Waarin opgenomen OOST aGOORECHT VAN .1871 BEKENDE NAMEN. Rechtszaken. Plaatselijk nieuws. ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 SPORT. DE KLACHTENBUS. Plastic, een nieuwe grondstof Eerste Jaargang WOEHSDAG 11 Sept. \1946 No. 12 VOOR DE GEMEENJEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK HET NIEUWS- E MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Nieuv/s over de Nederl. Spoorwegen, Fokker, Handelsverdrag met ItaSie. Phili ips en De Vier-Provincien Bekerwedstrijden te Sappemeer. De Wandeltocht „Duursv/old" Met Piantsoenconcert op Koningannedag- waarmede Nederland birmenkort zal kennismaken. »4iaAkt'M<>.^«; ABONNEMENXSPRI Js t 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling). PRIJS »ER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als le koop, te huur, gevraagd enz. minim. 25 ct. (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCRXJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en. Kremer's Uitgeverszaak ...Het Nieuwsblad" C.V. Administratie- en Redactieadres: Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214). In ons overzicht van gebeurtenis- sen in het binnenland zult U ver schillende malen dezelfde narnen aantreffen. Dat is niet omdat wij speciaal van deze insteilingen iets willen vertellen. maar omdat gebeur- tenissen, die van algemeen bclang zijn de insteilingen, die deze namen dragen, op de voorgrond plaatsen. Enige van de bedoelde- insteilingen zijn de Nederlandse Spoorwegen en de Philipsfabrieken. En ook in dit overzicht zullen wij deze beide na men moeten vermelden. Wat de Nederlandse Spoorwegen betreft, deze schrijven ons: „Een jaar na de bevrijding stonden wij heel even stil cm terug te zien op de af- gelegde weg, een weg, die niet over rozen was gegaan, en die slechts door harde en moeizame arbeid kon worden afgelegd. Slechts heel even hebben wij, stilgestaan, en daarna zijn wij verder gegaan, nieuwe ver- bindingen werden hersteld, vernielde bruggen berijdbaar gemaakt. Cijfers zijn geen prettige kost om to lezen, maar zij' zeggen veel, daarom willen wij er enkeie geven. In Mei 1945 was 1205 km. of 38 van ons vooroorlogs spoorwegnet in gebruik. Thans bedraagt de totale lengte van het in exploitatie zijnde net 2847 km. (voor de oorlog '3159 km.) Van de 21. grote spoorbruggen welke ons land bezal, vernielden de Duitsers, v66r zij Nederland ontruimden", 19 stuks. Zestien van deze vernielde bruggen zijn thans weer berijdbaar w.o. de Moerdijkbrug. Er valt cen steeds voortsc'nrijden- de electrificatie van het net waar te ncmen, In de afgelopen sweek kwam de elcctrilicalie van de baanvakken HaarlemUitgeest' en VelsenIJmui- den tot stand. Dat alles is weliswaar" nog ver van Groningen, maar in- dien men erin slaagt de gcmaakte plannen lot uitvoering te brengen, dan zal Groningen in 1951 door een electrische spoorlijn met de hoofd- stad van ons land zijn vzrbonden. Bij da Philipsfabrieken valt in de laatste tijd een decenlralisatie waar te nemen. Enige tijd geleden vermelddcn wij, dat een afdeiing voor de monta ge van radio-buizen te Sittard wera gevestigd, en dat deze afdeiing zou .worclen uitgebreid, zodnt er enige honderden mensen werk zouden vln- den. Thans is er weer een gebouw in Roermond door Philips in gebruik genomen. Het is de bedoeling, dat daar een afdeling-vaiv de apparalen- fabriek zal worden gevestigd, waar TR1BUNAAL. Vandaag Staat. te Groningen terecht H. Veltman, Harkstede. Vrijdag staan te Veendam terecht: A. Venema, Sappemeer, R, Schenkel, Muntcndam en J. Reinek, Hoogezand. TRIBUNAAL VEENDAM. De cen heeft niet begrcpen de ander hceft niet nagedaeht. Terecht stond Jantje Garms uit Mun tendain. 