 de directie neerlegden, bij welk afscheid duidelijk bleek van hoe grote mvloed hun leiding was geweest. De heer Marring besloot zijn overzicht met de wens te uiten dat een bloeiend Instituut zou mogen bij- dragen tot de goede naam van Hoo gezand. Oud-Burgemeester Tuin, hierna het woord nemend, beschduw- de dit jubileum als de kroon op het werk van den stichter en den uitbou- wer, waarbij hij in het bijzonder de grote overgave van de fam. Brinkman in hun werken voor de school me- moreerde. Hierna werd door oud-bur- gemeester Tuin de door Nico Bidder geboetseerde en door „Erica" ver- vaardigden sthen onthuld, die. inhet Instituut geplaatst zal worden. Ver- volgens word nog het woord gevoerd door den heer Hommes, die meer per soonlijke herinneringen naar voren bracht, door den wnd. Directeur der H.B.S'., den heer P. Bruins, die er op wees hoe de leraren bezield waren met de gedachte, cie'..kwaliteit" der leerlingen evenredig te doen zijn aan de „kwantiteit" en door den heer Venema,. Directeur van het Instituur,, die vooral betoogde, de noodzakelijk- heid van samenwerking tussen inter- naat en school, waarna wnd. burge- meester Klok de bijeenkomst sloot. Het concert, dat Dinsdagavona door de heren S. Kooiman (fluit), P. Dado (Cello) en A. Warnars (piano) in de Ned. Herv. Kerk zou worden gegeven, en waarvan wy in ons vorig nummer melding maakten, kon we gens gebrelc aan belangstclhng met doorgaan. .Tegen B. le Kalkwijk is proces- verbaal opgemaakt wegens diefsta] van kippen. Een truck met trailer is van achteren tegen een Gadobus, welke te Westerbroek stopte gereden. Het was den bestuurder van de truck niet rao- gelijk de bus te passeren, omdat van tegenovergestelde richting een auto naderde.' Er ontstond lichte materiele schade. De heer en mevr. Simmerling te Sappemeer, die van Westerbroek kwamen fietsen, en zich nabij de lie- renfabriek aan de kant van de weg bevonden, werden daar door een mo-; torrijder aangereden en over de weg: geslingcrd. De heer S. liep een hoofd- wonde op. Een passerende auto bracht hen naar Dr. Blonk, die den gewonde' de eerste hulp verleende. De Gem. Politie verzoekt ons hci volgende mede te delen: De C. v. P., chef recherche te Den Haag maakt bekend, dat in de afgelopen maanden in diverse plaatselijke bla- den een advertentie is geplaatst door reclame eh adviesbureau „Ilerrijzend- Nederland", Barentszstr. 23, Den Haag, waarin gelegenheid wordt ge'- boden een kruiswoordraadsel op te lossen en de oplossing met f 10in te zenden aan genoemd adres. Den goeden oplosser wordt naar keuze een fiets, radiotoestel of ander voor- werp in uitzicht gesteld. Daar geble- ken is, dat. vertnoedelijk sprake is van overtreding van de loterijwet 1905, wordt door de politie te Den Haag een onderzoek ingesteld en deswege pro- ees-verbaal opgemaakt. Twee dagen kermis zijn achter de rug. Zij, die de kermis op het. ter rein van de ijsbaan nog niet bezoch- ten, en die houden van kermisgenoe- gens; hebben vandaag en morgen nog gelegenheid een bezoek te brengen. In de nacht van Woensdag op Donderdagzijn bij de. garage Bischoff, alhier, 11 binnen- en 11: buitenbanden gestolen. De daders zijn nog onbe- kend. Ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum als leraar aan het In stituut Hommes is de heer J. D, B; Lammerts gisterenmiddag gehuldigd. Aanwezig waren wnd. Burgemees- ler Klok, wnd. secretaris Hellinga, de Commissie van Toezicht, Oudercorri- missie, leraren en leerlingen. Het woord voerden; de heer Bruins; waarnemend directeur. der Gem. H.B. S. De heer Klok namens het ge- meentebestuur. De heer Venema na- mens het internaat. De heer Zijlman namens de Oudercommissie en de leeriing Slim namens de leerlingen. De wensen gingen met bloetnen en geschenken gepaard. De heer Lammerts zegde mede. na mens-. zijn echtgenote dank. - KIELWINDEWEER. De Zustei'kring van de;.Ned. Herv.Gemeente maakte inveenf, grote autobus van de garage van der, -Ploeg