27 jaar. Ze was lid van de N.S.B. en Ned. Cultuur Gemeenschap, lid en propagandiste van de Ned. Volksdienst, colportrice van „Volk en Vaderland", kampleidstcr Ned. Arb. dienst, si.rcekmeisjesleidster van de Nat. Jeugdstorm en begunstigster van de Germaansc SS. De president Mr. Koppius, vroeg haar, of zij niet had begrepen, dat zij door de vele lid- maatschappen den vijand had geholpen bij het leegplunderen van ons land. Maar zij had niet begrepen...... "Wat, er in de concentratiekampen voorviel was haar niet bekend. Haar verdediger Mr. Doornbos, wees op haar sombere jeugd, op haar op- vocding in een door en door Nat. Soc. millieu, en haar heropvoeding thans te Finsterwolde. Hij vroeg om een geldboete. Verder stond terecht de 25-jarige Derkina Gccrtruida Garms uit Mun tcndam. Zij was lid van de N.S.B., Ned. Duitse Cultuurgemeenschap, Op- voeder'sgilde, bcgunst.igster van Ger- maanse SS en Duitse Rode Kruis en leidster van een kamp voor meisjes. Voorls heeft - zij een studiereis ge maakt naarWilna. De pres. zeide, dat hij niet begreep, dat dc misdaden ,door de Duitsers bedreven, haar niet tot -in— ,.eer konden brengen en vroeg haar waarom ze haar brieven met ,,Heii Hitler" tekende. Waarop zij antwoord- de, dat zij bij dat alles niet, heeft nagedacht. Mr, Doornbos wees erop, dat dit 100 personen werkzaam zullen zijn. Een Nederlands bedrijf van inter- nationale vermaardheid, dat langza- merhand weer op toeren komt is de Fokkerfabrick. Onmiddellijk na de bevrijding begon men aan het her- ste! van de zwaar gehavende fabriek. Reeds is 10.000 m2. fabrieksruimte be- schikbaar en zodra materiaal be- schikbaar is, zal deze ruimte worden gebracht op 33.500 m2. In verbana met de bestaande onzekerheid ol het bedrijf te Amsterdam gevestigd zal blijven worden semi-permanente lood- sen opgetrokken. Over de werk- zaamheden kan nog het volgende gezegd worden: Er worden momenteei reparaties en verbouwingen verricht voor opdrachtgevers uit binnen- en buitenland. Van de 66 door de Kon. Ned. Ver. v- Luchtvaart bestelde zweefvliegtuigen zijn thans 23 afge- leverd. Voor Frits v. Diepen Viieg- tuigen N.V. worden 8 vierpersoons- iuchttaxi's gebouwd. Verder heeft de ze N.V. 100 zaken-vliegtuigen besteld, waarvan het prototype de voltooi- ing nadert. Ook de Nederlandse Spoorwrgen hebben een order ge- plaatst, die hoewel het geen vliegtui- gen betreft, toch van belang is; het betreft hier de bouw van 75 52-per- soons autobussen. Een grotere op- dracht van autobussen is in bespre- king. De Fokkerfabriek komt weer op toeren. Er wordt hard gewerkt en het personeel bestaat weer uit ca. 1000 man. Ten slotte noemen \vij nog even de ondertekening te Rome van het tussen Italic en Nederland gesloten handels verdrag. Tegenover een Nederlandse export naar dat land van 25 milli- oen zal een import komen te staan vaneen gelijk bedrg. De geldendc kocrs lis bepaald op 84.7091 Lires 1 Gulden. SAPP.E3VIEER. Voor de betrekking van gemeentelijke plantsoenwerker hebben zich 69 sollicitanten aange- mcld. Tot assVstent-gemeente-architect is benoemd do heer A. M. Schilt- kamp te Hoogezand. De comm. voor Consumenten- crcdiet voor deze gemeente bestaat uit de heren A. W. Stronkhorst (voorz.), A. Edzes Koerts (piv. voorz.) en leden A. Kiew.iet, H..W._J.u.pgrnan, T. Wilbrink, mej. A. Boer en mevr. F. WoltersMulder. Aangewezen als le plv. burge- meester is de heer A. Kiewiet, als 2e plv. burgemeester de heer J. Haminenga, beide weihouders dezer gemeente. Zondagmiddag geraakte het 10- jarig kind van schilder Nienhuis te I3orgercompagnie bij de Gado halte bij het hotel ,,Struve" in het ka- naal. Het werd door den vader op het droge gebracht. Omwonenden ont- fermden zich over drenkeling en redder. De schaarste aan lextielproduc" ten heeft tot oorzaak, dat zich rijen vormen voor de winkels, die iets heb ben en de verkoop op een bepaalde datum hebben vastgesteld. Zo stond Maandagmiddag een rij voor een tex- tielhandel in de Noorderstraat. Maar ditmaal heeit die rij ernstige gevol- gen gehad, want tengevolge van het gedrang is een spiegelruit gesneuveld. HOOGEZAND. Het Westerpark ba- der.d in het licht; een ronkendc mo tor, cen cacophonie van muziek, da- xons en rumoer, kermisdrukte. Bij de ingang staan mannen met uni- formen. Maar zij behoefden niet in te grijpen, want de kermis te Hooge zand is rustig veriopen. De jongelui hebben or gedraaid, zwevend of zit- tend, zij hebben er op eeri paarden- rug gezeten, een auto'tje bestuurd. Kortom, zij hebben genoten van de kermisgenoegens. En meuig oudje heeft een graantje mocgepikt. Nu is de kermis voorbij. De rust Westerpark is tcruggekeerd. tot vreugde van de omwo- in het Wellicht nenden. MUNTENDAM. Na een vacanlie van 2 maanden kwam de Bond v. Piat- telandsvrouwen weer bijeen. De presi- dente gaf een verslag van de land- dag te Leek en mevr. van Bon Burema deed hetzelfde van de pro vinciate vergadering te Groningen. Tot afgevaardigden voor de a.s. vergadering te Groningen werden benoemd mevr. Lesterhuis en mevr- Mulderv. d. Laan. NOORDDIJK. Door onvoorzichtig- heid geraakte het meisje J. S. in het Eemskanaal. Bijtijds wist brugwach- ter de Wit het kind te redden. ENGELBERT. Op de gehouden schoolzwemdag werden 4 diploma's B en 1 diploma A uitgereikt door de iRijksinspectie voor Lich. Oef. De gelukkigen zijri: Froifwke Kornman, Geesje Blaauw, Geertruida Schoon- veld, Roeli v. d. Molen en Geert Klunder, alien te Engelbert. i De jaarl. alg. vergadering van de N.V. .Engelbert Vooruit" had plaats in het caf6 „Sportlust". De heer G. de Vries bracht verslag uit namens de fin. commissie. De penningmeester werd decharge verr leend. Het aantal bezoekers wal ruim 8000 in de maanden Juni, Juli enAugustus. i De balans over 1946 werd vastge steld op f 10033.60. Als bestuurslid werd herkozen de seer. G. Burrie. In plaats van "den heer K. Swalve, die niet weer in aanmerking wenste te komen, werd benoemd de heer J. Knollema. De heer Swalve werd dank ge bracht voor het werk gedaan in het belang van de N.V. Bij de verkiezing van de kascorh- missie kon de vergadering niet ac- coord gaari met de bindende voor- dracht van het bestuur. Het bestuur kwam daarna met een gewijzigde voordracht waarna werden benoemd de heren J. Doornbos, C. Barlinckhof en R. Meulenkamp. DELFZIJL. Op 7 Sept. heeit de „Larix", gebouwd door Bodewes' Scheepswerven te Martenshock, proef- gevaren op de Eems en daarbij een snelheid bereikt van ruim 11 mijl. Het schip is het derde dat door deze werf is gebouwd voor de Houthandel v/h Wm. Pont, Zaandam, terwijl een vierde in besteljing is. De boot Ts. speciaal bestemd voor houttransport. De verblijven voor officieren en be- manning zijn keurig ingerichl. Inge- bouwd is een 8 cyl. 550 pk. Werkspoor motor. 