uit Veendam eep,pier ziertochtje naar,: Oranjewoud met als tussenstation Paterswolde. Trots, het minder gunstige weer hebben dedames zeer veel genoten. SLOCHTEREN. Men - verzoekt ons mede te delen,-dat op Koninginnedag voor de gezameniijke kinderen van de beide O.L. scholen van Slochteren- Oost en Froombos in de concertzaal van caf6 Degenhart een filmvoor- slelling is gegeven. Te oordeien naar het applaus. dat tblkens weer op- klonk, is deze middagzeer geslaagd. SLOCHTEREN: Door de politie al hier zijn aangehouden twee perso nen, wegens dlefstal van stoelen en gordijnen uit e^n zomerhuisje aan het Schildmeer. De meubelen zijn in be- slag genomen. - Spreekimr van den Burgemeester Maandag 9 Sept. 1946 van 10—11 uur. Te Slochteren zijn bekeurd J. S. en J, -S. uit-Noordbroek wegens overtreding van de visserijwet. De vistuigen ziin in beslag genomen. Men vpr7oekt ons nog het vol gende te nutellceren- Dp Ate Vereen fp Slnchtprpri hip'd op Zaterdag een Oranjefeesi in de concertzaal van Degenhart, die tot in de uiterste hoeken bezet was. Het zangkoor van die vereen. onder lei ding van den heer Bogaeits te Hoo gezand zeng een zevental liederen, die zeer veel lof oogsten. De heer Schriic hieid een voordracht, Het toneclge- zelschap van die vereen. bracht eni ge toneelstukjes ten gehore die eveneens. veel bijval oogsten,;'.terwijl de heer Scholtens enige liederen ten gehore bracht, waarvan het lied: „Jeruzaletn" zeer mooi was. - Een gezcllig bal sloot deze avond. De „Aigemene Vereniging" kan met veel geoegen op deze avond terug zien, terwijl een v/oord.,vah hulde niet mag worden onthouden aan' het bestuur daarvan. H, uit Apeldoorn, die in een hotel verteringen had gemaakt zon der. le betaien, werd bekeurd. SCHARMER-HARKSTEDE. Ds. J. G. H. van Hoogstratente 's-Graven- polder heeft het. beroep naar de Ned. Herv. Gemeente, alhier,- aangenomen. ENGELBERT. Mevr. de Wed:- P. thman verkocht haar behuizing" on- derhands voor f 5250. NOORDDIJK. Ds. J. Brouwer heeft bedankt voor het Moikwerum (Fr beroep naar P'satselijk comit,6 voory de stichting van een. monument voor ge- vaden verzetslieden te Groningen kwam onder;. voorzitterschap -van burgemeester- Kuipers samen. - Er werd besloten in de gemeente .eeni intekenlijst te iaten circuleren. Het Comite rekent op f 500.— MUNTENDAM. Dinsdag'!l7, Septem- ber zal het 30-jarig jubileum als prechkant van den weleerw; heer J. Hekhuis, alhier. om 7 uur 's avonds in ^de -kerk feestelijkworden her- dacht, Dsy -Hekhuis was;- voordat hij naar Muntendam ging als predikant verbonden aan - de Baptistenkerk' te Hoogezand. VEENDAM. De- hr. B. Eenjes 'heeft - in de bezettingstijd aan 'n Engelse piloot langer - dan een jaar onderdak ver- leend. Hij. werd hiervoor.- onderschei- den door .Generaal Dwigt D.v Eisen hower, die - hem een oorkonde toe- zond. ARR. RECHTBANK GRONINGEN. Door de Ait. Rechtbank te Gro ningen werd- tot 2 jaar gevangenis- straf met aftrek van preventief ver oordeeld H. R. te Zuidbroek wegens overtreding van art, 311 -wetb. van Strafr. (gequalificeerde diefstal). KANTONGERECHT ZUIDBROEK. Veroordeeld:wegens riiden zonder rijbev.'ijs met motorvoertuig J. D. te Sappemeer tot f 20. en f 10 b. of .10 en 5 d. h.; J; A. H. 'te;Sappemeer:f 10 b. of, 5 d. h.; wegens -lovertreding ieerplicntwet;H. B., Ztddbroek f'5 b. of 2 d. h.'; J. A., Noordbroek f'2 b. of.I-d. h.; wegens'op een'gesloten weg rij'deri niet 'een voertuig: - D'," J., Hoo gezand f 4 b. of 2 d. h.; wegens Tijden met een rijwiei zonder lichtr.H. M- Muntendam en G. H. '-B.vSappemeer f 3 b. of 1 wk; tuchtscho'ol; L. L.. Muntendam, J. H.,--Muntendam; H. E., Noordbroek, H. J.,Zuidbroek, G. -K., Tripscompagnie. en T. D.,, Zuidbroek, alien f 3 b. of 2 d. h.; L. -B., Munten dam f 2.50 b. of 2 d h. Vrijgesproken werd O. D., Hooge zand;,: die t'erechr stond wegens het in gevaar brengen van de veiligheid op de iveg. Schuldig verklaardzonder loepassing van straf werd:' H. B. te Slochterveld, die terecht stond wegehs overtreding sder leer- plichtwet. TRIBUNAAL VEENDAM. Gisteren hadden de volgende per sonen - zich te verantwoorden voor het tribunaal te Veendam: .Abraham Venema,-27 j., Sappemeer; Rienko Schenkel, 49 j., aannemer te Muntendam; "Jan Reinek,- 40 j.)-Hoo gezand, waarvan- de - beide, laatste - ge- detineerd waren. Baldadigheid - en -criminaliteit!zijni zoals massale werklbosheid er ver- tyoorden.J schillende .en zoals de bezettmg er vele hebben opgeleverd. De wezenskern ervan; is een -mense- lijke handeling in strijd met piicht en gev/eten en tevens -in strijd met de maatschappelijke orde. Het zijn zede- lijke verscfi'ijnsels, tengevolge van maatschappelijke crisisverschijnsels; TE'MUNTENDAM. Maandag-2 Sept. kwam de nieuwe raad voor het eerst bijeen. Alle elf leden waren aanwezig. In zijn ope- ningsrede memoreerde de voorzitter uitvoerig de afgelopen-jaren. De taak die U op U -genomen hebt zal moei lijker zijn dan voor 1940, zei hij, en deze mag niet onderschat worden. Er zal veel van U -.gevraagd worden en ik hoop dat gij ongeacht politiek inzicht steeds eenparig de belangen der ge meente zult behartigen. Alleen wan-- neer ge met hart en ziel U van Uw- taak bewust bent, zal het in stijgende lijn om.hoog gaan. Vervolgens legden de leden de.eden of beioften if. De stemming voor de wethouders was als volgt. Eerste stemming; A. Holtjer-(P.v.d.A.) 7, J. Jager (gecom- bineerde lijst) 2, J. Loots (P.'v. d.'A.) 1 en D. de Wit (gecomb. lijst)1. Tweede stemming: A. Loots (P.v.d. A.) 9, J. Jager (gecomb. lijst) en J. S, Gruben (P.v.d.A.) 1. 1 Als wethouders zijn dus verkozen dc-'fieren A. Holtjer en J. Loots (bcl- den P.v.d.A.), die eveneens in de nood-gemeenieraad wethouders wa ren.', i -Tot-leden van de Commissies van Onderzoek van de Begroting en'Re kening werden benoemd, de henin P. Jager (P.v.d.A.), J. Jager (gecomb. lijst) en M. Kip (C.P.N.) Alvorens tot rondvraag en sluiling over te gaan deed de voorzitter 'ten behoeve van de, nieuwe raadskiden mededeling van "de stand van-zaken in het dagelijks bestuur. In October zal waarschijnlijk een begin gemaakt worden - met de uit- breiding van het kerkhof. De -Nieuweweg zal vernieuwd wor den en enkele boehten, o.a. die bij de boerderij van den heer-Slim en de S-bocht naar Borgercompagnie zullen afgesneden worden.'. Daar er in Zuidbroek geen motorbrandspuit wast heeft B. en W. geprobeerd om van de contractuele (tcombinatie van Noord broek, Zuidbroek en "Muntendam, af te - komen. Zuidbroek ishier wel toe bereid, doch met Noordbroek zijn er nog moeilijkheden. - Er is reeds een motorbrandspuit aangekomen, zodat de brandweer in het vervolg bij brand met; eigen materiaal kan uit- rukken. .- - Er is toestemming gekregen voor de bouw van 10 wordngen. Jvlunten- dam staat - wat betreft de woning- nood ongeveer onderaan). Een gedeel- te van deze woningen zullen gebouwd worden aan het Prinsenpad. Verder heeft men materiaal gekregen voor repe-atie school B en de daarbij be- horende woning. Bij de rondvraag zeide de heer Loots (P.v.d.A.) zijn dank te willen betuigen ook namens zijn collega Hol tjer voor het in hen. gestelde vertrou-- wen bij do herbenoeming tot wcthou- der. Den heer P. Jager (P.v.d.A.)-vroeg om een reinigingsdienst. De heer 'Kip (C.P.N.) informeerde naar de mogelijkheid, tot vcrbetering van het Oude Vallaat, Den heer Dijkslra (P.v.d.A.) wilde een commissie zien voor Jc Prijsbe- heersing. - De voorzitter voelt echter weinig voor een ..commissie van verkiikkevs", TE NOORDDIJK. De nieuwe raad was voltallig aan wezig. De voorzitter opende de vergadering en las een shcrijven voor van coll. van Ged. Staten van 23 Aug. nvaaruit bleek dat er geen bezwaar bestond tot toelating van de leden van de nieuwe ra^d, Hierna werd de eed of bclofle afgelegd. „De gemeente Noorddijk is nog on- afhankeiijk", aldus.de voorzitter, bur gemeester Kuipers, „het is de piicht van de raad die zelfstandigheid te bewaren. Wel met ruime: blik rege- ren, maar binnen bepaalde grenzen. Vooral op persoonlijkheden komt het aan. De gemeentebelangen gaan uit boven parti; of groepsbelangen." De voorzitter rekende op een goede samenwerking tot .heil van gemeente en gemeentenaren. Hierna ging men over tot wethou- dersverkiezing. Bij enkele stemming werden de heren Hoeksema (P.v.d.A.) en Akkerman (G.B.) gekozen resp. met 6 en 4 sternm.en, terwijl de heer Barkema 2 stemmen kreeg. Voor de stemming merkte de heer W. P.