4, Na- de-..proefvaart .-werd. de .,.Larix.L tot voile tevredenheid van de bestel- lers door dezen overgenomcn. Dezer dagen vertrekt het schip met een la ding ijzergrond van Delfzijl naar Stockholm. Vervolgens zal het te Ha- paranda een lading hout bestemd voor Dordrecht aan boord nemen. Daarna komt het schip in vaste dienst op de Middellandse Zee. Bij Bodewes' Scheepswerven bevin- dep zich momenteei nog verschillende coasters in aanbouw. De kielen zijn gelegd voor een schip van 350 ton voor den heer J. Bakker, Veendam en een van 550 ton voor mevr. vari Overklift. DE JAARBEUKS TF. UTRECHT. DE NAJAARSBEURS. De najaarsbeurs welke glsteren te Utrecht is geopend, is de grootste, welke ooit in Nederland is gehouden. Deze 47c. beurs, de tweede na de be vrijding, blijft geopend tot Donderdag 19 September. De agrarische afdeiing werd namens de minister van landbouw officieel geopend door iit C. Staf, directeur- generaal van de landbouw. MAXIMUMPRIJZEN VOOR AAL EN PALING. Voor verse aal en paling mag ten hoogsle per pond betaald worden: Aal of paling die 250 gr. of meer per stuk weegt f 1.95, van 125 tot 250 gr. f 1.35, van 62 Vi tot 125 gr. f 1.15, tot 62',Is gr. f 0.80; ongesorteerde kuil- of fuik-aal f 0.90. De rnaximumprijzen voor gerookte aal en paling luiden: 200 gr. en zwaarder f 3.20; van 100—200 gram f 2.25, 40—100 gr. f 2.10, tot 40 gram f 1.80. ..SERVICE" KOSTTE f 5000.—. Een louragehandel, (.evens depot- houder van verschillende meellabrie- ken, leverde aan zijn klanten bloem af, zonder gelijktijdig de vereiste bonnen, toewijzingen enz. in ontvangst te nemen. De linna beschouwde het als een soort ..service" eerst de be- stellingen af te leverer, en eerst la ter de bonnen in ontvangst te nemen. Daar de lirma er aanvankelijk hele- maal geen administratie op na hield en later een zeer gebrekkige admini stratie aanlegde, was het onmogelijk na te gaan hoeveel bonnen zij van haar afnemers tegoed had. Controleurs van de C.C.D. consta- teerden dat voor een hoeveelheid meel van 112 'A ton geen bonnen aan- wezig waren, De tuchtrechter voor de voedselvoorziening achtte dit een ern- stig vergrijp en veroordeelde de lirma tot 5000 gulden boete. GROTE LANDBOUW-, VEETEELT- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Op 18 dezer zal Zijne Ex. Mansholt te Schagen een grote landbouw-. vee- teelt- en tuinbouwtentoonstelling ope- nen, welke georganiseerd is door de vereniging ..Algemeen Belang" daar ter plaatse. Kort na de opening is als onderdeel van de tentoonstelling een provinciale fokveedag vastgesteld, waarbij 300 van de mooiste stamboekkoeien van Noord-Holland de revue passeren. Op de tentoonstelling zullen de meest moderne landbouwmachines worden gedemonstreerd. Men zal er de nieuwste snufjes van fruit- en groenteteelt kunnen bestuderen. Bo- vendlen zullen er filmvoorsteliingen worden gehouden. De tentoonstelling is 4 dagen voor het publiek geopend. NEW-YORK—AMSTERDAM ZONDER TUSSENLANDING. De tweede Constellation, welke de K.L.M. ontving en die Zondagmorgen op Schiphol arriveerde is zonder tus- senlanding van New-York naar Schiphol gcvlogen. De gevlogen al- stand bedroeg ruim 6200 km., welke afstand in 14 uur en 2 min. werd algeiegd (gemiddeld 445 km. per uur.) De gezagvoerder was de heer E. van Dijk. Er waren 8 Amerikaanse passa giers aan boord. FEUILLETON. Er zijn Dames en Heren, die, voordat zij een roman beginnen te lezen, eerst de laatste pagina bekijken. Dat kan men bij een feuilleton niet doen; men moet afwachten hoe het verhaai zal Teindigen.