-Dljkr huis op, dat hij z'n stem niet zou ge ven -aan- G.B. daar deze partij geen programma had. - De voorzitter feliciteerde de gekoze- nen en sprak woorden van dank aan den heer Dijkhuis, die niet.:tei;ug komt als wethouder. De, samenwerking was steeds uitstekend' geweest. De heer D. -was 24 jaar raadslid,^waarvan 5- jaar wethouder geweest en wel in de moei- lijksie jaren. De potulen .iverden ongewijzigd vastgesteld en - hetingekomen -rvstuk betreifende wijziging begroting voor kennisgeving aangenomen. De v/aarnemende secretaris de heer K. Dijkema, le ambtenaarter secre- larie, legt. vervolgens de vereiste eden af. De verordening betreffende-behoor lijke verdeiing van woonruimte werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aanmej. J, P. Maring, onderwijr zeres te Waterhuizen werd eervol ont- slag- verleend. Ze - was gedurende 4-jaar te Engelbert.en 18 jaar te Wa terhuizen werkzaam en nam wegens gezcndheidsreclenen ontslag. Zonder hoofdelijke stemming werd de schoolgeld-regelingvoor g.l.o.: ook bepaald voor v.g.l.o. - De heren Kn'ollema en Barkema werden benoemd in de- commissie tot naziening der rek. over 1945. Bij de rondvraag vestigde, de heer Maat. (C.P.Nop de slechte woning- toestanden te Middelbert de, aandacht. De •-voorz.' zei dit,.reeds te hebben besproken -met de'gemeente-,architect.. Ten slotte voerden. de: heren v. 'Asseiv (P.v.d'A.); Barkema (A.R.) ,en ICnol- lemh nog het woord resp. over de slechte toestand van het, tolhuis - te Euvelgunne,, de verzending 'der,-raads- agenda's, en -de vaststelling .van'.een bepaalde dag" v'oor ra'a'dsvergaderih- gen. Dat in een, samenleving .van, w.erk- loosheid, oorlog -en beze(ting,-:iii'iYda- den en baldadighedenJin/Vu-ynefhende mate 2ou'der-voorkomen, kan ons niet verbazen. In een periode waarin el- lende en- bnrecht zieh->m'assaal f ver- tonen, moet'-de omvang van misdaad welhaast massaal. werden. Geen -yolk kan zich aan-{dezey maatschappelijke' invloeden onttrek"ten. ■De jeugd lijdt van.-.'deze storenda invloedeh erger: dan vdlwa^senen.'-De jeugd is immers gevoeliger voor -in-;1 drukken, zowcl ten kwade als ten goede. - Daarom - meet onze jeugd bsj- scherming en leiding hebben, moet zij ookregelmatig worden gewezen op het verkeerde van.allerlei handeliii- gen en daden. Want alles wat de .jeugd misdoet onder het mom,van baldadig- heid,- maar dat maar, al te.-vaak'grenst aan criminaliteit,1-isv: een stukje nobd van de jeugd zelve, - maar,- eigenlijk ookvan het - hele 'Nederlandse. vdlk. Immers de jeugd in 'een volk is .be- slissend voor 'de toekomst er vanj Daarom ook moetemduders;' opvoe- ders, onderwijzers.fTeiders van jeijigd- verenigingen in dezen hun - plich t,|hun - nationale piicht, v: kennen;jf om- nnze jeugd weer in goede banen te leiden. In Sappemeer en dlt'-'is de eigen- iijke bedoeling van dit.korte artikel- tje"kan in dit opzicht^'doo^hen worden meegeholjfen aan-.-het 'bfstrijT; den van een euvel, nl, ,'de; rneer, dan ergelijke diefstallen .yan^bloetnie'n -en vazen op de begraafblaatsen? -door jeugdige boefjes,'- die' ."zelfs! niet schroomden een grafnionumen^ meer- malen het slachtoffer -van - hun ver- nielzi'.icht te-latest.werden.J Heus, ouders en -opvoeders, kinderen ibene- 'den 16 .jaar horen hietfzpndec gelelde ,.- op een ..begraafplaats. 'Wijst' (Jw spruiten daarop. "A.J W. S, r 'i

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 2