«Maai;-'.wanneer.. die-' feuil leton moet worden afgebroken om onontkoombare redenen, terwdjl juist de spanning het hoogtopunt had bereikt, dat is voor velen dan een teleurstelling. En dat gebeur- de bij een feuilleton in „Oost- Goorecht", toen dat blad door do bezettingsautoriteiten 'werd verijo", boden. Wij gaan deze feuilleton opnemen. De eerste aflevering verschijnt in ons nummer van 18 SeDtember. ADVEKTENTIEN1EUWS. Adverteerders, wilt U er, indien. enigszins mogelijk, voor zorgen, dat Uw annonces voor ons Woensdag- nummer 's Maandags, en voor ons Zate.rdagnummer Donderdags in ons bezit zijn. Opname van advertcnties, wel ke wij later ontvangen kunnen wij niet garanderen. Dit weekeindc is in onze streek rijk aan sportgebeurtenissen. A1 zijn de competities nog niet aan de gang, toch rolde de bal reeds. Bo- vendien had het jaarlijks weerkerend sportevenement, de wandeltocht ,,Duurswold", plaats. VOETBAL. H.S.C. heeft legen de I-Iaarlemr.e vereniging R.C.H. een overwinning uit het vurrr gesleept. Maar het Is niet onverdiend, want zij heeft er na de rust hard vcor gezwoegd. Teehnisch speelde R.C.H. iets beter. R.C.H. nam de leiding en bracht de stand op 02. Daarna maakte Veen- ma een tegenpunt. waarmede de rust kwam. In de tweede speelhelft bracht Veenma de partijen op gelijke voel. Eleveld scoorde het wir.nende doel- puntje voorH.S.C. In een onprettige wedstrijd, onprot- tig daar door Alcides grol en wild werd gespeeld, verloor Hoogezand van Alcides met 2—0. Hoogezand spaarde zich. De scheidsrechter %vas niet voor zijn taak berekend. Een enigszins gewijzigd elftal van Muntendam ontving Nicator I. Bij goed spel gelukte het de gasten voor de rust te doelpunten. Na de hervat- ting zakte het spelpeil tengevolge van de aanhoudende regen. Muntendam maakte gelijk doch Nicator nam weer de leiding 12 en daar bleet het bij. URslagen Groninger Dagbiadbekcr- tournooi GVAVBe Quick 41; Veendam Velocitas 11; Enschedese Boys GVAV 20; Be QuickVeendam 13 en VelocitasEnsch. Boys 10. Winnaar werd Enschedese Boys met 5 pnt, doelgem. 33. Velocitas be- haalde even.eens 5 pnt., doelgem. 33. Verilerc ui'tslagen: Alcides IIHoogezand II 01 H.S.C. IIHelpman I 82 Jun, A: F.V.V.—H.S.C. 1—2. HANDBAL. INVITATIE TOURNOOI Afd. Groningen. S.V.H. heeit Zondag te Groningen een, zeer goed figuur geslagen. Als enigste 2e klasser kon zij zeer goed mee doen. Wei werd van Voorwaarts verloren met 5—3, doch wat, krachts- verhouding betreft, had deze uit- slag evengoed andersom kunnen zijn. De-Voorwaarts doclman Wit was bij- zonder goed op dreef en' wist meer- dere doelpunten voor S.V.H. te voor- komen. De nieuwe le klasser A.H.C. deed knap werk door met 27 van H.C.G. te winnen. De wedstrijden Olympia— Jahn II. en VI. en Kr.Quick, brach- ten weinig spanning. Jahn II kon het zonder Ft, Kleinslra tegen Olymnia lang niet bolwerken en verloor met 151. VI. en Kr., spelende zonder de gebr. Rollema en doelman v. d. Lin- dc won gemakkelijk van Quick met 121. De wedstrijd VoorwaartsS. V.H. was wel de mooistevan alle. KORFBAL. De uitslagen van de Vier-Provin- eien-Bekerwedstrijden, welke in het sportpark te Sappemeer zijn gehou den luiden: (halve competitie) Gro ningenDrente 10; Friesland Zoals bekend, gaf het Julianacorps op Koninginnedag cen plantsoencon- cert. Velc muziekliefhebbcrs waren opgekomen om de zcv opgewekte fan- faremuziek te beluisteren, welke door „Juliana" op loffelijke wijze v;erd gespeeld. Het is dan ook te hopen, dat wij, voor zover de tijd van het jaar daartoe nog de gelegenheid biedt, vaker worden vsrgast op der- gelijke uitvoeringen. Naar ik meen re- peteren in Sappemeer meerdere corp" sen, die e enuitvoering kunnen geven. E6n opmerking moet mij cchter van het hart. Tijdens de muziek be- woog zich een gillende en schreeu- wende bende jongens en meisjes rondom de teinpel en over het gras- Binnenkort zal' Nederland kunnen geval gelijkt op het vorige. Ook "zij kennismaken met een nieuw materiaal is voortgekomen uit een Nat. Soc- millieu. In Muntendam heeft men gedacht, dat zij „fel" was, omdat zij een gehate uniform droeg, maar haar felheid wordt door niets bewe- zen. 1 De uitspraak in beide zaken volgt. RECHTBANK GRONINGEN. Voor de 12e maal in zijn leven stond de 35-j. B.K. uit Sappemeer voor de rechtbank. Nu weer voor het ontvreemden van een ring. Bij een Groningse juwelier had hij zich voorgedaan als een rijlce boerenzoon, die zijn moedcr een ring wil.de ge ven. Later zou hij goud inleveren en dan zou ook betaling volgen. Ook wilde hij wel spek en oie:en geven. Maar van alles kwam natuurlijk niets. F.ii nu hoorde hij door den officier 3 jaar tegen zich ols?n. De verdediger Mr. Post vroeg een psychiatriseh onderzoek. Uitspraak. II. R., Zuidbroek: 2 ,j. gevangenis- slraf met aftrek preventief, wegens door hem'gepleegdc dlefslal. dat vele mogelijkheden biedt en dat in Engeland reeds op vrij grotc schaal wordt gebruikt.1 Het is een chemische verbinding' wan kolen en lijm, die de naam ..plastic" draagt. Reeds heeft een Nederlandse Maat- schappij zich de allcen-vertegen- woordiging voor Nederland en Over- i zese gebiedsdelen van een der groot ste plastic-fabrieken in Engeland verworven en het is de bedoeling plastic-artikelen bier binnenkort in de handel te brengen. De naam „plastic" is misschien een teveel omvattend begrip voor het nieuwe materiaal, omdat ook andere producten, zoals 'glas, bakeliet enz. tot de z.g. plastics gerekend worden. De Engclsen onderschciden twee soorten van het nieuwe plastic: pcrspex, dat is de stof in harde vorm en poly vinyl chloride, waaronder de socpele vorm van bet nieuwe materiaal wordt, verslaan. Boidc vonncn van plasiic kunnen gebruikt worden voor het vcrvaardigon van talloze artike- len, welke dan in geen geval duurder zullen zijn dan dezelfde artlkelen, vor- vaardigd uit ander materiaal. Laten wij eerst „perspex" npdet beschouwen, dat is dus plastic in harde vorm. Als zodanig doet het nieuwe materiaal denken aan cellu loid en bakeliet.Er kunnen vele voorwerpen uit vervaardigd worden, zoals sehemerlampen, kinderbadjes kinderspeelgoed, huishoudelijke arti- kelen, enz. Deze voorwerpen kunnern zelfs van vrij grcte hoogte op d grond vallen, zonder dat zij breken. De kleurstof is in het materiaal ver- werkt, zodat de varf er niet af- springt. Perspex is intussen reeds in ongeveer 30 verschillende kleuren ver- krijgbaar. De tweede vorm van plastic,-poly vinyl chloride, maakt een ietwat rub- berachtige indruk. Het is isoepel eh elastisch en wordt daarorci gebruikt voor het vervaardigen van ceintuurs," bretels, sokopiioudcrs en ook voor hef bckleden van electrische kabels- In het bijzonder voor dit laatste doel is polyvinyl chloride zeer ge~ schikt. Noch zout- of zoet water, noch olien of vetlen, noch basen of zurcn hebben cr enige invloed op, en bovendien is het volkomen ongevoe- lig voor do verandering van weers- omstandigheden. In de oorlog heeft het gebruik van plastic door dc geallieerde legers een grote vlucht genomen. Men gebruikte het voor deomkleding van kabels en verder werd het toegepast door de vliegtuigindustrie, die het gebruikte voor de vervaardiging van koepels voor boordschutters en voor cockpit- en andere ruiten. Ook voor artjkelen, welke door- zichtig moeten zijn kan men plastic en met name pcrspex getorui- ken, omdat dit ook in doorzichtige vorm gemaakt kan worden. j veld. Het komt mij voor, dat tegen over dit euvel een krachttgc houding past onder 't parool: Tijdens de mu ziek blijven staan, waar je bent en geen iawaai. Een schrijven van het Gemcentebestuur aan 't personeel van de scholen om medewerking in deze richting zou zeker cen goed resul tant hebben. EEN MUZIEKLIEFHEBBER. De Politic tekent hiorbij het vol gende aan: De dirigent (dir. van het corps) heeft tegenover den dienstdoenden wachtmeester verklaart, geen last te hebben gehad van de jeugd tiidens het spelen. Bbvenstaande is dcrhalve vrij ze ker overdreven voorgesteld. Het i natuurlijk onmogelijk om tijdens een muziekuitvoering aan de openbare weg op een tijdstip als in hot: on- derhavige geval vooral van de jeugd totale stiltc te verwachtcn en dan nog wel op een feestaag. De politie treft m.i. dan ook niet de minste blaam en "zelfs met 10 ageriten zou de jeugd niet tot „zwij- gen" zijn te brengen. Van een ..gillende en schreeuwende bende jongens" is tenslotte geen spra- ke geweest. Muzieklielhebber is blijk- baar nogal spoedig gei'rriteerd. NtfcOffZiQ 92. Het Ecvecht tus sen Gay en diens aan- vallcr duurde voori, toen Gay met 'n plot- sclingc ruk den man overboord trok, waar hij verder met mee- telde. De toestnnd werd ondertussen cri- iiek. Overijsel 1—3; Drente—Friesiand 1—3; Overijscl—Groningen 2—2; Drente Overijsel j1; Friesiand—Groningen 2—0. De stand was dus: Friesiand 3 2 1 4 6—4 Overijsel 3 1 2 4 6—4 Groningen 3 1113 3—4 Drente 3 12 1 2—5 De beslissing tussen Overijsel en Friesiand moest door doelworpen worden verk regen. De eerste maal maakten beide provincies 2 doelpun ten uit 12 worpen. De tweede maal maakte Overijsel geen doelpunten en Friesiand 2, zodat Friesiand over- winnaar werd. Na afloop had in het Parkhoiel de prijsuitreiking plaats. De heer van Wijk, Veendam, voorz, van het N.K.V. dankte de organiserende vereniging ..U.N.I." en haar voorzitter, den heer Broekema, den heer Venema, eigenaar van het Parkhotel en den burge meester van Sappemeer, die alles in het werk gesteld had om het tournooi te doen slagen. De beker, die ..Albert- Wubs-beker" genoemd zal worden moet drie maal achter elkaar of -5 maal in tolaal gewonnen worden. Met een felicitatie reikte hij de beker aan het Friese twaalftal uit. De 12 be- schikbaar gestelde medailles waren nog niet aanwezig. WANDELEN. Na de prest/alie zwemtocht op het Schildmeer, heeft de Gem. Commissie voor Lich. Opv. thans weer een wandeltocht over 26 VI km. georgani seerd, welke vlot is veriopen. Helaas w^s de deelname niet zo groot als verleden jaar, hetgeen misschien le wij ten is aan de korte voorbereiding. Te Scharmer, Siddeburen en Sloeh- teren werd g'estart; wegens gcringe deelname uit deze omgeving moest Overschild vervallen. Bij de siart te Slochteren bleok, dai or geen deei'- nemers uit Hoogezand en Sappemeer waren. Er is goed gelopen. Voor zover ons bekend waren er geen uitvallers en de E.H.B.O, posten hadden een rus- tige middag. Het weer was uitstc-kend. Een enkeie opmerking: We zouden de Commissie willen adviseren- bij een volgende gelegenheid liet hoofd- peleton, dat een kwartier voor de overige deelnemers start en dat niet mag worden gepasseerd. af te schaf- fen. Het is ingesteld om te voorko- men dat er een wedstrijd van wordt gemaakt, doch het' vormt. juist een prikkel daartoe. Er wordt aiie moei- te gedaan om dit peleton in te lia- len. Vooral de groep die in Siddebu ren starte maakte zich hieraan schul- dig. Het leek somtijds mc.er op dra- ven dan op wandelen. Waar blijft dan het genoogen van het wandelen voor deze mensen? Overigens zullen velen met genoe- gen op deze tocht kunnen terugzien. MOTORSPORT. Zatcrdag a.s. worden ic Assen cTS8"' bekende T.T. Races gehouden. Er wor den drommen belangstllnden ver- wacht. SCHAKEN. De eindstand van het Staunton- tournooi luidt: 1. Botwinnik "i4 pi.; 2. Euwe 14, 3. Smislov 12',4, 4, en 5. Szabo en Najdorf 11 *4 pt.; 6. Flohr 11; 7, 8 en 9 Stoltz, Lundin en Boles- lafskiej 1016; 10, 11 en 12 Denker. Tartakower en Kotov 9V6; 13 Kott- nauer 9; 14. Yanovsky 815 en 16 Guimard en Bernstein 7; 17, Vidmar 6H; 18. Steiner 6; 19. en 20. Chris- toffel en O' Kelly ieder met 5'a pi. Het wedstrijd honorarium wordt als volgt verdeeld: 1. f 1500.—. 2. I 1250 3. f 1000.—, 4. f 800.5. f 700.6 I 600.—, 7. f 500, 8. f 400.—, 9. I 300 en 10 f 250.T)e overige spelers ontvangen voor elke punt f 30.—. KORT SPORTMEUWS. De wereld bokskampioen welter- gewicht Marty Servo heeft zijn titel verloren omdat hij weigerde uit te komen tegen zijn uitdager Sugar Robinson. In de intcrgeallieerde athletiek- kampioenschapswedstryden won de Nederl. soldaat Jan Klein twee eer ste prijzen. Ir. C. Hoving, Ned. kampioen 100 M. borstcravvl verbeterde zijn eigen record met 1 sec. (59.1 sec Group Captain E. M. Donald son heeft het wereldsnelheidsreeord gebroken. Hij bereikte een snelheid van 985.6 km. (Per vliegtuig). Blauw-Wit, Amsterdam, heeft het honkbalkampioenschap van Ne derland behaald. OVER 1)6 JAAR VERBINDING MET DE MAAN? Uit New York wordt gernold. dat technici van het Ieger binnen 1 Is jaar raketten zullen hebben geeon- strueerd, die naar de maan kunnen vliegen. Deze raketten zullen een zender meevoeren, die in staat is vanaf de maan signalen naar de aar- de te zenden (afstand 300.000 km.) De snelheid van de raketten zal 7000 km. per uur bedragen. Wanneer ze op de maan aangekomen zijn, zal de zender nog gedu'rehde enige dagen blijven wcrken. Op die wijze hoopt men te kunnen nagaan of de veron- derstelling, dat de maan voehtioos is. te kunnen onderzoeken. Bovendien zouden temperatuursverschillcn op do maan kunnen worden vnstgelegd. WHGLNAANLEG IxN TUKKl.iL- In Turkijo is een. plangoedgokeucd, dat inhoudt wegenaanleg over een totaaiafstand van 20.000 km,

Het Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1